Grootse ontvangst van Koningin en Prinses in Sinjorenstad Antwerpen WEERBERICHT Gejuich uit kelen van duizenden DE GAULLE BLIJFT BEREID TOT EEN TOPCONFERENTIE VERWOERD WIL VASTHOUDEN AAN APARTHEIDSPOLITIEK Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 JUNI 1960 No. 30062 LEIDSCH DAGBLAD Directeur X. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bezoek aan het museum Plantin -Moretus (Van onze speciale verslaggevers) Het is buiten kijf, de Sinjorenstad heeft Brussel met betrekking tot enthousiasme over het vorstelijk bezoek de loef afgestoken! Want Antwerpen heeft op werkelijk uitbundige wijze van zijn vreugde doen blijken over het feit, dat de Koningin der Nederlanden met haar oudste dochter een bezoek aan de Scheldestad in het ietwat overladen pro gramma heeft willen doen opnemen. De tocht van het vriendelijke Mortsel naar Antwerpen werd voor de hoge bezoeksters een ware zegetocht. De koninklijke gastheer Boudewijn, die niets nalaat om het zijn gasten in deze dagen zo aangenaam mogelijk te maken, was even blij verrast over de hartelijkheid waarmee Koningin Juliana en Prinses Beatrix werden begroet als deze zelf. Als een machtig koor heeft het in Antwerpens straten uit de kelen van duizenden geklonken: „Leve de Koningin, leve de Prinses" en vanzelfsprekend ook „Leve de Koning". Op de Grote Markt van Antwerpen, voor het monumentale stadhuis, waar van het interieur door een schat van bloemen een wel bijzonder feestelijk aanzien had gekregen vandaag, juichten de duizenden en zwaaiden zij met vlag getjes toen de vorstelijke personen uit de auto's waren gestapt. bezoek, dat de Vader des Vaderlands op die dag aan de toen al vermaarde druk kerij bracht. Van dit museum ging het vervolgens naar het Rubenshuis, waar de hoge be zoekers door de stad Antwerpen het noenmaal werd aangeboden. (Men zie ook elders) Enorme menigte Een enorme menigte had zich op het marktplein, zo rijk aan prachtige gevels, verzameld. Dat men zo lang had moe ten wachten vond zijn oorzaak in het feit, dat op de weg naar Antwerpen er een langdurig, buiten het officiële om, oponthoud was geweest in Mechelen. Daar werd onze vorstin verrast met een pop, een getrouwe kopie van „Opsint- joorke", een figuur die in het Mechelse folkloristische leven een centrale plaats inneemt. De originele pop die de gemid delde Antwerpenaar verzinnebeeldt, is een heilig bezit van de Mechelaren. Zij wordt daarom bewaard in het mu seum. Het is traditie, dat ieder jaar deze pop, die bij feestelijke gelegenheden In een optocht wordt meegedragen, door Antwerpse studenten wordt geroofd Want achter die „Opsintjoorke" steekt een onschuldige jaloezie tussen de In woners van Mechelen en die van Ant werpen. Omstandig liet onze Koningin zich over de oorsprong en de betekenis van deze befaamde pop inlichten. Over drie maanden verkiezingen in Turkije De garnizoenscommandant van An kara heeft bepaald dat het uitgaans verbod met ingang van gisteren is opge heven. Het werd 28 april j.l. afgekon digd, nadat zich. onder de toenmalige regering-Menderes, bloedige onlusten hadden voorgedaan voor het universi teitsgebouw. Van Turkse regeringszijde werd ver nomen dat de nieuwe regering hoopt binnen drie maanden verkiezingen te kunnen laten houden. Professor Siddik Sami Onar, die thans een ontwerp op stelt voor een nieuwe grondwet, hoopt hiermede binnen een maand gereed te zijn. Een ambtenaar va* het Turkse minis terie van voorlichting heeft medege deeld dat de nieuwe grondwet gebaseerd zal zijn op de constitutie van 1923, die naar Zwitsers voorbeeld was opgesteld. Turkije's nieuwe leider, generaal Ce- mal Gursel, heeft op een persconferen tie te Ankara gezegd dat hij zich zal te rugtrekken wanneer verkiezingen wor den gehouden voor het aan de macht brengen van een nieuwe regering. Hij zou zich niet verkiesbaar stellen. TSJOU-EN LAI NAAR ENGELAND? Uitnodiging von Montgomery Maarschalk Montgomery is van zyn bezoek aan communistisch China in Londen teruggekeerd. Bij zijn aankomst op het vliegveld deelde hij mede, dat hy de Chinese premier Tsjou-en Lai voor een persoonlijk bezoek aan Enge land heeft uitgenodigd, die hierop heeft geantwoord dat dit hem veel genoegen zou doen. Montgomery zeide volgend jaar nog eens voor een maand naar China te zul len gaan, om het land beter te kunnen zien. Advertentie Prijzen vanaf f 225.— VOOR SERVICE VOOR KEUS EN VOOR LICHTING. AALMARKT 4 BEATRIX, BEATRIX!" Weer was het onze Kroonprinses naarxo ie de grootste belangstelling uitging. Het schalde over het grote plein: BeatrixBeatrix Van het carillon in de toren van Antwer pens kathedraal klonken de liederen, die ook in de noordelijke Nederlanden zo'n vertrouwde klank hebben. Stram brachten mariniers het militaire sa luut en speelde de kapel ons volkslied. Doch de tonen daarvan werden over stemd door het gejuich. En dat enthou siasme maakte dat de hoge gasten niet direct het stadhuis binnengingen, waar zij door het stadsbestuur werden ont vangen. De korte weg van het stad huis naar het museum „Plantin-More- tus", die eveneens met auto's werd af gelegd, gaf velen die dicht opeen op de trottoirs stonden opnieuw gelegen heid van hun genegenheid voor de vor stelijke personen te doen blijken. In het musuem dat de herinnering le vendig houdt aan Christoffel Plantin, de 16e eeuwse „Prins der drukkers", na men de bezoekers met grote belangstel ling kennis van het rijke, historische materiaal op het gebied der boekdruk kunst, dat hier is bijeengebracht. Achter de typische 18e eeuwse gevel in Louis Quinze-styl ligt een der fraaiste juweel tjes van burgerlijke renaissancebouw verborgen die België rijk is. Bijzonder stijlvol is ook de binnen plaats waaraan de werkkamers zijn ge legen, zoals de drukkerij, de gieterij en de kamer der proeflezers Alles is in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Het museum dat een drietal rijk ge vulde bibliotheken omvat, waarin zijn opgenomen vrijwel alle drukken van Plantin en Moretus, naast een keur van werken van vreemde typografen is uniek in de wereld. Het was dan ook vol trots dat de huidige conservator dit kos telijk bezit aan zijn voorname gasten toonde. Op een der 16e eeuwse persen werd volgens het procédé uit die tijd in het bijzijn der gasten een huldeblijk ge drukt. Daarin werd het bezoek van Ko ningin en Prinses gememoreerd Het was op 14 december 1579, dat Prins Willem van Oranje door de groot meester Plantin eenzelfde huldeblijk werd geoffreerd ter gelegenheid van het DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Droog en zonnig weer met opnieuw iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 JUNI: Zon op: 4.25 uur; onder: 20.51 uur: maan op: 12.04 uur; onder: 1.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.19 en 20 49 uur; laagwater te 3.44 en 16.09 uur Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Naar Europees blok tassen Oost en West? (Van onze Parijse correspondent) De president der Franse republiek, generaal Charles de Gaulle, heeft in een rede, die hij gisteren voor radio en televisie uitsprak, zich bereid verklaard aan een nieuwe topconferentie deel te nemen. Niette min zei hij nadrukkelijk in de naaste toekomst de traditionele diplo matieke kanalen van het internationale overleg te verkiezen boven de tumulteuze oratorische voorstellingen op de publieke weg. De Gaulle zag voorts voor Frankrijk een historische rol weggelegd als kern van een Europees blok, dat hij, zo leek het, tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou willen plaatsen. Het tweede thema van de strekking van De Gaulles toespraak en visie zouden we kunnen samenvatten door te zeggen dat in zijn ogen de ontspanning zich uiteraard nu niet heel duidelijk heeft weten af te tekenen, doch dat evenmin voor terugkeer tot een openlijke koude oorlog gevreesd behoeft te worden. De generaal leek eerder te geloven dat de wereld thans in een periode van de „lauwe" oorlog is beland. Drie condities voor veiligheid in de wereld Met de grote forse lijnen van een fresco-schilderij plaatste De Gaulle zijn gehoor in het historische perspectief van de verhoudingen Oost-West. Al 2000 jaar kent de mensheid, zo zei hij, tegenstel lingen tussen volkeren, rassen, wereld delen. Nu is de wereld sinds de laatste oorlog in twee kampen verdeeld en van de mannen die in de centra Moskou en Washington zetelen hangt het voor een groot deel af of onze planeet in enkele uren vernietigd zal worden. Om zo'n monstrueus gevaar af te kunnen wenden dienen, volgens De Gaulle eerst drie con dities te worden vervuld. 1. Beide partijen moeten alle provoca ties achterwege laten en door culturele en toeristieke uitwisselingen de atmos feer van ontspanning scheppen. 2. Een gecontroleerde ontwapening moet worden bewerkstelligd die zich in de eerste plaats op de vliegtuigen die A- en H-bommen kunnen vervoeren (en die Frankrijk toevallig niet bezit) zou moeten richten. 3. De samenwerking Oost-West zou georganiseerd moeten worden ten be- Na het bezoek aan Antwerpen begaven de Koninklijke personen zich per helikopter naar het studie centrum voor kernenergie te Mol, Hele provincies in Chili verzakt Na een na de jongste aardbevingen ingesteld geologisch onderzoek is geble ken, dat het vaste land van Chili langs de gehele kust tussen de provincies Val- divia en Chiloe is ingezakt. In de pro vincie Valdivia bedraagt de verzakking drie meter. De gevolgen hiervan zijn voor het ge hele land bijzonder ernstig, ook voor de kleinere havenplaatsen, waar de kaden vroeger drie meter boven zeepeil lagen, doch thans geheel onder water staan. Valdivia is nu een natuurlijke haven ge worden, waarin schepen van 5.000 ton het anker kunnen uitwerpen. Ook op het eiland Chiloe heeft zich verzakking voorgedaan. Talrijke dorpjes en zelfs verschillende belangrijke steden, zoals Puerto Mont, Valdivia en Ancud, zullen moeten worden opgegeven en el ders worden herbouwd. hoeve van de economische hulp aan on derontwikkelde landen en van het we tenschappelijk onderzoek. Verrast De Gaulle liet daarna nogal duidelijk doorschemeren dat ook hy door de hou ding van premier Kroesjtsjef, die hy voor de mislukking van de top aan sprakelijk stelde, wel erg was verrast. Het incident met het Amerikaanse vliegtuig, voorzien van zijn fototoestellen, kon, zo deed ook De Gaulle als zijn over tuiging blijken, slechts een voorwendsel zijn geweest. De Gaulle omschreef de vlucht van de Amerikaanse U-2 niette min als „pngepast". Maar indien de Rus sische regeringsleider aan die vlucht nu zo'n hoog gewicht had willen hechten, waarom was hij dan niet in Moskou ge bleven? Hij legde wel een zeer nadruk kelijk accent op de noodzaak voor het Westen de rijen dichter te sluiten. Europese eenheid De solidariteit met „zyn vrienden Eisenhower en Macmillan" had zich, trots hun uiteenlopende karakters, trou wens in Parijs voortdurend en daadwer kelijk geopenbaard. De Gaulle vond voor de zaak van de Westeuropese eenheid en de Europese gemeenschap, die hij en kele jaren terug met hoon en minach ting placht te overladen, woorden van hartelijkheid, die men tot dusver uit zijn mond nog nimmer vernomen had Niet temin achtte hij het voor Frankrijk on ontbeerlijk over eigen atoomwapens te beschikken want. zo /.ei hij, we hebben onze persoonlijke rol te spelen. Zijn rede werd besloten met een nieuw en hartstochtelijk loflied op Frankrijk. Geen pas meer voor België eu Luxemburg (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister middag de overeenkomst goedge- keurd inzake de afschaffing van de personencontrole aan de grenzen tussen België, Nederland en Luxem burg, met ingang van 1 juli a.s Een Nederlander zal zich echter eventueel moeten kunnen identifi ceren in het binnenland van België of Luxemburg. De regeling is dus nog niet ideaal maar minister Beerman (Justitie) noemde haar in ieder geval een stap vooruit. Zonder hoofdelijke stemming werd een amendement aangenomen van mej. Schilthuis (PvdA) op 't Wet boek van Strafrecht in verband met de vreemdelingencontrole. H.M. de Koningin en Koning Boudewijn tijdens de rondrit over het fabriekstererin van Gevaert te Mortsel. PRINS HAD GOEDE NACHT Naar de behandelende geneesheren mededelen heeft Prins Bernhard op nieuw een goede nacht gehad. De tem peratuur is dalende. Het verloop van de ziekte blijft gunstig. Eisenhower naar Verre Oosten Eisenhower zal de volgende maand be zoeken brengen aan Japan, Zuid-Korea, de Philippijnen, Formosa en Okinawa, aldus heeft het Witte Huis medegedeeld. Voordat Kroesjtsjef zijn uitnodiging aan Eisenhower introk zou de president uitsluitend Japan en Zuid-Korea bezoe ken. Willem Elsschot overleden De schrijver Alfons de Ridder, beter bekend onder de schuilnaam Willem Elsschot, is gistermiddag in Antwerpen overleden. Hij 78 jaar geworden. Elsschot heeft verscheidene let terkundige prijzen gekregen voor romans en novellen, onder meer voor ..Het dwaallicht" (1946). Zijn bekendste werken zijn „Villa des roses", „Lijmen" en „Kaas". Onlangs had Elsschot het ziekenhuis waar hij enige tijd was verpleegd, kun nen verlaten. Gistermiddag werd hy in de omgeving van zijn Antwerpse woning onwel. Hij overleed kort nadat men hem thuis had gebracht. Willem Elsschot werd op 7 mei 1882 te Antwerpen geboren, waar hij de Hogere Handelsschool bezocht. Na een aantal jaren in Parijs. Rotterdam en Brussel te hebben gewerkt, vestigde hij zich in 1914 voorgoed in Antwerpen. Zijn eerste boek, „Villa des roses", had hij een jaar daarvoor voltooid. Hfi werd echter pas een twintigtal ja ren later bekend door toedoen van de Forumgroep, die hem als haar voor loper beschouwde. Vrede, voorspoed en goodwill moeizaam „van stapel" De Zuidafrikaanse premier dr. Ver woerd is gisteren, de vijftigste „geboor tedag" van de Unie van Zuid-Afrika, voor de eerste maal in het openbaar ver schenen sinds de aanslag op zijn leven, nu zeven weken geleden. In het feeststadion in Bloemfontein hield hy voor een menigte van ongeveer 50.000 personen een toespraak, die ook door de radio werd uitgezonden. In zyn toespraak zei Verwoerd o.m. dat het tegenwoordige Zuid-Afrika niets zal zyn, vergeleken met het Zuid-Afrika van de toekomst. Dit kan echter slechts worden bereikt, als aan twee voorwaar den wordt voldaan: in de eerste plaats dat blank in Zuid-Afrika aan het be wind moet blijven, en in de tweede Hoge onderscheiding voor mr. J. E. van der Meulen De president van de strafkamer van de Hoge Raad, mr. J. E. van der Meu len, heeft gisteren wegens het bereiken var de daartoe gestelde leeftydsgrens zyn laatste zitting gepresideerd. Op zyn verzoek werd er geen officieel afscheid genomen. Voor de zitting begon heeft in raadka mer de president van de Hoge Raad, mr. J. Donner, de benoeming van mr. Van der Meulen tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau meegedeeld en heeft mr. Donner de hoge onderschei ding mr. Van der Meulen op de borst gespeld. Togo lid van V.N. De Veiligheidsraad heeft zich gisteren met algemene stemmen uitgesproken voor toelatin~ van de nieuwe Westafri- kaanse staat Togo als 84e lid van de Verenigde Naties tydens de komende al gemene vergadering der VN plaats dat de blanken bereid moeten zijn hard te werken. Met betrekking tot het Zuidafrikaanse rassenvraagstuk, zeide dr. Verwoerd: „De enige oplossing is als goede buren te leven en niet als één geheel. Dit was de politiek van alle stichters van de Unie, en het zal de politiek zijn van de ko mende generaties". Voordat dr. Verwoerd zyn toespraak begon, wilde hy een duif loslaten, die hy, naar hy zeide, de lucht in zond „als een symbool van vrede en voorspoed, die we alle volkeren ter aarde toewensen. Hij zal onze booschapper van „goodwill zijn". Maar het ging met die vrede, voor spoed en goodwill niet zo erg vlot, want de duif vloog niet op. Hy trippelde over de grond, tot hy door een bewaker werd opgenomen. De bewaker zette het dier op zijn vinger, doch de vogel bleef rustig zitten om tenslotte pas na drie minuten de lucht ln te schieten, honderden an dere duiven, die inmiddels waren losge laten, achterna. (9mc/ Qïieitws Uit het Leidsch Dagblad van l juni 1860: Men zegt dat de Sultan van Tur kije overleden is; zijn broeder en troonopvolger is reeds sedert 30 jaren in eene kooi opgesloten, heeft dus weinig ondervinding, maar is daarbij een man van behoud. „Cubicula locandaü! Worden gevraagd tegen le September a.s. voor tivee personen, studenten alhier, drie of vier kamers, waar van twee zitkamers. Reflecterende schriftelijk te adresseren onder letters G.H. bij den boekverkoper S. C. van Doesburgh, Rapenburg l bij de Academie". (Advertentie). V.J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1