1 JUNI, DE DATUM DIE WIJ VOL ONGEDULD AFWACHTEN Mr. M. Vrolijk over spanningen tussen rechterlijke macht - pers In toekomst eerder meer dan minder werk Nederlandse regering procedeert! tegen Gemeenschap kolen en staal MAANDAG 30 MEI 1960 Voor onze sportvissers Nog slechts korte tijd scheidt ons van de magische datum aller sportvissers: de eerste juni. Vol ongeduld en met nauw onderdrukte ver langens werd die datum tegemoet gezien. Velen onder ons, uiting gevend aan hun ongeduld, zijn weken geleden reeds naar buiten getrokken. Naar de polders en de groene weiden, vol beloften en jong leven. Wij herkenden ze, de sportvissers. Door die weemoedige blik, welke zij over het water zonden, door de stille interesse, die zij toon den voor een wetering omzoomd met knotwilgen; door dat in trance staren over de rimpeling van sloot en plas. En door het zuchten dat zij soms deden Ook wij, mijn visvrienden en ik, kennen dat ongeduld; kennen het verlangen naar de prilheid van een ochtendstond, het water dampend, de natuur ontwakend, met hier en daar een vis die opspringt uit pure dartelheid. In dat gesloten sei zoen hebben wij heel wat herinneringen opge haald; zo maar, voor ons zelf. We hebben in gedachten op de karper gezeten en de veertien ponden weer vastgeslagen, die zo bijzonder lang durig vochten. We hebben de snoekbaars van achttien pond, waarover we in deze kolommen schreven, weer opnieuw aan de dunne lijn voelen trekken en een menigte snoekjes en snoeken in hun run achter het kunstaas gezien. Vissen is een vreemde sport, vrienden, een sport met drie dimensionale vreugden: het plezier van de voor bereiding, de spanning en het genoegen op de visdag zelf en de herinnering aan de dagen waar op alles nu eens lukken wilde. Een heel vreemde sport. Traditie Zo even vóór de eerste juni is het ge bruikelijk geworden, een stukje te schrijven met vistips, prognoses en opwekkende woorden. Zo in de stijl van: u moet die aassoort eens gebruiken en u moet spinner Dinges eens aan de hengel knopen. We wensen u succes. De sportvisser kennende, zijn deze tips en adviezen in deze tyd volkomen over bodig. Iedere sportvisser is anders geaard en iedere sportvisser gaat toch zijn eigen gangetje. Je kunt vertellen wat je wilt, meneer Steensma gaat naar zijn brasem- plek waar hij verleden jaar zo enorm goed gevangen heeft. En al bied je de beste man een gratis reis aan naar Noor wegen, met de garantie, dat hij twaalf zalmen kan vangen van dertig pond per stuk, hem verleid je niet. Hij gaat bra- semen. En zo is het bijna met al die verlan gende sportvissers gesteld. Inplaats dus van met adviezen te strooien, kan ik net zo goed vertellen wat ikzelf ga doen. Al was het alleen maar om alvast wat in de sfeer te komen. Voorkeur Er zijn bepaalde manleren van vissen die bij ons bovenaan op het voor keurslijstje staan. Met een rood kruisje erachter. Dat is het vliegvissen en het ultra-lichte spinnen. Dat laatste gericht op de baars. Ik draag de baars een bijzonder goed hart toe; het is zo'n grappige vis. Hij is steeds anders. Je weet nooit hoe je hel met hem hebt. Hij kan traag en lui zijn; te apathisch om zelfs maar een worm aan te kijken. Maar hij kan ook met de houding van een in zijn eer getaste edelman uit de planten schieten en met een alles vernie tigende blik in zijn gele ogen een sprint aantrekken achter het kunstaas. Hij kan fel zijn en roofzuchtig, ongeïnteresseerd loom, door het dolle heen en bijna niet te verleiden. Het is net een mens. Goed, dat was dus iets over de baars, zij het biologisch gezien zonder de min ste verantwoordelijkheid. Nu iets over de viswyze. De werphengel, waarmee we de baars doorgaans bestoken, weegt op de briefweger precies 81 gram en de lijn die op de werpmolen wordt geplaatst is 15/100 mm dik. Wees voorzichtig met spinners, want in de bladmaat ,die mijn voorkeur heeft, zijn er maar enkele die werkelijk goed draaien. Neem zo'n goede spinner met een vlieg er achter; de enkele haak heeft een maximum aan vangkracht en de haartjes van de vlieg, beletten dat de spinner vastloopt aan planten of rom mel. Eén hagel van 4 mm, dertig centi meter voor de spinner, is het werpge- wicht en daarmee overbrugt men gemak kelijk afstanden van vijftien tot twintig meter. Houdt U van romantiek Boven omschreven visserij vraagt, ge loof ik, wel een enigszins aparte mentaliteit. Hoe romantisch zij ook is, men moet voldoende nuchter zijn om er de waarden van te onderkennen. Men moet zo nuchter zyn, dat men dit be- HOERAÜ 1 JUNI WAAR ZOEKEN DE VISSEN HUN VOEDSEL? Pak weg, een half miljoen Nederlan ders zit vol spanning op de eerste juni te wachten Dan begint immers weer het edele spel van het snaarstrakke snoer en de techniek (en strategie,) met de vissen, die hun bestaansrecht met veel list en moed verdedigen. De grote populariteit van de hengelsport toont duidelijk aan, dat het vissen méér is dan een spel om de knikkers. Het gaat bij de meeste oprechte hengelaars meer om het spel zelf en derhalve om de spanning en de romantiek van de jacht. Of men nu. nog in zijn kinderschoenen staande, vist met de bekende stok mei kromme speld, of met de duurste werp hengel; het doet allemaal niet veel ter zake. Het blijft het spel om de sport zelve en minder om de Inzet van de vis. grijpt; het vroege opstaan dat wij doen, de voorbereidingen die wij ons getroos ten, de kosten die wij maken; zij kunnen nooit worden goedgemaakt door welke vangst dan ook. Wanneer wjj dit alles zouden doen om het bezit van vis, zouden we niet alleen bijzonder slechte econo men zijn, maar ook een tikje vreemde lieden. Wij zyn echter nuchter en romantisch genoeg om te begrijpen dat de waarden van het vissen, nimmer afhankelijk zijn of gelijke tred houden met de hoeveel heid vis ,die wij al of niet vangen. In de stille polder is het een fascinerende aan blik, de fonkelende dunne lijn te zien uitwaaien boven het water. Het ls een grote bekoring de spinner in het water te horen plompen, tientallen meters van de plaats, waar wij ons bevinden en pre cies op het plekje dat wij ons voorstel den. Maar er is meer. Het vibreren van de spinner op de hengeltop, de tik van een aanslaande vis, het nerveuze geruk aan de hengel, het geplas van de vis vóór hij boven het schepnet komt. D&t zijn de waarden van deze visserij; een rendement, dat in geen enkele vorm is uit te drukken, of men zou er het woord onbetaalbaar voor moeten gebruiken. Onbetaalbaar, in de betekenis van: voor geen geld te koop! John de Mol sr. naar „Veronica" De musicus, speciaal bekend als accor deonist John de Mol sr. is met ingang van 1 juni benoemd tot programmalei der van de zender „Veronica". Hij zal regelmatig enige series reclame-pro gramma's verzorgen en muzikaal om lijsten. Toch traditie Ik ben niet consequent, by nader inzien wil ik toch niet met de traditie bre ken. Ik wil de brasem visser niet ach ter het rode puntje van zyn dobber weg halen, omdat ik veel te goed de bekoring ken van een langzaam klimmende pen, die voornaam en statig uit het water ryst. Ik wil de karpervisser niet weglok ken uit zyn kleine wereld van rust en stilte; ik wil niemand zyn voorkeuren wegredeneren en de myne ervoor in de plaats stellen. Als een pover surrogaat. Maar wanneer u behoort tot de steeds groter wordende groep sportvissers, die in hun liefhebbery een dynamisch ele ment willen halen, neem dan een ultra- lichte hengel en wat kleine spinners en ga de baars eens achter de broek. In de polder tussen de planten en le lies, langs de kanten van onze grote plas sen, waar hy tussen en naast het riet op roof staat en op de zeer diepe plek ken soms, waar hy zich in scholen op houdt en soms in scholen wordt gevan gen. Neem er precies zoveel mee als u denkt nodig te hebben voor een smakelyk maal en zet de rest terug in het water. De baars is een te mooie vis om hem zon der doel of bestemming te laten sterven. Dat zult u ervaren, de eerste de beste dag, dat hy in uw spinner een smakely- ke hap vermoedt en zich met een kei harde klap in de rek van de nylon laat vallen. JAAP SCHREINER Jaarvergadering Ned. Journalisten Kring Bij de opening van de jaarvergadering van de Ned. Journalisten Kring, welke zaterdag in het slot Zuilen aan de Vecht wordt gehouden, heeft de aftredende voorzitter, mr. M. Vrolijk, o.m. gesproken over enkele spanningen, welke zich in het afgelopen jaar tussen rechterlyke macht en de pers hebben voorgedaan. Hy vroeg zich af of het geen aanbeveling zou verdienen dergelijke kwesties voor te leggen aan de bemiddelingscommissie, bestaande uit functionarissen van Justitie en politie enerzijds en journalisten anderzijds, welke onder leiding van prof. Langemeyer enkele jaren geleden is ingesteld. Hy bleek van mening, dat de publici teit van rechtszaken met groot verant- woordelykheidsgevoel dient te geschie den. „Maar dat neemt niet weg", zo be toogde hy, „dat het in elk geval een wonderlyke situatie is, wanneer een strafzaak voor de rechtbank een zeer byzondere publiciteit ten deel is geval len en de behandeling in hoger beroep daarna plaats vindt met gesloten deu ren. Wanneer de tweede instantie dan nog een geheel ander resultaat oplevert dan de eerste, spreekt deze verhouding nog te sterker. De uitvoerige studies en voorbereidingen, die destyds aan de tot standkoming van de bemiddelingscom missie zyn voorafgegaan, worden tot dusver schamel beloond". Mr. Vrolijk sprak voorts zyn voldoe ning uit over de intrekking van het wetsontwerp op de journalistieke verant- woordelykheid, dat lange tyd bij de Tweede Kamer aanhangig is geweest. Voor het overige constateerde hy een vrij rustige ontwikkeling van de Ne derlandse schrijvende journalistiek in het afgelopen jaar, „voorshands, zoals hij zei, zelfs nog betrekkehjk onberoerd Wegvervoer is van principieel belang Deze week vinden in Luxemburg de pleidooien plaats voor het Hof der Kolen- en Staalgemeenschap in de zaak van de Nederlandse regering tegen de Hoge Autoriteit over het wegvervoer van kolen- en staalprodukten. Deze zaak wordt naar van bevoegde zyde verklaard wordt door de Nederlandse regering als van principieel belang beschouwd. Zo ook door het Nederlandse bedrijfsleven, dat gebruik heeft gemaakt van het recht tot interventie en in deze procedure zich aan de zijde der regering heeft gesteld. Als agent voor de Nederlandse regering treedt op prof. mr. W. Riphagen, juridisch adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken, als raadsman prof. mr, P. Sanders, hoogleraar aan de Ned- Economische Hoogeschool te Rotterdam. Als advocaat van de interveniënten treedt op prof. mr. G. de Grooth buiten gewoon hoogleraar aan de Universiteit te Leiden. Van bevoegde zijde wordt over het Ne derlandse standpunt verklaard dat de Nederlandse regering de geldigheid be twist, van een beschikking van de Hoge Autoriteit, op 18 februari 1959 genomen, waarbij de leden der Kolen- en Staal gemeenschap in gebreke worden gesteld zolang zy niet voor het wegvervoer van kolen- en staalprodukten hetzij zelf ta rieven hebben opgesteld hetzij aan de vervoerondernemingen publikatieplicht hebben opgelegd met een staatscontrole zowel op de naleving van die publikatie plicht als op de naleving van de gepu bliceerde tarieven. Deze beschikking betekent derhalve een diep ingrypende verandering in het thans hier te lande geldende systeem. Er zullen gepubli ceerde tarieven voor het wegvervoer moeten komen waaraan de wegvervoer ders gebonden zijn. Dit alles uiteraard alleen voor het vervoer van kolen- en staalprodukten: verder reiken de be langen der KSG niet. Ook geldt dit alles alleen voor het beroepsvervoer. Het eigen vervoer valt buiten de genoemde beschikking. De Nederlandse regering heeft tegen deze beschikking een aantal bezwaren Openbaar eindexamen „De Toneelschool" Zes jonge mensen hebben zaterdag middag op het podium van de Amster damse Stadsschouwburg het einddiplo ma van „De Toneelschool" ontvangen uit handen van de directeur, de heer W Ph. Pos. De geslaagden zyn: Nel Kars, Jules Hamel die beiden in „Ensemble" wor den opgenomen Jacques Comman deur. Guido de Moor, Willem Nyholt die naar het Rotterdamse Toneel gaan en Henk van Efferen, die deel gaat uitmaken van „Theater". Er werd vooral de nadruk op gelegd, dat deze klas in zo byzondere mate een eenheid heeft gevormd. De by de uitrei king behorende boeketten werden dan ook tcgelyk en onderling door een rood zwart lint verbonden aan het zestal uit gereikt. Bovendien werd aan de klas in haar geheel de Top Naeff-prys toege kend. naar voren gebracht, deels van formele, deels van materiele aard. De laatste ko men voornamelijk hierop neer, dat al gemeen vervoerpolitieke vragen buiten de KSG vallen, terwijl genoemde, be schikking door het verplicht stellen van tarieven zich juist met één der moeilyk- ste problemen uit de Europese vervoer- politiek bezig houdt. De Kolen- en Staalgemeenschap, aldus de Nederlandse regering, is geen vervoergemeenschap. Er wordt op gewezen dat Nederland dit verdrag: heeft kunnen ondertekenen omdat de vervoerpolitiek aan de deel nemende staten werd voorbehouden. On getwijfeld geeft het verdrag de Hoge Autoriteit het recht om op te treden tegen discriminaties, maar die zijn er aldus de Nederlandse regering op het stuk van wegvervoer, waaraan alleen in Nederland reeds meer dan 10.000 ver voerders deelnemen niet. EINDE AAN SPANNING Vermiste jongen bleek verdronken (Speciale berichtgeving) De schier ondraaglijke spanning waar onder het echtpaar Van Dijk uit de Allard Piersonstraat te Rotterdam sinds woensdagmiddag had geleefd, heeft gis termorgen plaat sgemaakt voor groot verdriet. Nog altijd hadden de heer en mevrouw Van Dijk stille hoop dat hun 8-jarig zoontje Matthiis, dat werd ver mist. in leven zou zijn Gistermorgen echter zag een voorbijganger in de Delfthavense Schie ter hoogte van het •telbrechtsplein een lijkje dry ven. Hy waarschuwde de politie, die er reeds by voorbaat zeker van was dat het hier de kleine Thys betrof. Inder daad bleek het de vermiste jongen te zijn. Direct werd sectie op het lijkje ver richt, waarbij bleek dat misdryf uitge sloten moet worden geacht. Waarschijn- lyk is Thijs .toen hy woensdagmiddag met vriendjes naar het verbranden van takken op de Aelbrechtskade had staan kyken, in het. water gevallen. Mógelijk is dit gebeurd nadat de vriendjes waren weggegaan. Zaterdagavond is de foto van Thys voor de televisie vertoond. MILITAIRE ZWEEFVLIEGER TE TERLET GEDOOD Zaterdagmiddag omstreeks half zes heeft zich nabij Teriet, ter hoogte van de Koningsweg een ongoluk voorgedaan by het zweefvliegen dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige gehuwde ser- geant-radiomonteur Van der Wal uit Arnhem van de Kon. Luchtmacht. De sergeant-radiomonteur was als lid 1 van de „Stichting zweefvliegen Deelen j (Kon. Luchtmacht)" in de lucht met een „Grunan Baby"-zweefvliegtuig van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Op dat ogenblik bevonden zich, zoals nor maal is onder goede weersomstandig heden. in de omgeving van het zweef- vliegcentrum Teriet der KNVVL meer zweefvliegtuigen. Aangenomen wordt dat sergeant Van der Wal tydens de vlucht de controle over het door hem bestuurde eenper soonstoestel heeft verloren. Toeschou wers op het vliegveld Teriet en op de wegen in de nabijheid daarvan zagen tot hun ontzetting dat het toestel in botsing kwam met een ander zweef vliegtuig en dat een der vleugelhelften van het toestel afbrak. Het stortte daar na in een tolvlucht ter aarde. Sergeant Van der Wal vond daarbij de dood. Het zweefvliegtuig dat door de „Gru nan Baby" werd aangevlogen was een Schleicher KA-8 prestatiezweefvliegtuig van de KNVVL dat bestuurd werd door kapitein Levoeleger van de Kon. Lucht macht. Deze bestuurder is er, dank zy tegenwoordigheid van geest en stuur manskunst in geslaagd zyn toestel aan de grond te krijgen. Jaarvergadering Alg. Hengelaarsbond Op de gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Algemene Hengelaarsbond heeft de waterverontreiniging een belangrijk onderwerp van bespreking uitgemaakt. De voorzitter, de heer L. Bode (Amstel veen) deelde mee dat aan de op stapel staande nieuwe visserywet een apart congres zal worden gewijd. Het ledental van de bond bedraagt thans 103.000 De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden onveranderd goedgekeurd. De contributie werd on gewijzigd op f. 1,50 per lid per jaar ge handhaafd. De districtsvertegenwoordi gers in het bondsbestuur werden her kozen. Tot penningmeester werd geko men de heer H. Serno (Hilversum), in de plaats van de heer F. J. Hendrikse (Zaandam), die zich als secretaris niet herkiesbaar had gesteld, werd als waar nemend secretaris aangewezen de heer K. Schoen (Koog a. d. Zaan), die tevens werd benoemd tot derde lid der redac tie-commissie van het bondsorgaan „De Nederlandse Hengelsport". De heer Hendrikse werd tot erelid benoemd. Be sloten werd om met. ingang van 1961 jaarlyks e?n kampioenschap van Neder land, individueel zowel als voor ploegen, te doen houder. Voorts werd een per manente commissie benoemd voor de zeehengelsport. Gezien de geringe acti viteit dezer organisatie werd besloten uit de internationale hengelaarsbond, de CIPS te treden. Vergadering Ned. Reisvereniging Tydens de zaterdagmorgen in Bergen op Zoom voortgezette algemene jaarver gadering van de Ned. Reisvereniging, is Groningen aangewezen als de plaats, waar de volgende jaarvergadering zal worden gehouden. De periodiek aftre dende bestuursleden, de heren W. Groen voorzitter, dr. G. Wallagh, tweede voor zitter, A. Kapteln en J. Schreuder, wer den herkozen. Bij de rondvraag werd de kwestie „Concurrentie van reisbureaus" bespro ken. Opgemerkt werd, dat reisbureaus in sommige opzichten voordeliger zouden door het veldwinnen van nieuwe, jour nalistieke media, waarvan de televisie thans reeds voor de radio moet worden genoemd". Hy kondigde in dit verband een congres aan, dat het komend najaar door de NJK zal worden gewyd aan de verhouding tussen pers, radio en televi sie. Voor de naaste toekomst zal het er echter zJ. allereerst om gaan, op te ko men tegen de tekortkomingen, welke de salarisregeling voor de journalisten by radio en televisie nog vertoont vergele ken by die voor dagbladjournalisten, die overigens ook op hun hoede zullen moe ten zijn in het kader van de vryere loon vorming niet een speciale vergeten groep te worden. Byzondere aandacht vroeg hij voor het streven naar een CAO voor ty dschr iftj ournalisten. Tot de moeilyke problemen voor de toekomst rekende mr. Vrolijk de kwestie van de arbeidstijd. „Er is een maat- schappeiyke ontwikkeling te verwachten, die voor de journalistiek nieuwe vragen oproept. Meer vrye tyd voor anderen, zal voor de journalist eerder meer dan minder werk betekenen". De afwijzende houding, die tot dusver is aangenomen tegen suggesties om althans tot verlen ging van de vakantie-duur te komen gaf hem te denken. Het pleidooi, dat zyn collega's van de katholieke en protestantse journalisten kring onlangs hebben gehouden voor een journalistiek baccalaureaat noemde mr. Vroiyk „een aantrekkelijke gedach te". Voorshands kende hy echter hogere urgentie toe aan de vestiging van de ba sis-opleiding, zoals die reeds in het ver band van de Federatie van Nederlandse journalisten in opgezet, ook in bespre king met de werkgeversorganisaties. Mr. A. Stempels, voorzitter N. J. K. In de jaarvergadering van de Kring- raad van de Ned. Journalisten Kring is mr. M. Vroiyk afgetreden als voorzit ter. In zyn plaats werd met algemene stemmen gekozen mr. A. Stempels, hoofdredacteur van de N.R.C. Voorts werden de heren A. Scheffer te Am sterdam en C. L. Menschaar tot be stuurslid gekozen in de plaats van de heren J. J. van Mechelen en dr. N. Cramer, die zich voor een herverkie zing niet meer herkiesbaar hadden ge steld. De heer Van Mechelen werd tot erelid van de Kring benoemd. Auto door trein gegrepen EEN ZWAAR GEWONDE Gistermiddag omstreeks twee uur is op de met klaphekken beveiligde, in in cidentele gevallen gebruikte, spoorweg overgang aan de Puttensteinse veldweg ln Wetzep een personenauto gegrepen door de uit de richting Amersfoort naar Zwolle onderweg zynde trein. De 20-jarige bestuurder van de auto uit Schiedam die, naar later is gebleken, juist bezig was zyn auto te verlaten om dat de motor was afgeslagen, werd zwaargewond. Hy ls naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Door de kracht van de botsing werd de motor van de auto uit de wagen ge slagen en de locomotief zo ernstig be schadigd dat zy moest worden ver vangen. De trein kreeg daardoor een vertraging van een uur. zyn dan de Ned. Reisvereniging. Van de zijde van het hoofdbestuur werd geant woord, dat men by een vergeiyking alle componenten moet bekyken. Bij controle is gebleken, dat zo'n vergelijking byna altyd ten gunste van de NRV uitvalt. Een nieuwe vulkaan bij Puyehue tomeloze geweld, waardoor dit in Chili braakt dikke wo/ken rook, Zuidamerikaanse land thans ge- as en lava uit: een beeld van het troffen wordt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5