Nieuw Russisch ontwapeningsplan benadert liet Westelijk standpunt Russische nota over de versterking N.- Guinea Koiiiiigiiiiiehariiig komt uit Katwijk WEERBERICHT Londen nogal kritisch: poging om ivig te drijven tussen de Westelijke mogendheden Nederland: Generlei dreiging m schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. SCHILDER ZELF MET (Due/ leULDS Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 JUNI 1960 No. 30064 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van DIshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dc Sovjet-Unie heeft een nieuw ontwapeningsplan ingediend, dat algemene en algehele ontwapening in drie stadia ten doel heeft, waarbij voorrang wordt gegeven aan de afschaffing van de ballistische en klassieke middelen tot vervoer van kernwapens en de opheffing van militaire steunpunten in andere landen. Dit nieuwe plan, dat in Moskou aan de vertegenwoordigers van twaalf landen is overhandigd, houdt een wijziging in van de voorrang vergeleken met het voorstel, dat premier Kroesjtsjef op 18 september 1959 in de Algemene Vergadering had bekendgemaakt. In diplomatieke kringen te Londen is men, van oordeel, dat met het plan wordt beoogd een wig tussen de Westelijke mogendheden te drijven door het Franse voorstel tot overeenstemming over de middelen tot het vervoer van kernwapens in het begin van het ontwapenings program er in op te nemen. De Amerikanen vinden dit echter onprak tisch* er zouden dan te veel objecten voor internationaal toezicht zijn. Drie stadia Volgens het plan moeten in het eerste stadium onderhandelingen worden ge voerd over de afschaffing van middelen tot het vervoeren van kernwapens en - gelijktijdig - over de opheffing van mi litaire steunpunten in het buitenland. Het tweede stadium is dat van het ver bod van atoom-, bacteriologische en chemische wapens, de vernietiging van de bestaande voorraden en een verbod van verdere produktie van deze wapens, terwijl tevens het aantal militairen en conventionele wapens moet worden in gekrompen. In het derde en laatste sta dium de algehele ontwapening met ont binding van alle strijdkrachten, oplei dingscentra en staven. Het nieuwe Russische plan voorziet voorts in de vorming van internationale politiestrijdkrachten die ter beschikking van de Veiligheidsraad van de Ver. Na ties moeten worden gesteld en bestemd zijn voor het handhaven van de vrede tussen de landen zonder inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de landen. In de Moskouse diplomatieke kringen wist men niet of die strijdkrach ten permanent zouden zijn of alleen zou den worden samengesteld als er behoef te aan is. Wat het toezicht op de nale ving van een ontwapeningsovereen komst betreft, voorziet het plan in be studering van passende maatregelen on middellijk na ondertekening van een ontwapeningsovereenkomst. De eerste reactie van iemand bij de Ver. Naties die dicht bü de Geneefse ontwapeningsconferentie betrokken is, was dat het Russische plan een duide lijke poging is het Westelijke standpunt te benaderen. Op verzoek van de Russi sche delegatie hebben de Ver. Naties gis teren de volledige tekst van het Russi sche voorstel gepubliceerd. In een preambule tot het voorstel wordt gezegd dat de Sovjet-Unie bereid is de ontwapening te beginnen met de vernietiging van alle middelen om kern wapens naar het doel te brengen, on danks het feit dat zij (de Sovjet-Unie) „een algemeen erkende superioriteit be zit" op het gebied van intercontinentale ballistische projectielen. Voorgesteld wordt, aldus het voor woord, dat het gehe1 - ontwapeningspro gramma wordt uitgevoerd onder doel treffende internationale controle, op ba sis van een internationaal verdrag en binnen een bepaalde termijn, „vier jaar of een andere overeengekomen termijn". In V.N.-kringen merkt men op, dat Kroesjtsjef zich voorheen op een vaste periode van vier jaar baseerde en ook dat hij wat het omstreden punt der con trole betreft het Westen schijnt te wil len naderen. Volgens het Russische voorstel moet een internationale controle-organisatie ter plaatse laten controleren of alle overeengekomen maatregelen ook inder daad genomen zijn. Zonodig zou een stelsel van luchtverkenning en -fotogra fie kunnen worden toegepast. De Sovjet-Unie zegt dat zij bij het in- Advertentle KOELKASTEN Prijzen vanaf f 225. VOOR SERVICE VOOR KEUS VOORLICHTING Aalmarkt 4 - Tel. 32176 ZOMERWEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige oostelijke wind, ia de middag aan de kust zeewind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 juni Zon op: 4.24 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 14.23 uur; onder: 1.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.27 en 23.01 uur. Laagwater te 5.42 en 18.27 uur. Dit blad bestaat uit 2b pagina's dienen van dit voorstel rekening heeft gehouden met opmerkingen van de Westelijke landen. Lester Pearson over de middenweg De leider van de oppositie in Canada, Lester Pearson, heeft in een televisie rede voorgesteld dat een groep „midden weg-landen" het initiatief in de Ver. Naties neemt om de spanning in de we reld te verminderen en de ontwapening te bevorderen. Pearson, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, die in 1957 de No belprijs voor de vrede kreeg, meent dat de Westelijke wereld op diplomatiek ge bied enig risico moet nemen als zij de vrede naderbij wil brengen. „Het schijnt dat er tijden zijn waarin het voor de gTote mogendheden moeilijk of onmoge lijk is via de Ver. Naties te werken", zei hij. „Waarom zouden de Ver. Naties de middenweg-landen bijv. niet vragen het vrije-luchtvoorstel uit te voeren als de grote mogendheden elkaar zo wantrou wen?" Pearson is tevens voor versterking van de NAVO. Inbrekers forceren zware kluisdeur Twintig mille gestolen in kantoor te Wassenaar In de afgelopen nacht hebben inbre kers in het kantoorgebouw van de ge meentebedrijven van Gas. Water en Licht aan de Schoolstraat te Wassenaar en kluis geforceerd en f. 20.000 buitge maakt. Zij gingen daarbij zeer deskun dig te werk en maakten gebruik van Naar in Washington vernomen wordt hebben Amerika, Frankrijk en Engeland op grond van besprekingen die hun mi nisters van Buitenlandse Zaken in Washington hebben gevoerd, besloten dat er niet te spoedig een nieuwe top conferentie met de Russen moet worden belegd. Naar men aanneemt, zijn de drie landen wel voor voortzetting van de onderhandelingen met de Sovjet-Unie langs diplomatieke weg en via discussies in de Ver. Naties. KONINGIN EN PRINSESSEN BIJ PRINS BERNHARD Koningin Juliana, Prinses Beatrix en Prinses Irene hebben gisteren Prins Bernhard in het ziekenhuis te Utrecht bezocht. Het bezoek van de Koningin duurde een uur. Eerder op de dag had de Prins reeds bezoeken gehad van de Prinsessen Margriet en Marijke. PRINS BERNHARD HAD REDELIJKE NACHT De behandelende geneesheren hebben meegedeeld, dat Prins Bernhard een re delijke nacht heeft gehad. De algemene toestand gaat goed vooruit, al is de tem peratuur nog niet geheel normaal. In verband hiermede blijft de regel, dat de Prins alleen bezoek van zijn familie ontvangt nog van kracht. 55 De regering van de Sovjet-Unie aldus het Russische persbureau Tass, heeft een aide memoire aan de Nederlandse regering gezonden, waarin wordt gezegd, dat de recente versterkingen van zee-, land- en luchtstrijdkrachten op Nieuw-Guinea niet anders dan het oorlogs gevaar in Zuidoost Azië kunnen vergroten. Deze acties laten ook duidelijk zien, zo zegt de Sovjet-nota, „dat de dreiging in dit gebied niet uitgaat van Indonesië, zoals in de Nederlandse nota van 12 april j.l. werd gesteld". De Sovjet regering spreekt in de nota de hoop uit, zo deelt Tass mee, dat de Nederlandse regering niets zal ondernemen wat de vrede in gevaar zou kunnen brengen of spanningen in Zuid oost Azië zou kunnen veroorzaken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de aide memoire inmiddels is ontvangen. Hij zei, dat Nederland niet kan inzien „Hoe de uiterst bescheiden defensie maatregelen in Ned. Nieuw-Guinea kunnen worden uitgelegd als dreiging met geweld tegenover Indonesië". „Wij blijven het eens met de Sovjet- Unie, namelijk, dat geweld of dreiging met geweld in internationale geschillen verworpen moet worden", aldus de woordvoerder. De aide memoire is, zo deelde de woordvoerder voorts mee, een antwoord op de aide memoire, die de Nederlandse ambassadeur te Moskou op 12 april aan de Sovjet-regering heeft overhandigd. Deze Nederlandse aide memoire hield instemming van de Nederlandse regering in met een passa ge uit het gemeen- speciale apparatuur. Alleen 't slot werd uitgebrand. Omdat de kamer, waarin de kluis zich bevindt, op de benedenver dieping is, verborgen zij hun actie voor de buitenwereld door om de kluis heen stalen kasten, tafels, vloerkleden en ganglopers op te stapelen. De gas flessen, welke zij voor hun snijbranders hadden gebruikt, lieten zij achter. Het geld was afkomstig van incasseerders. schappelijk communiqué van president Soekarno en minister-president Kroesjt sjef, dat na afloop van het bezoek van laatstgenoemde aan Indonesië werd ge publiceerd. De passage had betrekking op de uitspraak van Soekarno en Kroesjtsjef, dat zij tegen het gebruik van het dreigen met geweld waren. Ned. bussen botsten in Ibbenbiiren (D.) De remmen werkten niet Twee Nederlandse buschauffeurs hebben gisteren in Ibbenbüren in Westfalen hun autobussen met 94 personen politie-agenten uit Groningen met hun vrouwen opzettelijk met elkaar in botsing doen komen om een erger ongeluk te voorkomen. Van de inzittenden werden 27 gewond, maar op twee na konden zij het ziekenhuis na een eerste hulpverlening verlaten. Twee passagiers, de politie-agen ten P. van der Zee en L. van i Laarhoven, zijn met een hersen- Vanmorgen op kwart over 10 is de Koninginneharing, afkomstig van de KW 25 naar Soestdijk gebracht. De haring, die van uitzonderlijk goede kwaliteit is, werd aangevoerd door de jager KW 23. Schipper van de jager, de heer J. van Beelen jr., is de zoon van de schipper van de KW 73, welk schip de eerste Kat- wijkse haring aanvoerde. Het ge zelschap, dat zich naar Soestdijk begaf bestond uit de heer v. d. Windt, hoofdcontroleur en opper- keurmeester van de Dienst van de Nederlandse Haringcontrole.bur gemeester H. Duiker van Katwijk, de directeur van de N.V. Rederij en Haringhandel voorheen A. den Duik de heer C. den Duik Azn. en de Katwijkse haringcontroleurs J. v. d. Schee en S. Houwaard. De burgemeester was bijzonder blij, dat Katwijk dit jaar de Ko ninginneharing mag aanbieden. Hij was ook bijzonder te spreken over de kwaliteit van de haring. Drie jaar geleden kwam de Ko ninginneharing eveneens uit Kat wijk. Het f vi. dat een zoon van de winnende scnipper de Koninginne haring aanvoerde, vond hij type rend voor Katwijk. „In mijn ge meente wordt de traditie steeds voortgezetvertelde hij trots. Het gezelschap begaf zich eveneens naar 't Loo, waar Prinses Wilhel- mina eveneens haring kreeg. Van rechts naar links ziet men op de foto de heer W. de Jong, die de combinatie ADECO vertegenwoor digt; de heer W. J. v. d. Windt en twee Katwijkse haringcontro leurs. (Foto LD./Jaap van Duyn, Katwyk-Z.) Koningin Juliana, Kaning Boude- wijn en Prinses Beatrix op weg van het Provinciehuis te Luik naar het nationaal Monument voor het verzet, dat zich in deze stad be vindt. Wij wachtten op zijn boek Honderden Russen hebben gistermid dag de begrafenis van de auteur Boris Pasternak bijgewoond. Deze geschiedde op de begraafplaats van Peredelkino, on geveer een kilometer van het landhuis schudding in het ziekenhuis van Tecklenburg opgenomen. De politie van Ibbenbüren zei, dat de chauffeur van de tweede autobus, die op enige afstand achter de eerste een steile weg afreed, plotseling merkte, dat de remmen niet werkten. Hij claxonneerde verscheidene malen om zijn collega te waarschuwen, dat er iets mis was. Toen deze zag, dat de tweede bus met steeds grotere snelheid naar beneden kwam, liet hü zijn passagiers naar voren komen, stopte en liet de tweede bus tegen de zijne botsen. Het gezelschap, leden van de Christe lijke Politiebond afdeling Groningen, heeft de reis naar huis voortgezet. Het maakte een dagtocht in twee bussen naar het Teutoburgerwoud. waar de schrijver van „Dr. Zjiwago" overleed. Meer dan duizend mensen waren langs de open kist getrokken om de overlede ne de laatste eer te bewijzen. Deze grote belangstelling was er de oorzaak van, dat het stoffelijk overschot een uur te laat van het landhuis naar de begraaf plaats werd overgebracht. De kist werd door de drie zoons en broer van Pasternak uit het landhuis gedragen. Twaalf man droegen het stof felijk overschot over een afstand van anderhalve km naar de begraafplaats waar de lijkrede werd gehouden en ge dichten van Pasternak werden voorge dragen in tegenwoordigheid van schrij vers, musici e.a. Een spreker, die zich een arbeider noemde, zei: „Dank van de arbeiders voor Boris Pasternak. Wij wachtten op zijn boek, maar er gebeurde iets en het verscheen nooit. Hij is groter dan alle andere schrijvers". Een applaus steeg op na deze woorden. Pasternak werd begraven aan de voet van een hoge pijnboom. Er waren veel bloemen, onder meer afkomstig van de Amerikaanse afdeling van de Interna tionale PEN-club. Advertentie Het best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Verkoop uitsluitend engros. Weer aanranding in Noordwijk Dader in duinen op heterdaad betrapt Woensdagavond omstreeks half tien is in de duinen tussen Noord- wijk en Katwijk nabij de Koningin Astrid Boulevard een militair op heterdaad betrapt bij het plegen van een aanranding op een 19- jarig te Noordwijk logerend meisje, waarmee hij tevoren op de boule vard kennis had gemaakt. Toen de man handtastelijk werd schreeuwde zij luidkeels om hulp. Daar- greep hij haar bij de keel en sleurde haar het houtgewas in. Gelukkig werd har- hulpgeroep ge hoord door een juist over het rijwielpad passerende politieman. Hij hoorde het meisje gillen, ontzette haar en arresteer de de aanrander. De 27-jarige militair werd 's nachts aan de Kon Marechaus see overgegeven Zoals men zich wellicht zal herinneren had ongeveer een week geleden eveneens een aanranding in de duinen bij Noord wijk plaats. Hiervan werd een vrouwe lijke arte het slachtoffer. \rlvrrtrntt» DE VERF VOOR HET SCHILOERFEEST SIKKERS.TJALLEMA PKOD0KT Uit het Leidsch Dagblad van 4 juni 1860: „Door den hevigen storm op Pinkstermaandag werd te Middel burg een vijf jarig meisje, dat met hare ouders uit de kerk kwam van de straat opgenomen en in de kade geslingerd. De Stads- dansmeester, dit ziende, begaf zich onmiddellijk te water en redde het kind."

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1