„Gij zijt ambassadeurs van Uw land en de pioniers voor de Benelux" WEERBERICHT Koningin ontmoette landgenoten Koningin en Prinses luisterden naar een interesssante schoolles BURGERS EN POLITIE SLAAGS IN EEN WESTPOOLSE STAD NIEUW RUSSISCH PLAN VOOR ONTWAPENING INGEDIEND Lagaillarde zal voorlopig achter de tralies moeten Wijven zitten HERENCOSTUUM 125,- de Cf* (Sue/ OTu leuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 JUNI 1960 No. 30063 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het was een bijzonder vermoeiende dag (Van onze speciale verslaggevers) „Ik dank U allen hartelijk voor het feit, dat U hier bent gekomen en ik kan het alleen maar betreuren, dat ik niet in de gelegenheid ben met U allen afzonderlijk te spreken. U zijt de ambassadeurs van uw land en pioniers voor de Benelux." Met die woorden begroette onze Koningin de meer dan 1400 land genoten, die gistermiddag de zalen van het Concert Noble in Brussel vulden. Wanneer Nederlanders in den vreemde ooit sterker de band die hen met hun Koningin verbindt hebben gevoeld dan is het wel geweest op deze massale receptie! meisjes uit zes landen klonk in per fect Nederlands en in perfect Frans, resp. het Wilhelmus en de Braban- gonne. Een bezoek aan het kasteel Van Gaasbeek en aan het Erasmushuis in Anderlecht stond vervolgens op het programma. Langs de wegen die door dit prachtige deel van België leiden stonden weer de kinderen zwaaiend met vlaggetjes in de kleuren van de twee bevriende landen. In het zo pit toreske Gaasbeek had men erebogen opgericht, waarin op hartelijke wijze de vorstelijke personen rond werden gereden. ECHT NEDERLANDSE ONTVANGST Enorme energie! Het uithoudingsvermogen van de Ko ningin is ongelofelijk. Een ieder, vooral de leden uit haar gevolg, verbaast er zich over dat de vorstin nog geen uiterlijke sporen van vermoeidheid vertoont. Een verbazing, die temeer grond heeft, omdat de Ko ningin in het begin van deze week onder een schier ondraaglijke geeste lijke spanning heeft geleefd. Maar waar zij ook in deze dagen soms na lange autotochten is verschenen, steeds weer geeft zü blijk van een enorme inte resse in alles waarmee ze wordt ge confronteerd. Waar dat nodig is, spreekt ze met de mensen teneinde een volledige indruk te krijgen. Gisteren was het wel een bijzonder vermoeiende dag. Eerst bracht zü gelük gemeld een bezoek aan de school, die naar haar is genoemd, ver volgens aan de Europese school, die ver buiten het centrum van de stad Brussel is gelegen. Zü volstond niet met het inwinnen van inlichtingen alleen. Neen, de Ko ningin, die zo'n grote steun ontvangt van haar dochter, wilde zelf het on derricht in een der klassen bijwonen. Tussen de leerlingen nam zü achter een lessenaar plaats. Het waren twee jongens die niet zonder een begrijpe- lüke schroom de Koningin hun cahiers toonden. Prinses Beatrix zat ,,in de school bank" naast een Nederlands meisje en Koning Boudewün begon al direct een dispuut met een van de jongens over een taalkundige kwestie. INTENSIEF ONDERRICHT Aan de beurt was gisterochtend „de vindplaatsen van delfstoffen in de wereld". De leraar deed dit zo gron dig en interessant, dat de Koningin na de les ongeveer 20 minuten te hebben bijgewoond, buiten tegen haar dochter zei: „Ik wou dat ik dat vroeger zó had geleerd! Zo intensief hebben ze het my nooit verteld". Trouwens niet alleen de Konrngin, maar ook Prinses Beatrix was enthou siast over dit onderwijscentrum, waar ernstig wordt gepoogd jonge mensen van meet af aan vertrouwd te maken met internationale vraagstukken. Büzonder aardig was de begroeting der hoge gasten. Uit de monden van Engeland wil naar tariefsverlaging (Van onze Londense correspondent) Erroll, de Britse onderminister voor handel heeft gisteravond in het Lager huis verklaard dat de regering hoopt dat de komende conferentie van de land den aangesloten bij de algemene over eenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.) zal leiden tot belangrijke tariefsverlaging. Hij voegde er aan toe dat Engeland met de V.S. en de zes van de Europese Sconomische Gemeenschap zal onderhandelen. De Engelse regering is bereid tot wederzüdse tarievenverla- ging voor een grote reeks goederen. Premier Macmillan heeft dezer dagen al gezegd dat de algemene atmosfeer voor onderhandelingen tussen de zes en de zeven thans uitermate gunstig is De moeilükheden zijn niet het gevolg van kwade gezindheid, maar van de inge wikkeldheid van de hele materie. OPNIEUW IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen. Vannacht zwakke wind en hier en daar mist, morgen zwakke tot matige wind tussen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 JUNI Zon op: 4.24 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 13.12 uur; onder: 1.29 uur. Hoogwater te Katwük te 9.18 en 21.52 u. Laagwater te 4.36 en 17.10 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Het evenement voor de Nederlan ders in België was vanzelfsprekend de ontvangst. Het werd een feest van niet te miskennen Nederlands karakter, meer dan een uur vertoefden vorstin en prinses onder hun gasten, van wie velen hun ontroering moeilyk konden verbergen. Zowel de Koningin, gekleed in een lichtgroen toilet, als Prinses Beatrix, die een pauw-blauwe jurk droeg, had voor de velen, die de kans kregen om in de naaste omgeving te staan, een woord. Belangstellend werd geïnformeerd naar de levensomstandigheden van die landgenoten en speciaal ging de inte resse uit naar hen die een functie be kleden bü een der Europese Gemeen schappen. Toen de Nederlandse am bassadeur, jhr. Teixeira de Mattos, de aandacht had gevraagd voor onze Ko ningin, viel er een stilte in alle zalen. Nadat zü de hierboven aangehaalde woorden had gesproken voegde de vor stin er nog aan toe: „Het spüt mün man en mü dat hü hier niet aanwezig heeft kunnen zün. Een longontsteking verhinderde hem op het laatste ogen blik de reis te maken. Onze dochter heeft hem nu vervangen en ik kan u zeggen dat zü het buitengewoon pret tig heeft gevonden om mee te gaan. Mün man laat u hartelük groeten. U allen wens ik hier het allerbeste toe!" Toen ineens schalde het door de zaal Leve de Koningin", een kreet, die door allen werd overgenomen en de muren deed trillen. Spontaan zette ver volgens een der aanwezigen het Wil helmus in. Zo plechtig klonk uit de monden van die landgenoten ons al oude volkslied, dat vélen de tranen in de ogen hadden Voor de laatsten ivas het feestelijk gebeuren ten einde, voor de Koningin en de Prinses wachtte echter een nieuwe taak, het galadiner in de Ne derlandse ambassade. (Men zie ook elders) Conflict in ZO AVO over rood Cliina Naar van welingelichte diplomatieke zijde wordt vernomen, is er woensdag op de ministersconferentie van de Zuid Oost Aziatische Verdedigings Organisatie ver schil van mening aan de dag getreden over de kwestie van toelating van China tot de Ver. Naties. Premier Walter Nash van Nieuw-Zee- land zei dat toelating van China de in ternationale spanning kan helpen ver minderen. Christian Herter, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, antwoordde hierop met felle kritiek op het regime van Peking. Hü verklaarde dat Amerika niet van plan is China di plomatiek te erkennen. Gistermorgen werd een bezoek ge bracht aan de Europese school te Brussel, alwaar de Koninklijke gasten hartelijk werden toege sproken. In 't geweer voor behoud van parochiegebouw Maandagmiddag j.l. hebben in de Westpoolse stad Zielona Gora ernstige botsingen plaats gehad tussen de politie en een deel der bevolking. Aanleiding hiertoe was een besluit van het gemeentebestuur om een parochie huis te verbouwen tot een gemeen schapsgebouw. Toen de hiermee belaste arbeiders met hun werk wilden begin nen, werden zij daarin verhinderd door vrouwen, die zich in steeds groter wor dend aantal bü het parochiehuis verza- Dc Sovjetrussische regering heeft een nieuw plan voor algemene ontwapening voorgesteld. De tekst van dit plan is hedenochtend door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en India, die hij achtereenvolgens ontving, ter hand gesteld. Ook zijn partijgenoten vonden dat beter (Van onze Parijse correspondent) Terwijl algemeen storm gevreesd werd, heeft de Franse nationale ver gadering gistermiddag in voorbeeldige kalmte het voorstel van het ultrarechtse Kamerlid Le Pen behandeld, om zijn geestverwant Pierre Lagaillarde uit de gevangenis te doen ontslaan. Legaillarde zit sinds eind januari van dit jaar in Parijs achter de tralies van wege de hoofdrol die hij speelde op de barricades van de stad Algiers, die toen uit protest tegen de liberale politiek van generaal De Gaulle waren opgeworpen. Le Pen betoogde dat zijn vriend zich helemaal, niet aan de gerechterlyke vervolging wilde onttrekken, die tegen hem aanhangig is gemaakt, maar het parlement, zo meende Le Pen, diende zich achter deze collega te stellen die immers evengoed buiten de gevangenis op zijn proces zou kunnen wachten. -Met d~ze mening bleek de minister van Oorlog, Messmer, moeilijk in te kunnen stemmen. Lagaillarde, zo herinnerde hij de Kamer, heeft publiekelijk en daad werkelijk erkend dat hü de weg van de legaliteit verlaten had. Hij was daar om moreel aansprakelijk voor de veer tien doden die onder de politie en het leger in Algiers eind januari waren ge vallen. In Algerije zou het, volgens de minister, daarom een hele slechte in druk maken wanneer Parijs nu de schijn aannam door die misdaad een streep te willen halen. Messmer kon digde tenslotte aan dat Lagaillarde in de loop van deze zomer voor zijn mili taire rechters zich zal kunnen verant woorden. Met een flinke meerderheid volgde de Kamer de minister en werd het voor stel van Le Pen dus verworpen. De leden van de gaullistische UNR, waartoe Lagaillarde vroeger behoorde, hadden van liun fractieleider vrijheid van stemmen gekregen, maar schaar den zich eveneens unaniem achter J- minister. In dc Rotterdamse schouwburg heeft burgemeester Van Walsum de „Louis D'Or" toneelprijzen uit gereikt. Na de uitreiking formeer de onze fotograaf de hierbij afge beelde groep acteurs en actrices met de burgervader. Zittend, links Andrea Domburg en rechts Henny Ori, die de zilveren medaille ont vingen, staand v.l.n.r. Paul Steen bergen (gouden medailleburge meester Van Walsum, Eli Blom en Guus Hermus (bronzen medailles). Bonn wil liberalisatie ven de invoer Op een persconferentie is van de zijde van het ministerie van Economische Za ken te Bonn medegedeeld, dat West- Duitsland bepaalde contingent-conces sies zal doen aan alle niet-communinis- tische landen, die geen lid zijn van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES). Landen van de OEES genieten deze concessies reeds. De oornaamste landen,, die van deze con- essies zullen profiteren zijn Japan, Pa kistan en de Ver. Staten. melden. Tenslotte moesten de arbeiders het veld ruimen. De plaatselijke politie wilde ingrypen, doch de vrouwen kregen versterking van de kant van het manlyk deel der bevolking, zodat ook de politie na enige schermutselingen zich moest terugtrekken. Hierna trok de opgewonden menigte naar het centrale commissariaat, waar voor zy een demonstratie hield onder het uiten van scheldwoorden, het gooien met stenen en het vernielen der ruiten. Tenslotte werd de menigte verspreid door vanuit het ongeveer 120 km verder gelegen Poznan tehulp geroepen politie- versterkingen, waarbij gebruik werd ge maakt van traangas echter niet voor dat vrü ernstige gevechten waren gele verd en twee politie-auto's in brand waren gestoken. Verscheidene personen werden ge wond en een aantal demonstranten werd in arrest gesteld. Naar werd vernomen zouden tussen de plaatselüke autoriteiten en de gees- telüke autoriteiten besprekingen worden gevoerd over de verbouwing van het pa rochiehuis in een gemeenschapsgebouw, doch men schünt nog geen overeenstem ming te hebben bereikt. Opnieuw staking in Frankrijk De socialistische en katholieke vak bonden van Franse ambtenaren hebben voor tien juni in het gehele land een algemene staking van 24 uur uitgeroe pen. De door de communisten beheerste vakbond sloot zich later bü het sta- kingsparool aan. De ambtenaren eisten hogere salaris sen en betere arbeids- en pensioenvoor- waarden. Er zyn in de afgelopen weken enige korte stakingen gehouden, o.m. bij de spoorwegen. PRINS BERNHARD HAD BIJZONDER GOEDE NACHT Prins Bernhard heeft een bijzonder goede nacht gehad. De behandelende geneesheren zfjn zeer tevreden over het verloop van het ziekteproces, dat dui delijk op zijn retour is. Prins Bernhard is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht be zocht door zyn moeder. Prinses Arm gard on door Prinses Margriet die nog niet eerder was geweest. Advertentie Politiek onderzoek Londense scholieren Een bewering die waar wordt, wanneer u nü in de speciale aanbiedingscrie van dc Faam dc moderne merlc-coscuums 2iet, die u voor 123,- kunt kopen! TOP-VOORDEEL NR. 12 slechts één week: (Van onze Londense correspondent) Er is in Engeland vooral onder ouders noga! opschudding ontstaan over het feit dat de recherche van Srotland Yard een directeur van de middelbare jon gensschool in het Londense' district Ilighgate gedwongen heeft de leerlingen uit de hoogste klassen aan een politiek onderzoek te laten onderwerpen. Mo tief hiervoor was dat zulks nodig is in geval leerlingen gaan werken bij fir ma's, welke defensiecontracten voor de regering behandelen. Vele leerlingen voeren namelük actie voor het opgeven van de H-bom en te gen apartheid in Zuid-Afrika. Volgens de ouders wilde de politie weten, wie er communist was en ook de politieke opvattingen van de anderen. Vandaag komt, deze kwestie in het Lagerhuis. De minister van onderwüs, sir David Ec- cles, zal om uitleg worden gevraagd, terwül er bij hem op zal worden aan gedrongen schooldirecteuren te ver bieden hun medewerking te verlenen aan een dergelijk politiek onderzoek. HOOGSTRAAT - LEIDEN Nieuwe protesten Oscar voor Haanstra niet verdwenen Binnenkort zal de Amerikaanse am bassadeur in ons land aan Bert Haan stra de Oscar uitreiken, die deze on langs heeft gewonnen met zijn flim „Glas". De voor Bert Haanstra be stemde Oscar is plotseling in de belang stelling gekomen, door een mededeling, dat het kleinood spoorloos is en nie mand weet, waar het zich bevindt. De Oscar is echter niet verdwenen. Het beeldje is onlangs in ons land aange komen en bevindt zich al enige weken by de United States Information Ser vice in Den Haag. De ambassadeur heeft de wens te kennen gegeven de onderscheiding zelf aan Bert Haanstra uit te reiken. Het wachten is op een voor de ambassadeur gunstig tüdstip. Bert Haanstra zelf was hiervan ook niet op de hoogte, doch wachtte rustig het ogenblik af dat de Oscar hem zou worden toegezonden. in Japan Een menigte van ongeveer 200 perso nen is gisteren het gebouw van Radio- Tokio binnengedrongen om te proteste ren tegen een programma dat. naar zü zeiden, slechts één kant van de kwestie van het tussen de Ver. Staten en Japan gesloten veiligheidsverdrag belichtte. De bezwaren tegen dit programma richtten zich vooral tegen het feit dat voorna - melyk gesprekken met voorstanders van het verdrag werden uitgezonden. De pro grammaleiding zegde tenslotte toe, dat nieuwe bandopnamen worden gemaakt, waarby aan voor- en tegenstanders een zelfde spreektijd zal worden toegekend. Drie vooraanstaande leden van de so cialistische partij hebben woensdag aan premier Kisji en aan de kabinetssecre taris Shiina nota's overhandingd, waar in wordt geëist dat aan president Eisen hower zal worden gevraagd zyn bezoek aan Japan uit te stellen en dat de U-2- toestellen op Amerikaanse bases in Ja pan door de Amerikaanse regering zul len worden teruggetrokken. De aanwe zigheid van deze toestellen brengt Japan in een „potentieel gevaar" van vernie tiging door een H-bom", aldus deze nota's. Uit het Leidsch Dagblad van 2 juni 1860: „Uit Loevestein wordt gemeld, dat de oude lindeboom, die vol gens de overlevering door Elsje van Houweninge, gedurende de gevangenschap van Hugo de Groot op het fort geplant zou zijn, door de storm van Pinkster maandag zijn kruin heeft ver loren".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1