AJAX START NA - COMPETITIE MET NEDERLAAG BIJ PSV: 2-0 Valbijl viel voor ONA Toen IJ VS liaar zenuwen cle haas was kwamen de treffers zeer vlot Lief en leed van de voetbalvelden Grote vorm niet aanwezig Rheden met 5-1 verslagen Han Verhoeks scoorde mooiste doelpunt van de wedstrijd Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 mei 1960 Vierde blad no. 30060 Zaterdagavond was Andriessen, de aanvoerder van Ajax voor de televisie. Zijn vreugde over het behaalde kampioenschap was niet evenredig aan die over de nog te spelen na- competitie. Gezien het standpunt van de KNVB klonk ook zijn uitlating: „Wij gaan in ieder geval naar de Europa Cup" wat vreemd. De eerste wedstrijd voor deze nacom- petitie PSVAjax heeft wel bewe zen, dat de grote vorm van Ajax-Feijen- oord in Eindhoven niet aanwezig was. Muller en Prins waren vervangen door Van Ham en Westra, terwijl Van Drecht zijn plaats weer onder de lat had inge nomen. Bij PSV stond Wiersma weer op gesteld, die evenwel zijn normale vorm nog niet te pakken had. Desondanks slaagde het Ajax-aanvalsquintet er niet in de Eindhovense verdediging voorbij te komen. Na een licht overwicht van de Amsterdammers ging het bij PSV beter vlotten en konden de Eindhovenaren daardoor het spel verplaatsen. Na een half uur leverde het Eindhovense over wicht door Kruyver het eerste doelpunt op. Voor de rust werd Van Drecht nog gepasseerd door een magnifiek schot van Dillen, doch dit doelpunt werd voor bui tenspel afgekeurd. Na de hervatting kon PSV in het begin zijn overwicht hand haven. In de twintigste minuut schoot Brusseler PSV naar een 20 voorsprong waaraan Ajax, ondanks energieke pogin gen daartoe, niets meer kan veranderen. Promotie In Arnhem zag VSV zijn kans op pro motie naar de eredivisie aanmerkelijk verkleind doordat Vitesse in de laatste minuten van een spannend duel de strijd met het enige doelpunt in zijn voordeel besliste. Doordat de spelers aan beide kanten wat met hun zenuwen overhoop lagen stond het spel niet op grote hoogte, maar niettemin waren er vol doende aantrekkelijke momenten en was er ook in de eerste helft de nodige span ning. Dat Vitesse niet reeds in deze pe riode de basis legde voor een ruime zege, had het te wijten aan zijn onmachtige voorhoede, die van de nu en dan aarze lende en zwakke ogenblikken in de Vel- sense defensie geen profijt trok. Het eerste half uur van de tweede helft was Vitesse het meest in de aanval, doch ook nu bleven doelpunten uit, evenals aan de andere kant, waar de VSV-voorhoede bij snelle uitvallen ook haar kansen kreeg. Tegen het einde ging de strijd meer ge lijk op, met moeilijke momenten voor beide doelen en kort voor het eindsig naal moest doelman Geerlofs door de knieën. Verdiend Verdiend was de kleine overwinning, die NO AD in Tilburg op DFC behaalde. Er was in de eerste helft nauwelijks krachtsverschil en door het uitstekende werk van beide defensies ontstonden er zo goed als geen doelrijpe kansen. Er werd voor de thee dan ook niet gescoord. In het begin van de tweede helft wij zigde zich het spelbeeld niet. Om beur ten bleven de partijen, vergeefs overi gens .aanvallen. Meer en meer nam ech ter NOAD het initiatief en zijn meerder heid werd ten slotte zo groot, dat De Bruyn in de twintigste minuut de bal, die hij na een schot van de paal terug kreeg, hard achter Hentenaar plaatste. DFC reageerde fel en stopper Schaap ging naar voren. Toen De Kreek handig een vrije schop nam, verdween de bal via REVOLUTIONAIRE STAP De Engelse Voetbalbond. de Foottball Association, heeft in de jaarvergadering van vrijdag j.l. een belangrijk besluit genomen door de reglementen zodanig te wijzigen, dat zondagvoetbal offi cieel erkend wordt. Negentig jaar lang heeft zondagvoetbal voor de F.A. buiten de wet gestaan, cn de penningmeester sprak dan ook van ,,een revolutionaire stap vooruit". Bij de Sunday Football Associa tion zjjn ongeveer 40 leagues aan gesloten. het bekende muurtje achter Huisman, invaller voor de geblesseerde Onderstal. In de slotfase kreeg ook NOAD een vrije schop te nemen en nu was het Louer, die met een goed, doch houdbaar schot scoorde, daarmede NOAD zijn tweede zege bezorgend. Met stomme verbazing keken de bezoekers van de wedstrijd PSV Ajax naar dit tafereel. De oplos sing van het probleem lag in het feit, dat Fons van Wissen opeens de contactlens van zijn oog miste. Met vereende krachten werd er ge zocht en met resultaat. KNVB-sportcentrum niet in Zeist? (Speciale berichtgeving) Het is nog geenszins zeker, dat het sportcenrum van de KNVB in Zeist komt. Staatsbosbeheer is niet zonder meer bereid fraaie bospar- tijen op te offeren voor de aanleg van de daar geprojecteerde sport velden. De eerste plannen, door Joosten op schrift gezet en in een maquette gerealiseerd, heeft de KNVB al door een andere architect moeten laten wijzigen. Doch ook deze plannen zijn door Staatsbosbeheer koel ontvangen. Van deze instantie heeft de KNVB, zo vernemen wij uit betrouwbare bron, weinig medewerking te verwachten. Het gemeentebestuur van Zeist is uiteraard van andere gedachten en het laatste woord is ten slotte aan Gedeputeerde Staten. Staan zij achter bosbeheer, dan gaat het sportcentrum in Zeist niet door. Met deze mogelijkheid is evenwel in het koopcontract rekening ge houden, zodat dit zonder moeite ongedaan kan worden gemaakt. K.JN.V.B.-toto (Van onze Haagse redactie) Een toto met buitenlandse wedstrijden trekt het is reeds vele malen bewezen beduidend minder belangstelling dan een toto met wedstrijden uit de Neder landse competitie. De totale inzet van de toto van zondag j.l. was dan ook enige duizenden guldens minder dan de laatste weken. In totaal werd 453.010 gulden ingezet door 314.778 deelnemers. Voor de eerste prijs van 79.277 gulden meldden zich 3 deelnemers met 13 punten. Het zijn de heren W. Celie in Amstelveen, lid van St.-Mar- tinus, C. P. Martens, Schiedam, lid van Martinit en F. J. van den Berg, in Vlaar- dingen, lid van TSB. Voor de tweede prijs even groot als de eerste meldden zich 5 deelnemers met 12 punten. Duitse uitslagen De uitslagen van de zaterdag gespeel de wedstrijden in de Duitse kampioens competitie luiden: Karlsruher SCBorussia Neunkirchen 24; Westfalia HerneHamburger SV 3—4. De uitslagen van de wedstrijden voor de Westduitse beker: FortunaDüsseldorfS.V. Sodingen 5I; SchwarzWeiss EssenSchalke '04 3—1; Duisburger SVAlemannia Achen 33. Al deze wedstrijden zijn opgenomen in de KNVB-toto van deze week. De uitslagen van gisteren: FK Pirma- sensWerder Bremen 46; Tasmania Berlin1. FC Koln 1—2; SV Ludweiler Tus Neuendorf 12; Niederlahnstein Friederichstahl 00: BSC OppauFC Homburg 43. De tweede divisieclub ONA heeft door een gelijk spel tegen Velocitas (11) haar plaats in het betaalde voetbal verspeeld. Het is voor de Goudse vereniging niet meer mogelijk om in de beslissingscompetitie op de vierde plaats te eindigen de plaats, die voor de betrokken vereniging waarschijnlijk het behoud van de status van semi-profclub impliceert. Van de beide kandidaten voor de amateur- landstitel zal Gouda namelijk beslist niet toetreden tot het betaalde-voetbal en bij Quick-Nijmegen is de tendens om evenmin over te gaan naar de semiprofsector aldus werd ons zondag door officials meegedeeld eventueel zal een alge mene vergadering nog over deze kwestie beslissen. Rheden kan, nu elke club drie wedstrijden moet spelen, in theorie nog gelijk komen met Xerxes en Velocitas, miets Velocitas van Xerxes wint en beide verenigingen de resterende wedstrijden verliezen. Maar voor „behoud" van Rheden moet dan voorts De Baronie vijf winstpunten verspelenen ONA zal volgend seizoen in de eersteklasse der amateurs spelen. De Goudse club werd namelijk in seizoen 154/'55 kampioen van de tweedeklasse A van West 2 en zou dat jaar automatisch naar de eersteklasse zijn gepromoveerd, indien zij niet tot het betaalde-voetbal was toegetreden. Overeenkomstig de afspraak tussen de sectiebesturen van het betaalde- en amateurvoetbal worden de clubs, bij terugkeer naar het amateurvoetbal, ingedeeld in de klasse, waarop zij recht hadden op het moment van overgang naar het betaalde-voetbal. (Van onze sportredacteur) Die fantastische vloeiende com binatie en het razendharde eind- schot van Han Verhoeks vanaf de vleugel, waarmee UVS in de twin tigste mniuut van de tweede helft Rheden op 50 zette, onderstreep te wel zeer duidelijk hoe groot het klasseverschil was tussen de Leidse en de Gelderse ploeg. UVS heeft gistermiddag een half uur nodig gehad om haar zenuwen de baas te worden. Toen zij die had bedwongen en twee snel achter elkaar vallende doelpunten werkten daarbij zeer stimulerend hadden de bezoekers niet veel meer in de melk te brokkelen. De UVS'ers toonden zich daarna zo superieur in de tweede helft leek het soms een show dat men zich kon afvragen hoe of het mogelijk is, dat Verkuylen c.s. in een degradatiecompetitie zijn be land. Goed, men kan natuurlijk aanvoeren, dat Rheden bepaald geen sterke forma tie is. Inderdaad, maar in het eerste halfuur zag het er toch niet naar uit, dat de Gelderse gasten iie er vinnig aan trokken, uiteindelijk zo volkomen kansloos naar de slachtbank zouden worden geleid. Weliswaar was UVS ook in dit eerste half uur de beter spelende ploeg, maar zo heel groot was in het veld 't krachts verschil toch niet. Integendeel, de aan vallen van Rheden droegen een veel dreigender karakter dan die van de UVS voorhoede, waarin het met, het tempo aanvankelijk niet wilde vlotten en ook de samenwerking te wensen overliet. Het lastige schot van Rheden-linksbuiten Bremer na een kwartier spelen, hoewel het knap door doelman Frits van Duyl werd gestopt, loog er allerminst om. De gevaarlijkste situatie voor het Gelderse doel werd veroorzaakt door de eigen stopper De Liet, die verschillende malen Wilkes niet naar de West Naar wij vernemen heeft Faas Wilkes de KNVB laten weten, dat hij niet zal deelnemen aan de reis van het Neder lands elftal naar de West. Wilkes had daarvoor een uitnodiging ontvangen. Uit zijn niet-opstellen in de oranjeploeg voor de recente wedstrij den tegen België en Zwitserland had Faas evenwel de conclusie getrokken, dat er voor hem op een nieuwe ,,cap" niet meer te rekenen viel. Wilkes had zijn plannen voor zyn vakantie, die samenvalt met de reis van het Neder lands elftal naar de West, reeds vast gesteld en wenst die niet te wijzigen. Affaire Sabotka (Speciale berichtgeving) Onder de drang van de publieke opinie en van bestuursleden, die het met het onmiddellijk ontslag aan trainer Georges Sabotka niet eens zijn, schijnt het Feijenordbestuur voornemens dit ontslag tijdelijk in te trekken. Sabotka is echter wel de raad gegeven zo spoedig mogelijk naar een andere vereniging om te zien. Met een razendhard schot scoort Han Verhoeks het vijfde doelpunt van UVS. (Foto L.D./Holvast) roekeloos op zijn doelman terugspeelde en in het bewuste geval het leer hard onder de lat kanjerde. Doelman Brouwer kon de bal nog maar net corner stom pen. Uit die hoekschop doelpuntte Freek Filippo, maar daarbij had de voortreffe lijke arbiter Aalbrechts een overtreding geconstateerd en waren de vreugdekre ten tevergeefs. Ommekeer De grote ommekeer kwam in de 33ste minuut. Toen verscheen Leo van der Toorn vrij voor het Rheden-doel In- plaats van zelf te schieten trok hij het leer naar Wim van Kampen en deze schoot via de binnenkant van de paal raak: 10. Meteen wierp UVS de ner vositeit, die als een natte deken op haar spel drukte, ver van zich af en twee minuten later arriveerde Gerard Devilee, na een bijzonder knappe en ver rassende pass van Han Verhoeks, vrij als een vogeltje voor doelman Brouwer. In zijn haast struikelde de blauwwitte linksbuiten, maar hij herstelde zich tij dig en passeerde Brouwer met een nijdig schot. liet trof evenwel geen doel, want stopper De Liet sloeg het leer met de hand uit de bovenhoek. Het was uitstel van executie, want penaltyspecialist Wim van Kampen maakte geen fout: 2—0. Joosten legt zijn functies neer De heer Joosten heeft besloten voor al zijn functies in de KNVB te bedanken. Zijn collega's in het bestuur heeft hij zulks reeds mee gedeeld. Joosten heeft beloofd hiervoor zelf het tijdstip te bepa len. Wij menen te weten, dat de datum hiervoor 1 juli zal zijn. Voor ingewijden komt dit geens zins als een verrassing. Zijn druk ke werkkring maakte het hem praktisch onmogelijk veel tijd aan de KNVB te besteden. Zelden woonde hij nog een vergadering bij en als bestuurslid, dat de belan gen van de pers moest beharti gen, was hij eigenlijk niet langer meer te handhaven. Al is zijn acti viteit de laatste tijd dan ook ge ring geweest, toch gaat met hem een markante figuur heen. Want hij is het immers geweest, die min of meer de stoot heeft gege ven tot het betaalde voetbal in Nederland. Allen, die het vóór hem hadden geprobeerd, konden de KNVB nauwelijks verontrusten. Met Joosten was het anders. Hij was door zijn zaken gewend „groot" te denken en zyn plan nen om het amateurisme omver te stoten, waren niet van papier ma- ché. Dat heeft de KNVB ook be grepen, reden waarom het bestuur eieren voor zijn geld koos. Henk Zon, Kieboom en Coler, die in deze rumoerige dagen bij Hopster kwa men met het plan de beroepsvoet balbond de wind uit de zeilen te nemen, vonden bij hem dan ook weinig weerstand. Het heeft som migen verwonderd, dat de „rebel" Joosten in het bestuur van de ge reorganiseerde KNVB werd opge nomen, doch dat was niet zo vreemd. Hjj had getoond in de nieuwe materie zjjn mannetje te staan. De laatste grote daad van Joosten was de conceptie voor het nieuwe sportcentrum in Zeist. Dat zijn plan niet doorgaat, dat er in Zeist misschien géén sportcentrum komt, heeft niets met zijn voorne men om te bedanken te maken. Dit is slechts een toevallige sa menloop van omstandigheden. De wedstrijd tussen het Neder landse handbalelftal (heren) en het Zwitserse elftal, die zondagmiddag in Den Haag is gespeeld, is met 196 door Zwitserland gewonnen. V oetbal ui tslagen Na-competitie eredivisie: Rheden gaf de moed nog niet op en beet vinnig van zich af, maar schutter A. Bosveld kreeg bij Jan Kluivers bit ter weinig kans en daarmee was de Gel derse aanvalslinie vernageld. Nog voor rust kwam UVS op fluweel te zitten, toen Leo van der Toorn op een pass van Wim van Kampen het leer met een sliding onder doelman Brouwer doorschoof: 30. Formaliteit De tweede helft was eigenlijk een for maliteit. UVS speelde zo gemakkelijk, dat het leek alsof de blauwwitten aan een gezellige oefenpartij bezig waren. En Rheden maar zwoegen om de score zo laag mogelijk te houden Dat lukte de gasten niet. In de zestiende minuut kop te Freek Filippo na een hoekschop num mer vier achter doelman Brouwer en vier minuten later volgde nummer vijf, tevens het fraaiste doelpunt van de wed strijd. Na een weergaloos vloeiende com binatie in de blauwwitte voorhoede be landde de bal bij Han Verhoeks, die na een korte sprint een razendhard vleugel schot losliet: 50. Een juweeltje. Ja, ze kunnen wel voetballen, de blauwwitten. Als ze maar in eigen kun nen geloven Doelman Brouwer kreeg handen vol werk en liet zich vijftien minuten voor het einde vervangen door Van Essen Jacques van Leeuwen gaf nog een vol ledig circusnummer weg door met de bal te gaan jongleren, Han Verhoeks schoot nog eenmaal zo hard in, dat zijn schoen uitvloog, Filippo miste nog een kans op twee meter afstand en Rijshouwer kopte op een mooie lange pass van Devilee. die op de vleugel weer een puike Dartii speelde, rakelings naast. Tenslotte kreeg het harde werken van Rheden ook nog een beloning: enkele minuten voor het einde wrong linkshalf Westdorp zich door de Leidse defensie en kon Van Duyl het leer uit het net halen: 5—L PSV—Ajax 2—0 Promotie eredivisie VitesseVSV 1—0 NOAD—DFC 2—1 NOAD 2 2 0 0 4 4—2 DFC 2 1 0 1 2 5—2 Vitesse 2 1 0 1 2 1—4 VSV 2 0 0 2 0 1—3 Beslissingscompetitie 2e divisie: UVS—Rheden 5—1 ONAVelocitas 1—1 Zwolse BoysDe Baronie 1—1 Zwar temeerXerxes 1—1 UVS 11 6 3 2 15 20— 6 Zwartemeer 11 5 5 1 15 14— 7 Zwolse B. 11 4 6 1 14 15—13 Xerxes 11 5 2 4 12 15—12 De Baronie 11 5 1 5 11 15—14 Velocitas 11 3 4 4 10 11—15 Rheden 11 2 2 7 6 10—22 ONA 11 2 1 8 5 10—21 Amateurs Kampioenschap van Nederland: Quick-N.Gouda 11 Quick-N. 4 2 115 10—6 Gouda 4 2 1 1 5 8—5 Wilhelm. '08 4 1 0 3 2 29 Quick-N. en Gouda moeten een beslis singswedstrijd spelen. Promotie naar 3e-klasse: HillegomKranenburg 50 OudewaterForehoite 1—2 Kranenburg 6 3 2 1 8 11—12 Hillegom 6 3 1 2 7 13— 9 Forehoite 6 3 1 2 7 12—11 Oudewater 6 1 0 5 2 6—10 Bekercompetitie Poule 3: PostduivenTonegido RVCLFC Poule 4: AltiorAlphen WSBSchoonhoven Zaterdagvoetbal Zaterdagbeker, kwart eindstrijden: 's-Gravenzande SVQuick I HuizenKozakken Boys Finale Zilveren Burcht (na-comp. res. elftallen) Excelsior M2Quick Boys 2 Promotie- a f deling t Alphen—Waddinxveen 0—2 3—2 4—0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13