DODGE MURGUPA MATTH. BRINKS Eerste paal fabriek in Koudekerk LOUWMAN PARQUI JAPON „LUCIENNE" KLEINE LANDEN TRACHTEN SP ANNING TE VERMINDEREN „Fori fondalen automobielen tegen ongekend lage prijzen Jaarvergadering Ned. Ver. tot bescherming van dieren Daarom voorkeur! Tweede Kamer bespreekt tekort aan onderwijzers bij het U.L.O. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 mei 1960 Vijfde blad no. 30058 Woensdagmiddag werd door burgemeester Q. Waverijn de eerste paal geheid voor de N.V. Leidse Rubberas fait fabriek, thans te Zoeter- woude-Rijndijk. Deze nieuwe fabriek zal verrijzen in de Hoogewaard op het terrein waar voorheen de Dakpannen- en Draineerbuizenfabriek van de N.V. C. M. Oppelaar en Zn. gevestigd was. Op liet terrein waren de directie van Latexfaltenkele genodigden en de architectde heer A. v. d. Graaff, uit Zwijndrecht aanwezig. Voordat burgemeester Waverijn het blok in beweging zette, sprak hij de directie toe. Hij wees op dit belang rijke en heugelijke feit dat niet alleen voor de directie maar ook voor het gemeentebestuur belangrijk is. „Wij mogen U de steun van ons bestuur toe zeggen en hopen dat U in deze ge meente een succesvolle tijd tegemoet gaat". Hierna werd de eerste ongeveer IS meter lange paal de grond ingedreven. De nieuw te bouwen fabriek staat onder architectuur van de heer A. de Graaffuit Zwijndrecht, en wordt ge bouwd in eigen beheer van „Latexfalt" De voorbouw krijgt een lengte van 1/21 Advertentie VOOR 'N APARTE naar HÈT MODEHUIS Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 Wisseling vlagofficier NLD Woensdag 1 juni zal de vlagofficier Marine Luchtvaartdienst, schout-bij - nacht vlieger J. M. van Olm, zijn func tie als zodanig neerleggen. Hij zal wor den opgevolgd door de kapitein ter zee (vlieger) J. L. den Hollander, die met ingang van genoemde datum bevorderd zal worden tot Commandeur (vlieger). Schout-bij-nacht Van Olm is sinds 30 juli 1954 met de functie van vlagofficier Marineluchtvaartdienst belast geweest. De overdracht-plechtigheid vindt plaats op het Marinevliegkamp Valkenburg 's morgens half elf. Vandalisme jeugd gevolg van falende opvoeding Op de derde dag van het artsencon gres voor oorlogsvoorkoming in Noord- wijk heeft dr. E. H. F. van der Lely uit Nederland gesproken over de opvoeding in verband met de oorlogsprofylaxe. De snelle technische ontwikkeling heeft di recte invloed op de jeugd. Aangezien ook de opvoeder niet in staat is zich zo snel aan nieuwe omstandigheden aan te passen, ontbreekt haar een juist leiding geven. Door de drastisch voortschrij dende techniek kan de maatschappij geen gelegenheid geven aan de geest om tot een gezonde ontplooiing te komen. De machine wordt meer gewaardeerd dan de mens. Mede hierdoor kan het ge beuren dat de mens gefrustreerd wordt en zich eenzaam gaat voelen tussen de anderen. Daardoor ontstaat volgens spreker een toenemende nervositeit ook onder de jeugd, terwijl het jachtige le ven en het lawaai in de moderne steden een factor is die tot rusteloosheid en zelfs tot lichamelijke stoornissen kan leiden. Het toenemend vandalisme van de jeugd is voor een groot deel terug te voeren op de falende opvoeding. Door dat de volwassenen zelf verward zijn is het ook moeilijk de jeugd de juiste richtlijnen te geven over geestelijke waarden. Voorts spraken dr. Meganck (Japan) over voedingsproblemen in verband met de vrede, dr. P. Scheffler (Oostenrijk) over de zucht tot geestelijke verstoringen bij mensen en dr. B. Lustig-Olthuis (Duitsland) over sociale therapie. Vlaggetjesdag in Zoutkamp met garnalenkoningin In Zoutkamp aan de Lauwerszee wordt op pinkstermaandag Vlaggetjesdag ge houden. Nadat er in de ochtenduren een vlootschouw is gehouden in de bin nenhaven, waarbij prijzen zijn uitge loofd voor de mooist bevlagde schepen, is er 's middags een rondvaart met de vloot voor de kust. Om kwart voor drie zal de loco-burgemeester van Ulrum de „garnalenkoningin" ontvangen in de vfe- hal, waarbij de nodige toespraken wor den gehouden en de prijzen voor de vlootschouw zullen worden uitgereikt, 's Avonds zijn er een openluchtvariété, wedstrijden voor gekostumeerden en een optocht. De avond voorafgaande aan Vlagge tjesdag is er een aantal muzikale festi viteiten in Zoutkamp. meter en wordt 15 meter breed. De fabriek zal bestaan uit drie verdiepin gen met een totale hoogte van 13 me ter. Op de benedenverdieping komt de emulsie-afdelingDaar worden de op slagtanks met de aftapinstallaties ge plaatst. Op de eerste verdieping zal de mengafdeling worden ingericht, ter wijl ook hier de ruimten voor het per soneel zijn geprojecteerd, zoals schaft lokaal, was- en kleedgelegenheid. Op de tweede verdieping komen de Burgemeester Q. Waverijn slaat met vaste hand de eerste paal voor de nieuwe industrie in zijn gemeen te. Een der heiers verleent daarbij assistentie, zoals men op de foto kan zien. (Foto Leidsch Dagblad) kantoren, het privékantoor voor de directie en de conferentiekamers. De achterbouxo wordt één verdieping hoog en zal een oppervlakte krijgen van 35 bij lfi meter, en is bestemd voor opslagruimte. De vloer van deze ruimte wordt ver hoogd tot één meter boven het weg- niveau. Het lossen en laden wordt hier door vergemakkelijkt. Bijeenkomst van Veiligheidsraad Russische resolutie vertvorpenwaarna Gromyko gistermiddag felle rede hield (Van onze Amerikaanse correspondent) De Veiligheidsraad heeft gisteren de Russische resolutie verworpen, die Amerika van agressie wilde beschuldigen. Zoals verwacht stemden alleen Rusland en Polen voor deze resolutie. Ceylon en Tunis onthiel den zich van stemming en de zeven anderele leden waren tegen. Vertegenwoordigers van vier kleine landen, onder wie Sir Claude Corea van Ceylon, die deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad is hebben gistermiddag een energieke poging ondernomen om de span ning in de wereld te verminderen en een resolutie aangenomen te krijgen, die weliswaar vaag in haar bewoordingen is, maar die toch aandringt op hernieuwde onderhandelingen tussen de grote mogend heden. Zou deze poging succes hebben, dan zou althans iets van de bezorgdheid worden weggenomen, die de mislukking van de topcon ferentie teweeg heeft gebracht. Helaas moet men deze resolutie zeer weinig kans geven. Eerste maanden nog geen toenadering? Nadat zich vrijwel alle raadsleden ten gunste van het voorstel hadden uitge sproken, heeft Gromyko een rede ge houden zo vol verdachtmakingen, zo kwetsend niet alleen voor Amerika doch tevens voor de kleine landen, aan wie wordt verweten dat zij Amerika's impe rialisme dekken, dat de periode van de koude oorlog volkomen scheen te zijn teruggekeerd. Aan het slot dezer rede diende Gromyko drie amendementen in, die voor het Westen onaanvaardbaar waren. Vertegenwoordigers van Ceylon, Argentinië, Equador en Tunis hadden de woorden der resolutie zeer zorgvuldig gekozen. Niets in hun document was in strijd met de officiële politiek der Grote Vier, die zich allen nog steeds officieel voor onderhanelingen verklaren. Tegen de tekst kon Gromyko dan ook alleen het bezwaar naar voren brengen dat zy te vaag was! „V.N. onderafdeling van het Pentagon" Men kreeg de indruk dat Gromyko pas gistermiddag specifieke instructies had Luchtincident Israël-VAR Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft gisteren bekendgemaakt, dat Israëlische jachtvliegtuigen boven Is raëlisch gebied een Mig-straaljager van de VAR hebben neergeschoten. Vier Migs waren van het gebied van Sinai het Israëlische luchtruim binnengevlo gen, waar zij werden onderschept door twee Israëlische jagers op drie kilome ter binnen de grens. Een der toestellen van de VAR werd getroffen en stortte brandend neer, aldus de in Tel Aviv uitgegeven verklaring. Een militaire woordvoerder van de VAR heeft daarentegen verklaard dat er donderdag in een luchtgevecht tussen twee Israëlische en twee Arabische vliegtuigen een Israëlisch toestel is neergeschoten. De twee Arabische keer den volgens deze woordvoerder onbe schadigd op hun basis terug. gekregen hoe hij moest reageren op Eisenhowers televisierede. Hij zei dat de Amerikaanse president openlijk spionage en sabotage had aangekondigd. Het enige wat Eisenhower zou hebben betreurd, volgens Gromyko, was dat de U-2 geen succes had gehad. Hij sprak van een bandieten-politiek der Amerikanen, die de wereld op de rand van oorlog bracht. De vage resolutie, die de kleine landen hadden ingediend zou de Verenigde Naties maken tot een onderafdeling van het Pentagon (Amerikaanse Ministerie van Defensie). Het enige flauwe lichtpunt dat men kon ontdekken in Gromyko's opmerking was dat Kroesjtsjef zelf bereid is geble ken over zes acht maanden weer bijeen te komen. De Russen behoefden daarom, volgens Gromyko, geen aanmaning. Deze dag in de Verenigde Naties wekte de indruk dat de Russen de Parijse bot sing niet wensen te beschouwen als een geisoleerd incident maar als een be perkte periode van temperatuurdaling. Wat ook Kroesjtsjefs motieven mogen zyn geweest, zijn afgezant Gromyko wekte de indruk dat toenadering niet waarschijnlijk is gedurende de eerste acht maanden, dat is zolang Eisenhower nog aan het bewind is. Besprekingen mr Bot- Hasluck over Nieuw-Guinea De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, belast met aangelegenheden be treffende Ned. Nieuw-Guinea, mr. Th. H. Bot, heeft gedachtenwissetingen ge had met de Australische minister voor gebiedsdelen, de heer P. Hasluck. Mr. Bot verklaarde, dat deze bespre kingen „in ieder opzicht bevredigend" zijn geweest en dat uitvoerig is gespro ken over de ontwikkeling van de beide delen van Nieuw-Guinea en de daaruit voortkomende samenwerking tussen Australië en Nederland. Geconstateerd werd, aldus mr. Bot, dat een dergelijke samenwerking niet al leen op administratief en technisch ni veau mogelijk is, maar ook in de vorm van persoonlijke contacten met de be- stuurderen wederzijds kan worden be werkstelligd ten nutte van de resp. ta ken in Nieuw-Guinea. In dit opzicht was het bezoek van de heer Hasluck een winstpunt te meer in deze samenwerking, aldus de staatssecre taris. Er zijn tijdens de besprekingen geen speciale beslissingen gevallen. De ge dachtenwisselingen kunnen volgens de staatssecretaris bezien worden als aan sluitend op de reeds eerder geformu leerde en daadwerkelijk uitgevoerde sa menwerking tussen Nederland en Aus tralië. De heer Hasluck is met zijn echtge note per vliegtuig naar Londen vertrok ken. De heer Hasluck, heeft op een pers conferentie nadrukkelijk geweigerd com mentaar te leveren op de defensiemaat regelen die Nederland genomen heeft voor Ned. Nieuw-Guinea. Over de ontwikkeling van Australisch N.-Guinea zeide de heer Hasluck, dat men voorlopig nog niet denkt een poli tieke opvoeding tot zelfstandigheid, om dat deze geen zin heeft, als de twee mil joen Papoeas niet economisch op eigen benen kunnen staan en bovendien naar schatting 500 verschillende talen spre ken. De minister zei evenmin nu reeds te willen denken over een Melanesische unie. Hij deelde ook nog mee, dat de be groting voor Australisch Nieuw-Guinea thans 19 miljoen pond bedraagt. Hier van wordt 5 miljoen door de gebieden zelf opgebracht aan invoerheffingen en ZEER SPECIALE AANBIEDING Nog slechts enkele nieuwe overjarige TYPE KINGSWAY DE LUXE - 6 cyl. LEVERING DIRECT BETALING IN OVERLEG LEKSTRAAT 1-7 DEN HAAG TELEF. 070-853305 - 723953 belastingen, 4 miljoen wordt door de Australiërs zelf opgebracht. De toe komstverwachting hierover is, dat de kosten zullen oplopen tot 30 of 40 mil joen pond per jaar. Koppensnellerij is niet geheel afge schaft. Men zoekt eerst een methode om een eind te maken aan de veten en oor logen tussen de talloze stammen. Thans onderhandelingen, waarbij vee de gang- worden conflicten wel eens opgelost door bare valuta vormt. Een systeem van straffen zal later worden ingevoerd. Advertentie Aan dat gemartel met brandend maagzuur moet U een einde maken. Bennies nemen. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Uw apotheker of drogist verkoopt Rennies. En véél. ,Dit jaar nieuwe dierenbeschermingswet? Vanmorgen heeft dr. mr. W. Hugenholtz, voorzitter van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, in Apeldoorn de algemene jaarvergadering van deze vereniging geopend. Na de aanwezigen, o.w. de burgemeester van Apeldoorn, te hebben welkom geheten, bracht de voorzitter hulde aan de beschermvrouwe der vereniging: HJVI. Koningin Juliana. Vervolgens wenste hij de afdeling Apeldoorn der vereniging geluk met haar 50-jarig bestaan. ONZE MILITAIREN WEER NAAR LA COURTINE Twee divisies van het Nederlandse le ger, met een gezamenlijke sterkte van bijna 28.000 man, zullen, evenals verle den jaar, binnenkort naar de oefenter reinen van La Courtine. in het Franse departement Creuse, vertrekken. Vier brigades zullen deze zomer ach tereenvolgens in de omgeving van La Courtine oefenen. De eerste eenheden komen daar 26 juni a.s. aan. De eigen lijke oefeningen beginnen 8 juli en du ren dan ononderbroken tot 31 oktober. Er zullen dag- en nachtoefeningen wor den gehouden. Er wordt vooral veel gewicht gehecht aan de oefeningen met vechtwagens, waaraan zal worden deelgenomen door 60 zware „Centurion"-tanks en 25 lichte M-24 gevechtswagens. De tanks zullen per spoor uit Nederland naar La Cour tine worden overgebracht. De materiële omstandigheden in de kampementen van La Courtine, die ver leden jaar reeds aanzienlijk werden ver beterd, worden dit jaar nog beter, op dat het mogelijk zal zün er verscheidene duizenden militairen op betrekkelijk ge- riefelüke wijze te huisvesten. Nederland en Frankryk staan op het punt een overeenkomst te sluiten voor het gebruik van de kampementen van La Courtine voor de tijd van vyf jaar. Volgens dit akkoord zou het Neder landse leger elk jaar gedurende drie en een halve maand de beschikking over deze kampementen krügen. Nederland zal de helft van de kosten van instandhouding der kampementen van La Courtine dragen. Advertentie Daarna herdacht de voorzitter de dierenvrienden, die in het afgelopen jaar heengingen, in het bijzonder dr. J. C. A. Fetter, dr. J. P. de Bie, de oud inspecteur J. A. van den Akker, in genieur Felix Ortt en de heer W. R. Drost. Spreker getuigde hiema van zijn blijdschap dat de directeur der vereni ging, de heer G. Nieuwenhuysen, voor zijn werk op dierenbeschermingsgebied benoemd was tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Om dezelfde reden heeft de vereniging kolonel dr. H. J. Weekenstroo tot erelid benoemd. De voorzitter memoreerde daarop met dankbaarheid de hulp die ontvangen was bij de voor mensen en dieren zo noodlottige overstroming van Tuindorp Oostzaan. In dit verband noemde hij de rig aandacht aan het ontwerp-dieren- beschermingswet. Er is alle kans, dat de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer na september a.s. kan plaatshebben. Spreker besloot met erop te wijzen dat Denemarken, Zweden, Zwitserland en Engeland sinds lang een dierenbe schermingswetgeving hebben die onze tegenwoordig bestaande wetgeving een halve eeuw vooruit is. „Nederland wacht met ongeduld en in grote spanning op de wet, die onze die ren beter zal beschermen tegen mis daad en mishandeling. Wij doen dan ook een dringend beroep uit naam vooral ook van de dieren, die zich niet kunnen uitspreken op al onze ministers, staatssecretarissen en Kamerleden te namen van de afdelingssecretaris, de willen bevorderen dat de zo vurig be heer W. A. Nieuwenhuizen, en van twee inspecteurs van de afdeling Amsterdam, de heren Feller en Zweedijk, die zich met de heer Van Balen bijzonder heb ben onderscheiden. Hiervoor is aan de heer Nieuweruhuizen de gouden ere penning der vereniging uitgereikt aan de drie anderen de medaille. De financiële toestand der vereniging aldus dr. mr. Hugenholtz, blijft zorgen baren en slechts de meest noodzakelyke uitgaven kunnen worden verricht. De werkgroep dierenbescherming en op voeding heeft het afgelopen jaar weer belangrijk werk op de scholen verricht. De voorzitter gewaagde met erkentelijk- heid van het begrip dat pers en radio voor de dierenbescherming hebben. Hij zeide verheugd te zyn over de mede werking, die, van de zyde van de kerken wordt ondervonden. Woorden van lof uitte spreker ook voor de rechterlijke macht, die de dierenbeulen gevoelig straft en voor de politie, welke de dierenbescherming krachtig steunt. Na er aan herinnerd te hebben, dat het op 31 augustus a.s. tien jaar gele den is. dat hij de wereldfederatie tot bescherming van dieren mocht oprich ten, wijdde dr. mr. Hugenholtz uitvoe- geerde en zo hoognodig zijnde wet, zo snel en zo goed mogelyk tot stand wordt gebracht, hopelijk nog dit jaar, aldus besloot spreker. Pleisterwerk repareren? van Ceta-Bever IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit JAPANSE OLIE-MIJ VOOR NOORD-SUMATRA Een groep toonaangevende Japanse zakenlieden en maatschappijen hebben de Northern Sumatra Petroleum Deve lopment Cooperation Company opge richt, die zal meewerken aan de weder opbouw en uitbreiding van de voorma lige olieterreinen van de Shell in Noord- Sumatra. De nieuwe maatschappij zal in dit project 18.845 miljoen yen investeren, in de vorm van leveranties en dienst verlening in de komende tien jaar. Als tegenprestatie ontvangt de maat schappij 5.6 miljoen ton ruwe olie, het geen neerkomt op 40 van de verwachte produktiestyging. Verwacht wordt dat de totale produk- tie dezer terreinen in de komende 10 jaar 22 miljoen ton zal bedragen. In mei kwam hierover een overeen komst tot stand tussen de Indonesische Staatsoliemaatschappij „Permina" en vertegenwoordigers van de Japanse be langhebbenden. Deze overeenkomst kreeg de goedkeuring van de Japanse regering. Commandant zeemacht nam afscheid van smaldeel V Woensdagmorgen om elf uur heeft de Commandant Zeemacht Nederland, vice- admiraal G. B. Fortuyn, afscheid geno men van de opvarenden van het smal deel, dat over enige dagen een reis van vlagvertoon gaat ondernemen naar lan den in het Verre Oosten en Ned. Nieuw- Guinea. Dit geschiedde aan boord van H.M. Karei Doorman te Rotterdam, waarbij deputaties van de andere schepen van dit smaldeel, H.M. jager Limburg en H.M. Groningen, aanwezig waren. Na de op het vliegdek aangetreden beman ningsleden te hebben geïnspecteerd, sprak de Commandant enige woorden ten afscheid. Hij hoopte dat allen in de verst afgelegen delen van ons Rijk zul len bewyzen, dat het moederland zich wel bewust is van zijn taak. „Ik weet dat uw komst in Ned. Nieuw-Guinea met blydschap tegemoet worden gezien", al dus de commandant. Hy wekte de bemanningen op, ook in de andere te bezoeken landen als waar dige vertegenwoordigers van de Konink lijke Marine en van Nederland op te treden. Hierna sprak de Commandant, die omstreeks 1 oktober zijn functie van Commandant Zeemacht Nederland zal neerleggen, een persoonlijk woord van afscheid. „Na 38 jaar bij de Marine ge diend te hebben zal ik over enkele maanden de dienst met pensioen ver laten. Wanneer u terugkomt, zal ik u CERTINA EN PRISMA HORLOGES (Mr. HORLOGEMAKER) HAARLEMMERSTRAAT 126 - LEIDEN (t.o. de Donkersteeg) Geen beslissing wegens te weinig leden (Van onze parlementaire redacteur) Teneinde het hoofd te kunnen bieden aan het tekort aan onderwijzers bij het Ulo, heeft de Tweede Kamer woensdag in het algemeen haar instemming betuigd met het ontwerp waardoor het mogelijk wordt tot 1 januari 1964 wettelijk niet- bevoegde onderwijzers bij het Ulo aan te stellen. Toen het aankwam op het nemen van beslissingen bleken daarvoor echter niet voldoende leden meer aan wezig te zyn. Ongeveer 125 van de 150 Kamerleden waren tegen zes uur 's avonds niet meer present. De stemmingen werden daarom uitgesteld tot volgende week dinsdag. JONGETJE TE ROTTERDAM VERDWENEN (Speciale berichtgeving) Sinds woensdagmiddag wordt vermist de 8-jarige Matthias van Dijk uit Rot terdam. Men heeft de jongen voor het laatst gezien toen hij niet ver van de ouderlijke woning aan de Aelbrechts- kade stond. Matthias is volgens de ouders beslist geen kind dat zou weg lopen. zodat moet worden aangenomen dat hij door iemand is meegenomen. De politie heeft zowel woensdag als don derdag de Spaanse polder, welke zich vlakbij Matthias' woning bevindt, afge zocht. waarbij ook van een speurhond gebruik is gemaakt. Er is echter daar en ook op andere plaatsen waar werd gezocht geen spoor van het kereltje ge vonden. niet meer officieel kunnen verwelkomen. Vermoedelijk sta ik dan in een bur gerpak aan de kant te kijken wanneer u de Waterweg opstoomt". Het is in de eerste plaats de bedoe ling - en daartegen heeft niemand be zwaar - onderwijzers aan een Ulo-school, die niet in het bezit zyn van de akte van bekwaamheid voor Frans, Duits, Engels, wiskunde of handelskennis, toch met het geven van onderwys in een of meer van deze vakken te belasten, in dien zij in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer. De meningen waren ech ter verdeeld over het voorstel om tevens in uitzonderingsgevallen de aanstelling mogelijk te maken van vakonderwijzers die niet in het bezit zijn van de ver eiste bevoegdheden, maar die op andere gronden geschikt kunnen worden ge acht tot het geven van onderwys in vreemde talen, wiskunde of handelsken nis. Niemand was er enthousiast over en de heer Kleijwegt (PvdA) verklaarde dat zyn fractie in ieder geval zal tegen stemmen. Het theoretisch tekort aan onderwijzers bij het Ulo bedraagt 3 en met betaald overwerk, zoals nu de bedoeling is, zouden de problemen kun nen worden opgelost. Minister Cals maakte erop attent dat het aantal Ulo-leerlingen is verdubbeld van 141.000 tot 280.000. Door het tekort aan leerkrachten heerst er nu een nood situatie. Elke maatregel om daarin ver betering te brengen, moet worden aan gegrepen. De onbevoegden zullen telkens niet langer dan voor een jaar vergun ning krjjgen onderwijs te geven, uiterlijk tot 1 januari 1964. Èr is op aangedron gen uit gemeentelijke onderwyskringen in de grote steden. Het gaat om het ge ven van onderwys gedurende enkele uren per week. Van de beloning van overuren ver wacht de minister veel en dan behoeven geen onbevoegde onderwyzers bij het Ulo te worden aangesteld, maar voorko men moet worden dat het in een nood situatie, zoals bijv. in Rotterdam heerst, niet mogelijk zou zyn. Het schoolbe stuur of het gemeentebestuur zal in de eerste instantie beoordelen of een onbe voegde leerkracht toch vergunning kan krijgen les te geven en daarna oordeelt nog de onderwijs-inspectie. De minister verwacht dat het ten hoogste om enkele tientallen onderwyzers gaat, maar in de noodsituatie moet iedere mogelijkheid worden aangegrepen. Overigens dient men te bedenken dat er ook buiten het onderwijs een tekort heerst aan kwali tatieve krachten. Staatssecretaris Stu- benrouch vulde nog aan dat het tekort aan onderwyzers vooral heerst in Zee land, op de Zuidhollandse eilanden, in het midden en in het oosten van ons land. Aan de wens van de Kamer voor de akte-studie herexamens en vrystellingen toe te staan, hoopt hy gestalte te ge ven. Aan het vervullen van een halve betrekking door gehuwde vrouwen, zit ten nogal bezwaren, maar in de prak tijk gebeurt het al. Het geven van gro tere studiebeurzen aan kweekschoolleer lingen die zich verplichten drie jaar na afloop van hun studie onderwijs te ge ven in een afgelegen streek, vond de staatssecretaris te ver gaan. Het tast de vryheid aan en het is onbillijk.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15