HERSTEL MINERVA KAN BEGIN 1961 EEN AANVANG NEMEN Vaderdag TAPTOE LEIDEN: BESCHEIDEN VAN OPZETGROOTS VAN UITVOERING! Herbouw en uitbreiding vergen een jaar arbeid en circa twee miljoen gulden Eind juni beslissing over mensa Groot festijn Wereldmode-tips voor Een festijn van klank en kleur Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 juni 1960 Tweede blad no. 30072 ■henoden mo dei Verwacht kan worden, dat begin volgend jaar een aanvang ka nworden gemaakt met de herbouw van Sociëteit Minerva, die voor een belangrijk deel werd verwoest tijdens de fatale brand in december van het vorige jaar. De eerste plannen zijn thans opgesteld. Zij voorzien in een herstel van het oude gebouw (althans in grote lijn) en de toevoeging van een nieuw gedeelte op de huidige binnenplaats en het terrein van de daarbij aan sluitende woning in de Vrouwensteeg, welke ter reinen reeds lange tijd in het bezit zijn van de sociëteit. Geraamd wordt, dat de restauratie en de nieuw bouw tezamen ongeveer twee miljoen gulden zul len gaan kosten. Vermoedelijk zal de bouw ongeveer een jaar duren. Gedurende die tijd zal het sociëteitsleven zo goed mogelijk worden voortgezet, maar het is onvermijdelijk, dat de sociëteit enige tijd buiten gebruik zal moeten worden gesteld. De Commissie Herstel Minerva, die enige mededelingen over de voorlopige plannen deed, verwacht, dat eind van deze maand een beslissing genomen zal worden door het Consilium over de vraag, of de mensaruimte zo zal worden ver wezenlijkt als in de voorlopige plannen is geprojecteerd. Van deze beslissing is een verdere uitwerking van de bestaande plannen in hoge mate afhankelijk. De plannen tot herbouw worden op gesteld door het Rotterdamse architec tenbureau van ir. J. W. C. Boks, W. Eykelenboom en A. Middelhoek. Deze plannen behelzen in het huidige sta- duim onder meer een herstel van het oude gebouw in de vroegere situatie. Het is namelijk bij grondig onderzoek ge bleken, dat het oude gebouw onvoldoen de stevig gefundeerd is, om het- zwaar der te herstellen. Oude indeling De indeling zal dus gehouden wor den, zoals deze ook eertijds was. Boven de behouden conversatiezaal zal de bi bliotheek weer op de oude plaats her steld worden. In deze bibliotheek ont stond vorig jaar brand, die zo fatale ge volgen had. Daarnaast zal ook de colle giumskamer weer worden gevestigd (in oude stijl) en zo zullen ook de zolder ruimten (die zulk een belangrijke func tie vervullen in de groentijd en waar om. de cineasten hun onderkomen von den) weer in ongeveer de oude gedaante herrijzen, zij het dan dat zij een moder nere vorm en indeling zullen krijgen. Zeer belangrijk is, dat de conversatie zaal zal worden uitgebreid met de hui dige eetzaal. Dit is een dringende nood zaak, omdat het aantal Corpsleden naar alle waarschijnlijkheid in de komende tientallen jaren sterk zal stijgen. De nieuwe eetzaal zal aansluitend op deze vergrote conversatiezaal gevestigd worden in het nieuw te bouwen gedeel te op de huidige binnenplaats. Groter mensa Op de eerste verdieping van het nieuw te bouwen gedeelte is de mensa-zaal ge projecteerd. Deze zal volgens de huidige plannen een capaciteit krijgen van 200 zitplaatsen hetgeen wil zeggen dat hij geschikt is voor 500 mensagangers in roulatiesysteem. De uitgebrande mensa- Wij kennen een dame die princi pieel antimilitairiste is, maar ze slaat geen taptoe over, en ze heeft gelijk. Een van de weinige gele genheden dat het een soldaat ab soluut onmogelijk is om te schie ten, is wanneer hij excercerend en musicerend, marching and coun ter-marching over een paradeplein loopt. Wij houden van de mannen van majoor-directeur Rocus van Ype- ren, omdat ze er nog mooier uit zien dan de tinnen soldaatjes waar we vroeger likkebaardend naar stonden te kijken zo tegen Sinter klaas. En ons hart bloeit op als we het Jachthoornkorps van de Jagers zien. Maar het meest roeren ons de weemoedige tonen van de doedel zakken. En de Gordon Highlan ders hadden er voldoende bij zich! We zouden niet iedere man willen adviseren een rokje aan te trek ken, en de rokjes van de Griekse gardisten boven hun bepompoende bobbelschoenen kunnen ons weinig bekoren, maar neem een lap tar tan, maak er een kilt van. en hang er een sporran voor, vul het ge heel tenslotte met een Schot, en wij zijn gelukkig. Onze militaire muziekkorpsen weten behoorlijk raad met hun excercitie, maar de slow march van de Britse regimenten, die haast moedwillige tegenstelling tot het merkwaardig benengezwaai, waar men in Duitsland zo verzot op is, is niet te overtreffen. Toen we die doedelzakken hoor den, moesten we weer denken aan die oorlogsfilms van vlak na de bevrijding, waarin je de Schotten dwars door de woestijn zag optrek ken tegen de Duitsers, en voor hen uit een man met een doedel zak. En we zagen ook weer voor ons dat kolossale doedelzakfestijn dat we eens mochten bijwonen, waar Maleise, Indiase, Nieuwzee- landse, Schotse en Rhodesiaanse Pipes and Drums rondliepen in een machtige kring, en we bedachten dat misschien geen instrument in- ternationaler is dan dat zoge naamd typisch Schotse instrument, waar ze trouwens op bijvoorbeeld Mallorca ook best raad mee weten. Wij waren niet de enigen die gisteravond genoten. Steeds weer klaterde het applaus op voor een mooi stuk muziek, voor een goed stuk excercitie. Indonesische Marine tegen opstandelingen Acht Indonesische oorlogsschepen heb ben in de afgelopen week 48 uur lang posities van de opstandelingen „ergens in Noord-Celebes" onder spervuur geno men. Dit was de zwaarste beschietings actie waarin de Indonesische Marine ooit betrokken was. De acht schepen waren tijdens vloot- oefeningen in oostelijk gebied opge- stoomd naar het noorden. zaal omvatte 150 zitplaatsen. Ook hier is dus gestreefd naar vergroting op grond van de te verwachten stijging van het aantal studenten. Het consilium zal zich nog moeten uit spreken over deze mensa-plannen, waar na curatoren daaraan het definitieve fiat moeten geven. De helft van de kos ten van de mensa-bouw worden door overheidssubsidies vergoed. Min of meer hangt de beslissing over de mensa af van de plannen die er be staan om op het terrein van de huidige Doelenkazerne mettertijd een Audito rium Maximum en andere centrale voor zieningen voor de Universiteit te bou wen. Men overweegt daar ook een res taurant aan te verbinden, dat dan te vens als mensa in gebruik kan worden genomen. Een sterke uitbreiding van de mensa in Minerva wordt dan als perma nente voorziening overbodig, al zal het nog geruime tijd duren alvorens de Doe len-plannen kunnen worden gerealiseerd. Van 16.000 naar 25.000 In het nieuw te bouwen gedeelte wor den voorts vele vertrekken ingericht voor algemene studentenactiviteiten. Deze nieuwbouw zal tot gelijke hoogte als de oude te restaureren sociëteit worden opgetrokken, namelijk ongeveer 17 meter. De fundering zal hier geschikt worden gemaakt voor een eventueel later wenselijk geachte hogere bouw. De nieuwbouw zal een inhoud hebben van ongeveer 9000 kubieke meter. De oude sociëteit had een inhoud van 16.000 ku bieke meter. Acht ton van verzekering De financiering van de nieuwbouw stelt nog vele problemen. De uitkering van de verzekering bedraagt rond 800.000 gulden, waarmee de sociëteit in oude vorm zou kunnen worden herbouwd (zij het dan ook dat zeer veel onver vangbare historische inventarrisstukken nimmer meer hersteld kunnen worden) maar de thans voorgestelde uitbreidin gen vergen een bedrag, dat zeker even groot is en dat uit andere middelen bijeen moet komen. Zoals bekend hebben de ruim 1000 corpsleden zich verplicht, ieder dit jaar reeds honderd gulden voor het herstel van de sociëteit te verdienen, terwijl er ook acties gevoerd worden door Studen tencabaret, de Studenten Grammofoon- platenindustrie en de Studenten Film industrie. Het muziekgezelschap Sempre Crescendo heeft reeds 5000 gulden voor Minerva bijeen gebracht. Voorts zal een beroep worden gedaan op de 6000 reünisten, die vermoedelijk een belangrijke bijdrage zullen leveren. Omstreeks het begin van de feestweek van het lustrum zal een actie onder de reünisten worden ingezet. Beroep op het bedrijfsleven Voor het grote, nog resterende bedrag (waarschijnlijk ongeveer 40 procent van het totaal van herbouw en nieuwbouw) zal een beroep worden gedaan op het bedrijfsleven. Deze actie wordt gelan ceerd kort na het lustrum. Men hoopt dan met nauwkeuriger uitgewerkte plannen en kosten berekeningen op tafel te kunnen komen dan thans mo gelijk is. Voor deze actie is de Stichting voor de Leidse Studenten Gemeenschap in het leven geroepen met het oog op fiscale faciliteiten die verbonden zijn aan schenkingen aan stichtingen. Het Ministerie van Financien heeft reeds kort na de brand vrijdom van schenkingsrecht verleend, en men is thans bezig te trachten aftrekbaarheid van inkomsten- en vennootschapsbelas ting te verkrijgen. Daarover wordt thans in Den Haag een proefproces gevoerd, waarin waarschijnlijk in december de uitspraak voor het Hof zal vallen. Deze aftrekbaarheid van schenkingen zou een belangrijke stimulans voor de actie on der het bedrijfsleven kunnen vormen. NAAR MEER SAMENHANG IN DE METAALINDUSTRIE De Nederlandse metaalindustrie zal als noodzakelijke voorwaarde voor haar verdere ontplooiing niet kunnen ontko men aan de ontwikkeling naar een be tere samenhang in de gehele bedrijfstak, Daarvoor is samenwerking een onmis baar instrument. Maar vele onderne mers zullen voor schijnbaar onoverkome lijke moeilijkheden staan, wanneer zy vorm willen geven aan deze gedachte. Met bovenstaande woorden richtte vandaag de voorzitter van de Vereni ging van Metaal Industrieën (VMI), dr. J. C. Hooykaas, zich voor de laatste maal in deze functie tot de jaarlijkse alge mene, in Hengelo gehouden, ledenverga dering. Dr. Hooykaas treedt af als voor zitter en zal worden opgevolgd door ir. W. van Osselen. De Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel te- i ue presenteert ich op het LFC- terrein, dat tij dens de gister avond gehouden taptoe in een zee van licht baadde. (Foto L.D./Holvast) Taptoe Leiden! Spectaculair hoogtepunt van de universitaire lustrumfestiviteiten in deze burgerijweek. Luisterrijk feest van klank en kleur voor een enthousiaste menig te. Militair machtsvertoon op het muzikale vlak in het licht der schijnwerpers. Plaats van hande ling: het L.F.C.-terrein. Geruime tijd voor de aanvang van het schouwspel was het publiek reeds op het voetbalveld aan de Boshuizerkade sa mengestroomd. Het moest wel enig ge duld betrachten, want het festijn begon niet om kwart over negen zoals op het programma stond vermeld, maar eerst drie kwartier later. De mensenmenigte behoefde zioh evenwel in het geheel niet te vervelen: korfballers gaven n.l. een demonstratie van hun zo geliefde sport. Daarna, tegen het vallen van de avond, kwam het kranige Leidse Jeugd- muziekkorps „De Burcht" het terrein opgemarcheerd. Het was een voorproef je van wat de lustrumcommissie de bur gerij op deze fraaie lente-avond zou voorschotelen. Toen het donker genoeg was floepte aan alle kanten het felle licht van de vele tientallen sterke lam pen aan. De taptoe, vroeger xet signaal om de soldaten binnen het nachtkwar tier te roepen (en op te houden met drinken), na 1945 een demonstratie van saamgaebondenheid, kon beginnen! De duizenden toeschouwers genoten hoor- en zichtbaar. Bravo, riep een opgewon den meisje, dat naast ons zat. Bis, brulde een ander. Maar de militaire mu zikanten, die in ceremonieel tenue ge kleed waren, trokken zich nergens wat venaan. Stram en opmerkelijk gedisci plineerd bewogen zij zich over het voet balveld. De meest ingewikkelde figuren werden uitgevoerd, terwijl er verder al lerlei indrukwekkende passen werden gemaakt. Zonder ook maar een enkele aanwijzing deden de mannen wat van hen verlangd werd. Kortom het was een fantastisch samenspel. Ook wat de mu ziek betrof. Of er alleen marsen ten ge- horen werden gebracht? in het geheel niet, want op een gegeven ogenblik bijv. overspoelde het gesyncopeerde ritme van de swing het terrein. En wat dacht U van een nummer als „Dizzy füigers"? Aan deze taptoe namen deel het Mili tary Band and Pipes and drums of „The Gordon Highlanders", de Koninklijke Militaire Kapel en het Jachthoornkorps van het Garderegiment Jagers. Het ge heel stond onder leiding van majoor A. van Yperen. Schitterend stak het groen van de Jagers af tegen het donkerblauw van de K.M.K.-militairen en het bont van de Schotten. Het zal ongetwijfeld voor iedereen, ook voor het zeer grote aantal autoriteiten, dat van hun be langstelling blijk gaf, een lust zowel voor het oog als voor het oor geweest zyn. Met het hijsen van de Union Jack en de Nederlandse driekleur en het spelen van de twee volksliederen werd dit muzikale evenement, bescheiden van opzet, maar groots van uitvoering, besloten. Ondanks het vèrgevorderde uur het liep tegen middernacht ging de me nigte na afloop niet uiteen. Men bleef wachten tot het vuurwerk een re clamestunt van een sigarettenmaat- schappij ontstoken zou worden. Sir Laurence Olivier in een film van Stanley Kramer Regisseur Stanley Kramer heeft mee gedeeld, dat hij Sir Laurence Olivier gecontracteerd heeft voor een hoofdrol in zyn nieuwe film „Judgement at Nuremberg". Olivier zal de rol vervullen van de Duitse rechter tegenover Spencer Tracy, die de Amerikaanse rechter speelt. De verdediging wordt gevoerd door Maxi milian Schell. Olivier, die op het ogen blik veel succes heeft in het toneelstuk van Ionesco „Rhinoceros", heeft als laatste film op zijn naam staan „The entertainer". De opnamen van „Judgement at Nu remberg" zullen begin januari van het volgende jaar beginnen. Kramer zal het Berlijnse filmfestival meemaken, waar zijn laatste film „Inherit the Wind" als officiële inzending van de Verenigde Staten zal draaien. Hij zal daar Abby Mann ontmoeten, de auteur van het scenario van „Judgement at Nurem berg" en overleg plegen over de plaat sen, waar de opnamen zullen worden gemaakt. „Judgement at Nuremberg" houdt zich bezig met de conflicten en problemen, die ontstaan als een rechter uit een kleine Amerikaanse stad door het de partement van oorlog wordt uitgekozen om te presideren bij de rechtszaak tegen nazirechters te Neurenberg na de tweede wereldoorlog. Doctor Faustus ook voor de „burgerij" In de voorstelling van hedennacht Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen, het open luchtspel „Doctor Faustus" van Marlowe op het Gerecht alleen in enkele voorstellingen voor de verschillende groepen van de Universitaire gemeen schap op te voeren in het kader van academiedagen en „vest- week". Door enkele verschui vingen is het echter mogelijk geworden, de voorstelling van dit spel onder regie van Cruys Voorbergh, welke hedenavond te middernacht begint, ook voor de overige burgerij toe gankelijk te stellen. Het is na melijk gebleken, dat ook buiten Universitaire kring grote be langstelling voor dit open luchtspel bestaat. De nacht- voorstelling van vandaag zal echter de enige voorstelling zijn, welke toegankelijk is voor de niet-Universitaire burgerij. De overige voorstellingen moe ten uitsluitend gereserveerd blijven voor de Universitaire gemeenschap, waarvan de leden hun tegenwoordigheid bij dit evenement reeds in hun lustrumprogramma hebben op genomen. Deze nachtvoorstelling kan niet eerder dan om 24 uur be ginnen, omdat voor die tijd de kermis op het Pieterskerkplein nog draait. De mededeling in ons blad van gisteren, dat afgelopen nacht een voorstelling voor de burgerij zou worden gegeven berustte op een vergissing.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3