„LEIDEN VESTIVAL": REEKS GEVARIEERDE EVENEMENTEN PHILIPS PRIJSVERLAGING NU 34.50 NU 57 Koninklijke gasten verwacht PHILIPS Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 juni 1960 Tweede blad no. 30064 Het 77ste lustrum van de Leidse Universiteit beheerst reeds maan* denlang het doen en laten van talloze studenten, die zich met energie en enthousiasme hebben geworpen op de organisatie van een unieke reeks festiviteiten. Het is thans zo ver, dat de vruchten van deze arbeid beginnen te rijpen. De tijd van oogsten nadert snel: Op 10 juni beginnen de burgerijdagen, die tot 16 juni duren, op 14, 15 en 16 juni zijn er „academiedagen", en op 17 juni begint dan de „Vestweek" waaraan dit lustrum zijn naam „Leiden Vestival 1960" ontleent. Onlangs schreven wij uitvoerig over de burgerijdagen, thans willen wij iets van de hoogtepunten van deze academiedagen en de Vestweek vermelden, welke lustrumfestiviteiten hoofdzakelijk een intern karakter hebben. Blik op toekomst De academiedagen omvatten onder meer twee voordrachten, die een blik in de toekomst werpen. Deze academie dagen worden officieel geopend door de rector magnificus prof. mr. J. E. Jonkers in de Pieterskerk op dinsdag 14 juni te 14.30 uur. In aansluiting op deze opening wordt de eerste voor dracht gehouden door de president cu rator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die spreken zal over ,,de toekomst van de Leidse Universiteit". Tijdens een daarop volgende academie borrel in Sociëteit Minerva wordt het fotoboek over de Universiteit officieel uitgereikt. Te middernacht begint een voorstelling voor hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf en an dere belangstellenden van Doctor Faustus" van Christopher Marlowe, in vertaling van Dolf Verspoor met mede werking van prof. dr. A. G. H. Bach- rach. De regie berust bij Cruys Voor- bergh. Het stuk wordt in de open lucht opgevoerd op het Gerecht tegen de his torische achtergrond van het Graven steen. Er zijn ongeveer 70 medespe lenden. De galavoorstelling van dit stuk op 21 juni om 21 uur wordt waarschijn lijk bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bernhard. De tweede academiedag. 15 juni, brengt o.m. een bijeenkomst van de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Cornelia Magaretha Helena, dr van L. C. Plasmeijer en J. D. Kappe, Rob bie. zn van S. Hoogeveen en G. Tijsen, Theodorus Cornelis Jacobus, zn van J. J. van der Hoorn en G. M. Hoogervorst; An- dries. zn van A. J. P. Schrama en A. Le- 'pelaar, Cornelia Jacoba Maria, dr van B. P. Duivenvoorde en C. A. van der Eng, Abraham, zn van J. A. Haasbroek en J. van Delft, Herma, dr van H. van Leeu wen en L. J. Geertman, Johnny, zn van J. Smit en W. van Egmond, Monica Adria- na Marcelllna Maria, dr van A. L. Duijn- hoven en A. C. Beijersbergen, Karin, dr van C. Bodrij en M. C. Schouten. GETROUWD A. de Groot en M. M. Ba velaar, A. J Verberg en M. J. Rijsbergen. A. Schouten en C. M. T. Spijkers. J. K. Donker en C. H. A. Roosen, H. J. Wanninkhof en C. W. E. van Slingerland, H. N. T. van de Wa ter en M. van Strien, A. Heisterborg en M. Nagtzaam, J. M. van Rijn en G. van Leeuwen, L. Rijsdam en J. Knol, C. Ou- wehand en S. Kusunokl, P. v. Velde en C. A. Massaar, J. van der Heijden en C. W. van Doorn, W. J. Dubbelaar en C. van Veen, G. H. Arkeveld en E. M. Dekker A. J. Lagas en M. J. Kluivers, C. Segaar en M. Tuljthoff, W. Pison en C. Stlkkelo- rum. OVERLEDEN J. Bodrij. 48 Jr echtgenote van H. Smit, C. van Delft, 76 Jr, man, M. L. A. J. J. C. de Cnyf, 51 Jr, vrouw, A. van den Berg, 89 Jr, man. Het symbool van het „Vestival" beheerst al het Rapenburg. Christen Studenten Raad in de Pie terskerk. Rap Hap Een spectaculair programmapunt is de „Rap Hap", een academie-lunch langs de beide zijden van het Rapen burg, waaraan ongeveer 1500 academie burgers deelnemen. Na deze lunch volgt de tweede lezing en wel door prof. dr. J. Tinbergen, die spreekt over ,,de ontwikkelingskansen onzer samenleving". Deze dag wordt besloten met een concert van Lyra Academica. De laat ste academiedag brengt o.m. de ope ning van de Universitaire woonwijk „Boerhaave" aan de Roerhaavelaan om 16.30 uur en als novum een fees- Advertentle VOOR RUGZAKKEN LUCHTBEDDEN teitjke bijeenkomst van academiebur gers in de ruimste zin des woordt op het feestterrein op en rond de Burcht. Daar zal o.m. de studentenspeelfilm „Eén hagedis te veel" worden ver toond, waarvan de officiële première de voorgaande dag om 17 uur in Luxor plaats vond. De vorige studentenspeel film „Zes jaren", die in 1946 over het studentenverzet gemaakt werd, wordt tijdens het lustrum eveneens herhaal delijk vertoond. Vestweek De Vestweek begint vrijdag 17 juni om 19 uur met een collation in Mi nerva, waarna om 23 uur in het Sche- veningse Kurhaus het reünistenbal volgt. Officieel geopend wordt de Vestweek pas zaterdag 18 juni in de Pieterskerk met een rede van de rector magnificus, direct volgend op de intocht der reu- nisten om 14 uur. Des middags zijn er verschillende recepties, des avonds is er een voorstelling van de cabaret show „Knip me maar". Deze show, onder leiding van Steye van Branden berg, waarvoor de teksten geschreven zijn door de „grote drie" van het Leids Studenten Cabaret, Floos Kist, Paul van Vliet en Kai van Oven, wordt in de Schouwburg gebracht en zal ook na het lustrum elders in het land opge voerd worden. De tournee van de vo rige show „Laat je zoon studeren" is thans beëindigd. Deze nieuwe show zal een soortgelijke tournee maken. Polo Op 19 juni is er een concours hip- pique op het sportterrein aan het Piet Paaltjenspad. Daarbij zal des middags een polowedstrijd worden gespeeld (in ons land voor het eerst sinds 1937) tus sen twee teams van het Britse Rijn- leger. Uit Paderborn in Duitsland ko men voor deze gelegenheid 24 polo- ponies. Voorts zijn er deze dag o.m. reünis tenvoorstellingen van Faustus en Knip me maar. Bovendien is er om 21 uur een voorstelling van een combinatie van drie Poolse pantomimetheaters in de Stadsgehoorzaal. Dez^ dag wordt om 18 uur het grote feest op het feestterrein op en om de Burcht gehouden. Onlangs gaven wij een korte opsomming van wat dit feest terrein biedt gedurende de gehele lus trumviering. Dit grote feest duurt tot 4 uur in de volgende ochtend. Rijswijk Maandag 20 juni is er een English Garden Party op de terreinen van clubhuis Te Werve in Rijswijk, voorts de galavoorstelling van Knip me maar, een opvoering van Doctor Faustus en een concert van de speciaal voor dit lustrum gevormde Big Vestival Band, o.l.v. Benny Vandenbosch. Vermoede lijk zal deze band ook na het lustrum blijven bestaan. Dinsdag 21 juni concerteert Sempre Crescendo om 14.30 en 16.30 uur in de Stadsgehoorzaal onder leiding van E. Poslavsky. Deze dag vindt des avonds de galavoorstelling van Doctor Faustus plaats, welke waarschijnlijk door het Koninklijk Paar zal worden bijge woond, waarna het galabal in Huis ter Duin te Noordwjjk deze dag besluit. Op de laatste dag. 22 juni. wordt een sterrit vanuit Leiden gehouden naar een onbekende bestemming. Bij de finish, die in de buurt van Rotterdam ligt, worden demonstraties waterskiën gehouden en een demonstratie para chutespringen door Leidse studenten. Het grote slotfeest wordt op de rond de Ahoyhal te Rotterdam gelegen ter reinen van de Floriade gehouden. Daar bij worden ook nachtelijke rondvaarten gehouden. Permanente evenementen Enkele permanente evenementen tij dens de lustrumweken zijn o.m. de beeldententoonstelling „Tijdsbeeld" in de Hortus Botanicus, een kunstmarkt op het Rapenburg, een tentoonstelling van tekeningen uit de collectie Welcker in de Lakenhal, en een verkooptentoon stelling van schilderijen, gouaches en tekeningen van moderne Nederlandse beeldende kunstenaars in het Acade miegebouw. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Cweekschool zijn geslaagd de dames A J. Los te Noordwijk, J. P. Maljers te Leidschendam, W. F. Moonen te Leiden en de heren R. Huyssoon te Alphen a. d. Rijn en J. P. Mackaay te Oegstgeest. Leerlingen zetten hun beste beentje voor Officiële publikaties INZAMELING VAN HUISVUIL Op 2e pinksterdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan d" openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op maandag wor den bediend, zal nu plaatsvinden op don derdag 9 Juni e.k. De Directeur Gem. Reinlglngs- en Ontemettingsdienst, Oudermiddag Eerste Leidse Schoolvereniging „De ontembare energie van juffrouw Hiemstra heeft opnieuw geleid tot een uitvoering, ditmaal te geven door leerlingen van de derde en vierde klasse", aldus leidde de heer J. Voor- windenhet hoofd der Eerste Leidse Schoolverenigingde nudnrrniddag m. welke gisteren in d( klein.aal van de Stadsgehoorzaal werd gehouden. Hij kon daarbij herinneren aan sooit- gelijke gebeurtenissen in voorgaande jaren, constateerde met blijdschap een grote opkomst van de ouders en een bij voorbaat prettige stemming, zodat alle factoren aanwezig waren om dit „vestijn" om in Leidse stijl te blij ven te doen slagen. En hoe is er inderdaad door de oude ren en de overige leerlingen der school genoten. Het begin was al direct vol sfeer, want een groep, gevormd uit leer lingen der hoogste klassen, vergastte de aanwezigen op een uitstekende uitvoe ring fan enige muziekwerken voor blok fluit en piano. Na de prettig klinkende canon ,,'t Is vakantie", volgden Allemande van Ché- deville en Passomezi la doulce van Phalèse, waarna besloten werd met de blokfluitkwartetter Rrtondon van Han del, die met grote aandacht werden ge volgd en terecht veel bijval oogstten Na de pauze was het de kinder operette van Geertrui van Vladeracken „Goudhaartje en de troubadour", die alle aandacht voor zich opeiste. Tegen het ln „eigen atelier" .vervaardigde décor ontrolde zich het overbekende gegeven, dat door de jeugdige acteurs en actri ces met veel verve werd vertolk' zodat zy talrijke „open doekjes" in ontvangst mochten nemen. Hoogtepunten? Het gezang der dwaal lichtjes in hun stemmige kledij, de forse proloog der herauten, de soli van Goud haartje, leuk gebracht door Albertine van der Voet, de rolvastheid en de goede zang van Ernst Koningsveld als trou badour. het Tovervrouwtje, dat voor de gouden haren zorg droeg de met zorg ingestudeerde dansjes? Kritiek is utter*.* rd b< tri kki i jk en ae lichte daling in het laatste bedrijf waar bij de vermoeidheid zich deed gelden, gaan wij dan ook graag voorbij. Temeer daar de finale het weer uitstekend deed, zodat Goudhaartje en haar lieve trou badour in heerlijke stemming op reis mochten gaan Hartelijk en terecht waren dan ook de woorden van dank van de voorzitter der Eerste Leidse Schoolvereniging, de heer H. A. Vriend. Zijn verwachtingen waren verre overtroffen, hij roemde de geest en de zaamhorigheid van de school en de executanten en uitte zijn bewon- dering voor hetgeen in zulk een korte tijd tot stand was gebracht. Bloemen en cadeaus onderstreepten de woorden van de praeses. Namens de ouders verraste mevrouw dr. C. C. Kok-Van Alphen juffrouw „Adri" met een enorme bloemenhulde en bracht haar dank voor de uitnemende regie. Het laatste woord kreeg tenslotte de heer Voorwinden, die met „lege hand maar met een hart vol dankbaarheid" de speileiding en mevrouw Den Haan en jufirouw „Tineke" complimenteerde en ook voor de jeugd nog enige toe passelijke woorden, die enige hoera's te weeg brachten, in petto had. Summa summarum: Een uitstekend lichtgewicht snel- en stoomstrijker Met de unieke, snel-reagereude warmteregelaar (elke stof de juiste, constante strijktempera- tuur). Andere voordelen: lage, gestroomlijnde kap, koelblij- vend handvat, lichtgewicht zooi- plaat, controlelampje. 50 Maakt invochten nagenoeg overbodig. Heeft zelfregelende stoomdruk. Voor droog- èn stoomstrijken: twee in één! Eveneens met snel-reagerende warm tere eel a ar voor huishoudelijke apparaten Extra provinciale subsidie van 10.000.— aan Muziekschool voor Toonkunst In 1961 een gemeentelijke stichting? Onlangs heeft het bestuur van de Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst zich tot het College van Ged. Staten van Zuid-Holland gewend, met het verzoek om niet alleen de jaar lijkse bijdrage te verhogen, doch om tevens een bijdrage ineens van f 10.000 beschikbaar te willen stellen. Een en ander op grond van het feit, dat het bestuur zich genoodzaakt ziet om reeds met ingang van het schooljaar 1960— 1961 hoognodige salarisverbeteringen voor de leerkrachten in te voeren, wil het voortbestaan der school verzekerd blijven. Het blijkt namelijk niet langer mo gelijk zonder onmiddellijke ingrijpende verbeteringen de leerkrachten voor de school te behouden. De nog geheel op een verouderde basis gevestigde sala riëring, het ontbreken van een redelijke sociale verzorging en het gemis van een ouderdomsvoorziening zijn factoren, die de leerkrachten er toe zouden kunnen brengen het dienstverband met deze school op te zeggen. Ged. Staten, die vooraf het advies van de Culturele Raad hebben ingewonnen, vestigen er de leden van Provinciale Staten de aandacht op, dat hen is ge bleken, dat ondanks deze minimale be loningen het merendeel der leraren toch de band met de school niet heeft willen verbreken, doch deze onderwijsinstel ling aldus metterdaad hebben gedragen en er op deze wijze toe hebben mede gewerkt de exploitatie der school door de loop der jaren heen althans mogelijk te maken. Het laat zich echter aanzien, dat niet bij voortduring een beroep op hun offerbereidheid kan worden ge daan. Een lichtpunt in de situatie van de Leidse Muziekschool is echter, dat het gemeentebestuur van Leiden ernstig overweegt reeds in 1961 te komen tot de oprichting van 'n gemeentelijke stich ting, waarin zowel de onderhavige mu ziekschool als de volksmuziekschool ter plaatse zullen worden ondergebracht. Dan doet de gelegenheid zich voor om de positie van de leerkrachten af doende te regelen. Bij alle betrokkenen blijkt de wil aanwezig om tot dit doel te geraken. Teneinde nu zonder verlies van leerkrachten de nog resterende periode te kunnen overbruggen, ziet het bestuur van de maatschappij zich ge noodzaakt met ingang van 1 september a.s. de honoraria van de leerkrachten te verhogen. De hogere uitgaven zullen niet ten volle kunnen worden gedekt uit de voorgenomen verhoging van de ta rieven van de lesgelden. Derhalve doet het bestuur een dringend beroep op de provincie om een overbruggingssubsidie van f 10.000,Het is de Culturele Raad gebléken, dat naast de subsidies van resp. f20.000— en f40.000—, die de gemeente Leiden reeds jaarlijks beschik baar stelt ten behoeve van onderschei denlijk de onderhavige school en de volksmuziekschool, een extra-bijdrage van die zijde thans niet kan worden ver wacht. Zulks houdt verband met de minder gunstige financiële positie van de gemeente Leiden. Omtrent de financiële positie van de school zij vermeld, dat de begroting 1960/1961 sluit met een tekort van f 18.830. In de salarispot van f 156.600 is rekening gehouden met de noodza kelijke verbetering van het honorarium van de leerkrachten. Het is duidelijk, aldus G.S., dat gelet ook op het ver wachte tekort, een bijdrage van de pro vincie als gevraagd in beginsel redelijk mag worden genoemd. De Culturele Raad is van mening, dat de toekenning van de gevraagde bij drage in verband dient te worden ge bracht met de totstandkoming van de gemeentelijke stichting en de daarmee direct samenhangende sanering binnen redelijke termijn. Vandaar, dat de raad Ged. Staten in overweging geven het subsidie ad f 10.000 te verlenen in de vorm van een renteloos voorschot, dat niet zal behoeven te worden terugbe taald, indien de bovenbedoelde gemeen telijke stichting op 1 september 1961 tot stand is gekomen. Ged. Staten kunnen zich met dit ad vies verenigen en geven Prov. Staten in overweging aan de Maatschappij voor Toonkunst een renteloos voorschot van f 10.000 te verstrekken, met de bepaling dat dit bedrag als subsidie zal worden beschouwd, indien en zodra in het schooljaar 1960/1961 de muziekschool zal zijn ondergebracht in een gemeentelijke stichting. Ir. H. L. Boter BENOEMD TOT ADJ.-DIRECTEUR GEM. WERKEN TE ALMELO Tijdens de gisteravond in Almelo ge houden gemeenteraadzitting is onze stadgenoot, ir. II. L. Boter, chef afdeling civiele werken van de Dienst van Ge meentewerken, benoemd tot adjunct directeur van Gemeentewerken en Bouw en Woningtoezicht aldaar. Ir. Boter, die 30 augustus 1925 te Leiden werd geboren, aanvaardde na het voltooien van zyn studie een functie bij het Waterloopkundig Laboratorium van prof. ir. J. Th. Thijsse te Delft. Nadien was hij nog enige tijd als ingenieur ver bonden aan d? Prov. Waterstaat in Noord-Hollana. In oktober 1956 keerde hij naar zijn geboortestad terug, in welke maand hij werd benoemd tot ingenieur lste klasse by de Dienst van Gemeente - pinksterrapport voor de Eerste Leidse -werken, tevens belast met de leiding van Schoolvereniging. frfdeling civiele werken. Feestelijke intocht deelnemers Avondvierdaagse Hoewel door een jammerlijk misver stand overigens buiten de schuld van de organisatoren de traditionele mu zikale opwachting ontbrak, is de laatste tocht in het kader van de Leidse Avond vierdaagse gisteravond toch een ware feesttocht geworden. Met bloemen ge tooid hebben de ruim 300 deelnemers (sters) de laatste kilometers dwars door de stad afgelegd er er vrolijk zingend een feestelijke intocht van gemaakt, waarby men zich waaiuD in de sfeer van de „Grote Vierdaagse". Het overgrote deel van de deelnemers (sters) verrichtte een bijzondere presta- tatie, aangezien zij na de normale dag taak vier avonden achtereen op mars gingen. Uitvallers waren er niet, dus kwamen allen in het bezit van de „Avondvier- daagsemedaille" of het respectievelijke jaarcijfer. Een zeer opmerkelijke presta- Het Rotterdamse rondvaartbedrijf heeft deze prachtige boot, de Pie- ter Caland", aan zijn vloot toege voegd. Op de drie dekken kunnen 500 personen vervoerd worden. Het tussendek bestaat uit één grote zaal waar desgewenst 200 mensen tege lijk kunnen dineren. tie werd geleverd door de heer Van Heusden, die voor de elfde achterenvol- gende maal deelnam en de heer V. d. Linden (70 jaar), die als oudste deel nemer succesvol aan de finish kwam. De deelnemende groepen t.w. Sparta" (Leiderdorp), „De Flierefluiters" (Lei den), „De Rippers" (Rypwetering en „School-, Os- en Paardenlaan (Leiden) ontvingen een fraaie herlnnerlngs-pla- quette.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3