Er bestaat steeds groter wordende behoefte aan academisch gevormden In liet bollenvak is in honderd jaar heel wat afgelopen verbeterd Sterke verschuiving renteloze voorschotten naar studiebeurzen 27 en 31 ct SENATOR ...alleen om de geur al! Na inkrimpen teelt wercl naar snelgroeiende gewassen gezocht M-dag-U, grootse manifestatie van de M-brigade voor Unicef Poging kameraad te „ontzetten sein voor algehele volksoploop Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 juni 1960 Vierde blad no. 30063 (Van onae parlementaire redacteur) In vergelijking met de jaren voor de oorlog is het aantal van hen die financieel in staat kunnen worden geacht hun kinderen een universitaire studie te laten volgen, sterk teruggelopen, terwijl er juist aan een steeds groter aantal academisch gevormden behoefte bestaat. De overheid verleent daarom steeds meer studiebeurzen en renteloze voorschotten. In 1949 bedroeg dat in totaal 2650 (bijna 2 miljoen gulden) en vorig jaar 8634 (ruim 13 miljoen gulden). De stemming in de Tweede Kamer over een motie van de heer Tans (PvdA), met de strekking de renteloze voorschotten af te schaffen en iedere afge studeerde leerling van een middelbare school een wettelijk recht te verlenen op vergoeding van de studiekosten naar draagkracht van de ouders, werd uitgesteld tot 21 juni, omdat te tien voor half acht nog slechts elf leden aanwezig waren in de vergadering, die te 1 uur was begonnen. ciën over verhoging van het maximum in verband met de huurverhoging. In het najaar hoopt hij daaromtrent een mededeling te kunnen doen. Maximum schuld bedraagt ƒ1200 Minister Cals (Onderwijs) maakte de Kamer er op attent, dat in de laatste jaren reeds een sterke verschuiving is ontstaan naar de studiebeurzen. Het aantal studiebeursaanvragen is met dui zenden gestegen. Ongeveer tachtig pet. wordt ingewilligd. Het is de laatste jaren reeds gewoonte, dat bij renteloze ▼oorschotten het bedrag boven f. 1200 als beurs wordt verstrekt, zodat de schuld nooit meer bedraagt dan f. 1200 Dat bedrag moet men later in tien jaarlijkse termijnen terugbetalen. Na het eerste studiejaar wordt op grond van de studieprestaties beoordeeld of de student verder in aanmerking komt voor een beurs. Sedert 1 september 1957 bedraagt een studiebeurs ten hoogste f. 2400 per jaar, maar minister Cals zal overleg plegen met zijn ambtgenoot van Finan- PAKHUIS TE ZAANDAM TOTAAL UITGEBRAND De Zaandamse brandweer werd gist- teravond om half elf gealarmeerd voor een uitslaande brand bij Zwaardemakers handel- en industrustrie N.V. aan de oostzijde te Zaandam. De Zaandamse brandweer bestreed het vuur met groot materieel, waarbij ook de brandblusboot de „Weer", werd in gezet. Dank zij dit krachtdadige ingrij pen kon uitbreiding van de brand naar de nabij gelegen pakhuizen en silo's worden voorkomen. De bovenste verdie pingen van het pakhuis Concordia brandden geheel uit .terwijl de beneden verdieping. waarin enkele machinerieën waren opgesteld, veel waterschade op liepen. Omstreeks half twaalf was men het vuur meester, waarna de brandweerlie den nog geruime tijd in actie bleven voor de nablussing. De schade wordt ge raamd op een bedrag tussen de een en tweehonderdduizend gulden. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het bedrijf is tegen brandschade ver zekerd. NAVO-TAPTOE TE ARNHEM I I 16 juli Van 11 tot en met 16 juli zal voor de derde maal in Arnhem de Navotaptoe worden gehouden. Twaalf korpsen zul len er aan deelnemen. Nederland komt uit met de muziek kapel met drumband van de Kon. Luchtmacht, de drumbands van de Kon. Marechaussee, het garderegiment gre nadiers en het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" en de excercitiepeletons van het garderegiment fuseliers „Prin ses Irene" en de Kon. Luchtmacht. Een hoornblazersdetachement van oud-gele rijders te paard zal eveneens medewer king verlenen. Van de buitenlanders komen in de eerste plaats de Amerikanen met de U.S.A.F. drum- en bugle-korps „The Blue Eagles". Deze band bestaat uit 64 man. Engeland zendt de „Sommerset and Cornwall band", bestaande uit 63 man. Duitsland stuurt de bekende Marinekapel. Het is de opzet van de stichting „Navo Taptoe", dat ieder jaar vier Navo-landen een bijdrage leveren. Er zijn thans besprekingen gaande met Turkije om eveneens een afvaardiging te zenden. Deze besprekingen zijn -nog in volle gang. Door de veranderde politieke constellatie van dit land is enige ver traging ontstaan en weet men nog niet zeker of de Turken zullen meedoen. KOLONEL EEKHOUT NAAR NIEUW-GUINEA Van de totale sterkte van de troepen welke in augustus naar Nieuw-Guinea zullen vertrekken, bestaat 45 uit vrij willigers en is 55 aangewezen. Offi cieren en onderofficieren die bij het de tachement in Nieuw-Guinea dienst zul len doen, zijn bijna allen vrijwilligers. Uit de drie infanteriebataljons, het veer tiende, het vijftiende en het zesenveer tigste is 15% van de vrijwilligers voort gekomen. 30 van de vrijwilligers komt uif infanteriebataljons die nog paraat zijn. Tegen het einde van deze week zal kolonel W. D. H. Eekhout, onder wiens bevel de troepen in Nieuw-Guinea zul len staan, per vliegtuig naar Biak ver trekken. Hij zal daar, bijgestaan door een kleine staf, voorbereidingen treffen voor de ontvangst van de troepen. Ontvangst „Karei Doorman" in Austra!:ë Geen wijziging der politiek De Australische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, sir Garfield Barwick, heeft in antwoord op een vraag in het Huis van Volksvertegenwoordigers te Canberra gezegd dat Australië Indo nesië heeft meegedeeld, dat de gewone faciliteiten die Australië het Nederland se vliegkampschip „Karei Doorman" biedt, niet worden gegeven als een ra ciale gunst voor Nederland of een on vriendschappelijke daad jegens Indo nesië. Australië's politiek jegens Indonesië ls ongewijzigd, zei hij. De „Karei Door man" wordt tussen 11 en 15 juli te Fre- mantle verwacht op zijn reis naar Ne derlands Nieuw-Guinea. schappelijk verantwoorde selectiemetho den bestaan. Er moet dus veel aan het beleid van de minister worden overge laten. De Rijksoverheid geeft studiebeur zen, maar er zijn ook ongeveer 700 provinciale, gemeentelijke en particuliere fondsen, die studietoelagen verstrekken. Doordat het Rük bepaalde intelligentie- eisen stelt, kan men klagen, zoals de heer Kieft (AR) deed. dat de particu liere fundaties in moeilijkheden komen, omdat ze alleen de „kneusjes" krijgen. Men zou zelfs kunnen vragen of de overheid niet teveel doet. De praktijk is niet zo tragisch, verklaarde minister Cals, want er bestaat een goed onder ling contact tussen het departement en de grote particuüere fundaties en het is helemaal niet erg, indien andere fondsen minder strenge normen stellen dan het Rijk. De overheid treft tegenwoordig ook allerlei voorzieningen voor de huisvesting van studenten, voeding, gezondheidszorg, lichamelijke vorming enz. Met de heren Laan (KVP), Diepenhorst (CHU) en mevrouw KuiperStrijk (VVD) was minister Cals het eens, dat bij het tref fen van zulke voorzieningen de studen ten zelf behoren te worden ingeschakeld. Hij zal dit in de wet op het hoger onder wijs vastleggen. Advertentie Symbool van honderd jaren vakmanschap Onbillijk De heer Tans vond het onbillijk, dat de prestaties van onbemiddelde leerlin gen, die het eindexamen van een mid delbare school hebben afgelegd, worden beoordeeld om uit t-e maken of zij voor een beurs of renteloos voorschot in aanmerking komen, terwijl kinderen van beter gesitueerde ouders, na het zelfde examen te hebben afgelegd, vrij zijn aan de universiteit te gaan studeren. Zij diende daarom een motie in, waarin de regering wordt verzocht in het belang van gelijke ontwikkelingskansen een wettelijke regeling te ontwerpen die iedere leerling met gelijke examen eisen recht geeft op vergoeding van studiekosten naar verhouding van de draagkracht van de ouders. Het is een groot verschil, antwoordde minister Cals, of men op eigen risico gaat studeren of met steun van de overheid, want minder dan de helft van de studenten haalt het doctoraal examen. Als het Rijk financiële steun verleent, mag het dus wel enige zeker heid proberen te verkrijgen of de leer ling geschikt is voor hoger onderwijs. De minister achtte het om financiële rede nen niet verantwoord iedereen, die het eindexamen van een middelbare school heeft afgelegd, recht geven op een studiebeurs, want de Investeringskosten in universiteiten bedragen f. 10.000 tot f. 15.000 per student cn voor de tech nische hogeschool zelfs f. 100.000 per student. Het percentage renteloze voorschotten is reeds gedaald van 95 tot 50. Er wor den dus evenveel beurzen als renteloze voorschotten verleend. Het is financieel onmogelijk verder te gaan, verklaarde de minister. In de jaren voor 1940 bedroeg het aantal studenten ruim 12.000, thans ongeveer 30.000 en in 1970 zal het ten minste 56.000 zijn. Er zullen nog enorme bedragen voor het hoger onderwijs moeten worden geïnvesteerd en het be drag voor beurzen zal in 1970 misschien zijn opgelopen tot 50 miljoen gulden. Het is niet onredelijk, dat er renteloze voorschotten bestaan en dat een klein deel moet worden terugbetaald van de voorgeschoten studiekosten als daardoor later een hoger inkomen wordt verkre gen dan zonder die studie mogelijk zou zijn geweest. „Kneusjes' Overigens meent ook minister Cals, dat er op den duur een wettelijke rege ling van het recht op vergoeding van studiekosten moet komen, maar de moei lijkheid is in de wet de voorwaarden te formuleren, omdat er nog geen weten- Felle strijd tegen plantenziekten (Van een speciale medewerker) In het Jubileumboekje van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur ..Honderd jaren Bloembollencultuur" heeft de heer H. JVoors nog eens de verkoop vergeleken met de produktie in 1932 en in 1958. Er werd in 1932 een oppervlakte van 8-185 ha. betaald en in 1958 slechts 4952. De verkoop naar het buitenland steeg echter van 737 miljoen tot 1176 miljoen stuks. Ook de nimmer aflatende strijd van de wetenschappelijke onderzoekers tegen het slopende virus heeft goede resulta ten afgeworpen. De beste kwekers pro beren nu partijen te kweken, waarin zo weinig mogelijk virus voorkomt. Op het gebied van de narcissen was men al aar dig gevorderd. Dit jaar echter blijkt, dat de strijd nooit zal eindigen. Het voorjaar was verleden jaar zo warm, dat de luizen, die het virus verspreiden, veel te vroeg ac tief werden. Nu kampt men weer met veel aantastingen. Alleen door het op ruimen van zwaar aangetaste partijen kan men dit euvel bestrijden. Dankbaarheid Hyacintenkwekers vooral moeten het laboratorium dankbaar zijn omdat dit virusvrije partijen gekweekt heeft, waar de kwekers plantgoed van konden ko pen. Het verschil in opbrengst is enorm en ook de bloemen zijn veel beter. Bij de tulpen begint men de strijd ook in volle kracht door te zetten. Men moet wel, want de Plantenziektenkundige Dienst moet de uitvoerformulieren, waarop staat, dat de produkten aan re delijke gezondheidsredenen voldoen, te kenen. Vandaar, dat men nu sterk door virus aangetaste partijen afkeurt. Het zijn zeer merkwaardige cijfers, die er wel op wijzen, dat de teelt van bloem bollen veel beter is geworden. De kwe kers kunnen dus de wetenschappelijke onderzoekers van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek en niet te verge ten, die van bestrijdingsmiddelen bijzon der dankbaar zijn. Deze toch hebben uit gezocht hoe men het plantgoed het best kan bewaren, zodat het de grootst mo gelijke opbrengst geeft. De onderzoekers in de fabrieken heb ben getracht de ziekten binnen redelijke perken te houden, zodat de bollen beter groeien en waarschijnlijk minder uitval geven. De bollen moeten nu allemaal gekeurd worden door de Keuringsdienst en de Plantenziektenkundige Dienst, die er omstreeks 1930 heel wat meer zouden hebben afgekeurd dan nu. Door al die onderzoekingen is het bijv. ook mogelijk geworden om meer bollen op eenzelfde oppervlakte te planten dan dertig jaar geleden. Maar ook heeft men geleerd, dat men voor deze teelt ook wel de geschikte grond moet hebben om een goede oogst te krijgen. Dr. K. v. d. Meer heeft eens uitgerekend, dat de laagste opbrengst van hyacinten van eerste klas se grond dertig procent hoger ligt dan de hoogste van tweede klas grond! Duizenden kinderen 7 juni naar Utrecht jhr. mr. C J. A. de Ranitz. burgemees ter van Utrecht. Daarna volgt de af werking van het programma, dat is op gebouwd uit 20 scenes, en dat begint met het ontwaken van de ..Wereldtuin", die verdeeld is in de vijf werelddelen: Amerika met boortorens en wigwams, Azië met pagode en minaret, Afrika en Australië en tenslotte Europa met de Eiffeltoren en de Hollandse Molen De gelukkige wereld Het spel, „De gelukkige wereld", is naar ideeën en ontwerpen van Carel Briels geschreven door Stef Kleyn. De tekst wordt uitgesproken door Peronne Hosang en Frans Somers. De balletten zijn van Nel Roos, terwijl de muziek is gecomponeerd door Else van Eepen-De Groot en haar vader, Hugo de Groot. Van de medewerkers noemen wij het rooms-katholiek jeugdcentialekoor van broeder Leatantius uit Vught, de Ram blers en Dutch Swing College Band, de Utrechtse sportverenigingen en een groot aantal kleine en grote circusar tiesten, de wereldtuin is ontworpen door Kees van de Weert, de dieren die in het spel voorkomen onder meer leeuwen welpen worden tijdelijk afgestaan door Artis in Amsterdam. Het programma vermeldt onder meer een toespraak van mr. Arien en mr. Maurice Pate, de president van het kinderfonds der VN. Hij zal spreken over wat Unicef is en doet. Na zijn redevoering volgt de lunch, die zowel voor de hoge gasten als voor de kleine M-brigadiertjes bestaat uit broodjes, een beker melk. een ijsje, een beker chocolade en een sinaasappel. Bij het uitreiken van de lunchpakketten zijn zoveel mensen ingeschakeld, dat men de 20.000 kinderen binnen vijf minuten van hun maaltijd hoopt te kunnen voor zien Een ander hoogtepunt wordt de pre sentatie van de vijfhonderdduizendste M-brigadier, die onder vrolijke muziek- klanken naar voren zal treden Het sluitstuk van de M-dag-U wordt gevormd door een grootse parade waar bij padvinders, verkenners, padvindsters Om 12 uur wordt het hele gezelschap en gidsen de vlaggen van alle landen in de Bemhardhal verwelkomd door ter wereld mee zullen voeren. De M-dag-U, de nationale manifesta tie die de M-brigade op 7 juni voor Unicef, het kinderfonds x'an de V.N. in Utrecht houdt, belooft een groots festijn te worden. Er zijn niet minder dan 2200 medewerkers en er worden 20.000 M-brigadiertjes uit alle delen van het land verwacht. De M-dag-U, die onder auspiciën staat van het Nederlandse Zuivelbureau zal door vele hoge gasten worden bijge woond. Zo is in de „Koningsloge" onder meer plaats gereserveerd "voor Prinses Beatrix, Prins Albert van Luik, de am bassadeur van België in Nederland, Francois Xavier. J. M G. baron van der Straten Waillet. de Belgische mi nister van Landbouw. A. baron de Vleeschauer, de seretaris-generaai van het Nederlandse ministerie van Land bouw en Visserij, dr. J. H. Patijn, de president van Unicef, de heer Maurice Pate uit New York, de presidente van het Belgische Unicef-comité, mevrouw C. Craevbeeckx. de voorzitter van het Nederlandse Unicef-comité, mr. A. M. Joekes. de voorzitter van het Ned. Roode Kruis. mr. F. H. A. de Graaff en de voorzitter en de directeur van het Ned Zuivelbueau, resp. de heer J. A. Geluk en de heer B. H. M. Bothe. Op de ere-tribune zitten ere-brigadiers uit België en Nederland. Leo Hom, Sjoukje Dijkstra, ritmeester Gruppe- laar. dp voetballer Meermans en Rik van Looy. De M-brigadiertjes voor wie in de grote Bemhardhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs geen plaats is, zullen de ma nifestatie op de televisie kunnen volgen. De Nederlandse Televisiestichting zal namelijk van het gehele programma een „life-uitzending" geven. Défilé Prins Albert zal met zijn gezelschap per helikopter arriveren op het militaire sportterrein aan de Overste den Ouden- laan te Utrecht, vanwaar hij zich per auto naar het ere-podium op de Paul- Krugerbrug zal begeven, om samen met de andere hoge gasten het défilé van de 20.000 melfcbrigadiertjes gade te slaan. Snelle groei De verhoging van de produktie heeft ook nog een andere oorzaak. Toen in 1933 de teelt tot ongeveer de helft moest worden teruggebracht z.ijn de kwekers naar snelgroeiende rassen gaan zoeken. Dit is ook wonderwel gelukt, want sprak men vroeger over een beste oogst ais er drie- of vierhonderd tulpen uit een Rijnlandse roede werden geoogst, nu spreekt men pas met tevredenheid over een oogst van vijf- tot zeshonderd stuks. Onjuiste cijfers De cijfers zijn beslist niet juist, want men weet niet hoeveel bollen er bijv. meer worden verkocht in Nederland. Ook is niet bekend of er toen meer of minder grote maten weggingen dan nu, maar de verschillen zullen niet veel ge wicht meer in de schaal leggen, want men heeft nu toch wel enig inzicht over de zeer sterke verhoging van de produk tie. Aardige kant Er zit wel een aardige kant aan de hele zaak, want de kwekers beslissen in feite zelf over de grootte van het areaal. Bij de bijzonder grote overproduktie na 1932 besloot men vergunningen te geven voor de helft van de beteelde opper vlakte. Bijna onmiddellijk zijn zij begonnen de maatregelen onbewust te sabo teren door een hogere produktie per op pervlakte-eenheid te verkrijgen. De hyacintenkwekers hebben het helemaal bont gemaakt, door de tijd van oroduk- tie van drie en vier jaar terug te bren gen op twee. Meisje in De Laak verdronken Gistermiddag is in een zijarm van de Laak in Den Haag het anderhalf jaar oude dochtertje van de familie De Haas door verdrinking om het leven gekomen. Toen de ouders het kind misten is het gezin op zoek gegaan. Omstreeks zes uur zag een zusje het kind in het water drij ven dichtbij het botenhuis van de roei vereniging ..De Laak". Een arts van de geneeskundige dienst heeft nog getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. Naamvermelding op pakjes boter Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft een verordening vast gesteld, volgens welke het verplicht zal zijn op pakjes boter de naam te vermel den van de ondernemer in wiens bedrijf de boter verpakt is of de naam van de gene te wiens behoeve zij verpakt is. of deze beide namen. De oude boterwikkels zullen nog tot 1 januari 1961 mogen worden gebruikt. Intussen «is er weer een nieuw element in het vak aan het binnendringen. De technische outillage is dusdanig verbe terd, dat men een nieuwe methode heeft ontwikkeld om de bollen na het rooien te drogen. Volgens deze methode, die nog maar op goed geslaagde praktijk proeven berust, zouden de bollen mooier in de huid blijven zitten. De laatste ma nier op het bewaren van plantgoed dreigt zelfs enigszins revolutionair te worden. Beide systemen berusten op een juiste gebruikmaking van de meer of mindere behoefte aan vocht- en lucht beweging om de bollen. Dit plantgoed zou ook al beter groeien, steviger wor tels hebben, betere bladeren en bloemen brengen. De planten zouden ook gezon der zijn. Vergeten De kwekers spreken op de vergaderin gen over uitbreidingen in procenten van de te beplanten oppervlakten en verge ten dan dat zij gemiddeld per jaar min stens twee procent meer bollen oogsten door opvoering van de produktiviteit. Wel lijkt men meer met ziekten te kam pen te hebben, wat ook wel een gevolg kan zijn van deze „opvoeringsprodukti- viteit". De heer Voors spreekt bij de cijfers ook de veronderstelling uit, dat men vermoedelijk iets te ver is gegaan hier mee. Hij heeft het vak overigens wel iets ter overdenking gegeven bij de vaststel ling van het beleid tA.v. de beheersing van het areaal. Relletjes in Den Haag In Den Haag, in de ruime omgeving van het Kaapseplein, de Van der Venne- straat en de Van Miereveltstraat is het gisteravond tot langdurige, soms meer en soms minder ernstige ongeregeldheden gekomen. De onrust begon omstreeks half negen op het Kaapseplein. Hier stonden, aldus de lezing van een der betrokkenen, zes a zeven jongens met elkaar te praten, toen zij door een surveillerende agent gesommeerd werden door te lopen. Een der knapen gaf aan dit verzoek geen gevolg, waarop de agent hem verbaliseerde en mee nam naar het politiebureau aan de Van der Vennestraat. De vrienden van deze jongen protesteerden tegen de arrestatie en braken later zelfs stenen uit de straat om er het politiebureau mee te bekogelen. Dit was het sein voor deze, toch al verre van rustige buurt, voor een algehele volksoploop. In een oog wenk liepen tientallen bewoners, meest opgeschoten jongelui, te hoop in de Van der Vennestraat voor het politiebureau. Het gerucht ging al spoedig, dat de jongelui daar waren samengestroomd om enkele van hun kameraden te „ontzetten". Met kracht greep de politie in. In al lerijl werden ettelijke gemotoriseerde politiepatrouilles via de mobilofoonin stallatie naar deze wijk, waarin het tij dens de jongste jaarwisseling ook al tot ernstige botsingen tussen de bevolking en de politie kwam, gedirigeerd. Een van het voetballen terugkerende jongen, die met zijn bromfiets richting Hobbemaplein reed, deelde mee, dat hij eens naar de oploop wilde gaan kijken. Net toen hij de oproermakers genaderd was. stopte er een politiejeep naast hem. Met een gummiknuppel kreeg hij er, aldus nog steeds deze jongen, van de uit de jeep stappende agent zodanig van langs, dat hij door personeel van de inmiddels gealarmeerde geneeskundige dienst naar het ziekenhuis Zuidwal moest worden overgebracht. Hier wer den röntgenfoto's van zijn hoofd ge maakt, maar na afloop mocht hij toch weer naar huis terugkeren. Toen wij hem bezochten, was deze 17-jarige knaap al weer van de schrik bekomen. „Ik ging alleen maar kijken, maar nu heb ik nog niets gezien", was zijn lako- nieke commentaar. De vader van de jongen was minder goed te spreken. Toen hij namelijk hoorde, dat zijn zoon geslagen zou zijn, is hij naar het politiebureau Van der Vennestraat gegaan om zich op de hoog te te stellen van wat er precies gebeurd was. Hij werd, volgens zijn zeggen, ech ter niet tot het bureau toegelaten. On danks zijn pogingen de dienstdoende inspecteur te spreken te krijgen, moest hij onverrichterzake terug keren. De politie deelde mee, vier a vijf „no zems" op het politiebureau te hebben vastgehouden. Deze jongens konden echter allen door hun ouders afgehaald worden. Tot laat in do avond is het in deze wijk zeer onrustig gebleven. Door het uitvoeren van herhaalde charges wist de politie wel do samengestroomde menigte uiteen te drijven, maar er bleven zich kleine groepjes mensen vormen. Afge zien van enkele ruiten van het politie bureau zijn ook in de tussenliggende straten verscheidene ruiten gesneuveld. De politie heeft echter versterking in deze buurt laten aanrukken, zodat voor het weer oplaaien van de ruzie weinig vrees behoeft te bestaan. De politie heeft gisteravond niet het waterkanon ge bruikt. dat van zoveel nut is geweest bij de relletjes in de oudejaarsnacht. Radiostoringen door zonnevlekken Zonnevlekken hebben dinsdag voor de tijd van bijna twee uur alle korte-golf- radiouitzendingen en telegraaf netten in de wereld gestoord. Aangenomen wordt dat lange-afstands- verbindingen ook in de komende dagen weer gestoord zullen kunnen worden tengevolge van zonnevlekken. Het zonne-observatorium op de Wen- delstein, een berg in Beieren, heeft mee gedeeld dat sedert maandag 35 zonne vlekken. een ongewoon aantal, zijn ge teld. Er zijn reusachtige ontploffingen op de zon waargenomen. Ontstoring voor motorvoertuigen Op 2 juni a.s. dienen gelijk gemeld alle motorvoertuigen volgens wette lijk voorschrift ontstoord te zijn. Wat houdt dit nieuwe voorschrift in? Wan neer is een voertuig ontstoord? r. s Itotoilv pelt Het antwoord hierop geeft het Kos ninklijk besluit van 17 april 1959 (Stb. 177) „Een verbrandingsmotor is ont stoord. wanneer de vledsterkte van de storing op een afstand van 10 meter van de ontstekingsinrichting niet meer be draagt dan 50 microvolt per meter voor elke meetfrequentie tussen 40 en 240 me gahertz". Nu zullen er niet zoveel mensen zijn die onmiddellijk begrijpen wat daar nu precies mee bedoeld wordt. Voor de hou ders van de ruim 1,5 miljoen gemotori seerde voertuigen in Nederland is slechts één vraag belangrijk „Hoe voldoe ik aan deze wettelijke bepaling?" Feitelijk is er maar één oplossing! Laat door een erkend en goed bedrijf de ontstoring uitvoeren! Te betreuren blijft het, dat de Neder landse eisen niet zijn aangepast aan die van het buitenland, of andersom. Dit houdt in, dat alle geïmporteerde voer tuigen, die voldoen aan de eisen welke gesteld zijn in het land van fabricage, voor Nederland opnieuw ontstoord zul len moeten worden. In ieder geval zal het een hele ver betering zijn als men niet meer aan het (gestoorde) beeld van de t.v. zal kun nen zien hóé druk het op straat eigenlijk wel is. Ook de FM-ontvangers en het mobi lofoonverkeer zal aanzienlijk minder hinder ondervinden van de voortschrij dende motorisering.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13