Een hartelijk afscheid van Koning Boudewijn Koninklijk bezoek ten einde Na prachtig geslaagde dagen Kerkelijk Lev en Verkeerstelling voor vierde maal na tweede wereldoorlog Indrukken van Surinamer» en Antillianen van Nederland IUGTV0ET CHAMPAGNE f 1.50 PER GLAS Pinksterdag der neo-nazi's z.g. „uit protest" uitgesteld (Van onze Brusselse correspondent) Het Koninklijk bezoek aan België is ten einde. Gistermiddag om vijf uur stonden wij op het vliegveld van Bierset bij Luik. het Belgisch militair Navo-vliegveld. waar de twee Dakota's van de Nederlandse regering op Koningin JulianaPrinses Beatrix en het Koninklijk gevolg stonden te wachten. Het was een hartelijk en ontroe rend afscheidmet de gebruikelijke militaire parademaar op het vlieg veld stonden ook talrijke kinderen met vlaggetjes te wuiven en aan de Koningin en de Prinses werden nogmaals talrijke ruikers bloemen aan geboden VRIJDAG 3 JUNI 1960 Koning Boudewijn kwam na het ver trek van de Koningin een praatje ma ken met de Nederlandse fotografen en cineasten en vroeg hen of zij hun werk normaal hadden kunnen doen. Hij zei ook nog: ,,Wij waren gelukkig uw Ko ningin hier te hebben. Toen het af scheidsuur eindelijk was geslagen, om helsde Koning Boudewijn Koningin Ju liana hartelijk en drukte prinses Bea trix stevig de hand. Koning Boudewijn hield zich flink, ofschoon men duide lijk zag, dat hij aan zijn chronische hooi koorts leed. Koningin Juliana hoorden wy duidelijk zeggen: „De groeten aan je gehele familie en nogmaals dank voor alles Gedurende het hele bezoek overigens spraken de beide vor sten Nederlands met elkaar. De ge sprekken werden weldra overstemd door het geraas van de Belgische jacht vliegtuigen, die de Koninklijke Dako ta's tot aan de Belgisch-Nederlandse grens zouden vergezellen. Op het laatste moment voerde do auto van de burgemeester van Luik nog de geschenken aan van de stad: een enorm grote kristallen vaas van de fabriek van Val Saint Lambert en drie prachtig In leder Ingebonden boeken over de geschiedenis van Luik. Ook de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wlgny, was voor het af scheid naar Bierset gekomen en na een laatste militaire groet van Koning Boudewijn ann het vliegtuig van de Koningin, dat laag over de startbaan Advertentie Kies een LOAFER/JACKET voor de uren die U vrij bent. Onze collectie voor deze zomer is zeer groot. Prijzen vanaf 29.50 LEIDEN Breestraat 152154 HERENMODE KATWIJK Voorstraat 4 scheerde, nam de jonge Koning nog de toejuichingen van de massa in ont vangst, waarna hy in grote vaart naar Brussel terugreed. Er was in Luik slechts één kleine wanklank, namelijk de rommelige or ganisatie van het bezoek aan de in ternationale jaarbeurs.. Men mag overigens zeggen, dat het een werkelijk prachtig geslaagd Ko ninklijk bezoek is geweest. De nauwe verwantschap tussen de Benelux-lan- den is er ontegenzeglijk door ver sterkt. In het Belgisch gevolg van de Koningin is men vol lof over de intel ligentie, het spontaan gebaar en de grote rust, die van de Koningin uit gaat, terwijl Prinses Beatrix opviel door haar charme en levendigheid. Ongetwijfeld heeft het bezoek de per soonlijke banden tussen beide vorsten huizen zeer versterkt. Advertentie CONFERENTIE BAPTISTENJEUGD MET SONG-FESTIVAL. De Nederlandse Baptisten-jeugdbe weging houdt op 6 en 7 juni in Hen gelo de nationale Jeugdconferentie. De conferentie begint met een wydings- dlenst in de Gereformeerde Kerk, die geleld wordt door ds. Ph. Lindeman, 's Middags zal ds. H. Ploeger een toe spraak houden die aansluit op een door de spelgroep Hengelo op te voeren „Se- mi-socio-drama: schetsen naar het le ven". De tweede dag zal er een .Song festival" gehouden worden in de Bap- tistenkerk, waaraan enkele muziek- en zanggroepen deelnemen. Advertentie QisdfiK sinaasappel citroen vruchtenlimonade Amsterdamse grond voor kerkbouw niet goedkoper B. EN W. WILLEN STANDPUNT REGERING AFWACHTEN B. en W. van Amsterdam staan op het standpunt dat zy niet kunnen ingaan op een verzoek van de gedelegeerden van de kerken van Amsterdam om tegen minimale prijzen grond af te staan ten behoeve van de kerkenbouw. In een voorstel aan de raad vragen zfj toestem ming, aan een twaalftal kerkelijke ge meenten grond te verkopen tegen prij zen variërend van 30.700 gulden tot 137.300 gulden. Het was de eerste maal dat kerkelijke gemeenten een dergelijk verzoek tot een gemeentebestuur hadden gericht. B. en W. hebben zich daarom, zo schrijven zij de raadsleden, uitvoerig laten inlichten over de consequenties, die aan de inwilliging ervan zouden zijn verbonden. Zij wijzen in dit verband op het rap port dat de commissie-kerkenbouw (Commissie-Sassen) in 1957 heeft uitge bracht aan de minister van Binnen landse Zaken met betrekking tot de vraag of het aanbeveling verdient richt lijnen op te stellen voor subsidiering van kerkgenootschappen ten behoeve van de bouw van kerken en/of verwerving van grond voor dit doel. De commissie meen de, dat een kerkgenootschap aanspraak zou mogen maken op een bijdrage van 25% en dat provincies en gemeenten in deze kosten zouden kunnen bijdragen in dien deze worden veroorzaakt door bij zondere eisen of verlangens. B. en W. verwachten, dat het kabinet zijn stand punt in deze kwestie binnen niet te lange tijd zal bepalen. Zij menen dat zij op grond hiervan niet op het verzoek van de gedelegeerden der Amsterdamse kerken kunnen ingaan. Mocht blijken, dat de regreing niet van zins is tot een subsidiering van rijkswege over te gaan dan zullen zy hun houding nader bepa len. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Middelburg (vac. W. Dijckmeester) H. Snoep te Naarden, die bedankte voor ,s-Gravenhage-Loosdulnen (6de pred. pl.)Bedankt voor Boven-Har- dinxveld G. M. van Dieren te Ede voor Houten (U.) H. Harkema te Zeist. GEKEF. KERKEN Beroepen te Siddeburen S. van der Veen te Arum. Aangenomen naar Medi cine Hat (Alberta. Canada) (Chr. Ref. Church) M. D. Geleijnse te Roermond. naar Voorschoten (vac. M. den Boer) D. J. Modderaar te Rotterdam-Zuid. Beroe pen te Zoetermeer G. van Loenen te Moerdijk. Kerk met koffiebuffet Gisteravond is in Rotterdam de eer ste sinds de bevrijding in het centrum nieuw gebouwde N. H. Kerk in gebruik genomen. Het is de Pauluskerk aan de Eendrachtsweg, een kerk zonder toren, kruis, haan en andere traditionele vor men, waarmee de architect, Barend van Veen, er een gebouw van deze tijd mee heeft willen maken. De Pauluskerk heeft twee gedeelten: hef eigenlijke kerkgebouw mét plaats voor 630 personen en de bijgebouwen, waarin o.a. een zaal, die als kapel dienst kan doen en ruimte biedt aan 230 men sen. Een foyerachtige ruimte scheidt en verbindt kerk en bijgebouwen. Hierin vindt men een koffiebuffet., waarvan het de bedoeling is dat men er na do kerkdiensten gebruik van maakt. Uitwerking in samenwerking met het CBS Dit jaar houdt Rijkswaterstaat op Rijkswegen, op wegen onder beheer van de provineies en op wegen van een aantal belangrijke gemeenten een algemene telling van het verkeer. De uitwerking van de telgegevens geschiedt in nauwe samen werking met het Centraal Bureau voor de Statistiek. De gegevens van het C.B.S., Rijkswaterstaat, provincies cn gemeenten zullen zodanig opgenomen en verwerkt worden, dat de resultaten onderling vergelijkbaar zullen zijn. Het C.B.S. zal hierbij vermoedelijk gebruik maken van de elektronische rekenmachines, waarover dit bureau beschikt en waardoor de uitkomsten sneller bekend zullen worden dan voorheen. Het C.B.S. is ten aanzien van de tellingen van dit Jaar ln overleg getreden met enkele grote steden, die in 1955 aan de verkeerstelling hebben deelgenomen. BIJ de algemene verkeerstelling van dit Jaar worden de volgende soorten onderschelden: basistellingen, rayon tellingen (automatisch en visueel), tel lingen op een zeer drukke dag, tellin gen van buitenlandse motorrijtuigen en tellingen van het grensoverschrij dend verkeer. De basistellingen worden verricht aan 36 over het wegennet verspreide (ba sis-) telpunten gedurende 12 maanden, namelijk van 2 november 1959 tot en met 1 november 1960. Op een beperkt aantal punten, waar onder de meeste basistelpunten, zullen op tweede pinksterdag visuele tellin gen van 8 uur tot 24 uur worden ver richt. Op 1 juni en 8 augustus worden op een beperkt aantal punten, waaronder de meeste basistelpunten, van 6 uur tot 22 uur de aantallen buitenlandse motorrijtuigen geteld, onderscheiden naar voertuigcategorie en naar de ver schillende nationaliteitsletters op de voertuigen. Het grensoverschrijdend verkeer wordt 16 dagen lang gedurende afzonderlijk per grenspost bepaalde etmaalgedeel ten of gedurende een vol etmaal, af hankelijk van de duur van openstelling van de grenspost, geteld. Van 27 naar 9000 Ongeveer 25 grote gemeenten verrich ten op uniforme wijze eenvoudige tellin gen volgens een dubbel-kordonsysteem. De eerste verkeerstelling werd door de Rijkswaterstaat in 1908 gehouden. In dat jaar werd ook op de Vechtbrug in de weg van Amsterdam naar het Gooi een verkeerstelling gehouden, waarbij men 27 auto's telde. In 1916 passeerden op hetzelfde punt gemiddeld 63 auto's per dag. Van 1923 af tot de tweede we reldoorlog zijn regelmatig om de drie jaar tellingen verricht. Na de oorlog werden er tot en met 1955 nog drie ge houden. In 1955 passeerden de Vechtbrug gemiddeld 9000 auto's per dag De door al deze vroegere tellingen ver kregen omvangrijke gegevens over de sa menstelling en ontwikkeling van het verkeer maakten het mogelijk met slechts eens ln de vijf jaar een algemene telling te volstaan. Deze periode valt sa men met die van de internationale tel lingen op E-wegen. die zijn voorgesteld door de „Inland Transport Committee" en de Europese Economische Commissie te Genève. Kroesjtsjef in goede bui De Russische premier Kroesjtsjef was in een van zijn beste buien, toen hy don derdag, grinnikend en lachend, een on verwacht bezoek bracht aan de Engelse plastictentoonstelling die vandaag in de Russische hoofdstad zou worden ge opend. „Dingen als dit heten wij welkom", zei hij, wijzend op een machine voor het maken van plastic schalen. „Waar wy bezwaar tegen hebben zijn dingen, die ongenood boven onze hoofden vliegen. Die zullen wy naar beneden schieten". By een der stands zei Kroesjtsjef dat de Sovjet-Unie geprobeerd had zaken te doen met Engeland, doch dat de En gelsen te duur waren. De Duitsers, van wie de Russen een aantal fabrieken heb ben gekocht, boden niet alleen lagere pryzen aan, doch gaven ook nog kre diet. „Hoewel wy kibbelen met Ade nauer, kopen wy de Westdultse fabrie- ken." Grote lof voor de vriendelijke ontvangst (Van onze parlementaire redacteur) Het hoogtepunt van het 14-daagse bezoek aan Nederland van de parlemen tariërs uit Suriname en de Antillen, is de ontvangst geweest bij de Koningin in het paleis Soestdijk, Dat vertelden zy gisteravond in de levendige gesprekken, vol overtuiging, tijdens de receptie in Den Haag van de gevolmachtigde minister van de Antillen, de heer W. F. M. Lampe. Wij kenden de Koningin, vertelden zy, door haar officieel bezoek aan Suriname en de Antillen. Maar dit was anders. Wy kwamen nu by haar thuis. Zij is heel eenvoudig, maar toch merk je, dat zij de Koningin is. Zij spreekt echter zo harte lijk, dat je je er thuis voelt. Ja, die ontvangst te Soestdijk is het hoogtepunt van het bezoek geweest! Arnhem, de Gelderse Achterhoek, de landbouwkundige instellingen ln Wage- ningen, Limburg met de mijnen, Philips en Van Doorne in Eindhoven, enz. De Surinaamse en Antilliaanse Sta tenleden, die morgen terugkeren hebben hun kennismaking (voor enkelen een hernieuwde kennismaking) met Neder land zeer nuttig gevonden. Beter dan in Suriname of ln de Antillen hebben zy de Nederlanders ln Nederland leren kennen, en zelfs meer gewaardeerd, nu zij de Ne derlanders in hun eigen omgeving heb ben meegemaakt in andere verhoudin gen. De delegatieleden waren vol lof over de vriendeiyke ontvangst, die zy overal hebben genoten, by officiële gelegenhe den, maar ook van de zyde van de ge wone burger als zy op een vrije dag eens konden rondwandelen en de weg vroegen of iets anders wilden weten. Zy vertelden uit zichzelf, dat het him was opgevallen dat er in ons land geen spoor van rassendiscriminatie te bekennen is. Zy hadden nooit het gevoel gehad, ook niet op vrye dagen ln een restaurant of een dergelijke gelegenheid, ergens niet welkom te zyn. Helaas bekruipt hun dat gevoel soms wel ln andere landen. De afgelopen twee weken zijn voor de gasten uit de West zeer druk geweest. Zy hebben bezoeken gebracht aan Hil versum (Wereldomroep), Zeeland en de Delta-werken, Rotterdam en hot Botlek- gebied, de Hoogovens te IJmuiden, de fabrieken van Werkspoor. Amsterdam met de effectenbeurs, het Kon. Instituut voor de Tropen, het Rijksmuseum en het Concertgebouworkest. Alkmaar, Den Helder, de Afsluitdijk, Friesland, Gro ningen, Overyssel en de Noordoostpolder, Het Huis voor DRAAGBARE RADIO'S Ifwk-Bi GMGEUF/2 le/DCN - TfI.23005 Gisteren is in Amsterdam het huwelijk voltrokken tussen de ac teur Jan Retel en de actrice Sigrid Koetse. Het paar bij het verlaten van het stadhuis. Men had het gevoel geesteiyk enorm verrijkt te zyn en in korte tyd meer van Nederland te hebben gezien dan menige Nederlander. In heb algemeen had meh het vooral gewaardeerd zo vry te hebben kunnen spreken met vele topfiguren in bestuurs functies en ln het bedryfsleven. In de Antillen maken alle politici zich zorgen over de economische toekomst van het land. omdat de olie-Industrie door me chanisatie steeds minder behoefte heeft aan arbeidskrachten. De economische bestaansbasis moet daarom voor de toe- GEDAALDE WERKLOOSHEID INDE MAAND MEI De geregistreerde arbeidsreserve per eind mei bedroeg volgens een overzicht, dat gisteren door het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid gepubli ceerd werd voor mannen (inclusief de op aanvullende werken werkzame) 34.518. Aan het eind van april was dit: 46.839; eind mei 1959 was het 53.796. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind mei van dit jaar 3.413. De maand daarvoor was het 3.954. De situatie ln de openstaande aanvra gen was voor mannen eind mei 1960: 54.270. Eind april: 49.191. Eind mei 1959: 31.864. Voor vrouwen waren deze cyfers resp. 37.607, 34.659 en 30.548. komst worden verbreed. Men heeft nu de gelegenheid gehad het Nederlandse bedryfsleven duidelijk te maken, dat de West het venster is, dat uitziet op Noord- en Zuid-Amerika en dat een ves tiging in Suriname of de Antillen niet moet worden beoordeeld naar de be perkte afzetmogelykheden in het gebied van het Koninkrijk over zee. Nederland produceert toch ook niet alleen voor de Nederlandse bevolking. Het resultaat van de vele gesprekken bU bezoeken en op de recepties is, dat het Nederlandse bedrijfsleven een in dustriële missie naar de West zal zen den om de kansen en mogelykheden te bestuderen. Alleen al om die reden zou den de delegatieleden hun bezoek aan Nederland heel nuttig hebben gevonden. Advertentie Hotel, Café-Restaurant „HET OUDE KONINGSHUYS", SASSENHEIM TELEFOON 8240 Maar Wiesbaden is op zijn hoede, want het kan ivel eens een valse manoeuvre zijn Klein is opvolger van Priester (Van onze correspondent in Bonn) De vroegere Hitlerjeugdleider Friedrich Klein, een handelsreizi ger uit München, deelde gisteren in laatstgenoemde stad mede, dat de bijeenkomst van 800 uitgenodig de Duitse en andere Europese neo-nazistische organisaties en per sonen op eerste pinksterdag te Wiesbaden niet zal doorgaan. Uit protest omdat er zijns inziens valse publikaties over zijn gedaanl Het heeft Friedrich Klein met zUn neo-nazifestljn te Wiesbaden niet mee gezeten. De man die het gehele feest had georganiseerd, stierf op 16 april, het was de vroegere Hitlerjeugdleider en Arbeidsfront-man Karlhelnz Pries ter, een 47-jarige uitgever en journa list. hart en hoofd van alle nazi-orga- nisatles in Duitsland en ver daarbuiten. Priester was voorzitter van de Deut sche Soziale Bewegung. Hij poogde deze en andere Westdultse neo-nazi- groeperingen tot een eenheid te sme den en hy wilde de beslissende stoot daartoe te Wiesbaden geven onder de aanmoedigende kreten van andere Westeuropese nazi-groepen. In Wiesba den zou men dan moeten komen tot een ..Notgemeinschaft Reichstreuer Verbande". Priester gold als een neo-nazi van formaat. Hij kende Iedere fascistische groep ln West-Duitslandvan de Deutsche Gemelnschaft tot het Deut sche Block. Hy had een boekhandel voor nazl-lectuur, hy was een van de oprichters van de Europese Sociale Be weging, de overkoepelende organisatie van neo-fascistlsche bewegingen in de Scandinavische landen. België, Frank- ryk. Engeland (Mosley). OostenrUk, Zwitserland en Nederland. Pries ter kreeg van onbekende Duitse finan ciers veel geld voor het maken van dure reizen naar Egypte, waar hy, vol gens by hem gevonden brieven, lange gesprekken heeft gevoerd met de voor malige assistent van Goebbels. de nazi-professor Johann von Leers, met de concentratiekamp-arts Elsele en met de gevluchte nazi-leraar Zind. Ook zou Priester hebben onderhandeld over wapenleveranties aan de Arabi sche staten en hy zou er in geslaagd zUn deel te nemen aan de Bandoeng- conferentle van Afro-Aziatische staten, waarop hU he«*ft verklaard, dat de Bondsrepubliek een onderontwikkeld gebied is Deze voorstander van een ..nieuwe Europese orde" stierf evenwel in april. Klein nam zUn taak over, maar kwam ln het begin van deze week in aan raking met de officier van Justitie te Frankfort. Deze maakte zoveel be kend over Kleins nazistische werk, dat de neo-nazichef er tenslotte de brui aan gaf. Desondanks is men te Wes- baden het aanstaande weekeinde op zyn hoede: Kleins mededeling van gis teren zou wel eens een valse ma noeuvre kunnen zyn Honderd personen in Polen gearresteerd Volgens welingelichte kringen in War schau zijn na de gevechten over een kerkelyke aangelegenheid, die maan dag in de Westpoolse textielstad Zielona Gora tussen een deel der bevolking en de politie hebben plaats gehad, onge veer honderd mensen gearresteerd. Ty- dena de gevechten werden vier perso nen ernstig gewond, onder wie een po litieman die een schedelfractuur op liep. Enkele tientallen politiemannen en veohtende burgers werden licht ge wond. aldus deze kringen. Volgens welingeliohte kringen in de Poolse hoofdstad overwegen de auto riteiten om de r.-k. geesteiyke. in wiens parochie het gebouw is gelegen, te ver volgen. De autoriteiten beweren, dat deze geestelyke in zijn preek op zon dag Jl. zyn gehoor had opgewekt het gebouw te beschermen. Hy zou daarbij hebben gezegd, dat de bisschop van Gorzow. mgr. Wilhelm Pluta, dit optre den had goedgekeurd. net bewuste gebouw was voor de tweede wereldoorlog eigendom van de Duitse protestantse kerk De eigen domsrechten van deze soort bezittingen maken thans een punt van geschil uit tussen de kerk en de staat. Het grootste deel van het gebouw is verhuurd aan particulieren en r.-k. organisaties, die aan de parochiegeestelijken huur beta len. De gemeente-autoriteiten wilden, aldus genoemde zegslieden, dc leeg staande kamers overdragen aan een plaatselijke culturele instelling en het plaatselijk orkest. Naar verluidt vatten de autoriteiten van de communistisohe partij ln War schau het gebeurde ernstig op. Dit is het tweede oproer binnen een maand tyd naar aanleiding van een geschil tussen een plaatselijke kerk en plaa*- selijke staatsautoritelten. On 2 april kwam in Nova Hut-a. Po lans mode.- staalat-ad. een grote menigte ln opstand na pogingen tot het weghalen van een snui De belde oproeren hebben een scha duw geworpen op de besprekingen op hoog niveau tussen kerk en staat-, die op het ogenblik gaande zyn in een poging om een oplossing te vinden voor een aantal geschilpunten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15