Dertiende algemene volkstelling morgen in Nederland van start WERD EICHMANN BEGIN MEI UIT ARGENTINIË ONTVOERD? Vele voorzieningen moeten door verdwijnen van tram getroffen HARINGPRIJS DAALT AL WEER Moeilijkheden bollenveiling in West-Friesland niet opgelost Zeer vaste markt voor rundvee MAANDAG 80 MEI 1960 Ganse telwerk over twee jaar gereed Morgen worden de neuzen geteld. Dat ebeurt dit jaar niet alleen in Neder- \nd maar in nog 25 andere Europese inden en 75 niet-Europese. Vólkstel- ingen zijn ouder dan de christelijke aartelling. Toch is het pas voor de der- iende keer, dat tal van gegevens van lie bewoners binnen het rijk in Europa enoteerd en vastgelegd zullen wor- Alle persoonlijke gegevens zullen oor buren, huisvesting, belasting- ienst, politiek, justitie, werkgevers, vólkomen geheim gehouden wor- len. Daarom worden de tellingsformu- ieren uitsluitend aan door ambtseed \ebonden personen toevertrouwd. Deze caarborg dient om zo zuiver mogelijk egevens over ons ganse volk te ver- amelen. Het is weliswaar zo. dat men via de Jurgerlijke Standen en het Centraal 3evolkingsre gister weet hoeveel mensen >r in ons land leven en waar ze wonen, ioch tal van gegevens, die kunnen bij lragen tot een juistj beleid van de over leden zijn verouderd. Via de volkstelling komt men binnen fnige jaren de leeftijdsopbouw de sa- nenstelldng van gezinnen, de opleiding en samenstelling van de beroepsbevol- ting enz. aan de weet. Uit deze gegevens wordt lering ge- rokken ten opzichte van het 1 and-bouw- >eleid op het punt van arbeidsvoorzie ningen .het vestigen van lndustriën. de aanleg van wegen, het bouwen van stadswijken, het treffen van onderwijs voorzieningen en het nemen van maat regelen ter bevordering van de ge- Bondheid. Daarmee is het gebruik van de door een volkstelling verzamelde ge gevens nog niet uitgeput. Het gaat er dus om een beeld te krij gen van ons economisch, sociaal en maatschappelijk leven, zowel nationaal ais regionaal. Daaruit kan men conclu deren of men op de goede weg is of Diet en zo neen het beleid een wending ten goede geven. De gegevens van de kleinste eenheden van ons volk, de gezinnen, worden dus verzameld op uniforme wijze en tegelij- tertijd. Uit de administratieve verwer king van deze vele tientallen miljoenen gegevens kunnen lokale, dus gemeente lijke behoeften berekend worden, zoals het scheppen van woongelegenheid, de noodzaak van uitbreidingsplannen en de daarmee samenhangende financiële vraagstukken. Voorts wordt een beeld gevormd van de werkgelegenheid bin nen de gemeenten en kunnen vergelij kingen tussen gemeenten en streken getroffen worden. Verschillen in wel vaart en ontplooiingsmogelijkheden zul len aan het licht komen. Ieder geteld gezin wordt dan ook een deeltje van de grote som. die tenslotte op het Centraal Bureau voor de Statistiek zal worden uitgerekend. Ook kunnen verschuivingen t.a.v. 1947 geconstateerd worden Volkstellingen worden zo belangrijk geacht, dat zij op internationaal ni veau worden aanbevolen. Op die manier Malcolm Frager wint Koningin Elic^'l -«xino wedstrijd t-~ Amerikaan Malcolm Fraaer heeft e Brussel beslag gelegd op de grote in- ein lShI?hPrijS VOOr p,ani8ten Konin- IÏÏhS?!»beth. waaraan een medaille en fSiSfc ?n 15? 002 Belg- Ir- «ongeveer Lii'ÏSl verbonden. De prfjs van de Belgische regering (medaille en 100.000 gïgila5r de Can*dese Ronald Tu- rmi. De derde prys was voor Lee Luvisi VS) en de vierde voor Allee Mitsjenko (oUl. De Amerikaanse pianist Malcolm Fra ger zal de solist zün op een galaconcert dat woensdagavond In Brussel wordt ge geven en waarvan Koningin Juliana het tweede deel zal bijwonen. Het internationale pianoconcours 1960 Is de afgelopen weken in Brussel onder auspiciën van Koningin Elisabeth gehou den. De Russische pianist Joury Airape- tian, wiens kansen als winnaar van het concours aanvankelijk hoog werden ge waardeerd, eindigde als achtste. De wedstrijd is begin mei met 62 deel nemers begonnen. Er waren geen Neder landers onder hen. Na de eerste uitvoe ringen in het palels voor Schone Kun sten bleven 24 kandidaten over, van wie er 12 werden uitgekozen om begin vorige week deel te nemen aan de finale. Onder hen waren niet minder dan zes pianisten uit de V.S. er waren dit jaar in totaal 19 Amerikaanse deelnemers twee Rus sische en een uit Spanje, Hongarije, Oostenrijk en Canada. Op het concert van woensdagavond zullen de Koningin en Prinses Beatrix met Koning Boudewijn de gast zijn van de 84-jarige Koningin Elisabeth, die alle uitvoeringen tijdens de wedstrijd heeft bijgewoond. krijgt men een betere en scherpere kijk op de samenleving, nationaal en inter nationaal terwijl de landen uit eikaars gegevens lering kunnen trekken. Bij de volkstelling van 31 mei in ons land zullen twee vragenlijsten door de ongeveer 50.000 tellers worden voorge legd. Vervolgens wordt een lijst voor gelegd aan iedere man of vrouw, die een beroep uitoefent. Gevraagd zal bij voorbeeld worden naar alle vormen van genoten onderwijs en opleiding en voorts naar de categorie van het inkomen, waartoe men behoort. De voornaamste gegevens zullen in 1061 uit de machines der rekenmees ters van het C B S. rollen. In 1962 hoopt men het ganse telwerk gereed te hebben en ter beschikking van de overheden te stellen. De kosten van deze telling zijn ongeveer een gulden per inwoner ofwel elf miljoen gulden. DE HEER MEESTER LEGT LEIDING NEER Van Rijksluchtvaartschool Het ministerie van Verkeer en Water staat deelt mee: „De heer K. J. A. Mees ter, hoofd van de afdeling Rijkslucht vaartschool te Eelde van de Rijkslucht vaartdienst en hoofdingenieur van die dienst heeft aan de directeur-generaal van de RLD het voornemen te kennen gegeven de leiding van de Rijkslucht vaartschool neer te leggen. De leiding van het Departement van Verkeer en Waterstaat is thans doende de nodige voorzieningen te treffen". Bijzonderheden over de redenen die de heer Meester hebben genoopt zijn voor nemen kenbaar te maken hebben we noch van de zijde van het ministerie, noch van de heer Meester mogen ver nemen. De heer Meester is thans met ziekteverlof en bevindt zich in zijn wo ning te Paterswolde. Als zijn plaatsver vanger treedt op de heer W. Lekay. Zijn echtgenote bracht reeds in 1958 de Israëliërs ongewild op zijn spoor Skorzeny ontkent jodenvervolging Volgens het Argentijnse dagblad ,,La Razon" is Adolf Eichmann, de Duitse oorlogsmisdadiger, die ver antwoordelijk wordt geacht voor de dood van miljoenen joden, op 11 dezer door agenten van de Israë lische geheime dienst ontvoerd uit Vicente-Lopez, een voorstad van Buenos Aires, waar hij met zijn vrouw en vier kinderen woonde. Eichmann zou bedwelmd en ver volgens overgebracht zijn naar het pand van een joodse organisatie in Vicente-Lopez. Vervolgens werd hij, onder valse papieren, waarop zijn naam als Ricardo Clemens werd vermeld, op 21 mei aan boord van een particulier Israëlisch vlieg tuig uit Argentinië gevlogen. Waarnemers te Buenos Aires zijn over het algemeen geneigd het verslag van „La Razon" als juist te aanvaarden. Er moeten echter ook dan nog verscheidene punten worden opgehelderd, met name de vraag waarom mevr. Eichmann sinds de verdwijning van haar man een vol strekt stilzwijgen heeft bewaard. Volgens het Weense blad „Neues O es terreich" heeft Eichmanns vrouw in 1958, zonder dat zij het wist, d' Israë lische geheime dienst op hef va.n vocaten opdracht had gegeven, maat regelen tegen dergelijke beweringen te nemen. „Ik heb nooit iets te doen gehad met de vervolging van de Joden", zo voegde hij hieraan toe. Joel Brand, een joodse leider in Boe dapest tijdens de oorlog, die vermoede lijk een der hoofdgetuigen tegen Eich mann zal zijn, verklaarde zondag, dat de Ierse republiek na de oorlog een van de voornaamste centra van de nazi-bewe ging is geworden en dat sommige Duit sers die deze beweging leiden, zich zelfs niet ontzien om dat onder hun eigen naam te doen. De vanuit Ierland geleide beweging heeft vertakkingen in vele Euro pese en Amerikaanse landen, zei h(j. Steun veer De Gaulle in Algerijnse verkiezingen De Europese en mohammedaanse kiezers, die hun stem hebben uitge bracht in de Algerijnse kantonnale ver kiezingen, welke zondag in de steden en zaterdag en vrijdag op het platte land zgn gehouden, hebben met over weldigende meerderheid de Algerijnse politiek van generaal De Gaulle ge steund. Dit blijkt uit de jongste offieële uitslagen die hedenochtend vroeg zijn bekendgemaakt. De uitslagen voor 304 van de in to taal 452 zetels in kantonnale raden zijn: 188 gekozenen steunen de politiek van De Gaulle, 71 gekozenen zijn voor standers van een Frans Algerije. Ver der zijn er 34 niet-politieke gekozenen en 11 liberalen en linksgeoriënteerden; 197 van de gekozen kandidaten zijn mo hammedanen en 107 zijn Europeanen. In het centrum van Algiers zijn op de lijst van mevrouw Lagaillarde 31.273 van de 40.268 geldige stemmen uitge bracht. Alle zes zetels in dit district zijn aan de kandidaten van deze lijst toegevallen. Drie andere lijsten van de beweging voor een Frans Algerije heb ben samen 8.291 stemmen gekregen. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend Ook zonder de namen der gekozenen onder de 1200 kandidaten nog te ken nen, mag men nu al wel betwijfelen of met deze nieuwe verkiezingen in Alge rije de plannen van generaal De Gaulle een grote stap voorwaarts zullen kun nen hebben gemaakt. Onder de moslim kandidaten was het het Algerijnse Be vrijdingsfront, het FLN, uiteraard niet vertegenwoordigd, terwijl onder de Franse lijsten de linkse en liberale groepen bijna geheel verstek hadden laten gaan. Generaal De Gaulle had oorspronke lijk gehoopt dat uit de nieuwe leden van de kantons gesprekspartners voor een toekomstige ronde tafel-conferentie over de reorganisatie van Algerije ge- recruteerd zouden kunnen worden. Dat de generaal die hoop echter weer tijdig had afgeschreven, meent men in poli tieke kringen te Parijs af te mogen lei den uit het feit, dat de radio-oproep die het staatshoofd voor de verkiezin gen tot de Algerijnen zou richten uit eindelijk achterwege is gebleven. Provincie steekt er heel wat geld in Tot de werken, nodig voor de verbetering van de verbindingswegen tussen Leiden en Katwijk/Noonlwijk in verband met de voorgenomen opheffing van de tramdienst van de N-Z.H.V.M., behoort o.m. het bouwen van nieuwe bruggen over het Additionele kuoaal en de Rijn in het wegvak RijnsburgKatwijk (provinciale weg Wassenaa'Noordhollandse grens). Nu beide bruggen toch vervangen moeten worden, mry"t het gemeentebestuur van Katwyk, hetwelk deze werken uitvoert met eer bijdrage uit het fonds voor de tertiaire wegen, van deze gelegenheid gebri-* te maken om de scheepvaart om te leggen. De vaarroute tussen Leiden Katwijk loopt thans in Katwijk-Binnen door de smalle Oude Rijn naar het Uitwateringskanaal van Rijnland en moet daarbij de trambrug en de voorlopig daarheen verplaatste Roskambrug passeren. Verlegging van de scheepvaartroute naar het Additionele kanaal brengt mede, dat de daar te bouwen nieuwe brug Menderes, de afgezette premier van Turkije, verlaat onder bewaking het vliegtuig, dat hem naar Ankara bracht (telegrafisch overgebrachte foto). De haringvloot heeft de afgelopen nacht een goede slag geslagen op de Noordzee. Dertig mijl noordelijker van de visgronden, waarop de eerste visnacht de netten werden uitgeworpen, is de vloot er in ge slaagd om ruim 3100 kantjes haring te vangen. De Scheveningse vloot meldde een totale vangst van 2200 kantjes, de Vlaardingers vingen 360 en de Katwijkers 600 kantjes haring. Deze haring wordt woensdag aan de afslag verwacht. Vanmorgen werden er in Scheveningen ruim 450 kantjes en in Katwijk ongeveer 300 kantjes haring aangevoerd. De prijs liep terug tot ongeveer 340 gulden per kantje. Dit betekent, dat het nu wel mogelijk zal zijn om een Hollandse Nieuwe te kopen voor 55 tot 65 cent per stuk. Overigens niet bij alle haringhan delaren, want er zijn er nog verschei dene, die dure haring van zaterdag in voorraad hebbenMen kan er echter wel op rekenen, dat er omstreeks don derdag haring voor een redelijke prijs te koop zal zy'n. haar man gebracht. Zij kv-ni in 1958 uit i m.oet worden gemaakt. De nieuwe brug over de Rün tegenover de Argentinië naar Wenc- °m haar Oosten' tr> erl rijkse paspoort te êrnieuwen. Agenten van de Israëlisch geheime dienst hoor den van ha- verblijf in Oostenrijk en volgden -iaar toen ZÜ naar Argentinië teruc"-'lSde- Aangezien zij daar bij haar m-n woonde, kwamen de Israëliërs op die manier achter de verblijfplaats van Eichmann. Het duurde echter nog twee jaar voor zij hem arresteerden. Molentuinweg kan dan echter vast worden. Behalve voor de doorgaande scheep vaart, is deze omwisseling tevens van belang voor het verkeer te land. Bij opening van de brug voor de scheepvaart zal de gelegenheid tot op stelling voor de wachtende voertuigen bij het Additionele kanaal nauwelüks Otto Skorzeny. de voormalige kolonel I runstlger rijn dan bij de van de SS. die in 1943 Mussolini bevrijd- de, heeft in een vraaggesprek met het Westduitse persbureau DPA ontkend, dat hij Eichmann in 1949 geholpen zou hebben in Oostenrijk aan de Justitie te ontkomen. Skorzeny zei dat hij zijn ad- Jongetje in Haarlem vermist: verdronken (Speciale berichtgeving) Sinds zaterdagmiddag kwart over twaalf wordt de 7-jarige Johannes Josephus Bauer uit Haarlem-oost ver mist. Men vreest dat het kind in het Spaarae is verdronken. Zaterdagmorgen is Sjeffie naar school gegaan, daarna trok hij met een vriendje naar de groentencentrale aan het Spaar- ne. Omstreeks kwart over twaalf gingen de jongetjes uit elkaar en toen is hij ook het laatst gezien, 's Avonds om zes uur waarschuwden de ouders de politie, dat hun zoontje nog niet thuis was. Men is toen gaan dreggen in de omgeving van de centrale, maar dit bleef zonder resul taat. Gisteren is het dreggen voortgezet, eveneens zonder dat de jongen werd gevonden. De eerste druiven Aan de veiling Westerlee in de Lier voerde de kwekers Gebr. Vreugdenhil, wonende Achterlaantje aldaar zaterdag de eerste golden championdruiven aan Zij brachten f. 8.40 per kilo op. Enige maanden geleden is ln een bui tengewone ledenvergadering van de Bloembollenveiling „West Friesland" te Bovenkarspel de kwestie behandeld van het door drie bestuursleden geopperde wantrouwen jegens de voorzitter, de heer P. Koster, die de steun had van 9 andere bestuursleden. Van fraude was toen niets gebleken. Wel werden enige minder gelukkige handtekeningen van de voorzitter aan kritiek onderworpen. Een oplossing van de kwestie werd toen niet verkregen. In de zaterdag gehouden algemene ledenvergadering kwam bü de be stuursverkiezing een en ander opnieuw aan de orde. Door een commissie van goede diensten, onder voorzitterschap van burgemeester J. Elders van Boven karspel zijn na uitvoerige horen en we derhoren enige suggesties gedaan. Bij de behandeling van deze sugges ties in de laatste bestuursvergadering verklaarden de drie opposanten zich hiermee volledig akkoord. De 10 ove rigen konden zich daarmee niet ver enigen, wat voor de eerstgenoemde drie aanleiding was hun bestuurslidmaat schap neer te leggen. Op de agenda van de vergadering Van zaterdag kwam echter behande ling van het rapport der commissie van goede diensten niet voor. Hierom dien den ongeveer 120 leden een motie in dit punt aan de agenda toe te voegen en vóór de bestuursverkiezing te be handelen. De voorzitter weigerde deze toevoe ging en stond alleen toe de motie bij de rondvraag te bespreken. Dit gaf aanleiding tot een rumoerig debat dat enige uren in beslag nam. Dit had tot gevolg dat een van de kandidaten voor het bestuur zich terugtrok en later een der benoemden zijn functie niet aan vaardde. Wel deed de voorzitter de toezegging de suggesties van de commissie van goede diensten nader in een bestuurs vergadering te zullen bespreken en op de eerstvolgende vergadering de leden in de gelegenheid te stellen zich nader uit te spreken. Deze vergadering werd bezocht door ruim 400 leden. De veiling kan overigens terugzien op een uitstekend jaar met een record omzet. De tulpenoogst was goed, de prijzen hoog. De lelies waren buiten gewoon hoog in prijs, terwijl ook de crocussen een redelijke opbrengst had den. Irissen daarentegen waren tenge volge van de zeer grote oogst laag in prijs, terwijl de gladiolenoogst niet lonend was. De beheerder van het Additionele kanaal, het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat hoewel het geen bezwaar heeft tegen de openstelling van dit uit wateringskanaal voor de grotere scheep vaart, stelt de eis, dat de onbeschermde oevers ervan moeten worden beschoeid. Dijkgraaf en hoogheemraden hebben daarbij tevens meegedeeld, dat het hoog heemraadschap in de kosten daarvan niet zal kunnen bijdragen, aangezien deze oevervoorziening voor het gebruik van het kanaal als uitwatering niet nodig is. De gemeente Katwijk is evenmin met de behartiging van dit scheepvaartbe- lang belast, terwijl de provincie niet het beheer heeft over het gedeelte van de Rijn tussen Leiden en Katwijk. Teneinde uit deze moeilijkheden te ge raken, is na enige besprekingen tussen dükgraaf en hoogheemraden van Rün- land, burgemeester en wethouders van Katwyk en het college van G.S. omtrent de volgende regeling voorlopige overeen stemming verkregen. Het hoogheemraadschap zal het kanaal op de voor schepen tot ongeveer 600 ton vereiste diepte uitbaggeren en de by deze diepte passende oevervoorziening maken. Daar dit uitdiepen het belang van de uitwatering dient, is Rijnland bereid, de kosten daarvan te dragen. De op rond f. 160.000 geraamde kosten van aanleg van de .oevervoorziening (damplanken met daarboven een glooiing van beton- klinkers), zullen door de provincie en de gemeente Katwijk worden gedragen, na aftrek van een door Rijnland verschul digde afkoopsom voor het onderhoud van de bestaande oevers, groot f. 11.000. Na ampele overweging en overleg met B. en W. van Katwijk lykt het G.S. de vS.te^'^.atfd?/a^rendeJk0Slen omwerp-uver- «niomst wor advies aan de BaTd van IN NAJAAR RATIFICATIE VERDRAG MET DUITSLAND? (Van onze Haagse redactie) Men streeft ernaar het wetsontwerp tot het aangaan van een overeenkomst met de Duitse Bondsrepubliek nog vóór het zomerreces bü de Tweede Kamer in te dienen. In de afgelopen weken hebben de des kundigen van de bij de overeenkomst betrokken departementen de toelichting op dit wetsontwerp geschreven. Deze teksten worden thans in interdeparte mentaal overleg bekeken en gecoördi neerd. Daarna wordt de ontwerp-over- het toekomstige onderhoud, welke zeer bescheiden zullen zün, worden omgesla gen in de verhouding van 75% voor de provincie en 25% voor de gemeente. De bijdrage van de provincie in de aanlegkosten zal f. 111.750 bedragen. Het dagelijks bestuur van G.S. stelt de leden voor hiertoe te besluiten. State voorgelegd. Toch is het niet waarschünlijk, dat de Kamer nog voor het zomerreces het ver drag zal behandelen. Gezien de rijd welke gemoeid is met voorlopig verslag en memorie van antwoord zal het wel najaar worden alvorens tot ratificatie kan worden overgegaan. Rondom de veemarkt Krediet van 51 miljoen voor Rotterdamse metro (Speciale berichtgeving) Kort na het begin van de bouw van het riviergedeelte van de Metrotunnel (waarvoor de gemeenteraad van Rotter dam vorig jaar reeds een krediet van 31.300.000 gulden heeft gevoteerd) zal eveneens de bouw moeten worden aan gevat van het ondergrondse tracé op de rechter Maasoever, zo schrijven B. en W. van Rotterdam in een voorstel aan de gemeenteraad om voor de uitvoering van deze werkzaamheden een krediet van f. 51.050.000 te voteren. Hiervan is f. 22.100.000 nodig voor het maken van 1350 m. tunnel, f. 8.250.000 voor de bouw van het Centraal Station (met inbegrip van voorzieningen ten be hoeve van een latere uitbreiding) f. 5.000.000 voor het station Stadhuis, f. 5.300.000 voor het station Beurs, f. 4.400.000 voor het station Leuvehaven en f. 6.000.000 voor de bijkomende wer ken, waarbij o.m. het maken van on dergrondse verbindingen met het stad huis en het gebouw van de geneeskun dige dienst (t.b.v. de bedrijfszelfbescher ming), van ondergrondse toiletten in de stations Centraal Station, Stadhuis en Beurs en van een voetgangers- en rij- wieltunnel onder de Coolsingel ter hoogte van het Beursplein. De bedragen hebben slechts betrekking op de civieltechnische werkzaamheden. De kosten van de specifiek elektrotech nische en werktuigbouwkundige voorzie ningen (o.a. transformatoren, gelijk- richters, rails en signaleringsinstallatie) zyn daarin niet begrepen. Daarvoor zul len t.z.t. nadere voorstellen bij de raad worden ingediend. (Van een deskundige medewerker). Dank zij de gunstige weersgesteld heid is de rundveehandel over de af gelopen week zeer goed tot ontwikke ling gekomen. Hiertoe heeft de vlottere stemming in de slachtveesector natuurlük ook bü gedragen. Er gaat momenteel niet alleen nogal wat fyn rundvlees naar het buitenland, doch ook worden vrij veel oudere koeien voor levende uit voer bestemd. Er lopen voornamelijk uit West- Duitsland nogal wat aanvragen bij de exporteurs voor levering van slacht vee. Dit betreft hoofdzakelijk oudere koeien dus van middelmatige kwaliteit, waarvoor omstreeks f2.90 per kg. ge slacht gewicht wordt geboden. Het ligt voor de hand. dat dit voor de 2de en 3de kwaliteiten slachtvee op onze markten enige steun aan de prij zen geeft. Ook Frankrijk en Italië ne men momenteel wat slachtvee op, het geen levend wordt uitgevoerd, doch daar staat tegenover dat er wekelijks nog plm. 300 slachtkoeien uit Denemar ken worden ingevoerd, waarvan eohter de fijne delen weer worden uitgevoerd. Met dat al noteerden we een zeer vaste markt deze week, zowel voor het leven de vee als in de vleesgroothandel. De vraag naar kalf- en melkvee was redelijk en ook hiervoor lagen de prij- zy wat stijver, terwijl de varekoeien voor de weiden bij een betrekkelijk kort aanbod, vlot en ook wat duurder wer den opgenomen. De vette kalverenmarkt was weer zeer ruim voorzien. Hoewel de export heden zeer belangrijk is, zwakten de prijzen toch iets af. Er gaat op het moment tussen 600 en 650 ton kalfsvlees het land uit en bovendien nog een 500 stuks vette kalveren worden levend uitge voerd, maar de JcalverenmesteriJ is tot een ware industrie uitgegroeid, zodat er bij een iets kalmer vraag gauw een druk op de prijzen kan worden verwacht. De gemiddelde prijzen lagen tussen 5 en 10 cent per kg. beneden die de week te voren. In de wolveesector was een zeer leven dige belangstelling. De zuig- en weide- lammeren werden dan ook ondanks een vry groot aanbod zeer vlot opgenomen, terwijl de prijzen duidelijk hoger lagen dan de week tevoren. Voor de zuiglammeren noteerden we tussen f70 en f85 tot zelfs f90 per stuk. Licht goed wat minder. De weide- lammeren deden van onder naar boven van f 55 tot f 75 en een enkele party extra mooie Texelse rammen bracht het op de Leidse markt tot f 82 per stuk. Er werd o.a. veel voor de kerken ge kocht. Ook de oudere schapen werden goed geplaatst. De uitvoer van lamsvlees is weer flink in opkomst en loopt naar de 100 ton per week, wat voor het ogen blik voldoende is om een goede prijs te kunnen bedingen. Zwitserland neemt bovendien nog lammeren af. die levend worden verzonden Dit aantal bedroeg in de vorige week 300 stuks zuiglammeren. De varkensmarkt was evenwel nog uitermate slecht gestemd. Voor de zware soorten boven 175 kg. is vrijwel hele maal geen kooplust. We noteerden hiervoor b.v. op de Utrechtse beurs fl.261.30 per kg. levend gewdoht met 4 kg. tarra. Gverigens varieerden de prijzen in de lichtere soorten tussen f 1.40 en f 1.52; enkele uitgezochte sla gersvarkens wat hoger. Vette zeugen daalden af naar f 1.10 en rond fl per kg. levend gewicht. De paardenhandel verliep zeer kalm voor de oudere dieren, doch de jonge paarden en veulens wer den vlot verkooht en ruim prijshoudend. JONGE BEELDHOUWERS HAALDEN HUN WERK WEG Ontevreden over jury Vier jonge beelhouwers hebben hun werk, waarmee zü naar de Jeugdprüs van de Jacob Maris-stichting hadden meegedongen, uit het Gemeentemuseum te Den Haag weggehaald. De vier jeug dige kunstenaars Mieke Nass, Jef van Leeuwen, Marinus G. Maat en Bob Nieu- wenhuis, konden zich namelük niet met het oordeel van de jury verenigen, dat m de sectie beeldhouwwerken geen prüs kon worden toegekend, omdat de inge zonden werken die wel geëxposeerd zyn geen belofte voor de toekomst inhielden. Zij vervoegden zich in gezelschap van een aantal andere personen, o.w. een fo tograaf, aan het Gemeentemuseum en zeiden hun werken te willen laten foto graferen. In de expositiezaal gekomen, namen zij hun werk echter mee en toen de zaalwachter zich hier tegen verzette werd hij vastgehouden. Bij de uitgang van het museum vroeg de concierge de jonge kunstenaars waar zü met hun werk naar toe gingen, waarop hij ten antwoord kreeg, dat de beelden buiten zouden worden gefotografeerd, omdat dit in de expositiezaal niet mogelyk was. Voor het museum stond echter reeds een vrachtauto klaar, waarin de jonge mensen hun werk laadden en weg reden. RESERVE-OFFICIEREN VERGADERDEN TE APELDOORN De Alg. Ned. Ver. van Reserve-officie ren hield zaterdag haar algemene jaar vergadering te Apeldoorn onder voorzit terschap van reserve-luitenant-kolonel der artillerie, mr. J. H. P. Haitsma Mu iter. Deze heeft o.a. gepleit voor de instel ling van een bureau voor het reserve kader, dat nauw zou moeten samenwer- kan met overeenkomstige bureaus van departementen van Defensie van de andere NAVO-landen, zodat kan worden voortgebouwd aan de uniformering van de opleiding en voortgezette training van de reserve-officier. Voorts stelde hij de vraag, of er niet te veel reserve-officie ren worden „aangemaakt". Vele leden van de vereniging, aldus de voorzitter, hebben zich niet goed ingedacht in de noodzakelijkheid van „het aanmaken" van vaandrigs en kornetten ter vervul ling van de luitenantsfuncties bij de parate eenheden, waarvan onvermüde- lük in verband met het „filler-systeem" en de getalsverhouding paraat-mobilisa- bel de consequentie is. dat vele reserve- officieren na hun eerste diensttüd (nog) geen mobilisatiebestemming hebben, hetgeen helaas afbreuk doet aan het enthousiasme, waarmee zovele jongeren na hun eerste diensttijd de strijdkrach ten hebben verlaten. De vereniging telde per 31 december jl. 3.665 leden. Spreker besloot met er zyn verwondering over uit te spreken, dat de maatschappelüke status van de reserve-officieren in ver schillende landen zo sterk uiteenloopt. Terwijl in de V.S. zelfs in de burgerwerk kring reserve-officieren worden aange sproken met hun militaire rang, bekleedt de reserve-officier in ons land in de ogen van de burgermaatschappü een weinig verheven functie. „Nog steeds wordt door velen de vrijwillige reserve officier beschouwd als een overdreven enthousiasteling", aldus de heer Haitsma Muiier. De periodiek aftredende bestuursleden, mr. M. Koolhaas, tweede secretaris en de heer P. J. Bettink, voorzitter van de kring Luchtmacht werden by acclamatie herkozen. Besloten werd het 44ste jaar congres, in 1961 dus, te houden in Drachten. In Miami 51-ste Conventie van Rotary International Meer dan 12.000 Rotarians en hun familieleden, afkomstig uit 116 landen over de gehele wereld, woonden gisteren te Miami-Beach (V.S.) de opening bij van de 51ste jaarlijkse Conventie van Rotary International. Tezamen verte genwoordigden zij 10.500 Rotaryclubs met een toraal ledental van bijna een half miljoen. Het thema van deze Conventie is het onderzoek naar de mogelijkheden, wel ke er voor de verwezenlijking van een der belangrijkste doelstellingen van R.L de bevordering van internationaal be grip, goede wil en vrede. De president van R.I., Harold T. Thomas uit Auckland (Nw. Zeeland) deelde in de openingszitting mede dat in het afgelopen jaar 316 nieuwe Rotary clubs opgericht in 40 landen. Pierre Poujade treedt af als middens tandsleider (Van onze Parijse correspondent) Op een congres van zün party van boeren en kleine neringdoenden heeft Pierre Poujade, die een paar jaar gele den een luidruchtige hoofdrol speelde in de Franse binnenlandse politiek, gisteren aangekondigd dat hij definitief als voor zitter zal aftreden. Zyn beweging was de laatste tüd sterk ineengeschrompeld ten gevolge van de concurrentie van andere fascistische demagogen, die de ontevre denheid, onder de boeren vooral, met meer succes wisten te exploiteren. Of Poujade het in de politiek nog eens op een andere wyze zal proberen of dat h{j zün oude plaats maar weer wil innemen achter de toonbank van zyn winkeltje in potloden en schrüfbehoeften in het provinciestadje Saint Céré vanwaar hij zün geruchtmakende carrière als dicta- tor-in-spe begon, is tot dusver nog niet bekend geworden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17