RIJWIELEN K.L.M. neemt derde plaats in op ranglijst der maatschappijen "ANTALON WEEK MAISON SPIER Zeven jaar voor tandarts Robbé wegens oplichterij in bezetting Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 mei 1960 Vierde blad no. 30058 Straaltijdperk brengt grote ontwikkeling In de vanmiddag in het restaurant „De Wijde Wereld" in het stationsgebouw van de luchthaven Schiphol gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de KLM heeft de president-directeur dezer luchtvaartmaat schappij, de heer I. A. Aler, in een toespraak meegedeeld, dat zijn maatschappij zich met het in 1959 bereikte omzetcijfer van meer dan een half miljard gulden, tot de grootste luchtvaartmaatschappijen ter wereld mag rekenen. In het inter nationale luchtvervoer, aldus de heer Aler, neemt de K.L.M., na de „Pan American World Airways" en de „British Overseas Airways Corporation", de derde plaats in op de ranglijst van maatschappijen. Sprekende over het luchtnet van zijn maatschappij merkte de heer Aler om. op: „Toch zijn er nog enkele internatio nale routes, waar wij niet aan het lucht verkeer deelnemen. Vooral 'n route tus sen Nederland en de Westkust van Noord-Amerika achten wij een noodza kelijke aanvulling op ons net. Wij me nen, dat de reizigersstroom tussen Ne derland en Californië een dergelijke KLM-lijn alleszins zou rechtvaardigen. Wij betreuren het dan ook zeer, dat aan het verzoek der Nederlandse regering tot het verlenen van rechten voor deze dienst geen gevolg wordt gegeven. Wij blijven echter vol goede moed dat dit binnen niet te lange tijd zal mo gen gelukken De heer Aler zei. dat de KLM, naast de lijn op Californië, ook plannen heeft voor uitbreiding van haar luchtnet op andere routes. Vooral nieuwe lijnen naar Afrika hebben de aandacht van de bi; MAISON SPIER By aankoop van een PANTALON de 2e voor de 1/2 PRIJS. KOLBERTS ook in lichtgewicht 27.50 en hoger. RECLAMEPRIJS in KOSTUUMS 79.85 en hoger. Alléén by koopt U met plezier. Haarlemmerstraat 109 t.O. BATA, LEIDEN. Zichtzendingen op aanvraag. maatschappij. Binnenkort hoopt de maatschappij een nieuwe lijn te openen naar Monrovia via Casablanca en Co nakry. „Wij zitten nu midden in het straal- tijperk. aldus de heer Aler. „Dat tijdperk betekent voor ons, dat wij in de eerstko mende jaren een ontwikkeling zullen doormaken, die wellicht nog groter zal zijn. dan die in de afgelopen jaren." „Samenwerking met andere maat schappijen, tot verdere ontwikkeling van de luchtvaart in gebieden buiten Eu ropa, is een activiteit, die," aldus de heer Aler. „wij ook elders met vrucht uitoefe nen." Hij noemde in dit opzicht de sa menwerking met „Air Ceylon" en met een Columbiaanse maatschappij, de R.A.S. „onze ervaringen met deze sa menwerkingsprojecten zijn goed." De heer Aler zei, na het tarieven- vraagstuk te hebben belicht, wel te mo gen concluderen dat in het algemeen de luchtvaart, door de technische ontwik keling op de voet te volgen en de ta riefstelling aan te passen aan de econo mische mogelijkheden, de publieke zaak goed dient. „Wij zullen naar mijn vaste overtuiging, zolang wij aan deze beide beginselen blijven vasthouden, ons aan deel in de wereldluchtvaart kunnen be houden." Wat de tot dusver in 1960 bereikte re sultaten van de KLM betreft, deelde de heer Aler mee, dat het kwartaalverslag over de eerste drie maanden een beter resultaat toont dan dat over het eerste kwartaal van 1959. De cijfers van het nu lopende tweede kwartaal zijn nog maar zeer gedeeltelijk en nog in voorlopige vorm bekend. Zij wijzen wel in de rich ting. dat de maatschappij een drukke zomer zal krijgen, vooral dank zij het geleidelijk verder toenemende aantal diensten met straalvliegtuigen. Chinezen bereiken top van Everest Twee Chinese en een Tibetaanse berg beklimmer hebben de top van de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, be reikt. Dit geschiedde op 24 mei om 21.20 uur (Ned. tijd). Deze Chinese verovering van de top, welke 8.832 meter boven het zeeniveau uitsteekt, betekent de eerste bekroning van de pogingen om de top van de noor delijke kant van de berg in de Himalaja te bereiken. De noordelijke kant van de Everest werd tot dusver door de Weste lijke bergbeklimmers als onbegaanbaar beschouwd, aldus „Nieuw China". De leden van de expeditie, „onder leiding van de communistische partij", demon streerden een „weergaloos revolutionair enthousiasme", overwonnen het ernstige zuurstofgebrek op de grote hoogten, trot seerden temperaturen van 40 graden Celsius onder nul en „getuigden ten volle van hun geest van collectivisme en pa triottisme by het behalen van deze schitterende overwinning". De top van de berg werd (zonder „weergaloos revolutionair enthousias me") voor het eerst op 25 mei 1952 be reikt door Sir Edmund Hillary en de Sjerpa Tensing, leden van een Britse expeditie onder leiding van Sir John Hunt. Zij klommen langs de zuidzijde. Een expeditie onder leiding van de Zwitser Max Eiselin is er op 13 mei in geslaagd de Dhaulagiri, een 8.167 meter hoge bergtop in de Himalaja, te beklim men. Het was de hoogste van de nog niet beklommen bergen. Er is zeven maal eerder gepoogd de top te bereiken. De Dhaulagiri of Witte Berg ligt ruim 300 km. van de Mount Everest verwijderd. De Zwitserse expeditie .elf man sterk, was een gemengd gezelschap. Onder de leden bevonden zich o.a. een architect, een voedseldeskundige en een Poolse arts. Max Eiselin, de leider, is sportjour nalist. De expeditie maakte voor het ver voer van voorraden gebruik van een licht vliegtuigje dat door een piloot van de Zwitserse luchtmacht werd bestuurd. Deze maakte landingen tot op 4800 meter hoogte en vestigde daarmee nieuwe re cords op dit gebied. Bij vroegere pogin gen om de Dhaulagiri te beklimmen zyn drie mensen om het leven gekomen. recht meer in dit land Jongen wondt onders ernstig met dolkmes „Radio speelde te hard" (Van onze Haagse correspondent) Gistermorgen om even over half 12 heeft *n 16-jarige jongen uit de Wildenborghstraat te Den Haag zijn vader en moeder na een hevige woordenwisseling, gevolgd door een korte worsteling, met een dolkmes neergestoken. De vader heeft, hoewel ernstig gewond, in een op het Heeswijkplein gelegen cafetaria de politie en de GG en GD gebeld, die spoedig ter plaatse waren om de beide slachtoffers naar het ziekenhuis aan de Zuid wal over te brengen. Hier bleek, dat de moeder dolksteken in de hartstreek had opgelopen, terwijl de vader nabij de longen werd ge troffen. Na behandeling kon de moeder huiswaarts keren; de vader was er echter ernstiger aan to£ en werd ter observatie opgenomen. De dader vluchtte na zijn ver schrikkelijke daad het huis uit en is nog niet gevonden. Heftige woordenstrijd j Het drama speelde zich af in de woon kamer van de familie aan de straat. Het gezin was, gezien de vrije dag ietwat laat opgestaan. Terwijl de moeder in de keu ken bezig was voor het eten te zorgen, zaten vader en zoon in de kamer. Toen de vader aanmerkingen maakte, dat de radio te hard speelde, ontstond een hef tige woordenstrijd, waarbij de zoon zijn dolkmes te voorschijn haalde, waarmede hij zijn vader bedreigde. Deze trachtte hem het mes afhandig te maken, doch voordat hij erop bedacht was had zijn zoon hem reeds enige steken in de borst toegebracht. De moeder kwam op het la waai van de worsteling naar de kamer gelopen en trachtte de vader en zoon te scheiden. De jongen was echter door het dolle heen en ook zijn moeder bracht hij stekend in de borst toe. Toen de jongen de gevolgen van zyn vreselijke daad zag geraakte hij in pa niekstemming. Hij rende de straat op en terwijl zyn vader inmiddels op de fiets naar de cafetaria op het Heeswijkplein reed, maakte hij zich uit de voeten. Vreemd er in zich zelf gekeerd De jongen staat in de buurt bekend als vreemd en in zichzelf gekeerd. Hij ging weinig om met jongens van zijn eigen leeftijd. Weliswaar nam hij wel eens deel aan het gemeenschappelijke voetbalspel op het plein, doch zijn ge sloten karakter noodde niet tot mede deelzaamheid. Uit alles blijkt, dat hij een zeer moeilijke jongen is, die zich weinig door zyn ouders laat zeggen. Reeds meer malen waren moeilijkheden voorgeko men, doch deze konden door toegeven van de ouders veelal in goede banen wor den geleid. Gistermorgen echter kwamen zyn reeds lang opgekropte gevoelens tot een plotselinge uitbarsting. De jongen is reeds enige tijd geleden met de politie in aanraking geweest voor een klein mis- ■ryf- Een en ander verwekte in de anders zo rustige flatbuurt veel opschudding. Toogdag geref jeugd De Bond van Gereformeerde Jeugd verenigingen heeft gisteren in Barneveld de eerste toogdag gehouden sinds het bestaan van de Bond, die tot stand kwam uit de fusie van de Bond van Meisjesverenigingen op Geref. grondslag en de Bond van Jongelingsverenigingen up Geref. grondslag. De eerste bondsdag, begunstigd door stralend weer, werd door ongeveer 16.000 jongeren uit alle delen van ons land bezocht. De massa meeting in de openlucht vond plaats op de koewei van het landgoed „De Schaf- felaar". Het programma begon met de hemel vaartsviering waarbij ds. G. N. Lammens uit Rotterdam als voorganger optrad. De presidente van de Bond, mej. Rie van Doorn, sprak hierna een wel komstwoord tot de vele duizenden. Nadat telegrammen naar het Koninklijk Huis waren verzonden, sprak dr. B. Rietveld uit Den Haag over „Grote vaart of bin- nenschipperij". Onder leiding van Johan Bodegraven werd in de straten van Barneveld een wedstrijd voor alle aan wezigen gehouden. Het hoogtepunt van het middagprogramma was een spel „Totdat Hij komt" van A. Romijn uit Amsterdam, onder regie van Johan Bodegraven. Na een militaire show door de kapel TWEEDE KAMER KEURDE WIJZIGING LOONGRENS GOED (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft woensdag zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp aangenomen tot verhoging van de loongrens voor de sociale verzekerin gen van f 6.900.tot f 7.450.ingaan de 1 januari 1960. Tevens is in het wets ontwerp bepaald dat de loongrens auto matisch wordt gewijzigd indien het in- dex-cyfer van de lonen of de kosten van levensonderhoud met meer dan 3 is gedaald of gestegen. De peildata zijn resp. 31 juli en 15 augustus, maar de wij ziging van de loongrens gaat altijd pas in per 1 januari. Aangenomen is een (gewijzigd) amen dement, volgens hetwelk de regering bij algemene maatregel van bestuur, dus buiten het parlement om, de loongrens ook kan wijzigen indien daartoe een bij zondere aanleiding bestaat. De wijziging van de loongrens mag dan echter ook al leen op 1 januari ingaan, opdat in ieder geval gedurende een jaar zekerheid be staat wie wel en wie niet onder de so ciale verzekering valt. Alleen de VVD stemde tegen het amendement; zij was ook tegen de auto matische wijziging van loongrens. van de Koninklijke Luchtmacht onder leiding van kapitein H. F. W. van Die penbeek, werd het programma in de avonduren besloten met een ruiter- demonstratie van landelijke rijverenigin- gen. ,Er bestaat geen Voormalige vriendin kreeg vier jaar (Van onze Parijse correspondent). „Er bestaat geen recht meer in dit land. Ik ben onschuldig". Dat waren de woorden, in grote woede uitge schreeuwd, waarmee de mondaine Pa rijse tandarts Pierre Robbé in de nacht van woensdag op donderdag de uit- der grootste advocaten van de Parijse rechtbank ,die hem tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld had. Ook een der grootste advokaten van de Parijse balie, mr. Maurice Garcon, had hem tijdens een pleidooi van twee uren niet schoon weten te wassen van de verden king, dat hij achttien jaar geleden, on der de Duitse bezettingstijd, een dubbel leven geleid en een hoofdrol gespeeld had als opperhoofd van een gangster bende die zich specialiseerde in het af persen van miljoenen-bedragen ten kos te van zwarthandelaren en andere eco nomische collaborateurs. De klanten van de bende werden eerst naar een woning in een der duurste wijken van Parijs gelokt, waar ze hun bankbiljetten tegen staven goud die in werkelijkheid koper waren hoop ten in te kunnen wisselen. Hoopten, want alvorens de transactie haar be slag kreeg, hadden pseudo-politieinspec- teurs hun symbolische duit ook al in het zakje geworpen en mochten de slachtoffers zich nog gelukkig prijzen ongeschonden hun haardsteden weer op te kunnen zoeken, zij het dan ook na tuurlijk dat ze intussen van him zware last aan bankbiljetten waren bevrijd. Enkele van de medeplichtigen van de tandarts-bendeleider werden op vrije voeten gesteld na een veroordeling voor de tijd van hun voorarrest. De voorma lige vriendin van Robbé, Liliane Capra, die haar vroegere minnaar bij de poli tie had aangegeven, werd tot een ge vangenisstraf van vier jaar veroordeeld. Zelfs de bescheiden hoop na zijn zeven jaren afzondering zijn bloeiende praktijk in de Parijse mondaine en ar tiestenkringen nog eens te zullen kun nen hervatten, is Pierre Robbé nauwe lijks gelaten. Behalve tot de kosten van het proces werd hij namelijk ook nog veroordeeld zijn slachtoffers, die hij achttien jaar geleden zo virtuoos had opgelicht, in nieuwe franken schadeloos te stellen! Miljoenen, die de fiscus indirect toch wel weer in handen hoopt te zullen krijgen, aangezien ze. als gezegd, van zwarte smetten niet geheel zuiver zijn. CHAUFFEUR REED ZICH HET ZIEKENHUIS IN Zwaar aan hals gewond (Speciale berichtgeving) Een 29-jarige chauffeur te Rotterdam heeft zich in de vooravond voor Hemel vaartsdag met een gestolen auto en zeer waarschijnlijk onder drankinvloed het ziekenhuis ingereden, 's Morgens had hij de gevangenis verlaten, waar hij een straf had uitgezeten. Niet ver van het hoofdbureau van politie had hij een grote personenauto gestolen en is ermee naar Rotterdam-Zuid gereden waar hij een fietspad opreed. Op dat moment fietste er het echtpaar Bakker-Brand uit Dordrecht. Zowel de man als de vrouw werd aangereden. Gelukkig waren de gevolgen voor hen niet ernstig. Hun verwondingen konden ter plaatse worden verbonden. De dolle chauffeur reed verder het rijwielpad op i en botste met de wagen tegen een licht- mast. Daardoor kreeg de auto zo'n duw, dat het voertuig over de rijbaan schoot, i De auto reed dwars door een schutting de werf van P. Smit jr aan de Stadion- weg op. Hier remden grote stukken ijzer 1 zijn vaart verder af. Uit het wrak werd de chauffeur hevig bloedend gehaald Hij was zwaar aan de hals gewond. Direct werd hij naar het Zuiderzieken huis gebracht waar hem bloedtransfusie werd toegediend. PREMIER YAN MALAKKA BEZOEKT ONS LAND De premier van Malakka, Abdoei Rah- mann die thans in ons land vertoeft, heeft verklaard, dat hij in Brussel ver nomen had, dat zyn regering geweigerd had landingsrechten te verlenen voor twee Nederlandse dakota's van de Ma rine Luchtvaart Dienst, die op weg zijn naar Ned. Nieuw-Guinea. „Het zyn waarschijnlijk politieke redenen ge weest", zo verklaarde hij, „die onze re gering tot dit besluit hebben gedwongen, maar aangezien ik zelf afwezig was, kan ik hierover niet oordelen". In Duitsland en België, welke landen de premier van Malakka reeds heeft be zocht, heeft men erin toegestemd de ambassadeur van Malakka in Parijs die deel uitmaakt van zijn gezelschap te erkennen als de vertegenwoordiger van het iand. „Ik hoop" zo zei de pre mier. „dat ook de Nederlandse regering hiermee instemt. Wij hebben een ny- nend tekort aan mensen, vooral geleerden en technici kunnen we hard gebruiken. Ook Nederlanders zyn van harte wel kom De premier verklaarde ook. dat de mogelijkheid bestaat, dat hy met de Nederlandse regering overleg zal plegen over een eventueel handelsakkoord tus sen beide landen. „De Nederlandse be langen in Malakka", zo zei hij, „zijn niet te onderschatten". Shorts Badpakken Zomerpantalon? Het Amerikaanse tcansportvlieg- tuig. dat vorige week door de Rus sen boven Oost-Duitsland tot een landing werd gedwongen, is woens dag op het Amerikaanse vliegveld bij Wiesbaden teruggekeerd. Be manning en passagiers verlaten het toestel. A. DE WIT's Handelshuis OUDE VEST 111, LEIDEN, TEL. 25328 sport hu is v.d. iStaciy Fout in midas De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat er een fout is ontstaan in de uitrusting die inlichtingen moet uitzenden van de Midas-satelliet. Men hoopt de instrumenten te kunnen her stellen door signalen van de grond af. HcJt systeem dat moet waarschuwen voor raketten kan als gevolg van deze fout niet worden beproefd door middel van de voorgenomen raketlanceringen en hitte-ontwikkeling op verscheidene plaatsen waar de satelliet over komt. Sluit Engeland zich aan bij KSG en Euratom Uit gezaghebbende bron in Londen verluidt dat de Britse regering op het ogenblik de voor- en nadelen overweegt van Britse aansluiting bij de Europese Gemeenschap voor kolen en staal (KSG) en Euratom, twee van de drie gemeen schappen die zijn gevormd door Neder land, België. Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië. Een besluit zou nog niet zyn bereikt. Vooraf zou de Britse regering overleg willen plegen met de landen van de Europese Vrijhandels associatie (EVA), die vorig jaar mede op Brits initiatief is opgericht als tegen- I hanger van de Europese economische ge meenschap. (Euromarkt). De Britse regering zou echter niet overwegen ook lid te worden van de j Europese Economische Gemeenschap. Premier Macmillan verklaarde giste ren in het Lagerhuis, dat Engeland in geen geval de indruk mocht wekken dat het zijn partners in de EVA nu reeds ging loslaten om alleen met de zes tot overeenstemming te komen. GROOTSCHEEPS OFFENSIEF TEGEN OPSTANDELINGEN Het Indonesische leger is een groot scheeps offensietf begonnen tegen de laatst overgebleven opstandelingen in Zuid-Celebes. aldus een mededeling van een legeraanvoerder in Makassar. Er zouden reeds vijf steden zyn gezuiverd. Van noord en zuid is een nijptangbe weging ingezet in de richting van het gebied waar de leider van de Daroel Islam, Kahar Moezakkar zyn hoofd kwartier heeft. Mig-15 straaljagers staan de leger eenheden bij in hun acties. Volgens het leger zijn vele opstandelingen gedood, maar ook zijn enkele militairen gesneu veld. Volgens het Indonesische leger heeft Kahar Moezakker, vier van zijn staf-of ficieren verleden maand laten execu teren, omdat zij zich aan de regerings troepen wilden overgeven. Twee van de \ier werden met name genoemd: luite nant-kolonel Andi Masse en kapitein Abdoei Hairoen. De namen van de an dere twee werden niet bekend gemaakt. Zowel Masse als Hairoen waren tij dens de revolutie van 1945 bevelvoe- j rende officieren. Zij werden door de Nederlanders bij verstek ter dood ver oordeeld. Dit is dan de zware Midas-satel liet, die als voorloper van een net van waarnemings-kunstmanen de zer dagen door de Amerikanen werd gelanceerd. Met deze Midas kunnen raket-lanceringen ogenblik kelijk worden waargenomen en naar controlestations op aarde worden doorgeseind. De foto toont de laat ste voorbereidingen voor de start. Het bovenste deel is de eigenlijke satelliet, het onderste deel de twee de raket-trap, de Agena. waarvan Vanmorgen heeft Abdoei Rahmann een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister-president en aan de minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns In het Huis ten Bosch gebruikte hij met H.M. Koningin Juliana de lunch de stuur raketten van de aarde af: Morgenavond zal hem een diner worden bediend kunnen worden. aangeboden door de Nederland ring. Zondagmorgen vertrekt de p. mier van Malakka naar Londen. RECHTZAKEN ZES JAAR GEËIST TEGEN „TEGELMANIAK" (Speciale berichtgeving) Zes jaar gevangenisstraf m.a. en voor de regering heeft de officier van Justi tie bij de Haarlemse rechtbank, mr. H. Lagerwaard geëist tegen een 37-jarige kok zonder vaste woon- of verblijfplaats, die ervan verdacht wordt tussen sep tember en januari in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht 68 inbraken te hebben gepleegd. Bij de po litie en Justitie staat hij bekend als de „tegelman" of de „tegelmaniak". Hy opereerde in villawijken. Als hij had geconstateerd dat in een bepaald huis de bewoners niet thuis waren, nam hy een tegel uit het trottoir en drukte daarmee een ruit in. Hij had het hoofd zakelijk voorzien op geld, sieraden en andere kostbare voorwerpen. In totaal maakte hij ongeveer f. 60.000 buit en hij richtte vooro ngeveer 10 mille schade aan bureaus, secretaires en kasten aan. Uitspraak dinsdag 6 juni. GROTE FABRIEKSBRAND TE ASTEN (N.-Br.) Schade vier ton Woensdagavond om ongeveer half tien is brand uitgebroken in een der loodsen van de strohulzenfabriek „Asten Straw- works" in Asten (N.-Br.). De brandweer was na het alarm binnen enkele minu ten met groot materiaal ter plaatse, doch toen stonden de beide stroloodsen reeds in lichterlaaie. Met behulp van 'n nevelspuit, slangen op de waterleiding en autospuiten slaagde men er in de fa- briek te redden. De grote loodsen, met een oppervlakte van 2500 m2 brandden echter geheel uit. Enkele gevels stortten in. 600.000 kg stro en enkele tonnen hulzen gingen ver loren. Voorts werden ook enkele vracht wagens, een tractor, een transportband, een persmachine en een snijmachine vernield. De schade bedraagt ongeveer vier ton. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. Omdat de fabriek be houden is gebleven zou de produktie voortgang kunnen vinden, indien men echter nog stro zal kunnen kopen, het geen niet waarschijnlijk is. Men ver wacht met de aankoop van stro tot de volgende oogst te zullen moeten wach ten. De brand werd door duizenden men sen gade geslagen. ONTSTORINGSBESLUIT 2 JUNI IN WERKING Met ingang van 2 juni a.s. zullen de eigenaars van auto's, scooters, motor fietsen en brommers moeten voldoen aan de eisen die de wet stelt ten aanzien van de ontstoring, waarschuwt de ANWB. Na deze datum mag de ontsteking van de verbrandingsmotor geen hinderlijke omroepstoring" meer opwekken binnen een afstand van 10 meter van een TV- toestel, aldus een „vrije vertaling" van het betreffende wetsbesluit. Om te voldoen aan de wettelijke eisen, die zyn ingesteld om zowel de met mobi lofoon werkende instanties, als de bezit ters van een TV-ontvanger te vrijwaren van hinderlijke storingen in geluid of beeld, zal men als eigenaar van een mo torvoertuig maatregelen dienen te ne men, maatregelen die echter niet inge wikkeld of kostbaar zyn. Hoewel de ANWB de indruk heeft dat de politie, de eerste weken na 2 juni soepelheid zal betrachten ten aanzien van de overtreders van het „wetsbesluit aangaande de ontstoring", dienen de be rijders van motorvoertuigen zo snel mo gelijk hun voertuig aan te passen aan de nieuwe maatregel door het aanbrengen van ontstoringsapparaten van een bona fide fabrikaat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13