RECHTZAKEN Agenda Met een enkel woord h DONDERDAG 9 JUNI I960 VIER MAAL ZN Spanning tot het laatste In grote spanning verbeidt men in de N.C.R.V.-studio de laatste uitzending van de actie „4 maal ZN", die vanavond plaats heeft vanuit „Tivoli" in Utrecht. Vele autoriteiten zijn voor het bijwonen van deze slot-uitzending uitgenodigd. Tot hen behoort Zijne Excellentie de heer J. van Tilburg, gouverneur van Suriname, die op dit moment in ons land vertoeft. Nog steeds stroomt het geld van alle kanten binnen en Johan Bodegraven, die in de afgelopen maanden bijna geen minuut voor de actie onbenut heeft ge laten. wordt steeds optimistischer over het eindresultaat, dat men zich voor ogen heeft gesteld: anderhalf miljoen voor de bouw van het Diaconessenhuis in Paramaribo. „Wij zijn er nóg niet", zei hij ons". „Maar het gaat de laatste dagen enorm en ik zit zelf in spanning over vanavond, want er kan nog van alles gebeuren". Omstreeks kwart over tien zal de be kendmaking van het eindbedrag plaats hebben, waarna de voorzitter van de N.CH.V., mr. A. B. Roosjen, het geld zal overdragen aan de voorzitter van de Stichting Diaconesenarbeid in Surina me, dr. M. A. van Melle te Utrecht. In de pauze van ongeveer een half uur (van 9.30 tot 10 uur) wordt in de studio een reportage-band gedraaid, waarop ge sprekken zijn opgenomen over de ach tergronden van het diaconessenwerk in Suriname. In deze interviews, die wor den afgewisseld met Surinaamse muziek, zal men de meningen horen van de gou verneur van Suriname, Zijne Excellentie J. van Tilburg, de voorzitter van de Sta ten van Suriname, de heer J. Kraag, de onlangs benoemde „besturend zuster" van het te bouwen diaconessenhuis, zus ter Saraber, de zojuist uit Paramaribo teruggekeerde hoogleraar prof. dr. J. M. van der Linde van de Broedergemeente in Zeist, de Voorburgse arts dr. O. Pola- nen en natuurlijk ook: zuster Joyce, de Surinaamse verpleegster, die in Bronovo in Den Haag wordt opgeleid en wier verschijning dank zij de affiches alom in het land bekend is. Voorbarig optimisme over pinksterdrukte in Engeland (Van onze Londense correspondent). Het aanvankelijke optimisme over het aantal doden op de weg gedurende de pinksterdagen in Engeland, dat slechts enkele tientallen zou hebben bedragen, is naar uit de officiële cijfers blijkt voorbarig geweest. Volgens de tot dus ver beschikbare gegevens van de politie kwamen in totaal 74 personen om het leven in het weekeinde, dat zich uit strekte van vrijdag tot en met maan dag. Dit is één dode meer dan in de pinksterperiode van vorig jaar! Waar schijnlijk zal het definitieve eindcijfer nog hoger liggen. Het aantal gewonden wordt nog berekend. Wel schijnt de invoering van een maximumsnelheid van 80 kilometer op een aantal beruchte hoofdwegen gun stig te hebben gewerkt. Overwogen wordt het experiment voort te zetten, maar de daling of beperking van het aantal on gelukken op deze wegen is vooral toe te schrijven aan de strenge politiecon trole. Een dergelijk patrouillesysteem kan niet overal gelijktijdig worden toe gepast. Er wordt al over gedacht om automobilisten die zidh strikt aan de voorschriften houden vrijwillig num mers te laten noteren van degenen die zioh duidelijk niets aantrekken van de maximale snelheden. Er zijn mensen die bereid zijn ddt te doen, maar men moet zich toch wel afvragen of een dergelijk aanibrengsysteem sociaal ge wenst is. Al is het aantal op de weg omgekomenen ndet gedaald, men dient te bedenken dat er thans een klein half miljoen voertuigen méér zijn dan een jaar geleden. De algemene aanma ning tot voorzichtigheid heeft wel in vloed gehad, doch deze was statistisch gezien slechts van relatieve aard. De zondagsrijders, de jeugd en de drank vormen het grote probleem. De alge mene indruk is dat er tijdens de pink sterdagen beter en hoffelijker werd ge reden dan gewoonlijk, hoewel over dit laatste ln Engeland weinig behoeft te worden geklaagd. Joegoslavische communisten verweren zich tegen Moskou De Joegoslavische communistische partij heeft vandaag teruggeslagen op een aanval van de Russische communis tische partij en de leiders daarvan be schuldigd van pogingen tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Joego-Slavië en het uitoefenen van druk op dit land om zich bij het Sovjet- russische blok aan te sluiten. In een uitvoerig artikel in „Komunist" het officiële orgaan der Joegoslavische communistische party wordt Rusland beschuldigd van pogingen om de wereld in twee groepen te verdelen, nl. dege nen die bereid zyn het Sovjetrussische blok volledig en zonder reserve te steu nen, en degenen die daartoe niet bereid zijn. Het blad noemt het gevaarlijk om te stellen, dat al diegenen die buiten het Sovjetrussische blok staan, vóór het andere blok zijn, omdat hierdoor de krachtsinspanning der nieuwe onafhan kelijke landen en van de bevrijdingsbe wegingen voor socialisme en vrede wordt benadeeld. Het artikel was het antwoord op een scherpe aanval op het Joegoslavische „Revisionisme" dat de vorige maand in „Komunist", het voornaamste theore tische orgaan van de Russische com munistische party, was verschenen. Amerikaans-Indonesische samenwerking In Washington is gisteren een Ameri kaans-Indonesische overeenkomst voor samenwerking op het gebied van vreed zaam gebruik van de kernenergie onder tekend. De V.S. zullen steun verlenen voor een project voor atoomonderzoek op het technisch instituut te Bandoeng. De hulp bestaat uit inlichtingen voor het ontwerpen, de bouw en het gebruik van onderzoek-reactors. Indonesië zal be perkte hoeveelheden uranium voor deze reactors kunnen lenen. De V.S. hebben soortgelijke akkoorden met andere lan den. RECTIFICATIE. In het bericht over het verdrinken van twee jongens in Noordwijkerhout, dat gisteren op de voorpagina van alle edities heeft gestaan, is een onjuistheid geslopen. In de laatste zin staat dat de jongens in zee zijn verdronken. Dit moet zijn in de Zanderij. BEURS VOOR WIM IBO (voorlopig) AFGEWEZEN De staatssecretaris van O.K. en W., mr. Y. Scholten, heeft besloten thans nog geen studiebeurs te verlenen aan Wim lbo, zo deelt het ministerie van O. K. en W. mee. De beurs was aangevraagd voor het maken van een reis langs de West-Eu- ropese radio- en televisiestations. Deze voorlopige afwijzing houdt ver band met het feit, dat het vraagstuk van het verlenen van studiebeurzen ten be hoeve van de televisie door de overheid en de verhouding tussen de overheid en de N.T.S. op dit gebied momenteel nog in studie- en het overleg daarover nog gaande is. RAMP „HUGO DE GROOT" Behandeling pas einde 1960? (Van onze Haagse redaotie). De Raad voor de Luchtvaart zal waarschynlyk pas tegen het einde van dit jaar toekomen aan een her nieuwde openbare behandeling van het vliegtuigongeuk met de K.L.M.- superconstellation „Hugo de Groot". Op 14 augustus 1958 stortte dit vliegtuig op weg van Ierland naar New York op 100 kilometer uit de kust in de Atlantische Oceaan. In de zitting van 8 april Ji. gelastte de Raad heropening van het vooronder zoek, omdat bij de beraadslaging was gebleken dat dit niet volledig was ge weest én omdat de Raad na de slui ting van het vooronderzoek op 4 maart een mededeling heeft gekregen, welke zou wijzen in de richting van sabotage. De officiële vooronderzoeker kreeg toen opdracht, door bemiddeling van de commandant Ivan de dienst luohtvaart der Rijkspolitie, na te gaan of aan boord van het verongelukte vliegtuig zioh een of meer personen bevonden, wier verdwijning om politieke of andere overeenkomstige redenen zou kunnen zijn beoogd. Naar wy vernemen zou dit deel van het onderzoek veel moeilijkheden op- elveren. Wel is komen vast te staan dat zich één of meer politiek ver dachte personen aan boord bevonden, maar dat op hen een aanslag is ge pleegd zou nauwelijks te bewijzen zijn. Het Nationaal Luchtvaartlaboratorium heeft inmiddels de noodzakelijke voor bereidingen getroffen voor de techni sche onderzoekingen, die een antwoord moeten opleveren op de zes vragen die de Raad heeft gesteld met betrekking tot de stuurautomaat. het elektrische net en de schroefas of schroef van het vliegtuig. De vooronderzoeker, een in specteur van de Rijksluchtvaartdienst, is bezig met het aan hem opgedragen onderzoek naar de vlieggewoonten van de verongelukte gezagvoerder Roelofs. Vissers hadden pech Drie Nederlandse vissersschepen zijn motorstoring onklaar geraakt. Ze kwa de afgelopen dagen op de Noordzee door mlIi ™nd te dr«ven elk met zestien tot achttien opvarenden en vangsten gezou ten haring aan boord en moesten naar de thuishaven worden gesleept. Te IJmuiden werd reeds binnenge sleept de KW. 54 Annie die 55 myl ten noordwesten van IJmuiden motorschade opliep en op sleeptouw werd genomen door de KW. 16. Op 80 mijl ten noord westen van IJmuiden dreef de KW. 168 Eendracht rond. Dit schip werd te IJ muiden binnengebracht door de KW. 138 Wilhelmina 2. Woensdagmorgen raakte een derde logger defect, de SCH. 47 Oceaan 2. Dit schip werd op sleeptouw genomen door de SCH. 6 Alida welke sleep thans onderweg is naar Scheve- ningen. Pantsjen Lama door Chinezen vermoord? De Pantsjen Lama van Tibet zou door de Chinezen zyn vermoord, aldus meldt de in Nieuw Delhi verschijnende „Hin dustan Standard" uit Katmandoe. De voorzitter van de Afro-Aziatische raad in Nepal zou dit van Tibetanen hebben vernomen. Een correspondent van het blad in Darjeeling, nabij de Tibetaanse grens, meldde dat een poging van de Pantsjen Lama om naar India uit te wijken, door de Chinezen is verijdeld. De correspon dent had uit hoge Indiase regeringskrin gen vernomen, dat de Pantsjen Lama op ongeveer 20 kilometer afstand van Lhasa, de hoofdstad van Tibet, werd ge arresteerd na een „wanhopige speur tocht" van meer dan 28 uur, en vervol gens naar een onbekende plaats werd gedeporteerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Nieuw Delhi verklaarde gisteren, dat de regering niet over inlichtingen beschikt over een vlucht, gevangenneming of het vermoor den van de Pantsjen Lama. MEER SUBSIDIE NODIG VOOR VEEHOUDERS (Van onze Haagse redactie) Op de begroting van het Landbouw- egalisatiefonds voor 1960 is 200 miljoen gulden uitgetrokken voor uitkeringen aan veehouders tengevolge van de gegaran deerde basismelk. Volgens de jongste ra ming (per 1 april j.l.) zal deze produ centensubsidie met ongeveer 75 miljoen moeten worden verhoogd. Dit houdt ver band met de gedaalde zuivelpryzen op de wereldmarkt. In zyn toelichting op de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds wees mi nister Marynen er reeds op, dat hy slechts zou kunnen uitkomen met f200 miljoen bij gunstige afzetmogelijkheden in de zuivelsector. Uitdrukkelijk stelde l^j vast, dat. indien de zuivelsituatie zich in ongunstige zin zou ontwikkelen, de 200 miljoen niet mocht worden ge zien als een maximum. De raming der inkomsten en uitgaven van het Landbouw-Egalisatiefonds wordt elk kwartaal herzien. De raming per 1 april zal binnenkort aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Gezondheidstoestand van Edith Piaf verslechterd De gezondheidstoestand van de Fran se chansonnière Edith Piaf is het afge lopen etmaal slechter geworden. De be handelende geneesheren verwachten niet, dat in de nabye toekomst een zo danige verbetering zal intreden dat zy haar voor deze zomer voorgenomen tournee zal kunnen ondernemen of zelfs in oktober weer op de planken zal kun nen verschijnen. Honderdduizenden Turken achter het nieuwe bewind Naar schatting 200.000 geestdriftige Turken hebben gisteren deelgenomen aan twee monsterby eenkomsten in Istanboel, georganiseerd door de jeugd en het leger, om hun goedkeuring te be tuigen aan het optreden der militairen op 27 mei. Honderden tanks, met bloemen en vlaggen versierd, leerlingen van militaire scholen, cadetten van de marine en stu denten, op vrachtauto's gezeten, trok ken verscheidene uren door de voor naamste straten. Men kon portretten van de leider van het nieuwe bewind, ge neraal Gursel, zien en spandoeken met de woorden „leger, wy zyn je dankbaar" en „ons leger is ons geloof". Alle sprekers, die luid werden toege juicht, wezen op de rol van de jeugd in de ontwikkelingen welke tot de val van de regering-Menderes leidden. „De jeugd is de inspiratiebron van het leger geweest", zei onder meer de nieuwe mi nister van Defensie, generaal Odzilek. Jonge mannen en meisjes, op tanks en pantserwagens gezeten, zongen vader landslievende liederen die door de me nigte werden overgenomen. In de lucht dreef een reusachtige ballon met het portret van Ataturk, de grondvester van het moderne Turkije. ENORME BRUGKRAAN VOOR BOUWPUT HARINGVLIET (Speciale berichtgeving) Dezer dagen zyn de eerste onderdelen van een reusachtige brugkraan van een werf in Schiedam naar de bouwput in het Haringvliet vervoerd. Deze brug kraan krygt een overspanning van 8f nieter. De onderkant van de overspan ning zal zich ongeveer 25 meter boven de sluisvloer van de uitwateringssluizen bevinden. Het hefvermogen van dit ko lossale werktuig, de grootste in zyn soort van Nederland, zal 200 ton bedragen. Met de montage zal zeer binnenkort worden begonnen. Het ligt in de bedoe ling, dat het werktuig deze nazomer in gebruik zal worden gesteld. De brug kraan zal dienen voor het op de plaats brengen der elementen van voorgespan nen beton, waaruit het wegdek over het 1400 meter lange sluizencomplex zal be staan. Eis tot schadevergoeding N.V. Hepkema afgewezen (Speciale berichtgeving) De civiele kamer van het Leeuwarder Gerechtshof wees gistermorgen de eis van de NV Hepkema tot schadevergoe ding van f. 193.000,wegens geroofde goodwill ingesteld tegen de stichting „Je Maintiendrai, Friesland" af. In 1945 werd het door de NV uitgegeven blad „Het Nieuwsblad van Friesland" verbo den en de persen werden ten gebruike gegeven aan de stichting voor haar dag blad „De Heereveense Koerier", later omgedoopt tot „De Friese Koerier". De stichting had niet alleen de persen, maar ook de correspondenten en abon nees overgenomen, zodat het Nieuwsblad van Friesland na opheffing van het verschijningsverbod geen lezerskring meer kon verwerven en spoedig ter ziele ging. De rechtbank wees destijds, op 2 februari 1956, de vordering van de NV af, omdat de directeur door zyn stilzit ten met de gang van zaken had inge stemd. Het Hof zei op de bewijsvoering niet te kunnen ingaan, omdat de NV in middels was geliquideerd en de vorde ringen had overgedragen aan de aan deelhouders, zodat de NV in geen geval meer recht op de goodwill kon doen gelden. DONDERDAG Van der Werfpark: Concert „Werkmans Wilskracht". 8 uur nam. Wassenaar. ZuiderhoutCabaret avond Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 8 uur. VRIJDAG Lustrum L.S.C.: Opening etalagewed- 8tryd. 10 uur voorm. Lustrum L.S.C.: Schietwedstrijden Pro Patria te Waalsdorp. 35 uur nam. Prijs uitreiking na afloop ln Sociëteit Minerva. Stadszaal (grote zaal)Lustrumconcert Lyra Academica m.m.v. Isa v. d. Meulen en Alex. Bohmke. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10-11 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur ds. J. T. Knopper van Gouda. Lustrum L.S.C.: Uitreiking nieuwe uni formen Pro Patria bij molen De Valk. 9.30 uur voorm. Na afloop défilé voor Stadhuis. Lustrum L.S.C.: BedrijfsvoetbalwedstrlJ- len op Lugdunumcomplex. 10 uur voorm. -5 uur nam. Lustrum L.S.C.: Opening beeldenten toonstelling in Hortus. 12 uur 's middags. Lustrum L.S.C.: NJordwedstriJden in de Zijl. 2 uur nam. Lustrum L.S.C. Brandweerdemonstraties Langebrug by Brandweerkazerne. 2.30 5 uur nam. Lustrum L.S.C.Minerva. Ontvangst van medewerkers burgerydagen. 5 uur nam. Lustrum L.S.C.: Sportoptocht vanaf Roomburgerpark. 7 uur nam. Lustrum L.S.C.: Den Burcht. Burgerij- bal op feestterrein 812 uur nam. BINNENLAND Na een kortstondige ziekte Is ln Den Haag op 57-jarlge leeftyd plotseling overleden generaal-majoor b.d. A. J. A. Perelra. Generaal Pereira was laatsteiyk commandant 3e divisie. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. M. J. A. van Rooij, heeft gisteren namens de Ne derlandse regering de internationale ar- beidsconferentle (Ilo) in Genève dank en waardering betuigd voor het rapport „Jeugd en arbeid", dat op de nu begon nen 44ste zitting van de organisatie deel uitmaakt van de agenda. Op 11 Juni houdt de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers ln de Houtrusthallen ln Den Haag een lus trumcongres ter gelegenheid van het 15- Jarig bestaan van de bond. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen het officiële gedeelte van dit congres bijwo nen. Tijdens het officiële gedeelte van de bijeenkomst zal de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay een rede houden. In de gisterochtend te Eindhoven in de DAF-fabrieken, onder voorzitter schap van brigadegeneraal b/d. F. G. Dürst Britt gehouden Jaarvergadering van de vereniging officieren artillerie „Het vaderlandt ghetrouwe biyf lek tot in den doot". Is het afgetreden bestuurslid, bri gadegeneraal P. J. M. Schoonenberg, her kozen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen kolonel F. G. van Dltzhuijzen, reserve luitenant-kolonel J. Granpré Mo lière, reserve-kapitein J. Schouwenburg en eerste luitenant H. P. Beets. Als plaats voor de Jaarvergadering ln 1961 werd Arnhem aangewezen. Gistermiddag ls in een grintkull ln de Looi onder Ottersum, het 13-Jarlg jongetje J. Heuvelmans uit Gennep ver dronken. Hij was met andere kinderen ln de kuil aan het pootje baden. De grint kull heeft op verschillende plaatsen ech ter zeer grote diepten. In een van deze diepte ls net jongetje verdronken. In het St.-Jozef-zlekenhuls te Doe- tinchem ziln gisteren, kort na elkaar, overleden ae heer en mevrouw Wester- veld uit Varsseveld. Verleden week dins dag botste de auto van het echtpaar op de Varseveldseweg door onbekende oor zaak tegen een boom. waarbij béide in zittenden zware verwondingen opliepen. Vermoedelijk is de heer Westerveld. die de wagen bestuurde, onwel geworden. De heer Westerveld. die een makelaarskan toor dreef, was 67 jaar, zijn vrouw 62 Jaar. De vice minister-president van de Ned. Antillen, minister van Economische en Sociale Zaken, de heer C. D. Kroon en zyn ambtgenoot van Flnancin, de heer J. E. Yrausquln, zyn gisteren van Wil lemstad naar Nederland vertrokken, zy zullen hier besprekingen voeren over de associatie van de Ned. Antillen met de Europese Economische Gemeenschap. Nederland ls gisteren te Genève ge kozen om de komende drie jaar zitting te hebben ln het bestuur van de Interna tionale Arbeidsor-\nisatie (Ilo). De ambassadeur van de V.S. ln Ne derland, de heer Philip Young, zal don derdagmiddag 16 Juni ln het auditorium van ae ambassade te Den Haag de Aca demy award ln motion pictures, beter bekend onder de naam „Oscar", uitreiken aan de Nederlandse cineast Bert Haan stra. Het Nederlandse fregat „Piet Hein" is vandaag In Port Moresby ln Austra lisch Nleuw-Gulnea aangekomen voor een bezoek van vier dagen. BUITENLAND In Boedapest zullen ln oktober le zingen over Zuldafrlkaanse componisten en uitvoeringen van werken worden ge geven op uitnodiging van het Hongaarse ministerie van Cultuur. De lezingen zullen gehouden en de werken gediri geerd worden door dr. S. Aronowsky uit Johannesburg, die enkele maanden ge leden van zich deed spreken door zijn navorsingen inzake de componist Jozef Haydn. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken. Don Fernando Maria Cas- tiella y Maiz. zal van 11 tot 13 Juli Lon den bezoeken als gast van de Britse regering. Het doel van het bezoek ls het verbeteren van de betrekkingen. Het is het eerste officiële bezoek van een Spaan se minister van Buitenlandse Zaken aan Engeland sinds het aan de macht komen van Franco. In Constantlne, Algerije, zyn een Algerynse opstandelingenleider, zijn min nares en drie metgezellen doodgeschoten, toen de politie een Inval deed ln het huls waarin zij zich verborgen hielden. Tydens het vuurgevecht werd ook een politieman gedood, terwyi een tweede verwondingen opliep. De regering van Kenia heeft voor het district NJerl speciale veiligheidsmaat regelen ingevoerd op grond van de wet Inzake de openbare rust en orde. Hiertoe werd besloten ln verband met de toe nemende onrust en wetteloosheid ln dit district. Het is de eerste maal dat spe ciale maatregelen worden afgekondigd, sedert zes maanden geleden de noodtoe stand werd opgeheven die zeven Jaar ge leden met het oog op de Mau-Mau-ter- reur werd Ingesteld. De premier van Malakka, Toenkoe Adbdoel Rahman, heeft gisteren na een tweedaags officieel bezoek aan Parys bil aankomst te Londen verklaard, dat hij van plan ls aan andere Aziatische rege ringshoofden te schrijven om te trachten een boycot van Zuldafrlkaanse goederen te organiseren. Er zullen er naar zijn mening veel zyn die willen meedoen. Zuld-Afrlka voerde JaarlUks voor ruim 50 miljoen gulden naar Malakka uit. In Frankfort begint op 20 Juni het groces tegen de handelsreiziger Heinz ohlmann, die beschuldigd wordt van moord op Rosemarle Nltribltt. Het leven en de dood van deze vrouw van lichte zeden zyn het onderwerp geweest van twee films. De 38-Jarlge Pohlmann heeft ln 1958 al tien maanden in voorarrest fezeten. maar hy werd toen wegens ge- rek aan bewys vrygelaten. HU zit. nu een gevangenisstraf wegens diefstal uit. Meer dan de helft van de 1.500 sta kende burgerlijke technici op de raket- lanceerbasis Cape Canaveral heeft woens dag na een staking van 48 uur het werk hervat. De vrees dat het lanceerprogram- ma door deze staking vertraging zou kunnen ondervinden schynt voorlopig opgeheven te zyn. In Lissabon hebben zich 800 man Portugese troepen Ingescheept, met be stemming Angola ln West-Afrika. Deze Portugese kolonie grenst aan Belgisch Kongo. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zullen ongeveer 500 manschap- Ëen van deze troepen worden gelegerd in apinda. aan de grens van Belgisch Kon go en tot taak hebben Incidenten te voor komen, als laatstgenoemd land eind dezer maand onafhankeiyk zal worden. Volgens goede bron wordt een zui vering van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken voorbereid. Enkele afdelingshoofden zouden reeds zijn ge schorst op last van de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Sellm Sarper, na een onderzoek naar hun houding tij dens het regime van minister Menderes. Voorts zouden enkele Turkse ambassa deurs naar Ankara worden teruggeroepen. In Praag ls woensdag officieel be kendgemaakt dat ln Tsjecho-Slowakiie drie agenten van de Amerikaanse geheime dienst, die voorzien waren van valse Iden titeitspapieren, zijn gearresteerd. Een aantal Inheemse leerlingen van een hervormde zendingsschool bij Fort Victoria ln Zuid-Rhodeslë is gestraft naar aanleiding van kritiek op premier Ver woerd van Zuld-Afrlka en diens collega van Zuid-Rhodeslë, Sir Edgar Whitehead. Een zekere Edison Zhoe, die ln een debat over Verwoerd de dwaze formulering ge bruikte, dat deze zich „tot God gemaakt had door ten pleziere van een massa een menigte neer te schieten", werd van de school verwyderd; 38 leerlingen die een leraar uitjouwden, toen deze tegen derge lijke uitlatingen waarschuwde, werden geschorst. Volgens de betrokken leraar wordt de kwestie door leden van de vei ligheidsdienst onderzocht. Hongkong ls in de afgelopen nacht geteisterd door een tyfoon, welke wind snelheden ontwikkelde tot soms 190 kilo meter per uur. Gevreesd wordt, dat ver scheidene mensen door verdrinking om het leven zijn gekomen toen een aantal Jonken in een vissershaven van het eiland verloren ging. Elders op het eiland wer den vier mensen door een aardverschui ving bedolven. Een uitgelezen collectie kunstwer ken van Zuldafrlkaanse kunstenaars zal ln het najaar voor expositie en verkoop naar een vooraanstaande Paryse kunst handel en expositiezaal worden gezonden. Omstreeks deze tyd komt dan een col lectie Franse 18e eeuwse, moderne en contemporaire kunstwerken voor exposi tie en verkoop naar Johannesburg. Twee leden van de Euratom-com- missle. de Nederlandse commissaris, mr. E. M. J. A. Sassen en de Duitser H. L. Krekeier. zijn donderdag naar de Ver. Staten vertrokken, waar zij op Ameri kaanse uitnodiging verscheidene atoom centra zullen bezoeken. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.25 Lichte muz. 15.00 Metropole ork. 15.40 Vokaal ens. 16.00 Verkenningen ln de Bybel. 16.20 Kamermuz. 16.55 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Mil. ork. 18.45 Journ. 19.00 Orgel en zang. 19.30 Dans- praatje. 11.15 Gram. 12.00 Gram. 12.30 muz. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sport- praatje. 20.00 Nws. 20.05 Capriccio, opera. 22.30 Nws., beursber. v. New-York en SOS- ber. 22.45 Zang en gitaar. 23.00 Sportact. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.00 De wereld van vandaag. 20.30 Do- cum. rep. 21.00 TV-spel. VOOR VRIJDAG 10 JUNI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.50 Als de Ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Dans- muz. 13.45' Gram. 14.00 Klass. en mo- dere meesterwerken. 14.30 Gram. 15.15 Zweedse volksliedjes. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Planorecital. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Pianoduo. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Ba- rokmuz. 18.50 Regerlngsuitz.Emlgratle- rubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo Jandum. 19.30 Uitzending van de Volks party voor Vryheld en Democratie, in het kader van de door de Regering ten behoe- van de politieke partyen gevorderde zend tijd. Politiek commentaar, door mr. H. van Riel. voorzitter van de Eerste Ka merfractie van de VVD. 19.40 Gram. v. d. sold. 20.30 Water ln Europa, klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Cabaret. 21.50 Lichte muz. 22.10 Gram. 2.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Christus, de sterke en liefde volle mens onder de mensen, lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Lustrum L.S.C.: Minerva .Schaakwed- stryden. 8 uur nam. Stationsplein: Kon. Ned. Natuurhisto rische Ver. Excursie langs de Brasem. 2 uur nam. Spanjaardsbrug: Fietstocht Ned. Chr. Relsver. naar Braassemermeer. 2 uur nam. ZONDAG Lustrum L.S.C: Gerecht, première open luchtspel Doctor Faustus. 9 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending: Spr. J. Zyistra. 10.15 uur voorm. MAANDAG Lustrum L.S.C.: Stadhuisplein, start voor hengelwedstrijd Nieuwe Vaart. 6.30 uur voorm. Lustrum L.S.C.: Hortus, ontvangst scholieren beeldententoonstelllng. 9 uur v.m.16 uur nam. Lustrum L.S.C.: Minerva, prysultrelklng hengelwedstryd. 11 uur voorm. Lustrum L.S.C.: Mythylschool, ontspan ningsmiddag. 1.303 uur nam. Lustrum L.S.C.: Minerva, hospita-ont vangst en taartenkeuring. 3.305.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Lustrum L.S.C.: Pieterskerk, opening Academledagen. 2.30 uur nam. Lustrum L.S.C.: Gerecht, nachtopvoe ring Doctor Faustus. 12 uur 's nachts. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Lustrum L.S.C.: Pieterskerk, byeen- komst Christen Studenten Raad. 10.30 uur voorm. Lustrum L.S.C.: Openluchtlunch Ra penburg. 12.30 uur nam. Lustrum L.S.C.: Pieterskerk, Academie lezing. 2.30 uur nam. Lustrum L.S.C.: Luxor Theater, pre mière studentenfilm Eén hagedis te veel. 5 uur nam. Lustrum L.S.C.: Stadsgehoorzaal, aca demieconcert Lyra Academica. 8.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Jan van Goljententoonstel- llng. (tot 27 Juli). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen vaD 10 12 en 2—4 Zon- eD feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad ln de Griekse en Romeinse oudheid" (T.m 3 lull). BIOSCOPEN Luxor: „De kinderrechter". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Pink steren: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wir Wunderklnder". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Pinksteren: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Pijn en gein ln de kazerne". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; Pink steren: 2 30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „De geluksvogel". A.l. Werkda- ;en: 2.30, 7 en 9.15 uur; Pinksteren: !.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „S.O.S.-Paclfic". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; Pinksteren: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Tarzan's verborgen schat". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Pinksteren: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: vrydag 8 uur; zaterdag en zondag 7 en 9.16 uur „Tar- zan de aapmens", 14 Jaar; maandag 6.45 en 9.15 uur; dinsdag- woensdag donderdag 8 uur „De man die verdwij nen moest". 14 Jaar. Zondag tm. woensdag: 2.30 uur „Bon nie Scotland". A.l. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Hilversum H, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VP RO: 10.00 Voor de oude dag. lezing. 10.05 Morgenwydlng. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V .d. kleuters. 11.15 Viool en plano. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz.: V .d. landb. 12.30 Land- en tulnbjneded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Vlooi en klavecimbel. 14.25 Voordr. 14.50 Gram. 15.06 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gevar. muz. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Kamer muz. 17.25 Vakantletips. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, lezing. 19.00 V .d. kletuers. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 De Helpende Hand, lezing. 19.55 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Zo zoekt de mens zyn God, lezing. 20.10 Toneelpremières. 20.00 Kamerkoor. 20.35 Ontmoeting met het Oosten, klank beeld. 20.50 Grote Russen en hun visie op Westeuropa, lezing. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Bultenl. week overz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Muz. revue. 23.55- 24.00 Nws. (Over de 4e lUn van 18-20 uur) I: Christoph Wlllibad von Gluck. Ou verture „Iphigenie ln Aulls". Londens Symphonle Orkest olv. Royalton Klsch. II: Ludwlg van Beethoven uit „Fidelio" 1 Abscheulicher, wo ellst du hln; Chrlstl Goltz, sopraan. Württembergs Staatsor kest Stuttgart olv. Fritz Lehmann; 2. O welche Lust. Weens Kamerkoor. Weens Symphonle Orkest olv. Wilhelm Loibner. Ill: Carl Maria von Weber. „Der Frei- schütz" (3e bedryf). Romantische opera ln drie bedrijven op tekst van Friedrlch Kind. Plaats en tijd van handeling: Bo- liemen, kort na het einde van de Dertig- Jarige Oorlog. Uitvoerenden: Ottokar, her tog van Bohemen, Herman Prey, bariton; Kuno, houtvester van de hertog, Elisabeth Grlimmer. sopraan; Annchen, een Jong familielid, Lisa Otto, sopraan. Kasper en Max, Jagers, Karl Kohn, bas Rudolf Schock, tenor; Een heremiet, Gottlob Frick, bas; Killan, een ryke boer. Wilhelm Walter Dicks, bariton. Verder: Bruids meisjes, Jagers met gevolg, Landlieden en Muzikanten, Verschyningen. Het Koor van Stedeiyke Opera te Beriyn (olv. Her- de man Lüddecke). Het Phllharmonisch Or kest van Berlijn. Dirigent: Joseph Kell- berth. IV: Richard Wagner: 1. Ouverture „Rien- zi". Symphonle Orkest van de Beierse Omroep olv. Frlts Lehmann; 2. uit „Tann- hauser Wie Todesahnung - O du mein holder Abendstern. Otto Edelmann, bas. Weens Symphonle Orkest olv. Rudolf Mo- ralt. V: Wilhelm Klenzl uit „Der Evangell- mann" Sellg slnd. die Vervolgung lelden. Lorenz Fehenberger. tenor. Koor van het Wittelsbacher Gymnasium. Phllharmo nisch Orkest van Berlijn olv. Eugen Jo- chum. VI: Richard Strauss uit „Elektra". Ich kann nicht sltzen und ins Dunkel star ren. Hilde Zadek, sopraan. Weens Sym phonle Orkest olv. Rudolf Moralt. VII: Erlch Korngold uit „Die tote Stadt" Glück das mir verblleb. Annelies Kupper. sopraan. Lorenz Fehenberger, te nor. Phllharmonisch Orkest van Beriyn olv. Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Weekoverz. KRO: 20.30 Bultenl. overz. 20.50 Cabaretprogr. 21.20 Film. 21.50 Sportpraatje. 22.10 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten v. d. progr. v .d. afgelopen week. 14.00 Gram. 14.15 Klankb. 14.45 Tennlswedstr. 15.00 Brlevenbeantw. 15.30 Ork.conc. 16.40 Tennlswedstr. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Gevar. muz. 19.30 The Tra vellers. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Lezingen. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Re cital. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gram. 13.15 Cricket. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Races. 15.20 Gram. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Races en gevar. muz. 17.30 Nws. en orgelspel. 18.00 Crlc- ket-testmatch. 18.34 Weerber., nws. en act. 18.40 Tennlsrep. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Samenzang. 20.30 Nws. en discussie. 21.15 Gevar. muz. (Om 21.30 nws.) en discussie. 21.15 Gevar. muz. (Om 21.30 nws.) 2.30 Nws. 22.40 Ouderw. dans- muz. 23.30 Nws. en orgelspel. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 14.00 Amus.muz. 16.05 Volks liederen en -dansen. 17.00 Nws. 17.40 Ge var. progr. 19.00 Nws. 19.35 Operette- fragm. 21.45 Nws. 22.10 Gevar. progr. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. Daarna: Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 18.30 Nieuwe gram. 19.16 Kamermuz. 20.35 Gram. 20.30 Festival v. Straatsburg: Requiem. 23.10 Kamermuz. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Omr.ork. 12.35 Amus. muz. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Or gelspel en slagwerk. 14.00 Nederl. en Bel gische muz. 15.00 Gltaarmuz. 15.10 Gram. 15.45 Harprecital. 16.00 Koersen. 16.06 Lichte muz. 16.20 Amus.muz. 16.45 Ge var. muz. 17.00 Nws. 17.15 Omr.ork. 17.45 Duitse les. 18.00 Vioolrecltal. 18.10 Boek bespr. 18.20 V d. sold. 18.50 Sportkron. 19 00 Nws. 19.40 Schoolkoor. 20.00 Turan- dot opera. 21.15 Kunstkaleidoscoop. 21.30 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Zangrecltal. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 15.00 Gram. 16.07 Dans muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Ork.conc. 22.10 Orgel- muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d d bê Sa S •dS xl d 12 3 <V f a Is E Amsterdam regen zw 8 22 14 4 Den Helder motregen wzw 10 20 13 12 Ypenburg motregen wzw 8 21 14 5 Vlissingen regenbul wzw 8 20 14 2 Eelde regen z 5 23 13 1 De Bilt regen zzw 5 21 14 2 Twenthe regen zzw 5 23 14 3 Eindhoven regen zw 6 23 14 3 Z.-Limburg regen z 8 22 13 4 Helsinki licht bew. w 9 25 10 0 Stockholm licht bew. wzw 4 23 12 1 Oslo regen zzo 3 24 12 2 Kopenhagen geh. bew. z 4 19 13 0 Aberdeen zwaar bew w .still 17 9 4 Londen half bew. zw 6 17 11 4 Brussel regen zzw 6 21 14 6 Luxemburg zwaar bew. zzw 6 24 13 0 Parys regen zzw 6 22 14 10 Bordeaux motregen zzw 4 23 12 0.2 Grenoble zwaar bew. w.stil 25 13 0 Nice onbewolkt w 4 24 17 0 Beriyn half bew. zo 2 24 17 0 Frankfurt half bew. z 4 25 14 2 München half bew. wzw 3 23 13 28 Zllrlch zwaar bew z 3 24 16 0.3 Genève zwaar bew. zzw 1 26 15 10 Locarno regen ono 1 23 16 18 Wenen zwaar bew. zo 3 25 14 0 Innsbruck zwaar bew w.stil 28 11 6 Belgrado onbewolkt w.stil 28 14 1 Athene onbewolkt w.stil Rome licht bew. w.stil 30 15 0 AJacclo zwaar bew w.stil 26 15 0 Madrid zwaar bew w.stil 25 14 0 Mallorca onbewolkt WA til 27 17 1 Lissabon licht bew. a 6 15

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2