HUG Feijenoord nagelt PSV aan scorebord: 7—1 St. Paddy won Engelse Derby Steeds Y-j meer mensen drinken KOFFIE India ziet in kernenergie enige oplossing elektriciteitsprobleem ENGELAND OVERWEEGTBOUW VAN NIEUWE OCEAANREUS INRUIL ACTIE Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 juni 1960 Zesde blad no. 30063 Districtsvergaderingen KNVB Betaling jeugdspelers werd in alle districten afgewezen In Amsterdam, Groningen, Breda, zonder uit naar de punten welke de Rotterdam, Deventer en Sittard1 sijn gisteravond buitengewone districtsvergaderingen van de KN VB gehouden, waarin de agenda voor de bondsvergadering van 18 juni en indirect dus het z.g. rapport spelersvergoedingen, dat onlangs is verschenen is be sproken. Het district Oo6t van de KNVB heeft rich in de te Deventer onder leiding van voorzitter J. J. Egberts gehouden verga dering uitgesproken tegen betaling aan jeugdspelers. De heer Egberts zei in een toelichting, dat het sectie-bestuur amateur voetbal in principe afwijzend tegen het betalen van jeugdspelers staat. De afgevaardig den hadden er geen bezwaar tegen dat het „Jjskastsysteem" werd gehandhaafd. Mr. J. Heemstra (UJD.) merkte óp, dat een aandachtige bestudering van het rapport spelersvergoedingen duide lijk maakt, dat men in Nederland op weg is naar het fulltime professionalis me. Hij vroeg zich dan ook af of men, in dit verband gezien, de talentvolle jonge ren wel in de weg mag staan indien zij mogelijkheden zien in het zuivere be roepsvoetbal. Ook over de voorgestelde landelijke Jeugdcompetitie werd langdurig gepraat. Van vele kanten werd bezwaar gemaakt tegen de lange reizen die de jonge spe lers zouden moeten gaan maken. Een suggestie van de heer Heemstra, die het maximale aantal semi-prof-spe- lers, dat gecontracteerd mag worden verhoogd wilde zien tot 30, kreeg de steun van de vergadering. Met 70 tegen 46 stemmen besloot men dit punt op de komende bondsvergadering naar voren te brengen. Ook in Breda, waar Zuid-I vergader de, kwamen de afgevaardigden van de amateurverenigingen in het geweer te gen de bepaling dat semi-profclubs on beperkt amateurs van andere verenigin gen zullen kunnen gaan opstellen en te gen het artikel waarin werd voorgesteld speciale Jeugdcontracten in te voeren, als mede tegen de verhoging van de jeugd- jens tot 19 jaar. Oud-KNVB-voorzitter 1. F. Hopster verdedigde op deze pun ten langdurig de belangen van de ama teurs. Met slechts vier stemmen tegen ver klaarden de afgevaardigden de genoem de punten voor het dictrict Zuid I on aanvaardbaar. De afgevaardigden van de clubs van liet district-Noord, die in Groningen >ijeenkwamen gingen daarentegen ge- ïeel akkoord met de aanbevelingen die n het rapport spelersvergoedingen wor- ien gedaan. Slechts de amateurclubs ileken bezwaar te hebben tegen de in- roering van de zgn. jeugdcontracten. Ook bij de vergadering van het district rest II, die in Rotterdam werd gehou den, ging de belangstelling in het bij- Koersen Duindigt De uitslagen van de gisteren gehouden koersen lulden: De rennen: Perslmmon-prljs. voor leerling-Jockeys: 1. Swashbuckler (J. L. Huber); 2. Igna- lius; 3. Magnetic North. Tot.: wl. f 1.20. kek. f3.10, cov. f2.40. Massine-prljs: 1. Remus (A. Kammer- jelt); 2. Meteoor; 3. Friar's Delight. Tot.: L' f2.40, pl. f 1.90, f2.20, gek. f 12.90, f4.30. Sunstar-prJJs: 1. Old Stachmo (A. Grou- els); 2. Country Girl; 3. Slca Glrl. Tot.: >v. f5.60. I. f7.70 (stal), pl. f 8.60, f 1.50, gek. f7.30 De draverijen: Karei Pluto-prijs: 1. Yankee Erebus (J. de Graaf) (1.29.8); 2. Y. Saint Parl- len; 3. Xon Messldor. Tot.: wl. f3.20, pl. 1.30, f 1.30, f 1.40, gek. f5.30, cov. f3,—. Kalia-prljs: 71. Zlpporah Scotch (L. J. eyman) (1.34.5); 2. Zee; 3. Z. H. Hollan- Tot.: wl. f 11.—pl. f 2.20, f 1.50, f 1.60 f 11.50, cov. f5.80. Kievit S-prijs: 1. Xanno Hanover (A. R. ottelmanj (1.26.2); 2. Ybe van Papen oef; 3. Wh. Hollandla. Tot.: wl. f2.40, 1. f 1.30, f 1.30, gek. f3.30, cov. f3.70. King Spencer-prijs: 1. Wanda van Gon- 7 (K. Bakker) (1.26.2): 2. Vizier; 3. Vlc- ir Malre. Tot.: wl. f3.50, pl. f 1.80, f4.50 k. f29.40. cov. f7.40. Kruger-prijs: 1. Tea (E. de Visser) 26.3); 2. Vlta Klnley; 3. Torenvalk S. bt.: wl. f3.80, pl. f 1.40, f 1.50, gek. f3.70 v. f4.20. Koningin Dralslne-prijs: 1. Vanadls (A. Nottelman) (1.21.5); 2. Uranus; 3. Vlie- r D. Tot.: wl. f2.00. pl. f 1.30, f2.40, .90. gek. f3.60, cov. f 6.60. Totalise tor-omzet: f70.570.50. ïPORTSPLINTERS Ook voor de 9e Scheveningen- ixembure-Scheveningen rit van het riet Den Haag en omgeving van de AC-West, die van 9 tot 11 Juni >rdt gehouden, bestaat een bijzonder ote belangstelling. Reeds 245 equipes bben ingeschreven voor dit groot- istische autosport-evenement. De kans is groot dat de Chi- eense sportlieden toch zullen kunnen eelnemen aan de Olympische Spelen, lie van 25 augustus tot 11 september n Rome worden gehouden. Het Ita- iaans Olympisch Comité heeft na- nel ijk aangeboden de kosten verbon- !en aan de uitzending van de Chl- eense ploeg voor zijn rekening te lemen. Fortuna '54 heeft gisteravond in ken voor 4000 toeschouwers met 10 erloren van de Duitse Oberliga-club llemannia (Aken). Het enige doel- unt werd 14 minuten na rust door nksbuiten Frivaldi gescoord uit een oekschop. De wedstrijd werd gespeeld oor het toernooi „landen zonder renzen". Gerda Kraan (Bataven, Leiden) 1 Wemmy Spierenburg-Scholtmeyer Memphis, Enschede) nemen op eer- e pinksterdag deel aan internationale tletiekwedstrijden in Erfurt (Did.). U komen uit op de 800 meter en het erspringen. De dag daarop starten zij Weimar, maar het is nog niet be- end op welke nummers. De beide at- tes worden begeleid door NTC-secre- iris Jo Moerman. jeugdspelers betroffen. De afgevaardigden spraken zich uit voor handhaving van de zgn. „ijskast- regeling". Vooral tegen de bepaling, dat voor een jeugdspeler, die bij zijn 19e jaar een aangeboden contract weigert, een onge limiteerd transferbedrag mag worden gevraagd, was men sterk gekant. Men wenste, dat een speler in een dergelijk geval volkomen vrij zal zijn om voor een andere club te gaan spelen. De vergadering van West I te Am sterdam verklaarde zich akkoord met de meeste punten van de nota. Enkele spre kers beklaagden zich erover, dat men zich over de inhoud ervan ternauwer nood heeft kunnen oriënteren. En ten aanzien van een drietal punten, die nauw het amateurvoetbal raken, werd dan ook besloten uitstel van behande ling te vragen tot de eerstkomende ge wone bondsvergadering in het najaar. De betreffende punten handelen over het ongelimiteerd aantal amateurs in wedstrijden van het betaald voetbal, de jeugdcontracten in plaats van de zoge naamde „ijskast-spelers" en de ongeli miteerde transfersommen, die de betrok ken verenigingen voor deze gecontrac teerde jeugdspelers zouden mogen vra gen. Zuid II te Sittard bijeen, kon zich in grote lijnen met het rapport verenigen. Een uitzondering werd echter gemaakt ten aanzien van de jeugdcontracten. Men is tegenstander van betaling aan spelers, die de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Voor spelers van 16-18 jaar gaat men akkoord met een zekere binding. Dus met het instituut „ijskastspeler". Als de speler een hem aangeboden jeugdcon- tract weigert, dan dient hem volledige vrijheid van keuze te worden gelaten. (Van onze Londense correspondent) St.-Paddy heeft op Epsom de Engelse Derby met drie lengten gewonnen. Het paard, dat 71 genoteerd stond, werd bereden door de beroemde Engelse jockey Lester Piggott. Eigenaar Sir Victor Sassoon, in de renwereld eveneens een beroemd man, streek door deze zege een bedrag van ruim 33.000 pond op. Tweede werd het Ierse paard Alcaeus (10—1) en derde Kythnos 71), eveneens eigen dom van een Ier. Het was tussen deze twee fotofinish. Het was een Derby vol verrassingen, er was steeds weer nieuwe opwinding, omdat er elk ogenblik iets mis ging. De favoriet, het Franse paard Angers, dat gedurende de rondgang voor de race al rare kuren vertoonde, brak kort na de start een kogelgewricht en moest vrijwel terstond worden afgemaakt. Een andere tegenslag was ,dat Vienna, toebehorend aan Sir Winston Churchill, enkele uren voor de race in een spijker trapte en meteen uitgeschakeld was. Het was een diepe teleurstelling voor Sir Winston die voor het eerst van zijn leven aan de Derby deelnam. Hij zat op de tribune, de grijze hoge hoed op en natuurlijk met een van zijn reuzensigaren. Dan was er de jockey van de favoriet Alcaeus, die de afgelopen dagen aan hevige influen za had geleden maar toch uitkwam. Het begin van de korte race. welke maar 2,5 minuut duurt, was het span nendst. Eerst lagen afwisselend Die Hard, Tudor Period en Port St.-Anne aan de kop, gevolgd door Auroy. St.- Paddy en Oak Ridge. Die Hard en Auroy hadden de leiding bij het afgaan van de heuvel, onmiddellijk bedreigd door Marengo, St.-Paddy, Kythnos en Tulyartos. Marengo was de eerste die onverwacht afviel, terwyl Die Hard en Auroy met de finish in zicht nek-aan- nek vooruit stormden over de langzaam naar de eindstreep oplopende baan. Arroy zette door, maar Die Hard ver- Bestuur 't Gooi afgetreden (Speciale berichtgeving) Tijdens de jaarlijkse algemene leden vergadering van de voetbalvereniging 't Gooi te Hilversum, heeft de voorzitter de heer P. J. Sanderse, bekend gemaakt, dat het bestuur en bloc is afgetreden en dat verschillende bestuursleden beslist niet meer in het college zouden willen terugkeren. De moeilijkheden vinden zijn ontstaan in de sectie betaald voetbal, voornamelijk in verband met de training en de volmachten aan de trainers. Aan gezien men er niet in slaagde een nieuw bestuur te kiezen besloot de vergadering een commissie van goede diensten samen te stellen die zal trachten de voetbalver eniging 't Gooi aan een nieuw bestuurs college te helpen. V oetbal ui tslageu Na-competitie eredivisie: FegenoordPSV 71 Feijenoord 1 1 0 0 2 71 PSV 2 10 12 3—7 Ajax 1 0 0 1 0 0—2 Promotie eredivisie: VSVDFC 3—0 Vitesse—NOAD 1—0 NOAD Vitesse VSV DFC 4—3 2—4 4—3 5—5 WIELRENNEN Dauphine Liberé De tweede etappe van het criterium van de „Dauphine Liberé", Orange-Gap (190 km.) is gewonnen door de Frans man Abate in de tijd van 5 uur 18 min. 28 sec. De beste Nederlander was Dick Enthoven, die de zevende plaats bezette. De uitslag was: 1. Abate (Fr.) 5.18.28, 2. Novak (Fr.) 5.18.38, 3. Milesi (Fr.) z.t., 4. Walkowiak (Fr.) z.t., 5. Queheille (Fr.) z.t., 6. Pauwels (B.) 5.18.52, 7. Ent hoven (Ned.i z.t., 8. Zilverberg (Ned.) 5.23.42, 9. Le Menn (Fr.) z.t., 12. ex aequo o.a. Marinus (Ned.) z.t. Het pelo ton kreeg als tijd toegewezen 5 uur 29 min. 30 sec. Met algemene klassement luidt: 1. Milesi 11.51.19, 2. Abate 11.52.28, 3. Novak 11.52.38, 4. Walkowiak z.t., 5 Que heille z.t., 6/7. Pauwels en Enthoven 11.52.52, 8. Bleneau 11.55.54, 9. Zilverberg 11.57.42. 13. Marinus z.t., 44. Kool 12.03.30 45. Verhoef z.t., 67. Van der Borst 12.27.16. Onze landgenoot Jef Lahaye heeft tij dens de tweede etappe de strijd gestaakt. KORFBAL Series van De Algemene De Leidse Korfbalclub De Algemene organiseert op zondag 12 juni a s. haar jaarlijkse seriewedstrijden. Deelgenomen wordt met 1 of meerdere twaalftallen door de volgende verenigingen: DETO (Eindhoven), Die Haghe (Den Haag), Fluks (Leiden), GKV (Den Haag), HSV (Den Haag). HKV (Den Haag), Mors- kwartier (Leiden), Ons Eibernest (Den Haag), OEC (Helmond), Rohda (Am sterdam), Samos (Utrecht). Trekvogels (Rotterdam), Vicus Oriëntis (Leiden), De Algemene (Leiden). De wedstrijden worden gespeeld op Roomburg. ATLETIEK Hary toonde zijn klasse De Europese kampioen op de 100 me ter, de Duitser Armin Hary toonde gis teravond de ruim 3000 toeschouwers in Mannheim zijn grote klasse door fan tastische prestaties op de 100 en 200 me ter. De 100 meter liep hij in 10.3 sec. en op de 200 meter noteerde de man uit Frankfort op de snelle, 500 meter lange sintelbaan, de wereldtijd van 20.5 sec. In Keulen kwam Manfred Germar op de 100 meter tot zijn beste prestatie van dit seizoen, namelijk 10.4 sec. slapte. St-Paddy nam zijn kans waar, schoot van de buitenbaan af naar voren en liep geleidelijk uit. Auroy werd ge passeerd door Kythnos en Alcaeus, wel ke laatste zijn stalgenoot Kythnos ten slotte met een halve lengte klopte. Meer dan 100.000 toeschouwers waren op deze stralende, warme namiddag op de baan van Epsom aanwezig. Onder hen bevond zich Koningin Elizabeth die ditmaal geen eigen paard onder de deel nemers had. Na-competitie eredivisie „Hoe is dat nou gekomenzullen PSV'ers elkaar hebben ge vraagd, toen de kanonniers van Feijenoord eindelijk tot stilstand waren gekomen en het scorebord een voor Eindhoven beschamende 7—'1 score aanwees. Het ging eerst zo goed PSV had inderdaad een vlotte start. Met de 20 overwinning op Ajax als steuntje In de rug begonnen de geheel in het wit gestoken Eindhovenaren de Rotterdamse verdediging af te tasten en het doelpunt, dat Coen Dillen na tien minuten scoorde deed hen het beste er van hopen. Daartoe leek alle reden. Het was alsof Feijenoord moeite had om zijn ritme te vinden en toen Cor van der Gyp nog de pech had zijn arm zodanig te blesseren, dat hij vervangen moest worden door Van Woerden, leken de vooruitzichten nog slechter. Nauwelyks in het veld had de invaller de pech een voorzet van Rijvers tegen de paal te koppen. Gelukkig maar voor Feijenoord dat Ryvers en Klaassens er geheel anders over dachten. Zij waren het die op PSV het middenveld veroverden en Brusse- lers naar de verdediging joegen, waar door de PSV-voorhoede in de lucht kwam te hangen. Na een half uur was het Schouten - de beste an de voorhoede - die de ge lijkmaker scoorde. Nog geen twee minu ten later was Schouten alwéér terug. Wiersma stak wat ongelukkig zijn been uit: penalty. Moulijn aarzelde niet om de stand op 21 te brengen. En toen Rijvers na 35 minuten een schot los liet in de stijl van - zoals hij tegen Ajax in Rotterdam dat doelpunt maakte, kon Bekkering weinig anders doen dan de bal via z'n vuisten en via de paal over zich heen in het net laten tuimelen. Aangeslagen Weliswaar kwam hiermede de rust, doch PSV was duidelijk aangeslagen. En kon zich niet meer herstellen. De ver dediging met Wiersma aan het hoofd was onmachtig de voorhoede van Feije noord in toom te houden. Via een PSV- voet scoorde Klaassens al na vijf minu ten 41. Weer vijf minuten later liep Van Woerden een kopbal van Bennaars in het doel: 51. Weer drie minuten la ter was het Bennaars zelf die scoorde en na een half uur besloot Klaassens de doelpuntenregen door de eindstand op 7—1 te brengen. Er waren 20.000 toe schouwers. Zonetoernooi te Madrid In de 10e ronde van het zonetoernooi te Madrid heeft Donner remise ge speeld tegen Pietzsch uit Oost-Duitsland Hij heeft nu de leiding met 7 pnt en 1 afgebroken partij, vóór de Hongaar Partisch die 7 pnt totaliseerde. Stand na de 10e ronde: 1. Donner 7 pnt en 1 afgebr. partij: 2. Partisch 7 pnt: 3. Pachman 6% pnt; 4/* Gligoric en Pomar 6 pnt en 1 af gebr. partij; 6/7/8 Lehmann, Neikirch en O'Kelly bV2 pnt en 1 afgebr. partij; 9. Penrose 5V2 pnt; 10. Guistolizi 5 pnt en 1 afgebr. partij. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" hield een wed vlucht met 148 oude duiven vanaf St.- Ghislain H. Afstand plm. 197 km. Ge lost om 10 uur met kalme noorden wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 13.31.15 uur; de laatste of 30e pryswin- nares was er om 13.50.45 uur. De uitslag luidt: 1-3-5-7-10 A. v. d. Hulst; 2-6 J. den Dunne; 4 F. W. Bouwman; 8-9 W. Siera. De Koffie HAG-proef 1959 heeft deze vanouds bekende coffeïne- vrije koffie weer in vele huisge zinnen ingang doen vinden. Het verrukkelijke aroma en de fijne pittige smaak van HAÖ zullen ook u bekoren. Koffie HAG spaart hart en zenuwen I Dat betekent onbeperkt genot zonder nadelige gevolgen. Twintig centrales in vijftien jaar India hoopt in de komende 15 jaar minstens 20 kernenergiecentrales te bouwen ten einde te kunnen voorzien in de groeiende vraag naar elektriciteit in India. De winning van kernenergie wordt door Indische deskundigen als de enige oplossing beschouwd voor het energievraagstuk van India. Het groot ste deel van de aangetoonde kolenreser- ves in India bevindt zich in het midden en het noordoosten van het land. Het vervoer van deze kolen naar andere delen van het land voor de opwekking van energie is zeer kostbaar. Anderzijds beschikt India over ruime reserves aan mineralen nodig bg de opwekking van kernenergie. Verwacht wordt dat tegen 1975 minstens 25 procent van de in In dia te verwachten vraag naar energie zal worden gedekt door kernenergie centrales. Plannen voor de bouw van een eerste centrale tussen Bombay en Ahmedabad. waarvan de kosten ongeveer 340 miljoen gulden bedragen, worden voorbereid. Deze centrale zal natuurlijk uranium als brandstof gebruiken Engeland. Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben reeds belangstelling voor de plannen van India getoond en Britse firma's trachten het contract Stevenson bepleit krachtiger politiek Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse Democratische Partij, heeft gisteren in Chicago voor een bij eenkomst van de vakbond van textiel arbeiders een programma ontvouwd, waardoor, zo zeide hij, het initiatief in de koude oorlog zal worden herwonnen en het vertrouwen in het Amerikaanse leiderschap zal worden hersteld. Stevenson, die tweemaal kandidaat is geweest van de Democratische Partij voor de presidentsverkiezingen en moge lijk ook dit jaar kandidaat zal worden gesteld, hoewel hij daarom niet heeft gevraagd, somde zijn programma in een vijftal hoofdpunten op: 1. De opbouw van een „afschrikkings macht en een beperkt vermogen tot oorlogvoering tezamen met onze NAVO-bondgenoten, dat niet afhan kelijk zal zijn van de begrotingsbu- reaucraten". 2. Versterking van het westerse bond genootschap door het opbouwen van een krachtiger politieke en econo mische gemeenschap in de vrije we reld, en de instelling van een Atlan- tisohe Raad. die een gemeenschappe lijke politiek van de NAVO-landen zou moeten vaststellen. Een samengaan van de VS met him westerse bondgenoten in een hulppro gramma op lange termijn voor de on derontwikkelde landen. De VS dienen duidelijk te maken dat algehele ontwapening onder interna tionaal toezicht noodzakelijk is. Betere voorzieningen op het gebied van onderwijs, wetenschappelijk on derzoek, gezondheidszorg en woning bouw. Kosten maximaal 30 miljoen (Van onze Londense correspondent) Het is hoogst waarschijnlijk dat de beroemde 81.237 ton metende Britse Cunard-Oceanlijner Queen Mary een opvolger zal krijgen. Een regeringscom missie heeft aanbevolen de Queen Mary te vervangen door een schip van 75.000 ton, zulks met behulp van een rege ringslening tot een maximum van 180 miljoen gulden. Een regeringslening voor dit doel stuit velen tegen de borst, maar het is slechts een klein bedrag en het is onvermijdelijk willen de Britten hun aanzien op zee behouden. De bouwkos ten worden geschat tussen de 250 en 280 miljoen gulden en zullen niet hoger mogen worden dan 300 miljoen gulden. Voorgesteld wordt een speciale maat schappij op te richten voor de exploi tatie van het nieuwe schip, waarbij de Cunard Line voor de normale uitvoe ring van de diensten zal hebben te zor gen. Er wordt nog altijd lang en breed over gepraat of in de tegenwoordige tijd van steeds sneller luchtvervoer en toe nemende eenvoud in de scheepvaart, het wel verantwoord is een nieuw luxueus oceaan-kasteel te bouwen. Het ogenblik is namelijk niet zo heel ver meer dat Slachtoffers van vorig Turks regime gevonden Een woordvoerder van het revolutio naire comité van het Turkse leger heeft meegedeeld, dat in massagraven en koel huizen in Ankara en Istanboel een aan tal lichamen van slachtoffers van het vorige regime is gevonden. De meesten van hen waren studenten. In antwoord op vragen over geruchten, als zouden tót dusver 90 stoffelijke resten van slachtoffers in geheime graven zijn ge vonden, zei de woordvoerder, nog niet de beschikking over alle feiten te heb ben. De woordvoerder deelde verder mee, dat tot dusver ongeveer 400 democra tische leden van het parlement, onder wie vfjf of zes vrouwen, zfjn aangehou den. SECRETARIS „BOVEN DE 40" VEROORDEELD De Amsterdamse politierechter heeft gistermiddag een 61-jarige journalist uit Amsterdam, secretaris van de Stich ting „Boven de 40", veroordeeld tot een geldboete van f.75 of 15 dagen hechte nis wegens eenvoudige belediging van de vice-voorzitter van de Stichting „Het leven begint bij 40", de heer W. C. Lau De officier van Justitie had wegens smaad f. 100 subs. 20 dagen geëist. men in anderhalf of twee uur van Lon den naar New York zal kunnen vliegen. Het zusterscihp van de Queen Mary, de Queen Elizabeth, met 83.673 ton het grootste aller Engelse passagierssche pen, zal nog tien jaar meekunnen. Tegen die tijd zal er misschien alge mene toepassing zijn van voortstuwing door middel van kernreactors. De com missie acht deze kwestie echter voor barig. Hoewel de scheepswerven hevig met elkaar zullen concurreren om de order voor het nieuwe schip te bemach tigen, mag worden aangenomen dat de beroemde werf van John Brown in Glasgow met haar enorme ervaring, welke ook de beide Queens heeft ge bouwd, de opdracht zal krijgen. Advertentie Nog slechts t/ra II Jwali CAMERA Uw oude fototoestel Is 7.50, 10.- of 15.- waard! Inlichtingen bi] uw fotohandeioar Exodus uit Koreaanse liberale partij De liberale partij van ex-president Syngman Rhee, die de laatste acht jaren in Zuid-Korea aan het bewind is geweest, heeft woensdag opgehouden een politieke macht te zijn, toen meerderheid van haar vertegenwoordi gers in de nationale vergadering ilt de partij trad. N J-t reeds kort na het gedwongen r, van Syngman Rhee in april 49 ..^erale Parlementsleden uit de voor de bouw van de eerste kerncentrale te bemachtigen. De Indische commissie voor kernenergie heeft ot bij de In dische regering op aangedrongen ge durende het derde vijfjarenplan, dat in 1961 begint, goedkeuring te verlenen voor de bouw van minstens drie kern energiecentrales. De regering heeft ech ter tot de bouw van slechts één central® besloten wegens gebrek aan geldmid delen. KERNENERGIECENTRALE IN NEDERLAND? De NV samenwerkende elektriciteits- produktiebedrijven de SEP heeft contact opgenomen met de Euratom- commissie voor een nader onderzoek naar de mogelijkheden voor de bouw van een kernenergiecentrale in Neder land met zoveel mogelijk inschakeling van de Nederlandse industrie. Dit heeft een woordvoerder van de Euralomcom- missie in Brussel medegedeeld. De woordvoerder van de Euratom- commissie te Brussel deelde gisteravond mee, dat in Brussel van het boven staande met veel belangstelling kennis is genomen. Het opnieuw aanknopen van de con tacten in verband met de mogelijke bouw van een kerncentrale in Neder land is het gevolg van de gesprekken van het Nederlandse lid der commissie mr. Sassen met de Nederlandse rege ring. even Kerkelijk L GEREF. KERKEN Beroepen ta Slddeburen S. v. d. Veen te Arum. Aangenomen naar Medicine Hat 4Alberta Canada) (Chr. Ref. Church) M. i. Geleynse te Roermond. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zaamslag E. Venema te Zwyndrecht. Aangenomen naar Grand-Rapids (Mi chigan, U.SA.) (Old Chr. Ref. Church) J. Tammlnga te Toronto. Ontario. Canada) (Free Chr. Ref. Church). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Tweetal te Groningen (vac. D. van Dyk) M. J. C. Blok te Utrecht-Noord-West en J. Verkade te Voorburg. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te 's-Gravenhage E. J. Kuiper Eredlkant ln tydeiyk dienst te 's-Graven- age, die dit beroep aannam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN MAAK PINKSTEREN TOT DAG VAN GEBED Presidium van Wereldraad richt zich tot kerken De zes presidenten van de Wereldraad van Kerken, hebben zich ln een pink- sterboodschap gericht tot de 172 by de Wereldraad aangesloten kerken. „Maak Pinksteren dit jaar tot een dag van ge bed" schrijven de zes presidenten. In de boodschap staat o.m.: „als voor zitters van de Wereldraad groeten we met Pinksteren onze broeders in alle aangesloten kerken. We verheugen ons in het geschenk van het een-zyn in Christus, dat zgn discipelen gegeven werd, toen zy, op de eerste pinksterdag, met de H. Geest werden vervuld. Als le den van één lichaam hebben we ons verbonden by elkaar te big ven en samen te groeien naar vernieuwing en volheid van het leven. De presidenten merken vervolgens op „als de H. Geest in ons midden komt maakt onze tevredenheid met iets min der dan de ware eenheid in de kerk plaats voor een diepere en vollere visie op Gods plan". ,De kerk. die de belofte van de overwinning heeft, is geroepen één van geest en hart, uit te gaan naar de miljoenen mannen en vrouwen, die worstelen om te komen tot een leven, vrij van angst, kommer, honger, onrecht, be roving, vervolging en politieke of geeste lijke onderdrukking. Met het oog daarop verklaren wy die voor de grotere een heid en kracht van de kerk werken, Pinksteren van dit jaar tot een dag van gebed". Nieuwe vorm voor het zondagsschoolwerk Op de twee-daagse vergadering van de Nederlandsche Zondagsschoolvereni ging in de Rivièrahal te Rotterdam kwam gistermorgen het huishoudelgke gedeelte aan de orde. De leiders en leidsters van dit interkerkelyke werk uit het gehele land namen een voorstel aan van het bestuur om de zorg voor de vluchtelingen in de godsdienstige op voeding te betrekken. Dit betekent te vens drie a vier maal per jaar een grote landelyke inzameling te houden. De vereniging telt op het ogenblik ca. 13.000 leden. De directeur, de heer A. Kroese. zei dat het zondagsschoolwerk niet vooruit gaat en in grote steden zelfs achteruit. Men wil het nu in een nieuwe vorm introduceren, nl. depen dances aan huis. zodat veel kinderen kortere afstanden hoeven af te leggen om er te komen. Bg de bestuursverkiezing werden de aftredende leden A. J. Weermeyer uit Amsterdam en da. A. C. Fokkema uit Doetichem herkozen. In de vacature van ds. G. de Ru uit Rotterdam, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd ds. W. A. B. Smits uit Rotterdam be noemd. PINKSTERUITZENDINQ UIT ZEVEN LANDEN Evenals in voorgaande jaren geschied is, zal de KRO op de avond van eerste pinksterdag een pinksterbidstonde uit zenden, waaraan gelovigen in zeven kathedralen in Europa zullen deelnemen. Voor het eerst zal dit jaar een Scandi navisch land by de uitzending betrokken zyn: Noorwegen. Nadat beurtelings de zeven kathe dralen zullen zyn ingeschakeld in dit programma, wordt tot besluit van de uitzending een persoonlyke boodschap van Z.H. Paus Joannes XXIII voorgele zen door Kardinaal Alfrink, aartsbis schop van Utrecht. party waren getreden, werd hun voor beeld gisteren door 55 anderen gevolgd, zodat de liberale party thans over nog slechts 34 vertegenwoordigers in de na tionale vergadering beschikt. Behalve uit 34 liberalen, bestaat het parlement op het ogenblik verder uit 70 democratische leden en 114 onafhan- kelyken. bovendien zgn er nog 15 va kante zetels.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17