SOUPIEX Kr STIIFSEL t LINOLEUM □UlMi(§[L&K]: In magistrale solorit greep Lute Oranjetrui Nieuwe kleren maken de politieman aardiger en waardiger om te zien NU met GRATIS plastic wasknijpers Er komt een wettelijk beschermd unifonn in twee kleuren Opgericht maart 1860 Dinsdag 31 mei 1960 Vierde blad no. 30061 Olympia's Toer door Nederland In een magistrale solo heeft de 19-jarige Kees Lute uit Castricum gisteren de oranjetrui van de schouders van Gerrit Wesseling gerukt. Met een voorsprong van 26 seconden ging Lute tijdens een van de vele stortbuien op de vijfde dag van Olympia's Toer als winnaar van de 225 km lange etappe, die in Heerlerheide was begonnen, in de grensplaats Winterswijk over de finishlijn. Het belangrijkste voor Lute was echter de minuut bonificatie, waarmee hij reeds zijn achterstand op Wisseling geheel overbrugde. Gezien de vorm die Lute in de etappe naar Winterswijk demonstreerde, zal het Wesseling niet ge makkelijk vallen in de laatste etappe naar Amsterdam de achterstand van 26 seconden weer goed te maken. Terecht kreeg de man uit Castricum voor zijn moedige aanval ook de prestatieprijs. Moedig was die aanval inderdaad. Want in het begin van dit seizoen had Lute in de klassieke Ronde van Friesland uit een groot peloton de spurtzege gegrepen en daarna was hij als 18e in de wedstrijd Praag-Warschau-Berlijn weliswaar de bestgeplaatste Nederlander, maar een krachttoer als die van maandag had Lute nog niet vertoond. Toen de gretige jager naar het oranje zich 50 km voor Winterswijk realiseerde, dat zijn strijd makkers in de kopgroep, die na 80 km tussen Lomm en Wellerloo was ontstaan, niet tegen de machten in het peloton opgewassen waren, keerde hij hun de rug toe. Zijn visie was juist. Want de renners die hem gedurende 100 km hadden ge holpen met het opbouwen van een voor sprong van bijna twee minuten op de drager van de oranjetrui, werden ver voor Winterswijk door het peloton over vleugeld. Bijna mislukt Bjjna nog zou Lutes opzet mislukt zijn. Want drie kilometer voor Winterswijk demarreerde Jan Hugens uit de hoofd macht en snelde naar voren met de be doeling Lute in zijn plannen te dwars bomen. De Limburger, die pas enkele dagen uit militaire dienst en nog niet zjjn oude vorm heeft teruggevonden, had zijn tegenzet juist iets te laat gedaan. Twee seconden kwam Hugens te kort. Gerrit Wesseling en zijn ploegmakkers hadden het in deze etappe bijzonder zwaar. Want al dadelijk na de start in Heerlerheide werden de aanvallen op de oranjetrui gelanceerd. Eerst door Van der Klundert, daarna door een groep met Steuten en Brunenberg als gevaar lijkste concurrenten. De vlucht van Bal- vert in het gezelschap van Schuling en Rijkers verontrustte Wesseling daarna niet. Want hij wist, dat Balvert in Venlo alleen uit was op de punten voor het sprintklassement. Beslissende slag De beslissende slag viel echter na 80 km toen een groep van acht renners zich uit het peloton losmaakte. Van hen waren Lute met een achterstand van een minuut en Brunenberg (2 min. 35 sec.) de bestgeplaatsten. Ondanks de po gingen van de geelzwarte kameraden van Wesseling om deze vlucht in de kiem te smoren, liepen de acht geleidelijk uit In Gennep (105 km) hadden zij een voorsprong van xeen minuut, terwijl op de gloeiende hellingen van het Groes- beekse kampioensparkoers de hoofd macht nog eens 45 seconden verloor. De weinige toeschouwers op de Waalbrug bij Nijmegen zagen Lute en zijn makkers met een voorsprong van 45 seconden op Rademakers doorkomen, die in Groes- beek was gedemarreerd. Het peloton liet weer een minuut op zich wachten. In Arnhem had Rademakers zich bij de lei ders gevoegd. Maar toen op de belom merde lanen van de Graafschap bleek, dat de voorsprong verloren dreigde te gaan, besloot Lute tot zijn succesvolle solo. Uitslagen Kees Lute legde de 225 km af in 5 uur 30 min. 18 sec. imet bonificatie 5.29.18); 2. Hugens 5.30.20 (met bonifi catie 5.29.50)3. Hoekstra 5.30.44 (met bonificatie 5.30.29); 4. Visser 5.30.44; 5. Sluis z.t.; 6. Janssens 5.30.44; 7. Sebregts, 8. Van Schil (B>, 9. Stevens, 10. Her mans, 11. Lotz, 12. Jongejan, 13. Roks, 14. Snijder, 15. Hopman allen z.t. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Lute 21.26.24; 2. Wesseling 21.26.50; 3. Walravens 21.27.42; 4. Lotz 21.28.23; 5. Steuten 21.28.26; 6. Brunen berg 21.29.25: 7. Groeneweg 21.29.51; 8. Sebregts 21.29.56; 9. Hoekstra 21.30.01; 10. Snijder 21.30.12. Waterpolonieuws De resultaten van de Leidse verenigin gen zijn tot dusver niet anders geweest dan werd verwacht. Zoals bekend won de Sleutelstad van ZPB. LZC van VZC en LWV van BZPC. Daartegenover had De Zijl eind vorige week een te zware dobber aan de ex-eersteklasse ploeg Nereus uit Zaandijk. In een voor rust vrijwel gelijkopgaande strijd (12 in het voordeel van de gasten) werden de Kooi-bewoners na rust onder de voet gelopen in welke handeling de midvoor van het Nederlands jeugdzevental, Jan Sikma, een groot aandeel had (25). De Leidse doelpunten werden gescoord door Bergman en Van Kampen. De Leidse Watervrienden moesten gisteren in het knusse zwembad van Maarssen spelen tegen de plaatselijke vereniging „De Fuut". Hier van begin tot eind een vrijwel gelijk opgaande strijd met de Leidenaren iets in de meerderheid, wat door pech niet in doelpunten tot uidrukking kwam. Nadat de Fuut met 1-0 de leiding had genomen scoorde Leen de Hoed tweemaal. Maar het derde doelpunt van de Leidenaren kon in de ogen van de scheidsrechter geen genade vinden (het spatte van de DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude duiven vanaf Vilvoorde. Aantal vogels 3068, gelost te 7.50 uur met n.w. wind. Nulpunt 137.678 km. Ie duif te 10.13.14 uur. N. Ouds hoorn 1, 9; J. v .d. Niet 2, 8. 21; A. Ruigrok 3; C. Vlaardingerbroek 4; D. v. Mosseveld 5; P. v. Wissen 6; J. Ma rijk 7; J. en K. Nieuwendijk 10; P. Griensven 11; J. Bax 12; A. v .d. Dorp 13-22; C. v. d. Berg 14; C. Braun 15; W. Teske 16; W. Hoek 17; J. Schouten 18; M. v .d. Wiel 19; L. Glasbergen 20; A. v. Roon 23; J. den Dunne 24; J. Schy- vers 25. Wedvlucht met oude duiven vanaf St.-Ghislain-Hornu. Aantal vogels 2866, gelost te 7.10 uur met n.o. wind. Nul punt 196.819 km. Ie duif te 10.13.51 uur. A. Cramer 1, 16; M. v. d. Wiel 2, 5; J. Kukler 3, 4; P. v .d. Assem 6; M. v. d. Wilk 7; J. Laterveer 8; H. Kortekaas 9; Haak-Honaard 10-17; J. Borsboom 11; J. v. Seggelen 12; S. v. Leeuwen 13; J. v .d. Niet 14; H. Fasel 15; C. v. Wis sen 18-21; P. v. Wissen 19; P. Olijer- hoek 20; P. v. d. Heuvel 22; J. Passchier sr. 28; C. Braun 24; T. v. Santen 25. Wedvlucht met oude duiven vanaf Tergnier. Aantal vogels 2274, gelost te 6 uur met kalme n.o. wind. Nulpunt 290.778 km., Ie duif te 10.43.- uur. P. Vogelenzang 1, 3, 5; W. Siera 2; P. v. Wissen 4; M. v. d. Wilk 6; R. P. de Graaf 7; v. d. Niet-v. Rijn 8; J. Bran- tenaar 9-11; M. v. d. Wiel 10-15; H. Brandt 12; J. v. d. Kaay 13; C. v. d. Berg 14; H. Fasel 16; A. Krol 17; A. v. d. Hulst 18; F. v. Heusden 19; A. Rooda 20; H. Sohoo 21; W. Teske 22; A. de la Rie 23; J. v .d. Wiel 24; G. v. Albada 25. Wedvlucht vanaf Corbeil. Afstand 420 km.gelost te 5.30 uur met z.w. wind. De Vriendenclub: In concours 181 vo gels. Ie duif te 10.59.44 uur. W. Vijlbrief 1,3, 7; J. Rietbroek 2; C. Castelijn 4, 5, 6, 8; J. Klink 9; C. Vlaardingerbroek 10. De Bonte Duif: In concours 116 vo gels; le duif te 10.51.21 uur. M. J.Noor- dervliet 1; N. Oudshoorn 2, 6; A. J. v. d. Mey 3; P. J. Schenkeveld 4, 8; G. v. Albada 5, 7, 9, 10. De Rijnklievers: le duif te 11.01.47 uur; J. Jongeleen 1; J. v. d. Wal 2; H. en J. v. Alphen 3; A. Hemert 4; A. Rooda 5; A. v .d. Luit 6; A. v. d. Dop 7. 8; Trugers en Zn. 9; F. Wervelman 10. netkruisingslat terug). Waar de gast heren vlak voor 't eind nog een tweede doelpunt konden aantekenen, eindigde deze strijd onbeslist (2—2). De ploeg van „De Zijl" zou gisteren ten tweede male aantreden en wel dit maal in 't bad waar de training van het Nederlands zevental plaatsvindt, het Olirandabad, tegen de ploeg van de oudste vereniging van Nederland A.Z. 1870. Het water was kennelijk wel geschikt voor training maar niet voor wedstrij den, de strijd ging niet door wegens „koud water". De komende week staat er voor de hogere zeventallen niet veel op 't programma. Alleen de Leidse Zwemclub moet naar Bussum om daar tegen het Gooi te spelen. Op papier twee vrijwel even sterke ploegen. Wel licht dat het voordeel van een thuis wedstrijd en de watertemperatuur (de club van Corrie Schimmel is meer ge hard dan de ..warmbloedige" Leidena ren) de gastheren de winstkans geeft. Het rooster is deze week voorts. 1 juni: Gouwe 3LZC 4: 2 juni: Dol fijn 2—De Zijl 2; UZSC 2—De Zijl 3; 3 juni: Pinguins 3LZC 2. X /maar STIJF SOEPELER! STRIJK PRETTIGER! DIRECT'KLAAR IN KOUD WATER Koninklijk bezoek aan Kaagweek Koningin Juliana zal dit jaar een be zoek brengen aan het admiraalszeilen, één der onderdelen van de vijftigste ju- bileum-Kaagweek. die van 16 tot 21 juli a.s. zal worden gehouden. Het admiraalzeilen vindt plaats op zaterdagmiddag 16 juli. AUTOMOBILISME Weer een tribune ingestort Tenminste twee personen zijn om het leven gekomen toen gisteravond bij de start van de 500 mijlsrace van Indiana polis (VS) een aluminium hulptribune die bijna tien meter hoog was, instortte. Volgens de eerste berichten zijn ten minste 50 toeschouwers gewond, 37 van hen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Enkele particuliere handelaren had den de tribune, die op het middenterrein was opgericht, laten bouwen. Zij ver huurden zitplaatsen tegen prijzen va riërende van 5 tot 10 dollar. De Amerikaanse coureur Jim Rath- man werd winnaar van de race. die meetelde voor de competitie om het we reldkampioenschap der coureurs. WIELRENNEN Ronde van Italië De Italiaan Kazianka heeft gisteren i de veertiende etappe van de Ronde van Italië. AstiCervina (176 km.) gewon- j nen. De Belg Hoevenaers behield de lei ding in de algemene rangschikking. De uitslag was: 1. Kazianka (It.) 5 uur 04 min. 50 sec.; 2. Nencini (It.) 5.08.37; 1 3. Anquetil (Fr.) z.t.; 4. Massignan <rt.) z.t.; 5. Hoevenaers (België) z.t.; 6. Gaul (Lux.) z.t.; 7. Carlesi (It.) 5.09.48; 8. Delberghe (Fr.) z.t.; 17. Van Looy (België) 5.11.37; 23. Stolker (Ned.) 5.12.03; 60. Wim van Est (Ned.) 5.16.48. Het algemeen klassement ziet er na deze rit als volgt uit: 1. Hoevenaers 54.50.11; 2. Massignan op 1 min. 27 sec.; 3 Nencini op 2 min.; 4. Delberghe op 2 min. 2 sec.; 5. Anquetil op 2 min. 46 sec.; 6. Gaul op 3 min. 28 sec.; 7. Pambianco op 4 min. 47 sec.; 8. Carlesi op 4 min. 56 sec.; 26. W. van Est (Ned.) 55.19.14; 57. Stolker (Ned.) 55.48.37. Voetbal programma Morgen worden de volgende wedstrij den gespeeld: Na-competitie eredivisie: FeijenoordPSV. Promotie eredivisie: VSVDFCVitesse—NO AD. Schoollorfbaltoernooi De Leidse Korfbalbond en de Gemeen telijke Schoolsportcommissie organiseren zaterdag a.s. de traditionele schoolkorf- balwedstrijden om de Leidsch Dagblad- wisselbeker. Het sportpark Roomburg aan de Van Vollenhovekade is het terrein van de strijd. Aanvang van het toernooi 9.30 uur. Leidse Bridgeclub DDS Door een overwinning op het team mevr. Reekers met 50-14 heeft het team Baggen ongeslagen het club-kampioen schap viertallencompetitie behaald. Van de 15 gespeelde wedstrijden werden er 10 gewonnen en 5 gelyk gespeeld. Het team bestond uit mevr. Beeker-W. Bag- gen-mevr. Van Zijp en mevr. VanTuyn. De verdere uitslagen van de laatste ronde waren: team Van Leeuwenteam Krul 48-23; team Verboogteam mevr. I Visser 36-31; team De Nieteam mevr. Seis 29-15. De eindstand luidt: 1. team Baggen 15 gesp. 25 c.p.; 2. team Verboog 16 23; 3. team Kuilman 1518; 4. team Van Leeuwen 1618; 5. team mevr. Vis ser 1616; 6. team Krul 1513; 7. team mevr. Reekers 1612; 8. team De Nie 158; 9. team mevr. Seis 167. De 2 achterstallige wedstrijden zijn van geen belang meer. SPORTSPLINTERS Het bestuur van de Stichting Ne derlandse Hippische Sportbond heeft de Ubbergse amazone Irene Jansen met haar beide paarden Icare F 2 en Abendfriede ingeschreven voor het Euro pees kampioenschap springen voor ama zones, dat tijdens het CHIO te Kopen hagen (van 22-26 juni) gehouden wordt. De nationale roeiwedstrijden om de Telegraafbeker, die vandaag en mor gen zouden worden gehouden, gaan niet door. Bij het secretariaat van „De Hoop", de organiserende vereniging, zijn namelijk geen inschrijvingen voor deze wedstrijden binnengekomen. Argentijnse president naar Nederland President Arturo Frondizi van Argen tinië vertrekt op 13 juni voor een rond reis van vier weken naar Europa. Na bezoeken aan Italië, Zwitserland, Frankrijk. België en West-Duitsland komt de president op 1 juli in Neder land, waar hij drie dagen blijft. Daarna staan nog bezoeken aan Engeland en Spanje op het programma. Volgens de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Carlos Taboada. die dit be kendmaakte. zal het de eerste maal zijn dat een Argentijns staatshoofd Europa bezoekt. Advertentie Alleenverkoop -■oor Leiden HOLL ANTS VISMARKT 2 - TELEF 21065 Damkampioenschap Na de 5e ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van de LDDB luidt de stand: 1. Th. Zwetsloot 5 gesp. 6 pnt.; 2. W. Heemskerk 3 gesp. 5 pnt. (1 afg. partij); 3. A. Turk 4 gesp. 5 pnt. (1 afg. partij); 4. N. Imming 2 gesp. 2 pnt.; 5. A. de Jong 1 gesp. 0 pnt. (1 afg. partij); 6. W. J. v. d. Starre 1 gesp. 0 pnt. (1 afg. partij); 7- G. v. d. Wiele 2 gesp. 0 pnt. (1 afg. partij). De beslissingswedstrijd tussen Quick (N) en Gouda om het kampioenschap van Nederland (amateurs) wordt op tweele pinksterdag in Arnhem op het terrein van Vitesse gespeeld. Advertentie warme blijvende schoonheid voor elke vloer! I (Van onze Haagse redactie) Ambtelijke en technische vertragingen voorbehouden zullen de 12.000 man van de gemeentelijke politiekorpsen op 1 juli van het volgend naar een lichtblauwe zomertuniek van dunne barathea aantrekken. Daarmee zal voor het publiek de eerste verandering zichtbaar worden in het uit 1947 daterende, tamelijk doodse uniform van de gemeentepolitie. Wanneer de minister van Binnenlandse Zaken het advies van de twee jaar geleden ingestelde uniformcommissie voor de gemeentepolitie volgt en daar is alle kans op zullen de geuniformde leden van de politie in de gemeenten met een eigen korps er heel wat kwieker en modieuzer uitzien, zonder dat aan hun waardigheid wordt tekort gedaan. Eenvoudig, praktisch, smaakvol en vriendelijk: ziedaar de doeleinden welke door de uniformcommissie, waarvan Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers voorzitter is, werden nage streefd. Daarin is men geslaagd door het toepassen van twee kleuren, van een andere stof dan het tot nu toe gebruike lijke whipcord, een opvallender uit monstering en een zwieriger model pet, het geheel markanter gedetailleerd on der meer door een speciaal embleem en duidelijker onderscheidingstekenen. De commissie heeft voor de tuniek een aanmerkelijk lichter blauw gekozen. Broek en pet blijven zwart zoals thans, hoewel de kleur daarvan officieel nog als blauw wordt aangeduid. Deze kle dingsstukken zullen echter verleven digd worden door nassaublauwe biezen en banden. De breedte der biezen op de broeken zullen tevens de plaats van de politieman in de hiërarchie van zijn korps vertolken. Flinke pet Model en snit van de nieuwe unifor men hebben de commissie niet veel hoofdbrekens gekost, men is van de be staande kleding uitgegaan. Dat geldt evenwel niet voor de pet. De nietige kor te klep en slap neerhangende rand, zo luidde het vernietigend oordeel van de commissie, doet ernstig afbreuk aan de waardigheid van het ambt. Het nieuwe ontwerp streeft onmiskenbaar omhoog, met nog wat meer nadruk door het ster vormige politie-embleem en de brede band van nassaublauw uitmonsterings- laken. Het zal velen wellicht wat Duits lijken, maar het is toch echt een Ame rikaanse pet die de ontwerpers heeft ge- inspireerd. Het uniform van de vrouwelijke agen ten wordt, voor zover mogelijk, gelijk aan dat van haar mannelijke collega's. Overigens heeft de commissie het aantal afwijkingen van de standaarduitvoering zo gering mogelijk willen houden. Er zijn echter een paar duidelijke uitzonderin gen, welke hun bestaansrecht aan een speciale taak of een speciaal doel ont lenen. Strandpak Zo zal het uniform van de strandpo- litie uit witte jas en pet (met natuurlijk de brede blauwe band) en een korte zwarte broek bestaan, geheel zo gecon strueerd dat de agent onmiddellijk te water kan gaan. De pakken voor de be reden politie zullen, met handhaving van de bovengenoemde kenmerkende de tails, niet veel afwijken van de thans in Den Haag gebruikelijke. Het niet ver plichte ceremoniële uniform ziet er in derdaad feestelijk uit, vooral door de zilveren spiegels en het gouden embleem op de staande kraag van de uniformjas. Verder zijn de opgestikte zakken ach terwege gelaten, des te meer plaats is er voor decoraties. Geen balken en sterren Er komt eveneens een vernieuwing in de onderscheidingstekenen, zij het niet voor de lagere rangen. Maar de briga dier zal een stedekroon dragen inplaats van de vier V's om de groeiende beteke nis van zijn functie in het oog te laten springen. Ook de hogere rangen krijgen nieuwe onderscheidingstekenen, met name om dat al die sterren en balken zo sterk aan militaire onderscheidingstekenen doen denken. De hoofdcommissaris zal te her kennen zijn aan twee gekruiste zwaar den, de commissaris aan een stedekroon en de hoofdinspecteurs aan lauweren. Overigens wil de commissie allerhande uitzonderlijke distinctieven zoveel moge lijk weren, onder meer de talenvlagge tjes. Zij wil het met zoveel toewijding ontworpen uniforme uniform voor alle gemeentepolities ook beschermen tegen namaak, om het even of die nu door particulieren of door andere overheids diensten wordt gepleegd. Daarom heeft zü aan de minister van Binnenlandse Zaken verzocht in overleg met diens ambtgenoot van Justitie tot een wettelijke bescherming van het po- litie-uniform te komen. De commissie heeft tevens aan de gepensioneerden gedacht. Wie zich na zijn pensionering nog zo met de politie verbonden voelt, dat h\j bij bijzondere gelegenheden nog eens het vertrouwde gezaghebbende uni form wil aantrekken, dient daartoe vol gens haar toestemming te krijgen. EMBLEEM VERTOLKT VERBONDENHEID Leeuw van uniform (Van onze Haagse redactie) De uniformcommissie voor de ge meentepolitie heeft er bovenal naar gestreefd zoveel mogelijk eenheid in de dienstkleding te brengen. Ter verster king van de onderlinge verbondenheid van alle gemeentelijke politiekorpsen heeft zjj tevens een embleem aanvaard, dat de leeuw met het huidige uniform zal verdrijven. Die leeuw is een typisch Rijkssymbool, vindt de commissie, en heeft bovendien met de polite niets te maken. In plaats daarvan beveelt zij een embleem aan, dat bestaat uit de internationaal be kende politiester, een zwaard, een wet boek en een lauwertak. Dat motief komt op de pet, de koppelgesp, de sabel en de knopen. In de toekomst zal het de ingang der politiebureaus kunnen sieren en ook het briefpapier. Een embleem zonder spreuk is na tuurlijk onvolledig en daarom is het voorzien van het onderschrift „Vigilat ut quiescant". hetgeen betekent „Ik waak opdat gij kunt rusten". Waarom een spreuk in het Latijn en niet in het Nederlands? De commissie, die blijkbaar aan alles heeft gedacht, vreest dat een Nederlandse tekst eerder de spot- en parodeerlust zal opwekken dan een latijnse. Of dat voor de universi teitssteden opgaat, zullen we moeten afwachten. Daar de burger toch wel wil zien of hij werkelijk met een authen tieke agent uit zijn gemeente te maken heeft, krijgt elke actief dienende poli- tie-ambtenaar een korpsbrevet op zijn tuniek dat de naam van de betrokken gemeente vermeldt. De uniformiteit der uniformen wordt verder bevorderd door de verplichting dat alle korpsen dezelfde soort stof moeten gebruiken. Voor experimenten dient een speciale machtiging te wor den verkregen. Nieuwe politie-uniformen Financiële consequenties zijn beperkt (Van onze Haagse redactie) Er vallen geen uitzonderlijke finan ciële consequenties te verwachten door de invoering van de nieuwe politie-uni- UNIFORM ALS TROEF VOOR PERSONEELSWERVING Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft maan dagmiddag in de ontspanningszaal van het Haagse hoofdbureau van politie voor burgemeesters en hoge politiefunctionarissen een martiale „modeshow" voor man nelijke en vrouwelijke mannequins, die anders met vaardige gebaren het verkeer regelen of met straffe hand opgewonden standjes tot be daren brengen, van commentaar voorzien. Hij deed dat als voorzitter van de uniformcommissie voor de ge meentepolitie, welke verder be stond uit hoofdcommissaris J. H. A. K. Gaultherie van Weezeiuit Den Haag, de Groningse hoofd commissaris J. J. Haije, de ter beschikking van het Departement van Binnenlandse Zaken gestelde commissaris W. Hoevers, de Am sterdamse hoofdinspectrice mej. mr. T. de Jong en enige andere deskundigen met de hoofdcommies F. J. T. H. Smits van het minis terie van Defensie als esthetisch en uniformkundig adviseur. Burgemeester Cremers ver klaarde, dat dit gezelschap met veel plezier heeft gewerkt. Zijn activiteit werd ook gemakkelijk gemaakt omdat er een vrij ruime beurs beschikbaar was. Zo kon men proefmodellen laten maken, afkeuren en veranderen zonder het vervelende gevoel dat er geld werd verspild. Het uniform is voor de politie man een vitale zaak", zo zei mr. Cremers. Hij hoopte, dat met het nieuwe model het gezag gemakke lijker te handhaven zal zijn dan tot dusver. En ook dat het ambt van pölitie-agent er aantrekkelij ker door zou worden. Waarmee het nieuwe uniform een troef wordt in handen van hen, die met de personeelswerving ten be hoeve van openbare orde en vei ligheid zijn belast. HERVATTING ACTIE „WIJ DOEN MEE" Het comité „Wij doen mee", dat twee jaar geleden bij het 10-jarig bestaan van de staat Israël een beroep op Nederlan ders van alle gezindten deed om door iormen, voor de overheid, noch voor het personeel. De prijs van de toekomstige modellen zal die van de bestaande niet ver overtreffen. De financiële gevolgen voor het personeel zullen trouwens on derwerp van gesprek met de vakorgani saties vormen. In het algemeen bestaat de indruk dat de politiemannen, die er van op de hoogte zijn dat er andere dienstkleding komt, de laatste tijd geen nieuwe uniformen meer hebben aange schaft en hun kledingtoelage gespaard hebben. Bovendien zal de invoering van het volledige uniform geleidelijk ge schieden. in te schrijven op Israëls ontwikke lingslening daadwerkelijk mee te doen aan Israëls opbouw, heeft thans de nieu we (tweedel ontwikkelingslening aanbe volen in verband met het a.s. bezoek van premier Ben Goerion aan Nederland. Het comité acht Israël één der licht punten in onze wereld en vraagt alle Nederlandse christenen by deze bijzon dere gelegenheid opnieuw als uiting van sympathie voor en vertrouwen in de jonge joodse staat met Israëls opbouw mee te doen door in te schrijven op de ze inmiddels uitgegeven nieuwe ontwik kelingslening. Twee jaar geleden werd als gevolg van de gevoerde actie voor circa een half miljoen dollar op de eer ste lening ingetekend. Het comité is als volgt samengesteld: dr. C P. Cunning voorzitter), prof. B. A. M. Barendse OP. ds. H. Dekker, prof. dr. A. Mey allen te Amsterdam, prof. dr. J. L. Mey jr., Gro ningen, prof. mr. W. P. J. Pompe, Utrecht, ds. C. J. Sikkel te Amsterdam en ds. F. Kuiper te Amsterdam, secre taris.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13