of verwachten op Vaderdag een nieuwe PHILIPS PHILISHAVE Haveriput 2 78 Albert Heijn Vaders vragen Amerikanen trekken 's zomers naar buiten voor een gezellige picknick Vaderdag dauendag APPELSTROOP 49 MacQueen Theezakjes ONTBIJTKOEK.'". 39 Biefstukje-roosteren boven een houtvuur in een of ander bos Westduitse werkgevers tegen een verkorting van de werkweek Acht voor Tour Verras hem er mee! ATTENTIE: OP 18 JUNI EINDIGT DE PHILIPS H U IS H O U D-E N Q U ETE! BEKENDMAKING SPINAZIE.rsrsszs 49 Prima SLAOLIE GROTE FLES 89 maakt u het leven goedkoper! VERLOREN WOENSDAG 15 JUNI 1960 Amerika is een land van tradities.... (Van onze Amerikaanse correspondent) Men beseft, dat in Europa misschien niet zo, maar Amerika is een land met veel tradities. Het jaar is in etappen verdeeld door populaire feestdagen, die alle hun eigen sfeer en eigen ge bruiken hebben. Dank zij die dagen weet men precies waar men aan toe is. Begin van deze maand is in Ame rika de zomer begonnen. Waaromf Omdat het op de een na laatste dag van mei Memorial Day is geweest. Hoe lang de zomer duurt? Precies tot La bor Day, de eerste maandag in sep tember. Van nu af aan lcunnen man nen 's avonds een wit smoking-jasje dragen, maar na Labor Day is dat weer taboe. Ook vrouwen kunnen zich, wat de mode betreft, tussen Memorial en Labor Day speciale dingen veroor loven, maar zelfs in de zomermaanden blijft het ijs van de mode glad voor een man en daar laat ik me dus maar niet over uit. Overigens Juist op die zomerfeestdagen waar ik het over hebben wil, is de mode niet erg belangrijk. Niets behoort zozeer bij de sfeer van de zomerfeesten als de gezins-picknick en wie zulk een gelegen heid aan mode denkt, begrijpt niets van picknicken. Officieel hebben die zomer-gedenk- dagen hun bijzondere betekenis: op 30 mei herdenkt men hen, die in oorlogen voor Amerika gesneuveld zijn, op 4 juli herdenkt men de ondertekening van de Acte van Onafhankelijkheid en de eerste maandag in september is Amerika's dag van de arbeid, speciaal een dag voor demonstraties van vakverenigingen. Toch is het aantal van hen, die op die dagen gelegenheidsspeeches houden en zelfs het aantal van hen, die ernaar gaan luiste ren, betrekkelijk gering. De meeste Amerikanen maken van die dagen ge bruik om de natuur in te trekken, vooral wanneer deze dagen met een zaterdag en zondag een lang weekeinde vormen. Dit jaar heeft men geen klagen de zomer van 1960 levert drie van zulke kleine vakanties op. Toch moet men de Amerikanen weer niet al te zeer benij den: Hemelvaartsdag gaat hier onge merkt voorbij, en een tweede paas- of tweede pinksterdag kent men hier niet! De federale regering, maar ook de regering van diverse deelstaten, heeft er goed voor gezorgd, dat gezinnen, die 's zomers naar buiten willen trekken voor een picknick, een plezierige tijd kunnen hebben. Dit land kent veel nationale en kleinere staatsparken, waar men in een prachtige omgeving stevige tafels en banken heeft geplaatst. Bij die tafels vindt men steevast een kleine stenen stookplaats voor een kampvuur, meestal zijn er od zulk een terrein enige waterkranen en dikwijls treft men op zulk een picknick-plaats verscheidene stapels brandhout aan, keurig gehakt en zo maar voor het weg nemen. Alles meenemen Vrijwel nooit behoeft men voor het gebruik van een picknick of kampeer plaats iets te betalen. De sociale zorg is niet altyd even best in dit land, maar voor hen, die graag buiten eten, wordt goed gezorgd. Iemand, die kersvers uit Europa komt, zal zulk een Amerikaanse pick-nick mis schien een beetje erg geciviliseerd vin den. Waarom bijvoorbeeld eet men van een tafel en waarom zit men niet in het gras? Daar is toch wel een goede reden voor: poison-ivy is een veel voorkomen de gemene plant, die veel mensen een heel vervelende, fel-jeukende uitslag bezorgt. En slangen komen hier ook meer voor dan in Europa. Mijzelf doet het nog altijd overdreven aan, dat de meeste Amerikaanse gezin nen de houten kampeertafél altijd be dekken met een keurig plastic tafelkleed. Erg hygiënisch misschien, maar nogal „steeds". In kwaliteit behoeft de maal tijd buiten beslist niet onder te doen voor een goed maal thuis. De auto's hier zijn groot en een stationwagen kan nog meer vervoeren. In speciale ys- kastjes wordt het vlees overgebracht en worden de dranken koel gehouden. Ook het (js voor het dessert, nog steeds heel populair in Amerika, behoeft buiten niet te ontbreken. Maar het beste van zo'n maaltijd bui ten blijft toch de biefstuk, in een spe- oiale tang geroosterd boven een flink houtvuur. Het is in een ommezien ge beurd, even dichtschroeiend is het beste. Niets is zo lekker als een „steak", die naar houtrook smaakt. Wat men daar bü moet drinken? Melk!, zegt een Amerikaan, maar wie uit Europa komt zal de voorkeur geven aan een flesje rode wijn. Gelukkig zor gen de Fransen voor goedkope import. ARBEIDSTIJDVERKORTING IS ACTUEEL (Van onze Haagse redactie). Ter gelegenheid van de jaarverga dering van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel vandaag te Rotterdam gehouden, heeft de maatschappij het probleem van de arbeidstijdverkorting aan de orde gesteld. Als pre-adviseurs zijn opgetreden prof. dr. P. Kuin buitengewoon hoog leraar aan de Amsterdamse Universi teit en prof. dr. A. Oldendorff, hoog- lerar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven. Prof. Kuin achtte het niet verwon derlijk, dat juist in Nederland de vraag naar arbeidstijdverkorting actueel is. De Nederlanders behoren tot de langstwer- kende volken van de Westerse wereld. Dat effect wordt nog versterkt door het feit, dat wij ook niet bijzonder royaal zijn emt vakanties. Wanneer men dus naar de lengte van de arbeidstijd kijkt is Nederland zeker aan de beurt om een drastische verlaging tot stand te bren gen. aldus prof. Kuin. Ondanks onze lange arbeidsduur en onze hoge produktie is Nederland in verhouding met de nabuurlanden niet erg welvarend. Het aantal mensen dat niet in beroep of bedrijf werkzaam is, met name de vrouwen, is in Neder land namelijk betrekkelijk hoog. Meer vrije tijd en toch een onverminderde stijging van eht reëele inkomen zal alleen te bewerkstelligen zijn door het inschakelen van meer arbeidskrachten en de enige reserve die wij hebben zijn de vrouwen. Prof. Oldendorff concludeerde, dat het niet waarschijnlijk is, dait een betrekke lijk geringe arbeidstijdverkorting grote W.E.U.-conferentie in Den Haag Morgen zeven ministers bijeen De ministerraad van de Westeuropese Unie houdt zoals gemeld, morgen ln Den Haag zijn periodieke bijeenkomst. Aan deze conferentie die geheim is en waar van de agenda niet is gepubliceerd, wordt deelgenomen door de ministers van Buitenlandse Zaken van de zeven WEU-landen. Deze landen zijn: België, Frankrijk, Groot-Brittannlë, Italië, Lu xemburg, Nederland en West-Duitsland. Hoewel niets over de agenda is gepu bliceerd verwacht men te Londen dat de ministerraad zal spreken over een eventuele aansluiting van Groot-Brit- tannië bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Euratom. Deze bijeenkomst is namelijk de eerste waar op de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de Europese ge meenschappen bijeen zijn met hun Brit se ambtgenoot na de bijeenkomst van de groep van twintig plus die vorige week onder voorzitterschap van de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, in Parijs heeft gesproken over Europese handels problemen, in het bijzonder over de be trekkingen tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en de Europese vrijhandelsassociatie, waar bij Groot-Brittannië is aangesloten. Volgens een bericht uit Bonn gaat de ministerraad spreken over wijzigingen in de beperkingen op de bewapening die West-Duitsland heeft aanvaard. Deze wijzigingen zouden dan bestaan in ver hoging van de maximumtonnage van Westduitse oorlogsschepen van 3.000 tot 5.000 en van het aantal duikboten, dat thans op twaalf is vastgesteld. Nederland zal op de conferentie wor den vertegenwoordigd door minister Luns, de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. H. R. van Houten, het Nederlandse permanente lid van de WEU-raad, mr. A. W. C. baron Ben- tinck van Schoonhecten, en twee hoofd ambtenaren van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, nl. de directeur-gene raal politieke zaken, mr. J. A. G. ba ron de Vos van Steenwijk, en de direc teur-generaal Europese Samenwerking, mr. G. E. baron van Ittersum. maatschappelijke veranderingen zal te weegbrengen. Het is echter mogelijk dat de arbe idst ij dive nkor ting de aanwezige tendensen tot verdere mechanisering en automatisering zal versnellen. Aantal iverklozen is buitengewoon laag Werknemers hebben nog andere voordelen (Van onze correspondent in Bonn) Officieel is in de Bondsrepubliek meegedeeld, dat het aantal inge schreven werklozen in mei nog slechts 153.000 bedroeg, de laagste stand sedert de geldzuivering in 1953 en een bijna onvoorstelbaar laagtepunt als men denkt aan 1950 en 1951 toen er nog meer dan een miljoen werklozen waren!! Tezelfdertijd is juist nu van werkgevers zijde een actie ingeluid tegen het vakbondsstreven tot verkorting van de werkweek in de Bondsrepubliek. Op de Westduitse arbeidsmarkt is een grote spanning waar te nemen: tegenover 153.000 werklozen (dat is 0.5 pet van het totaal aantal Westduitse werknemers) staan niet minder dan 448.000 open plaatsen. Deze spanning gaat gepaard met een zekere verzwakking van het toenemen van de produktie, welke alleen op peil kan worden ge houden door steeds grotere investeringen. Gevaar dreigt van produktiedaling Desondanks wordt thans van de zijde van de DGB (Deutsche Gewerkschafts- bund, het algemeen, socialistisch ge kleurde vakverbond) een poging gedaan de werkweek naar beneden te drukken: van 45 uur via 44 uur naar de vijfdaagse werkweek met 40 uur. Van werkgevers zijde in de Bondsrepubliek is dit streven thans volstrekt onaanvaardbaar ge- De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk is thans definitief samen gesteld en bestaat uit de volgende acht renners: Piet Damen (Lieshout)Wim van Est (Breda); Coen Niesten (Beverwijk) Jaap Kersten (Siebengewald)Martin van den Borgh (Koningsbosch)Ab Gel dermans (Beverwijk)Jo de Haan (Klaaswaal); Jo de Roo (Schore). Reserves: Wout Wagtmans (Breda) en Piet van Est (Fijnaart). De Nederlandse ploeg staat onder lei ding van Klaas Buchly. De Nederlandse ploegleiderswagen wordt bestuurd door de Fransman Ducontemy. De ploeg wordt geassisteerd door de volgende hel pers: mecaniciëns: G. Spenkelink en J. Hulshof, soigneurs: P. Liebregts en B. Thomas. noemd. Verdere daling van de arbeids tijd zal volgens de werkgeversbonden onvermijdelijk leiden tot daling van de produktie. De werkgevers wijzen voorts op de vol gende cijfers van het Internationale Ar beidsbureau te Genève: 1) voor 15 miljoen werknemers in de Bondsrepubliek geldt officieel de 45- urige werkweek maar zesmiljoen van hen werken slechts 44 uur. En tienmil joen anderen werken officieel vijf dagen in de week. In Zwitserland, Nederland, Italië en Luxemburg wordt echter in doorsnee 48 uur gewerkt, in Zweden 47 uur, in Engeland en België 45 uur, in Frankrijk 42 uur; 2) de Westduitse werknemer heeft bui ten zijn vakantie en de zondagen 15 tot 18 extra vrije dagen per jaar; de Neder landse werknemer slechts 12, de Italiaan tien, de Luxemburger acht, de Zwitser en de Engelsman zes. 3) de Westduitse werknemer heeft in doorsnee tien tot dertien betaalde feest dagen, de Nederlander slechts zes; 4) wanneer men verlof en feestdagen in uren in de werkweek verdisconteert, komt men voor de Westduitse arbeider tot een effectieve werkweek van 41,8 uur, in Frankrijk 43,1 uur, in Engeland 43,2 uur, in Nederland 45,4 tot 46 uur, in Zwitserland 45.1 tot 45,8 uur. Tegenover deze argumenten zal de DGB waarschijnlijk binnenkort andere eisen stellen, zo verwacht men te Bonn. Men zegt hier dat de Bond zal om zwaaien van eisen betreffende verkorting van de werkweek en meer vakantie naar eisen betreffende hogere lonen VOOR SPECIALE PRIJS lastige ■blades meer PHILIPS PHILIPS PHILISHAVE 120 met gegolfde scheersleuven.ln etui f 44.50 PHILIPS PHILISHAVE batterijapparaat.ln etui f43.50 PHILIPS PHILISHAVE 000 met verende scheerhoofden. In cassette f75.- TERLENKA, wasbaar en niet strijken. Van 2.95 af. Grootste keuze bi) oot 210-leiden Gemeente Warmond Burgemeester en wethouders van WARMOND maken be kend, dat op de zaterdagen in het tijdvak 18 juni tjn. 10 september 1960 de gemeente secretarie gesloten zal zijn. Uitsluitend voor het doen van aangiften voor de burgerlijke stand zal de gemeente-secre tarie op deze zaterdagen echter opengesteld zijn van 8.30 tot 9.30 uur voormiddags. Gedurende genoemd tijdvak zal de gemeente-secretarie op de overige werkdagen voor het publiek opengesteld zijn van 8.30 uur tot 12.30 uur v.m. en van 1.45 uur tot 5 uur nm. Belanghebbenden worden ver zocht hiervan goede nota te nemen. Warmond, 14 Juni 1960 Burgemeester en wethouders van Warmond, J. DEKKER, loco-burgemeester. M. M. B. PIETERSE, secretaris. SNELKOKEND PAK500GRAM PER BEKER Met doos theezakjes schenkt i i 100 koppen thee, iel als met een pakj dus evenveel thee r Alléén deze week Ter kennismaking KWALITEITSGARANTIE Wanneer u een bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die u er voor betaalde dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. ouderwetse gouden broche met 3 diamantjes, omgeving Schuttershof, Leiden. Tegen beloning terug te bezorgen. Karei Doormanlaan, Oegst- geest.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10