NU MET (2$) VOORDEEL Pleidooi der looii- voor tariefsverlaging inkomstenbelasting en Dubbele druk op uitgekeerde winsten der N.V.'s verzachten Ruim zevenduizend christian scientisten in Boston bijeen Economische groei elders is veel indrukwekkender dan van Moskou DONDERDAG 9 JUNI 1990 Jaarrede voorzitter prot. iverkgevers een onvoldoende budgettaire ruimte Bij moet men consumptie zwaarder belasten Speciale berichtgeving In zijn jaarrede, getiteld „De welvaart als gave en opgave", heeft de voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Neder land, de heer A. Borst Pzn., in de vandaag in het Kurhaus te Scheve- ningen gehouden algemene vergadering van het verbond o.m. aandacht gewijd aan de belastingpolitiek. Hij pleitte in het bijzonder voor ver laging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting alsmede een verzachting van de dubbele druk op de uitgekeerde winsten van naamloze vennootschappen. Ook wees hij op andere verlangens op fiscaal gebied, zoals de fiscale winstbepaling, het aanmerkelijk belang, het bonusaandeel, en de belastingheffing van de gehuwde vrouw. Hij hoopte, dat hiervoor een regeling zal kunnen worden gevonden, die het bedrijfsleven „meer bevrediging schenkt dan het huidige". dat met in achtneming van het be lang van de onderneming als geheel aan allen die bü de gang van zaken rechtstreeks belang hebben, zoveel mo gelijk opening van zaken wordt gegeven. Dus duidelijke verslaggeving zowel voor aandeelhouders als werknemers." Sprekende over de beloning van de ondernemingsleiding (in het geheel van de onderneming een betrekkelijk onbe langrijke factor, maar psychologisch van groot gewicht), stelde de heer Borst voorop, dat de buitenstaander de belo ningen van commissarissen en directeu ren „onmogelijk kan beoordelen omdat hem te enen male het inzicht ontbreekt in de betekenis en de waarde die de bij dragen van deze mensen voor de onder neming hebben." Anderzijds moet worden erkend, zo vervolgde hij, dat er bepaalde grenzen zijn die vooral met het oog op de ver houdingen in de onderneming „niet straffeloos kunnen worden overschre den". Zo is erop gewezen, dat bij een vastliggende regeling inzake de winst verdeling de groei van een onderneming kan leiden tot beloningen die niet meer in een juiste verhouding staan tot de voor de onderneming verrichte diensten. In een zodanig geval zal een herzie ning van de regeling niet anders dan voor de hand liggen, aldus de heer Borst die hieraan toevoegde: „Hier ligt een taak allereerst voor de betrokkene zelf. die op dit punt eerlek tegenover zichzelf en de onderneming als samenwerkings verband moeten staan en vervolgens ook voor de aandeelhouders die erop moeten toezien, dat er geen gekke din gen gebeuren." Het aantrekken van bekwame en des kundige leiders die door hun algemene ontwikkeling en inzicht in het bedrijfs leven aan de onderneming op juiste wij ze leiding kunnen geven, noemde hij een belangrijke opgave. Zowel het middel baar- als het hoger onderwijs dient aan de algemene vorming en opleiding aan dacht te schenken. „Daarnaast zal ook in de onderneming de mogelijkheid tot bredere ontplooiing en ontwikkeling moeten openstaan." Wat de maatschappelijke belangen tegenstellingen betreft, meende de heer Borst, dat de ontwikkeling om in orga nen als de Stichting van de Arbeid en later op breder terrein de sociaal-econo mische aard langs de weg van objectieve argumenten deze tegenstellingen te ni velleren steun verdient. Wat de verhou ding tot de overheid aangaat .signaleer de hy, dat deze te denken is bijv. aan de wijze waarop met het bedrijfsleven overleg wordt gepleegd over de prijzen er blijk van geeft, „op redelijkheid ge baseerde verhoudingen te verkiezen bo ven het gebruik van haar macht." Op verschillende terreinen echter moet met het geven van voorschriften naar zijn oordeel meer voorzichtigheid wor den betracht, „en moet de overheid zich onthouden van het regelen van allerlei details". De heer Borst was zich ervan bewust, dat de genoemde voorzieningen veel geld kosten, maar hij meende, dat de budgettaire ruimte daarvoor thans aan wezig is. Hij voegde hieraan toe „Voor zover die ruimte niet groot genoeg is om in voldoende mate iets aan deze punten te doen, ben ik van mening, dat er geen bezwaar tegen bestaat een en ander ge deeltelijk ten laste van de indirecte be lastingen te brengen." Het zijn in ons land immers met na me de directe belastingen die zeer zwaar zijn, en een verschuiving in de druk van de directie naar de indirecte belastingen achtte de heer Borst naast een ver laging van de totale druk „alles zins wenselijk". Hy was voorts van oor deel dat een minder zware belasting van de inkomsten uit arbeid en besparing en een zwaardere belasting van de con sumptie goed aansloot by het bezitvor- mingsklimaat dat wordt nagestreefd en bij de fiscale verhoudingen in verschil lende andere landen van de Europese Economische Gemeenschap. Wat nog de hierboven gememoreerde verzachting van de dubbele druk betreft, releveerde hij het rapport van het Katholiek Verbond van Werkgevers, waarin wordt voorge steld de winsten van alle ondernemin gen te belasten met een bedryfsbelas- ting. die verrekenbaar is met de inkom stenbelasting die de aandeelhouder over de uitgekeerde winsten moet betalen. De heer Borst geloofde, „dat deze hoofdge dachte van het rapport ten volle onze instemming kan hebben." Nieuwe loonpolitiek „geen frase" De (nieuwe) loonpolitiek kwam ook ter sprake. De verbondsvoorzitter con cludeerde, dat de grotere vrüheid „geen frase" is gebleken en dat vanuit het oog punt van de vrijheid van bedrijfstak en onderneming de ingeslagen weg „posi tief" is te waarderen. Voor de toekomst bepleitte hij een verder evolueren langs de eenmaal ingeslagen paden, met even wel in een opzicht reeds terstond een „accentsverlegging". Het laatste hield verband met dfe struc tuur van ons economisch bestel. De krapte op de arbeidsmarkt die hiermee samenhangt, leidt ertoe, aldus de heer Borst, dat de mogelykheden van de dif ferentiatie beperkt bhjven; „beperkter dan wij aanvankeiyk misschien hadden gedacht". Het gevaar bestaat, dat sterke bedrijfstakken voorop gaan en dat ver volgens in bedryfstakken met een ge ringe of in het geheel geen styging van de produktiviteit een zelfde (fikse) loons verhoging wordt gegeven, op welke wyze van de macro-economische norm (geen grotere loonsverhoging dan de styging van de produktiviteit toestaat) niets te recht komt. Het is dan ook duidelyk ge worden, dat de coördinatie niet alleen een zaak is voor de zwakke bedryfstak ken achteraf, maar ook een voor de 6terke bedryfstakken vooraf, en in het toekomstige loonbeleid zal dus zo be toogde de heer Borst bij de toetsing in sterkere mate moeten worden gelet op het effect van de loonsverhoging op de nationale economie." De coördinatie vooraf verdient daarby speciale aan dacht en wel naarmate de spanning op de arbeidsmarkt groter is." Alleen op deze wyze, concludeerde hij, kan worden voorkomen dat de styging van de loonvoet groter is dan de stij ging van de produktiviteit. Dat by zo'n beleid de macro-economische mogelyk heden als indicatie voor de loonsverho ging, die gemiddeld mogelyk is, als uit gangspunt niet buiten beschouwing kun nen blyven, achtte hy duidelyk. Inflatiebestrijding De heer Borst onderstreepte dal wanneer het ernst is met de inflatiebe- strijding medewerking aan een con tinuering van het huidige prijsbeleid noodzakelijk is. Dit betekent in bepaal de gevallen voor de ondernemers dat zij winstmogelijkheden die de nationale markt hun biedt, laten schieten, zo rea liseerde zich de Verbondsvoorzitter, die zich overigens niet ontveinsde, dat soms aan prysverhoging niet te ontkomen zal zyn. Prijsdalingen vormen in het geheel van de doeleinden die met het loon- prijsbeleid worden beoogd, een onmis baar element. Zy moeten met name daar optreden, waar de produktiviteitsstyging de gemiddelde ontwikkeling in betrek- keiyk sterke mate overtreft. Hier ligt dus een direct verband met de coördina tie vooraf, waarop hierboven reeds de aandacht werd gevestigd. Volgens de heer Borst was in de eerste fase van het gewyzigde beleid het element van prys- verlaging enigermate incidenteel aan de regels voor de loon- en prijspolitiek toe gevoegd. In de toekomst, zei hy, „zal het op een aanvaardbare en praktische wyze daarin moeten worden ingepast." Geen medezeggenschap Over de medezeggenschap sprak de heer Borst als zyn oordeel uit, dat als het erom zou gaan, dat de arbeider be slissingsbevoegdheid zou toekomen in de bepaling van zUn eigen taak en werk zaamheden in de onderneming, hiervan geen sprake kan zyn. Wel meende hy, dat het mogelyk en ook noodzakelijk is Aaneensluiting Tenslotte besprak de heer Borst de internationale verhoudingen. De ver snelde doorvoering van het EEG-ver drag beschouwde hy op zichzelf als een „goed ding". Een afsluiting van de EEG tegenover de andere Westeuropese lan den zal dit echter „niet mee mogen bren gen". Hij pleitte vervolgens voor een aaneensluiting op handelspolitiek gebied tussen de EEG en de kleine vryhandels- zone (EFTA). De tyd lijkt gekomen om door bunde ling van krachten op grootser wijze dan totnogtoe, het welzijn van de volkeren in Azië, Afrika en ook Zuid-Amerika te bevorderen," aldus de heer Borst. Rede van minister De Pous In de rede, die minister De Pous van morgen heeft gehouden tijdens de jaar vergadering van het Verbond van Prot. Chr Werkgevers in Nederland, heeft de bewindsman een nadere precisering ge geven van zijn visie op het loon- en prijsbeleid. Hij was van mening, dat de uiteindelyke oplossing van het vraag stuk ligt in de gecoördineerde gediffe rentieerde loonpolitiek. Met byzonder veel waardering zei de minister te hebben kennis genomen van de uitspraak van de voorzitter van de Christelyke Werkgeversorganisatie, dat de prysverlagingen in het geheel van het loon- en prijsbeleid een onmisbaar element vormen. In het algemeen wilde spreker opmer ken, dat een verdere verlegging van het zwaartepunt van de loonvorming van de overheid naar het bedrijfsleven, zoals van verschillende kanten is bepleit, ge paard dient te gaan met een nauwere integratie van die beleidsonderdelen der economische politiek, die hierbij ten nauwste betrokken zyn. Hy dacht hier bij met name aan het door de overheid te voeren loonbeleid, dat zich in deze ge- Vergadering Nationale Vrouwenraad Op de Pietersberg in Oosterbeek houdt de Nationale Vrouwenraad van Neder land zyn 55ste jaarvergadering. De voor zitster mej. mr. E. B. ten Bruggencate gaf een overzicht over het ontstaan en het doel der raad en haar voornaamste activiteiten, in het afgelopen jaar. Tot leden van het hoofdbestuur wer den bij acclamatie gekozen de dames N. VosBram,, M. Waiboer-van Elteren en M. E. ElbergtsDoyer. Gesproken werd over de Triennial meeting van de Internationale Vrou wenraad, die van 22 augustus tot 1 sep tember 1960 te Istanboel, Turkije wordt gehouden. Op deze driejaarlijkse bijeen komst zullen 250 vertegenwoordigsters van vrouwenverenigingen uit 40 landen vergaderen. Nederland zal door een de legatie van circa zeven vrouwen verte genwoordigd worden. Vandaag sprak me vrouw T. BlankenstynBiersma over „de vrouw en de seksuele opvoeding". (Advertentie) dachtengang zou kunnen beperken tot het toezicht op de loonontwikkeling in enkele strategische sectoren, het prijs beleid en het kartelbeleid. Wat betreft het kartelbeleid kan wor den opgemerkt, dat een grotere vryheid van het bedrijfsleven op het stuk van de loonvorming de aanwezigheid van een voldoende mate van concurrentie op de markten van halffabrikaten en eind- produkten veronderstelt. Dit betekent, dat by het kartelbeleid het accent meer zal komen te liggen op generieke on- verbindendverklaring van die regelingen die een gezonde concurrentie in de weg staan en prysverstarrend werken. Vertrouwen op Gods macht en leiding In Boston werd de jaarvergadering gehouden van de Moeder-Kerk, The First Church of Christ Scientist. Meer dan 7000 Christian Scientisten waren samengekomen om te luisteren naar de Boodschap van de Christian Science Raad van Directeuren, waarin werd aangedrongen om een einde te maken aan apathie, gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef en blinde partijgeest. De directeuren wezen er in deze boodschap op, dat er in dit jaar in de Verenigde Staten belangryke politieke beslissingen zullen vallen, die hun in vloed zullen doen gelden op de inter nationale verhoudingen. Zy voegden daaraan toe. dat wij door gebed boven blinde partygeest en de onverantwoor- delyke verwarring van agressieve men tale suggestie kunnen uitstygen. Mr. Arthur W. Eckman, uit Cam bridge, werd voor het komende jaar tot president van de Moeder-Kerk be noemd. De nieuwe president heeft zit ting gehad in de Los Angeles Raad voor het Onderwijs en ook in die van Californië. In 1944 werd hy benoemd tot rechtskundig raadsman van de Moeder-Kerk, welke functie hy nog steeds bekleedt. Mr. Eckman wees op de noodzaak van individuele werkzaamheid door ge bed tegenover de dreigende aanvallen op de burger- en godsdienstvryheid. De bedreigingen, waaraan wij het hoofd moeten bieden, zijn niet enkel afkomstig van de buitenlandse mach ten onder een autoritair dictatorschap, die onze levenswijze zouden willen ver nietigen. Boosaardige binnenlandse vijanden, in de vorm van georgani seerde misdaad in samenwerking met verdorven politiek en ondermijnende Het interieur van de Christian Science Moederkerk in Boston invloeden, eisen de macht op om in de ene gemeenschap na de andere het bestuur over te nemen. Door vertrouwen op Gods macht en leiding zullen deze uitdagingen teniet gedaan worden en zal de zegenrijke bestuursvorm, die wij aan onze vade ren te danken hebben, behouden blij ven, waarbij burger- en godsdienstvrij heid zullen zegevieren, aldus spreker. Enkele functionarissen brachten ver slag uit over de uitgebreide activiteiten van het kerkgenootschap, dat in meer dan 45 landen in de vrye wereld ver takkingen heeft. Meegedeeld werd, dat in vele afge legen gebieden, waaronder Ghana en de Fidzji Eilanden, voor het eerst openbare lezingen over Christian Science waren gehouden. Will B. Davis, het hoofd der pers gecommitteerden, maakte melding van zeer bevredigende resultaten van de internationale televisie- en radio-uitzen dingen in de serie ,,Hoe Christian Science geneest". Meer dan 175.000 mensen hebben sedert het begin van deze programma's om inlichtingen over Christian Science naar Boston gesc^e- CENT OP UW WAARDEBON Van inhalen van de Verenigde Staten is vóór het jaar 2000 zeker geen sprake Mening van Wallis De Sovjet-Unie zal de Ver. Staten niet inhalen, in elk geval niet voor het jaar 2000. Dit verklaarde woensdag een van de voornaamste economische advi seurs van president Eisenhower, W. A. Wallis, tijdens een maaltyd te New York van de financiële pers. „Het is absoluut onmogelyk, dat de Sovjetrussische economie de onze voor- bystreeft, althans niet binnen afzienbare tyd en zeker niet in de loop van deze eeuw", zo verklaarde Wallis, die onder voorzitter is van de interdepartementale commissie, welke door president Eisen hower werd ingesteld om „de economi sche expansie te bevorderen door stabi liteit van de pryzen". Wallis verklaarde, dat de economische vooruitgang van talryke andere landen veel indrukwekkender was dan die van de Sovjet-Unie. Als voorbeelden noem- Generaal maakt excuses Brigade-generaal Pritchard heeft gis teren aan het Amerikaanse volk zyn verontschuldigingen aangeboden voor de opschudding, welke dinsdag is veroor zaakt door het loos alarm over een kernexplosie op de luchtmachtbasis MacGuire. De generaal, die de commandant van deze basis is, heeft tydens een perscon ferentie medegedeeld, dat het valse alarm was gegeven door een setxgeant, die naar het schijnt het in brand raken van de ontsteking van een „Bomarc"- projectiel heeft gedramatiseerd en by zyn melding aan de politie had gezegd dat het gehele omliggende gebied radio actief zou worden besmet. Strengere controle op maximumsnelheid Door politiepersoneel in burgerkleding Uit gehouden waarnemingen is het de maximumsnelheid de laatste tyd binnen de bebouwde kom, die van kracht is voor motorrytuigen en bromfietsen, meer dan voorheen wordt overschreden, aldus de NRC. Aangezien het aantal ernstige onge lukken te Rotterdam de laatste tyd aanzienlyk is gestegen, zal de politie door speciale maatregelen nauwletten der gaan toezien dat men zich aan de maximumsnelheid zal houden. In verband hiermee zal by de controle van politiepersoneel in burgerkleding en van niet als politieauto's te herkennen motorrytuigen gebruik worden gemaakt. Ook overweegt men elektronische controle-apparatuur aan te schaffen. ven. Bovendien zyn er per maand on geveer 6000 aanvragen van belangstel lende luisteraars door de Christian Science leeskamers ontvangen. Het totale aantal Christian Science organisaties by de colleges en univer siteiten is in de laatste jaren byna ver dubbeld. Onder de nieuw gevormde organisaties bevinden zich die by de Universiteit van Witwatersrand, Johan nesburg. Zuid-Afrika en die bij de VrUe Universiteit van Berlyn in Duitsland. Verder werd de aandacht gevestigd op de belangstelling voor de Christian Science tydschriften, met inbegrip van het dagblad van het kerkgenootschap ..The Christian Science Monitor". Van enige der geschriften van Mary Baker Eddy, de Ontdekster en grond legster van Christian Science, werden nieuwe vertalingen aangekondigd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenhage-Loosdulnen (5de pred.pl.) met bepaalde opdracht voor arbeid onder de Vrhz. Herv. P. E. C. Blom te Veendam. Bedankt voor 's-Gravenhage (2de pred.pl. wykgem. 31) P. J. de Gee- ter te Hilversum; voor Genemulden P. de Jong te Kootwijkerbroek. GEREF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeillngai K. Slerlnk te Oosternykerk; voor Nieuw-Loosdrecht W. Kats te Tlel. VRIJE EVANG. GEMEENTEN de hU West-Duitsland, Japan en Mexico. Hy zei verder, dat „in feite Rusland on der het tsarenregime in de laatste tien jaar voor de eerste wereldoorlog veel sneller vooruitging". Als de economische expansie in de Sovjet-Unie sneller schynt te gaan dan in de Ver. Staten komt dit naar de me ning van Wallis doordat de Sovjet- Unie van een lager niveau is begonnen, van eerder tot stand gekomen techni sche vooruitgang kan profiteren en door dat de Sovjet-Unie massa's mensen uit de landbouw, welke een geringe produk tiviteit heeft, naar de industrie overhe velt. In de Sovjet-Unie werken nog 50 procent van de arbeidskrachten in de landbouw, in de Ver. Staten slechts 8 procent, aldus Wallis. Russen melden dood van de ontvoerde jurist dr. Linse (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Linse, een voormalige mede werker van de anti-communistische Bond van vrijheidslievende juristen te West-Berlijn, is dood. Dat bleek gisteren uit een mededeling van het Russische Roode Kruis in antwoord op een vraag van de speurdienst van het Westduitse Roode Kruis, die zich speciaal bezighoudt met het opsporen van in Oost-Europa verdwenen Duitsers. Dr. Linse werd op een avond in 1952 door twee rode bandieten in een auto gesleurd en naar Oost-Berlyn ontvoerd. Als overtuigd anti-communist gold hy in Oost-Berlyn als een man die in de Bond van vryheidslievende juristen menig Oostduits geheim aan de grote klok zou kunnen hangen. De Oostduitse staats veiligheidsdienst die de beide Berlynse bandieten op Linse had afgestuurd, hield de jurist een goed half jaar vast, daarna gaven zy hem door aan de Russen, die Linse in de zomer van 1953 in Oost- Duitsland tot een gevangenisstraf van 25 jaar veroordeelden wegens verraad, spionage, sabotage en wat dies meer zy. Twee jaar later greep de Westberiynse politie de twee ontvoerders van Linse; deze werden tot lange gevangenisstraf fen veroordeeld. Acht jaar lang hebben zowel de Oost duitse als de Russische autoriteiten ontkend iets van het geval-Linse af te weten! Zij verklaarden steeds weer. dat de Westberlijnse jurist nooit in Oost- Duitsland was gearriveerd. De koele mededeling van het Russische Roode Kruis Linse is dooddoet thans de waarheid naar voren komen, niet alleen de waarheid over Linse, maar ook die over de waarde, welke men aan rode mededelingen moet hechten. Gistermiddag werd een complex houten verenigingsgebouwen Amsterdam-Noord door brand ge heel verwoest. Een beeld van de blussingswerkzaamheden. Mgr. W. MUTSAERTS VRAAGT EMERITAAT AAN Het secretariaat van het bisdom Den Bosch deelt mee, dat mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, aan de H. Stoel om ontslag uit zyn ambt ge vraagd heeft. De gezondheidstoestand van de bisschop laat de laatste jaren te wensen over. Mgr. W. M. Bekers, coadjutor, zal na de aanvaarding van de ontslagaanvrage door de H. Stoel, mgr. Mutsaerts als bis schop opvolgen. EVANGELISATIECONGRES TE LISSE Het verband van evangelisatiecom missies van de Geref Kerken (Vryge- maakt), zal van 4-6 juli in Lisse een congres houden. Als sprekers zullen op treden de heren ds. A. Bos uit Haarlem, over: „Evangelisatie en de Schriftver- lating", prof. dr. L. Doekes uit Kampen over: „Evangelisatie en Schriftkritiek" en ds. J. W. Verhey uit Den Haag over „Evangelisatie en Schriftvertelling". Op het programma staat ook een ex cursie naar de Kennemerdulnen en de Velsertunnel. ZENDINGSCONFERENTIE DOOPSGEZINDE ZENDINGSRAAD Onder leiding van ds. W. Veen te Am sterdam zal op 11 en 12 juni in Elspeet een zendingsconferentie worden gehou den vanwege de Doopsgezinde Zendings raad. Mr. M. de Niet, burgemeester van Wigeningen en oud-zendingsconsul te Djakarta, zal spreken over „Zending en hulpwerk". Cver dit onderwerp zal op de tweede dag worden gediscussieerd Daarna zal een forum, waarin naast voorzitter en referent ook dr. W. F. Gol- terman en mr. R. W. Kylstra zitting hebben, vragen beantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5