BER IN I 519.- Belgisch Kongo dreigt in anarchie te storten Argentinië eist de terugkeer van de massamoordenaar Adolf Eichmann WEERBERICHT Dubbelhartige nota aan Israël van de regering van berucht toevluchtsoord van nazi's Leider radio Veronica in arrest Pogingen tot vorming van een aantal provinciale regeringen 25,- (Dmc/ ^ÏLeuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 JUNI 1960 No. 30068 LEIDSCH m DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlsboeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel Lelden Glro 110 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Argentijnse regering heeft gisteren in een nota aan Israël geëist, dat de nazi-oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann nog deze week naar Argentinië zal worden teruggebracht. Zoals bekend werd Eichmann de vorige maand door agenten van de Israëlische geheimedienst uit Argentinië ontvoerd of althans gedwongen naar Israël mee te gaan. In een nota, welke de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Taboada, aan de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires heeft over handigd, wordt gezegd, dat de kwestie voor de Verenigde Naties zal worden gebracht als Eichmann niet wordt teruggebracht. De Argentijnse regering verwerpt de officiële Israëlische verklaring, waarin werd gezegd, dat „Eichmann vrijwillig Argentinië had verlaten om in Israël terecht te staan, nadat Israëlische agenten er in waren geslaagd hem op te sporen". Israël heeft in een nota aan Argentinië betreurd, dat de Israëlische agenten de Argentijnse soevereiniteit had den geschonden. Israël vroeg hier begrip voor, gezien de uitzonderlijke omstandigheden van het geval. De Argentijnse ambassadeur in Jeruzalem is gisteren door zijn rege ring naar Buenos Aires ontboden. „Ongebruikelijke uitdrukkingen" In de Argentijnse nota wordt gezegd, dat het Israëlische antwoord „uitdruk kingen bevat, die niet gebruikelijk zijn in het diplomatieke verkeer tussen twee bevriende landen". Als voorbeeld hiervan wordt de zinsnede genoemd, waarin wordt gezegd, dat zich talrijke gewezen nationaal-socialisten in Argentinië be vinden. „De Israëlische regering heeft een schending van de Argentijnse soevereini teit goedgekeurd en zij heeft zich solidair verklaard met de bedrijvers van deze schending. De ontvoering van Eichmann door Israëliërs is een daad die kenmer kend was voor een bewind, dat interna tionaal algemeen werd veroordeeld. Toen de Israëlische regering of haar agenten bevonden, dat Adolf Eichmann in Argen tinië verbleef, had zij wettige middelen moeten gebruiken om zijn arrestatie door de Argentijnse gerechtelijke autori teiten te verkrijgen", aldus de Argentijn se nota. Soevereiniteit geschonden De Argentijnse regering eist bestraf fing van de „verantwoordelijken, name lijk de agenten van de Israëlische geheime dienst, die de Argentijnse soevereiniteit hebben geschonden". Voorts spreekt zij er haar verbazing over uit, dat de Israëlische autoriteiten „een misdadiger als Eichmann, die zich aan rassenmoord heeft schuldig ge maakt", in Israël willen laten berechten. Zij vestigt in dit verband de aandacht van de Israëlische autoriteiten op artikel 3 van de desbetreffende, door Israël Bevordering bouw systeemwoningen ondertekende internationale overeen komst, waarin is bepaald, dat de be rechting slechts kan geschieden voor een rechtbank van de staat, op welks gebied de rassenmoord werd gepleegd, of door een internationaal gerechtshof. De Argentijnse regering keurt in haar nota de door de jodenvervolgers onder de nazi's begane misdaden op de scherpst mogelijke wijze af en zij uit haar goedkeuring over de houding, die de joden tegenover Eichmann hebben aangenomen. „Israël dient echter zijn verplichtingen tegenover een bevriende staat na te komen en deze bestaan onder meer uit het eerbiedigen van de soevereiniteit van deze staat", aldus de Argentijnse nota. De Argentijnse regering eist dan „vol doening" voor de Israëlische daad, die moet bestaan uit het terugzenden, bin nen een week, van Eichmann naar Argentinië en bestraffing van de schul digen aan zijn ontvoering. „Donderslag" Reuter meldt uit Tel Aviv, dat de Argentijnse eis tot terugzending van Eichmann voor Israël als een donderslag aan de politieke hemel kwam. Israëlische waarnemers achten de toorn der Argen tijnse regering om hetgeen er met de beruchte oorlogsmisdadiger Eichmann is geschied „onbegrijpelijk". Zij verwach ten dat de Israëlische regering de Ar gentijnse eis zal verwerpen. De Argentijnse regering heeft intussen nog steeds niet geant woord op een Westduits verzoek om uitlevering van dr. Karl Klin- genfuss, een vroegere functionaris van het nazi-ministerie van Buiten landse Zaken, die verdacht wordt van moord op joden, zo heeft de openbare aanklager van Bamberg gisteren verklaard. Het verzoek is reeds enige jaren geleden gedaan. Klingenfuss heeft kort na de oorlog kans gezien Duitsland te verlaten en hij woont nu in Argentinië. Tijdens een proces tegen een vroegere nazi-functionaris, een zekere Franz Rademacher, in 1952 zijn beschuldigin gen aan het adres van Klingenfuss ge uit. Rademacher werd bij dit proces wegens medeplichtigheid aan de moord op 1.300 Servische joden tijdens de oor log tot drie jaar en vijf maanden gevan genisstraf veroordeeld. De openbare aanklager ging tegen dit vonnis in be roep, doch Rademacher, die hangende dit beroep op vrije voeten werd gelaten, verdween. Men gelooft dat hij ook naar Zuid-Amerika is getrokken. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan de Vereniging van systeembouwers medegedeeld, dat hü in beginsel bereid is voor 1961 een extra faciliteit te verlenen om de bouw van woningen volgens een bouwsysteem te bevorderen, indien aan bepaalde eisen van uitvoering en prijs wordt voldaan. De minister denkf daarbij aan een toeslag van 20 op een in systeem bouw uit te voeren deel van het conti- gent woningwetwoningen, dat de ge meenten voor het volgende jaar toege wezen krijgen. Het deel van het contingent waarover de toeslag wordt verleend, zal voor het gehele land ten hoogste 6000 woningen omvatten. Advertentie De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term lncl all riskverz f30.- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 OPKLARINGEN EN BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt en voor namelijk in het binnenland enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 20.58 uur; Maan op: 21.44 uur; onder: 5.38 uur; Hoogwater te Katwijk te 3.26 en 15.55 uur; Laagwater te 11.39 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Zó ziet de massamoordenaar ii aëlische speurders erin geslaagd Eichmann er tegenwoordig uit. Het zijn deze man desondanks te vin- is verbazingwekkenddat de Is-\den. Zou ongedekte cheques hebben afgegeven (Van onze Amsterdamse correspondent) „Mijn man zal U dadelijk even terugbellen", zei mevrouw Oswald, echtgenote van de generaal-gevolmachtigde van radio „Veronica" ons vanmorgen. De heer Oswald heeft ons niet gebeld en zal voorlopig niet in staat zijn te bellen hij bevindt zich sinds dinsdag n.l. in het Huis van Bewaring te Amster dam, verdacht van het onttrekken van goederen aan zijn faillissement en van het afgeven van ongedekte cheques. leveranciers. De betaling geschiedde door middel van cheques, maar de leveran ciers bemerkten echter spoedig dat deze niet konden worden gehonoreerd. Eén hunner deed aangifte van het feit, dat deze cheques niet gedekt waren. Op 19 april j.l. werd de heer Oswald, die in de Beursstraat te Amsterdam een zaak in radio en televisietoestellen bezat door de Amsterdamse rechtbank in staat van faillissement verklaard. Omdat hij kort daarna werd verdacht van financiële manipulaties, waardoor de krediteuren verder zouden kunnen worden benadeeld, werd hem het verbod opgelegd Amsterdam te verlaten. Op merkelijk was, dat in de Pieter Jacob- straat in Amsterdam tussen de Nes en de O.Z. Voorburgwal een nieuwe radio zaak werd ingericht waarvan bekend was dat deze onder leiding stond van de heer Oswald. Voor de inrichting van deze zaak deed hij aankopen bij Duitse Naar mr. R. L. Heukels, officier van Justitie, ons nadrukkelijk verzekerde staat de aanhouding van de heer Os wald geheel los van het aandeel dat hij had in radio „Veronica". De leverancier, die de aangifte heeft gedaan, zal in de loop van vandaag in Amsterdam aankomen voor het geven van nadere inlichtingen aan mr. Heukels en de curator mr. A. Th. E. Kastein. De Abako-partij, een belangrijke minderheidsgroep in Kongo, heeft gisteren de vorming van „een eigen provinciale regering in een fede raal Kongo" in het gebied van Leopoldstad bekendgemaakt. In een communiquét getekend door de secretaris-generaal der partij, Antoine Kingotolo, en een groep Abako-afgevaardigden, die een minderheid in de plaatselijke provinciale assemblee vormen, wordt verklaard, dat „bepaalde politieke partijen" de integriteit van het gebied in gevaar brengen waardoor de vorming van de plaatselijke regering noodzake lijk werd. Waarnemers zijn van mening, dat deze ontwikkeling het gehele land aan de vooravond van de onafhankelijkheid en een politieke anarchie dreigt te storten. In politieke kringen ziet men haar tevens als een poging om te verhinderen, dat Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese Nationale Beweging, aan de macht komt. Actie tegen leiding van Loemoemba I In deze schamele woning in Ar- gentinië leefde massamoordenaar Eichmann de laatste jaren, voordat onlangs de Israëlische geheime dienst de hand op hem wist te leg gen en naar Israël te vervoeren. Loemoemba's partij bleek bij de jong ste verkiezingen de grootste aanhang te hebben. Loemoemba is dan ook favoriet voor het premierschap nadat Kongo op 30 juni onafhankelijk is geworden. De Abako wordt geleid door Joseph Kasavoeboe, die een paar maanden ge leden nog bekend stond als de „vader der onafhankelijkheid" en het meest in aanmerking voor het premierschap scheen te komen totdat bleek dat Loe moemba de meeste stemmen kreeg. De partij is een krachtig voorstand ster van een federale opbouw van de staat waarbij de provinciale assemblees maximale bevoegdheden krijgen. Loe moemba wenst echter een krachtig cen traal gezag met hemzelf aan het roer. De Abako wordt gesteund door 800.000 Bakonga-stamleden die in de meerder heid zijn in de westelijke punt van Kon go waar de enige zeehaven van het land is. Een woordvoerder van het Belgische bestuur zei naar aanleiding van het communiqué der Abako: „Dit is een nieuw voorbeeld dat de Kongolezen niet de functie van een minderheid in een democratisch parlement begrijpen." Elders in Kongo dreigen twee andere partijen die bij de plaatselijke verkiezin gen zijn verslagen, politieke ontbinding te veroorzaken door de stichting van twee elkaar beconcurrerende staten in hun gebieden. In de centrale provincie Kasai heeft de partij van Albert Kalonji gedreigd met de stichting van een afzonderlijke Baloeba-staat indien zij niet de taak krijgt een provinciale regering te vor men. De partij heeft 21 zetels in de plaatselijke assemblee en de Kongolese Nationale Beweging 17. In de provincie Equateur Noord-Kongo spreken stamleden, die bij de provin ciale verkiezingen zjjn verslagen, even eens over afscheiding. De Belgische minister Van der Meersch, die speciaal met Kongolese za ken is belast, vloog gisteravond naar Brussel. Naar verwachting zal hü daar spreken over: 1. de wijze waarop verhinderd kan worden dat Kongo politiek uiteenvalt en op onafhankelijkheidsdag zonder rege ring is; 2. wie Koning Boudewyn moet uitnodigen voor de vorming van een re gering; 3. of de Koning een uitnodiging ter bijwoning van de onafhankelijk heidsviering moet aanvaarden, met het oog op de anti-Belgische gevoelens wel ke sommige politieke leiders tijdens de verkiezingscampagne hebben aangewak kerd. Uw bést bestede fl. 25,-! Lotto-winnaar verkwistte een half miljoen in 2 jaar! Hebt U dit artikel gemist? Jammer! Baskisch protest tegen Franco.... Volgens berichten uit goede bron in San Sebastian (noord-Spanje) hebben 352 Baskische geestelijken in een brief aan hun bisschoppen van San Sebastian, Bilbao, Vitoria en Pampelune geprotesteerd tegen het huidige Spaanse regime. De vrijheid, een van de heilige rechten die de staat moet erkennen en eer biedigen, bestaat sedert 24 jaar niet meer in Spanje, aldus de brief. De Spaanse leiders „hebben zelfs de wortels van de openbare mening uitgeroeid". De brief begint (volgens afschriften die in oppositiekringen worden; ver spreid), met een uitspraak van de twee jaar geleden overleden kardinaal Saliege van Toulouse, dat „berusten in onrecht vaardigheid, zonder er tegen te pro testeren en te strijden, een mens noch een christen waardig is". De onder tekenaars verklaren, dat het hun plicht is „aanslagen die, bij vergissing of uit kwaadwilligheid, kunnen worden ge pleegd op de natuurlijke rechten van de menselijke persoon, aan de kaak te stel len" Zij zeggen de brief aan hun bis schoppen te hebben gezonden om hun een der diepe ooi-zaken uiteen te zetten „van de kloof die van dag tot dag groter wordt tussen hen en de zielen die hun zijn toevertrouwd", aldus 4eze berichten. Zonder twijfel 't best besteed zijn de fl. 25,- die u betaalt voor een modern zomerjasje (de nieuwe, populaire 'loafer*.') in de speciale aanbiedingseric van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 13 slechts één week-. "LOAFER" ZOMERJASJE HOOGSTRAAT - LEIDEN Dertien doden bij geschil in India Enkele boeren uit het dorp Mohangar, nabij Ambala in de Pendsjaab, in India, gelegen, weigerden gehoor te geven aan een rechterlijk bevel tot verlating van een stuk land. Een functionaris van het nabij gelegen Ambala b-ïgaf zich daarop, vergezeld door politie, naar het dorp om de boeren met geweld van het land te verwijderen. Deze verzetten zich echter, waarop de gezagsdrager de politie ge lastte het vuur te openen. Dit geschied de, hetgeen tot de dood van dertien dor pelingen, onder wie vier vrouwen, leidde. Een dertigtal personen, onder wie en kele kinderen, werden gewond. Arrestaties op Cuba Een radiostation in New York meldde van betrouwbare zijde in Havana te heb ben vernomen, dat ongeveer negentig officieren en manschappen van het Cu baanse leger zijn gearresteerd. Volgens onbevestigde berichten worden zij be schuldigd van tegen-revolutionaire acti viteit tegen do regering van dr. Fidel Castro. Landbouwer doodgestoken In Drogteropslagen, in de Drentse Zuid-Wolde, is gistermiddag de 57-jarige landbouwer Roelof Drost met een hooivork neergestoken door een 55-jarige landbouwer, die hiermee een oude vete tot een bloe dige tragedie maakte. Drost, vader van twee gehuwde kinderen overleed onmiddellijk i daarna. De dader, een vader van 15 kinderen werd nauwelijks een uur later door de politie in arrest genomen. Tussen de beide families was het al jaren haat en nijd. Drost woonde op een boerderijtje, dat het eigendom is van enige kinderen van de dader. Lange tijd wrokten ze al, doch telkens weer ont moetten zij elkaar op een gemeenschap pelijk landweggetje, dat langs Drost's huis naar het land van de andere voert. Het was de eerste een doorn in het oog, dat deze langs zijn huis naar het land ging. En het werd de andere een min stens even grote doorn in het oog steeds maar weer van ditzelfde weggetje ge bruik te moeten maken. I l Hier was het. dat zij elkaar gistermid- lag weer tegenkwamen. Drost hield zün „vijand" over het een of ander staande, waarna deze zijn fiets wegzette en zijn hooivork ophief. Dit werd het begin van een korte vechtpartij waarvan Drost het slachtoffer werd, toen hij met de vork op het hoofd ge slagen en vervolgens in de hartstreek geraakt werd. Drost viel neer en de dader, wellicht niet vermoedend, dat hy de ander dodelijk getroffen had keerde naar huis terug. Kort daarna werd hij gearresteerd. Van zijn 15 kinderen zijn er nog 11 thuis. Negen van hen zijn be neden de 16 jaar. De dader werd ingesloten in afwach ting van de sectie, die op het lichaam van Drost zou worden verricht. Uit het Leidsch Dagblad van 9 juni 1860: Zaterdagochtend zal den ter dood veroordeelde Pieter Pijnacker naar Gouda worden overgebragt, om aldaar zijne executie te ondergaan. Eene commissie uit het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland zal daarbij tegenwoordig zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1