Feest in Zwammerdam 0111 dreigende annexatie hoofd te kunnen bieden Uw krant mee de „Wij willen zelfstandig blijven" is de kreet die opgeld doet" MET VAKANTIE Help ons in Uw eigen belang door: GAAT U MET VAKANTIE? Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 juni 1960 Vierde blad no. 30065 Feest vol anachronismen Het woord annexatie is heel wat keren gevallen tijdens de feesten ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Zwammerdam, welke gisteren begonnen zijn. Niet alleen tijdens de vele officiële en officieuse bijeenkomsten viel dit woord, maar ook op straat en in de huiskamers. Bodegravers en Alphenaren stonden gisteren beslist niet in de gunst bij de „Dammers"Merkwaardig, dat het feestcomité voornamelijk be staat uit surrogaat-Dammers, van wie de meesten niet in Zwammerdam zijn geboren en dat de secretaresse zelfs in Alphen woont Maar dat mocht de pret niet drukken. Dat kon tevens niet verhinderen tele grammen te sturen aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken en het college van G.S. van Zuid-Holalnd. waarin in het kort werd uiteengezet hoe druk men het wel met het feesten had, hoe gewichtig men in zwarte pakken en hoe zwierig in Middeleeuwse habijten rondliep en dat men heel beslist tegen de dreigende annexatie door Bodegraven is. De op schriften op de ruiten logen er overigens ook niet om. „We willen een zelfstandige gemeente blijven", was de kreet, die opgeld deed. werd gebracht, trok des avonds vele "belangstellenden. Zwammerdam blijft voorlopig tot en met zaterdag feestvieren. Een feest vol anachronismen. Zwam merdam zet de klok terug om de in de nabije toekomst dreigende an nexatie het hoofd te kunnen bieden. Mijnwerkersbussen botsten in Heerlen Weg met Alphen en Bodegraven Op een groot plakkaat by de Nuts- spaarbank werden de Bodegravers en de Alphenaren erop gewezen, dat ze met hun handen van het oude Zwam merdam af moesten blyven. De burge meester werd na het bekend maken van de inhoud van de telegrammen door de samengestroomde bevolking toegejuicht. „Wy willen Damme hou wen", zongen de kinderen onder lei ding van een enthousiaste dirigent. „Weg met Bodegraven", riep een ver hitte Dammer uit En toen lieten honderden opgetogen kinderen ballon nen op. Saamhorigheid Des morgens had in de N.H. Kerk een herdenkingsbijeenkomst plaats, waar de voorzitter van het comité, wet houder C. F. Blok, een enthousiaste rede hield. ,,Met deze feesten tonen wij aan hoe groot de saamhorigheid in ons dorp is. Schouder aan schouder zullen wij ook staan om de dreigende annexatie het hoofd te kunnen bieden. Met dit feest willen wij aantonen, dat ons dorp na 1000 jaar nog sterk en krachtig genoeg is om z'n eigen peul tjes te doppen. Wij zijn een groeiende forensenplaats en hebben bewezen, dat wfj fraaie uitbreidingsplannen kunnen verwezenlijken, waarvan de Burch een goed voorbeeld is". Uittreksel De burgemeester beklom hierna de preekstoel, waar hij een rede hield, welke een uittreksel was van het in het programmaboekje opgenomen his torische overzicht van Zwammerdam. Waardering De oud-Zwammerdammer, prof. dr. F. L. van Muiswinkel te Bussumhield hierna een gloedvol betoogdat door spekt was van vele aardige historische anekdotesdie, gezien de reacties van de in de kerk verzamelde Dammers, bijzonder werden gewaardeerd. Nee! ,,Is er één dorp, dat door de eeuwen heen zo uitgesproken zijn hart en ka rakter heeft weten te bewaren", vroeg prof. Van Muiswinkel zich af. ,,Is er één dorp, waar zoveel blijk wordt ge geven van saamhorigheid, dat zoveel ontberingen in de loop der eeuwen heeft moeten doorstaan? Is er één dorp, waar de dorpelingen zo prettig en eikaars levensbeschouwingen res pecterend, schouder aan schouder met elkaar optrekken?" ,,Neen", riep prof. Van Muiswinkel uit. De Dammers in de kerk knikten instemmend. Zij hin gen aan de lippen van de Oud-Dam mer. Zij luisterden ademloos. En als het aan hen had gelegen, hadden zij de rede van ,,hun" professor met applaus beloond. Maar dat doe je nu eenmaal niet in een kerk Te grabbel „Wanneer men de zelfstandigheid van een dorp, dat in de loop van de jaren zo duidelyk blyk heeft gegeven één te sjjn, opoffert aan een buurge- Twee doden en talrijke zwaar-gewonden (Van onze Limburgse correspondent) Vanmorgen om kwart over vijf is een mijnwerkersbus, welke met grote snél heid een flauwe bocht nam in de Spoor straat te Heerlen, ten gevolge van de gladheid van de weg gaan slippen en daardoor in aanraking gekomen met een andere mijnwerkersbus, wélke uit tegenovergestelde richting kwam. Er ontstond een botsing, waardoor de eer ste bus naar de rechterkant van de weg werd geslingerd en tegen een boom tot stilstand kwam, nadat de boom gedeeltelijk de achterzijde van de bus was binnengedrongen. Zes mynwerkers die op deze plaats waren gezeten, werden zwaar gewond overgebracht naar het Heerlense zie kenhuis, waar inmiddels twee hunner aan de bekomen verwondingen zijn overleden. Het zyn de 54-jarige mijn werker F. Karo en de 43-jarige mijn werker H. Smeets, beiden uit Nieu- wenhagen. Deze beide slachtoffers wa ren bekneld geraakt tussen hun ver wrongen zitplaatsen en de binnenge drongen boom. Naar het Heerlense zie kenhuis werden ook nog 12 lichtge wonde mijnwerkers ter verpleging overgebracht. Dertien andere mijnwerkers werden verbonden in de verbandkamer van de Staatsmijn Hendrik, 16 in de ver bandkamer van de mijn Oranje-Nassau 3 en 3 in de verbandkamers van de mijn Oranje-Nassau-4. Zij hadden lichte verwondingen aan handen en voeten opgelopen en moesten allen twee tot drie dagen naar huis. De chauffeur van een der bussen werd in de verbandkamer van de Staatsmijn Hendrik geholpen. Hij had in zijn stuurkabine bekneld gezeten. De gewonden werden vervoerd met twee ambulancewagens van Heerlen, een van de gemeente Hoensbroek en een van de gemeente Brunssum. De beide bussen werden door de politie in beslag genomen. Op de beide dode lijk verongelukten zal sectie woeien verricht. Na het ongeluk ontstond in beide bussen een paniek. Alle inzittenden, voorzover niet ernstig gewond, vlucht ten weg. De meesten begaven zich naar de verbandkamers van de mijnen, om zich te laten verbinden. UITREIKING ZILVEREN ANJERS DOOR PRINS BERNHARD Vrijdagochtend 24 juni a.s. zal Prins Bernhard, in het gebouw van de Ned. Handel Mü te Amsterdam, voor de 10de maal de onderscheiding der zilveren an jer uitreiken. Op 23 maart 1950 hebben regent en bestuur van het Prins Bernhard Fonds ter gelegenheid van de tienjarige her denking van de eerste anjerdag besloten een onderscheidingsteken in te stellen als blijk van waardering voor „personen van onbesproken vaderlands gedrag, die in enigerlei vorm van onverplichte ar beid bijzondere verdiensten hebben ver worven voor de Nederlandse cultuur, of voor die van de volken der andere Rijks delen". Telkenjare reikt Prins Bernhard om streeks zyn verjaardag maximaal vijf zilveren anjers uit in een plechtige zit ting van het bestuur van het naar hem genoemde fonds. nisters in woord en beeld werd ge bracht. Gelukkig ging het gister avond niet regenen, zoals De Bilt voorspeld had. (Foto Leldech Dagblad) Prof. Broeze en Ir. Fontein onderscheiden Door Kon. Instituut van Ingenieurs Op de jaarlijkse algemene vergadering van het Kon. Instituut van ingenieurs in Eindhoven, waarop enkele voordrach ten zyn gewijd aan onderwijs en onder zoek aan de Technische Hogeschool, heeft de president van het instituut ir. G. A. Tuyl Schuitemaker vandaag twee instituutsmedailles uitgereikt als onder scheiding voor bijzondere prestaties in het technisch onderzoek. De gouden speurwerkmedaille 1960 voor onderzoek in de mijnbouwkunde en geodesie is overhandigd aan prof. ir. J. J. Broeze wegens zijn onderzoek omtrent de toepassing van apparatuur voor de oliewinning. Ir. Broeze heeft een boor installatie ontwikkeld, die de behoefte van het olieboorbedrijf, dankzij elek trische krachtsoverbrenging, volledig dekt. De onderscheidene heeft hiernaast belangwekkende studies verricht op het gebied van de toepassing van aardolie- produkten in motoren. De gouden Conrad-medaille, die eens in de vijf jaar wordt uitgereikt voor uit zonderlijke ingenieursbekwaamheid, werd uitgereikt aan ir. F. J. Fontein, chef van de technologische afdeling van het centraal proefstation van de Staats mijnen in Limburg, voor zijn uitvinding van de „zeefbocht", een apparaat voor het nat afzeven op fijne zeefmaten tot op onderdelen van 1 millimeter. Dit apparaat, dat in bijzonderheid be langrijk is voor de fijne afzeving van vaste deeltjes in vloeistoffen, wijkt van de normale zeefmachines af, door een stilstaande gebogen zeef. Het heeft in ternationale bekendheid en toepassing in meer dan 500 machines verkregen, door de minutieuze zeefmogelijkheden, de een voudige constructie en een niettemin grote verwerkingscapaciteit. De onder scheiding met de Conrad-medaille werd ook aan ir. Fontein verleend voor zijn baanbrekend werk op het gebied van de mijnfunctionaris aan wie deze onder- hydrocyclonen. Hij is de derde Staats- scheiding is toegekend. In 1931 was het prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson en in 1941 ir. M. G. Driessen die op deze wijze werden geëerd. Nieuwe woningen in april In april zijn, zoals blijkt uit de gege vens van het Centraal Bureau voor de statistiek, 7.170 nieuwe woningen opge leverd. In april 1959 werden 6.361 wo ningen voltooid. In de eerste vier maan den van 1960 werden 24.093 woningen voltooid, tegen 22.034 in de overeen komstige periode van 1959. Van de in april gereedgekomen wo ningen werden er 877 als systeemwoning gebouwd. In de eerste vier maanden van 1960 kwamen 2.922 systeemwoningen ge reed. Gerekend tot en met april 1960 zijn sedert de bevrijding 793.320 nieuwe wo ningen gebouwd. Ontploffing in X-15 Op de luchtbasis Edwards van de Amerikaanse luchtmacht, in Californië, heeft zich gisteravond een ontploffing voorgedaan in een X-15 tijdens proef draaien van de motor op de grond. De X-15 is het experimentele raketvlieg tuig, dat voorbestemd is om met een snelheid van duizenden kilometers per uur op een hoogte van dertig kilometer door het luchtruim te vliegen, na door een moedervliegtuig te zijn losgelaten. De test-piloot Scott Crossfield, die bij het proefdraaien in het toestel zat, bleef ongedeerd, doch het vliegtuig werd ern stig beschadigd. Nieuwe uitgaven r „OUDE RAADHUIZEN" By de uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Amsterdam is het prachtige fotoboek „Oude Raadhuizen" met tekst van Jan Mens verschenen. De in Parijs geves tigde fotograaf Arielli heeft de belang rijkste raadhuizen van Nederland in beeld gebracht, terwijl Jan Mens de ge schiedenis vertelt van het lief en leed, dat aan deze historische bouwwerken is verbonden. De heer C. J. A. C. Peters, verbonden aan de Rijksdienst voor Mo numentenzorg, verleende zijn medewer king by de keuze der op te nemen raad huizen, terwijl de auteur verschillende historische gegevens aan hem te danken heeft. Hele families hadden zich in his torische habijten gestoken. Opge wekt kuierden zij door de met vlag gen, bloemen en spandoeken ver sierde straten van het 1000-jarig Zwammerdam. Van heinde en ver waren Oud-Zwammerdammers naar hun geboorte- of gewezen woon plaats getrokken om de festiviteiten letterlijk op de voet te kunnen vol gen. (Foto Leldsch Dagblad) In heel Nederland zenden wij gratis na, naar het buitenland tegen vergoeding van extra portokosten. a. Onderstaand vakantie-formulier duidelijk en volledig ingevuld uiterlijk 4 dagen voor de eerste opzendingsdag aan onze afdeling abonnementen in te zenden. (Frankeren als brief). b. Geen vakantieadressen telefonisch door te geven, geen agenten of bezorgers hiermede te belasten. Bezorgers hebben geen admini stratieve verantwoording, zij hebben het reeds moeilijk met het bijhouden van hun eigen wijklijsten tijdens de vakantie. Intussen gaan zij zelf ook met vakantie. c. Ons administratief hulppersoneel, dat wij tijdens de vakantie gebruiken heeft geen langdurige ervaring. Deze mensen kunnen uiteraard alleen van duidelijke en volledige opdrachten foutloos werken. Onvolledige en onduidelijke opgaven worden terzijde gelegd of geretourneerd. Telefonische opgaven worden op vrijdag en zaterdag geweigerd. d. Opzendingsverzoeken van week-abonnees, tot nader bericht, worden niet uitgevoerd, tenzij de opzending bestemd is voor ziekenhuizen of sanatoria. Uitzonderingen op deze regel alleen na overleg met de administratie. e. Weekabonnees moeten geen abonnementsgeld betalen aan de bezorger over die weken, waarin zij 's maandags met vakantie zijn. Ook als zij na maandag thuiskomen, moeten zij het abon nementsgeld over die week niet aan de bezorger betalen. Na hun thuiskomst wordt per kwitantie over dit weekabonnements- geld gedisponeerd. KAMPEERCENTRA TE KATWIJK, NOORDWIJK EN NOORDWIJKERHOUT. Voor avondbezorging bij de beheerder van deze terreinen zijn rege lingen getroffen. Niet tijdig afgehaalde kranten worden de volgende morgen geretourneerd. Onze abonnees moeten zich dus direct bij de beheerders op de hoogte stellen van de geldende regel. Wij besteden de uiterste zorg aan de verzending, f~^-> doch kunnen aankomst en ontvangst niet garan- deren. Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUIS ADRES: Naam: Straat. Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES P- a Straat: No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen. Door deze poorten rijdt men het feestend Zwammerdam binnen. Zwammerdam. waar men de klok duizend jaar terug heeft gezet. Poorten, waar glanzende auto's uit 1960 onderdoor rijden (Foto Leidsch Dagblad) meente, dan wordt de eer en waardig heid van zo'n dorp te grabbel gegooid. Dat mag niet gebeuren met Zwammer dam. Nu niet en nooit". Op het bordes van het met vlaggen, wimpels en bloemen versierde raad huis sprak vervolgens dokter K. Gill de dorpelingen toe en onthulde een ge denksteen, waarvan hy hoopte, dat hy de eeuwen zou mogen trotseren. „Maar dan in een zelfstandig Zwammerdam", welke woorden met gejuich werden begroet. De gedenksteen was aange boden door de burgerij en de polder. Receptie Hierna had in de Nutszaal een zeer druk bezochte receptie plaats van het gemeentebestuur. Tegen de avond, toen de meeste burgers zich in middel eeuwse kledij hadden gestoken, werd de historische tentoonstelling geopend in de oude Nassauschool. Het histori sche spel, waarin de annexatie door pseudo-ministers in woord en beeld Een scene uit het met zorg gere gisseerde massale historische spel, dat gisteravond vele toeschouwers trok en waarin de dreigende an nexatie in een pariodie op de an nexatie door een aantal pseudo-mi-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11