INFORMEERT U EENS dertt/eyUen Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 28 MM I960 TELKENS weer blijkt, dat democratie heel wat moeilijker is dan men en dan vooral in landen zonder enige traditie op dit gebied door gaans denkt. Nauwelijks heeft de Zuid- koreaanse regering het veld moeten ruimen, omdat Syngman Rhee het even wicht niet kon vinden tussen zijn goede bedoelingen en de eisen van de oppositie, of in Turkije grijpt het leger naar de macht en schuift de regering-Menderes opzij, die zich, bij de verdediging van de democratie tegen de rechtse oppositie, te buiten ging aan vrijheidsbeperkingen, die nu juist geen aanbeveling waren voor de waarden, welke er mee in be scherming moesten worden genomen. Gelet op deze voorbeelden met vele uit een betrekkelijk recent verleden te vermeerderen valt het op, dat de Japanse premier Kisji een redelijk be grip voor de juiste verhoudingen aan de dag legt. Hij geeft enerzijds de oppo sitie een ruime gelegenheid tot demon straties, maar aarzelt anderzijds niet om zijn wil en die van de meerderheid van het parlement krachtig door te zetten. KISJI's jongste besluit betreft het bezoek van Eisenhower op 19 juni a.s. aan Japan, Washington had, in verband met de ongeregeldheden van de laatste tijd, die hoofdzakelijk ge richt zijn tegen het veiligheidsverdrag met Amerika, voorzichtig in Tokio laten informeren of het daarom niet verstan diger zou zijn, dat presidentiële bezoek een maand uit te stellen. Maar Kisji bleek onverstoorbaar: wat hem en zijn regering aangaat kan Eisenhower gerust op de vastgestelde datum komen. Het geen, met zoveel woorden betekent, dat de regering de toestand volkomen in de hand heeft en niet zal toestaan, dat de president der Verenigde Staten op on beleefde wijze wordt behandeld. En in een rede voor de televisie deelde de Japanse premier kalmpjes mede, dat hij de eis van de oppositie om af te treden en het parlement onmiddellijk te ontbin den, naast zich neer had gelegd. ZOALS hierboven reeds werd gezegd, zijn de demonstraties van de laat ste tijd voornamelijk gericht tegen het veiligheidsverdrag met de Ver. Staten, dat reeds in januari j.l. in Washington werd getekend, maar, na de goedkeuring door het Lagerhuis, nu ook rog door het Hogerhuis (Eerste Kamer) geratificeerd moet worden. De socialisti sche oppositie richt haar bezwaren voor al tegen het feit, dat de Amerikaanse bases nog tien jaar lang in Japan zullen blijven, waardoor het land te sterk aan het Westen gebonden blijft en niet de gelegenheid krijgt een „neutralistische" buitenlandse politiek te voeren. Kisji's liberaal-democratische partij was echter sterk genoeg om het verdrag door het Lagerhuis aangenomen te krijgen, al deed zich daarbij een incident voor, dat tot een merkwaardige reactie van de Japanse pers geleid heeft, een reactie, die niet getuigde van veel begrip voor normale democratische verhoudingen. WAT toch was het geval? Toen Kisji's partij in de Rijksdag het verdrag met Amerika aanvaardde, liet de oppositie verstek gaan. Op zich zelf bestaat hiertegen geen bezwaar, maar de socialistische parlementariërs trachtten roet in het eten te gooien door de wandelgangen te blokkeren, waarop vijfhonderd politiemannen het gebouw binnenrukten en overgingen tot verwijdering van de opposanten. Daarop schreef de Japanse pers vrijwel eenstem mig, dat „de parlementaire regels onder de voet waren gelopen door het binnen dringen van politie in het gebouw van de volksvertegenwoordiging"Een nogal vreemde opvatting. Gesteld eens, dat hier te lande de Katholieke Volks partij en de Partij van de Arbeid een of ander verdrag wensten goed te keuren, dat de woede zou opwekken der overige partijen, die daarop (erg waarschijnlijk is dat natuurlijk niet!) het Binnenhof zouden blokkeren en de normale gang van zaken in de Kamer in de war zou den sturenAls de Kamervoorzitter dat wenselijk zou vinden, zou hij de politie kunnen verzoeken daaraan een einde te maken om het parlementaire werk voortgang te doen vinden. Maar in Japan mèg dat blijkbaar niet, volgens de pers. UIT welke hoek de wind waait, blijkt o.m. hieruit. Japan komt er in het verdrag-in-zijn-nieuwe-vorm vol strekt niet ongunstig af, omdat het niet alleen gelijkstelling heeft weten te be- j reiken (en derhalve geen „satelliet" van Amerika meer is), maar bovendien nog heel wat voordelen in de wacht sleept. Dat profijt dóet het hem nu juist, want daaruit blijkt, zo zegt een deel van de oppositie, dat de regering-Kisji een wit voetje heeft bij Amerika en wie in de gunst van Washington staat, die heeft zijn volk verraden.Het is zonneklaar, dat dit soort kronkelredeneringen alleen maar uit de communistische dialectiek kunnen voortspruiten, waarbij men onder dialectiek de kunst dient te ver staan om onder alle omstandigheden wat krom is recht te praten, en natuur lijk omgekeerd. In dit geval is deze beuzelpraat „made in China" OVERIGENS bevinden de opposan ten zich niet alleen onder de officiële oppositie in de Kamer, maar vooral onder de studenten, die een soort voorhoede vormen, welke zich be last met openlijke demonstraties. Na de oorlog hebben de Amerikanen zich ge haast om, in hun lankmoedigheid-van overwinnaars, het hoger onderwijs ir Japan zoveel mogelijk te bevorderen. Er bestaan, voor het grootste deel in Tokio, tal van nieuwe universiteiten, die door gaans bevolkt worden door een intellec tueel proletariaat, dat geen al te beste vooropleiding heeft genoten en bovendien genoodzaakt is zich als werkstudent van de nodige inkomsten te voorzien. De be doelingen van de Amerikanen waren destijds goed, maar thans plukken zij èn de Japanse regering de wrange vruchten van een al te welwillende politiek. Een groot deel van genoemde jongeren is namelijk aangesloten by de „Zengakoeren" (Japanse federatie van onafhankelijke studenten), waarvan de leiding goeddeels in handen is van linksgerichte activisten, die geen gele genheid laten voorbijbgaan om onrust te stoken. HET was bijzonder onprettig voor premier Kisji, dat hij woensdag J.l. twaalf uur lang in het parlements gebouw moest blijven, omdat duizenden demonstranten, die een dreigende hou ding aannamen, hem verhinderden naar huis te gaan. Tenslotte slaagde hij erin onder een zwaar politie-escorte het ge bouw via een achteruitgang te verlaten. Twee uur lang hadden de studenten, voor het merendeel lid van de Zenga koeren, het parlementsgebouw met ste nen bekogeld. Dertig agenten werden gewond, van wie vijf ernstig. Zo iets was natuurlijk op het randje. Kisji schijnt een betrekkelijk mild man te zijn, die begrip heeft voor de gevoelsbezwaren tegen het verdrag met Amerika en de opposanten gelegenheid wil geven eens stoom af te blazen. Maar vijf zwaarge wonde politiemannen getuigt toch wel van al te grote toegeeflijkheid. Ook als een Japanse premier doordrongen is van de moeilijke omstandigheden, waarin vele van zijn landgenoten, zowel finan- Leids avondje Smakeloosheden van Kaart Het was gisteren een Leids avondje op de televisie. In het NCRV-programma zagen we maar liefst vijf Leienaars en één oud-Leienaar. De oud-Leidenaar was dr. C. de Ru, rector van het Chris telijk Streeklyceum te Doorn, die in 1955 een 16-jarige carrière als leraar aan het Christelijk Lyceum te Leiden heeft besloten. Hij sprak in de serie die de NCRV enige tijd geleden heeft opgezet, en waarin mensen, sprekend vanuit hun beroep, antwoord geven op de vraag; „Wat ben ik?". De heer De Ru liet er geen twijfel aan bestaan dat hij geen „maker van mensen" is, zoals een campagne van het ministerie van onderwijs de leraren noemt. „Dat is fabriekswerk", zei hij, „je moet als le raar medewerker van God zijn. om mee te helpen dat mensen waarlijk Gods evenbeeld worden." De andere Leienaars hadden óók een vraag, die meer naar buiten gericht was: „Is er een notabel in de zaal?" Het was het Leidsch (de sch moet erin, traditie!) Studenten Cabaret met een fraaie parodie op het amateurtoneel, gelukkig ook het fameus geworden liedje „In Leiden sind die Nachte lang", een vlotte, maar net iets te lange con ference, en andere nummers, vele lezers ongetwijfeld bekend. We hebben er met genoegen naar gekeken! Minder genoegen bezorgde ons het laatste onderdeel van Peter van Cam- pens rubriek „Attentie". Het idee was op zichzelf wel aardig; een aantal men sen kennis laten maken met gerechten uit landen die ze van de zomer gaan be zoeken, en ze daarbij te vertellen hoe ze zoiets nu moeten eten, wat er allemaal in zit, en wat verder nuttig is om te we ten in den vreemde. Het was zelfs misschien wei een aar dig idee om daarbij Hans Kaart als compère te laten optreden omdat de omvang van deze uitbundig lachende heer aannemelijk maakt dat hij, zoal geen vreemde gerechten, dan toch in ieder geval heel veel eet. Maar waarom moest dit programma dat zo smakelijk had kunnen zijn, nu smakeloos gemaakt worden door de zouteloosheden van de heer Kaart? Tot twee keer toe wilde hij van een dame weten of ze alleen met vakantie ging en of dat nou wel leuk zou zijn. Hij deelde een andere dame op horkerige wijze mee dat Je geen sigaret aan tafel rookt misschien was dit detail vantevoren wel afgesproken, maar dat maakt de on hebbelijkheid alleen maar groter. Hij liet uitvoerig zien hoe een dame zat te hannesen met haar spaghetti, bezorgde haar toen een Italiaan die het haar wel even voor zou doem maar liet dat nu juist niet aan zijn kijkers zien, die het wellicht ook wel willen weten, althans de samenstellers van dit merkwaardige programma moeten toch van die ge dachte zijn uitgegaan. De heer Kaart zat ook vol geestigheden, waarvan we u er een niet willen onthouden. Kaart tot Italiaan: „Kejje Verdi?" Italiaan: Kaart: „Conosce Verdi?" Italiaan: „Si". Kaart; „Nou, dan ben je ook knap oud". Wij kregen inderdaad neiging om te brullen (maar dan van ellende!). De heer Kaart besloot dit intelligente pro gramma met het verorberen van een broodje halfom. Prof. Stempvoort die in ditzelfde pro gramma „Attentie" iets vertelde over de ontdekking van het graf van Petrus in de St. Pieter te Rome, was niet zo leuk, maar wel heel boeiend. Met foto's en reconstructie-tekeningen gaf hij 'n uitstekende indruk van wat de jongste opgravingen daar hebben opgeleverd. Een mooie film van Maslyn Williams liet ons het leven zien op het merk waardige eiland Gemo (Australisch Nieuw-Guinea) waar alleen maar zieken wonen, verpleegd door de zen ding. Het was een ontroerende film, zonder enige sentimentaliteit, van een ander en beter soort paradijs dan zoals velen zoiets in de Stille Oceaan voor stellen. AD INTERIM Nachtvoorstelling Mariene Dietrich De voorstelling, welke Mariene Dlet- richt vannacht in het totaal uitverkochte theater Tuschinski te Amsterdam zal geven, zal worden ingeleid, door Toon Hermans. Voorts zullen verscheidene Nederlandse artiesten, onder wie Geor gette Hagedoorn, aanwezig zijn. Ook de Duitse musicus Helmut Zacherius zal de voorstelling bijwonen. Advertentie Wanneer Uw verlangen uitgaat naar een voortreffelijk diner in een sfeervolle om geving, informeert U dan eens bij TEAROOM-restaurant WTH 8REESTRAAT 85- LEIDEN Geopend tot 12 uur n.m. Drankvergunning aanwezig. OECUMENISCH GESPREK OVER OORLOG EN VREDE In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag zal in september een internatio nale conferentie worden gehouden, waar vertegenwoordigers van de in de oecu mene samenwerkende kerken zullen sa- menspreken over de vragen van oorlog en vrede. Voor Nederland is onder meer de Ned. Herv. Kerk uitgenodigd. Naar verluidt zal de invitatie ter sprake ko men op de komende synode vergade ring van de hervormde kerk. Vooraf- Geen Amerikaanse hulp voor Cuba Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat de Verenigde Staten geen hulp meer zullen verstrekken aan Cuba krachtens het programma voor hulp aan het buitenland. Deze beslissing werd ge nomen „omdat deze hulpverlening niet langer in het belang is van de Verenig de Staten, noch in dat van het weste lijk halfrond". Het ging alleen om technische hulp. Cuba heeft voor de burgerluchtvaart en de landbouw tussen de 150.000 en 200.000 dollar ontvangen. Het hulpprogramma in Cuba zal binnen een half jaar worden afgewikkeld, waarbij het werk aan Cu baanse technici zal worden overgedra gen. De woordvoerder van het „State De partment" Lincoln White, wilde vrijdag avond niet zeggen of presiden Eisen hower persoonlijk het besluit had ge nomen. Dit is de eerste maal dat de Amerikaanse regering heeft besloten geen hulp meer aan een ander land te geven. gaand aan de Praagse conferentie zal in juli in Parijs een aantal theologen bijeenzijn om zich op de bijeenkomst in Tsjechoslowakije voor te bereiden. Het besluit de conferentie in Praag te hou den werd genomen op het moment, dat de Tsjechoslowaakse regering opnieuw een actie tegen godsdienstonderwijs op de scholen begon. BINNENLAND Het gebouwencomplex van de N.V. Wehkamp. het postorderbedrijf te De- demsvaart. dat onlangs door brand ge heel verwoest is, zal zo spoedig mogelijk worden herbouwd. De oorspronkelijke magazijnruimte, die na uitbreidingen in 1958 en 1959 alweer te klein geworden was, zal met 5300 vierkante meter wor den uitgebreid. Hiervoor zal de N.V. op nieuw industrieterrein kopen. De kosten van de herbouw en de uitbreiding zijn geraamd op f 1.320.000. De regering wil het buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers in de geest, zoals ook is voorgesteld voor de buitengewone pensioenen 1940-1945, ver hogen met 20% van de AAW-ultkerlng. Een wetsontwerp met deze strekking is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Directeuren van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben benoemd tot ge woon hoogleraar inr,de faculteit der rechtswetenschap om aiderwijs te geven ln de politicologie alsx>pvolger van prof. dr. J. J. de Jong, dr. G. Kuypers te Naarden. De nieuwe hoogleraar werd in 1921 te Amsterdam geboren. Gistermiddag is de 54-jarige heer S. Greijdanus, zakkenstopper bij de jute- lndustrie van de firma Roseboom ln de Grote Bickerstraat te Amsterdam, van een hoogte van zes meter gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. De vaste commissie voor O. K. en W. uit de Tweede Kamer heeft gister middag een werkbezboek gebracht aan de Clnetone Studio's te Amsterdam. Men had een gedachtenwisseling over de Ne derlandse filmproduktie. Het gezelschap woonde voorts enkele opnamen bij van de nieuwe film van Bert Haanstra „De zaak M.P." en bracht daarna een bezoek Prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, zal vrijdag 3 Juni des morgens te half elf de officiële opening verrichten van het nieuwe voorlichtingscentrum voor bezoe kers van de Deltawerken in het Haring vliet. Een 15-jarige Duitse Jongen uit Keulen, die er blijkbaar een gewoonte van wil maken stelend en rovend door andere landen te trekken ,is in gezelschap van zijn 16-Jarige vriend uit Bielefeld, in Den Haag aangehouden. Een Jeeppatrouille zag de jongens rondscharrelen op het land goed „Ockenburg" bij de jeugdherberg. Bij de nadering van de politie sloegen de Jongens op de vlucht, maar zij konden worden gepakt. Vooral de 15-jarige knaap ls een goede bekende van de Nederlandse politie. Dr. W. Drees heeft gisteravond in de hoofdstadboekhandel in de Kalver- straat te Amsterdam een tentoonstelling geopend van na-oorlogse politieke car toons, getiteld: „Vijftien jaar koude oor logsrillingen". die de democratisch socia listische Studentenvereniging „Pollteia" heeft ingericht als onderdeel van de vie ring van haar derde lustrum. cieel als psychologisch verkeren, dan kan hij toch niet zover gaan, dat hij de ordebewaarders aan de opruiers opoffert. AL bestaat er geen twijfel aan, dat van ultra-links onder de jeugdige hele en half-intellectuelen gestookt wordt, toch zijn er enige argumenten, die de voorzichtige houding van de over heid begrijpelijk maken (zy het dan, dat die gematigheid niet te vér mag gaan!). In de eerste plaats hebben de oorlogs feiten en de bezetting van de Amerika nen het Japanse leven dieper geschokt dan men wel eens geneigd is aan te nemen. Vóór de oorlog had het leven in Nippon een bepaalde vorm, een vaste stijl, waaraan een ieder zich hield. Sjintoïsme en keizerverering waren daarvan belangrijke elementen. Maar de nieuwe tijd is aan Japan niet ongemerkt voorbijgegaan en velen zijn op zoek naar nieuwe levensvormen, die natuurlijk veroverd moeten worden, omdat ze niet kant en klaar gereed liggen. Bovendien dit in de tweede plaats is de onrust een uiting van het zoeken naar politieke rapheid, zoals onlangs een kenner van het Japanse volk opmerkte. „Wanneer de dag komt, dat alles rustig is, wanneer alleen officiële parades gehouden mogen worden, als de pers precies schrijft wat de regering voorschrijft en afwijkende stemmen moeten zwijgen pas dêtn moet men maken!".... zich In de Llnnaeusstraat te Amsterdam is de 6-Jarige Alex Hoefs uit de Bolk straat onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. De chef-staf van de Franse Marine, admiraal Nomy, brengt dinsdag a.s. een bezoek aan Den Haag, waar hij zal deel nemen aan besprekingen onder leiding van vlce-admiraal L. Brouwer, chef-staf van de Kon. Marine. BUITENLAND De toestand van Boris Pasternak was vrijdag zo kritiek, dat zijn artsen het plan om hem voor een operatie naar Moskou te vervoeren, opgaven. Pasternak, die onder een zuurstof tent ligt. raakt bij tijd en wijle in een toestand van lichte bewusteloosheid. Dag en nacht houden verpleegsters de wacht bij zijn ziekbed. Bij een aardbeving in het zuiden van Albanië zijn donderdag 6 mensen gedood en 95 gewond. En in enkele plaatsen in de Indiase staat Assam zijn gisterochtend vroeg zware aardtrillingen waargenomen, die dertig seconden duurden. Van schade werd hier geen melding gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat een groep van on- §eveer 120 toestellen, waaronder F 100 uper Sabres en F 101 verkenningsstraal vliegtuigen, alsmede tank- en vracht vliegtuigen, volgende week naar het Verre Oosten zullen worden gezonden bij wijze van „oefening". Het plan voor deze oefe ning bestond evenwel al tenminste zes maanden. De vliegtuigen gaan naar Slam, Formosa en de Phllippljnen. De schoondochter van wijlen Ma- hatma Gandhi, Soesjila Gandhi, is een vijfdaagse vasten begonnen in de hoop dat zij daardoor de vrijlating van arres tanten zal verkrijgen. Zij doet dit in een overwegend Indiase vesti Zij zal iedere dag bidden „Sarvodya" genaamd, waar Mahatma Gandhi Woonde toen hij in Zuid-Afrika Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp goed gekeurd, dat beoogt 1.3 miljard dollar be schikbaar te stellen voor de bouw van scholen. Met 218 tegen 181 stemmen werd een bepaling opgenomen, dat geen geld kan worden verstrekt ten behoeve van scholen die de apartheidspolitiek voor staan. De Senaat moet het ontwerp nog goedkeuren. Bij een hittegolf zijn in Andalusië temperaturen van bij de veertig graden in de schaduw gemeten. In Madrid steeg de temperatuur tot 33 graden, in Sevilla tot 37 graden en in het noordwesten tot 30 graden. Bij opgravingen in het noordoostelijk gebied van de Swieto-Krzyskiebergen in Polen zijn talrijke smeltovens ontdekt die volgens deskundigen dateren van 2.000 Jaar geleden. Dergelijke resten van zeer oude metallurgie werden nooit tevoren in Europa ontdekt. Eveneens aangetroffen: Romeinse munten en gebruiksvoorwerpen getuigden van contacten in die tijd met het Romeinse Rijk. België heeft in 1959 het hoogste geboortecijfer gehad sinds bijna veertig Jaar, waardoor volgens niet-officiële ge gevens het aantal Inwoners per 1 Januari 1960 tot 9.128.000 was gestegen. Voor het eerst sinds 1921 overschreed bij onze zui derburen het geboortecijfer de 160.000 en het was met 160.662 ongeveer 5.000 hoger dan in 1958. Tussen het centrum van Lugano en Milaan wordt thans een geregelde dienst met hefschroefvliegtuigen onderhouden. Over een maand wordt deze dienst uit gebreid met vluchten naar Turijn. Vero na en Padua, met landingsmogelijkheid in Brescia, Sirmione en Abano. Noorwegen heeft in een nota aan de Sovjet-Unie de beschuldiging dat het Amerikaanse vliegtuigen gelegenheid zou geven voor vluchten boven Russisch ge bied, van de hand gewezen. Noorwegen begrijpt, aldus de nota, dat de Sovjet- Unie haar gebied wil beschermen, maar hetzelfde geldt voor Noorwegen, dat daar toe tot de NAVO is toegetreden. Premier Tsjou En-lai vdn commu- nistisch-Chlna en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, zijn vrijdag ln Oelan Bator, de hoofdstad van de volksrepubliek Mongolië, aange komen. De politie ln Perlgueux heeft mee gedeeld, dat de 82-jarige Joseph Busslè- res bekend heeft, dat hij zijn 72-jarige huishoudster had doodgeschoten omdat zij gelachen had om zijn reumatiek en een keer vergeten had zijn kruik te vullen. Zondag wordt een spoor-zeeverbin- dlng tussen Moskou en Londen, via Hoek van Holland, geopend, zo is officieel ln de Russische hoofdstad meegedeeld. Op dezelfde dag wordt een rechtstreeks® Bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Unie van Zuid-Afrika zullen maandag a.s. al degenen, die op die dag of daarvoor tot 'n maand gevan genisstraf veroordeeld zyn, onvoorwaar delijk worden vrijgelaten. Van gevange nisstraffen tot zes maanden wordt dertig dagen afgetrokken en van eerste veroor delingen tot drie jaar gaan twee maanden af. Premier Ben Goerion van Israël gaat 14 Juni voor vijf dagen naar Frankrijk. Hierna zal hy België en Nederland be zoeken, elk land gedurende twee dagen. Dit is gisteren meegedeeld door het Is raëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. Minister van Buitenlandse Zaken, j Golda Meir, vertrekt morgen voor vijf 1 weken naar de Ver. Staten en Canada. De Belgische regering heeft besloten 50 straaljagers van het type F 104 te be stellen. Ze zullen onder Amerikaanse li centie in Nederland, België en West- Duitsland worden gemaakt, zo ls uit re geringsbron in Brussel vernomen. Na 1962 zou een tweede groep van 50 toe stellen worden besteld. De minister van Justitie van de An tillen, de heer R. J. Isae is gisteren op Schiphol aangekomen voor een bezoek aan Nederland. Het doel van dit bezoek noemde de minister „het doornemen van een aantal actuele onderwerpen met de Nederlandse autoriteiten". In de Westduitse Industriestad Dort mund is gisteren een culturele Benelux- week onder de naam „buitenlandse cul turele dagen Dortmund-Duitsland-Bene- lux" begonnen. De Dortmunder stedelijke bibliotheek heeft van deze manifestatie de opening gehad met een tentoonstel ling over de geschiedenis en cultuur van de Benelux in de spiegel van de litteraire uitingen. De Utrechtse recherche heeft gis termiddag een 47-jarige Utrechtse gear resteerd wegens poging tot moord op een 45-jarige autohandelaar. - I UOiiDllUC ua^ W ULUU CCll X Ct.ll VO i/i CEAOR over Japan zorgen spoarwegverbinding Moskou-Parys ln ge- I brulk genomen. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia": 8 uur nam. Doelenkazerne: Jaarvergadering afd. Zuid-Holland-noord Bond van Ned. Mi litaire Oorlogsslachtoffers. 10.30 uur v.m.; receptie l.v.m. derde lustrum. 35 uur nam. HTM-halte PosthofNachtexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Meyen- del 11.31 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jubileum-feest avond Leldse Bond van Volkstuindersver- eniglngen. 8 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefl-beweging. Spr. mevr. Sh. Khan. 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's getuigen. 5.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zljlstra. 10.15 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekyn". „De koning met het vierkante hoofd". 3 uur nam. MAANDAG Geb. voor Chr. Soc. Belangen: Jaar vergadering Leidsche Chr. Besturenbond. 8 uur nam. Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. Jan Schrelner over de hengelsport. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Ned. Comedie. „Joseph in Dothan". 8 uur nam. Van der Werfpark: Concert Acc.vereni- ging D.V.V. 8 uur nam. DINSDAG Coöp. Vooruit (Korevaarstraat): Coöp. Vrouwenbond. Spr. mevr. E. Ned. Callo over: „Afbetaling* goed of verkeerd". 2.15 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursle naar Leerdam en Gorkum. 8 uur voorm. Herengracht 82: Ledenverg. Pro Juven- tute Rijnland. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Ned. Comedie. „Joseph ln Dothan". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Leerlingen- uitvoering Balletschool Herry Hendrlchs. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Verz.progr. (Om 14.40 en 15.10 Radio Ralley I960). 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Radio Ralley 1960. 16.10 Gregoriaanse zang. 16.40 Amateurs- progr. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Ama- teursprogr. 18.46 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Kamerork. en solist. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Gram. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Hongerende wereld, reportage. 22.55 Gesprekken. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.15 Streekuitz. 14.40 Harmo- nle-ork. 15.05 Nieuw-Guinea tegen wil en dank, lezing. 15.20 Gelders Ork. en koor. 16.10 Boekenwijsheid. 16.30 Hammondor gel en zang. 17.00 Jazz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operamuz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Chris tus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. 20.40 De on zichtbare verzameling, hoorsp. 21.00 In- str. kwint, en soliste. 21.25 Socialistisch comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Sportnws. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Sport 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 18.30 V. d. kind. (overn. v. d. Vlaamse t.v.). 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Interviews. 20.35 Quiz. 21.35 Gevar. programma. VOOR ZONDAG 29 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Plech tige Hoogmis: NCRV: 9.30 Nws. en wa- terst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Gewijde muz. 10.15 Inl. op de kerkdienst. 10.30 Remonstranteskerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Actuele geloofsproblemen, praatje. 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, praatje. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. en meisjeskoor. 14.00 Kamermuz. m. comm. 14.30 Gram. 15.00 Letterkundige persoon- ïykheden, die lk gekend heb. lezing. 15.10 Koorzang. 15.40 Gram. 16.00 Sport. 16.30 De Profeet van de nabyheld Gods, lezing. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Vry-Évangelische kerkd. NCRV: 18.30 Gram. 18.35 Vocaal ens. en sol. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Hongerende we reld, reportage. 20.15 Cabaret. 20.45 U bent toch ook van de party?, praatje. 20.55 Gram. 21.00 Uitwlsselingsconc. met België. 22.00 Gram. 2.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Meester werken van de religieuze muziek. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8 18 Voor het platteland, lezing. 8.30 Ge var. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Altviool en piano. 10.25 Boekennws. 10.35 Gram. 10.55 Cabaret. 11.30 Koor zang. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand i. d. we reld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Weense muz I.d. pauze: Toneelbeschouwing. 16.15 Gram. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.15 75 Jaar Belgische Socialisti sche Party. rep. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Ned. herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur, lezingen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.05 Gram. 21.15 Andorra, klankb. 21.30 Lichte muz. 22.00 Journ. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23 55- 24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9,30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellenden op 22-5-1960; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. R. Ringnalda te Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO. KRO. VARA en VPRO: 17.30— 18.20 Eurovisie: Interl.voetbalwedstr. Oos- tenrykSchotland. KRO: 20.00 Gevar. 21.30 Ontmoeting v. artiesten. 21.55 Epi loog. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact Het Gulden Vlies: Genootschap „Kennis Is Macht". Spr. dhr. H. Schuurman over ♦De Handelsavondschool als centraal in stituut voor goed economisch onderwijs". 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarl. ledenverg. Ver. tot Bevordering van het Vreemelingenverkeer. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Ned. Ver. van Suiker zieken, afd. Leiden. Lezing dr. Terpstra (met film). 8 uur nam. Zomerzorg: Finale d'Oprechte Amateur. 8 uur nam. uur nam. TENTOONSTELLINGEN Van Rossum du Chattel en Driessen (Breestraat 95): Tentoonstelling moderne sieraden. 10-5 uur (t.e.m. 3 juni). RUksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huls en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" (T.m. 3 lull). BIOSCOPEN Casino „Zij hielden van het leven". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Het zout der aarde". Lldo „zy waren nog geen twintig". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Wlr Wunderkinder". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Last train from Gunhill". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Brandend Verlangen". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Wolgabootsman". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur Her cules en de Koningin van Lybia. 14 Jr. Maandag, dinsdag en woensdag: 8 uur Les Quatre Cents Coups (Zij kusten en zy sloegen hem) 18 jaar. Donder dag 2.30, 7 en 8.30 uur: de kleurenfilm van het huwelijk van Prinses Marga ret, elke leeftijd. Zondag en woensdag 2.20 uur: Jerry als babysit, elke leeftijd. Te Leiden ls geopend de Centraal-Apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. Boven dien zyn geopend tot zaterdagmiddag 6 uur: de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085 en de Doeza-Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zyn van heden middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Stof fers, H. Jasperse, Van Alphen, De Jong en Mastenbroek. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz en Jr., tel. 20390. By geen gehoor b(j Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Rep. bezoek H.M. Koningin Moeder y- £ng®\and Rhodesia en Nyasaland. 13.30 Klankb. 14.00 Wenken v. d. tuin 14.30 Ork.conc. (Om 15.20 lezing). 16.15 The Brains Trust. 17.00 V. d. kind. 17 50 Money Mattere praatje. 17.55 Weerber. In oR Nws. en journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. n^,*?0,25oHe/dS3igh°Pr- 20-30 Hoorsp. oo kS nkb. 22.15 Ork.conc. 9sor 00 Nws- en weerber. 23.0623.36 Kamermuz. 830 L,ffht ProSram"ie, 1500 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Gevar. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoor spel. 17.00 Interviews en gram. 17.58 In termezzo. 18.00 Samenzang. 18.30 Heren- gym. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz. ^«IT't,20;30 Samenzang. 21.00 Musical. 22.00 Popi. muz. 22.30 I4ws. 22.40 Gevar muz. 23.30 Gevar. muz. v. vroeger. 23 50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 ni 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.10 Ork - conc. 14.30 Volksliederen en -dansen. 15.00 Uit opera en conc. 16.30 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Lichte muz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Gevar 23.00 Lichte muz. 23.15 Dansmuz'. en weerber. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 17.32 Gram. 18.00 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Hedendaagse Franse muz. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gevar. muz. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.30 Weerber. 12.35 Amus.- muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Pianospel. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sport ultsl. 18.00 Planorecital. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gram. 21.00 Hand in hand Met Nederland. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gevar. muz. 23.45 Gram. 24.00 Sluiting. 484 m.: 12.00 Gram. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Piano recital. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Grand Prix 1960. 21.45 Nieuwe gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazz- muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 30 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram 9 00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Quiz- progr. 12.00 Joodse volksliederen. 12 25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Milit. ork. 12.45 Be- zoek H.M. Koningin aan België. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bybeloverdenklng. 16.30 Kla vecimbel-recital. 16.40 Vocaal-ens. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: De Chinese bevolkingsgroep in Su riname, I door zr. E. A. Streefland. NCRV: 18.00 Groot koor en harmonle- ork. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Harp- recltal. 19.30 Radiokrant. 19.50 Vocaal-ens. 20.10 Gram. 20.20 Ik wouik wil, hoorsp. 21.30 Bezoek H.M. Koningin aan België. 21.55 Gram. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Muz. lezing. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum TI, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gram. 10.55 Bezoek H.M. de Koningin aan België. 11.30 Kla- veclmbelrecltal. 11.50 Op reis door de wereld, praatje. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Orgel spel. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Pianorecital. 14.20 Het geheim van Luca, hoorsp. 15.50 V. d. oudere luister aars. 16.50 Oude liedjes. 17.05 Lichte muz. 17.20 Hammondorgelspel. 17.35 Be zoek H.M. de Koningin aan België. 17.50 Militair comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Olympla's Tour Neder land. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Pari. overzicht. 19.15 Regerlngsultz. Land in zicht! Waarop is onze koers ge richt? De Zilvervloot vervolgt zijn reis om de wereld. Een prysvraag voor Jon- Eeren, met aantrekkelijke prijzen. 19.30 lchte muz. 20.00 Nws. 20.05 Zlgeuner- ork. 20.35 De grote stap, gesprek. 21.00 Concertgebouw-ork. 22.30 Nws. 22.40 Is raël, lezing. 22.55 Gram. 23.15 Gram. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e l(|n van 18-20 uur) I. Ludwig van Beethoven. Concert voor piano en orkest nr. 3 ln c kl. t. op. 37. Allegro con brio. Largo, Rondo, Allegro. Wilhelm Kempff, piano. Philharmonisch Orkest van Berlijn olv. Paul van Kempen. II. Anton Bruckner. Symphonle nr. 8 ln c kl. t. Allegro moderato. Scherzo. Alle gro moderato. Adagio - felerlich lang- sam, doch nicht schleppend. Felerlich nicht schnell. Philharmonisch Staatsor kest, Hamburg olv. Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 10.55-11.30 Rep. bezoek H. M. d« Koningin aan België. 15.35-16.35 Idem. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecital. 16.45 Progr. v. d. oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Ge var. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.30 Gram. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws., In termezzo en cricketuitsl. 13.40 Inter mezzo. 13.45 V .d. kind. 14.00 V .d. vrouw (Om 14.30 nws.) 15.00 Gevar. muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gevaV. muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws. act.en lichte muz. 18.45 Hoor6p. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en Russ Conway. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en waar verhaal. 21.00 Gram. (Om 21.30 nws.) 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Liederen. 14.15 Ork.conc. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 14 25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Al gerijns conc. 16.00 en 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.05 Ork.conc. 22.30 Gram. 23.10 Sol.conc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.53 Koer sen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Gram. 17.20 Lichte muz. 18.00 Protest-ultz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koor zang. 20.00 Ork.conc. 21.15 Kunstkalei- doscoop. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Klavecimbelrecital. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Kamerork. en solist. 15.20 en 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 16.30 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Hedendaagse Belg. muz. 17.50 Gram. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2