KRUISWOORDRAADSEL Europa niet eens eenheidsstaat, Beierse avond op waarom dan wel in Zuid-Afrika? Dreiging voor het Nederlandse transitovervoer per vrachtauto Adhesie voor spijtoptanten C. S. W. V. „Werktijdverkorting zeer voorzichtig invoeren" Honderd jaar geleden raasde pinksterstorm over Nederland Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 mei 1960 Zesde blad no. 30059 „Wy verwerpen in Zuid-Afrika de aanspraak, die de niet-blanken maken op gelyke rechten binnen de blanke ge meenschap, maar aanvaarden de aan spraak van de niet-blanken op het men selijk recht om zich volledig naar eigen vermogen te ontwikkelen. Uit ondervin ding heeft Zuid-Afrika de overtuiging t geput, dat gelyke zeggenschap voor de niet-blanken nooit een gelijk deelgenoot schap zal kunnen betekenen, maar enkel en alleen een overheersing door de in getal sterkere deelgenoot", aldus ver klaarde dr. F. E. Geldenhuys, de Zuid- afrikaanse ambassadeur in Nederland, voor een te Utrecht gehouden bijeen komst van de Sint Adelbertsvereniging. Hij richtte een oproep tot Nederlanders en Zuidafrikanen om elkaar „evenals in het verleden steeds te vinden en te be grijpen en daarop in de toekomst voort te bouwen. Dit is een zaak van gemeen schappelijk belang, want wij hebben elkaar nodig", zo zei de ambassadeur in wat hij kenmerkte als een van zijn laatste boodschappen aan Nederland voor hij volgende maand zijn taak zal neerleggen. Na een beschouwing van de rol van de Nederlanders in de groei van zijn land te hebben gegeven, sprak dr. Geldenhuys over de huidige toestand in de Zuid- afrikaanse Unie. Hij zei, dat zijn volk tenvolle beseft wat de heersende menin gen in de wereld zijn over de niet- blanke rassen, waarna bovenstaande passage volgde. Hij merkte op, dat zijn land alles doet wat in zijn vermogen ligt om binnen het systeem van de gescheiden ontwikkeling der rassen de verheffing van de niet- blanken te bevorderen, opdat deze het selfbestuur binnen hun eigen gemeen schappen en gebieden op zich kunnen nemen. „De Zuidafrikaner kijkt naar West-Europa met zijn verscheiden heid van staten. Hij stelt zichzelf de vraag hoe een gemeenschap, die met zoveel gelijkheid in historische en culturele achtergrond door de eeuwen heen geen eenheidsstaat kon ontwikkelen, dan van de Zuidafrikaners kan verwachten, dat zij een eenheidsstaat met Zoe loes, Indiërs, Bosjesmannen, Fingos en Xosas zullen vormen!", aldus de ambassadeur. Sprekende over de halve eeuw van welvaart, die de Unie achter zich heeft, sprak de ambassadeur de overtuiging uit, dat het land met zyn sterke poten tieel nog een grote toekomst voor zich heeft. In dit verband zei hij nog: „De boodschap van Zuid-Afrika is, dat ons land meer immigranten uit de geschool de beroepen nodig heeft, immigranten uit de stamlanden van onze bevolking, immigranten die ons in staat zullen stel len de christelijke Europese beschaving in Zuid-Afrika te handhaven en de economische ontwikkeling voort te zet ten". festival-Blokker Ambassadeur Geldenhuys pleitte voor meer onderling begrip Nederland - Zuid-Afrika Immigranten nodig Het festival in Blokker, dat donder dagavond is begonnen, is gisteravond voortgezet met het optreden van de Oberbayer Kapelle van Kolatzny uit München, welke gekleed in Beierse kostuums, marsen, walsen en drink liederen ten gehore bracht. Deze tweede avond, waar bij uitzondering niet de jeugd het belangrijkste deel van het publiek vormde, werd door ongeveer duizend mensen uit Blokker en omge ving bezocht. Vanavond en morgen avond speelt deze kapel in het veiling gebouw te Ter Aar ten bate van het uniformfonds van de r.-k. Muziekver eniging „Arti et Religioni". Maatregelen in West-Duitsland Seebolim pessimistisch over vertier overleg (Van onze correspondent te Bonn) Wanneer er in Den Haag op 3 juni a.s. door de plaatsvervangers van de Eu ropese minister van Verkeer geen over stemming wordt bereikt over de afme tingen en gewichten van vrachtwagens, zal het kunnen gebeuren, dat West- Duitsland met Frankrijk en andere lan- „Nationale Actie Steun Spytoptantenn in Indonesië" (Nassi) heeft gisteren in Den Haag een brochure gepresenteerd, waarin een beroep gedaan wordt op het Nederlandse volk tot adhesie aan de zaak van de 12 tot 15.000 spijtoptanten in In donesië. Deze brochure wordt aange boden aan Hare Majesteit de Koningin, de regering, het parlement en alle open bare instellingen. De voorzitter van het comité prof. mr. W. L. G. Lemaire, hoog leraar in Leiden, zei gistermiddag, dat het probleem dringender is geworden door de toestand in Indonesië, die vol gens hem de vraag oproept of „de enige arm van Nederland in Indonesië (de vertegenwoordiging) nog als toevluchts oord kan worden beschouwd voor de spijtoptanten". Komt weer verkrapping arbeidsmarkt? (Speciale berichtgeving) Laat het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond in het jaarverslag over 1959 met betrekking tot de eigen handel en wandel gunstige en opgewekte geluiden horen in het bijzonder met betrekking tot het eindelijk tot stand gekomen conferen tiecentrum „De Baak" te Noord wijk anders is het gesteld bij de beschouwingen over de sociale en economische ontwikkelingen in ons land. Zo relevert het Verbond o.m., dat het onbillijk werd ondervonden in die sectoren van het bedrijfleven, waar op produktiviteits- of rentabiliteitsbasls geen beroep kan worden gedaan bij de loonsverhogingsprocedure (terwijl de toestem ming vooralsnog niet verkregen is om op grond van coördinatiemotieven de loonontwikkeling elders te volgen), dat een algemene trend van ca. 6% ten grondslag is gelegd aan de herziening van de ambtenarensalarissen. Ernstiger acht het C.S.W.V. het echter, dat de overheid als werkgeefster geen enkele poging heeft gedaan om bij de diensten of werkplaatsen het produktiviteits- criterium aan deze salarisherziening ten grondslag te leggen. Hartverlamming Voorlopig geen grote activiteit in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad is sinds woensdag een algemene politieke ont spanning ingetredenBondskanselier Adenauer is namelijk voor 3 a 4 weken met vakantie naar Cadenabbia in Noord- Italië gegaan. Dat betekent voor de Westduitse politiek, dat een grote mate van activiteit voorlopig niet valt te ver vachten. Adenauer logeert overigens niet geïso leerd te Cadenabbia: hij staat via telex- verbindingen en telefoons dagelijks met Bonn in verbinding. Bij zijn vertrek uit Bonn zei hij tegen journalisten: „Be moeien jullie je nu maar eens met de Amerikaanse verkiezingen, dat wordt bijzonder interessant, mijne heren". Inmiddels heeft de minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano voor de Bondsdagcommissie laten blijken, dat de Westduitse regering op het ogenblik niet verwacht, dat neutrale staten het com munistisch regime van Oost-Duitsland rullen erkennen. Die vrees koesterde men te Bonn wel vlak voor de misluk te topconferentie. Ook daaruit conclu deert men hier, dat de mislukking van de topconferentie voor de positie van de Westduitse regering op het internatio- ïale vlak bepaald niet nadelig is ge veest. Met oogkleppen op Opvallend acht men in Bonn het vol lende gesprek, dat dezer dagen te Bonn 1) de Argentijnse ambassade werd ge- 'oerd. Het bevestigt de door Kroesjtsjef s eigen land al herhaaldelijk gedane, op tiets doelende en van een ergerlijk ge- pek aan reële voorlichting getuigende lededeling, dat de Sovjet-Unie bij een ieuwe oorlog gespaard zou blijven voor rge verwoestingen en dat alleen het Vesten zou lijden. In de Argentijnse ambassade dan zei 't Russische ambassadeur Smirnof in en gesprek met minister Erhard en ïondsdagvoorzitter GerstenmaierWaar- n is men in het Westen zo nerveus? let zal toch niet komen tot een conflict et de wapens? Gerstenmaier: „Er zijn maar twee mo- ïHJkheden: of een overeenkomst, of een inflict, waarbij u net als wij zult ver- 'anden". Smirnof, glimlachend, maar kennelijk iet oogkleppen op: „Misschien zal het Vesten verbranden, wij zullen alleen "aar brandwonden oplopen". Rockefeller zal wel een londidaatschap aanvaarden De gouverneur van New York, Rocke ter, zal het Republikeinse kandidaat- [hap voor de komende presidentsverkie- 'ngen aanvaarden als de partyconven- die in juli bijeenkomt om een kan- paat aan te wijzen, hem zou kiezen, ij zou echter zelf geen campagne voe- 'n om tot kandidaat te worden uitge- «pen, zo verklaarde hij woensdag op a bijeenkomst van Republikeinse lei- rs van de staat New York. leiders hebben daarom besloten, dat 96 man sterke delegatie die New York *ar de partijconventie zendt, niet aan a bepaalde keuze gebonden zal zijn, ^-president Nixon is tot op heden de üge uitgesproken Republikeinse kandi- voor het presidentschap. „Ter illustratie van de nood" deelde prof. Lemaire mee, dat onlangs één van de spijtoptanten na ontvangst van een afwijzende beschikking op zijn visum- aanvraag aan een hartverlamming is overleden. Prof. Lemaire zei o.m.: „De kern van de zaak is, dat het probleem der spijt optanten niet benaderd moet worden van een standpunt van medelijden of meeleven uit .Het uitgangspunt is ver hevener: het gaat hier om de morele plicht. Staatsrechtelijk is dit niet te motiveren, doch dit kan wel van het oogpunt van de staatsrechtelijke ethiek uit. Deze mensen zijn geen vreemden voor de Nederlandse gemeenschap". Vol gens prof. Lemaire vallen ongeveer 12 tot 15.000 mensen onder de benamingen van spijtoptanten of maatschappelijke Nederlanders. In 1957 werden er ruim 2.000 in Nederland toegelaten, eind 1959 was dit aantal ongeveer 1200. Hij achtte het nog niet te voorzien of anderen ook nog een kans maken. In dit verband merkt het CSWV in algemene zin overigens ook nog op. dat het produktiviteitscriterium als toet singsmaatstaf voor de loonontwikkeling in een bedrijfstak of onderneming moei lijk hanteerbaar is gebleken. In veel ge vallen kan immers niet over voldoende betrouwbare gegevens worden beschikt om met nauwkeurigheid de ontwikkeling van de produktiviteit te meten. Advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bij de Doezastraat. TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK. Kracht Het comité „Nassi" stelt zich op het standpunt, dat door het verzamelen van adhesiebetuigingen van het gehele Ne derlandse volk een mogelijkheid kan worden gevonden om bij de Nederlandse regering aan te dringen op medewerking aan de overkomst van de spijtoptanten naar Nederland. Prof. Lemaire zei, dat het comité bedoelt alle politieke gezind ten te omvatten, waardoor het met des te meer kracht op de Nederlandse rege ring een beroep kan doen. Honderden doden Ruim 160 vissers vonden graf in golven Storm is in het late voorjaar een ongewoon verschijnsel. Merkwaardig, doch tevens berucht wegens de vele slachtoffers en de aangerichte schade is daarom de pinksterstorm, die op 28 mei, tweede pinksterdag 1860 van 's morgens 11 uur tot 1 uur 's nachts over het gehele land woedde. Na 4 uur 's middags tot 11 uur heerste aanhoudend een zware westerstorm, hier cn daar met orkaanvlagen, De storm wordt te Leiden beschre ven als langdurig en van een buiten gewone hevigheid. Er was grote schade aangericht. Overal zag men bomen omvergerukt, schoorstenen afgeworpen en tal van huizen min of meer be schadigd. Vooral ook de tuinders leden veel schade. Een bericht uit Den Haag spreekt van een „hevige orkaan", die een vreselijke vernieling heeft teweeggebracht in het Haagse bos, op het Lange Voorhout, langs de Rijswijkse Weg enz. De stevig ste en fraaiste bomen werden ontwor teld. Een man werd door een omvallen de boom getroffen, een ander woei in het Spui en verdronk. Er was veel scha de in Scheveningen. Koningin Sophie ontkwam aan een groot gevaar, toen op de Prinsegracht vlak by haar equipage een zware boom neerstortte en de paarden steigerden. Raderboot zonk: 52 personen verdrenken De daad van de kapitein van een ra derboot, die ondanks het bar slechte weer toch de Dordtse Kil was uitge stoomd, werd onbegrypelyk roekeloos ge noemd. Op het Hollands Diep brak de stag en sloeg de stormfok overboord. Het schip werd slecht bestuurbaar en liep door de storm en moeilijk water uit zyn roer. Het begon te slingeren en zonk op slechts drie vadem water. Van de 62 op varenden konden er maar tien worden gered. Scheveningen verloor in deze storm 32 vissers en 3 Jongens die voor het eerst aan boord waren. Op de Zuiderzee wer den twee veeboten met schippers en knechten vermist. Voor zover in de krant vermeld, verloren elders in het land nog zeven mensen het leven door verdrin king of door omvallende muren. Van Katwyk verging de bomschuit „Drie Gebroeders". Ds. A. Rutgers van der Loef hield voor de nabestaanden een inzameling. Uit Engeland werd een totaal van 150 schipbreuken gemeld en van de vissers plaats Yarmouth alleen, vonden 130 vis sers hun graf in de golven. Ook op eerste pinksterdag was het al stormachtig geweest, met zware regen buien. 's Avonds was de wind afgenomen en de barometer gestegen. Het weerover- zicht, waarin wy dit in een krant van die dagen lezen, is kennelijk van de hand van Buys Ballot, de directeur van het Meteorologisch Observatorium (des- tyds te Utrecht), als verder wordt ver meld, dat uit het stygen van de baro meter geen gevolgtrekking ten opzichte van weersverbetering mocht worden ge maakt, aangezien daarvoor waarnemin gen van meer plaatsen nodig zyn. Het was Buys Ballot immers, die het leggen van een internationaal waarnemingsnet bepleitte! Eerste telegrafische weer dienst Juist op de zaterdag vlak voor Pink steren had hy op een vergadering van de Kon. Academie van Wetenschappen de mededeling gedaan, dat de regering op zyn voorstel om telegrafische be richten over de barometerstanden tus sen Nederlandse en Franse havenplaat sen uit te wisselen, had besloten haar medewerking te verlenen. In Frankrijk was in 1857 de eerste te legrafische weerdienst ingesteld (zy het op zeer bescheiden schaal) en Buys Bal lot, die het grote nut besefte van een uitwisseling van gelyktydig in verschil lende landen verrichte waarnemingen, sprak er zyn biydschap over uit dat deze eerste stap zes dagen later een feit zou worden. Buys Ballot had zyn verzoek gemoti veerd, dat deze uitwisseling met Frank rijk het mogeiyk zou maken tydig voor optredende stormen te waarschuwen. Zelf zal hy daarvan wel niet overtuigd zyn geweest, maar anders was de mede werking der regering wellicht niet ver kregen en Buys Ballot zag verder: uit dit begin kon een alle landen omvatten de samenwerking groeien en het zou dan mogelyk worden iedere dag een weerkaart van West-Europa te tekenen, waarmede zowel het metereologisch on derzoek als de weersvoorspellingen ge baat zouden zijn. Geen wonder dat Buys Ballot zeer ijverde voor een internationale meteoro logische conferentie. Het belang daar van was door de pinksterstorm dringend aangetoond. De eerste werd in 1873 te Wenen gehouden. Het volgend jaar kwamen de meteorologen in Utrecht by- een. Met betrekking tot het zo in het een trum van de belangstelling staande pro bleem van de arbeidstydverkorting Iaat het Verbond eveneens waarschuwende geluiden horen: loopt men te hard van stapel, dan breekt het lyntje. Wordt ar. beidstydverkorting in de loop van dit jaar of 1961 volledig gerealiseerd (3 uur per week), dan zal dat resulteren in een loonkostenstyging sedert 1959 van 6 7% per uur. Met een „gedifferentieerde" loonsverhoging ad 6% en de huurbyslag plus verhoogde verzekeringspremies ad. 4%. resulteert dit in een loonkostensty ging van 16 a 17%. Een dergelyke aanzienlyke styging (ook by een minder grote „gedifferen tieerde" loonsverhoging blyft de styging aanzienlyk) zal zo zegt het CSWV alleen onder zéér gunstige economische omstandigheden en bij een zorgvuldig voorbereide toepassing van de arbeids tydverkorting te dragen zijn zonder dat gevolgen voor het pryspeil optreden. Het is dan ook om deze reden, dat voor de werktydverkorting in veel gevallen enig uitstel of althans een spreiding in de tyd noodzakelyk zal zyn. Daarnaast zullen er ook verschillende bedrijfssec toren zyn, waar van deze maatregel in het geheel geen sprake zal kunnen zyn. den een eigen weg zal gaan. Als de Bondsdag in juli de huidige plannen goedkeurt, zullen vrachtwagens met be paalde afmetingen niet meer door de Bondsrepubliek mogen ryden ook niet in transitovervoer. Dit verklaarde gistermiddag de West duitse minister van Verkeer, Seebohm, op een persconferentie te Bonn. En wan neer deze Duitse plannen gerealiseerd zouden worden, zou het betekenen, dat het betekenen, dat het voor ons land zo het voor ons land zo uitermate belang- ryke transitovervoer per vrachtwagen van Rotterdam en Amsterdam door de Bondsrepubliek naar een reeks andere Europese landen aan banden zal worden gelegd. Onoverbrugbaar Op de conferentie van zeventien Euro pese ministers van Verkeer, zijn te Parijs de problemen van de afmetingen en ge wichten van de vrachtwagens ter sprake geweest. Volgens Seebohm zijn de tegen stellingen over deze problemen byna on overbrugbaar. Zo staan b.v. ten aanzien van het voorstel om het maximumge wicht van de aandryfas der vrachtwa gens op tien ton te stellen zeven landen tegenover zeven andere landen. Bij het vraagstuk van het totaalgewicht van vrachtwagens staan over het voorstel 32 ton zeven tegenover acht landen. By het bijzonder omstreden probleem van de lengte der vrachtwagens wensen Neder land, Oostenrijk, Zwitserland, Italië. De nemarken en Noorwegen tenminste acht tien meter, de andere minder dan acht tien meter. Seebohm is met de Fransen bereid te gaan tot 16.50 meter, maar geen centimeter meer. Hy is het meest ge porteerd voor 15.50 meter. Contra Korthals Enigerlei compromis is te Parijs niet uit de bus gekomen. En volgens Seebohm zit het er in het byzonder waar het de lengte betreft, ook niet in op 3 juni a.s. in Den Haag. Hij uitte byzonder veel kritiek op het standpunt van ons land, welks minister van Verkeer, Korthals, te Parys als president was opgetreden. Seebohm betreurde het daarby, dat de Nederlandse minister het te Parys niet tot een stemming wilde laten komen over de lengte der vrachtwagens, omdat Ne derland daarby het onderspit zou heb ben gedolven. Seebohm geloofde verder, dat wanneer Frankrijk en West-Duits land ten deze tot een gemeenschappelyke oplossing zullen komen, ook de meeste andere Europese landen wel mee zullen gaan - met uitzondering van Nederland! Wat thans dreigt, is dat de Bondsdag te Bonn binnenkort het besluit zal ne men dat vrachtwagens die langer dan 16.50 meter zullen zyn na een bepaal de overgangstyd van circa drie Jaar niet meer op de Westduitse wegen mogen ryden. Seebohm en de zynen baseren dit Sterk toegenomen investeringen Conjuncturele hausse De herstelbeweging in ons land is ver leden jaar uitgegroeid tot een algemene conjuncturele hausse, uitgezonderd voor enkele bedrijfstakken als b.v. de zee vaart die nog steeds met structurele moeilykheden te kampen hebben. De particuliere investeringen in voorraden en in vast bedrijfsactiva hervatten hun expansie, nadat de sector van de over heidsinvesteringen reeds eerder enige expansie had vertoond. De industriële produktie steeg in vo lume in 1959 met ruim 9%. De produktie per werknemer (thans veelal aangeduid als de „arbeidsproduktiviteit") in de industrie steeg met ruim 8%. De toene ming van de arbeidsproduktiviteit in de gehele bedry vensector werd geraamd op 3,5%. De werkloosheid, die gedurende 1958 reeds voortdurend was terugge lopen het jaargemiddelde bedroeg 98.000, nadat het cijfer per ultimo januari nog 130.000 was geweest nam verder af: de geregistreerde arbeidsre serve was in 1959 gemiddeld 78.000 werk nemers. Het consumptievolume nam voorts toe met 3,5%. Het investeringsvolume in vaste bedryfsactiva met ruim 8%>, de overheids investeringen met 18.5%. De algemene verwachting is tenslotte, zo zegt het CSWV in het jaarverslag, dat de conjuncturele opgang zich in 1960 zal voortzetten, maar dat tegen het eind van dit jaar nieuwe spanningen tussen middelen en bestedingen en een sterk geaccentueerde verkrapping op de ar beidsmarkt zeker niet uitgesloten zyn De conjuncturele situatie zal dus in toene mende mate de algemene aandacht moeten hebben. Onzuiver bloed oorzaak van Bheumatische Fijnen. Xruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer j een ander mens. Daarom - wacht er niet mee. Begin de weldadige Kruschenkuur liever vandaag dan morgen. Kruschen spoort Uw bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die worden als 't ware ver jongd en herkrijgen zo de kracht, ora onzuiverheden uit het bloed te jagen en daarmee de oorzaak van Uw pynen te verdrijven. op de bescherming van het verkeer, zy wyzen voorts er voorts op, dat Neder land in eigen land het vervoer door vrachtwagens boven 18 meter en met 10 tons aandrijf assen niet toelaat, maar wel dit vervoer van Nederlandse steden naar het buitenland. Seebohm meende ten slotte, dat Nederland tegen Westduitse eenzydige beslissingen ten deze niet via de Europese Economische Gemeenschap kan protesteren. Horizontaal I. zeer bereid 7. vertelling 13. hoogstaand 14. twee medeklinkers 16. leeg 17. administratieve be lasting 19. benauwdheid 21. exotische bloem 23. levenslucht 24. octrooibrief 26. jongensnaam 27. voorzetsel 29. zuil 30. dier 31. voegwoord 32. kleur 34. langzaam dier 36. nummer 37. adellyke titel 39. voertuig 40. bodembegroeiing 42. modern waarnemings apparaat 44. wild 46. in dat geval 47. plaatsen in voertuig bezetten 49. ogenblik 50. naschrift 51. duivel 53. titel 55. groot blok steen 57. bedorven 58. persoonlijk voornaam woord 59. boom 61. gekruid 63. voedselbereider 64. strook 66. gaat men dit dan maakt men lawaai 67. klein diertje 68. styf 70. ontkenning 71. vijand van het goede 72. uniek 74. medeklinker en klin ker 75. ongaarne 76. ondergeschikte 77. onbegrepen gebeurte nissen Verticaal 1. nemen zoals het valt 2. straten 3. hetzelfde 4. onderricht 5. laatst verstreken 6. kosteloos 8. lengtemaat 9. taak in toneelstuk 10. groot naar boven II. bloem 12. kwaadspreken 15. bouwwerk van latten 18. lusthof 19. snel 20. deel van muziekinstrument 22. tydseenheden 25. deel van een boom 28. over giro lopend 32. zandplaten in zee 33. losgeraakte naad 35. militaire rang 37. schors 38. windrichting 40. leidsman 41. hemellichaam 42. twee medeklinker.1- 43. hinderpaal 44. hoofdbegroeiing 45. voegwoord 46. van de andere zyde 48. motorschip 50. stoten 52. tot andere gedachten brengen 54. oeverbegroeiing 65. tocht 66. neerslag 68. gangbare dracht 60. wenden 62. voorzetsel 63. dier 65. gebouw 67. in gezelschap 69. meisjesnaam 71. voorgestelde prijs 73. groot (afkorting) 75. onbekende ,u.oo) Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zRn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prRs van f. 5,en twee pry- zen van f. 2,50 beschikbaar waarnaar al leen abonnees kunnen mededingen. Oplossing van vorig kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. versnelling; 10. althans; 16. ode; 17. olie: 18. einder; 19. bon: 20. Ie; 21. pose; 22. suf; 23. kam; 25. ge; 26 bed; 27. dans: 29. pi; 31. mee; 33. over; 36. me; 37. berg 39. sneu; 41. eis; 42. kroe len; 45. ik; 46. duw; 47. N.G. 48. el; 49. nu; 50. alsof; 52. kers; 53. portret; 55. eiber; 57. Ot; 58. net; 60. koe; 61. Edam; 63. atol; 65. tros; 67. slok; 69. maar; 71. lens; 74. met 76. olm; 77. U.S; 79. erven; 81. enteren; 84. uier; 86. avond; 88. A.G.; 89. en; 90. Ot; 92. rel; 93. as; 94. deelbaar; 97. moe; 98. krap; 100. teil; 102. Ee; 103. emir; 104. nat; 106. eg; 107. pels; 109. als; 110. n.n.; 112. lor; 114. rap. 115. perk; 117. oe; 118. dam; 120. nuttig; 122. pari; 123. Ede; 124. energie; 125. feestganger. Verticaal: .1 voldoen; 2. Ede; 3. re; 4. nood; 5. els; 6. lied; 7. Ie; 8. neus; 9. gif; 10. AD.; 11. lek; 12. tram; 13. a.b.; 14. nog; 15. sneeuwstorm; 21. per; 22. snee; 24. mes; 26. bes; 28. amour; 29. penseel; 30. ir.; 32. ende; 34. vignet; 35. ar; 37. bel; 38. gifbeker; 40. Euro; 42. klok; 43. inter; 44. late; 48. e.p.; 61. oi.; 52. kram; 54. rots vast; 56. Ed; 58. natuurkunde; 59. tol; 62. Mao; 64. leer; 66. onnodig; 68. omega; 70. allooi; 72. nr.; 73. mede; 75. teer; 78. sier; 80. e v.; 82. tabel; 83. nm.; 85. elan; 87. Nel; 91. terneer; 95. leep: 96. al; 97. MMS; 99. pal; 101. Ee; 103. elk; 105. tong; 107. page; 108. spat; 109. aria; 111. non; 113. rui; 114. rif; 116. erg; 117. ode; 119. me; 121. te; 122. pa.; 123. eg. De eerste prys van f. 5,— werd toege kend aan mevr. Mastenbroek-Vink, Oude Singel 76 te Leiden, de twee pryzen van f. 2,50 aan mevr. L. H. den Hoed-v. d. Sluijs, Koningstraat 16 te Leiderdorp en aan mevr. E. Corpel, Oude Ryn 28 te Leiden. De pryzen worden de winnaressen toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17