NOLET Militaire dictatuur of een pseudo-democratie ZWITSAL MOEDER WORDEN... Parool gewijzigdzelfbedrog is ten einde Smadelijk einde van een illusie Minister Marijnen dronk melk bij opening Sterovita-fabriek Mijn man vindt Heineken het lekkerste bier dat er bestaat...!" Dat Ui4tOCC l*ii niet, dat CS zo...!99 Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 juni 1960 Derde blad no. 30064 Studenten vallen Kisji's woning aan Vijfduizend Japanse studenten, die be togen tegen het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag, hebben vandaag de ambtswoning van premier Kisji omsin geld en pogingen gedaan er binnen te dringen, hoewel een sterke politiemacht op de been was. De studenten bekogel den de politie en politiewagens met ste nen. Een andere groep van naar schatting tienduizend studenten hielden een be toging in de omgeving van het parle mentsgebouw en deden ook daar pogin gen binnen te dringen. De algemene raad van Japanse vak verenigingen heeft voor zaterdag sym bolische stakingen afgekondigd, waarbij vier miljoen arbeiders betrokken zijn. De secretaris-generaal van de raad, Ak la Iwai, heeft vandaag gezegd, dat andere stakingen zullen worden afge kondigd tussen 10 en 19 juni, de dag waarop president Eisenhower volgens de huidige plannen in Japan zal aankomen voor een officieel bezoek. Het grootste Japanse vakverbond, had reeds een reeks stakingen voor vandaag afgekondigd, in het bijzonder bij de spoorwegen. De politie heeft meegedeeld, dat vanmorgen vroeg gevechten zijn ge leverd op een station in Tokio,' waar le den van het vakverbond treinpersoneel trachtten te over te halen mee te doen aan de staking van morgen. Turkije staat voor keus tussen: (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Het parool was „66T". Tweeduizend zwijgzame Turkse kolonels, oversten en majoors wisten al twee maanden lang wat het betekende: „6 juni is geheel Turkije ons". Premier Adnan Mendères wist het niet. Geen wonder, want de chef van de geheime dienst, méé in het komplot, rapporteerde, dat het leger als één blok achter de regering stond. Dat deed het ook, alleenhet had de vinger aan de trekker. Zó gerust voelde de kleine, gladde premier zich, dat hij op propagan- datoer naar het binnenland ging en zes Franse journalisten uitnodigde om mee te komen getuigen van zijn geweldige populariteit. Mendères verhaastte met zijn toer de executie. Een wat corpulente, grijze generaal met stekende Zonder moeite grepen de Turkse officieren onder hun onafzienbare met goud draad bestikte pannekoekpetten alles dat uit het krioelende nest een heenkomen zocht: Mendères zelf, vluchtend naar zijn moeder op een eiland voor de kust; de minister van Financiën wiens schatkist leeg was, maar wiens portefeuille zestig duizend dollar telde, de minister van Buitenlandse Zaken Zorlu, wiens zakken uitpuilden van reischeques en waardepapieren gn wiens vrouw inderhaast vier honderdduizend dollar aan juwelen probeerde te verstoppen. Een smadelijk einde; de vrije wereldledige persvrijheid heeft aangekondigd. die zich blind had gestaard op de 500.000 schildwachten die Turkije tegen het bol sjewisme onder de wapenen bracht, die Menderes en Zorlu aan de conferentie tafels der NAVO tot kampioenen der vrijheid had uitgeroepen, herinnerde zich ineens zijn neus, die de uit Turkije opslaande stank toch al eerder had ge roken. Vandaag is dat zelfbedrog afgelopen. Na Irak, Pakistan, Zuid-Korea, in af- wachting van Japan en Spanje is in Turkije de wekker afgegaan voor die genen, die de kracht van de vrye we reld afmeten naar het aantal geweren, raketten en atoombommenwerpers, dat op Moskou gericht is. Onder het harde schild van de mili taire paraatheid blijkt er iets te rotten in de periferie van de vrije wereld, de pseudo-democratiën, de feodale dicta turen, de veiligheidsgordel van Dulles, waarin nóch politiek nóch sociaal-eco nomisch aan de verplichtingen van de edele woorden „vrije wereld" is voldaan. Ongeduld werd „missie" Misschien treuren nu ook Mendères en zijn marionetten-ministers daarover in hun sobere kamertjes of bij de gezamen lijke maaltijd in de krijgschool van An kara. Voor hun militaire bewakers bui ten spelen de luidsprekers om beurten nasale Turkse zangeressen en Bill Ha ley's rock and roll af. De NAVO omvat moeilijk vermengbare culturen! Turken op straat, die vrolijk elkaar toeroepen: „Mendères katyl" en er het bijpassende gebaar met de vinger langs de keel bij maken, beweren dat men het plan heeft de donkere premier en president Celal Bayar naar het hondeneiland in de zeer van Marmora te sturen. Naar die stenen rots verscheepte men vroeger de hon den van Istanbul, die, omdat er niets te eten viel, elkaar dan maar soldaat maak ten. Zachtmoedigheid is nooit een op vallende eigenschap van de afstamme lingen van Djenghis Khan en Timoer- lenk geweest Mendères peinst achter de ramen, waardoor zijn minister van Binnen landse Zaken Gidek zich al in arren moede te pletter liet vallen, mogelyk ook over de kwade afloop van zijn goedbe doelde begin: hij doorbrak het keurslijf der Kemalistische economie, waagde een begin van de landbouwhervorming, gaf de boeren weliswaar geen onderwyws maar wel wat religieuze troostprijzen. Maar al snel begon hij zjjn eigen on geduld voor een „door God gegeven mis sie" te verslijten en kreeg last van groot heidswaanzin. Hij bouwde als een Ro meinse keizer, smeet miljarden weg aan de vernieuwing van Instanbul (de af braak slaagde, de vernieuwing niet, Is tanbul ziet er nu uit als een gebombar deerde stad), ruïneerde de economie. Daartegen had hij sléchts één remedie: hij verklaarde gebruik van het woord „inflatie" strafbaar als landverraad. Hij knechtte pers en parlement, duldde geen tegenspraak en ging tenslotte over de Turkse schreef toen hij van woede hui lende officieren opdracht liet geven op manifesterende studenten te schieten. Wie nu Exit Mendères derhalve. Wie betreden nu het toneel? De democratisch partij heeft een nieuwe leider, Sidki Yircali, maar hoewei de nieuwe regering de yol- heeft de krant al het loodje gelegd. Er zijn moeilijkheden met de papierleve rantie, de arbeiders staken. Nu zullen alle andere kranten een redacteur af staan en het blad zal voortaan „Ordnun Zaferi"heten, de „Victorie van het le ger". Die naam is voorshands tekenen der voor de situatie dan de regerings verklaring, dat alle democratisch vrij heden weder ingevoerd zullen worden. Aangezien die democratische vrijheden in Turkije nóóit bestaan hebben, valt er ook niet veel aar weder in te voeren. In afwachting van wat men eerlijke verkiezingen wil blijven noemen, regeert het leger via twee organen: de officie ren-junta, die „nationaal eenheidscomi té" heet en generaal Gursels voorlopig kabinet vaar slechts drie generaals door vijftien burgers, economen, juristen en technici worden bijgestaan. Zij verga deren nu dagelijks en kijken enigszins ontzet naar de torenhoge financieel- economische problemen, waar zij voor lopig weinig meer aan kunnen doen dan te zeggen, dat „alles spoedig in orde zal komen en dat Turkije zonnige dagen te gemoet gaat". Die zon zal dan toch uit het buitenland moeten komen, dat voor de zoveelste maal kan hopen, dat Tur kije niet wederom een bodemloze put zal blijken. bruine ogen, Djemal Gursel geheten, spoedde zich naar Izmir naar de grauwe hoofdstad Ankara, ongemakkelijk gebed in de stenige heuvels van Anatolie's hoogvlakte waarover stoffige, schrale winden suizen. Daar werden de Franse journalis ten, tevreden in slaap gevallen nadat zij hun artikelen over de populaire Mendères hadden doorgebeld, vrijdagochtend om vier uur wakker door vuurstoten van mitrailleurs. Het parool was gewijzigd tot „275T". In Parijs veeg den opmaakredacteuren het zetsel van die dure artikelen in de prullenbak. Het Turkse leger, bij traditie neutraal werktuig van ijzeren gehoor zaamheid, had zijn traditie verbroken en zijn hak gezet in het mierennest van het regime-Mendères. grondwet op te stellen. Voorzitter pro fessor O nar, deken van de juridische fa culteit in Is tanboel, die zelf door de po litie bont en blauw geslagen werd, denkt, zijn blauwe plekken betastend, in de richting van een parlement met twee ka mers en vooral aan verankerde waarbor gen, die moeten voorkomen dat de ver liezende politieke partij niet automatisch door de winnaars van de verkiezingen ter slachtbank wordt geleid tegelijk met de offerschapen, die men bij zulke gele genheden in Turkije de keel pleegt af te snijden. Effendi-klasse, ambtenaren, oficieren en grondbezitters enerzijds en de analfabe tische verpauperiseerde boerenbevolking (80 procent van het volk). Als een offi cieren-regering zou falen, valt dat bind middel weg en doemen er sociale botsin gen aan de horizon. Deze these klinkt logisch. Zij wordt bestreden door anderen die in Egypte, Soedan, Pakistan, Irak officieren hebben gezien, die merkten dat het hete ijzer van de macht wel afkoelt als men het maar in handen houdt. De komende maanden zullen leren of Turkye een mi litaire dictatuur of een pseudo-democra- tie zal worden. De komende decennia échte democratie zal kunnen zijn. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M WIELRENNEN Dauphine Liberé De Fransman Bus to is winnaar ge worden van de derde etappe van het criterium „Dauphine Liberé". De rit ging van Gap naar Aix-les-Bains over een afstand van 234 km. Busto finishte met een voorsprong van by na* vijf minuten op een groepje van drie renners, van wie de Spanjaard Karmany de sprint om de tweede plaats won. De Nederlanders eindigden in de ach terhoede. De Fransman Milesi bleef, ondanks een achterstand van bijna 7 minuten op Busto, leider in de algemene rangschik king. De uitslag was: 1. Busto 234 km. in 7.21.12 (gem. 31.826 km/uur), 2. Karmany (Spanje i op 4.56, 3. Poulidor (Fr.) z.t., 4. Dotto (Fr.) z.t., 5. Huot (Fr.) op 6.56, 6. Milesi (Fr.) z.t., 7. Walkowiak (Fr.) z.t., 8. Lach (Fr.) z.t., 9. Riviere (Fr.) z.t., 10 Mastrotto (Fr.) z.t., 42. Enthoven (Ned.) op 18 min. 52 sec., 61. Van der Borst (Ned.) op 48 min. 2 sec., 64. Kool (Ned.) op 48 min. 5 sec., 68. Zilverberg (Ned.) op 52 min. 2 sec., 69. Verhoef (Ned.) z.t., 74. Marinus (Ned.) op 1 uur 14 min. 41 sec. Het algemeen klassement na de derde etappe is: 1. Milesi (Fr.) 19.19.27, 2. Walkowiak (Fr.) op 1.19, 3. Abate (Fr.) op 1.56, 4. Busto (Fr.) op 5.15, 5. Bisilliat (Fr.) op 7.10, 6. Queheille (Fr.) op 8.00, 7. Ble- neau (Fr.) op 8.07, 8. Poulidor (Fr.) op 8.23, 9. Dotto (Fr.) op 9.11, 10- Karmany (Spanje) z.t., 21. Enthoven (Ned.) op 13.29, 55. Zilverberg (Ned.) op 51.29, 57. Kool (Ned.) op 53.20, 59. Verhoef (Ned.) op 57.17, 66. Marinus (Ned.) op 1.14.08, 67. Van der Borst (Ned.) op 117.03. By die verkiezingen zal waarschijnlijk dan de oude, dove Ismet Inonu, opvol ger van Ataturk, zyn rentree maken. Inonu zei tot voor kort: „Wij zijn als re volutionairen begonnen, maar moeten als democraten eindigen. Als wjj „put schen", vernietigen wij veertig jaar ont wikkeling". Toch heeft hij zijn stilzwij gende toestemming aan de staatsgreep moeten geven. Hij houdt zich nu bescheiden op de achtergrond, identificeert zich niet met det revolutionaire officieren, die naar men zegt, hem op handen dragen. De oude Ismet Pascha, zelf generaal, weet hoe moeilijk het is een leger dat in een drang naar zuivering de macht heeft ge grepen weer tot terugtreden te bewegen. Gloeiend ijzer. Over die hoop zal misschien voorna melijk het constitutionele comité beslis sen, dat koortsachtig bezig is een nieuwe En het leger zelf? Het heeft die macht in handen alsof het een gloeiend stuk yzer is, beweert niets liever te willen dan het zo snel mogelijk aan vuurvastere handen terug te geven. De kenners van Turkije geloven daarin, wijzen op het ongelofelijke gezag dat het Turkse leger voor autoriteit, rang en leeftijd bezit; hier zyn geen kwade jongemannen als Nasser en Kassem aan het werk zeggen Inonu terug 7 zij. De officieren weten dat het in Tur kije beminde leger het énige bindmiddel is in dit land, dat gescheiden is door een gapende sociaal-economische kloof tus sen stad en land, tussen de heersende Ned. Olympisch Comité ontving f. 5.000.— (Speciale berichtgeving) De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marynen, heeft gister morgen als symbolische handeling de officiële ingebruikstelling van de nieuwe Sterovita fabriek in de Spaarnpolder verricht door het drinken van een glas melk. Het was van de eerste produktie van deze dag en het werd hem aangeboden door de 8-jarige Willem Wuister, het zoontje van een der fabrieksarbeiders. Een tweede, meer reële handeling was de aanbieding in een melkfles van een chèque van f. 5000.door de directie van Sterovita aan ir. A. Paulen, vice-voor- zitter van het Ned. Olympisch Comité, bedoeld ter dekking van de kosten van de melkvoorziening aan de Nederlandse atletenploeg in Rome. Ir. Paulen toonde zich er dankbaar voor. I burgemeesters van Rotterdam. Delft, Ridderkerk, Dordrecht, Schipluiden en I Nootdorp en de Rotterdamse wethouder j van Sociale Zorg en Volksgezondheid, de heer G. Z. de Vos en de directeuren en voorzitters van talrijke instellingen en organisaties op het gebied van ge zondheidszorg en zuivelindustrie, de meesten hunner in gezelschap van' hun dames. De gedelegeerd commissaris van de NV Sterovita melkprodukten de heer R. Talsma herinnerde er in zijn welkomst woord aan. dat toen Sterovita ruim 20 jaar geleden met haar werkzaamheden in het Westen van het land begon, te Rotterdam een onaanzienlijk fabriekje aan de Aelbrechtskade werd overgeno men waar begonnen Werd met een om zet van plm. 30.000 liter melk per week. In de nieuwe fabriek zal per week ca. een kwart miljoen liter worden ver werkt. Deze sterke groei van de omzetten is een gevolg geweest van het in november 1940 tot stand gekomen melkstandaard- disatiebesluit waarvan vele concentra ties het gevolg waren. Deze plechtigheden werden bijge woond in een enorm grote en bijzonder gezellige, fraai met bloemen versierde tent door vele leden van de overheid, o.w. de secretaris generaal van Land bouw en Visserij dr. J. H. Patijn, de Drukke dagen voer jeugd van LFC De jeugdafdeling van LFC heeft drukke dagen voor de boeg. Zaterdag wordt deelgenomen aan het adspiran- tentoemooi van DSO te Zoetermeer, zondag aan een j uniorentoernooi van CVV te Rotterdam en maandag aan een jeugdtoemooi van Wassenaar. Voorts spelen de juioren A van LFC hedenavond om 7 uur te Voorschoten tegen Rouwkoop voor een finaleplaats in het toernooi om de Juniorenbeker van de Afdeling Leiden van de KNVB. Ronde van Italië Jacques Anquetil heeft in de 43ste Ronde van Italië een prachtige en voor het verdere verloop van de stryd uiter mate belangrijke overwinning behaald op zyn concurrenten. In de tijdrit van Seregno naar Lecco over een afstand van 68 km. (16e etappe) forceerde hjj namelyk een winst van vele minuten op Massignan, Nencini, Delberghe, Ga ui, Pambianco en de Belg Jos Hoevenaers, die in deze rit zyn roze leiderstrui kwfjt raakte aan de Fransman. Anquetil reed de afstand met een moyenne van ruim 45 km./uur. Wim van Est kwam ditmaal met een negende plaats - vóór om. Gaul, Hoevenaers, de sterke Zwitser Ruegg en Van Looy - tot een zeer acceptabele prestatie. De uitslag was: 1. Anquetil (Fr.) 78 km. in 1.29.57 (moyenne 45.356 km/uur), 2. Baldini (It.) op 1 min. 27 sec., 3. Ron- chini (It.) op 3.35, 4. Nencini (It.) op 4.26, 5. Poblet <Sp.) op 5.09, 6. Carlesi (It.) op 6.18. 7. Adriaenssens (B.) op 6.25, 8. Pambianco (It.) op 6.45, 9. Van Est (Ned.) op 6.45, 10. Gaul (Lux.) op 6.50, 11. Hoevenaers (B.) op 7.05, 15. Ruegg (Zwits.) op 7.43, 16. Van Looy (B.) op 7.46. Michel Stolker werd 70ste meteen achterstand van 13 minuten en 37 seconden. Het algemeen klassement na de tijdrit is: 1. Anquetil (Fr.) 62.23.24, 2. Nencini (It.) op 3.40, 3. Hoevenaers (België) op 4.19, 4. Ronchini (It.) op 5.49, 5. Gaul (Lux.) op 7.32, 6. Massignan (It.) op 7.58, 7. Delberghe (Fr.) op 8.26, 8. Carlesi (It.) op 8.28, 9. Pambianco (It.) op 8.41, 10. Adriaenssens (België) op 11.51, 1L Van Looy (België) op 12.19, 14. Botella (Sp.) op 21.30. In het algemeen klassement staat Wim van Est nog op de 26ste plaats nu met een achterstand van 33 minuten en 2 seconden, Michel Stolker is 55ste op 1 uur 9 minuten en 17 seconden. Giannantonio Ricco vloog tijdens de rit in volle vaart tegen een op het par koers geparkeerde auto. Hij werd ern stig gewond opgenomen in het zieken huis van Seregno. Advertentie Gisteren werd in het restaurant in het topje van de Euromast een modeshow gehouden. De manne quins moesten even bij de ballu- strade poseren. Nationale drank In zijn openingstoespraak getuigde minister Marynen vol lof van het stre ven van de melkindustrie onze natio nale drank de melk aan de hoogste kwa liteitseisen te laten voldoen. Hij maakte voorts gewag van de uitstekende resul taten van de door de veehouders vrij willig ingestelde controle en beloofde gaarne nader te zullen overwegen op welke wijze het zuivelbeleid tot een ver dere stimulans daartoe kan worden aangemoedigd. De minister besloot met directie en personeel geluk te wensen met de vol tooiing van deze ultra-modern inge richt fabriek en het uitspreken van de verwachting dat de wassende melk stroom van Sterovita een garantie in houdt van een geslaagde afzet. Nadat in groepen de nieuwe fabriek was bezichtigd hebben bij de lunch nog verscheidene sprekers het woord ge voerd. In de elfde ronde van het zone- toernooi te Madrid werd de partij tussen Donner en de Italiaan Guistolizi bij de 41e zet afgebroken. Donner leidt nu met pnt en 1 afgebroken partij vóór de Hongaar Portisch die VA pnt heeft. Leuke WEEKEINDSHIRTS in moderne Spaanse en Italiaanse kleuren. OVERHEMDEN in de bekende merken TRENCO - FABLO - KERK O ZOMERCOLBERTS en PANTALONS zo licht als een veertje. SPORTPULLOVERS ^in suède en wol. FALCON regenjassen HERENMODEMAGAZIJNEN Botermarkt 89 Haarlemmerstraat 206 Verzet in Tibet duurt nog voort Volgens het Indiase blad „Statesman" is er onlangs in het noorden van Sikkim een zware stryd geleverd tussen het Chinese leger en 5.000 Tibetaanse ver zetslieden. Onder deze laatsten zouden 800 doden zyn gevallen. Er wordt verder gemeld dat 35.000 Tibetanen en 15.000 Chinezen werken aan de spoorweg van China naar Tibet, die men tegen het einde van het jaar klaar hoopt te hebben. Volgens het Indiase blad „Express" hebben de Chinese troepen zware ver liezen geleden tijdens de opstand van de Tibetanen midden-mei Volgens het blad „The Statesman" komen er berichten binnen over „nieuwe veldslagen" Indi ase legereenheden in het grensge bied van Sikkim hadden opdracht ge vluchte Tibetanen te ontwapenen. Het blad meldt voorts, dat de Chinezen een grote activiteit ontplooien aan de noor delijke grens van India. Zij zouden troe pen samentrekken, wegen bouwen en vliegvelden aanleggen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11