EEN KANS VOOR TWEELINGEN: STEUN AAN VOLKSGEZONDHEID BONT OU PA Leiden neemt initiatief tot medisch wetenschappelijk onderzoek Contact tussen natuur en jeugd Afscheid zuster D. van Bemmel Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 mei 1960 Tweede blad no. 30059 Een tweeling is in onze samenleving bepaald niet een uitzonderlijk verschijnsel. Er lopen tienduizenden twee- en meer-lingen alleen al in ons land rond. Maar toch is een tweeling iets bijzonders. Dat heeft er na de oorlog toe geleid, dat er een Nederlandse Vereniging van Tweelingen werd opgericht, aanvankelijk alleen als wat men .gezellig heidsvereniging" zou kunnen noemen, maar toch ook met een vaag idee, dat er een zeker nut zou kunnen schuilen in een dergelijke organisatie. Dat nut heeft reeds een bepaalde gestalte gekregen doordat binnen deze organisatie specifieke tweelingproblemen van psychologische aard ter sprake zijn gebracht. Thans wil men in Leiden trachten, tot de stichting van een centrum van tweelingen te komen als onderdeel van deze landelijke organisatie met een zeer bewust medisch wetenschappelijk doel. Op zaterdag 11 juni a s. zal in het Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden een bijeenkomst worden belegd, tijdens welke medici aan hopelijk talrijke twee- (en meer-)lingen uit Leiden en omgeving het doel van dit Leidse centrum uiteen zullen zetten. Twee lingen kunnen namelijk op bijzondere wijze bijdragen tot verhoging van de volksgezondheid. Het is vurig te hopen, dat voldoende twee lingen bereid zullen zijn. medewerking te verlenen aan dit project, dat in Nederland het begin kan zijn van een onderzoek zoals dat in ver schillende andere landen reeds min of meer georganiseerd plaats vindt. Speurtocht naar erfelijkheid Er is over het algemeen nog niet zo heel veel bekend over de erfelijk heid van allerlei fysieke en psychische menselijke eigenschappen. Men begint de erfelijkheidswetten wel enigszins te begrijpen, maar veel minder ver is men met wat men de „wetstoepassing" zou kunnen noemen. Nu doet zich de gunstige omstandig heid voor, dat er tweelingen zijn (en ook meer-lingen), maar die begrijpen wfj verder ook onder de naam twee lingen) bij wie gemakkelijker dan bij anderen is na te gaan, welke eigen schappen aan erfelijkheid en welke aan milieu, invloeden na de geboorte en toeval moeten worden toegeschreven. Vooral een -eiïge tweelingen lenen zich voor een dergelijk erfelijkheidsonder- zoek uitstekend. Voor het vaststellen of een tweeling een- of twee-eiïg is, is het bloedgroep- onderzoek van groot belang. Dit onder zoek speelt trouwens over het alge meen bij erfelijkheidsstudies een grote rol. In het kort zou men het wetenschap pelijk belang van het tweelingonder- zoek als volgt kunnen omschrijven. Wanneer de twee leden van een een eiige tweeling in bepaalde (geestelijke of lichamelijke) eigenschappen niet identiek zijn, zijn deze eigenschappen hoogstwaarschijnlijk niet erfelijk. Blij ken deze eigenschappen wel steeds identiek te zijn, dan moet erfelijkheid van deze eigenschappen wel waar schijnlijk worden geacht. Inzicht in deze zaken leidt er weer toe, dat men andere medische vraagstukken nader tot een oplossing kan brengen, waar mee het geheel van de volksgezondheid in sterke mate gediend kan worden. Voorlichting en amusement Tijdens de bijeenkomst in het Insti tuut voor Praeventieve Geneeskunde aan de Wassenaarseweg te Leiden, die zaterdag 11 juni om 14 uur begint, hoopt men zoveel mogelijk tweeling paren ouder dan vijftien jaar uit Lei den en (verre) omgeving te kunnen begroeten. Voor deze (vanzelfsprekend kosteloze) deelneming kan men zich per briefkaart opgeven bij mej. R. G. Prak, werkzaam in genoemd instituut. Tijdens de bijeenkomst zal o.m. prof. dr. H. W. Siemens .hoogleraar te Lei den en nestor van het Nederlandse tweelingenonderzoek, het belang van dit onderzoek in georganiseerd verband belichten, terwijl voorts dr. J. W. Bruins, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Tweelingen, de bijeen komst zal openen, leiden en sluiten met een nabeschouwing. Om de bijeenkomst een niet te zwaar karakter te geven heeft men voorts een amusementsprogramma ingelast en een gemeenschappelijke maaltijd in het Prytaneum. Algemeen-medische doelstelling Het initiatief van het wetenschappe lijk tweelingenonderzoek is uitgegaan van enkele leden van de wetenschap pelijke staf van de Rheumatologische Kliniek van het Leids Academisch Ziekenhuis in samenwerking met het Instituut voor Praeventieve Genees kunde. De reumatologen koesteren de hoop, dat zij door middel van twee- lingonderzoek een stapje dichter zullen komen bij een goed begrip van de aard en wegen naar genezing van deze ge vreesde volksziekte. Maar daaruit vloeit geenszins voort, dat de hopelijk op te richten groep van tweelingen die bereid is aan dit onderzoek deel te nemen, slechts dit beperkte medische doel zou dienen. De doelstelling is algemeen-medisch, en het initiatief is alleen van deze ge specialiseerde zijde uitgegaan, omdat men hier voor het eerst de grote wen selijkheid er van in voldoende mate onderkende om een poging tot verwe zenlijking te ondernemen. Officiële publikaties VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte van de noordelijke rijbaan van de Langepracht gelegen langs het ter rein van de Stedelijke Lichtfabrieken met Ingang van 30 mei 1960, voor de duur der werkzaamheden aldaar, zal worden afgesloten voor alle verkeer ln belde richtingen. Burgemeester en Wethouders van Lei- Jen brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente, kamer 125, is nedergelegd ter lezing voor een leder ge durende drie maanden de door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 23 mei 1960 vastgestelde Vakantieregeling sigarenwinkeliers 1960, Bjj het nut van tweeling-onderzoek valt bv. te denken aan het onderzoek naar de oorzaken van voor de patiënt vaak onbelangrijke maar sociaal-eco nomisch zeer invloedrijke kleinere ziek ten als verkoudheid, ..griep" als on- jui%tere verzamelnaam voor kleinere ziekten, en zaken die omgekeerd voor de patiënt dikwijls zeer belangrijk zijn, maar sociaal-economisch minder als onschuldige huidaandoeningen en ook gewone lichamelijke gebreken als kaal hoofdigheid, bijziendheid en andere lichamelijke ongemakken, die niet on der de normale betekenis van het woord ziekte begrepen worden. Maar evenzeer is dit onderzoek van belang voor wat men onder een veel ruimer begrip als volksgezondheid zou kunnen samenvatten, omdat het een vrucht bare "bijdrage tot algemeen medisch inzicht kan geven. Gunstige positie Staan dus enerzijds de tweelingen in een gunstige positie om de gemeen schap te dienen, anderzijds hebben zij ook in sommige opzichten een gunstige positie voor zichzelf ten aanzien van bepaalde gezondheidsaspecten. Twee- lingonderzoek heeft uitgewezen, dat bepaalde transplantaties .bijv. van de nieren) alleen bij een-eiïge tweelingen kunnen geschieden. In ons land is het Leidse initiatief de eerste poging, om tot georganiseerd onderzoek van tweelingen te geraken. In enkele andere landen gebeurt dit reeds, zoals in Italië (waar het initia tief van de tweelingen zelf is uitge gaan), in Zweden (waar men onder meer een uitvoerig meldingssysteem kent dat in het ideale geval het onder zoek afrondt) en in enkele streken van Duitsland. Een gunstige omstandigheid voor Ne derland is. dat men over een uitste kend bevolkingsregister beschikt, ter wijl voorts van belang is dat de af standen kort en de bevolkingsdichtheid groot zijn, zodat men steeds gemakke lijk een groep bijeen kan brengen of individueel onderzoek kan verrichten. Adviescommissie Het medisch onderzoek zal, wanneer eenmaal tot vorming van het Leidse centrum is overgegaan (de bijeen komst van 11 juni omvat geen onder zoek, maar slechts een peilen van de bereidheid van tweelingen om aan toe komstig onderzoek deel te nemen), ge schieden onder supervisie van een adviescommissie, die borg staat voor het vermijden van ook maar het ge ringste risico en voor de zin van het onderzoek, zodat men er vanzekerd van kan zijn dat er nimmer een onnodig beroep op medewerking zal worden gedaan. Het voorzitterschap van deze com missie berust bij prof. dr. H. W. Sie mens, hoogleraar te Leiden en als ge zegd nestor van het tot dusver inciden tele tweelingonderzoek in Nederland. Met dit Leidse initiatief wordt aan de tweelingen een buitengewone kans geboden, zich met slechts kleine persoonlijke offers zeer verdienstelijk te maken voor de bevordering van de volksgezondheid en hulp aan de lijden de mensheid. Het mag van tweelingen, die wellicht meer dan wie ook in de „medemens" meer dan een leeg be grip zien, verwacht worden, dat zij deze kans met beide (paren) handen aangrijpen. moet U echt niet zelf bewaren. Neem geen onnodig risico. In onze kluis is Uw kostbaar bezit veilig en verzekerd. BELT U EVEN 23337 BREESTRAAT 173 Oecumenische raad In Leiden opgericht Nadat tevoren de predikanten der deelnemende kerken zich hierover had den beraden is in Leiden een oecume nische raad opgericht. In deze Raad willen de hervormde kerk, de doopsge zinde gemeente, de Lutherse gemeente, de Oud-Katholieke kerk en de remon strantse gemeente komen tot verschil lend gezamenlijk werk van kerkelijke aard, teneinde elkander nader te komen in een algemeen christelijke geest. Zij willen daarbij gaarne de mogelijkheid open laten, dat bij bepaalde werkzaam heden ook niet-aangesloten kerken of groepen meedoen. Voorts is de uitdruk kelijke bedoeling, nergens bestaand in terkerkelijk werk te doorbreken of te hinderen. De Oecumenische Raad wil trachten te bereiken, dat in de verschillende ker ken het besef levend wordt van de al gehele verbondenheid der christenheid, dat begrip en eerbied groeien voor ook andere dan de eigen geloofsovertuiging en dat, vooreerst in bescheiden mate, de gementen elkaar ook ontmoeten. De Raad stelt zich voor, op korte ter mijn te kunnen realiseren: de vorming van een Oecumenische Contactkring, waarin gemeenteleden der aangesloten kerken tezamen komen in een reeks bij eenkomsten met* een centraal en voor allen belangrijk thema; de gezamen lijke viering van de z.g. Oecumenische zondag (de tweede zondag in Advent); incidentieel een kerkelijke samenkomst van bijzonder karakter, waarin dus de kerken hun onderneming tezamen voe gen. De Oecumenische Raad Leiden is sa mengesteld door een drievoudige verte genwoordiging der aangesloten kerken, onder welke telkens een predikant. Voor het eerste jaar is voorzitter ds. J. N. de Ruiter, als secretaris treedt voorlopig op ds. J. Th. Mackenzie, penningmeester is ir. J. van Dorp. CONCERT VAN DER WERFPARK Maandagavond geeft de Leidse Accor deonvereniging DW een openluchtcon cert in het Van der Werfpark. Advertentie Jeugdnatuurwacht Leiden is actief Tijdens een gistermiddag gehouden bijeenkomst in „Het Gulden Vlies" werd ons het een en ander over de activitei ten van het comité Jeugdnatuurwacht te Leiden meegedeeld. Na wereldoorlog II deed zich ook in Nederland in toenemende mate het ver schijnsel gevoelen van een sterk ver hoogde criminaliteit en destructieve mentaliteit bij de jeugd, die o.a. een zeer directe uitwerking had op haar houding ten opzichte van de natuur. Dit pro bleem, dat ook in materieel opzich van groot belang bleek te zijn, was oorzaak, dat in 1947 de heer C. H. Voorhoeve te Voorburg een stichting in het leven riep, die zich ten doel stelde, een tegen-acti viteit te gaan ontplooien met alle ten dienste staande middelen en door een verandering van de mentaliteit van de jeugd en een opvoeding in positieve zin t.o.v. de natuur een nieuwe en vrucht bare verhouding aan te kweken tussen natuur en jeugd. Deze stichting ging er in 1950 toe over, haar activiteit te sprei den en de uitvoering van haar richt lijnen over te dragen aan plaatselijke comité's, die via de leerkrachten der scholen en met medewerking van alle ter zake competente autoriteiten een plan van actie ging opmaken en door voeren. In de zomer van 1957 startte de heer Voorhoeve ook in Leiden een eerste actie In 1958 werd een groep dames en heren bijeengeroepen voor een eerste contact- vergadering, waarin werd besloten tot oprichting van een plaatselijk comité Jeugdnatuurwacht. Het huidige comité staat onder leiding van voorzitter A. Boogaard, rijksinspecteur van het L.O. Tevens bestaat er een comité van aan beveling, waarvan het ere-voorzitter- schap wordt bekleed door de burgemees ter van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot. De werkzaamheden van het comité zijn thans nog slechts gericht op de strook ten zuiden van de singels. Het streven is deze werkzaamheden uit te breiden over de gehele gemeente. Men is bijzonder dankbaar gestemd jegens de medewerking van onderwijs- krachten. Slechts bij volledige mede werking der schoolhoofden en leerkrach ten in het actiegebied kan een zo groot mogelijk rendement verkregen worden uit de door het comité in principe op gestelde mogelijkheden voor contact tussen de jeugd en de natuur. Een punt van groot belang zijn de fi nancien. Men is voorlopig aangewezen op de gemeentelijke subsidie en donaties, doch men heeft een beroep gedaan op het Leidse bedrijfsleven, waardoor het mogelijk is het werk voort te zetten. Het comité komt tot de slotsom, dat het stelsel jeugdnatuurwacht is- aange slagen en het blijft dan ook van mening dat in de verstreken periode een gezonde basis is gelegd, zowel organisatorisch als praktisch, en dat ook voor het komende jaar een gestage ontwikkeling mag wor den verwacht. In het jaar 1960 zal het comité meer nog dan eerst de nadruk leggen op het kernpunt van zijn taak: de beinvloeding in positieve zin van de mentaliteit van de jeugd, daar elk praktisch resultaat slechts zal kunnen voortvloeien uit een veranderde innerlijke gesteldheid. Grool en bijzondei hm lelijk was Ue belangstelling, welke zich gistermid dag in „Nieuw Minerva" concentreerde rond de persoon van zuster D. van Bemmel, die na ruim vijftien jaar als kraamverzorgster werkzaam te zijn ge weest, van dit werk afscheid nam. In deze periode heeft zuster Van Bemmel haar assistentie verleend bij circa S000 bevallingen. Namens een voor deze gelegenheid gevormd comité van ouders bood me vrouw J. DoolSchafl haar onder het uitspreken van woorden van dank en waardering een enveloppe met inhoud aan. In de loop van de middag namen vele „kraammoeders" van zuster Van Bemmci. Utc ook talrijke geschenken ontving, afscheid. Een aardig moment was het toen de thans 15-jarige Frans Kuiper zuster Van Bemmels eerste „baby" in de rij van receptiegangerso.w. ook en kele doktoren, verscheen. De jongste aanwezigen op dit afscheidsfeest waren Willy en Enny Robbers, een tweeling van vier maanden. Zuster Van Bemmci. die eer getrof fen was door zoveel hartelijkheid, had voor ieder een persoonlijk woord. Op onze foto neemt Frans Kuiper af scheid van zuster Van Bemmel. (Foto L.D./Holvast) Stop met kneedbaar bont van Ceta-Bever Ned. Oorlogsgewonden maakten 14-daagse reis NAAR HET OOSTERIJKSE ZILLERTAL. Dank zij de goede zorgen van ae M O V.E.O. (Meer ontspanning voor Ernstige Oorlogsgewonden maakten 35 oorlogsgewonden een 14-daagse reis naar het Oostenrijkse Zillertal. Donderdag 12 mei hadden zich 12 automobilisten verzameld in het Lim burgse dorpje Echt, waar een van de automobilisten ervoor had gezorgd, dat in deze plaats alle deelnemers aan de tocht gratis onderdak hadden gekregen bij de inwoners. Er werd de eerste dag stevig op het gaspedaal gedrukt, zodat vrijdagavond Ulm werd bereikt waardoor de eerste trip. een tocht van 580 km. was afge legd. De tweede dag werd een tocht onder nomen naar de plaats Mayerhofen. waar in het prachtige Zillertal een week ge logeerd werd in het daarvoor gratis be schikbaar gestelde Buhoma-hótel. Onder de meest ideale omstandig heden werden dagelijks tochtjes ge maakt o.a. naar de bekende zoutmijnen in Salzburg, terwijl door het merendeel van het gezelschap onder wie ook de meest ernstige invaliden, een bad werd genomen in een Term al-zwembad in Hintertür. Een bekend gezelschap Schuhplatters bood het gezelschap een vrolijke avond, terwijl een busmaatschappij uit Mayer hofen de gasten een gratis dagtocht aanbood naar Innsbrück. De laatste 2 dagen werden doorge bracht in het Hotel-Kurhaus te Bad Kreuznach. Woensdag jl. werd de terugtocht on dernomen via Düsseldorf. waar de auto's voor het eerst niet meer in colonne de terugreis naar Nederland be gonnen om de passagiers huiswaarts te brengen. Gebruind en gesterkt door de meest kameraadschappelijke sfeer die deze tocht kenmerkte, hebben deze in validen een prachtige vakantie gehad. Deze 14-daagse trip werd voor de ze vende maal ondernomen. Vorige jaren werden tochten gemaakt naar Zwitser land. Italië en Oostenrijk. Circa 500 automobilisten over het ge hele land hebben zich beschikbaar ge steld voor het prachtige werk van de MOV.EO: voor de meesten van hen bestaat dit werk hieruit, dat zij de in validen dagtoohtjes mogelijk maken of het. bezoeken van feestavonden, inter land voetbalwedstrijden enz. Voor de buitenlandse tochten heeft zich de laat ste jaren een 12-tal automobilisten be schikbaar gesteld, die deze 14-daagse buitenlandse tochten mogelijk maker. Onder deze automobilisten behoorden dit 'aar voor de zesde keer onze starige noten, de heren lm Noomen en P We- duwer Om de kosten voor deze reizen enigs zins te dekken, wordt jaarlijks een grote loterij georganiseerd, dde ook binnen kort wederom gehouden zal worden. U HEBT ALTIJD KEUS Vrc«k«n he«ft «teedl 200 lniirum«nttn voorradig Nieuwe baby-plano's In elka houtsoort o( combinatie, In klassieke als zeer exclusieve modellen, vjf f 1495,- Nleuwe electrlsche eminent orgels v.af f 495.- Credlet-servke 49 maandelijkse termijnen Vraagt gratis brochure UeeK Bodegraven. Tel. 01726-2188 VAN DEZE WEEK iiniiimiimnitM!! I'IIIHIR Wir W under kind er" Nogmaals geprolongeerd Studio De veelbesproken en veelge- ziene film „Wir Wunderkinder", die scherpe satire op Duitse toestanden en mensen voor-, tijdens en na Hitier, gaat haar derde week in. Ongetwijfeld zullen nog talrijken deze film naar haar waar de willen schatten. Zij vinden dus nog maals de gelegenheid daartoe en zullen er zeker niet door teleurgesteld worden! Wodka en Wolga" De moeite waard Rex: Wodka en Wolga. Deze twee namen zijn onverbrekelijk verbonden met Rusland. Het Rusland onder het tsarenregime wel te verstaan. En dat land in die periode biedt alle mogelijk heden voor het maken van een film. Grote tegenstellingen tussen verschil lende lagen der bevolking, wilde opzwe pende muziek, vurige dansen. Vermengd men dit alles met een-ruim-vleugje ro mantiek dan ontstaat alras een filmwerk dat boeit. Een film, die het publiek boeit. Want het is toch zeker de moeite waard zich eens te verdiepen in de rijke his torie van dit prachtige land. Weliswaar moet men veel met. een korreltje zout nemen, doch er schuilt toch ook waar heid in deze films, welke ons in de ge schiedenis terugvoeren. Zo is het ook met het schouwspel „Wolgabootsman", dat deze week in het Rex-theater wordt vertoond. Door het verhaal wordt de toeschouwer meegenomen naar verschil lende gedeelten van Rusland en krijgt een indruk, welke wantoestanden er heersten. Zoals de titel van deze kleu renfilm al zegt speelt het grootste deel van het verhaal zich af aan de oevers van de Wolga. Het spreekt haast vanzelf, dat aan de oevers van deze geweldige watermassa, een ander-geestrijk-vocht, de wodka aardig vloeit. Wilt u bovendien Wol- gaslepers prachtig Russische liederen horen zingen, waaronder natuurlek het zo beroemde Wolgalied, wel dan kunt u uw hart ophalen. „Laatste trein uit Gun Hill" Uitstekende Western Luxor "Last train from Gun Hill" is een wild-westfilm, die ver boven de middelmaat in dit genre uitstrekt. Nu eens geen knok- en schietfilm, waarvan men de afloop al na enige meters cel luloid kan raden. Niet, dat er niet ge schoten en geknokt zou worden. Verre van dat. Maar èn het verhaal, èn de uitwerking ervan zijn van een dergelijke dramatische spanning, dat de film van begin tot eind boeit. Het sterke spel van Kirk Douglas en Anthony Quinn draagt aan de goede indruk die de film maakt een niet te onderschatten steentje bij. De camera is voorts vrij levendig, de beelden afwisselend en de kleuren be slist niet slecht. Jammer, dat af en toe een toch wel erg „decorachtig decor" wat uit de toon valt. Regisseur Sturgess weet hoe hij de spanning tergend lang zaam kan opvoeren. Hij bewijst, dat hij een goed gevoel heeft voor dramatiek en romantiek. Hij neigt dan ook geen ogen blik naar het sentimentele, weet men selijke gevoelens als trots, vriendschap, egoïsme, haat en liefde verantwoord en in de juiste dosering in beelden om te zetten. De kern van het filmverhaal is een conflict dat ontstaat tussen twee boe zemvrienden: de stoere sheriff Matt Morgan en de trotse en machtige vee boer Craig Belden. Zij beheersen het verhaal. De zoon van Craig heeft de vrouw van Morgan aangerand en ge dood. De sheriff komt de zoon arreste ren. De veeboer wil zijn zoon niet af staan. Die zoon is ondanks zijn vele aardse bezittingen zijn enig bezit. Zo als men ziet: een eenvoudig gegeven. De regisseur heeft er uitgehaald, wat er in zat. „Zij waren nog geen 20" Opvoedingsproblemen LIDO „Ze waren nog geen twin- tig....". Maar desondanks oud genoeg om over liefde te dromen, erover te denken en erover te praten. En tot hun eigen grote verrassing bleken zij ook oud genoeg om van elkaar te kunnen gaan houden. Advertentie Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 150 tabl. k f.1.15 500 tabl. f. 2.95,1000 tabl. f. 5.50 bij apothekers en drogisten N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM ETALAGEWEDSTRIJD: LEIDEN STUDENTENSTAD Uitgaande van de gedachte, iedereen zoveel mogelijk in de lustrumviering te betrekken, heeft de Lustrumcommissie 1960 van het Leidse Studenten Corps, zo als gemeld, in overleg met de Leidse Middenstands Centrale, in haar uitge breid programma o.m opgenomen een etalagewedstrijd onder het motto „Lei den studentenstad" Prijzen zijn beschikbaar voor het pu bliek, dat de etalages moet beoordelen en voor de meest verkoopkrachtige, de meest originele en de fraaiste etalages. Het secretariaat van de LMO te geves tigd Roomburgerlaan 15. Maar ze misten nog de kracht om hun gevoelens te beteugelen en hun verlan gens de baas te blijven. En in dit geval ontbraken de ouderen om de jeugd te gen zichzelf te beschermen, haar met beleid de juiste weg te wijzen en haar te leiden door het doolhof van wonder lijke gevoelens, die in haar waren los geslagen. Want die ouderen hadden het druk met eigen problemen. Het oude. veelge bruikte thema: een gestrande jeugd- idylle, huwelijken met anderen, een weerzien na vele jaren van mislukt hu welijksleven en een opnieuw oplaaien van de nog steeds sluimerende passie. In deze film is dat laatste nu eens geen hoofdmotief. Alles draait om de juiste voorlichting aan de opgroeiende jeugd. Kan men volstaan met te zeggen; „Kus een beetje, maar niet teveel"? Is een waarschuwing in de sfeer van „Het begint met een verliefdheid, maar daarnavoldoende? Kan men een eerlijk en oprecht antwoord geven op de vragen, waarvoor de jeugd zich vaak zo plotseling gesteld ziet? Eigen ervarin gen vormen niet altijd een solide basis om op verder te bouwen. De film werpt dit vraagstuk op zon der een afdoende oplossing te geven, zo die gegeven zou kunnen worden. Want ligt niet bijna ieder geval anders? Het is de verdienste van dit Warner Bros produkt, dat het verhaal eerlijk en openhartig gestalte krijgt. Regisseur Delmer Daves heeft nergens goedkope effecten of navenante melodramatiek nagejaagd. In sobere beelden schetst hij de logische ontwikkeling van het dra ma, die hij dan wel in een vrij gelukkig slot laat uitlopen, maar waarmede hy de toeschouwer toch met een wereld van gedachten achterlaat. Twee jonge Amerikaanse talenten heeft hy in zijn film naar voren ge bracht; Troy Donahue en Sandra Dee. De lange jongen met zijn sympathiek gezicht rechtvaardigt met zijn spel in deze rolprent de hoge verwachtingen, welke men in Hollywood van hem koes tert. Aan Sandra Dee is het te vroege stardom wel te bemerken. Dit blonde meisje met de pittige bruine ogen in een lief gezichtje staat by de Amerikaanse teenagers hoog in aanzien. Hoewel wü de frisheid van een meisje van haar leeftyd eigenlyk node missen, moeten wy toegeven, dat zij een zeer gevoelige vertolking geeft van het dochtertje, dat door haar eigen gevoelens en de hou ding van haar ouders in een totale ver warring geraakt. „Brandend verlangen" Strijd om - en tussen twee vrouwen TRIANON Een moderne, gedurfde visie met veel suggestieve beelden, maakt zich kenbaar in de film „Brandend ver langen" (Chaleurs d'été) van de jonge Franse regisseur Louis Felix. De jongeren nemen tegenwoordig geen blad voor de mond, in casu: zü zün géén zedeiykheidsapostelen! Dat biykt ook in dit fel-romantisch gebeu ren: een jonge Parüse schryver woont, omdat hy een boerdery geërfd heeft, op het land. Daar krygt hU de strüd van zyn leven te stryden tussen twee vrouwen: de een geraffineerd, verlei- deiyk en temperamentvol zü wil met hem naar Parys de andere héél degeiyk, preuts en uitermate zorgvol, ook wat het beheer van de boerdery betreft. Deze twee rivalen stryden ook on derling, want ze zyn beiden verliefd op de schryver, die tenslotte liever een middelmatige wynbouwer dan een slecht auteur wil zyn. Hy beleeft eerst veel zwoele genoegens met de gepas sioneerde vrouw, alvorens tot de ont dekking te komen, dat de tweede op den duur toch véél meer waard en tevens de „ware" liefde waard i6. Als er dus genoeg gestreden en de warme zomer voorby is, sluit hy dan ook de laatste voorgoed in zijn armen. Niet echter, voordat in talryke geëmo tioneerde liefdesscènes het aanvanke- ïyk „brandende verlangen" volop zyn deel heeft gekregen en de jaloerse ge voelens der beide vrouwen in een on gewoon en boeiend tweegevecht opwin dend geëxplodeerd zUn. De regisseur maakte van het niet originele gegeven toch een origineel geheel, waarby zich de muzikale il lustratie van Fernand Clare harmo nisch aansluit. Wie niet te zedig is, behoeft by deze film geen oog toe te doen! Zij hielden van het leven" Tragische episode uit het verzet van Warschau CASINO In hun verzet tegen de Duitse bezetters heeft het de Polen gedurende de oorlog allerminst aan moéd ontbroken: met grote dapperheid hebben zü in september 1944 standge houden in de puinhopen van hun hoofd stad .toen de Duitsers een krachtige poging ondernamen om het verzet voorgoed te breken. Deze Poolse film vertelt van de tragische gebeurtenis sen, die tot de ondergang leidden van een kleine groep, nadat de comman dant het niet langer verantwoord achtte stand te houden in de armzalige ruïnes, welke nog waren overgebleven. De groep duikt dan de riolen in. op zoek naar het centrum, waar de tegen stand nog voortduurt. Gruweiyk zijn de tonelen, die zich in de ingewanden van de stad afspelen: het is een slopend gevecht om het leven te behouden, een gevecht, dat alleen door de comman dant overleefd wordt, die er dan ten slotte ook geen gat meer inziet. De film is soms wat traag, maar hoe kan het anders in deze ondergrondse gan gen, waar de troep zich langzaam door- heensleeptHet knappe van de film is, dat er desondanks spanning, soms zeer hevige spanning is. Tragisch is. dat alle opofferingen, van de man nen zowel als de vrouwen, tenslotte nutteloos ïykt te zyn geweest, maar dit beeld van een deel van het Poolse verzet is een monument voor de geest kracht van dit volk, dat helaas van de ene overheersing in de andere is vervallen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3