i Gevacolor Eerste Kamer archiefwet dreigt de nieuwe te verwerpen Eerste Kamer wenst versnelde inpoldering van Zuid-Flevoland Calve -"tip vdoot d-ixbtel-leilcear etern. Aanvaring in Ylissingse liaven Ct. Rapport „verkeersonderwijs" door „Veilig Verkeer" aangeboden PRISMA BOSCHk Westduitse huisvrouwen over de grens om aardappelen te kopen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 juni 1960 Vierde blad no. 30073 Beslissing neer een iveek uitgesteld (Van onze parlementaire redatceur) De rustige Eerste Kamer, die altijd vergadert in een schijnbaar wat slape rige sfeer en dan braaf slikt wat de Tweede Kamer heeft voorgekauwd, heeft gisteren weer eens haar bestaansrecht willen bewijzen. De gehele Kamer dreigde met verwerping van de nieuwe archiefwet, omdat deze een aantasting van het eigendomsrecht inhoudt. Het werd een verzuim genoemd van de Tweede Kamer daarvoor geen oog te hebben gehad, want slechts een enkel lid had in oktober j.l. er terloopt een opmerking over gemaakt. „Als de Tweede Kamer een uitje knapt, waakt de Senaat, zelfs de meerderheid van de Senaat", riep prof. Diepenhorst (A.R.) triomfantelijk uit. Tijdens de afkeurende redevoeringen van de senatoren, de een na de ander, hing de hele middag in de lucht dat de Eerste Kamer weer eens een historische beslissing zou nemen en een besluit van de Tweede Kamer niet zou volgen. Maar op voorstel van de voorzitter werd de stemming uitgesteld tot volgende week dinsdag, opdat men zich nog eens diep gaand kan beraden. In het wetsontwerp wordt bepaald dat archiefbescheiden die onder de overheid behoren te berusten, doch in handen zijn geraakt van particulieren (eventueel gekocht voor een hoog bedrag), moeten worden ingeleverd zonder enig wettelijk recht op schadevergoeding. Wanneer het archiefstukken betreft van na 1813, is men bovendien strafbaar als men aan een aanmaning van de minister van On derwijs tot inlevering geen gehoor geeft. Er kan dan een boete worden opgelegd van drieduizend gulden. Als dat bij her haling mogelyk is wanneer aan aanma ningen geen gevolg wordt gegeven, is dat een melkkoetje, dat de oprichting van een afdeling zuivel aan het depar tement van O. K. en W. zou rechtvaar digen, concludeerde prof. Diepenhorst. „Het gebrek aan respect voor het par ticuliere eigendom mocht van dit ka binet niet worden verwacht", verzuchtte de heer Van Riel (VVD). Van de heer Lichtenauer (CHU) kreeg staatssecre taris Scholten te horen,De stukken van waarde krijgt U toch niet, want die ver huizen naar het buitenland". Verma nend sprak de heer van Meeuwen (KVP)„U stelt straks allerlei fatsoen lijke mensen voor een gewetensconflict". Ook de heer Cammelbeek <PdvA) miste voldoende rechtsbescherming voor de particuliere bezitters van archiefbeschei den. In allerlei toonaarden werd de staatssecretaris duidelijk gemaakt dat hjj met sterke argumenten zou moeten komen om de steun van de verschillende fracties te verkrijgen. Uitvoerig zette de staatssecretaris uiteen dat het niet gaat om oude fami liepapieren, maar volgens de wet alleen om archiefbescheiden die naar hun aard zijn bestemd bij de overheid te berusten, stukken dus die de overheid heeft ont vangen (niet verzonden) of zelf heeft opgesteld voor eigen gebruik. Er kan dus geen sprake zyn van particuliere eigen dom in het geval van stukken die beho ren tot het publieke domein, en derhalve ook niet van onteigening. Het eigendom van de staat moet ook veilig worden ge steld door middel van de nieuwe ar chiefwet. Eventuele schadeloosstelling is een zaak van redelijk beleid, niet van recht. Een boete kan slechts eenmaal na de eerste aanmaning worden opgelegd, ver duidelijkte staatssecretaris Scholten de duistere wetstekst. Hij verklaarde ook bezorgd te zijn over de salariëring van de archivarissen, maar dat is een onder werp dat wordt bestudeerd in verband met andere groepen ambtenaren. Werk op nieuwbouw Utrecht stilgelegd Verbindingen ondeugdelijk Met sombere gezichten lopen op het ogenblik de werklieden op de nieuw bouw van Van Gend en Loos en de N.V. Verzekerings Unie, aan de Cataryne- singel te Utrecht, rond. Het werk moet worden stilgelegd. De oorzaak? Het deugt niet met de be tonnen pilasters, die de acht verdiepin gen moeten dragen. De ondeugdelijkheid van de betonnen pilasters is zelfs van zo'n aard, dat twee directeuren van de uitvoerende maat schappij, de Verenigde Aannemersmij. uit Den Haag, gistermiddag zelf het werk kwamen bekijken om te kunnen beoordelen of alles zal moeten worden afgebroken. Het blijkt dat er vuil is blijven zitten tussen de betonnen pilasters en hetlun- dament, waardoor de verbindingen niet hecht zijn. Wanneer nu straks deze pi lasters het gewicht van de bovenliggende verdiepingen en het gewicht van bin nen, o.m. honderden mensen en kan toormeubilair te torsen krijgen, wordt het gevaar niet denkbeeldig dat er on gelukken ontstaan. Het commentaar van de opdrachtge vers, de directies van Van Gend en Loos en de NV Verzekerings Unie op de huidige situatie is als volgt: Bij de uitvoering van het werk zijn enige gebreken aan het licht gekomen. De architect heeft overleg gepleegd met de bouw- en woningdienst. De bespre king had tot gevolg dat hangende het onderzoek een gedeelte van het werk is stopgezet. In verband daarmee is uit een groep van 14 timmerlieden een klein deel ontslagen. De overige timmerlieden zijn elders te werk gesteld. Verwacht mag worden dat de werkzaamheden op korte termijn volledig hervat zullen worden. Medio 1961 dient het miljoenengebouw opgeleverd te worden. Het is echter wel de vraag of door deze stagnatie dit zal kunnen gebeuren. Balkonmoord Rotterdam niet bewezen De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 30-jarige chauffeur uit Rotterdam, die door het Gerechtshof in Den Haag veroordeeld is tot 10 jaren gevangenisstraf wegens doodslag op de 39-jarige administrateur L. P. van Wij nen. In de nacht van 19 op 20 november 1954 is deze van een balkon in de St.- Agathastraat in Rotterdam op straat terecht gekomen en was op slag dood Vier jaar later werd de chauffeur ervan verdacht hem van het balkon te hebber geduwd. De Hoge Raad heeft nu overwogen d:< de gebezigde bewijsmiddelen niets behc zen, waaruit de rechter heeft kunnen ai leiden, dat de requirant wat wat br treft het van het balkon doen vallen va het slachtoffer heeft gehandeld mr het opzet gericht op het doden van het slachtoffer. Als laatste spreker had de heer Cam melbeek (PvdA) het onduldbaar ge noemd dat de minister van Justitie niet in de Kamer aanwezig was. Hij verzocht daarom minister Beerman alsnog uit te nodigen. Op de desbetreffende vraag van de voorzitter antwoordde staats secretaris Scholten echter in het late stadium van het debat daaraan geen be hoefte te hebben. Het was beter geweest indien de heer Cammelbeek direct aan het begin van de vergadering zijn ver zoek had gedaan. Aan het einde van de discussie kreeg men niet de indruk dat de staatssecre taris met zijn betoog de Kamerleden had overtuigd, maar pas volgende week valt de beslissing nadat men nauwgezet het stenografisch verslag heeft kunnen lezen. De laatste maal heeft de Eerste Kamer op 27 juli 1948 een wetsontwerp ver worpen van minister Vos inzake de zee- vaartdiploma's. POSTBESTELLER GOOIDE STUKKEN IN HET WATER „In een kwade bui" (Van onze Haagse redactie) „Ik heb me erover verbaasd, dat men u bij de PTT ooit aangesteld heeft. Op uw strafblad prijken maar liefst vier veroordelingen wegens diefstal!" Dat zei de president van de Haagse recht bank tot de 24-jarige Haagse ex-hulp besteller. De jongeman, die volgens de psychiaters zodanig verminderd toere keningsvatbaar is, dat h(j ter beschik king van de regering moet worden ge steld, had in november van het vorige jaar, toen hij nog maar net drie weken als hulppostbesteller werkzaam was, 'n hele postbestelling (150 poststukken) in een vijver van het Haagse Zuiderpark gegooid, omdat hij geen zin had de brieven rond te brengen. „Ik had een kwade bui", gaf hij later als verklaring. Ambtenaren hebben later yele uren werk gehad om alle brieven en post stukken weer uit de vijver op te vissen, te drogen en alsnog bij de rechtheb benden te bezorgen. Minstens even erg was het tweede feit, waarvoor de ex-besteller zich van morgen had te verantwoorden: ver duistering van twee postwissels. Hij had deze postwissels (ten bedrage van f. 15,en f. 25,gewoon uit de be stelling gelicht en aan zichzelf geën dosseerd. Om het geld te kunnen in nen, voorzag hij ze van valse handte keningen van de rechthebbenden. De officier van Justitie eiste dat de jongeman zou worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar met afti-ek en tevens dat hij ter be schikking van de regering zou worden gesteld om van harentwege in een psychopatenasiel te worden verpleegd. Uitspraak 28 juni. (Van onze parlementaire redacteur) Van verschillende kanten is gisteravond in de Eerste Kamer aangedrongen op versnelling van de inpoldering van zuidelijk Flevoland, dat als ieuwe IJssel- meerpolder uitkomst zal moeten bieden voor de ruimteproblemen van het Gooi. De minister van Verkeer en Waterstaat verwacht het droogvallen van de polder echter pas in 1968. Dan zal het volgens hem nog enige tientallen jaren duren alvorens de in zuidelijk Flevoland te scheppen recreatiegebieden zover ontwikkeld zijn, dat zij door bebomving verdwijnende gebieden in het Gooi kunnen ver vangen. „Dat duurt te lang, zei de heer Geuze (CHU) bij de bespreking van de begro ting van het Zuiderzeefonds. Hij meent dat er reeds veel eerder een aantrekke lijk recreatiegebied zal zijn blijkens de ervaring met oostelijk Flevoland tegen over Elburg. Evenals de heer Mazure (PvdA) drong hij aan op versnelling van de werken in zuidelijk Flevoland. Wanneer dat gebied is ingedijkt, zullen in het zuidwestelijk deel van het IJssel- meer bij stormachtige noordelijke win den hoge waterstanden kunnen optre den omdat een soort trechter zal ont staan, Daarom pleitte de heer Roebroek (KVP) met de heer Elfferich (AR) er voor het gevaar tijdig op te heffen dooi de aanleg van de dijk EnkhuizenLely stad. „Het gevaar moet men niet over schatten", merkte de heer Geuze op, Bonn vraagt uitlevering van SS-er aan Argentinië West-Duitsland heeft Argentinië om uitlevering verzocht van de vroegere chef-arts van Auschwitz, de kolonel van de SS Josef Mengele. Een rapport van de Westduitse ambassade in Buenos Ai res, heeft goede hoop gegeven", dat Ar gentinië het verzoek zal inwilligen, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn. Mengele was verantwoordelijk voor de „selectie" van gevangenen, wie geschikt waren om rechtstreeks naar de gaska mer te worden gezonden of wie nog en kele maanden konden blijven werken. Zoals bekend zijn in Auschwitz naar schatting viermiljoen mensen vermoord. Mengele heeft ook „onderzoekingen" verricht op antropologisch gebied naai de eigenschappen van „inferieure ras sen". Wanneer Argentinië hem uitlevert kan Mengele ten hoogste tot levenslange ge vangenisstraf worden veroordeeld. De doodstraf bestaat niet in West-Duits land en de Westduitse grondwet ver biedt de tenuitvoerlegging van doodvon nissen op Westduits grondgebied, zelfs al zijn deze vonnissen uitgesproken door een internationaal tribunaal. Ongeluk op Poolse rivier: 21 mensen verdronken Op de bergrivier de Dunajec in het Tatragebergte aan de Pools-Tsjechoslo- waakse grens is maandag een plezier boot omgeslagen, waardoor 21 mensen, onder wie 18 kinderen, verdronken. Van de 23 kinderen uit Nowa Huta, die zich aan boord bevonden, slaagden slechts 5 erin de kant te bereiken. „Newsweek" in Indonesië verboden Het bureau van de procureur-gene raal in Djakarta heeft medegedeeld dat de uitgave van het Amerikaanse tijdschrfit „Newsweek" van 6 juni niet mag worden verspreid, omdat de inhoud gevaarlijk voor de openbare orde wordt geacht. „want ook bij opwaaiend water zal de waterstand lager zyn dan toen de af sluitdijk er nog niet was". „Met de namen in de IJsselmeerpol- ders is een gelukkige greep gedaan", vond de heer Mazure, maar hij betreurde het dat de regering er niet voor voelt de naam Noord-Oostpolder te veranderen in Schokkerwaard. Daarentegen zou de heer De Vos van Steenwijk (WD) tegen het verdwijnen van de naam Noord- Oostpolder zyn. In de bezettingstijd zyn daar vele ondergedoken, waardoor de naam een eigen karakter heeft gekre gen. Er is voorts nog theoretisch gesproken over de instelling van waterschappen in de IJsselmeerpolders, over de provin ciale indeling van de nieuwe gebieden, de gemeentelijke herindeling van de Noord-Oostpolder, het te grote aantal staatsbedrijven, enz., allemaal bekende beschouwingen waarop minister Kort hals volgende week dinsdag zal ant woorden. Gasten? Trakteer dan eens op dunne, knrstloze sneetjes brood met bv. een rolletje worst of een sardientje en om het dubbeldekker te maken - Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbel-lekker. Doe Uzelf en Uw eters een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing met Calvé Mayonaise en. schrijf die aan Calvé. Dan krijgt U als Uw idee bruikbaar is - ten leuke, welkome verrassing'. Zend Uw dubbel-lekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000. Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en worden hot eigendom van Calvé. Maak ear méér van met Ckxlvï; CM 6 100.160.65 Wel of geen sign eden BEHANDELING DOOR MARINERAAD (Van onze Haagse redactie) De Marineraad heeft zich in het ge bouw van de hoofdafdeling materieel van de Kon. Marine te Den Haag onder voorzitterschap van mr. L. van Looke- ren Campagne gistermorgen meer dan drie-en-een-half uur bezig gehouden met een aanvaring, welke op 9 december 1959 in de buitenhaven van Vlissingen heeft plaats gehad. Op die dag werd, 's avonds omstreeks kwart over zeven, Hr. Mrs. duikvaartuig A. 922 by het binnenvaren van de haven aangevaren door de zo juist naar Breskens vertrokken veerboot „Prinses Beatrix" van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Als eerste getuige werd gehoord de commandant van Hr. Mrs. A. 922, de 31- jarige luitenant-ter-zee der tweede klas se M. Juursema. Hij verklaarde dat hij met zijn schip op weg was naar Vlissin gen toen de aanvaring plaats had. Even als bij het vooronderzoek verklaarde deze getuige - die al geruime tijd ter plaatse werkzaam is en zei de haven van Vlissingen uitstekend te kennen - dat op het moment, dat de A. 922 het rode ha venlicht rondde op weg naar de plaats waar het schip zou afmeren, de veerboot nog niet voer en nog in zyn „fuik" lag. Bovendien had hij de navigatielichten van het schip niet zien branden hetgeen erop zou wijzen, dat de „Prinses Beatrix" niet voer. „Anders zou ik ze ker een andere beslissing hebben geno men", aldus deze getuige, die hieraan toevoegde dat hij het passeren van de pont in de haven altijd zou vermijden als dit maar enigszins mogelijk was. In dit geval lag de „Prinses Beatrix" echter volgens hem nog voor de wal, toen hij (Advertentie) KLEURENFOTO'S vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. vroegar 1.8QT ^40 nu 85 ct. 90 ct. Gevacolor rolfilms 4- x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 3 J3-éf ^\QO 2.80 2 95 Gevacolor kleinbeeld'ilms 20 opnamen 36 opnamen 4>05 3.60 5.60 Ontwikkelen I.80 duizendmaal mooier! „Voortreffelijke leidraad" maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman: uw eigen horloger. het goede Ankerhorloge PRISMA JUNIOR vanaf 49.75 Een rapport „Het verkeersonderwys by het voortgezet onderwys" werd door de voorzitter van het Verbond voor Vei lig Verkeer (jhr. mr. Th. Röell, aan de staatssecretaris van O., K. en W. aan geboden. Staatssecretaris, de heer S. C. Stu- benrouch vernam by het in ontvangst nemen van dit binnenkort te publiceren rapport, dat het werd samengesteld door een aantal leraren by scholen van voortgezet onderwijs en enige deskun digen van het verbond. Als voorzitter fungeerde de inspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs, dr. D. N. van der Neut. Naar mening van jhr. Röell is de com missie erin geslaagd een voortreffelijke leidraad voor het invoeren van ver keersonderwys bij gymnasia, h.b.s.-, ulo's, nijverheidsscholen en scholen voor voortgezet lager onderwijs samen te stellen. Aangezien een wettelijke rege ling voor verkeersonderwijs bij het voort gezet onderwijs nog wel tijd zal vergen, s in het rapport een aantal richtlijnen gegeven teneinde dit werk reeds in vrij willigheid te beginnen. Jhr. Röell zeide, dat verkeersregels en verkeerstekens en de toepassing daar van op de lagere scholen onderwezen worden. Het aanspreken van het jonge kind als mens en een beroep doen op zijn humane gemeenschapszin acht hjj nauwelijl*mgelyk. Men ziet bij onge vallen van ernstige en minder ernstige aard onvoldoende innerlijke bereidheid een goed en gewetensvol weggebruiker te zijn. Met de opgroeiende jeugd ech ter acht spreker het gesprek terzake wel mogelijk. Naast onderwijs van de elementaire verkeersregels zal men tevens een beroep op hem of haar moeten doen eerbied te hebben voor de naaste en het eigen leven niet in de waagschaal te stellen door het nemen van onverantwoorde lijke risico's. Spr. hoopt, dat het ver keersonderwijs een vak met een eigen plaats en bovendien met een sterk op voedende functie in het voortgezet on derwijs zal worden. De staatssecretaris zeide, dat het be langrijk is dat de jeugd vroeg weet wat verkeer wil zeggen en dat zij de bete kenis kent van verkeerstekens en waar schuwingsborden. Het was de staats secretaris opgevallen, dat jonge kinderen die eenmaal de verkeersborden kennen, zo'n kritische houding aannemen jegens overtredingen. Dit kan een prachtige basis zijn voor latere gesprekken. Deze jeugd zal dan begrijpen dat Ijet in het verkeer, meer nog dan om fouten tegen de regels, gaat om fouten tegen de wel levendheid. De staatssecretaris zeide voorts per soonlijk achter dit verheugende initiatief te staan, al kan en mag hij niet zeggen dat er nu al direct weer een vak, het verkeersvak, by het voortgezet onder wys zal komen. Maar de heer Stuben- rouch noemde het rapport het verheu gende begin, dat zou kunnen uitgroeien tot een apart verkeersvak. met zijn A. 922 binnenvoer. Toen hij had bemerkt dat het schip was gaan va ren had luitenant Juursema nog even overwogen de havenmond weer uit te draaien, maar hy had dit niet gedaan met het oog op de vloedstroom. Daarna had hy nog geprobeerd door te stoppen en het anker te laten vallen een aanvaring te voorkomen, maar het was al te laat. De grootste verwarring bleek te be staan over de gegeven signalen. Luite nant Juursema verklaarde nog voor de aankomst in de haven een geluidssig naal te hebben gegeven en daarna in de haven nog eens een lange stoot op de fluit te hebben laten geven. Dit laatste signaal zou door de veerboot met twee korte stoten op de stoomfluit zyn be antwoord ten teken dat het attentiesig naal begrepen was. Ook andere opva renden van Hr. Mrs. A. 922 hadden dit gehoord, maar daar tegenover stonden de verklaringen van de kapitein van de „Prinses Beatrix", de stuurman en de matroos-stuurman-aflosser, die zeiden dat er nooit twee korte stolen op de stoomfluit door de „Prinses Beatrix" wa ren gegeven. Aan boord van dit schip was namelijk nooit gehoord, dat het ma rineschip een waarschuwingssignaal had gegeven. Pas later had men cp het sein van drie korte stoten op dezelfde manier beantwoord, maar toen was een aanva ring al niet meer te voorkomen. Er traden ook nog enkele verschillen van mening aan het licht over de plaats van de aanvaring en de positie van beide schepen kort ervoor, maar de belangrijkste knoop, welke de marine- raad zal hebben te ontwarren, is toch wel die van de signalen. De commandant van Hr. Mrs. A 922 antwoordde op een vraag van een van de leden der Marineraad, waarom hij niet gewacht had met binnenkomen, terwijl hij toch wist dat de veerboot op dat tijdstip volgens de dienstregeling moest vertrekken, dat hij daarvoor twee redenen had. Ten eerste klopte de af- vaartijd van de veerboot Vlissingen- Breskens, vooral op de spitsuren, niet al tijd op de minuut en ten tweede zou het buiten de haven heen en weer blyven koersen totdat de „Prinses Beatrix" zou zijn vertrokken, op deze route eventueel gevaar voor de scheepvaart hebben kun nen opleveren Nadat alle getuigen gehoord waren en de Marineraad ook nog kennis had ge nomen van de verklaringen van een op varende die op verzoek van de raads man van de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland als getuige was ver schenen, sloot mr. Van Lookeren Cam pagne de zitting. De Marineraad zal later uitspraak doen. (A(lverlentle) BOUGIES f/lBrma etasft'C Ondanks in voerkosten betalen zij nog maar de helft van de prijs in eigen winkels Strijd tussen vrije economie (Erhard) en protectie (Schwarz) (Van onze correspondent in Bonn) Honderden Westduitse, langs de grens wonende huisvrouwen hebben gisteren een ware aardappelrush op de Neder landse groentewinkels ondernomen. In Aken bijv. verspreidde zich gisterochtend als een lopend vuurtje het bericht, dat in Vaals de nieuwe aardappelen slechts 40 cent per kilo, dat is 22 pfennig per pond kosten tegen in Duitsland 50 a 70 pfennig per pond!! De voor Duitse begrippen thans on gekend lage Nederlandse prijs zorgde voor een intensief grensverkeer bij Vaals. De berekeningen die de Duitse huis vrouwen overal langs de grens doen, is namelijk tamelyk eenvoucüg: in Neder land betalen zij voor een kilo nieuwe aardappelen ongeveer 44 pfennig; daar bij komen dan bij invoer in Duitsland ongeveer 4 a 5 pfennig per kilo. De to tale prijs van circa 48 pfennig per kilo ligt ver beneden de huidige prijzen voor nieuwe aardappelen in de Bondsrepu bliek. Deze liggen als gezegd rond 50 a 70 pfenning perpond! V.S. moeten geschillen met Peking regelen, zegt Monty In een toespraak tot de „Royal Geo graphical Society" heeft veldmaarschalk burggraaf Montgomery in Londen ver klaard, dat hij de wereldvrede geen kans geeft, tenzij de Verenigde Staten en communistisch China hun geschillen bijleggen. „Ik zie geen enkele reden waarom wij met deze mensen niet kun nen praten. Hun godsdienst is hun zaak. Die wordt pas onze zaak wanneer zij proberen ons hun filosofie op te drin gen". „Monty", die pas terug is van een be zoek aan communistisch China, vertelde, dat hij zeven uur heeft gesproken met premier Tsjoe En-lai, en vier uur met partijleider Mao Tse-toeng. „Ik geloof niet, dat men de kwestie van wereld vrede kan onderzoeken, tenzij men met deze mensen praat. In de Westerse we reld heersen vele misvattingen over dit nieuwe China en ik geloof niet dat de wereldvrede ermee gebaat is, dat je deze mensen negeert. Naar mijn mening is het betoog, dat de echte regering van China op Formosa zetelt, belachelijk," aldus Montgomery. Inmiddels is de aardappelprijs in de Bondsrepubliek een politieke zaak ge worden, Bondskanselier Adenauer zond uit zijn Noorditaliaanse vakantieoord, Cadenabbia. een telegram naar Bonn met het verzoek om hem inlichtingen over deze kwestie te geven. Het West duitse vakverbond, de D.GB., eiste gis teren verhoogde invoer van buitenlandse nieuwe aardappelen om het aanbod en de vraag enigszins in evenwicht te bren gen, waardoor de prijs kan dalen. Het Westduitse ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening schijnt evenwel vrij machteloos tegenover de aardappelprijs- golf te staan: hoewel er in de periode midden maart tot juni honderdduizend ton nieuwe aardappelen werden inge voerd (dat is tienduizend ton meer dan een jaar geleden), kan men blijkbaar niets meer doen om de markt in balans te brengen. Men hoopt nu op een versterkt aan bod van de zijde van de Westduitse aard appelproducenten, die nog deze weeK de eerste grote hoeveelheden binnenlandse nieuwe aardappelen willen pogen af te zetten. Dat de prijs af-landbouwer even wel reeds 30 tot 42 mark per 50 kilo bedraagt, gelooft men nauwelijks in een snelle prijsdaling voor dit volksvoedsel. Men meent namelijk dat minister van Landbouw, Schwarz, niet zal buigen onder de druk die minister van Econo mische Zaken, Erhard, op hem uitoefent om de grenzen open te stellen. En daar mee zou de Westduitse landbouw op nieuw de hand boven het hoofd worden gehouden ten koste van de consument. EEN MINISTERIE VOOR DE MIDDENSTAND? De voorzitter van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen, de heer M. Rademakers, heeft tijdens het jaar overzicht, dat hij vanmorgen hield op het congres van de N.V.M., te Amster dam. gesuggereerd, dat de instelling van een ministerie voor de Middenstand de oplossing zou zijn voor het probleem van een gezonde middenstand. De heer Rademakers meende voorts, dat de Middenstandsnota 1959 geen mid- denstandsbeleid aangeeft en ontbloot is van elk perspectief „juist nu perspec tief als gevolg van de maatschappelijke ontwikkelingen nodig is".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11