FRANKRIJKS OPENBARE LEVEN DOOR STAKINGEN OVERSPOELD Coöperatie wil tweede T.V.-program verzorgen H BER IN I ƒ519.- WEERBERICHT Uitschakeling van het parlement verscherpt de tegenstellingen door ontbreken van stootkussen Brand in lanceringsonderkomen van het projectiel „Bomarc" Als bezit van de kijker s zelf Twee jongens verdronken (Put/ êföeuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 JUNI 1960 No. 30067 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Politieke factoren niet de hoofdzaak De stakingsbeweging beperkt zich overigens niet tot de één miljoen driehonderdduizend leden van het gevarieerde Franse ambtenarenkorps, want bijvoorbeeld ook alle arbeiders der chemische industrieën hebben het werk neergelegd. Ze zijn een actie begonnen die eventueel veertien dagen zou kunnen duren en waardoor een belangrijke sector van het nationale leven wordt verlamd. Dat de stakingsparolen in gespierde termen zijn vervat, behoeft op zichzelf nu nog niet zovéél ongerustheid te baren, want dit soort proza is van nature ge neigd de dreigende toon aan te slaan. Alarmerender is in dit verband al de omstandigheid, dat de campagne, die hand over hand toeneemt en de drei gende zomer 1953 (toen Frankrijk door een algemene staking van vele weken werd getroffen) in herinnering begint te roepen, unaniem gesteund wordt door de drie grote vakcentrales van communis ten (C.G.T.), socialisten (F.O.) en rooms-katholieken (C.F.T.C.). Ofschoon er, zodra men iets dieper dan de opper vlakte zoekt of woelt, bij iedere omvang rijkere staking wel politieke motieven zijn te vinden, kan nu toch zeker niet worden gezegd, dat van deze actie de politiek de hoofdoorzaak vormt. Kind van de rekening De huidige stakingsbeweging wortelt ongetwijfeld in een algemene ontevre denheid van de zijde der arbeidsklasse met haar huidig lot. Vergeleken met tien jaar of meer jaren geleden hebben ook de Franse arbeiders hun levensniveau aanzienlijk verbeterd. Het laatste jaar is het algemeen levenspeil, volgens officiële cijfers, echter gedaald: terwijl de kosten met zes procent stegen, volg den de lonen slechts met vier procent. Ernstiger echter is dat de arbeiders, en niet ten onrechte, nu het sterke gevoel beginnen te krijgen, dat zij opnieuw het kind van de nationaal-economische rekening zijn geworden. De economische expansie is in bescheiden tempo inder daad hei-vat, waardoor die verlaging van het levenspeil voor de arbeiders nog pijnlijker te verstouwen is. De algemene roep der vakcentrales is dan ook in de eerste plaats: loonsverhoging. Er zijn echter ook eisen, die uit andere omstandigheden moeten worden ver klaard. De technische ontwikkeling en de automatisering nopen tot omschake ling van velerlei bedrijven waarvan speciaal de niet-gespecialiseerde arbei ders het slachtoffer worden. Vooral by de spoorwegen spreekt déze oorzaak een hartig woord mee. Zo eisen de vakver enigingen van het lager spoorwegperso neel, dat z\j door de directie gehoord zullen worden bij interne reorganisatie maatregelen, die uit de automatisering voort kunnen vloeien. Advertentie. De beste bromfiets is en biyft de Eerste aanbetaling r 94 en 18 maan delijkse term lncl all riskverz f 30 - GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 20.40 uur; onder: 4.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.38 uur en 15.08 uur. Laagwater te 10.50 uur en 23.14 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De hiërarchie in de salarisklassen van het overheidspersoneel is een aanver wante steen des aanstoots. Van nature drijven de vakverenigingen naar ver hoging der lagere lonen en dientenge volge naar kleinere verschillen met de hoge salarisklassen. Consequentie: ge leidelijke achteruitstelling van het hoge re technische kader in vergelijking met de particuliere sectoren. Voor de spoor wegen en andere overheidsondernemin- gen wordt het zo nü al voortdurend moeilijker ingenieurs en andere technici in de topklasse aan te trekken, die in het particuliere bedrijf, waar de salarissen vrij zijn, veel hoger worden betaald. En tenslotte, om dan tóch een „politieke" bij-oorzaak te noemen, wordt de onte vredenheid en de teleurstelling over het nieuwe bewind nog verhoogd doordat het einde van de Algerijnse oorlog, óók door de regering en De Gaulle zelfs in per soon, op de lange baan geschoven schijnt te zijn. Nadelige factor (Van onze Parijse correspondent) Voor het eerst sinds de oprichting van de Vijfde Republiek, onge veer twee jaar geleden, heeft Frankrijk met ernstige sociale tegenstel lingen te kampen (de moeilijkheden met de boeren niet meegerekend, die trouwens een andere en dieper oorzaak hadden). Bij de metro, de bussen en de treinen in en rond Parijs duren de onaangename verras singsstakingen voort, maar deze week zullen ook andere sectoren van het publieke leven lam worden gelegd. Voor vrijdag staat er een algemene staking der overheidsbedrijven op het programma, terwijl de mannen der posterijen al bekend hebben gemaakt, dat ze er het bijltje in de vorm van stempels en postzakken mogelijk nog wat langer dan één etmaal bij neer zullen leggen. In de kranten verschijnen naast de (positieve) agenda's van bioscopen, theaters, concerten en andere uithuizigheden, nu ook weer de (negatieve) agenda's van openbare diensten, waarop het publiek de volgende dag maar beter niet moet rekenen Die Algerijnse oorlog, waarvan de economische terugslag uiteraard moeilijk verwaarloosd kan worden, doch op de rekening waarvan nu zo langzamerhand alle nationale en individuele tegenslagen gesclireven worden. Vooral ook in dat laatste opzicht wreekt zich nu het feit, dat het parlement nagenoeg is uitge schakeld en de politieke leiders hun stem nauwelijks meer in het openbaar verheffen kunnen. De afwezigheid van publieke discussies over onderwerpen, die in het brandpunt van de belangstelling staan, werkt on vermijdelijk onbegrip en overbodige tegenstellingen in de hand. Diezelfde omstandigheid dreigt trouwens ook een nadelige factor te worden by het over leg tussen de staat, werkgevers en werk nemers. Het parlement kan immers ook een functie van stootkussen uitoefenen, dat nu in Frankrijk is uitgevallen. Arbeiders en vakverenigingen aan de ene, en de werknemers en de staat aan de andere kant, vertonen daardoor de neiging hun posities te verscherpen, ter- wyi aan beide zyden de angst toeneemt hun gezicht te verliezen ten bate van een compromis, waarbü het algemene belang niettemin slechts gebaat zou kunnen zyn. Al die overwegingen tezamen wettigen, lijkt ons, de vrees, dat de stakingsgolven die thans in Frankrijk hun koppen op steken misschien nog niet zó snel en gemakkelijk weer af zullen ebben. Tot zover onze Parijse correspondent. Gisteren zijn 29 employés van bus en metro in Parijs geschorst wegens hun aandeel in de afwisselende stakingen van korte duur, die het vervoer in de hoofdstad ontwrichten. De Franse regering heeft gisteravond besloten de 120 sluiswachters van Parijs, die sedert 48 uur in staking zijn, te ge lasten het werk te hervatten omdat de bevoorrading van Parijs, die voor een groot deel van de scheepvaart afhanke lijk is, door een lange staking in gevaar kan komen. Strenge veiligheidsmaatregelen, maar geen letsel en ook geen stralingsgevaar Geen enkele explosie van welke soort In een lanceringsonderkomen van een onderscheppingsprojectiel van het type Bomarc" op de lucht machtbasis McGuire in de Ameri kaanse staat New Jersey is gister middag om kwart over drie brand uitgebroken (20.15 uur Ned. tijd). Drie kwartier later was het vuur geblust. In het onmiddellijk-aan- grenzende gebied van het onder komen werd een kleine hoeveelheid radio-actief materiaal verspreid, maar voor de gezondheid ontstond daardoor geen gevaar, aldus een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Een kern ontploffing heeft zich niet voorge daan. Het militaire personeel werd niettemin uit voorzorg uit het ge bied geëvacueerd. Niemand liep echter letsel op en er was geen stralingsgevaar voor het publiek. Zelfs de T.N.T. in het orutstekiingsme- chanisme van de kernlading vormde slechts een „vlammenitoorts" zonder te ontploffen, verklaarde een deskundige op kerngebied van het ministerie van Defensie. Er heeft zich geen enkele explosie vain welke soort ook voorge daan. De Bomarc is een projectiel dat met een snelheid van drie maal die van het geluid vliegtuigen op grote hoogte kan onderscheppen. Het ziet er uit als een vliegtuig met delta vleugels en werd in december j.l. op de basis McGuire gc- installeerd. Nog drie andere bases in de V.S. zijn met deze projectielen uitge rust. Toen de Bomarc werd geïnstalleerd verklaarde de luchtmacht dat het pro jectiel slechts in tijd van oorlog op de basis zou worden afgeschoten. Staking verhinderde de lancering Atlas-raketten De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren de lancering van twee atlas raketten moeten uitstellen wegens de staking van machinisten die het werk op vijf Amerikaanse raketbases heeft stopgezet. De staking is gericht tegen de Convairf abri eken, waar de raketten ge maakt worden. Er zijn een 2.450 arbei ders bij betrokken, die hoger loon en andere voordelen eisen. Nieuwe omroepvereniging in oprichting (Van onze Amsterdamse correspondent) In Amsterdam is in het leven geroepen de Stichting „CO-TV", die streeft naar een zo spoedig mogelijke verwezeniyking van een coöperatieve televisie-vereniging. De „CO-TV" stelt zich ten doel om onafhankelyk van het bestaande omroepbestel een volledig tweede Nederlandse televisie-programma te verzorgen over een tweede net. De exploitatie hiervan zal geschieden uit reclame-inkomsten. Of „CO-TV" ooit als coöperatieve televisie-vereniging zal worden opgericht hangt af van de televisiebezitters zelve, die worden uitgenodigd zich als begunstiger op te geven van de stichting „CO-TV" en zich daardoor uit te spreken als voorstander van het tweede televisie-programma, dat door de coöperatieve vereniging zal worden verzorgd. Hiertoe wordt een bijdrage voor eenmaal gevraagd van f. 1.(giro 6465 Amsterdam of postwissel: postbus 2800 Amsterdam). Later zal iedere begunstiger in de gelegenheid worden gesteld financieel in „CO-TV" deel te nemen tot een bedrag van maximaal f. 1.000. Diverse punten Prinses Beatrix en Prins Albert van België sloegen gisteren in Utrecht met groot plezier de ver- richtingen van vele duizenden M- brigadiertjes gade tijdens de M- dag-U voor het kinderfonds van de V.N., de Unicef. De initiatiefnemers van .CO-TV" zyn de heren Pieter de Ruwe, hoofdredac teur van het weekblad TV, G. J. van den Brink, reclame-adviseur, L. D. B. E. Thung, officier Kon. Marine, Dick de Vilder en Wim lbo, televisiedeskun digen. ..Het biykt onmogelijk", zo zeggen zU, dat een tweede T.V.-programma uit de kijkgelden wordt gefinancierd. En waar men dus zijn toevlucht moet zoeken tot reclame (waarmee de rege ring zich in principe reeds bereid heeft getoond) achten zij het wenselijk, dat de exploitatie van die reclame-zender in handen komt van de kijkers zelf middels de CO-TV". De Democratische semator John Sten nis verklaarde gisteren dat de staking voor de Ver. Staten erger is dan het in cident met de U-2. De staking geeft een schijn van zwakheid en gebrek aan nationaal verantwoordelijkheidsgevoel, aldus Stennis. Volgens hem zou de re gering van de arbeidswet Taft-Hartley gebruik moeten maken en een afkoe lingsperiode moeten voorschrijven, ge durende welke nieuwe onderhandelingen tussen de bonden en de werkgevers kun nen worden gevoerd. Een woordvoerder van de luchtmacht verklaarde gisteren., dat thans de basis- Varudenberg de enige raket-basis is die in geval van nood direct kan worden gebruikt. Daar kunnen Atlas-raketten in geval van nood door militaire des kundigen worden gelanceerd. Op Rozenburg worden voor re kening van Verolme thans twee gi gantische dokken gebouwd, name lijk het Koningin Julianadok voor schepen tot 90.000 ton met een lengte van 275 meter, en het Prin ses Beatrixdok voor schepen tot 50.000 ton met een lengte van 230 meter. De vrachtauto's en draglines die 700.000 kubieke meter grond moeten verzetten, rijden nu reeds 17 meter onder Amsterdams peil. Een overzicht van het uitgebreide bouwterrein. Enkele punten uit het plan zijn: 1. Het kapitaal wordt bijeen gebracht door de leden der vereniging. 2. Ieder lid mag niet meer dan f. 1000 inleggen om te voorkomen dat CO- TV" in handen van slechts enkele op winstbejag uitzijnde mensen komt. 3. Slechts 10 van de zendtijd wordt verkocht aan adverteerders (reke ning wordt gehouden met o.a. de kleine adverteerders), die geen in vloed mogen uitoefenen op de inhoud van de overige programma's. 4. De winst uit reclame-inkomsten moet aan de T.V. zelf en aan de kijkers ten goede komen, met dien ver stande dat het grootste deel aan de verbetering van de programma's zal worden besteed, terwijl de kijkers, die in het kapitaal hebben bijgedra gen, nooit meer dan 8 per jaar op hun aandeel krijgen uitgekeerd. 5. CO-TV" zal de levensovertuigingen en -beschouwingen van het Neder landse volk in al zyn schakeringen tot uitdrukking laten komen. 6. Het bestuur van CO-TV" wordt van onderaf gecontroleerd door een uit de leden gekozen leden-raad en van bovenaf door een raad van toezicht, waarin vertegenwoordigers van de overheid naast te goeder naam en faam bekend staande deskundigen zitting hebben. Daar de vereniging een coöperatieve vorm heeft, dienen de winstgerechtigde leden het bedrag waarmee zij deelne men op ieder gewenst moment te kun nen terugvorderen. Dit betekent dat tegenover de kapitaal-deelneming een groot garantiefonds moet staan. CO- TV" wil dit garantiefonds kweken in de overgangsfase tot 1963, in welk jaar een tweede T.V.-net technisch moge lijk zal zijn. Zij wil dit doen door in het bestaande televisie-programma een beperkt aantal minuten als reclame zendtijd te exploiteren. Hierbij wordt gedacht aan een minimale toewijzing van tweemaal drie minuten per avond geplaatst voor en na het N.T.S.-jour- naai In 1963 zou .CO-TV" dan geheel op eigen wieken kunnen drijven en zelfs gebruik kunnen maken van eigen stu dio's en technische outillage. Men vraagt zich af welke kans deze CO-TV" maakt, nu zich reeds enkele andere organisaties hebben gemeld met het verzoek tot zend-machtiging. De heer De Ruwe wijst erop. dat deze organisaties zijn ontstaan uit de wen selijkheid reclame via T.V. te maken, terwijl de ..CO-TV" slechts streeft naar een tweede T.V.-net en de reclame slechts aangrijpt om dit net, dat velen wensen, maar dat nimmer uit de kijk gelden kan worden betaald, financieel onmogelijk te maken. Hij verwacht dat zijn plan, waarvan uitsluitend de kU- kers profiteren, minder moeilijkheden In regering en bij de Kamerleden zal ontmoeten. Kijkersbereidheid CO-TV" staat of valt echter met de bereidheid van de kykers zich hier over uit te spreken. Hoeveel begunsti gers denkt men te krügen? 50.000? 200.000? ,,Ik hoop dat er meer zullen komen", aldus de heer De Ruwe. En het is duldeiyk: de grootste omroep verenigingen in ons land tellen ruim 300.000 leden. Slechts door een derge- ïyk aantal te evenaren kan CO-TV" een plaats in de ether claimen. Voor kust Noordwijkerhout Gistermiddag omstreeks drie uur zün de 20-jarige H. Hulzebos uit Gulpen en de 16-jarige J. H. Muyzers uit Wijlre bij het zwemmen in de Zanderij, nabij de Ruigenhoek onder de gemeente Noord wijkerhout verdronken. De jongens, die bij een familielid van een hunner by Lisse logeerden, konden niet zwemmen. Een van de jongens raakte in een zo genaamd spuitgat. Z(jn vriend kwam hem te hulp. De andere baders merkten te laat, dat beide jongens in moeilijkhe den verkeerden. Bij een van de jongens is nog geruime tijd getracht de levens geesten weer op te wekken. Op de plaats waar de jongens verdronken, is de zee 2 meter diep. KABINET BESPRAK (en zag) NED. NIEUW-GUINEA (Van onze Haagse redactie) Op een gisteren gehouden kabinets zitting zijn de vraagstukken rond het Nieuw-Guineabeleid besproken. Na af loop van de vergadering werden voor de minister enkele nieuwe filmpjes over Nieuw-Guinea vertoond. Staatssecretaris mr. Th. H. Bot zorgde voor deskundig commentaar. PRINS ALBERT BEZOCHT PRINS BERNHARD NIET Prins Albert van Luik is direct na de grootse M-dag-U manifestatie in de Utrechtse Jaarbeurshallen per helikopter naar Brussel vertrokken en heeft niet, zoals werd verwacht, een bezoek aan de nog steeds in het ziekenhuis vertoeven de Prins Bernhard gebracht Terwijl de helikopter laag over het ziekenhuister rein scheerde, sprong Prinses Beatrix snel uit de hofauto om een kort bezoek te brengen aan haar vader. Zij was in gezelschap van haar secretaresse, mej. M. C. C. wynen, die in de auto bleef zitten. STRAALJAGER BIJ SLOCHTEREN NEERGESTORT Piloot omgekomen Vanmorgen om drie minuten over ne genen zond een piloot van een straalja ger een R. F. 84 F. „Thunderflash"-fo- toverkenningsvliegtuig noodseinen uit, die op de basis Leeuwarden werden op gevangen. De bestuurder meldde rook ontwikkeling in de stuurhut en verlies van brandstof. Onmiddellijk steeg van Leeuwarden een „Hunter"-straaljager op om een onderzoek in te stellen. De be stuurder van de „Hunter" vond om kwart over negen het inmiddels neerge storte fotoverkenningsvliegtuig in een weiland by Slochteren, ongeveer 15 km. ten zuiden van Appingedam. Naar de luchtmachtvoorlichtingsdienst mededeelt was dc „Thunderflash" op een laagvliegnavigatievlucht. De piloot is om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot is aangetroffen in de omgeving van het wrak van het toestel. Volgens de luchtmachtvoorlich tingsdienst heeft hu geprobeerd een noodlanding te maken, doch hy is daar in niet geslaagd. Uit het Leidsch Dagblad van 8 juni 1860 .Dinsdag stond voor het provin ciaal geregtshof te Amsterdam te- regt C. W. van Loopxoijk, oud 17 jaren, wonende te Koog a. d. Zaan, beschuldigd van vergiftiging. Werd veroordeeld tot de doodstraf, uittevoeren binnen de gemeente i Zaandam".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1