Prins wegens ziekte niet naar België: Kroonprinses vervangt hem KW 73 „Maria Jacoba" won dit jaar de Leidsch Dagblad Plaquette Russische spionage bij de kust van Schotland WEERBERICHT Koningin vloog naar Zivitserland om daar echtgenoot af te halen Veel zeeziekentoch goed weer Schipper had de race gewonnen als vangst beter was geweest Treilers" (met radarsysteem) bespieden Britse rakettenbasis Turkije lieeft nieuwe regering (Sue/ ^ïiteiiws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 30 MEI 1960 No. 30060 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A, E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vier vermoeiende dagen in liet verschiet Prins Bernhard, die na zijn bezoek aan Argentinië naar Luzern was gevlogen, teneinde daar de „Bilderbergconferentie" te leiden, heeft daar plotseling hoge koorts gekregen. In verband hiermee is H.M. de Koningin, vergezeld van prof. dr. J. F. Nuboer, hoogleraar in de chirurgie en prof. dr. F. L. J. Jordan, hoogleraar in de interne geneeskunde, beiden verbonden aan de Rijks universiteit te Utrecht, gisteren naar Zwitserland vertrokken. De beide hoogleraren, die ook in het verleden meermalen leden van de Konink lijke familie hebben behandeld, constateerden bij hun onderzoek, dat de Prins een virus-longontsteking heeft, in verband waarmee zij opname in een ziekenhuis noodzakelijk achtten. In verband hiermee zijn de Prins, de Koningin en de beide hoog leraren vannacht om tien minuten over twaalf per vliegtuig te Soester- berg geland, waarna de Prins is opgenomen in het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht. Officieel wordt meegedeeld, dat, de omstandigheden in aanmerking genomen, er geen reden tot veront rusting is. Prins Bernhard zal heden niet kunnen deelnemen aan het Staats bezoek aan België. In zijn plaats vergezelt Prinses Beatrix H.M. de Koningin. Prins Bernhard verbleef gisteren in het Palace-hotel te Bergenstock, even buiten Luzern. Koningin Juliana kwam gistermorgen met de regeringsdakota in Zürich aan. Zij begaf zich onmiddellijk per auto, vergezeld van de twee hoogleraren naar Bergenstock. Prins Bernhard ging in de loop van de middag, in dekens gewikkeld naar het vliegveld van Zürich, waar het vliegtuig gereed stond, dat hierop on middellijk met de Koningin, de Prins en de twee hoogleraren naar Nederland vertrok. De woordvoerder van het Belgische Hof heeft er gisteravond zijn bijzondere spijt over uitgesproken, dat Prins Bernhard door ziekte verhinderd is Koningin Juliana tijdens het Staats bezoek aan België te vergezellen. Ander zijds sprak hij er zijn bijzondere vreugde over uit, dat Prinses Beatrix haar vader heeft willen vervangen. Onze Brusselse correspondent meldt, dat een speciaal programma ontworpen wordt, speciaal naar de wensen van de Prinses. Er was ook voor Prins Bernhard een aantal speciale bezoeken bedacht, onder meer een visite aan de beroemde Luikse wapenfabrieken, waar de motoren van de Starfighter voor de Belgische en Nederlandse luchtmacht worden vervaar digd. Maar het verrassende nieuws is wel, dat de Koningin bij haar bezoek aan het Belgische kerncentrum te Mol in de Kempen een atoomgeschenk zal worden aangeboden. De heer Louis de Heem, een Gents ingenieur, directeur-generaal van het centrum van Mol en zijn staf hebben hierover uitvoerig beraadslaagd. In Mol worden thans twee nieuwe reactoren gebouwd. Wordt het geschenk een model van de kerncentrale? De burgemeesters van Brussel, Antwerpen en Luik geven eveneens geschenken en naar verluidt wordt het cadeau van de Brusselse burgervader een zeer mooie oude Brusselse kant. Vermoeiende dagen staan Koningin Juliana en Prinses Beatrix te wachten. Zij zullen deelnemen aan een lange reeks ontvangsten, bezoeken, galadiners en andere evenementen, met als een van de hoogtepunten op de middag van de eerste dag de officiële begroeting in het Brusselse stadhuis door burgemeester Cooremans en het folkloristisch feest, dat daaraan aansluitend de Grote Markt een klatering van kleur en leven maakt, gevat in de gave schoonheid van zijn monumentale gevels. Maar tussen het onvermijdelijk pro tocol en het onafwendbare gala zal er gelegenheid zjjn voor menselijk contact. Daarop hoopt Burssel, daarop hopen Antwerpen en Luik, daarop hopen alle Belgen die geïnteresseerd zijn bij een nauwe band met hun noorderburen. En aan Prinses Beatrix, met haar jeugd en haar aanstekelijke lach, is het toever trouwd samen met haar moeder, on danks staatsie en protocol, de weg te vinden naar de mens. KONINGIN EN PRINSES IN BRUSSEL GEARRIVEERD Koningin Juliana en Prinses Beatrix zijn vanochtend per vliegtuig in Brussel aangekomen. Het toestel, waarmee Hare Majesteit en Prinses Beatrix de reis heeft gemaakt, landde om 10.27 uur op de nationale Brusselse Luchthaven. PRIJS VAN f 100.000 VIEL OP NO. 3417 In de 547e staatsloterij, vierde klasse, negende lijst, viel een prijs van f. 100.000 op no. 3417. WEINIG WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 MEI Zon op: 4.27 uur; onder: 20-49 uur. Maan op: 9.55 uur; onder: 0.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.40 uur en 19 05 uur. Laagwater te 2.23 en 14.41 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's PRINS BERNHARD HAD EEN RUSTIGE NACHT De behandelende geneesheren van Z.K.H. Prins Bernhard heb ben hedenmorgen meegedeeld, dat de Prins een rustige nacht heeft gehad. De temperatuur is gedaald. AUTO VLOOG TEGEN BOOM Dode en zwaar gewonde Vannacht is een personenauto bestuurd door een 22-jarige inwoner van Alkmaar op de Duinweg te Schoorl uit de bocht gevlogen en tegen eeen boom gereden. Een van de drie achterinzittende per sonen, een 19-jarige inwoner van Amstelveen werd hierbij zo ernstig ge wond, dat hij kort daarna overleed. Een 18-jarige inwoner van Heilo, werd met een hersenschudding in het St.-Elisa- bethziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Een 16-jarig meisje uit Heemstede als mede de bestuurder bleven ongedeerd. De jongelui hadden een fuifje gehad en kort voor het ongeluk een in Schoorl wonende vriend thuisgebracht. Onbe kendheid met de gevaarlijke en zeer krappe bocht is mede oorzaak van het ongeluk. „Tante" Hannie Lips, de bekende KRO-televisieomroepster, is zater dag in Rotterdam in het huwelijk getreden met de heer H. Scholten. Op haar eigen wijze groette zij de vele belangstellenden, die haar bij het verlaten van het Rotterdamse stadhuis opwachtten. (Van een onzer redacteuren) Zoals wij zaterdag al berichtten is de KW 73 Maria Jacoba" als eerste Katwijkse logger zaterdagmorgen om kwart voor elf de haven van IJ muiden binnengevaren met 94 kantjes Hollandse Nieuwe aan boord. Hiervan had de „Maria Jacoba" er zelf 7 gevangen. De 65-jarige schipper Jacob van Beelen vond dat er geen sprake was van een overdadige vangst, maar was daarentegen buitengewoon tevreden over de kwaliteit van de haring, hetgeen wij zelf mochten be „proeven"De 94 kantjes waren afkomstig van de uit 14 schepen bestaande combinatie ADECO. Omstreeks half elf waren enige belang stellenden, onder wie een stuk of wat Katwijkers naar de kop van de Vissers haven getrokken om de komst van de eerste Katwijkse logger af te wachten. Om 10 over half 11 verscheen het schip tussen de pieren en ging de driekleur in top ten teken, dat de Hollandse Nieuwe in aantocht was. Om precies 12 minuten voor 11 meerde de KW 73 af en werd on middellijk aan de lossing begonnen. Schipper Van Beelen, die al 33 jaar schipper is en er ondanks zijn „pensioen gerechtigde" leeftijd nog lang niet mee uit wil scheiden, vond het jammer, dat Eerste haring voor Haagse burgemeester Zaterdagmorgen om 10 uur ls aan de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, op zijn kamer in het stadhuis de eerste nieuwe haring aange boden door de voorzitter van de vissers vereniging „Vrede", E. Keus; de secreta ris, de heer Dijkhuizen en enkele Sche- veningse vissersvrouwen. Syr de eerste nacht niets werd gevangen. „Anders hadden we grote kans gehad de race te winnen. Die Scheveningers had den nooit tegen onze 430 paardekrachten opgekund", verzekerde hij. Schipper Van Beelen heeft één keer het genoegen ge smaakt als allereerste binnen te lopen. Hij vertelde, dat enige bemannings leden veel last van zeeziekte hebben ge had. „Dinsdag was het weer niet best. Er stond een dikke bries", zegt de schipper, die glunderend links en rechts handen moest schudden omdat hij als eerste Katwijker IJmuiden was binnengelopen. Ondanks de dikke bries, waartegen veler magen niet bestand bleken, was de schipper over het weer in het algemeen best te spreken. Voorts toonde hjj zich bijzonder in z'n nopjes met het behalen van de plaquette van Leidsch Dagblad. De f 200.welke bedrag door het L.D. voor de eerste Kat wijker beschikbaar was gesteld, zal hij naar eer en geweten onder zjjn beman ning verdelen. De 94 kantjes waren afkomstig van de KW 6. 9, 138, 54, 16, 47, 140, 170, 147, 25, 5 en 23. Deze schepen vingen respectie velijk 3, 4, 6, 4, 8, 7, 8, 9, 14, 9, 10 en 5 kantjes. (Van onze Londense correspondent) Het Britse kustcommando van de Royal Air Force heeft Russische spionageschepen in de nabijheid van de Hebriden aan de Noordwest kust van Schotland waargenomen, welke zich in de afgelopen twee weken hebben geconcentreerd rond Engelands geheime rakettenbasis op het eiland South Uist. De schepen zagen er uit als treilers of patrouilleboten. Zij waren voorzien van een uitgebreid radarsysteem en stoorden de radar van de Britse basis. Het afvuren van een Corpo- ral-raket van South Uist in zee naar het eenzame eilandje St.-Kilda werd door de Russen vastgelegd. Vandaag zou de Britse militaire inlichtingendienst het bewijsmateriaal over deze spionage aan het departement van Buitenlandse Zaken overhandigen. Verwacht wordt, dat de Britse regering een felle protestnota aan Kroesjtsjef zal sturen, waarin de Sovjet-Unie schending van het internationale recht zal wor den verweten. Vliegensvlug De kantjes werden vliegensvlug over gebracht in vrachtwagens om zo gauw mogelijk naar Katwijk te worden ge bracht. Dit geschiedde onder het toe ziend oog van de heer C. den Duik Azn., die de jacht aan boord van de „Maria Jacoba" heeft meegemaakt. igman Rhee naar de Verenigde Staten De oud-president van Zuid-Korea, dr. Syngman Rhee, is zondagochtend in ge zelschap van zijn Oostenrijkse vrouw per vliegtuig uit de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel naar de Verenigde Staten vertrok ken. Het vliegtuig maakte een tussen landing op Hawaii, waar het echtpaar zoals sommige geruchten reeds dadelijk wilden, zich blijvend zou vestigen. Dr. Rhee bracht hier, tijdens de Japanse be zetting van Korea, vele jaren door. Mevr. Rhee verklaarde bij het vertrek uit Seoel, dat haar echtgenoot naar zjjn land, dat aan hem de vrijheid dankt, zal terugkeren zodra zijn gezondheid zulks toelaat. Een woordvoerder van de Zuidko reaanse regering verklaarde, dat Rhee niet in ballingschap is gegaan, maar voor rust is vertrokken. De Rhee's reisden op een diplomatieke pas en hadden een bezoekersvisum van drie maanden voor de V.S. Zij namen slechts zes stuks bagage mee De politie ke tegenstanders van Rhee, verbaasd over zijn plotselinge vertrek, vragen zich at of de voormalige president, die na znn aftreden gezegd had als gewoon burger in zijn land te blijven, ooit naarKatwijk (links) lil gesp/ek. tJlGt Zuid-Korea zal terugkeren. Er zijn tiaar niet eens visgronden! De Britten zijn verbaasd over de brutaliteit van de Russen, die, zoals uit het storen van de radar blijkt, niet ge tracht hebben hun activiteit te verber gen. De treilers arriveerden op negentig km buiten de kust van South Uist on geveer op het ogenblik van het begin van deze zomeroefeningen-met-raketten. De Britse verkenningsvliegtuigen zagen de schepen ronddobberen, doende alsof zij visten, hoewel er op deze plek geen De winnaar van onze haringprijs- raagde heer L. van Schie uit Jacob van Beelen, de schipper van de winnende Katwijkse logger Maria Jacobcf'. (Foto L.D./Holvast) (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Ankara, 30 mei - Turkije heeft een nieuwe regering: onder het presidium van generaal Gursel, de leider van de Blitz-staatsgreep van vorige week, vormen thans vijftien civiele technici en drie generaals een voorlopig kabinet, dat regeert in afwachting van een nieuwe grondwet en vrije verkiezingen. Met militaire voortvarendheid kon digde Gursel - met een variant op Ataturks naam (Kemal Pasja) Kemal Papa genoemd - aan dat een constitutioneel comité reeds is be gonnen aan de voorbereiding van een ontwerp-grondwet, waarmee men binnen anderhalve maand hoopt klaar te zijn. De verkiezin gen zouden dan omstreeks drie maanden later kunnen volgen. „Vol komen vrije verkiezingen", zei Gur sel, die tevens aankondigde, dat Menderes en zijn medeleiders van de Democratische partij in hech tenis zullen blijven tot een volgen de regering een proces tegen hen aanbindt. Gewezen op de tegenstrijdigheid tussen die verklaringen, zei de grijze, massieve generaal knipogend: „De Democraten hebben rust nodig". Turkije, dat overi gens nooit een democraat heeft gekend, blijft er dus blijkbaar ook voorlopig nog vanbuiten, hoewel algemeen wordt aan genomen dat Gursel geen Nasser of Naguib is en inderdaad bereid lijkt tot terugtreden. visgronden zyn. Vooral op St.-Kilda, dat een onbewoond eiland is, door het Britse leger als een waarnemingspost voor het volgen van de proef raketten gebruikt, ondervond men hinder van de radar storingen. Engeland heeft destijds het buitenland meegedeeld, dat het gebied tussen South Uist en St.-Kilda voor het afvuren van raketten is bestemd en men heeft de scheepvaart verzocht dit te vermijden. De Russische treilers worden door een bevoorradingsschip, dat bij Shetland ligt, van het nodige voorzien. Aangezien de Russische spionagevloot zich buiten de territoriale wateren be vindt, kan er niets tegen worden gedaan! Het is niets nieuws, dat de Russische treilers rond de Britse kusten opduiken, maar een fotografisch bewjjs van hun radaruitrusting en hun storen zou vol doende zijn om de Russen te beschul digen van inbreuk op het nationale recht door inmenging in Britse binnenlandse aangelegenheden. 9 Slot pag. 2 Het staat voorts wel vast, dat Inö- nü's Republikeinse partij - die wegens haar dictatoriale neigingen tien jaar geleden door Menderes werd afgezet - de verkiezingen zal winnen. Nu zijn de rollen dus weer omgekeerd en Turkije's vicieuze cirkel is dan ook nog niet door broken. Na de bewogen dagen van de staatsgreep, waarin Ankara de militai ren en vooral de revolutionaire voor hoede der cadetten, die de spits afbeten, bejubelde, vond de Turkse hoofdstad zondag zijn bedaarde gezicht terug. De tussen de karige Anatolische heuvels ge legen stad vlagde nog, maar haar in woners speelden alweer koffiedrinkend trictrac onder het wakend oog van tanks en militaire patrouilles. Slot op pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 30 mei 1860: „Zondagmorgen te halfzes ure is op de Noordzee door een ruk wind omvergeworpen op circa twee uren afstand van Katwijk de bomschuit Drie Gebroeders" Stuurman Klaas van der Plas, met 80 manden versche visch huis waarts keerende, waardoor de ge- heele bemanning, bestaande uit zes personen, hun dood in de golven vonden. Vier hunner laten élk eene weduwe en gezamenlijk 16 kinde ren na; de vijfde is een jonge ling, de eenige kostwinner eener weduwe en de zesde de zoon van den stuurman. Wij vernemen dat nog tioaalf pinken in zee zijn".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1