AJAX, TOT TANDEN GEWAPEND GAF FEYENOOKD GEEN KANS Feyenoord heeft nog met 1-0 vóór gestaan(uit penalty) WIM BLEYENBERG HAD GEEN MOEITE WOORDEN TE VINDEN Kampioen Ajax Rol) Pommee (AY Holland) sprong 1.90 meter in Leidse Hout Veilig kopen! 538,- GARANTIE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 mei 1960 Zesde blad no. 30058 Lief en leed van de voetbalvelden Laten we het maar kort en krachtig formuleren: het Ajax, dat gisteren speelde, heeft Feijenoord geen schijn van kans gegeven om kampioen te worden. Het verschilde ook van het Ajax, dat zondag met 30 van Feijenoord verloor, als de dag van de nacht. Ajax kwam met Bleyenberg op de midvoor- en Feldman op de linksbuitenplaats tot de tanden gewapend in het veld, terwijl Feijenoord ach, hoe Feijenoord was, weten we eigenlijk niet goed. Ajax heeft het eenvoudig de kans niet gegeven om het te laten zien. Feijenoord heeft nog met 10 voor gestaan. In de veertigste minuut maakte Muller hands. Opzettelijk of onopzettelijk dat laten we buiten beschouwing. Arbiter Beltman kon weinig anders doen dan de bal op de penaltystip brengen, waar Kreyermaat weinig moeite had om Feijenoord de voorsprong te geven: 1—0. Het had enkele minuten later zelfs 20 kunnen zijn, want Anderiesen blunderde met doelman Hoogerman, waarvan Moulijn profiteerde om de bal over de doellijn te schuiven. Het leek ons min of meer een cadeautje voor Ajax, dat de heer Beltman het doelpunt niet toekende. De Ajacieden appelleerden, de grensrechter vlagde Moulijn zou hands hebben gemaakt, doch Beltman kan het niet hebben gezien. En tochwerd de tegenslag in het Rotterdamse kamp nogal lakoniek opgenomen, men voelde dat zelfsde 1—0 voorsprong met de rust al meer was dan Feijenoord verdiende. Zelfs heel wat meer Als een cerberus Wanneer Ajax in plaats van Feijen oord zelfs met twee of drie doelpun ten verschil had voorgestaan was dat de gewoonste zaak van de wereld ge weest. Feijenoord heeft het slechts aan een briljante Pieters Graafland te dan ken gehad, dat het niet gebeurde. Met levensgevaar heeft de Rotterdamse goa lie drie vier keer de bal van een Am sterdamse schoen geplukt hij heeft op korte afstand schoten gestopt die ge- rust voor hetzelfde geld doelpunten had den mogen zijn kortom: Pieters Graafland heeft zijn doel als een Cer berus verdedigd en dat deprimeerde de Amsterdammers zo. dat b.v. een Prins na de rust met een prachtige sco ringskans voor de voet niet meer durfde te schieten. renden. Arme Veldhoen hij werd door Swart bespeeld of hij er niet bestond. Maardaar speelde in de voorhoe de ook weer een Bleijenberg mee. De ge hele competitie in het tweede gestaan, waar hij doelpunten maakte bij de vleet, doch dat deed Cees Groot ook. Een bles sure of iets dergelijks van Cees Groot doelpunt te scoren en dan nog wel in een periode, welke voor het verdere ver loop van de strijd wellicht een omwen teling zou hebben betekend, heeft de Amsterdamse club het tegen Elinkwijk niet tot winst weten te brengen. De Utrechtse club, welke de gehele voorhoede had gewijzigd en er de kwiek spelende 18-jarige karei Sulzle in had opgenomen een debuut legde de basis van het „Veilig zijn" in de acht tiende minuut. Tevoren had Gademans, de rechtshalf, reeds een keihard inge schoten bal buiten bereik van doelman Van Heeswyk op de deklat doen belan den en had Sulzle, overal opduikend waar hij zich verdienstelijk kon maken, een verkenningsschot afgevuurd, beant woord door een stel niet van gevaar ont blote tegenaanvallen der Amsterdam mers. Sulzle verscheen ln die voor Blauw Wit fatale ogenblikken plotseling op de Imkervleugel. Daar verkende hij snel de omgeving en toen hij Jan de Jong in niet onaantrekkelijke positie voor het doel van de Amsterdammers zag staan, lepelde hij de bal netjes in zijn richting, waarna het voor De Jong nog een for maliteit was de bal over de lijn te jagen. Blauw Wit leek ontmoedigd, maar her stelde zich vry snel. Degenaar, Koers en Mul drukten door, maar zagen al spoe dig, dat er weinig kans van slagen was. Na 35 minuten leek het of Koers gelijk zou maken. Hij was de defensie voorbij In de kleedkamers Elke kleedkamer-story is in feite al tijd weer gelijk aan de voorgaande. Hier uitbundige vreugde, daar gelaten heid. Zo was het ook in het Olympisch Stadion, toen het karwei er voor twee transpirerende ploegen opzat en de douches het werk gingen doen. Stille strakke gezichten bij Feijenoord als maskers, die niet konden praten. Stormrijp En toch hebben de Amsterdam mers de Rotterdamse vesting voor de rust stormrijp gemaakt dat is wel ge bleken, toen de grote ineenstorting be gon De hoornblazers van de Amsterdam se legioenen is zonder enige twijfel de rechtsbuiten Sjaakie Swart geweest. Hij en Pieters Graafland, dat waren in de eerste helft de twee Mount Everests die hoog boven de rest van het veld uitto- Ajax, de nieuwe kampioen van Nederland, werd op 18 maart 1900 opgericht in de befaamde melk inrichting van Jonkhart" bij het Willemspark, het eerste „veld" van de sterke Amsterdamse club. De eerste bestuursvergaderingen werden gehouden in een cel van de gevangenis aan de Amstel- veenseweg, eenvoudig omdat de vader van een der bestuurders daar een functie had en begrip toonde voor de financiële proble men van de knapen. Reeds in 1903 werd Ajax het speelde toen aan de Middenweg toegelaten tot de toenmalige NVB en na een fusie met „Hol land" (1908) promoxieerde het in 1911 naar de eersteklasse. Ajax was toen al onbetwist de hoofd stedelijke top-club. In 191J, degra deerde de „Meer"-club, maar na drie achtereenvolgende kampioen schappen in de 2e-klasse van de nood competitie, werd haar in 1917 door de algemene vergadering van de NVB promotie-bij-keuze toege kend. Een wijze beslissing, die Ajax reeds het volgende jaar ho noreerde door de landstitel te be halen. In 1919 werd Ajax opnieuw kampioen van Nederland, ditmaal ongeslagen. In dat jaar stond de befaamde ploeg met o.a. Fons en Joop Pelser, Hordijk, De Na- tris, Van Dort, Broekman, Van Delsen en Gupfert in 15 van de 22 competitiewedstrijden zelfs geen tegendoelpunt toe. Na dit prachtige seizoen, toen de wed strijden al werden bijgewoond door enkele tienduizenden toeschou wers, werd Ajax nog acht keer kampioen van Nederland (1931, 1932, 193!,, 1937, 1939, 19!,7, 1957 en 1960en daarmee recordhou der in ons nationale voetbal. Ajax heeft, ook internationaal, een grote faam door het veelal zeer attractieve, intelligente spel, dat gebaseerd is op een voortref felijke techniek. De opleiding was vrijwel voortdurend in handen van zeer bekwame Engelse oefenmees- ters (Reynolds!En vooral dank zij hen hebben vele Ajaxieden - na de eerste generatie o.m. Van Kol, Blomvliet, Anderiessen sr., Schu bert, Volkers, Drager, Van der LindenPotharst, Stoffelen in het Nederlands elftal gespeeld. Aan dat goede spel was het ook te danken dat Ajax als een der weinige clubs in het land, door de blijvende belangstelling van het publiek in staat was voor zichzelf een stadion te laten bouwen. Dat werd in 1931, in gebruik genomen. Ajax werd in de loop der jaren geleid door voortreffelijke bestuur ders, met vooruitstrevende ge dachten en begrip voor de reali teit. Dat vooral heeft de club, waarin ook de honkbal- en cricket- sport wordt beoefend, groot ge maakt. gaf Bleijenberg zijn plaats terug. Voor de rust kreeg hij nog niet de kans zijn come back waar te maken, maar toen Ajax eenmaal tegen de tinnen van Feijenoord opging, was hij er bij en wie blijer dan Bleijenberg, dat hij het is ge weest, die Feijenoord's achillespees wist te vinden Begin van victorie Het gebeurde 14 minuten in de twee de helft, dat het machtige been van Bleijenberg de onderkant van de lat bo ven Pieters Graafland schaafde en de bal met een harde plof in het net liet komen. Kreyermaat had even tevoren corner gemaakt en uit de hoekschop van Feldman gebeurde het een lang op gekropte schreeuw brak los van de Am sterdamse tribunes en bij Feijenoord knapte op hetzelfde ogenblik een veer, die echter ternauwernood gespan nen is geweest. Het duurde nog wel even voordat het zichtbaar werd, maar toen Een machtige sprong van Feijen- oord-doelman Eddij Pieters Graaf land. was het ook meteen raak. Van de twin tigste tot de vijfentwintigste minuut stortte Feijenoord in elkaar. Groot, Swart en Bleijenberg laatstgenoemde praktisch alleen schoten de stand naar 4-1. Het werd nog 5-1 door Bleijen berg. maar het had net zo goed nog 6-1 of 7-1 kunnen worden. Feijenoord had de moed finaal opgegeven. De Rotter dammers die zo favoriet in het veld wa ren gegaan, gingen er midden in kam,.ioensdrukte zó ontluisterd uit. als we niet voor mogelijk hadden ge houden. Blauw Wit gedegradeerd Hoewel Blauw Wit toch enorm veel kansen heeft gehad om tenminste één en met wat meer beheersing had het ook de gelijkmaker kunnen worden. Even later had Koers een leeg straf schopgebied voor zich, doch de half ge raakte bal bezorgde Van der Schilden weinig moeilijkheden. De moed zonk toen de Amsterdammers in de schoenen. Na rust ontkwam het Amsterdamse doel reeds in de eerste minuut aan door boring. Na een duel met Jan de Jong liet Van Heeswijk de bal onder zich door rollen, maar door zich snel op de andere zij te wenden, kon hij nog op het nippertje het gevaar bezweren. Enfin, het bleef 1-0 voor Elinkwijk en Blauw Wit zal het dus volgend seizoen in de eredivisie moeten gaan proberen. Een strafschop Met tien spelers, o.w. invaller doel man Franken, de vaste doelwachter is indertijd van het veld gestuurd, is Lim- burgia gisteren om zeven urn- in de och tend met drie auto's uit Limburg ver trokken om op het terrein van RCH de resterende vijf minuten te spelen van de in september gestaakte wedstrijd. Fran- Ajax neemt de leiding door een goed doelpunt van Sjakie Swart. ken was de laatste weken sterk getraind op het houden van strafschoppen, om dat deze vijf minuten met een door RCH te nemen penalty moesten beginnen. Een kwartier voordat scheidsrechter D. van Male het sein voor die trap zou geven waren zowel RCH als Limburgia al op 't veld voor de warming up, waar bij RCH zich oefende in het nemen van strafschoppen. Kort voordat Van Male met pijnlijke nauwkeurigheid de bal op de witte stip legde, werd per mi crofoon bekend gemaakt, dat de Hon gaar Nanai de trap zou nemen en deze schoot de bal dan ook, onhoudbaar voor Franken, in de rechter benedenhoek. Na dit doelpunt bleef RCH de sterkste maar er werd niet meer gedoelpunt. Voor de eerste wedstrijd, die bij 2-2 was gestaakt, hadden de spelers de premie voor de overwinning reeds ontvangen en giste ren kregen zij die voor de resterende vijf minuten nogmaals. Het kon er af. want er waren 4000 toeschouwers, onder wie de burgemeester van Heemstede Nieuw militair record (Van onze atletiekmedewerker) „Nog zes dagen en dan zwaai ik af", vertelde de alhaast weer ver geten hoogspringer Rob Pommée ons woensdag op de sintelbaan in de Leidse Hout, waar de nationale atletiekkampioensschappen van de Koninklijke Landmacht gehouden werden. Op zichzelf een vrij on belangrijke gebeurtenis, ware het niet, dat de A.V: „Holland" atleet er in geslaagd is om op de valreep het Nederlands militair record 1.88 m., op naam van Harry van Kleeff (DOS) te verbeteren en te brengen op 1.90 m.! Het kwam volkomen als een verras sing, voor Pommée zelf ook, want zijn beste sprong dateerde al van 1957, toen hij in Oxford over de 1.82 meter „rolde". Vrijwel ongetraind stond hij woens dag sinds maanden, weer voor zijn ver trouwde hoogspringbak. „Nu of nooit", moet de lange Leidenaar gedacht heb ben. Het weer was ideaal. Het was blad stil en de „aanloop" lag er prima bij. Terreinbaas Rudi Wiggers had hem de dag tevoren nog eens extra gerold! En het ging! Bij 1.75 meter waren alle andere springers reeds af Pommée had nog geen foutsprong gemaakt. Ook de 1.80 en 1.85 meter haalde hij ineens Wonderlijk. 1.90: nu zou de oranjebroek wel falen, dacht men en zo dachten wij eerlijk gezegd ook. Maar neen. ook deze hoogte overbrugde Pommée bij de eer-~ In de kleedkamer van Ajax stonden de douchekranen wijd open, ma&r geen speler ging in het op een turks stoom bad gelijkend hok. Wirn Bleyenberg was de trekpleister. Bijna het gehele seizoen had hij naast Ajax 1 gestaan. Cees Groot ivas de vedette op Wims midvoorplaats gewor den. Geblesseerd en met zijn enkel dik omzwachteld in zijn sok zat de Zaan- kanter als een hoopje ellende in het kleedkamerhoekje. Cees Groot huilde. Geen vreugdetranen maar echte. Om- dat hij juist in deze wedstrijd er niet bij had kunnen zijn. Wim Bleyenberg had geen moeite woorden te vinden. Het is altijd moei lijk van het tweede naar het eerste elftal terug te komen. De laatste veer tien dagen had ik niet gespeeld. Wel veel getraind en acht pond zijn eraf gegaan. Verdiend, die Ajax-zege, zei Kieboom en hij voegde eraan toe: „Je kunt toch moeilijk iets anders zeggen". Toch haalde de Feijenoordpraeses er ook een stukje psychologie bij. „Als dat tweede doelpunt van ons niet was afgekeurd, wel dan had ik het nog niet geweten" En op onze vraag of het nu werkelijk een handsbal van Moulijn was geweest, antwoordde Kieboom: „Vraag het hem zelf maar. Koen zegt, dat hij de bal met de knie speelde en als hij dat zegt, is het zo". Koen Moulijn was echter niet aan het praten te krijgen. Koen zat dof op de kleedkamerbank en keek als een school jongen die net honderd strafregels heeft gekregen. Er was ook bestraf fend tegen hem gesproken. WatDat zullen we maar niet vertellen. Het ging echter hierom: Moulijn had „dat" gemist, al weken en wat dat nu wel was, zal de Feijenoord-linksbuiten zelf wel het beste weten. De kleedkamer van Feijenoord had iets weg van een condoleance-vertrek. Eddy Pieters Graafland kon de neder laag niet anders formuleren dan: „Het zat er toch in" en Jan Klaassens en Kreyermaat waren al snel onder de heetwaterkranen gedoken. Neen, bij Feijenoord was maar weinig opwek kends te zien en te horen. Slechts Kees Rijvers deed wat uitdagend. „Kan ik het helpen?" zei hij opeens en daar op werd niet geantwoord Bij de Stadionpoort stond een man, die zich om FeijenoordAjax, noch om de psychologie ervan ook maar niets had bekommerdHij zei alleen iets on parlementairs. Want Blauw Wit had verloren. Wat deed het er voor hem toe dat Ajax landskampioen was ge worden. Niets. Zo is het voetballeven. Hier een traan, daar een lach. Net als in de kleedkamers na het duel van gis teren. Bleyenberg rechtsbrengt de stand op 5-1. Kerkum steekt nog vergeefs zijn been naar de bal uit. VOETBAL Zeventien spelers naar de West Voor de reis van het Nederlandse elf tal naar de West, waar het wedstrijden zal spelen tegen Mexico op 26 juni, te gen de Nederlandse Antillen op 29 juni te Willemstad en tegen Suriname op 3 juli te Paramaribo, zijn de volgende ze ventien spelers uitgenodigd: Pieters Graafland, Veldhoen, Klaas sens, Rijvers en Cor van der Gijp, allen Feijenoord, Van der Hart, Wilkes en Notermans, allen Fortuna '54, Muller, Henk Groot en Swart, allen Ajax, Jongbloed (DWS/A), Mijnals (Elinkwijk), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Kerkhoffs (Enschede), Van der Linden (DOS). Het gezelschap vertrekt op 23 juni van Schiphol. Advertentie bij de erkende vakhandel met de volledige garantie van De Technische Unie. DE compeesslekoelkastl vanaf ROB POMMEE ste poging. De lat ging toen naar 1.95 meter om te trachten het nationaal atle- tiekrecord van Brasser - 1.946, geves tigd in 1936 - te overschrijden, maar d&t bleek pas te veel gevraagd. VAAK SCHERPE TIJDEN De gunstig gelegen Leidse sintelbaan (wat is het toch jammer, dat het geen 400 meterbaan is leverde ook woens dag weer aantrekkelijke tijden op. Jaap Noordenbos (Minerva) nam zowel de 100 meter <10.9 als de 200 meter (22.4) voor zijn rekening. Hans Westerkamp (V en L) won het verspringen wet een sprong van 6.52 meter. De 5000 meter Bataven breken Leids record Tijdens verenigingswedstrijden te Den Haag is de damesploeg van De Bataven bestaande uit de drie 800 m. loopsters Gerda en Wil Kraan, Ton Homan en het veelbelovende A-meisje Wieneke Witteman erin geslaagd het inmiddels vergrijsde Leidse record 4x100 m. dames omlaag te halen. De vier loopsters lie ten 51 9 sec. voor zich afdrukken, waar mee het uit 1936 stammende record van Nieuw-Brunhilde, 52.2 sec., dus met 0.3 seconde werd verbeterd. Gerda Kraan moest op de 200 m. haar meerdere erkennen in de kleine Wil Ka pel (Celebes). Tijden: 26.- en 26.2. Op de 100 m dames deed het A-meisje Wiene ke Witteman van zich spreken, tweede in 13.2. De 400 m dames was een ..Bataafse" aangelegenheid met ditmaal Wil Kraan, die er langzamerhand weer in komt. als de sterkste: 62.6. Vriendin Ria de Winter deed er wat langer over: 64 6. Jacques Verkley zorgde voor een clubrecord, door de kogel 74 kg) 12.05 m. van zich weg te drukken. werd een heel gemakkelijke overwinning voor de Zeeuw Aad Heydens (Zeeland Sport» - 15.38.9 -, die de Brabantse cros ser Henk Christ (15.42.-) zeker op 125 meter hield, Opmerkelijk was voorts, dat de Trekvogels-middenafstandloper Mjjndert Blankenstein op de 1500 meter de gegadigde voor de Olympische mara thon, de in een uitstekende vorm verke rende Bredanaar Frans Künen (Sprint), beslist niet van zich af kon schudden, getuige de tijden: 3.58.9 3.592. Voornaam "te verdere resultaten: 110 m. horden: Westgeest (Bataven) 16.8; 400 m Nijsten 51 5: 400 m hor den: Monteban 59 4; 800 meter: Koppe- laan <AAC> 1.586; Hink-stap-sprong Evers 13.60 m. (Nieuw Fries record); speer: Hageman 46.45 m.; kogel: Schrie- ken 13.10 m.j polshoogj Westerhof 3.20 meter. met TECHNISCHE UNIE- Jeugd verloor van West-Duitsland De Nederlandse juniorenploeg heeft de jeugdinterland tegen West-Duitsland, die gisteren te Schaesberg voor 1500 toe schouwers werd gehouden, verloren. Met 18114 tegen 14614 punten waren de H'estduitsers veruit de meerdere. De Nederlandse meisjes hielden de balans in evenwicht (81148114) maar de jon- gensploeg verloor met groot verschil (65—100). De prestatie van de dag was ongetwij feld het nieuwe Nederlandse junioren record op de 200 meter door Jaap Smit, die 22.- sec. precies liet noteren. Hij bleef daarmede 0.5 sec. onder de K.N. A.U. gestelde limiettijd. Reeds eerder, op 7 mei j.l., verbeterde hij het jeugd- record op de 100 meter tot 10.8 sec. Hij is ongetwijfeld een sprinter met aanleg. De Nederlandse jeugdrecords van Henk Visser op het hoog- en verspringen kwamen tijdens deze wedstrijden in ge vaar. Junior Jan Beelen kwam bij het verspringen tot 7.11 (record van Visser 7.30 meter) en Van der Belde bleef met zijn 1.84 meter bij het hoogspringen slechts een centimeter onder de beste jeugdprestatie van Henk Visser. Jan van Uden kwam op de 400 meter tot 49.6 sec. een alleszins verdienstelijke prestatie, maar hij bleef hiermede 1.5 sec. van zijn beste persoonlijike verrichting. Bij de dames waren Lia Hinten met 559 meter verspringen, Marian Kort met 154 meter hoogspringen, Loes Boling, 40.64 meter discuswerpen en Corrie van Wijk, 13.67 meter kogelstoten, de beste Nederlandse vertegenwoordigsters. Bij de Duitsers kwam de beste prestatie op naam van de jonge polsstokhoogspringer Willimczik met 4.04 meter, een verrichting, die zelfs boven het Nederlands senioren record ligt. Na 14 jaar Polsstok-record gesneuveld Tijdens de drielandenwcdstrijd tussen Lotharingen, Saarland en Zuid-Neder land, die gisteren in Longwy werd ge houden, verbeterde de Maastrichtenaar Servee Wij sen het 14-jaar oude record polsstokhoogspringen met een sprong van 4 meter precies. Het oude record stond sedert 4 augustus 1946 met 3.975 op naam van de Haarlemmer Cor Lamoree. De wedstrijd eindigde in een zege voor Lotharingen met 27.568 punten, vóór Zuid-Nederland met 26640 punten en Saarland 24.068 punten. Eef Kamerbeek kwam tot 14.4 sec. op de 110 meter horden, hetgeen een evenaring van het Nederlands record betekende.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17