Laatste nieuws Openhartig Belgisch pleidooi voor samengaan EEG en EVA Pleidooi voor decentralisatie Raad Warmond ging akkoord met voorstel inzake spoorovergang ÏÏQ2N 1 Historische gebeurtenis Kleine landen baat bij een groter Europa (Van onze Haagse redactie) Een rede welke de ere-secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken te Brussel, J. C. baron Snoy et d'Oppuers, gistermiddag in Den Haag voor het comité Benelux hield, werd zowel door het Tweede Kamerlid mr. F. C. van Dijk als door prof. dr. P. Kuin een historische gebeurtenis genoemd. Die kwalificatie was vooral een gevolg van de openhartigheid waarmee de Belgische spreker heeft gepleit voor een actieve rol van de Benelux ter verkrijging van een werkelijk groot-Europees verband. „Het is de taak van de Benelux te waken voor de veiligheid van de organisatie voor de Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). waarvan het bestaan thans wordt bedreigd, terwijl zij de bron is van alle banden van economische samenwerking in Europa sinds de oorlog", aldus baron Snoy. Spreker hield in het bijzonder een pleidooi voor een samengaan tussen de zes en de zeven. Sinds twee jaar hebben de Beneluxlanden immers ernstige ont goochelingen gekend bij de onderhan delingen met de andere deelstaten van de O.E.E.S.. Geen enkel terrein van ver standhouding werd tot nu toe gevonden. Frankrijks houding is daar zeker mede schuldig aan. maar ook heeft de Euro pese commissie weinig gewerkt als de onpartijdige bemiddelaarster en coör dinatrice: zij bleef met haar voorstellen meestal dicht bij het Franse standpunt. „De fundamentele vraag welke wij ons j vandaag moeten stellen", aldus baron Snoy, is tweevoudig: hoe groot is het risico dat wordt gelopen door een blij- vende verdeling van Europa en wat is het risico van een Europa, dat in feite Frans zou zijn? Om aan het laatste te ontkomen is het noodzakelijk dat de Eu ropese commissie onafhankelijker zal optreden dan tot nu toe het geval was. Het risico van een verdeeld Europa is vooral psychologisch en politiek. Wij moeten dus blijven streven naar een groot Europa, het enige evenwichtige en rechtvaardige voor kleine landen. Daar toe moeten wij alle middelen welke in het verdrag van Rome dat de Euro- markt regelt besloten zijn gebruiken. Daarin wordt de aansluiting van elke andere Europese staat open gelaten. Het is nogal eigenaardig, dat sommigen wil len volhouden dat het enige echte Eu ropa dat van de zes zou zyn. Baron De Snoy betoogde vervolgens, dat de tegenstellingen tussen de zes en de zeven in werkelijkheid minder groot zijn dan ze op het eerste gezicht door gecompliceerde redeneringen lijken. OEGSTGEEST Oud-Oegstgeestenaar promoveerde Onze vroegere plaatsgenoot de heer D. P. Blok, thans wetenschappelijk mede werker voor de naamkunde bij het bu reau voor het onderzoek van het Neder lands volkseigen van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen te Amsterdam, is gistermiddag aan de Gemeente Universiteit van Amster dam gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Een diplomatisch onderzoek van de oudste particuliere oorkonden van Werden". Promotor was prof. dr. J. F. Niermeyer, hoogleraar in de algem. en vaderlandse geschiedenis van de middel eeuwen. Het proefschrift werd uitgegeven met steun van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek. VOORSCHOTEN P.V. DE ZWALUW De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven op 22 mei. Door het slechte weer in Frank rijk werden de duiven op maandag 23 mei om 5.30 uur in vrijheid gesteld met zuidwesten wind. Aankomst eerste prijsduif 10.37.51 uur, snelheid 1348,83 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 11.19.37 uur, snelheid 1187.90 meter per minuut. Uitslagen: J. P. v. d. Assem 1-5, P. N. van Wissen 2-3-7, P. J. d'Haens 4, H. Schoo 6, H. v. d. Wal 8, A. de Graaf 9. P. Aertssen 10. Morgen sportfeest De Voorschotense Sportraad organi seert op Hemelvaartsdag in het Burge meester Van der Hoevenpark een gym- nastiekdemonstratie, een korfbalwed strijd,, handbal-, baskettball-, voetbal en tenniswedstrijden. Opmars van de deelnemers om 1.30 uur met de beide harmonieverenigingen Benvenuto en St.-Laurentius vanaf de speelweide in de Prinses Margrietlaan naar het Sportpark. Daar vindt de ope ning plaats door burgemeester L. de Kool. Na de opening worden 200 duiven losgelaten van de duivensportvereniging „De Zwaluw". Volkstelling Het gemeentebestuur van Voorscho ten wijst erop, dat ook in Voorschoten op 30 en 31 mei en op 1 en 2 juni aan alle woningen tellers zullen komen, die voorzien zullen zijn van legitimatiebe wijzen. De uitgereikte vragenlijsten moe ten worden ingevuld naar de stand op 31 mei, 's nachts om 12 uur. De vragen lijsten worden achtergelaten, om ook die bewoners, die uitsluitend 's avonds thuis zijn in de gelegenheid te stellen zelf de vragen te beantwoorden. Bij de vragen- MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 25 mei Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld-EdeWeekaanvoer ca. 900.000 stuks, waarvan er thans 365.610 werden geveild. Handel kalm. No tering: eieren van 40/50 gr. 7.05-8.13, 45/50 gr. 8.50-9.64, 50/55 gr. 9.80-10.42. 5560 gr. 10.43-10.96. 60/65 gr. 11.01-11.19, 65/69 gr. 11.31-11.51, alles per 100 stuks. Eierveiling S.B.E.Aanvoer 766.658 st. Handel kalm. Notering: eieren van 38/60 gr. 6.80-10.63, 60/65 gr. 10.72-11.20, eende- eieren van 59/65 gr. 9.04-9.78, 65/70 gr. 9.99-11.50, 70/75 gr. 11.65-11.90, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.200.000 stuks. Na kalm begin redelijke handel. Notering: kippe-eieren van 59-65 gr. 11-11.60, alge mene prijs 11.30 per 100 stuks, kiloprijs 1 85, basis 61,5 gr., henne-eieren van 40/ 52 gr. 7.25-10. GOUDA. 25 mei Kaasmarkt: Heden zijn aangevoerd 69 partijen. Eerste kwa liteit noteerde 1.85-1.95, tweede kwaliteit 1.75-1.84, extra kwaliteit 1.96-2.12, alles per kg. Handel was klam. WOERDEN, 25 mei Kaasmarkt: Aan voer 27 partijen. Notering: eerste kwali teit 1.85—1.95, tweede kwaliteit 1.771.84, extra kwaliteit tot 2.-. Handel matig. WOERDEN. 25 mei Jongveemarkt: Aanvoer 29 biggen, 320 lammeren. Note ring: biggen 4858, lammeren 4565. Handel redelijk. Met name geldt dit voor het argu ment, dat er een groot onderscheid zou bestaan tussen de politieke harmoni satie van de zes en de sociale van de zeven. In beide gevallen is het goederen verkeer volledig vrij, het verschil is dat de zes naar een gemeenschappelijk bui tentarief streven, terwijl de zeven iede re deelstaat vrijlaat in het jegens derde landen toe te passen tarief. Spreker ge loofde echter niet, dat het in het laat ste stelsel mogelijk zou zijn een aan passing van de verschillende tarieven tegen te houden. „Ik geloof, dat deze formule ten opzichte van een gelibera liseerde wereldhandel veel beter is dan die van een douane-unie, welke sommige landen ertoe brengt hun tarieven te verhogen. Het komt me vreemd voor, dat Amerika en Canada dit aspect van de werkelijkheid tot nu toe niet hebben opgemerkt". Baron de Snoy besloot zijn rede dan ook met een uiteenzetting waarin hjj te kennen gaf, dat de samensmelting van de E.E.G. en de vrijhandelszone véél meer een kwestie van techniek dan van beginsel zal zijn. lijsten is een toelichtingsblad gevoegd, dat nauwkeurig geraadpleegd moet wor den voor de vragen worden ingevuld. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de vragen niet gesteld worden uit nieuwsgierigheid naar de persoonlijke omstandigheden. Allen, die de vragen lijsten in handen krijgen en dus ook de tellers zijn geheimhouding verplicht. Het zal niet nodig zijn erop te wijzen, dat deze telling gehouden wordt om de sa menstelling van de bevolking van Ne derland te leren kennen, de wijze waar op men woont, de beroepen die men uit oefent en de genoten schoolopleiding. De volkstelling wordt slechts eenmaal in de tien jaar gehouden. Het gemeente bestuur verzoekt de grootst mogelijke medewerking te verlenen. Raadsvoorstellen Raad gaat praten over verkoop bouwgronden In de gemeenteraadsvergadering, wel ke vrijdag wordt gehouden, komt de ver koop van diverse percelen grond in „Adegeest" aan de orde. De N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten wil 10 eengezinswoningen in halfopen bebou wing zetten in Adegeest en wel een com plex van 4 en een complex van 6. De grondprijs voor de 4000 m2 grond is f. 29.50 per m2 inclusief de toeslag van f. 2 voor het Fonds voor Bijzondere Doeleinden ten Algemene Nutte. Stikvoort's Bouwbureau wenst 22 wo ningen met 22 garages, gesloten bebou wing te stichten. De 6900 m2 grond kost eveneens f. 29.50 per m2. Reeds vorig jaar is besloten aan de Stichting Bevordering Eigenwoningbezit Ambtenaren Sociale Zaken en Volksge zondheid grond te verkopen in Adegeest voor de bouw van 54 woningen. Het plan voor 63 woningen en 23 garages, dat oor spronkelijk voorgesteld was, blijkt nu echter te kunnen doorgaan. Men zal op korte termijn met de bouw kunnen be ginnen. Behalve de grond voor de 9 resterende woningen wenst de stichting nog grond te kopen voor 26 woningen. Het totale complex voor deze Stichting bedraagt dan 89 woningen en 29 garages. De nog benodigde grond, ongeveer 6450 m2 kost gedeeltelijk f. 29.50 en ge deeltelijk f. 27.50. De heren W. Jongedijk en W. Höve- len te Wassenaar willen in Adegeest 51 woningen met 22 garages bouwen, en wel eengezinswoningen in gesloten be bouwing. De 9900 m2 grond kost even eens gedeeltelijk f. 27.50 en gedeeltelijk f. 29.50. De welstandscommissie heeft een gun stig advies op de bovengenoemde bouw plannen gegeven. Aan de gemeente is bouwvolume voor 62 woningen toegewezen, waarin begre pen 17 woningen voor de Kon. Marine. Reeds eerder was volume voor 44 wonin gen toegewezen. B. en W. doen nu voor stellen tot verdeling van dit volume. In de eerste plaats hebben de architecten Van Oerle en Schrama opdracht gekre gen plannen voor 32 etagewoningen met onderbouw, 8 galerij woningen en 4 een gezinswoningen te ontwerpen. De laatste twee categorieën zijn bestemd voor be jaarden. Bij de contingentering worden 3 be jaardenwoningen gehouden voor 2 wo ningen van normale grootte. De praktijk heeft geleerd, dat aan bejaardenwonin gen grote behoefte bestaat. Het restant van het volume dient dan ook te worden aangewend voor de bouw van 36 bejaardenwoningen, menen B. en W. Die kunnen in Vlietwijk II in 2 woonlagen worden gebouwd. Raad vrijdag bijeen De gemeenteraad komt vrijdag 27 mei 's avonds om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt o.m.: installatie van mevrouw A. Stoker (PvdA); voorlopige vaststel ling bedrijfsrekeningen 1958: id. ge meenterekening 1958; opnieuw vaststel len badtarievenverordening; wijziging beheersverordening bedrijvenverkoop grond in Adegeest aan Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, aan Stikvoorts's Bouwbureau, aan Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Ambtenaren Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de heren W. Jongedijk te Wassenaar en W. Hövelen te 's-Gravenhage; aangaan overeenkomst met mr. P. Diamant tot regeling eigendomsgrenzen in Adegeest WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Bernard C„ zn. van G. Rob- beregt en A. C. Koren. Ondertrouwd: P. A. Vink, 27 Jr. en H. A. M. Haverkort. Getrouwd: P. Homborg, 26 Jr. en M. G. A. Roest, 21 jr.; A. L. M. Zonneveld, 27 jr. en C. M. M. de Haas, 24 Jr. Ben Goerions visie op de uittocht der joden uit Egypte Voor een aantal journalisten, die voor de gelegenheid allemaal een bijbel had den meegebracht, heeft de Israëlische premier Ben Goerion, die ook als bijbel kenner een naam heeft, zijn visie op het bijbelse verhaal van Exodus, de uittocht van de joden uit Egypte, uiteengezet. Volgens hem bedroeg het aantal kin deren Israëls, dat Mozes door de woes tijn naar het beloofde land volgde, niet meer dan zeshonderd en waren dit de afstammelingen van een zeventigtal mannen, die twee generaties eerder naar Egypte waren geëmigreerd. De grote meerderheid der joden zou dus nooit naar Egypte zijn gegaan, maar in Ka- nuan zijn gebleven waar er naar Ben Goerions schatting ten tijde van Jozua een vierhonderdduizend waren. De bijbel noemt, aldus Ben Goerion, de joodse mannen die naar Egypte gingen en degenen die het verlieten. Wat de af stammelingen van Levi betreft geeft de bijbel 25 namen, tezamen met de echt genoten wordt dat ongeveer vijftig en wanneer men dit vermenigvuldigt met 12 (het aantal stammen van Israël) dan komt men aan een zeshonderd. Waren het er 600.000 geweest, zoals de traditie wil, dan zouden de joden Egypte hebben kunnen veroveren, aldus Ben Goerion. Prof. dr. G. Ch. Aalders 40 jaar hoogleraar Prof. dr. G. Ch. Aalders, die 25 maart j.l tachtig jaar is geworden, hoopt op zaterdag het feit te herdenken, dat hij 40 jaar jaar geleden het ambt van hoog leraar aan de Vrije Universiteit aan vaardde met een rede, getiteld: „Tij- kentering in de oud-testamentische we tenschap". Zijn leeropdracht was het geven van onderwijs in exegese en ca noniek van het Oude Testament. Prof. Aalders promoveerde op 27 jan. 1911 cum laude op een proefschrift ge titeld: „De valse profetie in Israël". Sindsdien zijn er nog vele werken van zijn hand verschenen, o.a. „De profeten des ouden verbonds", „De goddelijke openbaring in de eerste drie hoofdstuk ken van Genesis" en „Oud-testamen- tische canoniek". Grote bekendheid verwierf prof. Aal ders door zijn korte verklaringen en commentaren op de boeken van het Ou de Testament. Prof. Aalders heeft zich allerminst tot zijn eigenlijke werk als hoogleraar be perkt. Hij is o.a. voorzitter van de Ver eniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen en voorzitter van de revisie-commissie van het Ne derlands Bijbelgenootschap voor het Ou de Testament. RECHTZAKEN Surinamer sloeg Amerikaan MAAR HIJ GAAT VRIJ UIT (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft tot vrij spraak besloten in de strafzaak tegen een 25-jarige Haagse Surinamer, die in de avond van 3 december van het vorige jaar op het Korte Voorhout te Den Haag de 52-jarige Amerikaanse ingenieur H. J. Kennedy heeft geslagen, waardoor deze zo ongelukkig kwam te vallen, dat hjj enkele dagen later aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur in de Ur- sulakliniek te Wassenaar is overleden. Tijdens de behandeling van deze zaak, 14 dagen geleden, was al komen vast te staan, dat de Amerikaan begonnen was de Surinamer ernstig te beledigen en te vens dat de Amerikaan een agressieve en vechtlustige houding had aangeno men. Het was ook de Amerikaan ge weest, die de eerste klap had gegeven. De Surinamer sloeg terug, met het ver melde noodlottige gevolg. De officier van Justitie had vrijspraak geëist van de primair ten laste gelegde doodslag. Ter zake van mishandeling, de dood tenge volge hebbend, eiste hij een gevangenis straf van een half jaar. De rechtbank sprak verdachte echter vrij, overeen komstig het pleidooi van mr. P. J. H. Nagel. WASSENAAR Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828. Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649. Dokter LanenBaron, tel. 21610. Voorschoten Dokter Th. v. Schaik, Jul. van Stolberglaan 62, tel. 3344. Wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, tel. 2177. STADSNIEUWS L. Zwanenburg veertig jaar bij Clos en Leembrugge Vandaag vierde de heer L. Zwanen burg zijn veertigjarig dienstverband bij de N.V. Clos en Leembrugge. De jubilaris werd met zijn echtgenote, alsmede zijn zoon en schoondochter, ontvangen. De heer Zwanenburg, die een lange staat van dienst achter de rug heeft in de kammerij en thans als voorspinner werk zaam is, werd door de directeur mr. C. J. Leembrugge gekenschetst als een actief en trouw medewerker. Zijn erkentelijk heid kreeg tastbare vorm in de vorm van een geschenk onder couvert. Vervolgens de afdelingschef, de heer H. L. E. van der Reyden. Hij dankte de jubilaris voor de samenwerking. De heer I. Hartevelt sprak de afdelingschef dhr. H. L. E. van na dankte de jubilaris. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes P. M„ zn. van J. H. Vosse en C. M. Seijsener; Hendrik, zn. van J. van der Gugten en J. van den Boogert; Eugéne J. M„ zn. van T. Thijs- sen en P. A. T. van Wagenberg; Carolus N. J., zn.. van N. J. C. Verhart en C. W. van der Ploeg: Marjolijne, dr. van J. Zwetsloot en T. Siersema; Petrus M. M., zn. van L. P. Bellekom en E. P. M. Gerse; Johanna C. M., dr. van L. L. Zandvliet en J. E. Westgeest. Ondertrouwd: J. J. G. Hendrix en H. M. L. de Roo; A. Vinci, Caracas en E. J. Boon; G. A. Slats en T. M. Brakel; G. J. Roelands en H. B. W. Goor; J. W. Re- court en A. M. van Spronssen; H. J. Ha- geman en M. Vlneleyn Niijkuluw. Getrouwd: P. J. H. Louwerse en M. A. F. van de Kamp; J. H. Lankhorst en G. M. Görtz; L. van der Krogt en J. C. van den Barselaar. KONINKLIJK PAAR PER VLIEGTUIG NAAR BELGIË Naar de Belgische ambassade mede deelt zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich a.s. maandag per vlieg tuig naar België begeven voor het staat- siebezoek, dat zij aan België zullen bren gen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de reis naar Brussel per trein zou wor den gemaakt, doch er is thans een wijzi ging in het programma gebracht. Het vliegtuig met de Koninklijke gasten zal om half elf op Meisbroek aankomen. Waarschijnlijk zullen Koningin en Prins daarna per trein van het vliegveld naar het centraal station van Brussel gaan, waar zij dan om elf uur zullen aan komen. Groot, groter, grootst De North American Aviation Inc. heeft opdracht gekregen een radiote lescoop te bouwen, die de grootste ter wereld zal zijn. De reflector krijgt een doorsnede van 182 meter en een opper vlakte van drie hectare. Het instrument, dat 9.1 miljoen dollar zal kosten, zal op een toren te Sugar Groves in West-Vir ginia worden geplaatst. De Britse radio telescoop in Jodrell Bank heeft een mid dellijn van tachtig meter, de Neder landse in Dwingelo: 25 meter. Nieuwe onrust in Belgisch Kongo In en rondom Loeloeaburg in Belgisch Kongo is het gisteren opnieuw tot bloe dige botsingen gekomen tussen de elkaar bestrijdende Loeloea- en Baloebastam- men. Volgens uit Loeloeaburg in Brussel ontvangen berichten zijn daarbij 18 Kongolezen om het leven gekomen. Het waren dit keer de Baloeba, die een grootscheepse overval deden op de wijk van de Loeloea in Loeloeaburg. Twee honderd huizen werden in brand gesto ken, waaruit later de verkoolde lijken van tien Loeloea werden geborgen. Slechts enkele stenen huizen bleven in de wijk gespaard. Twee Baloeba verloren bij de aanval het leven. Er zijn 25 Kon golezen ernstig gewond in ziekenhuizen opgenomen en gevreesd wordt, dat het aantal doden nog zal stijgen. De Loeloea namen wraak door een aanval op dorpen van de Baloeba op een tiental kilometers van Loeloeaburg. Hier verloren echter de aanvallers vijf doden, terwijl een Baloeba in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleed. De lij ken van de Loeloea werden later deerlijk verminkt teruggevonden. De nieuwe uitbarsting tussen de twee stammen kwam niet geheel onverwacht. Reeds enige tijd waren er geruchten, dat in dit gebied nieuwe gewelddaden te ver wachten waren. Nu weer niet.... Na een week van geruchten is van daag in Madrid de definitieve beslissing gevallen: het Spaanse voetbalelftal zal niet naar Moskou reizen voor de wed strijd tegen Rusland voor de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landenteams (men zie ook sportpag.). Rusland komt dus auto matisch in de halve finales, waarin het Zuid-Slavië als tegenstander krijgt. Tot het laatste moment is er verwar ring gebleven ten aanzien van de reis, zelfs bij vooraanstaande Spaanse offi cials. Nauwelijks een uur voor de officiële bekendmaking deelde een van hen nog mee dat de wedstrijd toch zou door gaan en dat de spelers 's middags met twee charter-vliegtuigen zouden vertrekken. Congres Ver. Ned. Gemeenten c> Dringend behoefte aan goedkope woningen De Vereniging van Nederlandsche Gemeenten houdt in het Concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen haar algemene ledenvergadering en congres. De verga dering staat onder voorzitterschap van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag en wordt door ruim 900 afgevaardigden bijgewoond. De voorzitter hield gisteren een uitvoerig pleidooi voor de decentralisatie van de gemeenten. Spr. zeide de regering te kunnen verzekeren, dat het bevorderen of laten voort bestaan van decentralisatie in wetgeving en bestuur en van gemeentelijke zelf standigheid heus niet hoeft te betekenen, dat er te grote onderlinge verschillen en niet te aanvaarden ongelijke toestanden ontstaan. Waar de aard van het belang dat eist groeit er wel degelijk de nodige uniformiteit van onderop. Spr. deed een ernstig beroep op de regering en op „de minister der gemeenten" alles in het werk te stellen opdat spoedig een regeling van de financiële verhou ding tot stand komt, welke de gemeenten de mogelijkheden en de middelen schenkt haar taak voor het algemeen welzijn met inschakeling van eigen inzicht en oordeel te kunnen behartigen. De voorzitter zeide voorts, dat de situatie op het gebied van de volkshuis vesting nog altijd zorgvol is. In het westen van het land en vooral in de grote steden oefent de woningnood nog steeds een beklemmende druk uit op het levens- en gezinsgeluk van zeer velen. In andere delen van het land is de woninghoeveelheid wellicht iets meer toereikend. Daar is echter dikwijls de slechte kwaliteit van de woningen, die spoedige maatregelen noodzakelijk maakt. Het is, zo zeide mr. Kolfschoten, een algemeen bekend en erkend feit, dat de woningnood het grootste is in de lage huurklassen. Er bestaat dus dringend behoefte aan goedkope woningen. De voorzitter wees er in het bijzonder op, dat de gemeenten er geen behoefte aan hebben om door haar garanties de woningbouwverenigingen in staat te stel len met de particuliere ondernemers te concurreren. „Wij achten het echter wel noodzakelijk, dat de woningbouwvereni gingen vooral nu het contingent woningwetwoningen is verlaagd, de ge legenheid krijgen goedkope premie woningen te bouwen, voorzover particu lieren daartoe niet overgaan". Inzake het subsidiebeleid zeide hij, dat dit zich nog steeds niet beweegt in een richting waar de gemeentelijke wereld vrede mee kan hebben. Tenslotte ver klaarde hfj het congres voor geopend. Na de rede van de voorzitter werd be sloten een telegram van aanhankelijk heid namens de 900 afgevaardigden te zenden aan H.M. de Koningin. Daarna werd in vacatures in het bestuur, ont staan door periodieke aftreding, voor zien. De heer mr. J. P. Drost, burge meester van Rheden en de heer C. P. van Essen, burgemeester van Goor, wer den herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren dr. H. C. A. M. van Grunsven, burgemeester van Weert en ir. L. A. H. Peters, burgemeester van Bergen op Zoom, jhr. mr. M. L. A. Quarles van Ufford, burgemeester van Abcoude en mr. A. T. J. H. van Tuyl, burgemeester van Schijndel. Na de algemene vergadering werd een gemeenschappelijke koffiemaaltijd ge- STERKE TOENEMING VAN SPAARGELDEN Het jaar 1959 heeft meer nog dan het jaar 1958 voor de Boerenleenbanken Raiffeisenbanken een ongekende toe neming der spaargelden opgeleverd. Deze toeneming is niet alleen een gevolg van het gunstige spaarklimaat, maar vooral ook resultaat van de energieke en moderne aanpak, waardoor de aan* gesloten banken het sparen aantrekke lijk maken. De sterke aanwas der spaar gelden heeft het de banken, aangesloten bij de Utrechtse Centrale Bank moge lijk gemaakt om in 1959 meer gelden in eigen kring uit te zetten dan in 1958. Tot deze conclusie kwamen de heren H. A. Wind en prof. dr. G. Minderhoud, resp. voorzitter van de Raad van Toe zicht en voorzitter van het bestuur van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht op de vanmorgen te Utrecht gehouden algemene vergadering van deze instelling. bruikt. Daarna maakten de congressisten op uitnodiging van het gemeentebestuur van Nijmegen een tocht langs het natuurschoon in de omgeving van Nijmegen. Vervolgens werden de con gressisten ontvangen in het gemeente huis door burgemeester Ch. Hustinx. 's Avonds bood het Nijmeegse gemeen tebestuur een operette-uitvoering aan, gegeven door het operagezelschap „Forum" uit Enschede. Vandaag was het onderwerp „Gezond water en gezonde lucht in het dichtbe volkte Nederland" aan de orde. Dit onderwerp werd ingeleid door prof. W. F. J. M. Krul, hoogleraar in de civiele gezondheidstechniek aan de Technische Hogeschool te Delft, terwijl als co-refe renten optraden prof. H. D. van Wijk uit Amsterdam en prof. dr. B. de Goede, gemeentesecretaris van Utrecht. BEURSOVERZICHT Philips passeert 1000% Amsterdam, 25 mei. De stemming was vandaag „willig". Onder leiding van Philips waren alle in ternationale waarden belangrijk hoger. Het Damrak stond vanmiddag volkomen „los" van de algemene tendentie in Wall Street, waar de markt gisteren geen steun verleende aan de hausse-tenden tie, die de laatste dagen in Amsterdam voor de meeste hoofdfondsen aanwezig is. Philipsaandelen waren gisteren in New York wèl zeer gevraagd en dit was voor /^nsterdam vanmiddag een flinke steun in de rug. De Europese beurzen gaven vandaag een vaste stemming te zien. Er was in Amsterdam veel vraag voor de Nederlandse hoofdfondsen van vele beurzen op het continent, vooral voor de Philipsaandelen. Dit leidde ertoe dat de brug van 1000% zonder slag of stoot bij de opening ruim genomen met een notering op 1005%. Even werd nog 1006 betaald, doch toen daalde de koers tot 997 tengevolge van middenkoers be lang, om daarna weer een paar pun ten aan te trekken. De koerswinst ten opzichte van de slotkoers van gisteren bedroeg voor Philips circa 25 punten. Unilevers deden weinig voor de Phi lipsaandelen onder met een koerswinst van bijna 20 punten op 841. Aku's 7 pun ten hoger op 475 en Kon. Olies ruim f 1 hoger op f 142,40. KLM werd f 1 hoger geadviseerd. Hoogovens voegden aan de forse koerswinst van gisteren vandaag op 675 ruim 25 punten toe. Ook in deze hoek was de belangstelling groot. In de Scheepvaarten gaven de koer sen slechts geringe verschillen te zien vergeleken bij de slotkoersen van de vo rige dag. Ook in de hoeken van de lei dende cultures was de handel gering. Alleen voor certificaten Deli bestond enige belangstelling waardoor de prijs een verbetering te zien gaf. Ook in de Staatsfondsen was de stem ming praktisch onveranderd. Claims converteerbare obligaties Hol- landsche Bank Unie kwamen voor het eerst in de notering. De prijs werd op circa f40 per claim geadviseerd, neer komende op 110%. voor de obligaties. De beurs blijft morgen, wegens Hemel vaartsdag, gesloten. Onder voorzitterschap van de burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad van Warmond in open bare vergadering bijeen. Aangenomen werd een voorstel tot verhoging van de huren van verschillen de gemeente-eigendommen. Eveneens werd aangenomen een voor stel tot uitbreiding van de deelneming in het maatschappelijk kapitaal van de N.V Bank voor Ned. Gemeenten. De deelneming voor de gemeente is becij ferd op zestien aandelen B waarop 10% moet worden gestort, derhalve f. 1600. Aan de orde was voorts een voorstel tot het verlenen van een garantie aan de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden inzake electrici- teitsvoorziening aan woonschepen en zomerhuisjes gelegen aan de Leede en de Sprietlaeck. Het betreft hier een garantie voor een bedrag van f.2800 per jaar, verminderd met f. 100 voor iedere aansluiting waar op wordt afgenomen. De financiële com missie bracht wel enig bezwaar naar vo ren. Zij was nl. van mening, dat het risi co voor de gemeente te groot is en zag het risico liever mede gedragen door de belanghebbenden Over het algemeen was men wel van mening, dat het risico erg theoretisch is. De heer Groenendijk zag in de overeen komst graag de clausule opgenomen, dat deze niet meer van kracht zal zijn, wan neer door overmacht het aantal ligplaat sen zou dalen beneden een minimum waardoor het voor de gemeente ondoen lijk wordt de garantie langer te hand haven. De voorzitter zag graag opgenomen, dat van de zijde van het elektriciteits bedrijf bevorderd zou worden, dat het gehele aansluitbedrag (f. 1000) ineens werd betaald, zodat dan het risico voor de gemeente voor die aansluitingen komt te vervallen. Beide amendemen.en wer den aangenomen. De heer Willemsen stelde voor het voorstel nog even aan te houden, teneinde deze bezwarende kan tjes nog eens te bestuderen. Hierover werd gestemd. De stemmen staakten, het voorstel werd dus aangehouden. Daarna werd gesproken over de spoor wegovergang. Het voorstel publiceerden wij reeds uitvoerig. De voorzitter begon met te zeggen, dat het huidige voorstel van de spoorwegen wel aanmerkelijk gunstiger was, doch dat de f. 35.000 die het de gemeente gaat kosten hem wel zwaar op de maag liggen. De heer Weyers vond het vreemd, dat de gemeente moet bijdragen aan een be veiliging van de spoorwegen. Ieder was echter van mening, dat dit wettelijk wel geregeld zal zijn en dat dit bedrag wel noodzakelijk uitgegeven zal moeten wor den. Overigens werd het voorstel met al gemene stemmen aangenomen, temeer daar de huidige toestand bij de overweg onhoudbaar is geworden. Beurs vau Amsterdam Woensdag 25 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99% Ned. '59 4% 99% 99ft Ned. '59 4% 97ft 97% Ned. '60II 4% 99 Ned. *53 33/4 93% B 93% Grootboek obl. 3% 78% Ned. '47 3% (3) 91H 91HGB Ned. '51 3% 95% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93ft 93ft Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '55 II 3V4 90% 90% Ned. '37 3 90ft Dollarlng '47 3 91% 92%GB Investeringscert. 397 97GB Ned. 62-64 3 97% 97 H Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89Vb Ned. W.B. 6% 109ft 109GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34 33% Nat. Handelsbank 156 156 Ned. Handelmij255% 258% Amst. Rubber 108% GL 108%GB H.VA155% 156% Senembah 540 545 A.K.U468 %GB 475GB Berkel's Patent (v.) 282E.D. 2S4%GB Calvé Delft cert. 844 854 Deli Mij .en (Ver.) 172.75 173GB Kon. Pap. v. Gelder 647263%GB Hoogovens cert647%» 672 Miiller en Co. NJ. 150GB 423 Ned. Kabelfabr478'480GB Philips 975 1002 Philips pref273% 284GB Unilever 824.50 839 Wilton Feyenoord 188% 188% Biliton 2de r348 354 Dordtse Olie gew. 651 650GB Kon. Olie (f20.—) 142 143.— idem (50 f20.141.20 141.70 Holl. Amer. lijn 135%GB 136% Java China Paket 145 145 K1.M109.10 108.50 Kon. Ned. Stmv Mij. 170% 171 Kon. Paket Mij132% 133% Stoomvaart My. Ned. 151 153 Nievelt Goudr. eert. 141% 141 v. Ommeren eert. 269 270 Kon. Rott. Lloyd 144 144 Ned. Scheepv. Unie 145 GB 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 98 97% id. id. *37 I-II (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 97% 98B Bank N. G. *58 (5%) 103% id. N.WJB. '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 94% 103% 95% 94% Premieleningen A'dam '53 3 100 B 100B A'dam '51 I 2% 84% 85 A'dam '56 I 2%79% 79 A'dam '56 II 2% 94% 94 A'dam '56III 2% 94 Eindhoven '54 2% 78% 79 Enschede '54 2% 80% 80% Den Haag '52 I 2% 84% 85% Idem II 2% 89 88% R'dam '52 I 2% 88 87% Idem n 2% 88% Idem '57 2% 98% 99% Utrecht '52 2% 88 Z.-HoU. 1957 2% 94% 94%L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 218 220 Amst. Bank 333 338% H.B.U. eert227 227%ex. Rott. Bank 280 285 Twentsche Bank 260 264 Industrie Ondernemingen Albert Heyn419 419% Borsumij56 56% K. N. Edmet. A-AA 93 Idem pref. wd107% 107% Electrolasmij310 309 Kon. Ned. Grofsm. 154 155 Holl. Constructie 490 490 Ing. bur. v.Bouwnijv. 263 Internatio 150% 150 Int. Kunststof f. Ind. 63 63 Leidse Wolspinnerij 374 382 Rott. Droogdok Mij. 565% 571 Sikkens Groep 649 649% Ver. Touwfabrieken 305 307 Walvisvaart 110 110 Wernink's Betonm. 140% 142 Van Wijk en Heringa 107 110 Zaalberg 117% 117L Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25ft 25ft Intern. Nickel 107% 107% Anaconda 52% 51 ft Bethlehem Steel46% 45% Cities Service 42% 41 General Motors 45 45 Kennecott80% 80% Republic Steel 62% 62% Shell Oil 64% 65 Union Pacific 26% 26% Un. States Steel 81% 80%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7