Gisteravond danste een uitgelaten menigte door de straten van Ankara WEERBERICHT Professoren zullen een nieuwe grondwet opstellen Dagelijks leven hervat zijn normale loop FLIM Regering antwoordt Djakarta „Geen agressieve voornemens ten opzichte van Indonesië" OB KW 73 binnen! VAGE RESOLUTIE AANVAARD IN DE VEILIGHEIDSRAAD (9uc/ QTïe teuivs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 MEI 1960 No. 30059 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 NA DE MILITAIRE STAATSGREEP IN TURKIJE Generaal Djemal Gursel, voorzitter van het „Comité van nationale eenheid", dat gisterochtend vroeg na een militaire staatsgreep de macht in handen heeft genomen, heeft gisteravond in een radiorede beloofd, dat spoedig verkiezingen zullen worden gehouden. „Ik zal geen dictatuur vestigen", aldus generaal Gursel. „Ik heb de regering van het land overgenomen omdat de situatie van dag tot dag slechter werd. Ik ben ervan overtuigd, dat het gehele land achter mij staat". Een groep professoren heeft de opstelling van een nieuwe grondwet tot taak gekregen. Een correspondent van het Franse persbureau AFP te Ankara meldt, dat gisteren tegen het vallen van de avond een uitgelaten menigte in de straten van de stad danste. De president van Turkije Bayar had voor zijn arrestatie gepoogd zich van het leven te beroven, maar zijn revolver bleek niet geladen te zijn. De minister van Buitenlandse Zaken, Zorloe, zou bij zijn arrestatie een belangrijk bedrag aan buitenlandse deviezen bij zich gehad hebben. Arrestatie van de premier na een spannende race Een militaire woordvoerder maakte gisteren bekend, dat het dagelijkse leven vandaag zijn normale loop zal hervatten. Alle banken zijn tot nader order gesloten. Volgens Radio-Ankara is de militaire staatsgreep niet gericht tegen enige partij of groep. Turkije zal trouw blijven aan de NAVO en de Centrale Verdrags organisatie (Cento, het vroegere Pact van Bagdad). De militaire staatsgreep in Turkije Bioscoop te Borcido staakt voorstellingen De exploitant van het City Theater te Borculo, de heer L. J. M. Peters, heeft het geven van voorstellingen in zijn bioscoop met ingang van 26 mei ge staakt in verband met de verhoging (van 20 tot 25 procent) van de ver makelijkheidsbelasting in Borculo, welke op die dag is ingegaan. Enige tijd geleden nam de raad van het Berkelstadje het besluit, de vermake lijkheidsbelasting voor het bioscoop bezoek te verhogen teneinde uit de meeropbrengst hogere subsidies aan plaatselijke verenigingen te kunnen verlenen. De Kroon, die deze belastingverordening moest goedkeuren, verleende dezer da gen haar fiat aan het raadsbesluit. De heer Peters deelt mee, dat de slui ting heeft plaats gehad in overleg met de Nederlandse Bioscoop Bond en dat deze sluiting niet eerder zal worden opgeheven, voordat de raad van Bor culo haar besluit tot verhoging van de belasting zal hebben ingetrokken. Het hoofdbestuur van de Ned. Bioscoop Bond heeft inmiddels het gemeentebe stuur van Borculo in een telegram me dedeling gedaan van zijn ontsteltenis, dat op dit ogenblik, nu in het zijzon- der bioscopen in de kleine gemeen ten met grote moeilijkheden te kam pen hebben, de vermakelijkheidsbelas ting op bioscoopvoorstellingen in Bor culo is verhoogd. Het hoofdbestuur verklaart in zijn tele gram zich volledig op het standpunt van de heer Peters te stellen en in te stemmen met het staken van de voor stellingen in Borculo. Advertentie PORTABLE RADIO Ruime sortering v.a. £138. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Morgen zal het weer in ons land ge heel door het hogedrukgebied worden bepaald. Het zal daarom droog weer zijn met opklaringen, maar met een frisse noordelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 MEI: Zon op: 4.29 uur; onder: 20.46 uur; maan op: 7.58 uur; onder: 23.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.31 en 17.59 uur. Laagwater te 1.20 en 13.37 uur. (30 mei: Hoogwater te 6.05 en 18.27 u., laagwater te 1.50 en 14.07 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een BfroegseL kwam op een ogenblik, dat in Turkije de staat van beleg heerste, die door de re- gering-Menderes was afgekondigd om de groeiende oppositie tegen het bewind te stuiten. Volgens in Athene ontvangen berichten had de regering-Menderes in de afgelopen week hoge officieren ont slagen die zij van „ontrouw" jegens het bewind-Menderes verdacht. Sommige officieren waren onder huisarrest ge steld en vervangen door jonge officieren. AFP's correspondent in Ankara meldt nog. dat de zetel van de Democratische partij van Menderes door de menigte is bezet, die alle roerende goederen als archiefstukken, meubilair en schrijf machines op straat wierp. Achter hun hoogleraren togen de studenten van de rechtskundige faculteit naar het monu ment van Ataturk om het met bloemen te versieren. Militairen werden door jon gelieden op de schouders genomen en door vrouwen omhelsd. Premier Menderes werd gistermiddag tegen 1 uur gearresteerd. Hij was te Es- kicehir, ten westen van Ankara, met de minister van Financiën Blatkan in een Turks passagiersvliegtuig gestapt. Toen bekend was dat dit vliegtuig was ver trokken zetten twee Turkse militaire straalvliegtuigen de achtervolging in. Na vijf keer het vliegtuig gesommeerd te hebben te landen, dwongen de straaltoe- stellen het passagiersvliegtuig tenslotte tot landen. Toen het toestel van Men deres landde sprongen Menderes en Po- latkan eruit en in een auto die naar Ku- tahya reed. De piloten van de inmiddels eveneens gelande straalvliegtuigen zetten de achtervolging toen per auto voort. Zij wisten de auto van Menderes in te halen en arresteerden met een revolver in de hand de beide ministers. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse regering heeft een aantal gistermorgen uit Djakarta ontvangen persberichten zo verontrustend gevonden, dat zij tijdens haar wekelijkse kabinetsvergadering besloten heeft daarop met een com muniqué te reageren. De ambassadeurs van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, de V.5. van Noord-Amerika, India en Australië zijn gistermiddag door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. A. H. Luns. van de inhoud van die mededeling op de hoogte gesteld. De berichten uit Indonesië maakten gewag van „ongeïdentificeerde vliegtuigen welke boven Indonesië zijn waargenomen en uit de richting Nieuw-Guinea zouden zijn gekomen". De Nederlandse regering deelt kort en krachtig mee, dat geen enkel Nederlands vliegtuig boven Indonesisch gebied heeft gevlogen. Mede naar aanleiding van berichten over Indonesische militaire maatregelen in Oost-Indonesiëzo gaat het communiqué verder, hecht de Nederlandse regering er waarde aan, zij het volstrekt ten overvloedemet klem hierbij nogmaals te herhalen, dat zij generlei agressieve voornemens heeft ten aanzien van Indonesië. Nederlandse oorlogsschepen en vliegtuigen, heb ben strikte opdracht Indonesië's zee-, land- en luchtgebied te mijden. Dit geldt uiteraard ook voor de zeer bescheiden versterkingen die te zijner tijd naar Ned. Nieuw-Guinea zullen worden gezonden, zo besluit het communiqué. In Haagse kringen wees men ons op het tweeledig belang van dit com muniqué. In de eerste plaats blijkt hieruit, dat men in Den Haag niet van plan is allerlei opgewonden en elke grond missende insinuaties uit Dja karta onweersproken te laten. Belangrijker nog is, dat redactie en woord keus van dit communiqué de wat scherp uitgevallen verklaring over de naar Nieuw-Guinea te zenden versterkingen tot zijn juiste proporties terugbrengt. Hier en daar was immers de indruk gewekt, dat Nederland de machtsverhoudingen in dat deel van Azië door zijn militaire maat regelen zou verstoren. Het thans gepubliceerde communiqué laat niemand in het ongewisse over de werkelijke betekenis van het genomen besluit. De KW. 73 „Maria jacoba". die vanmorgen als eerste Katwijkse logger in IJmuiden werd verwacht met 95 kantjes aan boord, bevindt zich op deze foto nog in volle zee. Maar het gaat op huis aan (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk-Z.) De aardbevingen hebben in Chili hun huizen durven slapen uit vrees tienduizenden dakloos gemaakt en voor nieuwe schokken, de straat talloze anderen, die niet meer in I op gedreven. Deze foto toont, hoe zij in parken in Conception kam peren. Stammenoorlog in Kongo duurt voort De stammenoorlog tussen de Baloeba en de Loeloea in Belgisch Kongo duurt voort. Bij gevechten, die zich donderdag in en rondom Loeloeaburg hebben afge speeld zyn acht Kongolezen gedood en 28 leden van de twee stammen gewond. Een 120-tal hutten werd in brand gesto ken en 54 Baloeba en Loeloea zijn ge vangen genomen. In Loeloeaburg zijn thans op vele pun ten controleposten ingericht van leger en politie. In de stad heerst een grote spanning en vele Kongolezen zijn giste ren niet op hun werk verschenen uit angst, dat hun gezin zou worden over vallen. In sommige bedrijven is slechts tien procent van de werknemers aan wezig. Strijders van de Loeloea-stam hebben donderdag wederom een aanval gedaan op een dorp in de omgeving van Luebo. Drie Baloeba lieten hier het leven. Van de twee Loeloea, die hier werden ge- MORGEN begint de sterk gewijzigde ZOMER DIENSTREGELING Het nieuwe SPOORBOEKJE is verkrijgbaar op de stations en aan de bekende adressen. dood, werd er een tijdens de overval door de politie neergeschoten. In Kwandroema, in de noordooste- j lijke provincie Itoeri, zijn de afgelopen dagen 129 kongolezen aangehouden naar aanleiding van een campagne tegen een Belgische inwoner van deze plaats. Naar van officiële zijde wordt meegedeeld, hadden leden van een politieke partij de plaatselijke Kongolese bevolking te gen de Belg opgehitst met het gevolg, dat hij van alle kanten werd bedreigd. Er is in Kwandroema een uitgaansver bod van kracht en samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Russische spionage in Amerika Amerikaanse functionarissen te Wash- inghon hebben verklaard dat in de af gelopen tien jaar meer dan honderd luisterapparaten zijn ontdekt, welke door de communisten in officiële Ameri kaanse gebouwen in het buitenland wa ren verborgen. De communisten hadden ook verbor gen camera's opgesteld. Volgens kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden er nog steeds pogingen gedaan om gesprekken in Amerikaanse ambassades in commu nistische landen af toeluisteren. Geneefs overleg gisteren hervat O De conferentie van de Sovjet-Unie, Amerikanen en Engeland over de af schaffing van kernproeven is gisteren na een reces van veertien dagen te Genève hervat. De bijeenkomst, die anderhalf uur geduurd heeft, was zakelijk. Over de nislukte topconferentie en de spionage s niet gesproken. De Russische afge vaardigde, Tsarapkin, vroeg van Ameri ka de garantie dat zijn toekomstige kernontploffingen voor vreedzame en niet voor militaire doeleinden zouden worden ondernomen. Hij zei dat de Sov jet-Unie niet van plan is ondergrondse proeven met kemladingen te nemen. Hedenochtend om kwart voor elf is de KW 73 „Maria Jacoba" als eerste Katwijker de haven van IJmuiden binnengelopen met aan boord 95 kantjes. Deze vangst was afkomstig van veertien schepen van de combinatie Adeco. Schipper is Jacob van Beelen, die niet onte vreden was over dit resultaat. Bovenstaand resultaat heeft tot gevolg, dat in de haringprijsvraag van het Leidsch Dagblad de eerste prijs is gewonnen door mej. Rie van Schie, Kon. Wilhelminastraat 16 te Katwijk aan Zee, die als tijd stip van binnenkomst van de Maria Jacoba hedenochtend 11.28 uur had opgegeven. De tweede prijs ging naar hetzelfde adres, naar de heer L. van Schie, die eveneens voor de KW 73 11.39 had ge noteerd. Beroep op Grote Vier onderhandelingen te hervatten over internationale problemen (Van onze Amerikaanse correspondent) Dank zij de uiterste inspanning van vier kleine staten en met name dank zij de volharding, die Sir Claude Corea, vertegenwoordiger aan de dag heeft gelegd, heeft de Veiligheidsraad een resolutie aangenomen, waarin bij de Grote Vier wordt aangedrongen de onderhandelingen te hervatten over de grote interna tionale problemen. De uitslag van de stemming was: negen vóór met onthoudin- gen van Rusland en Polen. De Sovjet-Unie heeft gisteren nog amendementen ingediend, die voor de meeste andere leden der raad echter onaanvaardbaar zijn, daar zij kennelijk verwezen naar de vluchten, die Amerika boven de Sovjet-Unie heeft ondernomen. De resolutie beoogt zich alleen met de toekomst bezig te houden en de grote mogend heden van het Westen wensen niet door een achterdeur toch nog een veroorde ling van de Verenigde Staten binnen te laten. Dit werd dan ook voorkomen toen donderdag de Russische resolutie verworpen, werd. Russisch veto bleef achterwege Het zag ernaar uit dat de Sovjet-Unie de resolutie der vier kleine landen door een veto om hals zou brengen, indien haar eigen achterdeur-amendementen niet zouden worden aangenomen. Op dat moment besloten deze kleine vier hun tekst zodanig te wijzigen, dat weliswaar niet overvluchten boven andermans ge bied gesproken wordt, doch dat niette min de eerbiediging van de soevereni- teit met name werd genoemd. De kleine vier brachten de volgende verandering aan: de Veiligheidsraad doet een beroep op de mogendheden om zich te onthou den van het gebruik van geweld of te dreigen met geweld in de internationale betrekkingen, om elkanders soevereini teit te respecteren, alsmede de territo riale integriteit en de politeke onafhan kelijkheid. Amerika heeft zich met deze bewoordingen schoorvoetend akkoord verklaard. In principe moeten de Ame rikanen deze woorden natuurlijk aan vaarden, doch het ging er slechts om of deze tekst tóch niet al te zeer terugwees naar het vliegtuigincident, dat niet door een achterdeur mocht worden binnen gehaald. Ook de Sovjet-Unie was niet enthou siast over de nieuwe tekst, hetgeen blijkt uit het feit dat de Russen en de Polen zich van stemming hebben onthouden over de veranderde resolutie. Een Rus sisch veto bleef evenwel uit. Kennelijk wensten de Russen de kleine neutraal-gezinde landen, die zich zoveel moeite hadden gegeven voor de verzoe nende resolutie, niet voor het hoofd te stoten. Het resultaat was dat de Veilig heidsraad met de grootst mogelijke moei te een vage resolutie heeft aangenomen, die de weg wijst naar hernieuwde onder handelingen. Onder de huidige omstan digheden was dit stellig het beste wat bereikbaar was. Koningin bezocht onverwacht de „Floriade" Koningin Juliana heeft gistermiddag schier onopgemerkt een informeel be zoek gebracht aan de „Floriade" te Rotterdam. Op weg van Huis ten Bosch naar Soestdyk had HM. de route over Rotterdam genomen, na eerst tevoren even opgebeld te hebben dat zij gaarne de „Floriade" wilde zien. Twee uur lang heeft de Koningin op de terreinen rond gewandeld. Chinese bergbeklimmers schonden Nepalees gebied Leiders van de voornaamste opposi tiepartij van Nepal hebben gisteren verklaard, dat de beklimming van de Everest door een Chinese expeditie een schending van Nepalees gebied bete kent. Volgens Nepal ligt de top van de Everest binnen zijn grenzen. Waarne mers in Katmandoe verwachten dat Peking de beklimming van de berg door een Chinese expeditie zal gebruiken als een nieuw argument voor de Chinese aanspraken op een deel van de Hima- laja en de Everest. Dagblad van Uit het Leidsch 29 mei 1860: Uitverkoop in het Hotel Den Burg, te Leiden. Russisch linnen (50 els) f. 7.—. Iersch linnen (52 els) f. 10.Echt Rokken-damast het stuk (van 5 ruime rokken) f.9.enz. (Advertentie). Uit het Leidsch Dagblad van 30 mei 1860: „De storm, welke op Pinkster maandag gedurende het grootste gedeelte van den dag heeft ge woed, heeft aan huizen, schoor- steenen en daken hier ter stede veel schade berokkend en een tal van 60 boomet ontworteld".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1