VLEGELACHTIGE TAAL VAN DE SOVJETRUSSISCHE PREMIER.... Vier landen verlieten gisteren de Frans - Afrikaanse gemeenschap WEERBERICHT Beledigende ivoorden in Kremlin over president Eisenhower Laag - bij - de - grondse uitva l Fa. D. KRET Zn. Perspectieven niet rooskleurig na vertrek van trouwe vriend als premier van de Ivoorkust (Due/ <f)^ïe teuws J Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 JUNI 1960 No. 30065 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Disboeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Op de meest vlegelachtige wijze heeft de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef zich qisteren tijdens een persconferentie in het Kremlin uitgelaten over president Eisenhower, die, na afloop van zijn ambts periode, een baantje kan krijgen als beheerder van een Russisch kindertehuis. Hij zou vriendelijk zijn tegenover de kinderen, zei de Rus, doch om zo'n man als hoofd van een machtige staat te hebben is zeer gevaarlijk, zei Kroesjtsjef. Eisenhowers presidentschap was een donkere periode voor de Verenigde Staten en de wereld. In Camp David, zo ging de premier verder, had president Eisenhower hem gezegd, dat hij niet geïnteresseerd was in Duitse eenheid, omdat Amerika bevreesd is voor een verenigd Duitsland. Voorts zei de Rus, dat als nog meer buitenlandse vliegtuigen de Russische grenzen schenden, de orders van maarschalk Malinofsky om ze omlaag te schieten en hun bases te bombarderen, „strikt zullen worden uitgevoerd". De waarschuwing in deze geest, welke de Russi sche minister van Defensie het afgelopen weekeinde heeft doen horen, moet letterlijk worden opgevat, aldus dreigde Kroesjtsjef, die verder, na een verklaring van vijf minuten, vierhonderd journalisten twee uur lang bezighield met het beantwoorden van vragen. Klimaat is nu nog verder verkild, zegt men in Washington Kroesjtsjef lichtte ook zijn ontwa peningsplan toe in een nota aan de hoofden van de in Moskou vertegen woordigde regeringen. Daarin verklaart hij, dat Rusland er ernstig aan twijfelt of de Westelijke mogendheden op de ontwapeningscon ferentie in Genève wel werkelijk ontwa pening wensen. De door deze landen voorgestelde controle was controle zonder-ontwapening, hetgeen niets an ders is dan spinonage, waarmee geen enkele regering, die bezorgd is voor haar soevereine rechten, zou kunnen instem men. In Ruslands nieuwe voorstellen zijn gedetailleerde controlevoorschriften op genomen, aldus Kroesjtsjef in zijn nota. Nadat het Russische ontwapenings plan in werking zal zijn getreden, zo verklaarde hij als toelichting op zijn persconferentie, zouden de Amerikaanse leiders, en speciaal vice-president Nixon, boven alle delen van het Sovjetrussi sche gebied kunnen vliegen, waar zij maar willen, „en wij zullen van de grond af naar hen wuiven". Onze Amerikaanse correspondent te lefoneerde hedenochtend: De laatdunkende woorden van Kroesj- sjef over president Eisenhower hebben in Amerika veel publiciteit gekregen. De toch reeds koele relatie tussen beide landen is hierdoor nog killer geworden. Lyndon Johnson, de leider der Demo craten in de Senaat, vergeleek Kroesjt- sjefs taal met die van Hitier; Sal- tonstall, een belangrijk Republikeins Senator, is van mening dat de Ameri kanen zich nauwer zouden moeten aan eensluiten, wanneer hun president wordt beledigd. Mansfield, een der belangrijkste De mocraten in de Senaat, merkte op dat stevige taal tegen de Sovjet-Unie de Advertentie VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Advertentie LOODGIETERSBEDRUF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 gens de Sovjet-leider „ontoerekenbaar is, en in een dwangbuis thuishoort....") aangaat.Zelfs de Westduitse ambassa deur te Moskou Kroll, die thans te Bonn vertoeft, noemde Kroesjtsjefs uitlatin gen ongelofelijk. Zij bemoeilijken zijns inziens het werk van hen die pogen tot een ontspanning tussen Oost en West bij te dragen. Desondanks is men hier bereid een scheiding te maken tussen de scheld woorden en de reële voorstellen van Kroesjtsjef. In CDU-kringen zei men gis- teravond dat deze ontwapeningsvoorstel len goed onderzocht moeten worden. Maar zonneklaar staat voor de rege ringspartij vast dat van het terugtrek ken uit Europa van Amerikaanse troe pen, waarop de Russische ontwapenings voorstellen doelen, geen sprake kan zijn. In kringen van de socialistische oppo sitie merkte men op dat Kroesjtsjef enerzijds tracht verdeeldheid in h/t Westen te zaaien ten aanzien van het Duitse eenheidsproblematiek, aan de andere kant zich via zijn ontwapenings voorstellen zeer geïnteresseerd toont in een voortzetting van het internationale overleg. Onrust in Tokio Stakende spoorwegarbeiders en beto gende studenten zijn hedenochtend in Tokio slaags geraakt met leden van de veiligheidsdienst van de spoorwegen. Meer dan twintig leden van de veilig heidsdienst zijn bij gevechten op ver schillende stations gewond geraakt, al dus is van de zijde van de spoorwegen vernomen. Ongeveer twaalfduizend spoorwegar beiders staakten uit protest tegen het Japans-Amerikaanse beveiligingsver drag. Ook tram- en autobusdiensten in To kio vielen door de staking uit maar te gen de middag was de toestand weer normaal. Bij de vechtpartijen tussen politie en studenten zijn gisteren in Tokio negen tig agenten en twintig studenten ge wond. Jekyll en Hyde. kansen op succes kan vergroten voor een kandidaat in de Amerikaanse ver kiezingen, omgekeerd kan stevige taal tegen Amerika in de Sovjet-Unie be vorderlijk zijn om aldaar aan de macht te blijven. Mansfield zei echter beducht te zijn, dat zulke taal, indien zij over en weer wordt gebruikt, beide landen in de richting van oorlog zou kunnen voeren. Het State Department (Buitenlandse Zakenï was gisteren nog niet gereed met zijn reactie op Kroesjtsjefs enigs zins gewijzigd ontwapeningsplan. Het Witte Huis ontkende ten stelligste dat Eisenhower togen hereniging van Duits land zou zijn, zoals Kroesjtsjef had be toogd. Gezien de felle anti-Amerikaanse campagne, waarmee Kroesjtsjef schijnt te zijn begonnen, geeft men te Wash ington de conferentie in Genève over ontwapening en stopzetting der kern proeven weinig kans op succes. Dat Kroesjtsjef een uitnodiging heeft aan genomen voor een bezoek aan Cuba is evenmin goed nieuws voor de Ame rikanen. Reeds geruim etijd toont men zich in de Verenigde Staten beducht over de groeiende macht der commu nisten in deze eilandstaat, die op ge ringe afstand van de Amerikaanse staat Florida is gelegen. „Een tweede Hitier" Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: In de Westduitse hoofdstad kon men gisteravond als commentaar op Kroesjt sjefs van woede en Iaag-by-de-gronds- heid overschuimende Moskouse pers conferentie horen dat „de Russische minister-president thans in zijn uitlatin gen toch wel verdacht veel op Hitier be gint te ljjken!" Uiteraard toonde men zich ook in Bonn vol afschuw en verontwaardiging over Kroesjtsjefs uitspattingen, die men weigert werkelijk voor ernst te nemen. Speciaal waar het de scheldwoorden tegen Eisenhower en Adenauer (die vol- De Washington Post noemt Kroesjt sjef een „Jekyll en Hyde extremist" en meent dat het iedere nieuwe Ameri kaanse president moeilijk zal vallen met hem te onderhandelen. Hij poogde wel bewust Amerika's reputatie te vernie tigen en wantrouwen onder de Westelijke bondgenoten te zaaien. Hoe kan Kroesjt sjef verwachten, zo vraagt het blad zich af, dat zijn nieuwe ontwapeningsvoorstel ernstig wordt genomen? De Chicago Tribune schrijft, dat het neerhalen van andere nationale leiders door de Russische premier in vredestijd nauwelijks zijn weerga heeft. Kroesjt sjef moet wel pijnlijk getroffen zijn door de reeks Amerikaanse spionagevluchten boven de Sovjet-Unie, waardoor de po reusheid van de Russische verdediging bleek. Parijs Jour: „Zelfs Stalin zou zich niet van zulk een berekende hysterie hebben bediend". FOTOTENTOONSTELLING „DAG AMSTERDAM" Van 24 maart tot 8 mei 1961 zal in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een fototentoonstel ling worden gehouden, die gewijd zal zijn aan levend Amsterdam. De bedoe ling van deze expositie is een verhaal in foto's te geven van mensen op pleinen, in straten, huizen, haast, eenzaamheid, enz. Geen fotogalerij dus van mooie plaatjes van gevels, grachten en huizen, maar van de mens die in deze 17e eeuw- se ruimte of de moderne stadsuitbreiding leeft en werkt. „Dag Amsterdam" zal de tentoonstel ling heten. De titel werd bedacht door de hervormde predikant E. D. Ninck Blok uit Assen. Ruim 500 personen zon den een idee voor een titel in. Acht per sonen kregen in deze prijsvraag een prys. Ds. Ninck Blok heeft gisteravond de eerste prijs (een enveloppe met in houd) in het stedelijk museum in ont vangst mogen nemen van de heer W. Sandberg, directeur van de Amster damse gemeentemusea. Daily-Telegraph: „Er blijft meer vuil aan zijn eigen handen kleven dan aan de gezichten van de slachtoffers". Daily-Herald: „Als Senator Joe Mc Carthy, de communisten jager, nog leef de, zou hij dank zij Kroesjtsjef een goede kans maken president van Ame rika te worden". Advertentie PORTABLE RADIO Speciale portable etalage. FLIM persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Jeugd ongeduldig over Algerije (Van onze Parijse correspondent) Vier Afrikaanse landen, de Ivoor kust, Nigeria, Dahomey en de Haute-Volga-republiek hebben bij monde van hun eerste ministers gisteren na een bezoek aan gene raal De Gaulle in Parijs bekend gemaakt, dat ze uit de gemeen schap zijn getreden. Hun uittreden, waardoor ze gelijktijdig complete onafhankelijkheid verwierven, moet worden beschouwd als een protest tegen de nieuwe ontwikkeling, die nog geen twaalf uur tevoren in de geschiedenis van de Frans-Afri kaanse gemeenschap juist bekrach tigd werd. Met 205 tegen 8 stem men werd toen besloten de grond wet van de gemeenschap te her zien om. op verzoek van de zo ge heten Mali-landen voor de leden de gelegenheid te scheppen ook als onafhankelijke natie toch in de gemeenschap te kunnen blijven leven. Tot dusver hadden de Afrikaanse landen met een statuut van binnenlands zelfbestuur ge noegen willen nemen. De perspectieven van ce gemeenscnap, waarin het vroegere Franse imperium in Afrika twee jaar geleden werd opgelost en die nu wel heel luidruchtig in haar voegen kraakt, ziet er nu niet erg roos kleurig meer uit. Generaal De Gaulle heeft in een korte toespraak, die hy gis teren tot de leden van de Senaat der hervormde gemeenschap richtte, welis waar zijn vertrouwen uitgesproken dat ook op de nieuwe basis de vriendschaps Zomerse Pinksteren De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Het ziet er naar uit, dat het zonnige en warme weer de beide pinksterdagen zal aanhouden. De kans op onweer is voor de eerste pinksterdag klein. Voor de tweede pinksterdag is deze echter nog moeilyk te beoordelen. (Opgemaakt te 10 uur). 5 juni Zon op: 4.23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 15.36 uur; onder: 0.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.37 uur, laagwater te 6.54 en 19.42 uur. (6/6 hoogwater te 0.08 en 12.40 uur, laagwater te 8.03 en 20.45 uur, 7/6 hoog water te 1.03 en 13.31 uur, laagwater te 9.01 en 21.41 uur). Dit blad bestaat alt 16 pagina's e» een Bijvoegsel. iL banden tussen Afrika en Frankrijk on veranderd bestendigd zouden kunnen blyven, maar het is niettemin een bij zonder veeg teken dat juist Frankrijks trouwste vriend onder de Afrikaanse staatslieden als de premier van de Ivoorkust, Houphouet-Boigny, nu de laatste organische banden vrijwillig ver broken heeft. Van him zijde werd nog meegedeeld dat ze alleen vertrouwen hadden in een werkelijke federatie doch dat de gemeenschap nu in een fagade van schijnheiligheid herschapen was. Onder die omstandigheden verkozen Houphouet-Boigny en de drie overige premiers, die samen de entente vorm den, liever open kaart te spelen en hun toekomstig lot geheel in eigen handen te nemen. Deze voormalige koloniën ver klaren zich bij monde van hun minis- ter-presidenten echter wel bereid in na volging van landen als Tunesië en Ma rokko tweezijdige verdragen met Frank rijk te sluiten. Terwijl in Centraal-Af rika de banden met Frankrijk zo steeds losser en zelfs verbroken worden, beginnen steeds meer Fransen zich met toenemende ongerust heid af te vragen met welk doel de oor log in Algerije nu maar voor onbeperk te tijd zou moeten worden voortgezet. Een nieuwe en bijzonder krachtige op roep een politieke oplossing te bespoedi gen en onderhandelingen over een wa penstilstand t: openen, werd gisteren gelanceerd uit naam van 53 verschil lende jeugdbewegingen op merendeels onpolitieke grondslag, waartoe ook de neutrale en confesssionele padvinders- organisaties behoren. In de oproep die over het hoofd van de regering in feite tot generaal De Gaulle werd gericht, wordt gewezen op de destastreuze economische gevolgen van de oorlog maar sterker nog op de onafzienbare morele gevaren waardoor de Franse jeugd in haar lange dienst tijd van 28 maanden in Algerije wordt bedreigd. Het is voor het eerst dat uit zo'n brede kring van de Franse jeugd nu openlijk stelling wordt genomen te gen de Algerijnse oorlog, die geen en kele politieke uitkomst meer schijnt te bieden en voor het moment mag men slechts hopen dat de 53 organisaties niet voor dovemans oren gesproken heb ben. Op het drukke kruispunt bij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam werd gisteren een proef ge nomen met een radiografisch be diend, verplaatsbaar, verkeerslicht De agent, die het licht bedient met een draagbaar zendertje, liceft daardoor op het trottoir een heel wat veiliger standplaats dan tussen het drukke verkeerBovendien zou door dit systeem een reeks lichten door één man bediend kunnen wor den, waardoor een gunstige coör dinatie bereikt wordt. Een delegatie uit Katwijk heeft gisteren een vaatje Koninginne- haring aan Koningin fuliana aan geboden. Deze haring werd gevan gen door de KW 25 en aangevoerd door de KW 23. Schipper faap van Beelen van de KW 23 biedt het vaatje aan. Jongetje verdronken voor Katwijks kust Gisteren is bij het baden in zee voor de Katwijkse kust de achtjarige Jan Imthorn, wonende Kortenaerkade te Katwijk, verdronken. Leden van de Kat wijkse Reddingsbrigade zijn tot 's avonds laat in de weer geweest om naar het jongetje te dreggen. Hun pogingen lever den geen resnltaat op. Het eerstvolgend nummer van het Leidsch Dagblad verschijnt a dinsdag 7 juni a.s. Onze bureaus 4 f zullen op beide pinksterdagen ge- f sloten zijn. f Tibetanen in verzet tegen volksconimunes Volgens te Gangkok in Sikkim ontvangen berichten uit Tibet brengen de Chinezen momenteel grote militaire installaties aan langs de grens met Nepal. Er zijn in Tibet 18 vliegvelden aangelegd, die duizend vliegtuigen kunnen bergen, waaronder bommenwerpers. Verder wordt vernomen, dat de hevige gevechten van de vorige week tussen Chinese troepen en Tibetaanse verzetsstrijders zijn uit gebroken naar aanleiding van Chinese pogingen om volkscom munes in Tibet te stichten. NEDERLAND NIET EENS MET INDONESISCHE NOTA De woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft verklaard, dat de Indonesische tijdelijk zaakgelastigde in Den Haag gistermiddag een protestnota heeft in gediend bij het ministerie van Buiten landse Zaken tegen het zenden van Ne derlandse versterkingen naar Ned. Nieuw Guinea. Deze nota wordt thans bestu deerd. Als voorlopige reactie merkte de woord voerder op, dat de beoordeling van de Nederlandse maatregelen als te zjjn han delingen van vjjandeljjke strekking jegens Indonesië door de Nederlandse regering niet kan worden geaccepteerd. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Ganis Harsono, heeft verklaard, dat de versterking van de Nederlandse strijd krachten in Westelijk Nieuw-Guinea en de „min of meer vijandige verklaring die daaraan voorafging, duidelijk aan toont dat de officiële politiek van de Nederlandse regering uitdagend en agres sief is". De Nederlandse politiek „schept dui delijk een explosieve atmosfeer in Zuid- Oost-Azië, waarvan de gevolgen volledig door de Nederlandse regering zullen moe ten worden gedragen". Uit het Leidsch Dagblad van 5 juni 1860: (Brievenbus) ,Ik zat Zaterdagmor gen voor mijn raam op de Bree- straat. Ik keek naar een voorbij komend troepje Hannekemaaijers gekleed in het bekende blaauw lin nen pak droegen ze op hunne schouders de zeisen, die geen J anderen vijand kennen dan het i welige gras op de weiden. Ze lieten de mélodieuse tonen hooren I van een vrolijk Duitsch liedje

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1