Toespraken Koning Boudewijn en Koningin Juliana aan gala-diner WEERBERICHT Toenadering tussen twee volken manifesteert zich meer en meer Evert Vermeer - 49 - overleden MALINOFSKI DREIGT MET RAKETTEN PASTERNAK OVERLEDEN @uc/ Sföeuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 31 MEI 1960 No. 30061 LEIDSCH m DAGBLAD )lrecteurE. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel l» Leiden Giro na 57055 ïoofdredacteur J. Brouwer f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 I I Koningin ontroerd over warme ontvangst Aan het galadiner dat Z.M. de Koning van België gisteravond zijn Koninklijke gasten in het paleis te Brussel aanbood heeft Koning Boudewijn een toespraak gehouden waarin hij zijn vreugde en die van zijn landgenoten uitte over de komst van Koningin Juliana en Prinses Beatrix. „Wij betreuren het", zo zei hij, „dat de gezondheidstoestand van Prins Bernhard hem niet toegestaan heeft naar België te komen en wij koesteren de hoop, dat hij spoedig en volledig herstelt". Koning Boudewijn zei voorts in dit bezoek van Koningin Juliana en haar dochter een symbool en een bevestiging te zien van de goede verstandhouding tussen de beide volken. Alhoewel vaak gescheiden in de loop van de geschiedenis, maar toch ontsproten aan een zelfde beschaving moest de aardrijkskundige buurschap onvermijdelijk hun beider lot zeer nauw verbinden, aldus Koning Boudewijn. Na het bezoek aan de Nassau- kapel te Brus sel. Voorzitter van de Partij van de Arbeid Omstreeks half acht gisteravond is in het Diaconessenhuis in Naar- den overleden de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer. De heer Vermeer is 49 jaar oud geworden. Hij legde er voorts o.a. de nadruk op dat de noodzakelijkheid van deze toena dering meer en meer gebleken is, niet alleen sinds de laatste wereldoorlog maar ook uit de hoge ontwikkeling van de toe gepaste wetenschappen en haar weerslag op handel, nijverheid en de internatio nale betrekkingen. Zijn rede vervolgend in het Frans zei Koning Boudewijn dat Nederland met zijn roemrijke dynastie en een groot ver leden beroemd is geworden op zee. Op het gebied van de wetenschap, de handel en de industrie heeft het een uit stekende plaats verworven, terwijl zijn bevolking overal ter wereld bekend staan als onvermoeibare werkers, vol werklust, initiatief en durf, als mensen van hoge cultuur die van oudsher gehecht zijn aan de voorvaderlijke vrijheid. Ondanks zijn kleine oppervlakte en een weinig talrijke bevolking heeft Ne derland, aldus Koning Boudewijn, zich ontplooid en een grootheid bereikt waar mee het met de grote mogendheden kan wedijveren. Aan de monding van machtige Euro pese stromen voor een groot deel gren zend aan de zee, van oudsher een bind- teken tussen Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland zijn de Nederlandse steden en havens, aldus de Belgische vorst, uit gegroeid tot belangrijke handelscentra, brandpunten van nijverheidsproduktie en scheepsbouw, maar waar ook de kunst en het geestesleven bloeien. Het Belgische vorstenhuis, zo zei de Koning, heeft steeds geijverd voor een toenadering tussen België en Nederland. Koning Boudewijn zei voorts o.a., dat andere vraagstukken, aangesneden maar onopgelost sedert eeuwen, thans ook hun uiteindelijke regeling tegemoet gaan. „In deze geest van onderlinge ver standhouding mogen onze beide landen vertrouwen op de toekomst: zij verzekert hun onafhankelijkheid, het behoud van tradities en vrijheden met een weder zijdse steun die hun eigen positie in het concert der naties verstevigt en beider streven naar vrede en welvaart in de we reld, in de hand werkt", zo besloot Ko ning Boudewijn zijn toespraak. Tenslotte bracht hij een dronk uit op de gezondheid en op het geluk van Ko ningin Juliana, Prinses Beatrix en op de voorspoed van de Nederlandse natie. RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met opklaringen en weinig wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 JUNI Zon op: 4.26 uur; onder 20.50 uur. Maan op: 10.59 uur; onder: 0.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 7,23 en 19.54 uur. Laagwater te 3.01 en 15.21 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Koningin Juliana heeft in haar toe spraak gisteravond aan het galadiner haar ontroering uitgesproken over de warme ontvangst die haar in België werd bereid. Ook zij sprak haar leedwezen uit over het feit dat Prins Bernhard door ziekte dit alles niet kan bijwonen. „Dankbaar", aldus de Koningin, blijven mijn man en ik Uwe Majesteit, voor het ons verleden jaar gebrachte bezoek. Zij herinnerde in dit verband aan de vier vreugdevolle dagen voor Nederland, waarin Koning Boudewijn zich behalve de toegewijde dienaar van de eigen Bel gische belangen tevens als de drager wist verstaanbaar te maken van het Belgische verlangen naar een steeds groeiende goede verstandhouding tussen de beide volken. Een verlangen dat in Nederland al even sterk wordt gevoeld. Door nabuurschap en herhaalde histo rische scheiding en aanraking, door in de jongste samen gestreden strijd en gedra gen leed, door onze huidige economische binding en door een schat aan gemeen schappelijke cultuur zijn wij verbonden, De schrijver overleed in zijn land huis te Peredelkino, in de omgeving van Moskou. Drie weken geleden kreeg hij een hartaanval. In de berichten werd toen ook gesproken van een lever kwaal. Enkele dagen geleden werd ge meld, dat hij longkanker had. Zijn toestand was zo ernstig, dat overbren ging naar Moskou voor het ondergaan van een operatie te riskant werd ge acht. Tegen het einde van de eerste we reldoorlog had Pasternak in Rusland al naam als dichter. Het eerste grote succes had hij in 1922 met een ge dichtenbundel. Later, in de jaren twin tig, werd hij in het Westen bekend door vertalingen van zijn werk. De tweede wereldoorlog inspireerde hem tot twee kleine bundels gedichten. Ge durende vele jaren onder Stalin be perkte hij zich tot het maken van ver talingen, voornamelijk van het werk van Shakespeare. Door zijn bezwaren tegen de ideologie van die dagen kwam hij vrijwel niet tot eigen werk. Na Stalins dood accepteerde de staatsuitgeverij aan i'celijk zijn eer ste grote roman „Dr. Zjivago", maar zoals geen andere twee buurlanden dat zijn, zo zei de Vorstin. Zij noemde het de heilige roeping van de beide natiën, de wereld in deze goede nabuurschap en dus in saamhorigheid te blijven voorgaan. Mogen wij daarbij lering trekken uit de fouten daarbij gemaakt, opdat onze sa menwerking in steeds gaver vorm ge stalte krijge, aldus Koningin Juliana die ook herinnerde aan de nechte samen werking tussen de beide landen die des tijds steeds door Koning Leopold en Ko ningin Wilhelmina gepropageerd werd. „De Benelux ontstond, en dit drievou dig verbond toonde een groeikracht, die ons allen verheugt, ook al gaat de groei ons nog te langzaam", zo merkte zij op. Drie verbonden landen zijn als drie vervlochten strengen, die tezamen zowel sterker als soepeler blijken dan elk al leen. De Benelux als een geheel be schouwd, ziet men thans tot 's werelds 4e handelsmogendheid groeien. „Langs de lijn van goede nabuurschap en dus van saamhorigheid zijn onze beide landen toegetreden tot wijder Europees verband. Reeds rijpten ook daarvan de eerste vruchten. Deze soort van kernfusie schrijdt steeds verder voort over het aardoppervlak. Koningin Juliana en Koning Boudewijn rijden in een open auto van het Centraal Station naar het graf van de Onbekende Soldaat in Brussel. (Telefoto/A.N.P.) België, Luxemburg en Nederland moch ten hierin een voorbeeld stellen, dat door onze omstandigheden voor de hand lag. Wij zien thans deze neiging zich in con centrische cirkels om ons heen voortzet ten, en ook elders zich manifesteren. Deze ontwikkeling lijkt niet meer te stui ten. Haar uiteindelijk doel zoekt zij in de ontplooiing van samenwerking en een dracht in wereldverband. Hoe lang dit proces zal duren, is ons onbekend. Laat ons intussen als Benelux alles bevorde ren, wat tot gezonde sterke eendracht leidt", zo besloot Koningin Juliana haar toespraak. (Men zie ook elders). bij nader inzien werd de publikatie in de Sovjet-Unie verboden. De schrijver verkocht echter de auteursrechten voor het buitenland in september 1957 aan een Italiaanse uitgever. In het Westen werd de roman een enorm succes en vertalingen in vele talen, waaronder het Nederlands, volgden. Naar aanleiding hiervan kende de Zweedse Akademie iri 1958 de Nobel prijs voor letterkunde toe aan Paster nak voor „zijn belangrijke prestaties, zowel op het gebied van de heden daagse lyrische poëzie als op het ter rein van de grote Russische traditie op episch gebied". In de Sovjet-Unie, waar ,,Dr. Zji vago" werd afgewezen als zijnde „van onvoldoende letterkundige waarde", werd de onderscheiding beschouwd als „een vijandige politieke daad" en de schrijver werd uit de vereniging van Sovjet-letterkundigen gestoten. Na aan vankelijk de prijs te hebben aanvaard, wees Pasternak hem daarop af, „met het oog op de betekenis die de gemeen schap, waarin ik leef» aan deze eer heeft gegeven". De heer Evert Aart Vermeer werd op 20 november 1910 in Nijmegen geboren. Hij bensoht de m.u.l.o en bekwaamde zich v or zelfstudie in economie en staatkunde. Hij was tot 1930 als kantoor bediende in Tiel werkzaam. Nadat hij zijn dienstplicht had vervuld ,was hij tengevolge van de crisis enige tijd werk loos. Hij was een van de oprichters van het nieuwsblad „De Tielenaar". De heer Vermeer, die hier de journalistiek leerde kennen, werd later aangesteld als cor respondent van „Het Volksblad voor Gelderland". In 1931 trad hij toe tot de SDAP, drie jaar later kwam hij in dienst van deze partij en was hij als propagan dist werkzaam. Van 1934 tot 1939 was hij ook werkzaam voor het NVV. Tijdens de oorlog met Duitsland streed hij aan de Grebbeberg. Na korte tijd bij de zgn. „opbouwdienst" te hebben gediend, nam hij deel aan het verzet. Hij schreef in illegale bladen en was vooral werkzaam bij het in veiligheid brengen van geal lieerde piloten. Later werd hij lid van de grote adviescommissie der illegaliteit. In 1946 nam hij voor de PvdA zitting in de Tweede Kamer. In de PvdA be hoorde hij tot de humanistische vleugel. Hij was voorzitter van het Humanistisch Thuisfront. Aanvankelijk was hij be stuurslid van de PvdA, in 1949 werd hij secretaris en zes jaar later, op 23 fe bruari 1955, werd hij tot voorzitter ge kozen als opvolger van Koos Vorrink. De heer Vermeer was ook lid van de ge meenteraad van Naarden. In zijn functie van lid van de Tweede Kamer, maakte hij deel uit van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken en van de Defensiecommissie. Ook was hij hoofdbestuurslid van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging en lid van de interparlementaire Beneluxraad. In 1959 werd hij gekozen tot voorzitter van het Europees socialistisch verbin dingsbureau. Eind maart 1959 werd hij voor het on dergaan van een rustkuur in een zieken huis opgenomen. Op 1 augustus van dat jaar hervatte hij het werk voor de PvdA. Op 16 april 1960 moest hij op nieuw worden opgenomen, nu voor het ondergaan van een maagoperatie. Op 14 mei trad een verslechtering van zijn ge zondheidstoestand in. In de loop van gisterochtend kreeg hij een maagbloe ding, welke zich gistermiddag om vijf uur herhaalde. De heer Vermeer was ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. De heer E. Meester, secretaris van de PvdA, verklaarde diep geschokt te zijn door het bericht over het overlijden van de heer Vermeer. „Dit is een ongelooflijk zwaar verlies voor de PvdA in het bij zonder, maar ook voor de internationale socialistische beweging waaraan de heer Vermeer zo een actief aandeel had", zo zei hij. Het dagelijks partijbestuur van de PvdA kwam vanmorgen in spoedverga dering bijeen. De waarnemend voorzit ter, ir. H. Vos, die thans in Parijs is, zou in verband met het overlijden van de heer Vermeer onmiddellijk naar ons land terugkeren. Het stoffelijk overschot van wijlen de heer E. A. Vermeer, zal vrijdag te Wes- terveld worden gecremeerd na aan komst van de trein van 14.03 op het station Driehuis-Westerveld. Vrijdag ochtend zal de overledene worden op gebaard in het Concertgebouw te Am sterdam, waar om 11 uur een herden kingsbijeenkomst zal worden gehouden. Gaullisten haalden 60 pet. in Algerije Aanhang van Moslims blijkt niet geslonken (Van onze Parijse correspondent) De nadere uitslagen van de ver- kiezingen voor de kantonnale raden die van vrijdag tot en met zondag vorige week in geheel Algerije ge houden werden, tonen een behoor lijke overwinning aan van kandi daten, die zich op de persoon van generaal De Gaulle beroepen hadden. In de grote steden en vooral in Algiers waar de vrouw van de gevangen activistenleider Pierre Lagaillarde een eclatante overwin ning boekte, hebben ook de voor standers van de integratie wel enige successen behaald. De zetels die door hen veroverd werden zouden 20 a 25 pet van de circa 500 plaatsen bedragen. De gaullisten die, naar het voor beeld van de generaal, ijverden voor een „Algerijns Algerije en een unie met Frankrijk" zouden, naar schatting, ongeveer 60 pet der zetels hebben gewonnen. De linkse liberale en socialisti sche lijsten wisten niet meer dan een 7 pet der zetels in de wacht te slepen. Deze uitslagen bewijzen in het algemeen gesproken, dat de prestige en de autori teit van De Gaulle speciaal in de „bleds" de afgelegen nederzettingen en gehuch ten, onder de Moslims bijzonder groot is gebleven. Hoe onduidelijk de lijn ook geworden is die De Gaulle in zijn Alge rijnse politiek de laatste maanden volgt, het vertrouwen dat hem door talrijke Algerijnen nog altijd wordt geschonken schijnt dus nog niet zichtbaar geslonken te z|jn. Van programma's of leuzen hoefde trouwens ook maar een heel zuinig gebruik te worden gemaakt. Een foto van de generaal op een affiche was meestal wel voldoende om een kiezer te bewegen de betrokken lijst zijn stem te geven. PRINSESSEN BEZOCHTEN PRINS BERNHARD Zoals gisteren gemeld bezocht Prinses Irene haar vader gistermiddag in het ziekenhuis te Utrecht. Haar bezoek duur de een half uur. Ook Prinses Marijke bracht een bezoek aan haar vader, even als de moeder van Prins Bernhard, Prin ses Armgard. De ambassadeur van Argentinië kwam eveneens belangstellend informeren naar de gezondheidstoestand van de Prins. De secretaris van de Prins deelde hem mede, dat deze goed vooruitging. De tempera tuur was in de loop van de dag verder gezakt en de Prins had vol belangstelling de televisie-uitzendingen van het staats bezoek van Koningin Juliana en Prinses Beatrix gevolgd. PRINS BERNHARD HAD GOEDE NACHT Naar de behandelende geneesheren mededelen heeft Z.K.II. Prins Bernhard opnieuw een goede nacht gehad. Het ver loop van de ziekte is gunstig. De Sovjetrussische minister van Landsverdediging, maarschalk Rodion Malinofski, heeft te Mos kou verklaard, dat het Sovjetrus sische leger in staat is vergeldings maatregelen te nemen tegen „elke vazalstaat en iedere staatsman, ongeacht achter welke oceaan zij verscholen liggen". Malinofski zei, dat hij de bevel hebber der Russische raket-een heden opdracht had gegeven te schieten op elke basis „vanwaar een vliegtuig, zou opstijgen en het Russische luchtruim schenden". „Tass" meldt, dat Malinofski aan zijn uitlating over de vergeldingsmaatregelen toevoegde: „Dit is geen bedreiging, maar een waarschuwing". Hij zei, dat het besluit om te laten schieten op elk vliegtuig, dat het Rus sische luchtruim zou schenden, „gewet tigd is, daar men nooit kan weten, wat een dergelijk toestel aan boord heeft. Het zou een waterstofbom kunnen zijn". De Amerikaanse republikeinse senator Aiken, lid van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, maakte uit Malinofski's verklaring op, dat in het Kremlin de „oorlogspartyaan de macht is gekomen. Volgens hem was Malinofski's ver klaring gevaarlijk, want het kon beteke nen, dat raketten zouden worden afge vuurd als een vliegtuig bij ongeluk boven Sovjet-gebied kwam. En de eerste raket die op het grondgebied van onze bondgenoten zou terechtkomen, zou het sein zün voor een regen van raketten op Rusland, zo voegde hij hieraan toe. ms dan om de vijf jaren dat er reest is, eens toonendat de tijd •oorbij is, waarin men volgens en oud keurdicht van haar zong j ..Zoo zult gij als voorheen voor Leiden, Lijden heeten!" J Nobelprijs tegen wil en dank Schrijver van „Dr. Zjivagowerd 70 jaar De Russische schrijver Boris Pasternak is gisteravond overleden. Hij is 70 jaar geworden. Pasternak verwierf in 1958 de Nobelprijs voor de vrede, doch weigerde deze, toen bleek, dat in Rusland deze toekenning als een vijandige politieke geste werd gezien. Na aanvankelijk door deze affaire in ongenade te zijn gevallen werd Pasternak later weer in genade aangenomen in zijn land. Uit het Leidsch Dagblad van 31 mei 1860: „Nadere berichten van Katwijk- aan-Zee behelzen dat de veronge lukte -pink behoorde aan de ree- ders J. Schaddé van Doorn en Ver- weij en dat de bemanning, die daarbij het leven verloor, bestond uit Van der Plas, nalatende eene weduwe met S kinderen; Cornells Zuiderduyn, eene weduwe met zes kinderen; K. Klok en W. de Jong, ieder eene weduwe met 2 kinde ren; alsmede W. van Duyvenbode eene moeder, weduwe, voor loie hij kostwinner was. „Nu zijn de ingezetenen wél op geroepen om tijdens de Lustrum feesten te vlaggen en aangespoord om 's avonds te illumineren, maar nu is het toch ook wel te verwach ten, dat de Stads Regering een goed voorbeeld zal geven. Vijf en tien jaren geleden waren de Stad- gebouwen in akelig duister gehuld, dat zeer afstak bij de opoffering, die de burgerij had gedaan. Hier en daar zag men wél bengaalsch vuur, maar overigens niets anders dan in de grachten verlichte schuitjes voor het geval, dat er iemand in het water viel. Zulke kinderachtige bezuinigingen klin ken wél, maar wekken juist de op merkzaamheid op uitgaven, die waarlijk het karakter van zuinig heid niet dragen. De Stads Rege ring moet ook wat doen om fat soen te houden voor de vreemde lingen. Men spreekt altijd van het arme Leyden alsof alle ingezete nen van bedeeling leven! („Eenige burenin een ingezonden stuk). De Redactie tekende hierbij aan ,,'t Is wel eens aanstootelijk als men buitenaf over Leiden hoort spreken als eene stad, xoaar de meeste armen wonen, de zwaarste belastingen worden geheven en al- Lijd verdeeldheid heerscht. Laat

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1