Kerkdiensten Leiden en omgeving Blijvende teleurstelling tussen de beurzen van New York en Europa Het jaar 1959 was gunstig voor de haringtreilvisserij Elektronische en chemische industrie als stuwkrachten Vereenvoudiging van het sociale verzekeringsstelsel broodnodig Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 mei 1960 Vijfde blad no. 30059 Zondag 29 mei Lelden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter jeugddienst); 7 uur ds. D. J. Vossers lïangdienst). Hooglandse Kerk: 8.30 uur dr. K. E. H. Oppenheimer; 10.30 uur ds. H. Bouter. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers; 1 uur ds. J. Groot (Heilig Avondmaal) Marekerk: 10.30 uur dr. P. L. Schoon- teim; 7 uur ds. M. C. Koole te Den Haag. Bethlehemkerk: 10 uur ds. P. Kloek. Maranathakerk10.30 uur ds. J. Groot. Herv. school Boshuizerkade10 uur dr. H. J. Honders te Sassenhelm. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur r. K. E. H. Oppenheimer. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. C. M. Krijger te Den Haag. Ver. van Vrijz. Herv. (Leidsche Volks buis) 10.30 uur ds. P. N. J. Ouwehand (Z.-Afrika). Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. A. Pierredon te Utrecht. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer Kool. Dlaconessenhuis10 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk: Zuiderkerk: 10 uur dr. Von Meyenfeldt (Openbare geloofsbelij denis); 5 uur nog niet bekend. Aula school Timorstraat: 10 uur ds. W. r. d. Linden te Den Haag; 5 uur ds. De Boer. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. De Boer; uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 9 uur dr. Dronkert; 5 lur ds. W. v. d. Linden. Aula school Telderskade: 10 uur dr. D. I. Wlelenga te Wassenaar; 5 uur dr. Von Keyenfeldt. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: Hemel- ive voor wederhorlgen) en 5 uur (ond.: (jn ziel Is voor U als een dorstig land) I. C. v .d. Weele. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur student osschaart. Geref. Kerk (Vrygem.)10 en 5 uur ds. 1. G. de Vries. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. P. lastelijn te Zeist. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. Mac- tnzie. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. Verheus, (m.m.v. kerkkoor en lnstru- sentale begeleiding) Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 lur Hoogmis. (Woensdag 9 uur H. Mis, iterdag 7.30 uur vespers van Pinkster). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 jut dienst. Baptistengemeente: 10 uur opdracht- flenst en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr., rrljdag 8 uur bidstond). Evang. Chr. Gemeenschap (Middelstegrt. 10 uur dhr. J. Veen te Alkmaar; 5 jut dhr. W. Dubbeldan te Rotterdam. Maandag 8 uur jeugdbyeenkomst, dins dag 8 uur bidstond). Leger des Heils: 10 uur helligingssa- aenkomst; 6.45 uur openluchtsamen- tomst; 7.30 uur opwekkingssamenkomst. Engelse dienst (Oud-Kath. Kerk. Zw. Mngel 50)7.30 uur nam. rev. T. B. Wyn- burn. AARLANDERVEEN Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart te Rijnsaterwoude; 130 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Serk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. &r. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Voords; 2.15 uur ds. C. v .d. Weele te Lelden. Alphen aan den R(jn Herv. Gem. .'ullanastraat: 9 uur dr. J. Zandee te Utrecht; 10.30 uur ds. J. H. Bogers; 6.30 uur dr. G. Ph. Scheers te Haarlem (Jeugd- llenst). Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. M. Banemaaijer. Gebouw Jonathan: 10 uur Is. P. A. Lefeber. Kapel Hooftstraat: 9.30 tor de heer Kruithof te Monster; 6.30 u. is. P. A. Lefeber. Oudshoornseweg10 u. is. G. Cadée. Martha-Stichting: 10.30 u. is. P. J. MackaaJJ te Oegstgeest. Geref. lerk, Meu-anathakerk10 uur ds. W. IViJma; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Noor- ierkerk: 10.45 uur ds. G. Mulder; 6.30 lur ds. W. Wijma. Aula Chr. Lyceum: 10 uur drs. S. A. Boonstra; 6.30 uur ds. 0. Mulder. Hooftstraat: 10 uur ds. W. lom; 6.30 uur ds. A. P. Heiner te Ter- iar. Chr. Geref. Kerk, Noorderkerk GriJ- penstelnstraat: 8.45 en 4.15 uur ds. M. S. Boos. Oud-Geref. Gem. van Mandersloo- itraat: 9.30 en 4 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat7 uur ia. Hoff-Visscher. Evangelisatie IJsbaan- ebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur de leer L. de Graaf. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Ge- teente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. v .d. Bosch; 6.30 uur ds. J. Wieman Oudewater. (Nieuwerbrug)6.30 uur ar. j. v .d. Hoek te Nieuwveen. Herv. tang.: 10.30 uur ds. E. Kalkman te idalnxveen; 7 uur ds. G. H. v. d. Woord Haarlem. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur s- L. Loosman. (Nieuwerbrug)9.30 en 30 uur ds. J. D. Koers te Den Haag. <r. Kerk (Vrygem.): 9.30 en 3 uur ds. Koolstra te Rotterdam. Ger. Gem.: 10 2 6 uur leesdienst. Luth. Gem.: 9 uur A. Jense (HA.). Evang. Kring: 10 u. -e-dlenst; 7 uur dhr. Jb. Klein Hane- ttd. .Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 u. A. de Leeuw; 6.80 uur ds. M. Hane- a»l)er te Alphen a. d. Ryn. Geref. Kerk: „30 en 5 uur ds. G. Leene Chr. Geref. «k: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de ^Un. Ger. Gemeente: 9.30 en 6 uur lees lust Rem. Kerk: 10 uur da. A. Hoff- tacher. Hazerswonde Herv. Gem.: 9.30 uur 1. Chr. v. d. Leede; 6.30 uur ds. De 'leg te Harllngen. Geref. Kerk: 9.30 en 30 uur ds. N. W. v. d. Hout. .Hlliegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. louwer: 7 uur ds. J. Veenendaal. Geref. *tk: 10 en 5 uur nam. drs. Okke Jager Haarlem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. j». A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond: Uur ds. L. van der Horst te Overveen. 'sngelisatie-samenkomst: 3 uur (Nuts- 'tauw)spr. de heer Jan Zijlstra evan- !l»t te Gouda. Maranatha-byeenkomst |>en6dag 8 uur in Nutsgebouw spr. ds. J. «er te Amsterdam). Katwijk aan den Ryn Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. Makkenze; 6.30 uur ds. H. van Gosllga te Rynsburg (jeugddienst) (Kapel Nieuwe Duinweg): 9.30 uur ds. P. Offerings te Katwijk aan Zee. (Gymnas tieklokaal Narcisstraat): 10.30 uur ds. S. G. J. Goverts te Naaldwijk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Hagen; 6 uur ds. Of ferings (H.D.). Oude Kerk: 10 uur ds. Moerenhout; 6 uur ds. De Vos. Kapel: 10 en 5 uur ds. Bouman. Zeehospitium: 6 45 u. ds. Krijkamp. Ger. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Nawijn; 4.30 en 6 uur ds. Ferwerda te Noordwijk aan Zee. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 üur ds. De Jong. Ge ref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gemeente in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 u. ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10.15 en 7 uur ds. Bouma te Noordwijk. Leiderdorp Herv. Gem. 10 en 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Kerkzaal ZHlkwartier) 10.30 uur ds. G. Koch te Spaarndam. (Gebouw)10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 9 uur ds. Dyk (Heilig Avondmaal): 11.15 uur ds. Banga (Heilig Avondmaal); 6 30 uur ds. Banga (dankzegging). (Kerkzaal): 4.30 uur ds. Dijk (H. Avondmaal en dankzegging). Vryz. Herv. (geb. Linde laan 12a) 10.30 uur dr. J. Hoftyzer te Lelden. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur de heer Kooy te Leiden. Pniël: 7 uur de heer Kooy te Lelden. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. M. Mulder te Amsterdam-z. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettlnga; 7 uur vicaris J. Mansvelt. Geref. Kerk: 10 uur prof. dr. J. Waterink te Amsterdam; 5 uur ds. C. Morgenstern te Amstelveen, em. pred. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. H. Visser te Sassenhelm. Geref. Gemeente: 10 en 4 u. ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10 uur dhr. J. P. Hulsbos. De gereformeerde kerk te Waddinxveen (Foto Leldsch Dagblad) Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. A. de Leeuw (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. K. H. Schuring te Alphen aan den Rijn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. A. Zyiema. em.pred. te Hoo- geveen. Rem. Geref. Gem.: 10 uur Ge- zlnsdlenst ds. A. W. Cramer. ds. Oegstgeest Herv. Gem. Groenekerk: 10.30 uur ds. E. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach; 7 uur ds. B. C. Visser. H. Mors: 10 uur ds. B. C. Visser. Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zwygerkerk: 10.30 uur ds. J. Zuur deeg te Wassenaar. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. C. Gilhuis te Den Haag. Oude-Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. v .d. Hoek te Nieuwveen. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur dr. Van Goudoever. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool te Aarlanderveen; 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.30 uur ds. S. L. den Boer te Sassenhelm. Rijnsburg Herv. Gem.: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. A. Mak- kenzee, pred. te Katwijk a/d. Ryn (Jeugd dienst, onderwerp: Saamhorigheid). (Be- thelkerk9.0 uur ds. 3H van Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk (Rapenburg)9.30 uur ds. J. Bijleveld; 5 uur ds. L. v .d. Linde. (Petrakerk): 9.30 uur ds. H. Post; 5 uur ds. J. Byleveld (Maranathakerk); 9.30 uur ds. L. v. d. Linde; 5 uur ds. H. Post. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. G. v. d. Brink te Veendam. Chr. Geref. (Eben Haëzerkerk) 10 en 5 uur ds. J. Kamp man. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Saraber; 5 uur ds. Walvaart. Ge ref. Kerk: 9.30 uur ds. Van den Berg; 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Soutendijk te Haarlem. Crabb nog In leven? Een Londense publicitei taf Irma be weert over documenten en een foto te beschikken waaruit zou blijken dat Lionel Crabb, de Britse kikvorsman die in 1956 verdween, thans bij de Sovjet- russische marine in dienst is. Een uit Rusland gesmokkelde foto zou aan zijn voormalige echtgenote, Margaret, ge toond zyn en zij zou gezegd hebben te geloven dat het een foto van Crabb was. De firma zal een boek uitgeven van een in Russische zaken gespecialiseerde journalist, Bernard Hutton, over Crabb en diens verdwijning in april 1956, toen hij, tijdens het bezoek aan Engeland van Boelganin en Kroesjtsjef. in de buurt van de bij Portsmouth liggende Russi sche kruiser een duik had gemaakt. Advertentie De haringvisery werd vorig jaar zoals i Noordzee, doch de vangsten waren gebruikelijk uitgeoefend met dryfnet- slecht. Aangezien na 10 mei geen vleet schepen en met treilers of grote loggers. I haring meer mocht worden aangevoerd. VOOr HO flrilfllplsohcnpn urac haf caiiAon om/firr^n -Ï - _i Voor de dryfnetschepen was het seizoen ongunstig, de andere schepen hadden een gunstig jaar. Gedurende het seizoen in de zomer bad men over het algemeen goed weer, doch het was zeer warm en droog. Warmte is ongunstig voor haringaan- voer en -afzet. In het voorseizoen visten slechts 2 3 dryfnetloggers in de noordelijke eindigde deze visserij op genoemde da turn. Op 19 mei vertrok de eerste groep van ruim 100 drijfnetschepen uit verschil lende havens naar zee voor het eigen lijke haringseizoen. Deze groep mocht echter niet meer dan 60 netten per schip meenemen. Op 25 mei vertrok de twee de groep schepen, zodat toen 149 sche pen aan deze visserij deelnamen. Het begin van de teelt was niet slecht. Het aantal netten, dat per schip mocht worden meegenomen was met in gang van 25 mei verhoogd tot 100. Van 25 mei tot 22 juni mocht slechts 60% van de vangst gezouten worden aange voerd en van 22 juni tot 1 juli 75%. Daarna mocht onbeperkt worden ge zouten. In juni visten 150 vaartuigen met de vleet. In deze maand was de visserij ma tig tot wisselvallig. In juli werd zuidelij ker gevist en bijna dagelijks van 100 tot 200 kantjes haring gevangen. In augus tus lag de vloot weer om de Noord. De vangsten waren over het algemeen goed Heil)10 doch zeer wisselvallig. De resultaten wa- w—i.ren ionen(j £)e haring was echter klein van stuk en verdween mede door het warme weer naar de vismeelfabriek. Gedurende de eerste helft van septem ber werd op dezelfde gronden gevist als in augustus en vanaf midden september tot half oktober bij de State Hole, de Silverpit en de Well Bank. maar de vangsten waren hier slecht. Verscheide ne loggers, uitgerust met de zwikvleet, zochten tevergeefs de gehele omgeving rond de Doggersbank af naar een lonen de visserij. Na 15 oktober trok de vloot geleidelijk oan om de Zuid. naar de z.g. Engelse Walvisserij, welke erg tegenviel en waarvan de uitkomsten ver beneden de verwachting bleven. Na 20 november werd hier en daar de zwikvleet toege past in de zogenaamde binnenzee, waar mede de resultaten echter ook slecht waren. Van 18 november af vertrokken de vaartuigen met de zwikvleet naar het Engelse Kanaal, terwijl verscheidene log gers, die de visserij in de Noordzee be ëindigden, werden ingezet om in Ierland en Schotland haring te kopen. Ook de drijfnetvissery in het Engelse Kanaal was geen succes. Zowel de En gelse Wal als de Kanaalharing waren overwegend klein van stuk, schraal en van minder goede kwaliteit. De teelt 1959 eindigde in de eerste helft van de cember. De gemiddelde besomming per schip was lager dan in 1958. Nylonnetten Ter-Aar Herv. Gem.: 9 uur d6. Lln- denburg; 2 uur ds. Bouter te Leiden. Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler (H.A.). Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10.15 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. C. J. Breen te Katwyk. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Walvaart te Sassenhelm; 7 uur ds. Fre- derlkse (Jeugddienst). (Rijndijk): 10 uur ds. W. G. Meyering; (Hulp en H uur ds. Klusener te Delft. Geref. Kerk. 10 en 5 uur dr. B. Rietveld te Den Haag. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. Llnkstok te Meppel. Waddinxveen Herv. Gem. (Brug- kerk): 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30. - - - uur ds. Laurense te Benthuizen. (Esdoorn- in Augustus en vanaf midden september laan): 9.30 uur dhr. D. G. van Hoeven; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Stations straat) 9.30 uur prof. J. C. v. Unnlk te Bilthoven; 7 uur ds. Huls te Gouda. Ge ref. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur ds. Meij- nen te Den Haag. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem 10 uur dr. Th. C. Frederlkse; 7 uur ds. W. Nljen- huia te Den Ilaag-Loosdulnen (Jeugd dienst); Kievletkerk: 9 uur jeugdkerk; 10 uur ds. C. H. van Rhyn te yiaardln- gen; Deylerhuls: 9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk, (Bloem- camplaan)10 en 5 uur ds. G. van Dui nen; (Zijllaan) 10 en 5 uur ds. J. M. Krimpen te Rotterdam. Ned. Prot. Bond: (Lange Kerkdam): 10.35 uur dr. J. van Goudoever te Leiden. NPB/Rem. Gem./ z. Gem.: Johannahuis)10.30 u. W. Meljhulzen te Den Haag. Soe fibeweging (Wald. Pyrmontlaan 6)11 u. universele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorpshuls)10 en 7 uur ds. A. Wisger- hof te Veenendaal. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uiu- ds. H. P. Swets te Rl|k. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle te Lelmulden. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden; 7 uur ds. N. J. M. Hoogendyk te Mulderberg (Jeugddienst). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Gewone aandelen Philips ver boven 1000% (Van onze financiële medewerker) De reeds sinds enige tijd bestaande tegenstelling tussen de Newyorkse beurs en die van Europa, met name die van Amsterdam, blijft bestaan en is ook deze week weer duidelijk aan het licht getreden. Ten onzent een zich verlevendigende handel met voor alle aandelen flink stijgende koersen, in New York telkens mislukte pogingen om de aandelenmarkt het haussepad te doen opgaan. Men is daar blikbaar zeer sterk onder de indruk van de voorsprong, welke Europa sinds de laatste jaren in economisch opzicht op de V.S. heeft kunnen verkrijgen blijkens de ontwikkeling van de buitenlandse handel en de snel groeiende betekenis van Londen als financieel centrum. De intensivering van de Europese handel in het kader van de E.E.G. en de EFTA, de pogingen om tussen deze beide groepen van landen tot een geleidelijke samenwerking te komen en de toenadering, die te dien aanzien ook door Engeland wordt getoond, zijn even- zovele factoren, welke men ln de V.S. minder gemakkelijk kan verteren. Ze heb ben reeds geleid tot de vestiging van vele Amerikaanse ondernemingen binnen de Europese grenzen en tot samenwerking met Europese ondernemingen, waar door men zich in de V.S. een deel van de snel toenemende Europese exporten poogt te verzekeren. volg van hogere lonen en salarissen stij gende bedrijfskosten op te vangen, ook al gaat dit met grote kapitaalsinveste ringen gepaard. Ten onzent zijn het de aandelen van Philips, die hierbjj telkens weer op de voorgrond treden en deze week een koers van meer dan 1000 pet. hebben kunnen bereiken. Neemt men in aanmerking dat onlangs behalve het dividend in contan ten, 5% bonus aan houders van gewone aandelen is uitgekeerd, dan komt men tot een koers van ver boven 1050 pet., terwijl de notering uit. 1958 nog 475 en uit. 1959 810 pet. was. Een recente mede deling van ir. Otten dat de omzet van Philips zich gedurende de eerstkomende tien jaar enige malen zal verdubbelen en het feit dat de netto-winst over het eer ste kwartaal van 1960 ca. 40 pet. groter was dan in die periode van het voor gaande jaar, geven steun aan de ver wachting dat het lopende jaar weer nieuwe recordcijfers zal doen zien en dat de koers-winstverhouding, waarvoor men I in de V.S. zoveel oog heeft, gunstig zal blijven afsteken bij die van de meeste gelijksoortige aandelen In de V.S. Hoewel ook tussen de grote concerns in de elektronische industrie scherpe concurrentie optreedt, heeft men hier boven de olieconcerns het voordeel, dat terd en die als het belangrijkste hulp-men de produktie beter in de hand kan middel worden beschouwd om de als ge- houden. Hoezeer ook van regeringszijde in de V.S. op de nog steeds voortgaande stij ging van het nationaal produkt wordt gewezen op de Newyorkse beurs is men blijkbaar meer onder de indruk van de noodzakelijke beperking van de staal - produktie en de automobielenproduktie. Alleen in de elektronische sector is het botertje tot de boom. De hierbij betrok ken aandelen zijn ook deze week weer uit het gelid gesprongen, vooral de aan delen International Bussiness Machines die dinsdag een sprong maakten van 19 punten wegens een nieuwe vinding op het gebied van de elektronische appara tuur. Maar overigens stellen de New yorkse koersen tot dusver telkens weer teleur en de Europese beurzen, ook Am sterdam, verdienen een goede aanteke ning voor een meer en meer van New- York onafhankelijk koersverloop. Wel oefent Amerika in zoverre op de Amsterdamse beurs grote invloed uit dat ook deze week de internationale aande len door hernieuwde aankopen van die zijde, trouwens ook van Zwitserse en Zuidamerikaanse kant nieuwe hoogte punten hebben kunnen bereiken. Het is de stormachtige ontwikkeling van de elektronische industrie in de V S. en in Europa, waarvan voor de toekomst grootse verwachtingen worden gekoes- Jhr. Loudon van de Koninklijke heeft nog onlangs aangetoond dat voor de ontwikkeling van de olie-industrie het zoeken naar nieuwe vindplaateen ge- bare voorbereiding noodzakelijk maakt boden blijft, dat dit vele Jaren van kost en het in produktie komen van nieuwe gebieden min of meer plotseling tot overproduktie kan leiden. In dit ver band kan b.v. op de ontginning van olie houdende terreinen in de Sahara wor den gewezen. Dit wil echter niet zeggen dat de directie van de Koninklijke voor haar concern geen toekomst meer ziet. Integendeel, de wereld heeft, zo zegt jhr Loudon, in steeds toenemende mate energie nodig en in deze behoefte zal grotendeels door aardolie moeten wor den voorzien. Hij is van oordeel dat de groei van de aardolie-industrie zich al blijven voortzetten zoals dit sedert haar ontstaan het geval is geweest en dat men de toekomst met optimisme mag tegemoet zien. Blijkbaar hebben deze uitlatingen het ietwat geschokte vertrouwen van de be legger in oliewaarden weer wat versterkt, zodat b.v. een grote beleggingsmij. 'in de V.S. haar aankopen voor aandelen Ko ninklijke heeft hervat. Na een geleide' lijke koersdaling tot ca. f 140 per aan deel van f 20 is, in aanmerking genomen het dividend en de bonusuitkering over 1959, een koersstijging tot ca. f 145 in getreden, of wel van ca. 25 pet. Naast de elektronische industrie zal ook de chemische industrie in de eco nomische ontwikkeling een steeds gro tere rol spelen. Dit was trouwens in het recente verleden reeds het geval. Ter wijl de omzet in de Nederlandse chemi sche industrie in 1952 f 1>4 miljard be droeg, is ze in 1959 tot f 3Ms miljard ge stegen ze maakt thans reeds ca. 9% uit van de gehele Nederlandse industriële produktie. De export is reeds vijfmaal zo groot als voor de oorlog, waarbij de creatie van de Euromarkt van belang rijke betekenis is geweest. Terwijl de Ne derlandse industriële aandelen ln het al gemeen indexcUfer er nog beneden blijft, hebben b.v. aandelen Koninklijke Zout een koersstijging van ca. 100%, die van Scholten's Aardappelmeel (die ook meer en meer tot de chemische industrie mag worden gerekend) eveneens van ca. 100% en die van Zwanenberg-Organon een koersstijging van ca. 50%. achter de rug. Ook de aandelen van de Chemische Fabriek „Naarden" zyn na de emissie van aandelen en obligaties al weer ca. 30% in koers opgelopen. In het alge meen toont de Amsterdamse beurs trou wens meer neiging tot stijgen dan tot dalen, waartoe de gunstige berichten over vele ondernemingen bijdragen. De van nylon vervaardigde haring- dryfnetten werden in toenemende mate toegepast. Ongeveer 30% van de ge bruikte vleten bestond uit nylon-netten. De vangstcapaciteit van deze netten blykt overwegend beter te zijn dan die van katoenen netten. Een algemene klacht is nog, dat de haringen te vast in de nylon-mazen zitten. De haring treilvisserij werd in de maand januari uitgeoefend door twintig loggers met sterke motoren. Men viste in de Ierse Zee waar goede vangsten werden gemaakt. In trekken van een half uur werd soms meer dan 10 last haring gevangen. Aan het einde van de maand liepen de vangsten hier terug, met het gevolg, dat na 15 februari alle bovengenoemde schepen in de noorde lijke Noordzee visten. Ook andere sche pen visten daar op haring; er werd ech ter meer verse vis dan haring gevangen. Het haring treilseizoen ving aan op 20 mei. Vóór 25 mei mochten door de ha- ringtreilers slechte 50 kantjes gezouten worden aangevoerd. Daarna tot 1 juli 60% van de vangst; na 1 juli mocht on beperkt worden gezouten. De vloot, die aan deze visserij deelnam, varieerde in aantal naar gelang de vangsten goed of minder gunstig waren. In mei werd overwegend gevist aan de N.O. kant van de Devils Hole. in juni bij de Fladengronden. Bressa Shoal en Dutch Bank. In juli bleven deze laatste gronden goed voor vaartuigen met ster ke motoren. In augustus viste de haring- treilvloot in de omgeving van de Fla dengronden en bjj Forn Deep, Baymans Hole in North East Bank. terwyi een klein aantal loggers in de Ierse Zee vis te. In september verplaatste de vissery zich zuidelijker en in oktober meer noor- delyker. De vangsten waren matig. In november trok vrijwel de gehele haring vloot naar de Sondettie Bank, waar goe de vangsten werden verkregen. De ha ring was klein van stuk en schraal. Door de grote vangsten waren de uitkomsten echter toch nog lonend. In december verplaatste de vissery zich naar de Ierse Zee, waar de vangsten goed waren. Door het aanhoudende slechte weer kon na 18 december niet meer worden gevist. Gunstig Het jaar 1959 is over het algemeen gunstig geweest voor de haringtreilvis- serij. Van mei tot half oktober leverde de Noordzee voor de schepen met ster ke motoren behoorlijke vangsten en van half november tot half december waren deze by Sandettie, in het Kanaal en de Ierse Zee eveneens gunstig. Door de schepen met sterke motoren werden dan ook van mei tot december uitstekende besommingen behaald. Vissery nieuws) Jaarverslag C.S.W.V. Duidelijke beleidslijn ivordt gevraagd (Speciale berichtgeving) In het jaarverslag over 1958 verdedigde het Centraal Sociaal Werkgevers verbond de stelling, dat het dringend gewenst was om aan de hand van een totaal-overzicht van de sociale kosten te komen tot nader beraad over het peil daarvan. Het telkens weer uitlokken van incidentele politieke beslissingen, zo werd opgemerkt, tot verbetering van uitkeringsvoorwaarden of het brengen van nieuwe groepen onder de verplichte verzekering, leidt ertoe, dat degenen, die deze beslissingen moeten nemen, zich onvoldoende de consequentie daarvan kunnen realiseren als gevolg van het ontbreken van een overzicht over deg ehele materie. Dit heeft dan tot gevolg zo werd opgemerkt dat op min of meer emotionele overwegingen beslissingen tot stand komen, waarvan niet vaststaat, dat zy èn ecnomisch èn sociaal verantwoord zijn. In het thans gepubliceerde verslag over 1959 wordt deze materie nogmaals en met evenveel nadruk aangeroerd. En dat valt te begrijpen, want de sociale verzekering is niet alleen de basis van menige politiek, maar tevens een fun dament, waarop al veel is opgetrokken en nóg meer gebouwd zal dienen te worden. Nieuwe plannen, zo zegt het SCWV, dienen alvorens te worden uitgevoerd, te worden getoetst aan de hand van een algemeen overzicht van de reeds inge voerde materiële voorzieningen en de daarmede voor onze volkshuishouding gepaard gaande kosten. Bovendien zal ieder plan een bydrage dienen te leve ren aan de zo broodnodige vereenvou diging van ons sociale verzekerings stelsel. Dit geldt zowel voor de nieuwe invaliditeitsverzekering als voor de inte gratie van de bestaande ongevallenver zekering daarin. Het vereiste geldt echter evenzeer voor de te kiezen me thode van liquidatie van 't stuk ouder- domsverzekering uit de bestaande in te trekken invaliditeitswet. Wanneer de invoering van een nieuwe invaliditeits verzekering, als nasleep zou krygen dat de liquidatie van de oude IW. ons nog 25 of 30 jaar administratie en extra be lastingheffingen of verzwaring van be staande belastingen gaat veroorzaken, dan zou het CSWV dit bedenkelijk achten. Indien „oud zeer" moet worden weggeruimd passen daarvoor eerder globale remedies dan de afweging op 'n goudschaaltje van vergulde pillen en de toediening daarvan. Tengevolge van het ontbreken van een duidelyke be- leldsiyn doemt bovendien nog een ander gevaar op. Het gevaar dat straks voor de invoering van een noodvoorziening voor trekkers van invaliditeitsrenten, waaraan thans nog wordt gewerkt, we derom een incidentele beslissing moet worden genomen met als direct gevolg het op de lange baan schuiven der defi nitieve regeling. De kans bestaat nu dat er opnieuw een voorziening gaat komen, welke de doorzichtigheid van ons sociale verzekeringsstelsel schaadt en die gelijksoortige bezwaren oproept als wij gedurende tien jaren aan den ïyve hebben ondervonden van de nood wet ouderdomsvoorziening. De weg. die net verbond Chans gaarne ingeslagen zoi willen zien, is deze: De Tweede Kamer een algemeen overzicht geven van de bestaande en nog in het leven te roepen verplichte verzekeringen en voorzieningen, zo dat men geïnformeerd wordt over de kosten. Gebaseerd op het daarvoor verkregen inzicht in de samenhang en de doel stellingen van het te voeren alge mene beleid beslissingen nemen, die nodig zijn om ons sociale verzeke ringsstelsel in zyn eindfase te bren gen. De totstandkoming bevorderen van een „arbeidsongeschiktheidsverzeke ring- met geiyktydige liquidatie van de bestaande invaliditeitswet en ongevallenwetten. Het zou dan ook niet de instemming van het CSWV hebben, indien prioriteit zou worden verleend aan een algemene kinderbijslagregeling, als gevolg waar van andere verbeteringen van de sociale uitkeringen en de afronding en ver eenvoudiging van het gehele stelsel langer op zich moeten laten wachten. Jaarvergadering Ned. Reisvereniging De jaarvergadering van de Ned. Reis vereniging, die te Bergen op Zoom wordt gehouden, is gisteravond ingeluid door de voorzitter van de Bergen op Zoomse afdeling de heer Zandvoort, die de by na 250 afgevaardigden verwelkomde. De voorzitter, de heer W. Groen constateer de. dat het aantal leden verder is terug gelopen, evenals het aantal deelnemers aan de groepsreizen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de structuur verandering die de laatste jaren de be langstelling sterk verschoven heeft naar particuliere reizen en sociaal toerisme. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat 1959 financieel een record Jaar ls geweest, wat zyn oorzaak heeft gehad ln de styging van de reis kosten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7