Onze industrie dreigt in Frankrijk in een nadelige positie te geraken Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende handige doos (95ct) fester Tijd nadert dat de eerste mens uit atmosfeer de ruimte in snelt Gebrek aan initiatief, evenwel met een opvallende uitzondering voor actieve Nederlandse textiel Een eeuw geleden voor het eerst Japanse diplomaten in Washington Margriet is nog Zo heerlijk jong, zo echt een blad, van déze tijd-! Opgericht 1 maart 1860 Vrydag 3 juni 1960 Zesde blad no. 30064 Eerste Amerikaan pas in 1961 rond aarde (Van onze Amerikaanse correspondent) Of men het toeqeeft of niet» er is een soort wedstrijd aan de gang tussen Amerika en de Sovjet-Unie. Welk van de twee landen zal het eerst een man rond de aarde doen cirkelen? De uitslag is moeilijk te voorspellen, maar het ziet er naar uit, dat Amerika voor het einde van dit jaar een man ongeveer 190 kilometer de hoogte in zal schieten. Dit wordt nog geen vlucht om de aarde. Men is van plan de man een parabool-vlucht te laten maken, waarin hij een snelheid zal bereiken van 6.400 km per uur. Een kwartier nadat hij is afgevuurd, zal hij moe ten landen in zee, nabij de kust van Florida. Men wil deze astronaut de lucht in schieten op Cape Canaveral en 300 km van die plaats hoopt men hem weer op te pikken. maan te maken. Maar de Amerikanen doen het vooral de laatste tijd ook niet slecht. Hun meteorologische satelliet Ti- ros is in staat opzienbarende foto's te maken van wolkformaties rond de aarde en kon bijvoorbeeld een orkaan waar nemen bij Australië. Ook de pas in om loop gebrachte Midas Is van belang. Met satellieten van deze soort zal men, als de instrumenten geperfectioneerd zijn, kunnen waarnemen wanneer er ra ketten in de Sovjet-Unie worden afge schoten. Achterstand Dat Amerika nog altijd bij de Sovjet- Unie ten achter is in Tuimte-exploratie, verklaren Amerikaanse deskundigen voornamelijk uit het feit dat zij later be gonnen zijn. De Russen hebben vooral een voorsprong in hun veel groter voort stuwingsvermogen. Theoretisch weten de Amerikanen zeer goed hoe zij die stuwkracht kunnen opwekken, maar het zal nog enige jaren duren voor zij die kennis in praktijk hebben gebracht. Dit vooral is de reden, waarom de Amerikanen niet verwachten, dat zij voor 1970 een man op de maan kunnen brengen. Hij moet tevens -in staat worden ge steld terug te keren en daartoe moet hem voldoende machinerie worden mee gegeven! Ruimte-exploratie is een kost bare zaak: op het ogenblik geeft men er in Amerika ongeveer een miljard dollar per jaar aan uit. Grootste sensatie Amerika traint zeven mannen voor vluchten in de ruimte. Wie van hen in aanmerking zal komen voor bovenge noemd experiment, staat nog niet vast. De grootste sensatie kan men echter verwachten, wanneer een man werkelijk in een satellietbaan gebracht zal worden rond de aarde. Dan zal de mens eerst recht zijn entree in het heelal hebben gemaakt al is het dan maar een beschei den begin! Die entree is overigens niet bet moeilijkste probleem. Veel moeilijker is het om een mens weer veilig uit de ruimte binnen te doen komen in de at mosfeer van de aarde. Amerika hoopt ln 1961 voor zulk een rondvlucht gereed te iÜn. Men ziet echter in de Verenigde Sta ten wel in, dat men door de Russen ver slagen kan worden in deze wedstrijd. De Russen hebben totdusverre grote spron gen vooruit gemaakt in hun ruimte-ex ploratie. De Amerikanen doen alles met meer tussenfasen. Het is daarom niet uitge sloten, dat men in de Sovjet-Unie de fase van een paraboolschot over zal slaan en ineens zal proberen een man in orbit te brengen, of zelfs dat Rusland die „tussenfase" reeds achter de rug heeft. Ruslands laatste satelliet-prestatie heeft echter de indruk gegeven, dat men ook ln de Sovjet-Unie nog moeilijkheden heeft met de wederkeer naar de aarde. Veel Russische primeurs De Russen hebben menige primeur op hun naam staan. Zij waren het eerst met een satelliet, zij hadden het eerste chot langs de maan, de eerste treffer op de maan en zij wisten de eerste satel liet rond de zon te brengen en de eer- tte foto's van de „achterkant" van de CAPTAIN GRANT WAXIN E'-LICHTEN ...ZOge&llig VIJFDAAGSE WERKWEEK" VOOR AMSTERDAMSE SCHOOL Eerste in ons land? Van onze Amsterdamse correspondent) De Willems Parkschool te Amsterdam de eerste school in de hoofdstad wellicht in geheel Nederland die i „vijfdaagse werkweek" heeft inge- xrd. In de maanden juni en juli zullen i leerlingen zaterdagsmorgens vrijaf rijgen. Omdat het schoolbestuur evenzeer ijs stelt op de vrije woensdagmiddag besloten de op de zaterdagen te ver ómen uren in te halen door de zo- ïrvakantie met enkele dagen te be- irten. Het hoofd van de Willems Parkschool, q bijzondere neutrale school voor lager iderwijs, zei ons: „Wij hebben hiertoe sloten omdat steeds meer gezinnen q lang weekeinde naar buiten trek- ii en de kinderen zaterdagsmorgens ts niet op school komen. Dit is hin- rlijk voor het onderwijs, maar aan de dere kant begrijpelijk in de gevallen t de vader een vijfdaagse werkweek «ft. Het systeem dat wij hebben inge- erd is nog een experiment, maar ik loof stellig dat op den duur alle scho- in de zomermaanden de vrije zater- zullen invoeren". Séén politiek onderzoek van Londense scholieren (Van onze Londense correspondent) het Lagerhuis heerste grote deining in Sir David Eccles, de minister van derwijs, gisteren ondervraagd werd de bewering, dat de directeur van i Londense middelbare jongensschool der druk van de militaire autoriteiten onderzoek zou hebben ingesteld naar politieke gezindheid van de leerlin- uit de hoogste klassen. Uit het antwoord van de minister en interview, dat de BBC de directeur tfravond afnam, blijkt dat de feiten ders liggen. Er is nooit enig onder- fc ingesteld naar de leerlingen terwijl nog op school waren. Alleen wanneer na de school te hebben verlaten en universiteit te hebben doorlopen Hciteren naar betrekkingen welke te iken hebben met geheime defensieop- khten heeft de militaire inlichtingen- nst de directeur van de school in het itine-onderzoek betrokken. De direc- >r verklaarde echter dat de school li niet bekommert om de politieke op gingen van de leerlingen, omdat zulks bé-zaak is. (en an zich daarom afvragen hoe 1 routine-onderzoek van de inlichtin- idienst, wat de schooljaren der be kkenen betreft, van enige waarde i zijn. De directeur is alleen opge- den tegen leerlingen die op school epaganda maken voor kernontwape- i? en hen verboden het speldje van beweging op school te dragen. De tcteur verklaarde nog dat hij nooit politiek onderzoek van leerlingen nog op school zyn zou toestaan. (Van onze Parijse correspondent) De jaarlijkse opening van de Foire de Paris een gigantische expositie, een internationale winkel van sinkel waar dus alles te koop is pleegt de laatste jaren voor de actieve en zeer capabele handels-attaché van de Nederlandse ambassade te Parijs, de heer M. J. Keyzer, aanleiding te zijn om voor de pers de economische betrekkingen tussen beide landen aan een globaal overzicht te onderwerpen. Datzelfde doel werd trouwens dezer dagen op andere wijze eveneens door het bestuur van de Frans-Nederlandse Kamer van Koophandel nagestreefd door middel van een drukbezochte lunch, waarbij ook ambassadeur J. W. Beyen heeft aangezeten en de Franse staatssecretaris van Binnenlandse Handel, Joseph Fontanet, een boeiend exposé gaf inzake de huidige stand van zaken van Frankrijks economie. Frankrijk is groter dan Parijs alleen! Op de grote Prijse jaarbeurs zijn ver scheidene Nederlandse industrieën en nijverheidstakken ook dit keer weer ge zamenlijk vertegenwoordigd in een stand die door de CIHAN (Centraal Instituut voor buitenlandse betrekkingen) geor ganiseerd werd, naar een gelukkig ont werp van de architect De Reus. Van verse groenten en bloemen, via kaas, hopjes, bier en machines plus na tuurlijk de verplichte Volendammer kostuums, waarin Franse meisjes waren verpakt is er op deze afdeling in het Paleis der Naties wel weer het een en ander aan Nederlandse produkten te zien. Niettemin valt het op, dat er, in vergelijking met vorige jaren, toch ook niet zo heel veel nieuws wordt ver toond. Representatief voor het Neder landse zaken- en nijverheidsleven kan de inzending zeker niet worden genoemd, al is het dan ook mogelijk, en zelfs waarschijnlijk, dat er onder de kleine dertienduizend overige en individuele stands ook nog wel Nederlanders zijn te vinden. Op de handelsafdeling van de Neder landse ambassade te Parijs kan men een zekere teleurstelling over de bescheiden belangstelling, die er in het vaderland voor de Franse markt wordt getoond, dan ook niet helemaal onderdrukken. Nu de Euromarkt op gang komt, blijkt wel heel duidelijk, dat er voor het Neder landse produkt in Frankrijk een grote toekomst is weggelegd. In de winkels ziet men steeds meer Nederlandse koek jes, chocola, bonbons veelal echter in Duitse verpakking en ook verse groenten en fruit. De speciale expositie die een der grootste warenhuizen het Louvre onlangs aan het Nederlandse produkt heeft gewijd, is eveneens een groot succes geworden, ofschoon de prij zen tevoren tot het (hoge Franse peil werden opgetrokken. Zulke propaganda-tentoons tellingen zullen dan ook intensief worden voort gezet terwijl bovendien wordt overwo gen in verschillende Franse provincie steden, gedurende een of meer weken, een hele winkelstraat in he<t teken van de Nederlandse handel te plaatsen. Provincie veronachtzaamd Vooral de Franse provincie wordt door de Nederlandse zakenlieden nog veel te veel veronachtzaamd, zo heeft de heer Keyzer moeten constatei-en. Men rekent vrijwel uitsluitend met Parijs, en ver geet dat een ruim deel van de provincie praktisch alleen via grote steden als Marseille, Bordeaux, Saint-Etienne, Rij- sel en vooral ook Straatsburg is te be reiken. En het is zeker niet overbodig op dit aambeeld met enige nadruk te hameren, nu uit cijfers kan worden aangetoond dat Nederland onder de Euromarkt-landen door Italië en West- Duitsland steeds verder wordt overvleu geld. Weliswaar is de Nederlandse ex port naar Frankrijk ad 578 miljard gul den in 1958, nu bijna verdubbeld, maar die stijging had nóg veel belangrijker kunnen zijn. Men kan verschillende argumenten en verzachtende omstandigheden als het taalprobleem aanvoeren, maar de voor naamste oorzaak is, volgens de Neder landse handelsattaché, toch zeker wel gelegen in gebrek aan initiatief, dat zich dus speciaal in de grote Franse provinciesteden manifesteert. In dat opzicht maken de Nederlandse textiel ondernemers een briljante uitzondering, waaraan andere bedrijfstakken zich zouden kunnen spiegelen! Trots de enorme betekenis en macht van de Fran se textielindustrie en de invloed van een figuur als Boussac. is het de Neder landers door een intelligente en doel treffende aanpak tóch gelukt op dit ge bied hun Inzet sinds vorig jaar met acht te vermenigvuldigen!!! De Nederlandse autoriteiten in Fran- rijk hebben een wijdopen oog voor de mogelijkheden van het vaderlandse pro dukt in dit land. Volgende maand zullen de drie Benelux-ambassadeurs gezamen lijk in Bordeaux aanwezig zijn om over de Franse handelsbetrekkingen met hun landen te spreken. In diezelfde offi ciële Nederlandse kringen wordt het, als gezegd, echter wel enigszins betreurd, dat door het particuliere zakenleven aan deze goodwillmissis niet altijd het gevolg wordt gegeven, dart, er, in hun eigen belang, door opgeleverd zou kun nen worden. KREDIET VERLEEND VOOR ROTTERDAMSE METRO Zonder hoofdelijke stemming is de Rotterdamse gemeenteraad gistermid dag akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de uitvoering van de metroverbinding op de rechter-Maasoever en daarvoor f. 50.875.000 beschikbaar te stellen. Zoals bekend omvat dit gedeelte van het project de aanleg van 1350 meter tunnel, 4 stations en bijkomende wer ken. Ten behoeve van het onder de Nieuwe Maas gelegen tunnelgedeelte heeft de raad op 14 mei van het vorige jaar een krediet van ruim 31 miljoen gulden beschikbaar gesteld, waarvoor de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid aan het begin van dit jaar de vereiste Rijksgoedkeuring heeft ver leend. Om de totale bouwtijd van de metro, die op zes jaar ls gesteld, zoveel mogelijk te bekorten, dient kort na het begin van de bouw van het rivierge deelte eveneens de bouw worden aange vat van het tracé op de rechter-Maas oever. Een van hen schreef in zijn dagboekdat „de president ivel op een koopman leek (Van onze Amerikaanse correspondent) Deze maand is het een eeuw geleden, dat een Japanse ambassadeur voor het eerst zijn ge loofsbrieven overhandigde in het Witte Huis. Een van de Japanse di plomaten heeft zijn in drukken van die plechtig heid vastgelegd in een dagboek. Waarlijk, die Ja panners maakten ernst met hun taak. Een eerste ambassadeur, een tweede ambassadeur en een „cen sor", allen gekleed ln zij den mantels met wijde mouwen en voorzien van sierzwaarden, reden in een koets met vier paar den naar de ambtswo ning van president Bu chanan. Men maakte er een dub bele plechtigheid van eerst naar Japans gebruik daarna op Amerikaanse manier. Toen de Japan ners binnenkwamen zagen zij de president in het midden van de zaal staan, omgeven door civiele en militaire autoriteiten Daarachter zag men vele fraai geklede dames. De Japanners maakten een buiging. De eerste ambassadeur bracht de goede wensen over van het Japanse staatshoofd en lichtte uit een kistje, dat met brokaat was ge voerd, diens brief voor de president, geschreven op verguld Japans papier. De president accepteerde de brief en zijn minister van Buitenlandse Zaken nam het kistje ln ontvangst. Daarop trokken de Ja panners zich weer terug. Toen zij zaten te be komen van hun inspan ning, kwam men hun vra gen of zij hun plechtig heid hiermee hadden vol tooid. zij antwoordden in bevestigenden zin en wer den toen opnieuw binnen geleid bij de president, die hun nu gewoon een hand gaf en hun zei, dat het gehele Amerikaanse volk zich erover verheug de, diplomatieke betrek kingen te hebb'i aange knoopt met Ja:>an. K.ort daarna reden de prachtig geklede vreemde lingen weer door Was hington straten, aange staard door een nieuws gierige menigte. Het slot van het dag- oock-relaas luidt als volgt: „WU kwamen bijeen en spraken over onze erva ringen op deze gedenk waardige dag. De presi dent, een zilvergrijs man van over de zeventig, von den wij neel vriendelijk, terwijl hij toch zijn waar digheid behield. Hij droeg een eenvoudig, zwart kostuum, bestaande uit een Jas en een broek. Hi) zag er precies uit als een koopman en hij droeg geen versierselen of zwaard. Wij vonden het een heel merkwaardige gewoonte om dames toe te laten bij zulk een plech tigheid. Wij waren lichtelijk ge schokt toen wij bemerk ten, dat de Amerikanen weinig belang hechtten aan klasse-onderscheid en geen decorum betracht ten. Maar wij waren heel voldaan, toen wij verna men, dat de president onze missie zeer had ge waardeerd. De president was er kennelijk trots op om deze plechtigheid aan andere volken te tonen, want hij stond aan ver scheidene kranten toe. om plaatjes te publiceren van onze groep, gekleed in ceremoniële gewaden. GROTE MOGELIJKHEDEN VOOR NEDERLAND OP EXPORTGEBIED In het Rijnhotel te Rotterdam is gis teren de jaarvergadering gehouden van de Zuidhollandse Bond van Veehande laren. In zijn openingswoord merkte de voor zitter, de heer Joh. Karens op. dat het niet lang meer zal duren of de Neder landse veestapel, reeds tbc-vrij, is abor- tusvrij. Dit achtte hij van grote beteke nis voor Nederland als exportland. In de uitvoerperiode van 1959 werden 7.000 stuks fokvee uitgevoerd. In dezelfde pe riode steeg dit aantal tot 15.000 stuks. Ook aan slachtvee werden in 1960 5.000 stuks meer geëxporteerd dan in 1959. Uit het Jaarverslag bleek, dat het le dental zich in dalende lijn beweegt. Tel de de bond op 1 Januari j.l. 789 leden, dit aantal is op het ogenblik 785, terwijl er op 11 Juni 1959 803 stonden genoteerd. In deze vergadering heeft de voorzit ter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, gesproken over de vooruitzichten van vee en vlees. Spreker was van oordeel, dat de voor uitzichten zich steeds meer in de richting van de kwaliteit gaan ontwikkelen. Dit geldt zowel in het binnen- als buiten land. Aan de kwaliteit van de slacht- produkten, zal dan ook alle aandacht moeten worden besteed. Ons land heeft ln de EEG de Agrarische export voor het grootste deel in handen. Ook hij achtte een goede gezondheid van onze veestapel in het belang van de export. De mond- en klauwzeer is in vergelijking met het buitenland buiten- Beste Nederlandse reclamefilm 1959 Op de gisterochtend ln Amsterdam gehouden elfde reclamefilmdag, de jaar lijkse manifestatie van het Genootschap voor Reclame, ls slechts één prijs toe gekend voor de beste Nederlandse re clamefilm uit 1959. Het was de film Jekker en gezond", die de Joop Gee- sink's Starfilm NV heeft geproduceerd in opdracht van Tonnema N.V. te Sneek (ter propagering van het produkt „Italiano"). Vertegenwoordigers van beide maatschappijen hebben gisteroch tend de medaille van het Genootschap ontvangen uit handen van de voorzit ter jhr. W. van Andringa de Kempe- naer. Advertentl* WIJNHANDEL STEENSTR. 8 - HERENSTR. 6 HAARLEMMERSTRAAT 204 Nieuwe haring en Oude Coster zUn beste maatjes. gewoon bestreden. De vraag naar fokvee is bijna verdubbeld, aldus spreker, die erop wees, dat ook Oosteuropese landen grote belangstelling voor ons vee aan de dag leggen, doch alleen de wijze van betalen levert nog moeilijkheden op. MARGRIET Stadhoudarikada 05,

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17