Plaats voor visserij-economie in studieplan „Wageningen" noodzaak Galadiner in Brussel gezellig huiselijk feest Menu was van vaderlandse bodem Zijn gediplomeerde stuurlieden niet nodig op schepen 50 ton? Grandioos concert van Malcolm Frager voor Koninklijke gasten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 juni 1960 Derde blad no. 30063 (Van onze speciale verslaggevers) Duizend zalmkleurige rozen uit Aalsmeer sierden de tafel bij het gala-diner, dat Koningin Juliana op de laatste avond van haar bezoek aan België aanbood in de Nederlandse ambassade in Brussel. Na de staatsie van het diner op de eerste dag dat Koning Boudewijn aanbood in de indrukwekkende grote balzaal van Brussels Koninklijk Paleis was het alsof Koningin Juliana haar gasten ontving in de intieme sfeer van een huiskamer. De salons van ambassadeur, jhr. Teixeira de Mattos, waren amper groot genoeg om het gezelschap van 56 personen plaats te bieden. Vandaar dat de tafel in een „L"-vorm was opgesteld, die de vorm volgt van een ineenlopende ruimten. In de buitenbocht zaten naast elkaar Prinses Paola, Koning Boudewijn en Koningin Juliana. Tegenover de Ko ning in de binnenbocht zat Prinses Beatrix, die geflankeerd werd door Prins Albert en baron Kronacker, voorzitter van de Kamer van Volks vertegenwoordiging. Het menu zag er als volgt uit: Kreeft gerecht (Champagne Moët Dom Pe- rignon 1947) (Corton Charlemagne 1956); schildpadsoep: gebraden runder haas: voorjaarsgroenten (Grand Vin de Leoville Lascases 1934)hazelnoten- tJs aardbeien. Zoals gebruikelijk waren alle ingre diënten van het menu zoveel mogelijk van vaderlandse bodem. Afgezien van de wijn hoefde niemand zich echter illusies te maken over de Nederlandse herkomst van de kreeft, de schildpad en van de hazelnoten. Maar voor zover ze niet afkomstig uit Nederland, waren de ingrediënten dan toch betrokken van Nederlandse importeurs en per auto naar Brussel vervoerd, evenals de 56 vergulde stoelen, afkomstig van Paleis Huis ten Bosch. Chefkok Van der Linden van paleis Soestdijk was met zijn helpers dagen in de weer geweest om alles voor te bereiden. In de keuken van de ambas sade, waar voor deze gelegenheid de apparatuur met een gehuurd butagas- fornuis was uitgebreid, heeft hij zich beijverd de gasten van Koningin Ju liana de smaakvolste gerechten voor te zetten. Zestien in het rood geklede kamer dienaars en blauwe lakeien, onder lei ding van de hofmaarschalk, bedienden de gasten. Een uur voor het begin van het diner hielden zij een oefening FRANSE FILMSTERREN IN AMSTERDAM GEARRIVEERD De 22-jarige Franse filmster Marina Vlady is gistermiddag met het lijn- toestel van de KLM uit Parijs op Schiphol aangekomen. Zij werd verge zeld door de drie andere hoofdrolspe lers van de film, die op de Amsterdamse Walletjes zal worden opgenomen, te weten de 26-jarige Magali Noël, Ber nard Freson en Lino Venitura, de voor malige Italiaanse bokskampioen, be kend uit gangsterfilms. Magali Noël vertelde, dat het gezel schap minstens een maand in Amster dam zal blijven. Cassuto is de regisseur van de film, een Frans-Italiaanse pro- duktie, die als titel .meisjes achter het raam" zal krijgen. Zij zelf is voor het Nederlandse publiek geen onbekende, want ze heeft o-a. gespeeld in „Du Ri- fifi chez les hommes" en in „De grote manoeuvres" van René Clair. Binnen kort zal men haar kunnen zien in de film „La dolce vita". U-2vluchten waren „alle hoofdpijn waard" De Amerikaanse radio-commentator Frank Edwards heeft verklaard dat verkenningsvliegtuigen van het type U-2 gegevens hebben teruggebracht, blijkens welke de Russen in één jaar j 61 nieuwe projectielbases hebben ge bouwd. Edwards verklaarde dat hij uit hoge regeringsbron in Washington had vernomen dat de chef van de centrale inlichtingendienst, Allan Dulles dit aan de senaatscommissie voor buitenlandse I betrekkingen heeft meegedeeld. "De spionagevluchten waren alle hoofdpijn waard die ze ons hebben bezorgd", zou Dulles hebben opgemerkt. Edwards zeide ook vernomen te hebben dat Dul les de bewering steunde dat spionage- piloot Francis Powers niet is neerge schoten van een hoogte van 70.000 voet zoals de Russen beweerden, maar dat zijn vliegtuig geraakt is door normaal luchtafweergeschut nadat Powers door motorpech op geringe hoogte was ge komen. ONDERSCHEIDING VOOR BELGISCH MOTORESCORTE Een geste, die in brede kring bijzonder is geapprecieerd is de onderscheiding, die H.M. de Ko ningin aan de 15 motorrijders, die de escorte vormen, in deze dagen heeft verleend. Dit gemotoriseerde detachement van de Rijkswacht, dat steeds de stoet met de vorstelijke personen opent en sluit, heeft voor het eerst dienst gedaan op 28 april j.l. toen de Groothertog en de Prins van Luxemburg een bezoek aan de Bel gische hoofdstad brachten. Nadien hebben zij alleen nog maar de Sjah van Perzië op zijn tochten door België begeleid. Voor de derde maal kweten deze motorrijders zich nu van hun op dracht vorstelijke personen te escorteren. De met witte helm, waarop de koningskroon is aangebracht, ge tooide Rijkswachters hebben zich tijdens het bezoek van onze Ko ningin en Kroonprinses zó uitste kend van hun taak gekweten, dat de vorstin spontaan de politieman nen de zilveren medaille van de Huisorde van Oranje heeft toege kend. Fier droegen zij gisteren deze onderscheiding op de leren jassen. „droogdienen" om te zorgen dat in deze niet eenvoudige ruimte alles vlot zou verlopen. Behalve de zalmkleurige rozen, die de tafel een feestelijk uiterlijk gaven, waren nog grote hoeveelheden bloe men uit Nederland aangevoerd, die in de ontvangstsalons, op de trap en in de gangen verwerkt waren door de bloemisten van Soestdijk in bloemstuk ken. Zo was Koningin Juliana, terwijl in een zijvertrek een strijkje van de Kon. Militaire Kapel speelde, gast- vrouw in een omgeving die tegenover de pracht van Belgische monumenta liteit de Nederlandse tradities stelde van huiselijke gezelligheid en verfijnd bloem gebruik. ZESTIG JAAR BOND VAN CHR. WERKNEMERS De heer Van Bruggen onderscheiden Tijdens de viering van het 60-jarig bestaan van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnij verheid, in het Haarlemse Concertge bouw, heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. Ch. J. M. A. van Rooy, meegedeeld, dat de chef van het hoofdbureau, de heer H. L. van Bruggen, benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Van Bruggen is al van 1914 af bij de bond werkzaam en vervulde gedurende 25 jaar de functie van chef van het bureau. Minister Van Rooy zei het te betreu ren, dat er nog steeds geen bedrijfschap voor de sector in het bedrijfsleven is. „Zo'n bedrijfschap zou immers de waar borgen kunnen geven, die de huidige tijd zo vraagt. Het is daarom te hopen", al dus de minister, „dat er in de naaste toe komst wegen gevonden zullen kunnen worden om een bedrijfschap tot stand te brengen". Op de bijeenkomst heeft ook de vice- president van de Raad van Bestuur Bouwnijverheid, de heer J. P. A. Nelissen het woord gevoerd. Koningin Juliana, Koning Boude wijn (op de tweede rij achter haar) en Prinses Beatrix volgen in de Europese school te Brussel een der lessen. Enthousiasme in Luik Voor Koningin en Prinses De vierde en laatste dag van het bezoek, dat Koningin Juliana en Prin ses Beatrix aan België brengen, wordt vandaag in Luik doorgebracht. Precies tien uur liep de trein het St.-Guiliemins- station binnen. In open auto's reden de Koninklijke gasten, in gezelschap van Koning Bou dewijn, naar het nationaal monument van het verzet aan de voet waarvan de koningin en haar dochter een krans legden. Nadat hier ook het Gulden Boek was getekend, reed men naar de Place St. Lambert, waar een grote menigte de Koninklijke bezoekers toe juichten. Langs de straten stond een enthousiaste bevolking met vlaggetjes te zwaaien. Zelfs werden vanuit de kan toren, in navolging van New York, pa piersnippers naar beneden gegooid. Nadat door de militaire muziekkapel voor het paleis van het Provinciaal Gouvernement van Luik het Wilhelmus was gespeeld, werden 51 saluutschoten gelost. Inmiddels inspecteerden de hoge bezoekers een eredetachement, dat hier stond aangetreden. In het pa leis van het Provinciaal Gouvernement werden zij vervolgens begroet door de gouverneur van Luik, de heer Pierre Clerdent. Te voet ging het langs een enthousiaste mensenmassa naar het stadhuis, waar het noenmaal werd ge bruikt en waar de burgemeester van de stad Luik, de heer Auguste Buisse- ret, gastheer was. Vanmiddag brachten de hoge bezoe kers een bezoek aan de jaarbeurs in Luik. Visserijschap over oiiderivijsproblemen Het bestuur van het Visserijschap heeft gisteren gesproken over invoering van een verplicht stuurmansdiploma voor de beperkte zeevis vaart, een aangelegenheid, die ook in januari al aan de orde is geweest. Ook deze keer kon men niet tot een definitief besluit komen. Onder „beperkte zeevisvaart" wordt verstaan de visvaart op schepen met de certificaten I, II en III. Het „hoogste" van die certificaten geeft recht op het varen in een gebied op de Noordzee tot 50 mijl uit de Neder landse, Belgische en Deense kust (in het zomerhalfjaar tot 100 mijl uit die kust) en tot 56 graden N.B. De Commissie Vakopleiding van het Visserijschap had eerder voorgesteld, het nieuw 'in te voeren stuur mansdiploma voor deze beperkte zeevisvaart verplicht te stellen voor stuurlieden op schepen van 20 tot 50 ton. Nadat dit advies naar haar was terugverwezen veranderde zij het in 20 tot 80 ton. I omdat de visserij in vele opzichten nauw verwant is aan de landbouw ook thans werkt een aantal afgestudeerden van Wageningen ten behoeve van de visserij en. omdat deze hogeschool onder het Ministerie van Landbouw en Visserij ressorteert, zodat dit Ministe rie de inpassing van het wetenschap pelijk visserij-onderwijs kan regelen. De economische faculteiten en hoge scholen zijn, volgens de commissie, min der geschikt, omdat het onderwijs daar vrijwel uitsluitend op handel en indus trie is gericht. Naarmate het technisch visserijonderzoek vordert zal ook aan wetenschappelijk onderwijs in de vis serij-techniek aandacht moeten worden besteed, zo meent de commissie. VARIA IN DERTIG JAAR 750 EXEMPLAREN Brits advocaat legt monstercollectie pijpen aan. Net twintig jaar was de nu 52-jarige Engelse advocaat dr. John Creasy, toen hij een Londens tweedehandswinkeltje binnenstapte om een merkwaardige pijp, die hij in de etalage had zien liggen, te kopen. De pijp, die hij voor een paar pennies bemachtigde, werd de eerste van een monstercollectie, welke Creasy in ruim dertig jaar aanlegde. Naast zijn werkkamer, waarin hij zijn advocatenpraktijk uitoefent, heeft hij een speciale ruimte ingericht in zijn wo ning in Hutchin (Zuid Wales) om zijn ruim 750 pijpen „onderdak" te brengen. In kringen van Londense antiquairs is Creasy een graag geziene gast, alles wat maar op 'n pijp lijkt en waarmee hij „echt" roken kan, is van zijn gading. Creasy heeft Engelse, Afrikaanse, Hol landse, Chinese, hyper-moderne en eeuwenoude pijpen, pijpen van steen, hout en metaal, pijpen uit obscure Chi nese opiumkitten en kostbare Japanse bamboepijpjes, in lange rijen sieren de honderden pijpen de wanden van zijn „expositieruimte'. In een van de eerste Britse t.v.-uitzen- dingen kwam Creasy met r 'jn collectie voor 't beeldscherm. Een optreden, dat hem geen windeieren legde, want een enthousiast geworden Schot vond de hobby zo mooi, dat hij hem zijn eigen verzameling van zo'n goede 100 pijpen cadeau deed! Binnenkort komt Creasy met zijn in middels sterk gegroeide collectie weer voor de t.v. Reeds meermalen ontving de BBC brieven van pijprokende kijkers, die verklaarden het wachten op een nieuwe Creasy-pipe-show „ondraaglijk" te vinden. Geëlektrificeerde massa luisterde toe (Van onze speciale verslaggever) Het pianoconcert van het Concours International Reine Elisabeth" gespeeld door de 25-jarige winnaar van het concours, de in Saint Louis geboren Amerikaan Malcolm Frager zal zeker voor de Koningin en de Prinses een van de mooiste herinneringen blijven uit het Belgisch staats bezoek. Door een 2000 a 3000 enthousiaste, bijna geëlektrificeerde massa van muziekliefhebbers werden Koningin Juliana. Prinses Beatrix. Koning Boudewijn. Prins Albert. Prinses Paola en ook de hoge beschermvrouwe van het concours, de 86-jarige Koningin Elisabeth van België, buitenge woon hartelijk en uitbundig toegejuicht. Er heerste in de grote zaal van het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel een fantastische sfeer. Malcolm Frager speelde met het Na tionaal Orkest van België onder lei ding van mr. Franz André, de Symfo nische Suite van Lully, drie sonates van Dominico Scarlatti, de Sonatte nummer 22 opus 54 van Ludwig van Beethoven, en na de pauze het machtige Concerto in Ré van Mozart, om te besluiten met het majestueuze maar ingewikkelde Concerto in Ré- b-mol majeur no. 1 opus 10 van Serge Prokofiew. Tot slot gaf de lang toegejuichte artiest een toegift, namelijk een Rapsodie van Liszt. Na het concert traden Koningin Ju liana en Koningin Elisabeth nog apai't in de loge naar voren. Toen brak een storm van toejuichingen los. Een uit voering van het Wilhelmus en het Bel gisch volkslied besloot het concert, maar buiten het gebouw werden de Koninklijke gasten door een enorme massa nogmaals toegejuicht. Het spel van Malcolm Frager was voortreffelijk. Ongelofelijk zelfverze kerd en toch oneindig muzikaal. Van 7 tot 21 juni geeft Frager te Brussel nog zes concerten. Ecu daverend gejuich begroette H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix bij aankomst aan de naar Hare Majesteit genoemde school voor Nederlandse kinderen te Brussel. De hoge bezoeksters werden er kennelijk door verrast. Zoeken naar kobaStstaafje te Gouda thans gestaakt Alle betrokken instanties hebben het onderzoek naar het staafje kobalt, dat op 27 april in het Goudse diaconessen- huis „De Wijk" werd vermist, gestaakt. Het gehele ziekenhuis is doorzocht en alle sporen werden gevolgd. Het resul taat bleef evenwel uit. Aanvankelijk bestond het plan om de twee Goudse vuilnisbelten met behulp van een bulldozer om te halen en nauwgezet te doorzoeken, omdat het vermoeden be stond (en nog bestaat), dat het kobalt daar terecht was gekomen. Aangezien dit evenwel een bedrag van f. 2.000 zou vergen, heeft men ervan afgezien en het zoeken gestaakt. ROTARY INTERNATIONAL De 51ste jaarlijkse conventie van Ro tary International, welke te Miami is gehouden, heeft Joseph A. Abey uit Rea ding (Pensylvania) tot president geko zen voor het jaar 1961'62. De conventie zal het volgend jaar te Tokio worden gehouden, de eerste, welke in Azië plaats vindt. Technisch onderzoek is minst gevorderd Voor stuurlieden op schepen van 50 tot 80 ton in de beperkte zeevisvaart, aan wie nu dezelfde eisen worden ge steld als op schepen met een veel groter Vaargebied zou het examen dan ver eenvoudigd kunnen worden, terwijl er een eind zou komen aan de volgens de commissie onhoudbare toestand, dat op schepen van 20 tot 50 ton helemaal geen eisen worden gesteld. Bezwaren In de gisteren gehouden vergadering bleek echter, dat er ook nu bij een aan tal bestuursleden van het Visserijschap nog bezwaren zijn blijven bestaan. Zij vonden een gediplomeerde stuurman op schepen van 20 tot 50 ton niet nodig en meenden dat wel kan worden volstaan met een bewijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aanva ringen voor één of meer opvarenden. Uit de vergadering kwam de suggestie, voor ieder die een bepaald aantal jaren als stuurman op schepen van 20 tot 80 ton heeft gevaren, gedurende een zekere overgangstijd de mogelijkheid te ope nen inplaats van het stuurmansdiploma een praktijkdiploma te verkrijgen. Cadeautje Daarentegen kwam van andere zijde weer het bezwaar, dat stuurlieden op schepen van 50 tot 80 ton, die nu het bestaande „grote" diploma moeten heb ben, dan dat praktijkdiploma, waarvoor zij niets behoeven te leren, feitelijk ca deau zouden krijgen. De Commissie Vakopleiding (die in haar advies het praktijkdiploma had voorgesteld voor stuurlieden van dertig jaar en ouder), zal deze kwestie nog eens nader bestuderen voordat het be stuur van het Visserijschap een defini tieve beslissing neemt. Het bestuur nam kennis van een ad vies van een subcommisie der Commis sie Arbeidsvraagstukken Visserij over eventuele instelling van een bedrijfs pensioenfonds voor de visserij. Aan de vrije organisaties in het visserijbedrijf zal het in eerste instantie worden over gelaten, onderhandelingen hierover te beginnen. Het Visserijschap zal in een brief aan de minister van Landbouw en Visserij vragen, de visserij bij het wetenschap pelijk onderwijs te betrekken en wel door in het bijzonder de visserij-econo mie een plaats te geven in het studie plan van de Landbouwhogeschool te VVageningen. Bij de brief aan de minister is een advies van de Commissie Vakopleiding van het Visserijschap gevoegd. Daarin wordt gepleit voor de benoeming van een lector te Wageningen, die in het bijzonder de interne bedrijfsleer in de visserij zal kunnen doceren aan hen, die in de toekomst in leidende functies de belangen van deze bedrijfstak zullen hebben te behartigen, zoals reders, amb tenaren, landbouwattaché's, leraren voor de visserij scholen en functionarissen der vrije en publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties. Nauw verwant De commissie acht de Landbouwhoge school de meest aangewezen instelling, Mogelijkheid In het vestigen van een leerstoel voor de visserij-economie ziet de commissie verder de mogelijkheid, Wageningen te doen uitgroeien tot een internationaal centrum. Zij merkt daarbij op, dat in West-Europa Nederland het verst ge vorderd is met het economisch visserij- onderzoek. Wel is er in Bergen in Noorwegen reeds een leerstoel in de visserij-economie, maar taal en afstand maken het moeilijk, Bergen tot een internationaal centrum te doen worden. Daarentegen ligt Wageningen gunstig in het Euromarktgebied en behoeven de taalmoeilijkheden niet onoverkome lijk te zijn. Achterstand De Commissie Vakopleiding merkt in haar advies verder op, dat de Euro- markt voor Nederland de mogelijkheid schept, de positie van voor 1914, toen ons land welhaast het belangrijkste vis- serijland van West-Europa was, weer enigermate te heroveren. Daarvoor zal echter een concurrentiestrijd nodig zijn, nu Duitsland, Frankrijk en België over moderne vissersvloten beschikken. Ook aan de opleiding van bij de visserij be trokken groepen zal daarom grote aan dacht besteed moeten worden en op dit terrein heeft Nederland een grote ach terstand. Verst gevorderd Wat het wetenschappelijk onderzoek en onderwijs betreft zijn het biologisch onderzoek en de opleiding van biologen, die aan de universiteiten geschieden, het verst gevorderd. Deze behoeven naar de mening der commissie voorshands geen verdere voorzieningen. Het minst gevorderd is het technisch visserij-onderzoek. Het inmiddels tot stand gekomen Produktiviteatscentrum voor het Visserijbedrijf kan ertoe bij dragen, dat de achterstand in de ko mende jaren geleidelijk wordt ingehaald. Ook op het gebied van het wetenschap pelijk onderwijs zullen dan te' zijner tijd voorzieningen ten aanzien van het tech nisch aspect gewenst zijn. Het economisch visserij -onderzoek is de laatste jaren tot ontwikkeling ge bracht door de afdeling visserij van het Landbouw-Economisch Instituut. In het algemeen is de visserij-economie zowel nationaal als internationaal een belang rijk object van studie en overheids maatregelen geworden. Men stuit echter op de moeilijkheid dat door de achter stand van de visserij op het gebied van onderzoek en onderwijs de bedrijfsvoe ring nog in belangrijke mate gebaseerd is op ervaring en traditie. De moderne technische en economische ontwikkeling van de visserij stelt evenwel hogere eisen, zowel aan de visser aan boord van zijn schip als aan de functionaris sen aan de wal, zo meent de commissie. Hoge onderscheiding voor Venezolaans ambassadeur Vandaag vertrekt de scheidende am bassadeur van Venezuela, de heer Julio Alfredo de la Rosa, met de boot van de KNSM uit Amsterdam naar Venezuela. Gisteren werd hem in het ministerie van Buitenlandse Zaken het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. De heer De la Rosa, wordt opge volgd door dr. Alberto Lossada Casa nova, die vanavond op Schiphol zal ar riveren. Echtgenote W. Elsschot ook overleden De echtgenote van de Vlaamse acteur Willem Elssohot, mevrouw Elsschot- De Ridder, is gisteren, een dag na haar man, overleden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11