Einde Algerijnse oorlog zo dichtbij geweest, zegt nog nooit De Gaulle BER IN I ƒ519.- Indonesië beschuldigt Nederland bij de V.N. WEERBERICHT Geen sensationeel nieuws in de tweede presidentiële toespraak Een oorlogszuchtige houding Inlichtingendiensten van V.S. en Engeland werken nauwer samen teutvs V__ Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 JUNI 1960 No. 30073 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlsüoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) In de tweede radio-rede uit een serie van drie (die eind van deze maand besloten zal worden) heeft de president der Franse republiek, generaal Charles de Gaulle, gisteravond met klem zijn aanbod aan de Algerijnse nationalisten herhaald door middel van onderhandelingen in Parijs het lot der strijders te regelen en een einde aan de oorlog te maken. Daarna zouden dan vrije verkiezingen in heel Algerije gehou den moeten worden. De fundamentele kwestie voor de Algerijnse na tionalisten, nl. garanties dier vrijheden, scheen de generaal echter enigszins te willen ontlopen door er nogmaals aan te herinneren, dat de campagne, de verkiezingen en de telling der stemmen door verte genwoordigers van de internationale pers gevolgd zouden kunnen worden. Over de uitslag van die verkiezingen of dat referendum zei het staatshoofd er overtuigd van te blijven dat een „Algerijns Alge rije" met welke term hij het Franse Algerije der voorstanders van de integratie verwierp zijn lot blijvend aan Frankrijk zou willen verbinden. Frankrijk als nieuw en jong land her boren wordt, de ontwikkeling van het toerisme, van het wegennet, zelfs van de waterleiding, een punt dat niettemin maar ter nauwernood tot Mariannes fierste verworvenheden gerekend mag worden! Het onderwijs werd eveneens en zeker met veel meer recht op het krediet van het moderne Frankrijk ge schreven. Met 3 miljoen leerlingen is sinds 1900 hun aantal verdubbeld, zo onthulde De Gaulle, terwijl het getal van 600.000 Franse studenten sedert het begin van deze eeuw zelfs vertwintigvoudigd is. Met al die cijfers en statistische gege vens poogde Frankrijks president ken nelijk het vertrouwen in de toekomst van zijn volk nieuw leven in te blazen en de komende dagen en weken zullen aantonen of de generaal in dat opzicht is geslaagd. Een succes, dat zal moeten blijken uit eventuele terugkeer van de sociale rust en, politiek gesproken, uit de antwoorden die èn de Algerijnse na tionalisten èn de Franse voorstanders van de integratie op zijn hernieuwde aanbod tot onderhandelingen en zijn proclamatie van een Algerijns Algerije zullen geven. Bemoedigende verklaring van Messali Hadzii Messali Hadzji, de leider van de Na tionale Algerijnse beweging (de rivale bij het verzet tegen de Fransen van het Algerijnse Bevrijdingsfront) heeft gis teravond in Parijs veiklaard, dat de rede van De Gaulle nieuwe elementen bevat, die kunnen bijdragen tot een op lossing van het Algerijnse vraagstuk. Maar, zo zei hij, wij blijven geloven in het nut van een ronde-tafelconfe rentie, die alle aspecten van het Alge- Sociale spanningen eveneens besproken Sensationeel nieuws heeft deze rede van de generaal inzake het Algerijnse probleem dus niet gebracht, al deelde hij dan ook mee, dat er nu in de oorlog viermaal minder doden vallen dan te voren. De Gaulle sprak als zijn mening uit, dat het einde van de oorlog nog nooit zo nabij was geweest. Maar die verklaring wordt uiteraard in iedere Btrijd op elk moment met het volste recht altijd afgelegd en deed dan ook eerder aan als een lapje voor het bloe den. Dat aan de jongste verkiezingen voor de Algerijnse algemene raden slechts 57 procent van de kiezers had deelgenomen, leek het staatshoofd eer der als een succes op te willen vatten. Hij bevestigde ook dat uit die nieuwe leden, die voor tweederde uit moslims bestaan, commissies zouden moeten wor den gevormd die de verkiezingen en in direct dus het nieuwe Algerije zullen moeten voorbereiden. Verdubbelde welvaart Hoewel de passages over Algerije al gemeen met de meeste spanning in Parijs en in heel Frankrijk werden ver beid, heeft De Gaulle het terecht en zelfs noodzakelijk geacht in zijn rede (die 20 minuten duurde en die hij het afgelopen weekeinde met grote zorg had voorbereid) nog al lang Stil te staan bij de sociale spanningen en stakingen die het Franse leven de laatste weken weer ondermijnen. Ingevolge zijn aard, temperament en karakter overschouwde de generaal deze problemen van verre hoogte en liet hij zich met de concrete moeilijkheden en looneisen van de amb tenaren en de arbeiders niet of nauwe lijks in. Hij wees eerst in achterwaartse richting en daarna naar de toekomst. Twee jaren geleden wankelde Frankrijk, zo riep de generaal uit, op de rand van een burgeroorlog en een economische ineenstorting. Nu wordt er weer overal gewerkt, heerst er orde en is het geld gesaneerd. Hij sprak in bijna lyrische vervoering van het goede koren en de frisse melk, die door Frankrijk worden voortge bracht. Hij beloofde dat het gas van de Sahara Frankrijk spoedig voor zijn energiebronnen onafhankelijk van het buitenland zou maken. De Gaulle open de het perspectief van een Frankrijk dat binnen tien jaren zijn algemene wel vaart verdubbeld zal hebben. De presi dent der republiek gaf als voorbeelden van de vooruitgang, waardoor het oude Advertentie. De beste bromfiets ts en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term incl all rtskverz f 30.- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 DROOG WEER De Bilt verwacht van heden, tot mor genavond: Droog weer en veranderlijke bewol king Vannacht vrij koud, morgen over dag hosere temperaturen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 JUNI Zon op: 04.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 00.53 uur; onder: 12.53 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 8.43 uur en 21.17 uur. Laagwater 4.16 uur en 16 45 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. om tot een eervolle wapenstilstand te komen. Het rechtse Franse blad „rAurore" schrijft het te betreuren dat het in de rede van De Gaulle geen duidelijke toe speling heeft gehoord op de toestand van de Europeanen in Algerije en de massa van de mohammedanen, die Frankrijk niet vijandig gezind is. De conservatieve „Figaro" meent, dat alles nu afhangt van het antwoord dat de leiders van het Algerijnse Bevrijdings front zullen geven. Het socialistische blad „Le Populaire" zegt dat De Gaulle zich nog nooit zo openhartig heeft uit gesproken bü zijn aanbiedingen om te onderhandelen met de leiders van de Algerijnse opstand. Franse straaljagers (Mirage) voor Israël Van welingelichte zijde te Parijs werd gisteravond vernomen, dat Frankrijk en Israël overeenstemming hebben bereikt over de levering van 26 Dassault-Mira ge 3-straaljagers voor de Israëlische luchtmacht. Op grond van de overeen komst heeft Israël bovendien nog optie op veertien van deze supersonische straaljagers. Israël betaalt voor deze toestellen bijna drie miljoen gulden per stuk. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken en de Israëlische ambas sade te Parijs hebben geen commentaar op het bericht willen geven maar zij hebben het niet tegengesproken. De Israëlische minister-president, Ben Goerion, heeft gisteren in de Franse hoofdstad besprekingen gevoerd met de Franse president, generaal De Gaulle en andere Franse leiders. Naar verluidt, is echter niet over technische militaire vraagstukken gesproken. 0 59 De Indonesische afvaardiging bij de V.N. heeft gisteren in een brief aan secre taris-generaal Dag Hammarskjöld van de V.N. Nederland beschuldigd van het voeren van een „oorlogszuchtige politiek". De leider van de delegatie, Soekardjo Wirjorpranoto, zegt in de brief dat er een „explosieve toestand" is ontstaan door de „vijandige houding van de Nederlandse regering", die troepen naar West-Irian heeft gezonden. Hij vroeg Hammarskjöld de brief te laten circuleren onder alle leden van de V.N. „De Indonesische regering", zo ver volgt de brief, „heeft op grond van haar mening dat het zenden van Nederlandse troepen naar West-Irian uiteindelijk de vrede en veiligheid in Zuidoost-Azië in gevaar moet brengen en zelfs kan lei den tot het uitbreken van een ernstig conflict in het gebied van de Stille Oceaan, krachtige protesten en waar schuwingen laten horen. Maar deson danks blijkt de Nederlandse regering „vastbesloten te zijn om een gewapend conflict met Indonesië te riskeren". Het besluit van de Nederlandse rege ring om haar politiek in West-Irian te steunen door troepen, kan slechts be schouwd worden als een flagrante schending van het handvest van de V.N„ dat het gebruik van geweld verbiedt bij het regelen van internationale geschil len", aldus de brief. Na te hebben opgemerkt, „dat het nu volkomen duidelijk is geworden dat het gebruik van Nederlandse strijdkrachten een element van de officiële Nederland se politiek in West-Irian is geworden, zegt Wirjopramato, dat de Indonesische regering, ondanks het feit dat de Ne derlandse regering „de geprikkelde In donesische opinie volkomen genegeerd heeft", bijzonder veel matiging heeft betracht bij haar reactie op de Neder landse stap. In de brief wordt dan herinnerd aan het debat in de Veiligheidsraad over het rijnse vraagstuk dient te onderzoeken spionage-incident met de U-2, dat „het De vader van de op 1 mei boven Rusland neergeschoten Amerikaan se piloot Francis Powers, heeft een paspoort en een visum gekregen om zijn zoon, die in Russische ge vangenschap is, te bezoeken. De heer Powers verlaat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Wash ington, waar hij enkele beprekingen voerde. Met een somber gezicht luistert Sophia Loren naar de aanwijzingen van haar regisseur bij de opnamen voor de film „De miljonaire" in Londen. Is ze zo vol aandacht voor haar instructies of treurt zij nog over haar juwelenschat, die uit een Londens hotel gestolen werd? verlangen naar vrede heeft bevestigd". In dit verband „is het zo laakbaar, dat de Nederlandse regering een oorlogs zuchtige houding heeft aangenomen". Wirjopranato zinspeelt vervolgens op de „agressieve koloniale ambities van Nederland in West-Irian" en stelt, dat Indonesië het van „het allergrootste belang" acht de onbestendige en explo sieve toestand, ontstaan tengevolge van de door Nederland getroffen militaire maatregelen in West-Irian, onder de aandacht van alle landen-leden van de V.N. te brengen. De Indonesische afgevaardigde trekt dan de volgende conclusies: 1. de Nederlandse regering is „vastbe besloten om geweld te gebruiken bij het uitvoeren van haar politiek in West-Irian". 2. Het besluit van Nederland om zee-, lucht- en landstrijdkrachten naar West-Irian te zenden is „duidelijk in strjjd met het handvest van de V.N.". 3. „Daar de Nederlandse regering for meel besloten heeft een oorlogszuch tige politiek in West-Irian te voeren, waarbij zü een gewapend conflict met Indonesië riskeert, is alleen de Ne derlandse regering verantwoordelijk voor het eventuele uitbreken van een dergelijk conflict". Elke tegenactie van de Indonesische regering zal slechts het gevolg zijn van een provocerende stap van de Nederlandse regering. 4. De Nederlandse regering heeft meer kracht gezet achter haar politiek van geweld en tot nu toe haar officiële verklaring over het zenden van troe pen naar West-Irian niet formeel ver worpen. Wirjopranato voegde bij zijn brief een verklaring van de Indonesische rege ring over de „provocaties van Neder land in West-Irian, waarin verwezen wordt naar verschillende verklaringen en besluiten inzake het geschil over Ned. Nieuw-Guinea. Hij vroeg Ham marskjöld ook deze verklaring te laten circuleren onder de landenleden van de V.N. In kringen van de V.N. vraagt men zich in verband met deze brief af of Djakarta wellicht voorbereidingen treft om het geschil opnieuw voor de V.N. te brengen. Men merkte op dat de toe treding van de nieuwe Afrikaanse sta ten tot de V.N., waarvan de meeste wel zullen sympathiseren met het „anti kolonialisme", een krachtige steun kan betekenen voor Indonesië. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vanmorgen meegedeeld, dat er nog geen bericht over de Indonesische brief is ontvangen, zodat nog geen commen taar kan worden gegeven. De woord voerder wees er wel op, dat de uiterst bescheiden defensiemaatregelen van Nederland voor Nieuw-Guinea in de wereld algemeen begrip hebben gevon den. Dulles in Londengemeenschappelijke verzameling van informatiemateriaal (Van onze Londense correspondent) Alan Dulles, het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst, is gisteren in Londen aangekomen om besprekingen te voeren met de Britse militaire informatiedienst. Bij zijn aankomst verklaarde hij dat zijn bezoek een zuiver persoonlijk karakter draagt en ook dat de II 2- vluchten van de baan zijn. Zijn dochter, die met een Amerikaanse bankier is getrouwd en in Londen woont, zei dat haar vader hier met vakantie is en voornamelijk was gekomen om haar te bezoeken. Alan Dulles, een broer van wijlen Foster Dulles, de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, deelde in een interview met de Daily Mail mede, dat, hoewel er geen besprekingen met de Britse regering of Britse militaire leiders op zijn programma staan, iedereen die met hem wil spreken zulks kan doen. In feite echter heeft Dulles de leiders van de Britse militaire inlichtingendienst gisteren reeds bezocht. Verlies van de U-2 Vreemde ziekte te St. Michielsgestel Bij personeel van lederwarenfabriek Speciale berichtgeving) In het bedrijf van de lederwaren- fabriek Schiedam" te St.-Michiels gestel (bij Den Bosch) is onder het personeel een vreemde ziekte uit gebroken. Een twintigtal meestal jonge mensen ligt thuis en in het ziekenhuis met een soort verlam mingsverschijnsel waarvan de oor zaak ondanks diepgaande onder zoekingen niet gevonden is kunnen worden. In het 8000 inwo ners tellende dorp heerst nogal wat onrust over de onverklaarbare ziekte. Enige jaren geleden bouwde de direc tie van de lederwarenfabriek ..Schie dam". waar. n het hoofdkantoor in burg staat, een dependance in St.- was een slag Aangenomen wordt, dat het werke lijke doel van zijn bezoek is om met de Britse inlichtingendienst een algemene reorganisatie van de Westelijke infor matie onder ogen te zien, welke nodig is geworden om de kloof te overbruggen welke is ontstaan door het op de grond houden van de U-2 's. Het eindigen van deze vluchten zou een abrupt einde heb ben gemaakt aan de stroom van be trouwbare inlichtingen omtrent mili taire en industriële bewegingen binnen de Sovjet-Unie. In de afgelopen vier jaar konden dank zij de U-2's zowel de Amerikaanse als de Britse luchtmach ten worden voorzien van landkaarten waarop militaire doelen stonden aange geven. terwijl tevens de groei van de Russische geleide projectielen kon wor den gevolgd. Het is waarschijnlijk dat. als resultaat van het bezoek van Alan Dulles, een veel nauwere samenwerking tussen de Amerikaanse en Britse in lichtingendiensten zal tot stand komen. Verwacht wordt dat beide organisaties een nieuwe methode zullen uitwerken NA 42 JAAR NOG DE „HARTELIJKE GROETEN" (Van onze Zeeuwse correspondent) Accuraat als altijd heeft gisteren de postbeambte van Schoondijke (Zld.) een ansichtkaart besteld aan het adres van mevrouw S. van de Meule in de Losser- straat aldaar. Iets heeft er echter toch in dit geval aan de nauwgezetheid van de P.T.T. gemankeerd, want de kaart was volgens het poststempel reeds op 5 juni 1918 in Den Haag op de post ge daan. 42 jaar dus is de kaart met de hartelijke groeten onderweg geweest! Michielsgestel. Ongeveer 50 man perso neel vond er een werkkring. Volgens de arbeidsinspectie werd het gebouw geheel naar de geldende voorschriften gebouwd en ingericht, zodat de leiding van het bedrijf in eerste instantie niets verweten kan worden. Onder het personeel heerst dan ook geen wrok of ontevredenheid jegens de directie. Dit jaar zyn de moei lijkheden plotseling begonnen. Het ene personeelslid na het andere bleef thuis met vreemde klachten. Maagpijn, uitzonderlijke vermoeidheid en daarna plotselinge verlammingen 'n armen en benen. Verscheidene patiënten liggen in het ziekenhuis, weer andere lo pen tot grote verslagenheid van .e dorpsbewoners met krukken. De directie heeft de fabriek nu gesloten en I.N.O. zal proberen uit te vinden wat de oor zaak van de ziekte kan zijn. Verschillen de luchtmonsters werden reeds genomen en onderzocht maar iets wat de oorzaak van de ziekte zou kunnen zijn werd niet gevonden. De nog gezonde personeelsleden van het bedryf in Tilburg te werk ge steld. voor gemeenschappelijke verzameling van materiaal en de onderlinge vergelij king daarvan. Het probleem-Cyprus Uit Nicosia wordt intussen gemeld dat het vrijwel zeker is dat het Brits-Ame rikaanse plan voor H-bom-patrouilles rond de wereld de eindoplossing van het probleem-Cyprus zal vertragen, om dat de Cyprioten aannemen, dat het eiland een hoogst belangrijke rol by de uitvoering van het plan zal spelen. Ook Britse fotoverkenningstoestellen, Can berra's, die eenzelfde functie vervullen als de U-2, zyn op het eiland gestatio neerd. Twee jaar geleden zou een dezer machines door een Russische Mig boven Syrië zijn neergeschoten, hetgeen nooit officieel ontkend is. Gisteravond heeft aartsbisschop Makarios een kabinetszit ting bijeengeroepen om de kwestie van de H-bom-patrouilles te bespreken. Makarios die onder sterke druk staat om de militaire concessies tegenover En geland tot een minimum te beperken, weet echter dat, indien hij zou trachten de Engelsen te verbieden H.bommen op het eiland te stationeren, elke kans op een spoedig vergelijk verkeken zou zijn. ad Uit het Leidsch Dagblad van 15 Juny 1860: Te Parijs worden tegenwoordig armbanden gedragen, toier hoofd versiersels in het midden, diaman ten of andere edelgesteenten, door eene mechanisme in langzaam draaijende beweging worden ge houden, hetgeen den schitterenden glans der steenen niet weinig ver hoogt. En dan was er in den ge- costumeerden optogt veel, dat voor Leiden in het bijzonder van plaat selijk belang was. Willem 7 toch begiftigde Leiden met hare hoo- geschool; Maurits van Nassau be trok aldaar het Prinsenhof, tege lijk met Philips van Nassau. Zulke namen verbinden zich met de ge schiedenis van Leiden, en is dus een band, die Oranje aan Leiden en Leiden aan het huis van Oranje hecht. Maar dan mag uit Leiden wel eene stem opgaan, die den betamelijken wensch doet hooren, dat Oranje steeds in zijne omge ving moge vinden staatslieden van bekwaamheid en karakter als Phi lips van Mamix van Sint Alde- (jonde, wiens einde ook binnen Leiden plaats vond.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1