Laatste nieuws Australiërs gaan langzamerhand wat ruimer denken over de immigranten Achteruitzetting van musici is veel voorkomend verschijnsel Minister van Arbeid greep in 11a actie van Nederlands blad Louisehal Dierenpark Wassenaar wordt aanzienlijk uitgebreid Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 juni 1960 Vijfde blad no. 30063 Australië maakt een snelle ontwikkeling door, die dank zij de heersende grote welvaart door vrijwel alle lagen der bevolking wordt gedeeld. In Sydney bijv. worden meer dan 1500 nieuwe ge bouwen opgericht. Er wordt meer dan driehon derdmiljoen gulden in belegd, afgezien van de normale woningbouw. Nederlandse immigranten, die in de bouwvakken werkzaam zijn, pikken natuurlijk een flink graantje mee. Verscheidene hunner, die zich zo'n tien jaar geleden hier hebben gevestigd, zijn nu „eigen baas", en er zijn „groten" onder hen. Daarbij denk ik niet aan Gerard J. Dusseldorp (uit Utrecht), die een van de twee grote bouw- baronnen van Sydney, ja van heel Australië is geworden (de andere is een Australiër). Hij heeft voor enkele tientallen miljoenen guldens aan woningen en kantoorgebouwen neergezet en legt ook de grondslag voor het machtige operagebouw, dat nu al, nog voor het gereed is, als een soort wereldwonder vermaardheid heeft gekregen. Dus seldorp maakt daarenboven kans, dat zijn plan van honderdmiljoen gulden voor de vernieuwing van Sydney's havenwijk, wordt uitgevoerd. Dus seldorp, die in opdracht van Bredero's Bouw maatschappij uit Utrecht hier kwam en een moedermaatschappij achter zich heeft staan, kan men echter bezwaarlijk een immigrant noemen. (Van onze correspondent in Sydney) Ik spreek hier liever over de „kleine man" uit Nederland, die hier, na tien Jaar in Australië, een naam te verliezen heeft in de Australische zakenwereld, bijv. de Alkmaarder Willem Kalf, die „groot" geworden is in de bouwwereld van Sydney en nu een zakenreis maakt door Amerika en Europa; voorts T. Steen en E. Pinkster uit Groningen, die in Tasmanië scholen en fabrieken bouwden en nu een zendstation bouwen van bijna een miljoen gulden op de vierduizend voet hoge, berg Wellington nabij Hobart, de hoofdstad van de eiland-staat, die naar onze oud-vaderlandse ontdekker Tasman is genoemd. Het doet een Neder lands hart goed zulke successen te zien. Zelfs Abel Tasman, als hij het had kunnen zien, zou er trots op zijn. Terwijl het niet zo heel moeilijk lijkt om met met durf door te dringen in de Australische zakenwereld, ligt het probleem anders by de professionele be roepen. Dokters, dierenartsen, tandartsen moeten vrijwel altijd opnieuw examen afleggen. Er Is veel tegen geageerd en soms met enig (hoewel niet volledig) succes. ficieel in een vergadering van deze com missie heeft toegezegd de vakbond van musici op de vingers te tikken. Als men weet dat de macht van de vakbond zó ver reikt, dat deze zelfs voor de buitenlandse musici, die een tournee van bijvoorbeeld zes weken door Austra lië maken, het lidmaatschap van de bond verplicht stelt - en van hen dus eist, dat zij contributie betalen (voor een vol jaar!), dan kan men bevroeden met welk een grote belangstelling de Ne derlandse immigranten-musici de uit slag van 's ministers interventie tege- moetzien. Vele Nederlandse immigran ten zijn amateur-musici, die in de avond-uren of in de weekeinden als mu sici iets bijverdienen. Ook van deze ama teurs eist de vakbond dat zij lid worden, en de vakbond heeft alle recht en macht om die eis te doen naleven. Enerzijds dreigt de vakbond de immigrant-musi cus buiten te sluiten door een buitenspo rige contributie te eisen, anderzijds dwingt de bond hem lid te worden. Nog maar een heel klein kiertje Er zijn ook andere beroepen, waar Australië nog moet wennen aan de ge dachte van de concurrentie, bedreiging in zijn strijd om het bestaan. In een pe riode van welvaart is het gemakkelijker toor een Australiër om over die „bedrei ging" heen te zien dan in een tijd van economische teruggang, maar ondanks Ie huidige welvaart worden de deuren hier en daar voor immigranten nog op slechts een heel klein kiertje gezet, zo- ils bij de beroeps-musici. Gelijkgerech tigdheid van genaturaliseerde immi granten met geboren Australiërs is pas erkregen nadat het Nederlands-Austra- ïsche weekblad „De Nieuwe Wereld" laarvoor een actie had gevoerd. Het- elfde blad heeft nu de aandacht ge- lestigd op de vernederende behandeling, iie de vakbond van musici de immigran- en doet ondergaan door van hen een tier keer zo hoge contributie te eisen 1I6O gulden) als van een geboren Australiër (40 gulden) De Nederlandse musicus Jules van der Llei (die kort geleden is overleden) zei nij bij zijn leven openhartig, dat hij die 60 gulden had betaald, ook al vond hij iet onrechtvaardig, maar hij vroeg mij >m - als ik er over zou schrijven - zijn laam niet te noemen, want hij wilde ^moeilijkheden" vermijden. Hij boog voor Ie macht van de vakbond Numerus clausus Dat de Australische omroepcommissie leen semi-officiële instelling) er een oort numerus clausus op nahoudt voor mmigranten-musici kan evenmin door ie beugel, maar zij tracht er althans en redelijke verklaring voor te vinden. )e vakbond daarentegen weigert elke discussie. Van de Nederlandse immigranten- ant is de kat de bel aangebonden, toen ie voorzitter van de Nederlandse ver- niging in Sydney, dr. Cornelis Wouters, ia herhaalde publikaties in de „Nieuwe Vereld", als afgevaardigde van de Raad an Goede Buren (een semi-officiële in- telling tot bevordering van de assimila te van immigranten) de kwestie in lit assimilatie-college aanhangig maak- e, en erop ongeloof stiet. Ook op de ongste jaarlijkse burgerschapsconven- ie in de nationale hoofdstad Canberra tond dr. Wouters voor „opgehaalde :houders". Culturele vrijheid Daar de immigrant-musicus aldus in (jn culturele vryheid wordt beknot, leeft de Australische vereniging voor ulturele vrijheid (aangesloten bij de In- ernationale Organisatie voor Culturele V'rUheid te Parüs) de actie van „De i'ieuwe Wereld" voortgezet in de immi- ranten-adviescommissie van de liberale artij en thans is het zover gekomen, iat de federale minister van Arbeid of- OEGSTGEEST Wedstrijd gaat niet door De wedstryd tussen UDO en Oegst- jeest, die, zoals wij gisteren meldden, onderdagavond op het sportterrein an de Laan van Oud-Poelgeest zou 'orden gespeeld, gaat niet door. Op iet terrein moeten herstellingswerk- aamheden worden uitgevoerd. Geen voorrang Gistermiddag omstreeks kwart over i]f is een bromfietser bij de Warmon- erweg door een auto aangereden. De romfietser moest met een diepe wond an een van zUn benen in het Acade- lisch Ziekenhuis te Leiden worden pgenomen. De bromfietser reed op de lljnsburgerweg - Leidsestraatweg. De uto, die werd bestuurd door een in- 'oner van Oegstgeest en op de War- nonderweg reed, zou de bromfietser een voorrang hebben verleend. VOORSCHOTEN Ds. D. J. Modderaar neemt beroep aan Ds. D. J. Modderaar te Rotterdam- luid heeft het beroep naar de Geref. !erk alhier in de vacature van ds. M. len Boer, die naar Zaanslag vertrok, langenomen. Klap op de vuurpijl Dat bij het hoogste gezag, de federale minister van Arbeid, het inzicht is door gebroken,, dat er voor discriminatie geen plaats is, verheugt ons. Als klap op de vuurpijl in het feest der „verlichting" kwam bovendien het bericht dat de mi nister van immigratie de verschillende staten ertoe heeft bewogen om discrimi natie tegenover immigranten, die land willen kopen en huizen bouwen, af te schaffen. Hier en daar moesten zy na- melijk nog altyd ministeriële vergunning daartoe vragen om dezelfde rechten als eigenaar te krijgen als geboren Austra liërs. Laten wij hopen, dat de vakbond van musici dit licht van 's ministers vuurpijl niet dooft door koppigheid en de immi grant-musicus een Spaanse belasting blijft opleggen, waardoor hij in zijn cul turele vrijheid wordt beknot. De Austra liër is bezig van geïsoleerde eilandbewo ner uit te groeien tot wereldburger, maar in de wereldtaal, die hy spreekt - de muziek - klinken nog enkele nare disso nanten STADSNIEUWS Schoolreisje Prinses Ireneschool Gisteren hebben de leerlingen van de vierde en vijfde klasse der Prinses Irene school in twee autobussen begunstigd door het mooie weer een fyn reisje ge maakt. In Utrecht werd de Domkerk bezich tigd. Vervolgens ging de tocht naar het kasteel te Zuylen. De jeugd had grote bewondering voor de prachtige balzaal en de vele kamers, de ene nog mooier dan de andere. De namen van Jacoba van Beieren en Frank van Borselen, die dit „Huis te Zuylen" eens bewoonden - bekende klanken voor hen uit de ge schiedenis der Middeleeuwen - kwamen in deze oude historische omgeving meer tot leven. Veel belangstelling had ook de aldaar bewaarde, door Alva geschreven brief. Daarna reden de bussen het jonge ge zelschap naar het Gooi. waar in een speeltuin de boterhammen werden ver orberd en onder leiding van het perso neel een heerlijke wandeling in de bos sen werd gemaakt. Het volgende reisdoel was Valkeveen. Voor deze attractie was een flinke tyd uitgetrokken. De jeugd heeft zich in de speeltuin buitengewoon geamuseerd. De thuisreis werd over Schiphol geno men, zodat kon worden genoten van de aanblik die het vliegverkeer biedt, waar bij de aandacht werd gevestigd op de nieuwe typen vliegtuigen die te zien wa ren. Vermoeid maar uiterst voldaan stapte de schooljeugd te acht uur aan de Van Vollenhovenkade weer uit de bussen. KON. NED. AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN By K.b. zijn bekrachtigd de benoemin gen van de heren prof. dr. A. C. Zaa- nen, prof. dr. G. W. Rathenau, prof. dr. J. F. Arens, prof. dr. H. J. Lam, prof. dr. J. H. P. Jonxis, dr. C. J. Bouwkamp, ir. B. D. H. Teilegen, dr. ir. J. P. Mazure tot gewoon lid en van prof. dr. P. Fal lot, prof. dr. E. P. Wigner tot buiten lands lid van de afdeling natuurkunde der Kon. Ned. Akademie van Weten schappen. Lange lijst van nieuwe aanwinsten In het Dierenpark Wassenaar wordt op het ogenblik gewerkt aan een be- langryke uitbreiding van de Louisehal, het glazen vogelpaleis,, waarin een van de zeldzaamste vogelcollecties ter we reld te bewonderen is. Het nieuwe ge deelte wordt echter niet op dezelfde wyze ingericht als de bestaande hal. Er wordt n.l. één enorme volière ge bouwd van 70 meter lengte en 20 meter breedte, waarin enkele duizenden vo gels een zeer grote vrijheid zullen ge nieten. Deze reuzenvolière zal omge ven worden door overdekte galerijen, waarin de bezoekers kunnen wandelen. Nog dit jaar hoopt men het nieuwe gedeelte gereed te hebben. Nieuw in het park zijn de arendga- lerij en de watervogelvolière. Ook de grote speeltuin werd van vele nieuwe toestellen voorzien. Wat de dieren betreft, er is een lange lyst van nieuwe aanwinsten van de laatste maanden. Het meest trots is directeur P. W. Louwman op de 2-ja- rige mannetjes-gorilla .Bobby". Het LEIDERDORP Harmonie naar De Bilt Tweede pinksterdag gaat de Harmo niekapel met drumband naar de Bilt om deel te nemen aan een federatief-con cours. De kapel speelt in de tweede af deling, terwijl de drumband ook zal moe ten marcheren. Gewoonte getrouw zul len ook deze zomer weer 4 zomeravond concerten worden gegeven. WATERPOLO DKD-RESERVES WONNEN Gisteravond speelde in het Leider- dorpse zwembad DKD II tegen Sleutel stad 3. Direct na het begin bezorgde Peter Heykoop met een strak schot DKD de leiding. Door een misverstand in de Lei- derdorpse achterhoede zag Sleutelstad al gauw kans de geiykmaker te scoren Door een goed vry zwemmen kreeg Hans Diehl de gelegenheid DKD opnieuw aan een voorsprong te helpen, maar de rust ging in met gelijke stand 22. Na de rust was het weer Peter Hey koop, die doelpuntte: 32. Sleutelstad had nog eenmaal een kans de gelijk maker te scoren, door een toegewezen strafworp, doch deze belandde tegen de paal. In de stand kwam peen verandering meer, zodat de uitslag 2—2 in het voor deel van de thuisploeg bleef. park bezat al twee van deze zeldzame mensapen, maar beide bleken vrouw tjes te zUn. Na de aankomst van Bobby is het Dierenpark Wassenaar het enige in Europa, dat drie van deze interessante dieren bezit. Bobby is zich overigens van zUn belangrykheid hele maal niet bewust. Met de jonge chim pansee ,,Kees" en een jonge orang oetang laat hy zich 's middags door vele belangstellenden bewonderen op het speciale podium, dat voor het op treden van de mensapen werd ge bouwd. Fraaie nieuwe aanwinsten zyn een paar Panda-beertjes uit de Himmalaya, de Vietnamese hangbuikzwyntjes, en kele soorten lynxen, een drietal jonge gestreepte hyena's en Zuidafrikaanse stokstaartjes, een klein soort marter achtig dier. In het aquariumhuis is een aantal nieuwe tropische vissen te bewonderen. HOUDT T.V. OP TE BESTAAN (Speciale berichtgeving) „T.V.", het onafhankeiyke weekblad voor kykers en luisteraars, een uitgave van de N.V. Explicator (Misset, Doetin- chem) houdt waarschynlyk op te be staan. De raad van commissarissen heeft aan de hoofdredacteur P. de Ruwe te Amsterdam tot 15 juni a.s. de gelegen heid gegeven het blad te verkopen. Lukt dit niet, dan zal de uitgave worden ge staakt. Op 1 juli a.s. zal het blad dan voor het laatste verschynen. De heer De Ruwe had geen commentaar. Leidse meisjes gaven balletuitvoering In de grote zaal van „Den Burcht" heerste gisteravond een genoeglijke stemming. Velen waren daar nJ. bij elkaar gekomen om een uitvoering by te wonen, welke de leerlingen van de balletschool Herry Hendrichs zouden geven. Even gezellig was het ook op de plan ken, waar de meisjes, van klein tot groot, hun kunnen op het moeilijk be gaanbare terrein van de dans trachtten te demonstreren. Dat de kinderen met ernst en toewijding aan het werk togen kan beslist niet gezegd worden, maar ook hier bevestigde vanzelfsprekend de uitzondering de regel. Wil men een groepje „ballerina's in den dop" met enig succes in het openbaar laten op treden dan moeten deze meisjes toch in de eerste plaats op de hoogte zyn met het begrip discipline. Praten, lachen en naar elkaar kijken, kortom er een potje van maken, behoort zelfs op een kin- derballetavondje uit den boze te zijn. Wij misten over het algemeen op deze ouderbijeenkomst iedere vorm van con centratie. Vooral wanneer er op gram- mofoonmuziek gedanst wordt een pianist zou eventueel nog heel wat kun nen redden! is dit een eerste vereiste. Over deze muziek zou ook heel wat te schrijven zyn. Vermelden wy slechts, dat de meeste platen eerst geruime tyd nadat het doek was gehaald begonnen te spelen, terwyi op het eind van de avond de band, waarop de muziek van Chopin, Les Sylphides, was opgenomen, haperde. Na een oefening aan de barre dansten de meisjes op muziek van Beethoven, Schubert, Gounod, Luigini en enkele andere componisten. Dat de verschillen de vaders, moeders, broertjes en zusjes toch wel wat trots waren, spreekt van zelf. Met grote aandacht volgden zij de verrichtingen van de danseressen, van wie sommigen werkelyk wel hun best deden. Het geheel maakte echter, het zy nogmaals gezegd, een rommelige indruk. Jammer eigenlyk, want het kan met een beetje goede wü heus wel beter. En laat men dan de volgende keer ook iets meer aandacht aan de kostuumpjes besteden. Kleine slordigheden vallen in het felle licht van de schynwerpers nu eenmaal erg op! Een verademing voor de ware balletliefhebbers was het optreden van Jeannette Hermans, een Leids meisje, dat zeker over enige talenten op ballet- gebied bezit. Zy danst met veel liefde voor het vak, terwijl houding en gebaar van dit jonge meisje telkens weer op vallen. Aan het slot van de avond wer den de gebruikelyke bloemen en bon bons overhandigd. Comité Persant Snoep had veel succes Voor de laatste maal heeft het co mité, dat gelden ingezameld heeft voor een gedenksteen op het graf van dok ter J. J. Persant Snoep, die van 1911 tot 1952 huisarts in Leiderdorp geweest is, vergaderd. De secretaris-penningmees ter. de heer J. Kooreman. gaf een over zicht van de financiën. Het bleek, dat hoewel de dokter reeds 7 jaren rustend was en de actie op bescheiden schaal gevoerd was, er byna duizend gulden binnen was gekomen. Hierbij inbegrepen een bijdrage van „Goed Verbond". Deze vereniging heeft tientallen jaren be hoeftige patiënten van dokter Persant Snoep aan versterkende middelen ge holpen. De voorzitter, de heer W. Hen- nipman, dankte de bestuursleden t.w. de heren W. Hockx, J. van Leeuwen en N. de Vogel (de vereniging is inmiddels op geheven) voor hetgeen zy gedaan had den. De secretaris dankte hij voor z'n vele werk in dubbele functie en bood hem een boekwerk aan. De heer R. v. d. Hoek, oud-hoofd van de N.-H. School aan de Kastanjelaan meende de tolk te zyn van de oud-patiënten, toen hij het comité dank bracht voor de wyze waar op dokter Persant Snoep is herdacht. Met de wens dat spoedig een straat naar de dokter vernoemd zal worden, waar door de mooie plaquette haar bestem ming zal krygen, sloot de heer Hennip- man de vergadering. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Vrijspraak voor boekhandelaar De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 41-jarige boekhande laar uit de hoofdstad vrygesproken van het hem ten laste gelegde versprei den van een aanstootgevend „realis tisch" boek (Mr. Gigolo"). De officier van Justitie had tegen hem 5 maanden gevangenisstraf geëist. De raadsman had op grond van het feit dat dit boek oorspronkelijk had het een andere titel al jarenlang in ons land is ver kocht, vryspraak gepleit. Medio januari 1959 waren by de boekhandelaar de 276 overgebleven exemplaren van dit door hem in sa menwerking met een Belgische uitge ver uitgegeven boek, dat in België werd gedrukt, in beslag genomen. De Amsterdamse brigadier van poli tie, die in opdracht van hogerhand proces-verbaal heeft opgemaakt, ver klaarde ter zitting 19 mei j.l. dat hy het boek niet kwetsend voor de eer baarheid vond. EXTRA TOELAGE VOOR NIEUW-GUINEA (Van onze Haagse redactie) De dienstplichtige militairen, die naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden, zul len daar profiteren van een aanmerke- lijk gunstiger betalingsregeling dan die, welke in Nederland voor hen geldt. Zo verdient een dienstplichtig soldaat ge durende de circa 12 maanden die hij van zyn eerste oefentijd in Nieuw-Guinea doorbrengt een belastingvrye soldij van f. 124,per maand. Bovendien ontvangt hy na zijn terugkeer voor elke dag In Nieuw-Guinea een toelage van f. 1. Voorts bestaat voor de uitgezonden dienstplichtigen de mogelijkheid een jaar of langer na te dienen door een verbintenis aan te gaan als reservist. Een gewoon soldaat wordt dan doorgaans soldaat eerste klasse. Voor elk jaar vrij willig nadienen ontvangt hij na afloop f. 600.—. C.S.W.Y. betreurt stap aannemers Het dagelyks bestuur van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond be treurt het besluit dat de ledenvergade ring van de NAPB heeft genomen, om het lidmaatschap van het CSWV op te zeggen. Aldus wordt meegedeeld in een communiqué, waarin verder wordt ge zegd: „Het dagelijks bestuur is van oordeel dat alleen door hechte samen werking in het grote verband der cen trale werkgeversorganisaties, de belan gen van het bedrijfsleven op de beste wijze kunnen worden gediend. Het dagelyks bestuur heeft met te meer verwondering kennis genomen van het besluit van de NAPB, omdat het CSWV, in de moeilijkheden die voor het bouwbedrijf zijn ontstaan als ge volg van het loon- en prijsbeleid van de regering, met de belangen van het bouw bedrijf ernstig rekening heeft gehou den. De voorzitter van de NAPB heeft op 7 april J.l. daarvoor ook zyn erken- telykheid betuigd. Gouverneur Speekenbrink in ons land De gouverneur der Ned. Antillen, de heer A. B. Speekenbrink, is met ont spanningsverlof in Nederland aange komen. Hy zal waarschynlyk enkele maanden in ons land blijven. VOETBAL Kruiver vervangt Wilkes Piet Kruiver van PSV zal Faas Wil kes, die voor de uitnodiging heeft be dankt, vervangen in de Nederlandse ploeg, die naar de West gaat en daar wedstryden zal spelen tegen Mexico, Su riname en de Nederlandse Antillen. Kort geding Veroniea-PTT vastgesteld op 10 juni (Van onze Haagse redactie) Het kort geding, dat door rar. dr. K. VV. P. Klaassen in naam van de wilde zender „Veronica" is aangespannen tegen de P.T.T., is door de president van de Haagse Rechtbank voorlopig bepaald op vrijdag 10 juni. Mr. Klaassen betwist de PTT het recht om „Veronica" van het telefoonverkeer over Scheveningen- Radio uit te sluiten. Omdat de „Veronica" op 183 meter destijds volgens de PTT loodsdiensten en andere zenders stoorde, werd 't schip uitgesloten van het radiotelefonisch ver- kee met de wal via Scheveningen-radio. De „Veronica" is toen van 183 meter overgegaan naar 193 meter, waardoor, volgens mr. Klaassen het argument van storen niet meer opgaat. De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals, heeft on langs meegedeeld, dat de „Veronica" in noodgevallen wel gebruik mag maken van verbindingen met Scheveningen- Radio. K.N.V.B.-toto (Van onze Haagse redactie) Vier deelnemers aan de KNVB-toto van zondag jl. delen de eerste prys van 79.275 gulden. Het zijn de heren F. J. van der Ven (Arnhem). IV. Celie (Am stelveen), C. P. Mariens (Schiedam) en F. J. van den Berg Vlaardingen)Zij behaalden 13 punten. Vyfenveertig deel nemers met 12 punten delen de tweede prys van eveneens 79.275 gulden. BEURSOVERZICHT Nieuw hoogterecord voor Philips AMSTERDAM, 2 Juni By een regelmatige en by tyden levendige affaire werden aandelen Philips vanmiddag op een nieuw hoog terecord aller tijden verhandeld by een koers van 1075%, nadat op 1068 was geopend. Tegenover de buitenlandse en lokale vraag stonden slechts geringe verkooporders. Mede hierdoor behaalden de elektrowaarden een koerswinst van circa 28 punten, vergeleken by de vorige slotkoers. Ook de preferente aandelen Philips werden hoger geadviseerd. Ook voor Unilever was goede vraag aanwezig. Het fonds kwam boven negen keer pari uit en noteerde 908, na een opening op 900. De „brug" van 900% werd zeer ge- makkelyk genomen. De handel verliep zeer kalm. Ook hier voerden de buiten landse aankopen de boventoon. Philips en Unilever lagen gisteren in Wall Street zeer vast in de markt en dit was voor Amsterdam een grote ruggesteun. Aku's boekten op 483 circa vyf punten winst. Kon. Olies stelden bij een prijs van f. 14020 (f. 141.80) opnieuw teleur. De aandelen lagen een paar dubbeltjes beneden pariteit New York. De arbitra ge was in deze hoek aan de verkoopzyde. Hoogovens gaven een goed herstel te zien op 686, waarmee het gehele verlies van de beide vorige dagen bijna werd ingehaald. De vaste tendentie voor de scheep vaartaandelen bleek ook vandaag ge handhaafd. De koerswinsten bedroegen 2 tot 5 punten. De vaste tendentie voor Amsterdam Rubber handhaafde zich. Het fonds steeg van 119 tot 121, tegen een voorgaande slotprijs van 118. Het koersverloop voor certificaten Dell was vrij grillig, want na een opening op f. 175.50 steeg de prys tot f. 178.50, om daarna weer te dalen tot f. 17650. De slotkoers van gisteren was f. 174. Staatsfondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 Juni. Londen 10.55%—10.55%, New York 3.76%—3.77%, Montreal 3.82H—3 83^. Parys 76.92—76.97, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.38—90.42, Stock holm 72.88%—72.93%, Zürlch 87.32%— 87.37%, Milaan 60.72%—€0.77%, Kopen hagen 54.52%—54.57%, Oslo 52.80%— 52.85%, Wenen 14.48—14.49, Lissabon 13.15—13.16%. SASSENHEIM Boerenleenbank gaat bouwen In „Het Bruine Paard" werd onder voorzitterschap van de heer K. Verde- gaal de 56ste algemene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank gehou den. Na een kort openingswoord keurde de vergadering de balans en verlies- en winstrekening over 1959 goed. Van de winst, groot f 21.430.39, werd f 12.000 toegevoegd aan de algemene reserve, terwijl de Testerende f9.430.gereser veerd werd voor vennootschapsbelasting en onkosten nieuwbouw. De heer H. J. Heemskeik werd ver volgens met algemene stemmen herbe noemd als üd van de raad van toezicht. De heer J. Bakker werd met algemene stemmen als bestuurslid herkozen. Na deze verkiezingen deelde de heer Ver- degaal mede, dat de raad van toezicht en het bestuur besloten hebben tot het bouwen van een nieuw bankgebouw met directeurswoning. Ter verwezenlijking van deze plannen is onlangs een per ceel grond, groot 1500 m2., aan de J. P. Gouvemeurlaan aangekocht. Op deze grond staan acht woningen, welke in het kader van de zgn. krotopruimingen van gemeentewege gesloopt zullen wor den Deze nieuwbouw is noodzakelyk. daar het huidige pand. dat in 1930 in gebruik werd genomen .te klein is en geen mogelijkheden tot verbouwing biedt. De bekendmaking van deze nieuwbouwplannen werd door de leden met enthousiasme begroet. Beurs van Amsterdam ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99% Ned. '59 4% 99,V 99% Ned. '59 4% 97A 97 A Ned. '60II 4% 99% 99AGB Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obi. 3% 78% 77% Ned. '47 3% (3) 92% 92A Ned. '51 3% 95?s B 96B Ned. '53 (3%) 93%GB 93% Ned. '56 3% 93% 93A Ned. '48 3% 86% 87% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88Vs Ned. *55 n 2V* 90% 90% Ned. '37 3 90% B 90%B Dollarlng '47 3 91A 91%GB Investeringscert. 3.. 9611 96}8 Ned. 62-64 3 97% 97}g Indie '37 A 3 92% 92fi Grootboek '46 3 89% Ned. W.B. 6% 103AGB 109%GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34 34% Nat. Handelsbank 162 162 Ned. Handelmy267% 269%GB Amst. Rubber 118 GL 119GB H.VA155% 155% Senembah 546 546 A.K.U478% 482 Berkel's Patent (v.) 285 GB 290GB Calvé Delft cert. 879% 899 Deli My.en (Ver.) 174 177.30 Kon. Pap. v. Gelder 275 GB 275%GB Hoogovens eert673 683% MüUer en Co. N.B. 420 422% Ned. Kabelfabr495 GL 500GB Philips 1045% 1075 Philips pref300 303 Unilever 882% 907% Wilton Feyenoord 200%GB 203GB Biliton 2de r348 425 Dordtse Olie gew. 658 665 Kon. Olie (f20.—) 143 141.50 idem (50 f20.—) 141.80 140.10 Holl. Amer. iyn 136% 139% Java China Paket 140 152 KLM105 105 Kon. Ned. Stmv My. 177 181 Kon. Paket My135% 137GL Stoomvaart My. Ned. 156% 163GB Nievelt Goudr eert 144% 145% v. Ommeren eert. 270% 276% Kon. Rott. Lloyd 144 147 Ned Scheepv Unie 144% 147% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 97% id. id. '37 I-II (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 98% B Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 10311 103% ld. N.WB. '52 (4%) 96% 96% Industr. ObUgaties Philips Dollarlng '51 95 94% Premieleningen 103% A'dam '51 I 2% 84% 85 A'dam '56 I 2% 79% 79% A'dam '56 II 2% 95% 95% A'dam '56III 2% 95 94% Eindhoven '54 2% 79% 80% Enschede '54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 2% 86% 86% Idem II 2% 89% 88% R'dam '52 I 2% 88% 88% 89B 100% B Utrecht '52 2% 90L 90L Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 223.50 Amst. Bank 339% 340 HB.U. eert224 222 Rott. Bank 293 294% Twentsche Bank 269% 251 Industrie Ondernemingen Albert Heyn440 B 475B Borsumy54% 57 K. N. Edmet. A-AA 93 93 fdem pref. wd. 108 108 Electrolasmy309 315 Kon. Ned. Grofsm. 160 163 HolL Constructie 495 B 496 Ing. bur. v.Bouwnyv. 266 267% Intematlo 147 149 Int. Kunststoff. Ind. 66% 68 Leidse Wolspinnerij 395 399 Rott. Droogdok My. 588 590 Sikkens Groep 645 648 Ver. Touwfabrieken 300 302 Walvisvaart 111 113 Wemink's Betonm. 135 137 Van Wyk en Heringa 105 106 Zaalberg 116L Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5%B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24f| Intern Nickel 107% 108% Anaconda 50 49A Bethlehem Steel 44% 44% Cities Service 40% 40% General Motors 44% 44% Kennecott78% 78 Vi Republic Steel 59% 60% Shell OU 62% 61 Union Pacific 26 25% Un. States Steel 78 79

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7