Cm Wh MATTH. BRINKS Ds. D. J. Vossers over de plaats van de Ned. Herv. Kerk in ons volksleven Grote ontstemming over tijdelijke standplaats patat- en worstkraam Ds. E. Saraber: bij de jeugd vaak gebrek aan enthousiasme Winnaars „D'Oprechte Amateur" gaan naar de landsfinale Past hier niet in stadsbeeld! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 Juni 1960 Tweede blad no. 30063 Classis Leiden N.H. Kerk bijeen „Laat ons leven belijden zijn" De afgevaardigden ter Classicale Vergadering van de Classis Leiden in de Ned. Hervormde Kerk kwamen gisteren bijeen in het Zendings huis te Oegstgeest. Ds. D. J. Vossers van Leiden had de leiding van de vergadering. Na samen zang en gebed las hij een deel van Ro meinen 12. Tn zijn openingswoord zei hy. dat hij jaren geleden een preek gelezen had van dr. A. K. Kuiper. Bij het 400- jarig bestaan van de Doopsgezinde Broe derschap hield deze bekende kanselrede naar een preek over 1 Petrus 2 17: „Hebt de Broederschap hartelijk lief!". Mocht hij deze tekst met deze bedoeling gebruiken? Ds. Vossers wilde het nog een beetje scherper stellen en deze ver gadering openen met de woorden uit Romeinen 12 vers 2: „Wordt hervormd!" Spreker dacht hierbij vooral aan de mis sive, die rondgezonden was in verband met de volkstelling. Het schijnt ook voor de Overheid zeer gewenst te zijn om precies te weten, hoe de situatie in de Ned. Hei-vormde Kerk is. Zou er nu by de Generale Synode bezorgdheid zijn, dat er bij deze telling personen tussen de wal en het schip zouden geraken? Vandaar dan zeker het advies, dat al len hervormd zijn, die nog enige ge meenschap met deze kerk hebben. „Wordt hervormd!" zegt Paulus. Deze slagzin zou ook kunnen dienen bij een kerkbouwactie of voor een kerkdag. In de laatste tijd wordt ons nog al eens verweten, dat we imperialistisch zouden zijn; we worden beschuldigd van kerkis- me en misschien heeft men hierin wel een beetje gelijk. De Hervormde Kerk beschikt over een wonderlijke duur zaamheid. maar vormt tegelijk een eigenaardige mengelmoes. Op een predi kanten vergadering is het bijv. mogelijk, dat hetzelfde forum spreekt over de zaak-Smits, de wederdoop en de voetbal toto. En dan heerst er op zo'n samen komst een eenheid, die toch goed doet. Daarbij zullen we de ondeugden en ge breken van de kerk onder de ogen wil len zien. Klein deel leeft waarachtig mee Misschien is het juist wel de liefde tot de Kerk, aldus ds. Vossers, dat we niet mals zyn in onze kritiek. De Hervormde Kerk geldt voor gemakkelijk en ruim; het is er goedkoop; men behoeft er geen tienden te betalen. Je naam schrappen? Neen. dat doet de Hervormde Kerk nooit! Zo redeneert men algemeen. Wellicht zit er een kern van waar heid in; hetgeen ons benauwd is echter, dat er zo'n klein deel waarachtig mee leeft; daarom komen we ook zo achter bij kerkbouw en jeugdzorg. ..Wordt hervormd!" zo staat er in Ro meinen 2. In de Statenvertaling staat: „Wordt aan de wereld niet gelijkvormig, maar wordt veranderd!" d.w.z. bekeert U door de vernieuwing van Uw denken; niet alleen Uw theologisch denken, maar vooral het zedelijk en geestelijk denken, opdat gij moogt onderkennen, wat de wil van God is". Spreker eindigde zijn toe spraak met de oproep: „Laten we bij ons werk op deze dag er aan denken, wat we hadden kunnen doen als alle her vormden inderdaad hervormd geweest waren. In deze week voor Pinksteren bidden we ootmoedig: „Daal, Schepper, Heilige Geest, kom af!" Bij de ingekomen stukken waren twee brieven, welke betrekking hadden op de zaak-Smits; een schrijven van de kerke- raad van Watergraafsmeer en een van Alphen aan den Rijn. Met overgrote meerderheid werd besloten adhesie te betuigen aan de brief van Alphen. Ds. W. A. B. Hagen kon namens de Provin ciale Kerkvergadering mededelen, dat de zaak-Smits de volle aandacht heeft; men zoekt alleen naar de juiste wyze, waarop de procedure gevoerd moet wor den. Van ds. A. van der Kooij uit Noorden was een schryven binnengekomen, waar in hy ernstig bezwaar maakte, dat de laatste oproep, die uitgegaan was van de Generale Synode vlak voor de top conferentie, was uitgegaan in samen werking met de Rooms-Katholieke Kerk. Een commissie, bestaande uit ds. Over- gauw te Woubrugge, ds. De Ruiter te Leiden en oud. De Vries uit Lisse, zal contact opnemen met ds. Van der Kooij Enthousiasme ontbreekt! Ds. E. Saraber van Voorschoten liet namens de Classicale Jeugdraad veront rustende klanken horen over de stand van de arbeid onder de jeugd in ver schillende gemeenten. Wel is hier en daar nog clubwerk, doch het enthou siasme en het elan ontbreken. Op 8 en 9 oktober a.s. zal er op Oud-Poelgeest een vormingsweekeinde gehouden wor den. Een uitvoerige bespreking vond hierna plaats over de te volgen wegen bij het hedendaagse jeugdwerk. De conclusie was, dat men de aloude Boodschap in nieuwe vormen zal moeten aanbieden. Hiertoe zullen leiders gevormd moeten worden. Het is mede een zaak van de kerkeraad, dat dit onderdeel van het gemeentewerk de nodige aandacht krijgt. Ds. Kloek van Leiden liet een krachtig pleidooi horen voor bijwoning van de kerkdag op tweede pinksterdag. Drin gend vroeg ds. Kloek zondag a.s. van iedere kansel in de Classis een woord van opwekking te laten horen, opdat ook dit stuk van het vormingswerk moge slagen. Ds. A. C. Smits te Noordwijkerhout bracht een zeer dankbaar gestemd ver slag uit over de werkzaamheden van de geestelijke verzorging in het Academisch Ziekenhuis. Zelf heeft hy de arbeid on der de werkers van het ziekenhuis op zich genomen, terwijl ds. Van Embden uit Zoeterwoude en ds. Fokkema uit Kaag de patiënten van buiten de Clas sis bezoeken. Het financieel verslag over deze tak van arbeid moest minder optimistisch zijn. De bijdragen van de gemeenten moeten met twee cent per lidmaat wor den verhoogd en gesteld worden op ze ven cent per lidmaat per jaar wil men aan alle verplichtingen kunnen vol doen. maardan moeten alle ge meenten in de Classis ook meedoen. Met bijna algemene stemmen werd dan ook het voorstel tot verhoging van de bijdra ge aangenomen. De wederdoop In de middagvergadering leidde ds. G. F. Callenbach te Oegstgeest de bespre king in over „De wederdoop". Spreker zei. dat de vragen over de dooppraktijk sterk in discussie zijn. Karl Barth wijst de praktijk van de kinder doop af en de Generale Synode heeft in 1947 een breedvoerig rapport laten uit gaan over de dooppraktijk. Bij sommige secten zien we nu, dat het sacrement van de kinderdoop wordt afgewezen en dat de geloofsdoop naar voren wordt gebracht. In de eerste plaats stelde spreker vast, dat de christelijke doop naast het eigen christelijk karakter sterke verwantschap vertoont met het jodendom. De christe lijke doop is uit de synagoge voortge komen. Bij de proselieten, dat zijn de heidenen die tot het jodendom over kwamen - werd naast de besnijdenis ook de doop toegepast. Als de kerk in vroe ger eeuwen intrede doet in de Hellenis tische wereld, dan wordt de wederdoop ingevoerd. Hierbij treden antieke en magische gedachten op bijv. het dopen met „stromend water". In deze niet- Joodse wereld waren er eerst bezwaren tegen de kinderdoop, doch reeds in de tweede eeuw na Christus werd de kin derdoop algemeen. Tijdens de reformatie komt het sacre ment van de Doop onder een geheel an der licht te staan. De relatie „geloof- doop" wordt dan niet gesteld, want wie ontvangt de doop? Is dat de dopeling? We moeten wel bedenken, aldus spre ker, dat de dopeling opgenomen is in gezinsverband en lid wordt van het ge zin des Heren. De kerk heeft op grond van deze verbondsgedachte standpunt gekozen tegen de individualistische op vatting. Dit verbond is nl. eenzijdig: het gaat alleen van God uit. De mens kan hieraan niets toevoegen. God is de Bewerker van dit alles. Hier is alleen sprake van de vrije genade van God en daaraan houdt de gemeente van Jezus Christus vast. Deze geestelijke zaak kan ook slechts geestelijk worden verstaan. Het gaat om een bij Christus ingelijfd worden. God heeft met de mens dit Verbond willen sluiten. Volgens spreker is dit ook een van de pilaren, waarop de volkskerkge dachte steunt. Vervolgens schonk ds. Callenbach aan dacht aan de wederdoop bij de pinkster- groepen. Hier legt men alle nadruk op de belijdenis van de mens; de wederdoop geschiedt door onderdompeling. Bij de pinkstergroepen gaat het om het leven uit de Geest. Men leeft niet bij hetgeen éénmaal geschied is op de eerste pinksterdag; men gelooft, dat alle geestesgaven van die eerste pinksterdag nog aanwezig zijn. Zo komt men tot de geestesdoop. Spreker wees erop, dat het ontstaan van deze pinkstergroepen wijst op een tekort in de kerk. Heeft de pinkstergroep nu gelijk als zij zegt. dat de wedergeboorte in Chris tus niet voldoende is, doch dat de doop met de Heilige Geest daarop moet vol gen? Theologisch zal dit wel verant woord zijn, maar wij willen geen sche matisch vastlegge.n van de geestesga ven, omdat hierin een sterk wetticisme aanwezig is. Men vegeet, dat de Heilige Geest geleidelijk in een mens kan wer ken en we komen met dit alles in het griezelige vaarwater van de geestesdry- verij. Dan wordt het een bandeloze ont zetting, want de mens grijpt naar het geen hem niet gegeven is. Er is een ver plaatsen van het objectieve naar het subjectieve; het accent komt te liggen op de van-de-geest-vervulde mens en het werk van Jezus Christus wordt te kort gedaan. Aan, het eind van zijn toespraak pleit te ds." Callenbach voor het aanknopen van een pastoraal gesprek met deze mensen. „De Geest is uitgestort en Hij zal komen om ons het grote heiligheim in te fluisteren: in Jezus Christus mogen we kinderen zijn van die ene Vader, niet om onze verdienste, maar alleen uit vrije genade Gods". Bij de bespreking van dit onderwerp, waaraan de predikanten Koerselman, Van der Kooij. Vreedendaal, Oppenhei- mer en ouderling De Vries deelnamen, op ieders lip! 20 stuks f. 1 Lezers schrijven Eerbied voor de vrouw Aanranding met roof of zelfs met moord is een gebeurtenis, welke bijna dagelijks in de dagbladen wordt ver meld. Ondergetekende, en met hem zeer velen, vragen zich afwordt er tegen dit soort misdadigers wel streng genoeg op getreden? Heel vaak wordt door de betrokken verdediger een reden gevonden om zijn cliënt niet toerekenbaar te laten verkla ren om zodoende zijn straf aanmerke lijk te verlichten of te laten opnemen in een inrichting. Het is hoog tijd hieraan paal en perk te stellen en voor dit soort walgelijke misdaden langdurige straffen op te leg gen. Misschien dat dan jonge meisjes en vrouwen zich zonder angst weer vrij op straat kunnen begeven. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, S. Heemskerk Haarlemmer trek vaart 1, Oegstgeest Marijke Dusosiva en mevromv van Hest „D'Oprechte Amateur" is, naar men weet, op initiatief van de AVRO opgericht Mr. Harm Smedes is de permanente jury-voorzitter bij alle selecties of finales, waartoe de activiteiten van deze vereniging aanleiding geven. Deze sprak er zijn tevredenheid over uit, dat een nieuw bestuur (waarvan de heer Jongenburger uit Alphen voorzitter is) ontstane moeilijkheden heeft weten te overwinnen. Mr. Smedes streeft naar groei en handhaving in elke afdeling van een lokale sfeer, waarbij het beste naar boven komt, zodat een zekere traditie baan breekt, gebonden ook aan een vaste lokaliteit. In Leiden werd dit de bovenzaal van „Zomerzorg". Hengelaars vóór Morgenavond ls er voor de laatste maal gelegenheid, in te schrijven voor de lustrum-hengelwedstrijden van het L.S.C. op maandag 13 juni te 7 uur v.m. aan de Kanaalweg. De inschrijving vindt plaats in Sociteit Minerva. Gisteravond verzorgde de Toneel groep ,,'t Zuid wil vooruit" een cabaret- programma voor ouders en belangstel lenden. De verschillende schetsjes oogst ten veel succes, terwijl ook het zingen van de kinderen zeer in de smaak viel. Verder werden er volksdansen uitge voerd. De leiding was in handen van mej. Onvlee, die na afloop bloemen kreeg aangeboden. Onze stadgenote mej. Th. Questroo, slaagde te Den Haag voor het diploma kleuterleidster A. kwamen vooral vragen uit de praktijk van het gemeenteleven naar voren. Ds. Callenbach besloot zijn beantwoording met een oproep tot de kerk: „Laat ons leven belijden zijn!" Jaarvergadering: VVV Leiden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maarten, zn van H. van der Keur en A. C. van Egmond, Johannes Laurentlus, zn van J. L. Tuithof en J. C. Schouten. Ma ria Johanna Bernardlna, dr van A. Llnd- hout en P. J. Hiep, Barbera. dr van G. Lammens en C. C. Kool, Jacollne Margrie- tha, dr van J. de Boer en A. Veldman. OVERLEDEN J. Berk, 82 Jr, echtgenote van E. J. Sta- P«L De verzekering dat de heer Smedes het niet cultureel verantwoorde, zomede concessies aan de massa wil uitsluiten, hebben wij met belangstelling en vol doening vernomen. Het moet gaan om geselecteerde groepen. Daar mag rijp en groen zijn. De een zoeke zijn vreugde bij Bach, de ander in een accordeon of de beheersing van zijn spieren. Men splitst de werkzaamheden in secties „klassiek" en „licht", woorden die slechts een werkmaatstof bedoelen aan te geven. In Leiden is er tot heden echter een overwicht van het klassieke op het lichte. In elk dier beide secties worden op een finale twee winnaars aangewezen om uitgezonden te worden naar de landsfinale van iedere sectie, d.i. weldra naar Hilversum en Rotter dam. Zo gaan Marijke Dusoswa en mevr. v Hest-van Splunteren naar de AVRO- studio en de Electro Boys en Hans Rijnbende naar Rotterdam. Met deze beslissing stemmen we van harte in! Marijke Dusoswa speelt blokfluit, en haar eerste keuzestuk was een Sonate in F van Handel. Het geheim van dat spel was de argeloze charme, het ont wapenend pretentieloze ervan. Moge dit jonge meisje deze gave in alle ongerept heid bewaren! Dit optreden kon men „concerteren" noemen, zoals ook gold voor haar Loeillet-Gavotte. Zij had een voortreffelijke begeleider in de heer Jongenburger, die ook veel anderen zijn pianistische steun verleende. Wat de alt Grè van Hest presteerde was stukken moeilijker van aard, maar de harmonie van alle in het geding zijnde muzikale elementen had niet die volkomen afronding als van haar „con currente". Het lijkt ons juist, dat een jury bij het amateurisme, anders dan bij het geclassificeerde concourswezen, de moeilijkheidsgraad geen domineren de rol toekent bij de beoordeling. In mevr. Van Hest tekent zich in een aantal facetten iets af van de beroeps zangeres en in de beste ogenblikken zijn de expressie-middelen van haar sterke stem markant. Maar wie Gluck's Eury dice-aria zingt en Purcell's „Hark" stelt zich in vergelijking met de groot ste vocalisten en dan springen onge wild de resterende onvolkomenheden in het oog. bijv in registerkleuring en articulering. Zij had in mevr. Zwart een begeleidster, die de zang tot een kunst zinnig geheel wist aan te vullen. De Electro Bovs beoefenen de acroba tiek. Hun athletische verrichten, die naar kracht, vormgeving en ook goede smaak een totale realisering meebrach ten van de in alle kunstpresaties nood zakelijke factor „beheersing", maakten Qe jury-uitspraak vanzelfsprekend De gi'taarhedjes. van Hans Rijnbende heb ben ook een hartelijk succes geoogst" stellig, mede door het afgeronde en soe pele er van en door hun ongeforceerde voortgang. Tot slot stippen we nog een enkele prestatie van niet-pryswinnaars aan. We denken aan een met kleine stem Tijdens de gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden jaarver gadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is ernstige kri tiek geuit op de beslissing van B. en W. om aan de exploitant van een patat- en worstkraam tijdelijk toestemming te geven om een standplaats in te nemen op het trottoir, vlak bij de ingang van het Rijksmuseum voor Volkenkunde en in de onmiddellijke omgeving van het VVV-gebouwtje, dat hierdoor wel erg in de verdrukking komt te staan. Deze kritiek komt ons ook alleszins gerechtvaardigd voor. Nu VVV juist in de komende maanden weer aan duizenden buitenlandse toeristen inlichtingen zal verstrekken en ook de beide hier gevestigde Rijksmusea in de zomer bij honderden tellen, schaadt deze kraam, welke in deze omgeving detoneert, het stadsbeeld in hoge mate. Wil kunnen ons nauwelijks voorstellen dat deze gang van zaken de instemming kan hebben van de Welstandscommissie, ook al draagt de vergunning een tijde lijk karakter. Te begrijpelijker wordt de gisteravond geuite kritiek na de uiteenzetting van de voorzitter van V.V.V., de heer G. Groen, waarin hij erop wees, dat het bestuur, nadat het enkele weken geleden van dit plan had vernomen, direct zijn bezwa ren bij B. en W. kenbaar heeft gemaakt. In een onderhoud werd toen van de zijde van het College meegedeeld, „dat het wel iret zo ver zou komen". Na deze geruststellende mededeling leefde het bestuur in de overtuiging, dat het kwaad was bezworen. Toen dit achteraf niet Juist bleek te zijn de kraam is giste ren geplaatst heeft het bestuur zich onmiddellijk tot het College gewend, waarbij het moest vernemen, „dat hier thans niets meer aan was te doen. Een tijdelijke toestemming men rekent op circa tien maanden! was verleend" Zowel van bestuurszijde als van de kant der leden werd gisteravond tegen deze gang van zaken ernstig gepro testeerd. Na afloop van de vergadering vernamen wij, dat het bestuur de sug gestie aan de hand had gedaan om de kraam tijdelijk te verplaatsen naar het open terrein aan de Stationsweg tegen over het gebouw van de Kamer van Koophandel, waar omstreeks 3 oktober een poffertjeskraam een standplaats pleegt in te nemen. Ook onzes inziens ware deze plaat.' verre te verkiezen ge weest. Jaarvergadering De behandeling van de deze avond aan de orde gestelde jaarstukken had een vlot verloop. In zijn inleidend woord had de voorzitter bijzondere waardering De kraam, welke in deze omgeving volkomen detoneert. voor de activiteiten van het Lichtweek- comité en de deelnemende winkeliers. De aan deze week verbonden lotery leverde voor V.V.V. een batig saldo op van circa f. 10.000. Met de V.V.V.'s uit de omge ving wordt thans de mogelijkheid over wogen om te komen tot de uitgave van een streekfolder, hetgeen voor het toe ristisch verkeer van bijzondere betekenis wordt geacht. De directeur van V.V.V., de heer G van Weelden, die het door ons reeds ge publiceerde jaarverslag van een toelich ting voorzag, deelde mede, dat Leiden met ruim 13.000 overnachtingen in 1959, in de rij van V.V.V.'s de tiende plaats inneemt. Het financiële overzicht van de pen ningmeester. de heer G. A. F. Everstijn, gaf een nadelig saldo van f. 1861 te zien. Het batig saldo van de Lichtweek is hierbij buiten beschouwing gelaten. Dit is gestort in een afzonderlijk fonds. Voor dit jaar werd de minimum- ledencontributie wederom vastgesteld op f. 5; donateurs betalen f. 2.50 per jaar. De periodiek aftredende bestuursleden de heren prof. dr. J. Keuning en E. Wijnans werden herkozen. Na afhandeling van d-ze agenda ver toonde de heer C J. Piena een film over „Rembrandt, schilder van de mens" en „Nederlandse Miniaturen". In opdracht van de heer A. Mullens en naar een ontwerp van het Architec tenbureau Apon, Van den Berg. Ter Braake en Tromp te Rotterdam zal op de hoek van de Steenstraat en de Bin nenvestgracht een modem pand (vyf bouwlagen worden gebouwd. gezongen, maar fijntjes aangevoeld Reger-lied van mevr. v. Helsdingen Riddersma, aan het sensitief door Mieke van Velsen voorgedragen frag ment uit „Platero" van Jimenez, aan de fraai van toon en techniek geblazen klarinetsoli van Burgerjon, aan de leuke vrijmoedigheid in het optreden van mevr. den Duik in haar Franse chan sons, aan de goede operettefragmen ten van Annie de Vries. Voor de eerste prijswinnaars stond een beker klaar de tweede winnaars zullen een medaille, ontvangen. V. GARAGEHOUDER BEMERKTE AANRIJDING, ZAG ECHTER NIETS EN REED DOOR Op 12 november 1959 was een 28-jarige garagehouder te Oegstgeest. op de Oude Vest met zijn auto tegen een geparkeer de lijkauto gereden. Zonder dat zijn identiteit bekend was, was hij echter doorgereden. Voor dit geval had hy voor de Haagse Politierechter moeten ver schijnen. Aan de oproep had verdachte geen gehoor gegeven. In een schriftelijke verklaring had hy gezegd, dat hij de indruk had gekregen, dat er een aanrijding was geweest. Een eind verderop was hij gestopt en had hy gekeken of er iets aan zijn auto man keerde. Toen hij hieraan niets consta teerde was hij maar doorgereden. Wel was verschenen de benadeelde chauffeur van de lijkauto, een 45-jarige ingezetene uit Voorschoten. Deze ver klaarde, dat hij zijn wagen op de Oude Vest op het trottoir langs de huizenrij had gezet om het verkeer de gelegenheid te geven te passeren. De schade aan het rechterspatbord is reeds voldaan. De officier van Justitie eiste f. 75 boete of 15 dagen gevangenisstraf. De rechter wilde rekening houden met de verkeers situatie op dat moment en veroordeelde de garagehouder tot f. 50 boete of 10 dagen gevangenisstraf. KOOPMAN HIELD ER ERGERLIJKE LIJFSPREUK OP NA „De leugens liggen er dik bovenop" Dit zei de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter tegen een Bus- sumse koopman, die op 16 september 1959 een Leidse dame op zeer ergerlijke wijze had beledigd. De koopman bracht tot zijn verweer in het midden, dat het gezegde „vuile boer" als een soort lijf spreuk door hem werd gebruikt. De be ledigde partij en andere getuigen had den verklaard iets anders gehoord tc hebben. De officier za- het als een grote brutali Mt van verdachte om te probe- rer de justitie iets anders wijs te maken dan de werkelykheid. Hy eiste één week gevangenisstraf. De rechter wilde rekening houden met het feit, dat dit geval in een ruzieparty heeft plaats gehad. Hy veroordeelde de koopman tot f. 50 boete of vyf dagen gevangenisstraf. Advertentie CERTINA EN PRISMA HORLOGES (Mr. HORLOGEMAKER) HAARLEMMERSTRAAT 126 - LEIDEN (t.o. de Donkersteeg) Bijeenkomst „Kennis is Macht" te Leiden Het genootschap „Kennis is Macht- heeft gisteravond in ..Het Guldeor Vlies' een goedbezochte byeenkomst gehou den. welke was gewijd aan de mogelijk heden en problemen van het handels- avondonderwijs, mede in verband met het wetsontwerp-Cals. Na een hartelijk woord van welkom door de voorzitter, de heer J. W. Schnei der, werden de besprekingen ingeleid met een causerie over: De Handels avondschool als centraal instituut voor goed economisch onderwys" door oe heer H. Schuurman, directeur van de H.A.S. te Almelo en voorzitter van de Bond van directeuren en leraren by het H-A.O. In zyn meer dan 25-jarige loop baan was de heer Schneider zich steeds méér en méér de sociale strekking van het H.A.O. bewust geworden. Hoewel de zogenaamde democratisering van het onderwys ver gevorderd is. komt het helaas nog maar al te vaak voor, dat leerlingen der eerste klassen van een H.A.S. zeer geschikt zouden zyn om u l o. en zelfs middelbaar dagonderwijs te volgen, doch onder druk van econo mische gezinsomstandigheden moeten besluiten overdag „een baantje" te aan vaarden. Met enkele praktijkvoorbeel den toonde spreker aan. dat deze cate gorie van leerlingen met hun ou de H.A.S. opgedane kennis zich een be hoorlijke maatschappelyke positie kun nen verwerven en dat mede daarom het H A O op redelijk peil dient te blijven en niet devalueert tot z.g. „midden- stands(diplomaIniveau". Uitvoerig stODl spreker stil bij de eisen, die aan het H.A.O. en de leerkrachten bij dit onder wijs moeten worden gesteld. Uit de ar tikelen. gepubliceerd door Kamers van Koophandel en de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, blijkt overduidelijk, dat het bedrijfsleven zich de waarde van deze diploma's steeds meer bewust wordt en dat de bezitters hiervan veelal tot de meest gewaardeerde krachten be horen, mede doordat zy hebben ge toond ijver en doorzettingsvermogen te bezitten. Naast het geven van een gro tere bekendheid aan de Handelsavond scholen. dienen deze tevens te ontwik kelen tot Centrale Instituten voor goed economisch onderwys, dat aan de lera ren bijzondere eisen stelt, daar deze de extra taak hebben leerlingen te active ren, die reeds een. soms zware, dagtaak achter de rug hebben. Hierna stond spreker nog uitvoerig stil bij het wets ontwerp-Cals (de Mammoetwet). ..Het H.A.O. moet in de onderwijswet- geving die plaats krygen. die deze. uit sociaal oogpunt toch zo belangrijke tak van onderwys toekomt", aldus eindigde spreker zijn causerie. Na de pauze werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk gebruik gemaakt en werd nog een levendige discussie ge voerd over de onderhavige mogeiykhe- den en problemen. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wysbegeerte op proefschrift geti teld „Het ontwerpen van een sociologisch onderzoek" de heer E. V. W. Vercruysse; geboren te Koog a. d. Zaan en thans wo nende te Noordwykerhout. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „The autoxidation of isopropylbenzenes to benzoic acids in acid media", de heer R. van Helden, geboren te Rotter dam en thans wonende te Amstelveen. De promotie geschiedde cum laude. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool zijn geslaagd de heren B. Buwalda te Lisse. J. A. van Eek te Bos koop A. Faas te Nieuw-Vennep en de dames M. L. E. van Eybergen te Katwijk en M. Huijssoon te Alphen aan den Rijn. EINDEXAMEN STED. GYMNASIUM Van de groep B I van de eindexamen kandidaten van het Gymnasium slaag den de dames: J. C. W. Doeleman, A. M. de Jonge, beiden te Leiden, Alida de Jong te Oegstgeest en de heren F, Lahr, H. R. W. Nyeboer, W Oosterhoff, allen te Leiden, J. Teske te Woerden, J. D. van der Wind te Aarlanderveen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3