ristona Uitgebreid programma voor jong en oud op de hervormde kerkdag RADIO Mej. H. y. cl. Vliet sloeg „laatste" paal nieuwe H.B.S. voor meisjes TELEVISIE UW WEEKENDSHIRT Tweede pinksterdag in Leiden Toneel- en dansgroep Ons Eiland in Leidse Schouwburg Onder het gymnastieklokaal wordt instructiebad gebouwd Archeologische expeditie naar Jordanië volledig geslaagd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 mei 1960 Tweede blad no. 30057 Saamhorigheid Nog slechts enkele weken scheiden ons van de tweede pinksterdag, de dag waarop in Leiden de kerkdag voor de hervormde classis wordt gehouden. De organisatie is inmiddels vrijwel gereed gekomen, al blijven er natuurlijk nog verschillende kleine zaken te regelen. Het officiële programmaboekje is dezer dagen verschenen. De hoogtepunten van de dag hebben wij reeds eerder vermeld; over enkele onderdelen kan thans iets meer worden gezegd. Vnni. olaccic T cido,, pijperkorps Kunst en Genoegen voorop, v OOI CldsalS LiclUcll om 9.45 uur van het Pieterskerkplein naar de Oosterkerk voor het bijwonen Het kringboekje, dat ook in de classis van een jeugddienst Ds D. H Gijs- Leiden in verschillende gesprekskringen bers, jeugd predikant'te Leiden en pre- is besproken in de afgelopen winter dikant te Leimuiden, zal deze dienst droeg tot titel „Wie oren heeft hore". Voor de Leidse kerkdag is het onder werp toegespitst onder de titel Saam horigheid. Saamhorigheid zal zich uiten in de verschillende activiteiten die men samen zal beleven. Saamhorigheid zal ook de titel zijn van enkele toespraken. De dag begint om 8.30 uur in de Hoog landse kerk met de viering van het Hei lig Avondmaal. Ds. H. J. van Achter berg zal deze dienst leiden. De officiële openingsdienst vindt plaats in de Pie terskerk; ds. P. J. Mackaay, zendings secretaris der hervormde kerk uit Oegstgeest is voorganger. Het hervormd kerkkoor uit Voorschoten en het koor der Chr. Kweekschool te Leiden ver lenen medewerking. Deze dienst die om 10 uur begint, wordt uitgezonden door IKOR en Wereldomroep. Na de kerkdienst wordt in de kerk een kopje koffie gedronken. De vol gende bijeenkomst vindt eveneens plaats in de Pieterskerk, waar dr. Th. C. Frederikse uit Wassenaar spreekt over 't onderwerp Saamhorigheid. Voor de lunoh-pauze begeven alle deelne mers zich daarna naar de Stadsgehoor zaal. De Jonge-kerkers (17 tot 35 jaar) verzamelen zich in de foyer waar een creatief spel. geïnspireerd op het begrip Saamhorigheid wordt gespeeld o.l.v. mej. Aafje Top uit Amsterdam. MIDDAGPROGRAMMA Saamhorigheid geldt ook ten opzichte van de mensen buiten de eigen kring. Dit zal tot uitdrukking komen door de inleidingen van ds. G. Hamoen uit Oud Alblas, die geruime tijd in Berlijn werkte onder de vluchtelingen van ach ter het IJzeren Gordijn, en van me vrouw Busia uit Scheveningen. Zij is de echtgenote van prof- Busia uit Ghana (Afrika), benoemd hoogleraar te Leiden. Mevrouw Busia zal getuigen dat ook de mens met een andere huidskleur dan I de onze. aanspraak maakt op onze saamhorigheid. Na de theepauze is er een cultureel j programma, waarbij men de keuze heeft uit drie punten. In de Stadsgehoorzaal j worden de films De Rode Ballon en j Witte Manen vertoond; in de Pieters- j kerk geven de organist J. Brons en de hoboist H. Friesen een concert; ten- slotte kan men kiezen voor een bezoek onder deskundige leiding aan de Hortus j Botanicus. De sluiting vindt te 5.30 uur plaats in de Pieterskerk. Ds. P. Kloek uit Leiden spreekt als voorzitter van de commissie j kerkdag, het slotwoord. JEUGDPROGRAMMA'S j Voor de jeugd van 6 tot 16 jaar is er i een apart programma. De gezinnen kunnen dus uit o.a. Hillegom en Bos koop, uit Katwijk en Alphen, als gezin naar de kerkdag komen. De jeugd van 6 tot 11 jaar vertrekt om 9.45 uur van het Pieterskerkplein naar de Burcht voor een kinderdienst o.l.v. mevrouw Jansma. In de middaguren brengt de heer Van Noordende uit Sassenheim een poppenkastprogramma. Jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar vertrekken met het Leidse tamboer- en I leiden. De middag wordt met sport en spel doorgebracht in het sportpark Roomburg. Beide groepen wonen de sluiting in de Pieterskerk bij. ZINGENDE BIJEEN Het programma is gereed en kan bij alle herv. predikanten in de classis wor den gekocht (het programmaboekje is tevens bewijs van toegang) en men hoopt dat er vele gemeenteleden komen, opdat iets van de saamhorigheid in de classis zal blijken. Of om 't met enkele regels uit het lied voor de kerkdagen 1960 te zeggen: „Wij komen uit ons daaglijks werk hier in de nede van uw kerk. Wij komen zingende bijeen als kindren om een wonder heen". RADOMA N.V. - AMSTERDAM Dat een speeltuinvereniging in onze huidige samenleving op het gebied van het jeugdwerk een zeer belangrijke plaats inneemt heeft de Leidse vereni ging „Ons Eiland" gisteravond in de Schouwburg nog eens heel duidelijk on derstreept. De leden van het jeugdto neel en van de dansgroep zetten hun beste beentje voor en hebben de leden en donateurs in de matig bezette zaal een genoeglijke avond bezorgd. Dans Na het korte openingswoord van de voorzitter, de heer C. F. Griffioen, was het woord en de daad geheel aan de jeugd. De kleuters beten met hun ka- bouterdans de spits af. Het is toch al tijd weer een aardig gezicht deze kinde ren aan het werk te zien. Zo onbezorgd en natuurlijk. Als er eens eentje een pasje deed, dat niet was ingestudeerd, och wat hinderde dat. Verder werden achtereenvolgens door de wat oudere meisjes de elfendans, duiveltjesdans, Chinees-Japanse dans, wals van Brahms, ijswals, boerenpolka en de can-can afge werkt. Al deze dansen toonden wel aan, dat er in een oefenperiode van twee maanden heel wat te bereiken valt. Er was bijzonder veel aandacht geschonken aan de kostuums. Als er een Chinese dans op het programma was vermeld, wel dan zag men ook „echte" Chinezen voor het voetlicht, compleet met staart en kimono. De dansgroep is in zijn ge heel goed voor de dag gekomen onder de bekwame leiding van mej. Mar ja de Haan. Toneel Na een kort intermezzo kwam de to neelgroep voor het voetlicht met een op voering van het blijspel „Joop ter Heul", van Dom de Gruyter naar de boeken van Cissy van Marxveldt. En welk jong meisje heeft niet genoten van de - soms romantische - belevenissen van deze bakvis. Zoals regisseur Hans P. van Oosterom al in zijn inleiding opmerkte, zijn de boeken van de levenslustige Joop ter Heul lange tijd „bestsellers" geweest. Ook nu nog worden deze door Cissy van Marxveldt vlot geschreven verhalen met graagte gelezen. Misschien danken zij hun succes aan de zonnige, levensblije toon die in al deze boeken was te ont dekken, een aanstekelijke jeugdige vita liteit, knap vermengd met de nodige ro mantiek en een tikje sentiment. Dom de Gruyter is erop goede wijze in geslaagd EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Aan de Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen: mej. D. A. M. H. Uiterwijk Winkel te Leiden, de heer A. de Ruyter te Voorschoten; mej. J. G. Atsma te Wassenaar; de heer J. Bekooij te Leiden en mej. A. K. Cig- gaar te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. recht mej. A. C. Rueb te Velp (cum laude) en de heren R. P. Corbeau (Den Haag) en G. A. Sedee (Den Haag); doc toraal examen biologie de heren D. van den Tooren (Leiden) en A. M. Siebers (Leiden)doctoraal examen scheikunde de heren J. Lindveld (Leiden) en Ph. Duinker (Hilversum); kand. examen K' wis- en natuurkunde mej. M. E. Smits (Leiden)kand. examen H. wis- en na tuurkunde de heer H. W. J. van Ame- ron (Denekamp)kand. examen J wis- en natuurkunde de heer J. R. Möckel (Leiden)akte M.O. plant- en dierkun de de heren F. X. Nelissen (Leiden) en H. P. Nooteboom (Leiden). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Raymond, zn. van J. P. van der Kamp ïn M. H. Zwaan; Bernardus Cornells Balthazar, zn. van W. G. Vermeulen en A. J. Verheugd; Wilhelmina Marijke, dr. van C. van Egmond en E. C. van Starken- burg; Wilbur Peter. zn. van P. Bakker Schut en J. A. Pantekoek; Gonda Marle Anna Berta, dr. van B. N. Leverland en G. Gurny; Freddy, zn. van C. Lepelaar en J. Korendijk; Petrus Mattheus Jaco bus Henrlcus Maria, zn. van H. M. Bee- len en A. G. M. Goemans; Maria Helena Theresla, dr. van A. J. Bon en T. C. van Haaster; Frederlk Jacobus Maria, zn. van F. J. Buis en H. C. M. Slngellng; Her- manus Antonius Maria, zn. van F. J. Buis en H. C. M. Singeling; Hendrikus Wilhelmus, zn. van S. van Egmond en J- M. Prenen; Marlnus, zn. van A. Post en J. A. M. Seesink; Jan, zn. van P. van Schle en M. van der Boon. OVERLEDEN M. H. J. van de Wiel, 48 Jr., echtgenote van J. W. J. Klemans. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL. In verband met de Hemelvaartsdag zal op donderdag 26 mei a.s. geen huisvuil worden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op donder dag worden bediend, zal nu plaatsvinden op maandag 30 mei a.s. De directeur Gem. Reinlgings- en Ontsmetttogsdienst. Belangrijk ogenblik voor de gehele schoolgemeenschap Naam Enige tijd geleden reeds is de bouw van de nieuwe Gem. H.B.S. voor Meisjes, welke op een achter de Houtlaan gelegen terrein verrijst, begon nen. Van de 360 palen, waarop het schoolgebouw komt te rusten, zijn er al heel wat geheid. De inspectrice van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in de inspectie Leiden, mej. H. v. d. Vliet, die vijf jaar achter een directrice van de H.B.S. aan de Garenmarkt is geweest, mocht gister middag onder grote belangstelling een van de allerlaatste officieel was het de laatstein de grond slaan. Zij deed dit zware werk onder luid gejuich van de H.B.S.-meisjes, die van het min of meer spectaculaire schouwspel het komt nu eenmaal niet iedere dag voor dat een vrouw de taak van een heibaas overneemt niets wilden missen. Aan de uit nodiging van B. en W. om de plechtigheid bij te wonen gaven vanzelf sprekend velen die bij het onderwijs in onze stad nauw betrokken zijn gehoor. Voordat mej. v. d. Vliet zich naar het heitoestel begaf was er een bijeenkomst in een houten keet, welke zich in de onmiddellijke nabijheid van het bouwwerk bevindt. Het bestuur van de schoolvereniging ,,Ende dispereert niet" en enkele klassevertegenwoordigsters konden er slechts met moeite een plaatsje veroveren. Zo vol was het in dit gebouwtje. Veel belangstelling Wethouder J. C. van Schaik, die als eerste spreker het woord voerde, deelde o.m. mede, dat het instructiebad, waar- Een van de meisjes legde het be langrijke ogenblik past op de ge voelige plaat (Foto L.D./Holvast) over al zoveel is gesproken, inderdaad meegebouwd zal worden. Zoals bekend zal dit zwembad straks gevonden kunnen worden onder het gymnastieklokaal van de nieuwe H.B.S. Ondanks de trieste situatie op het gebied van de Leidse scholenbouw was spreker in een ver heugde stemming. Hij was er van over tuigd. dat het schoolgebouw modern en degelijk wordt. Lang, heel lang heeft het geduurd voordat de plannen gerealiseerd konden worden. Immers niet minder dan tien jaren zijn er verlopen sedert de on derhandelingen over de bouw van de Meisjes H.B.S. een aanvang namen. Het wachten op de Rijksgoedkeuring duurde ook geruime tijd. De wethouder twijfelde er niet aan of het onderwijs, dat nu in het oude gebouw op de Garenmarkt ge geven wordt, tot nieuwe glorie zal komen. De pas benoemde directrice van de Gem. H.B.S. voor Meisjes, mevrouw H. A. M. Nijweide-Wintgens. sprak hierna. Zij richtte zich in het bijzonder tot mej. v. d. Vliet, die na en met mej. J. L. C. van Hoorn jarenlang gestreden heeft voor deze school. U heeft in abstracte zin het fundament gelegd, aldus deze spreekster. Namens de schoolvereniging bracht Fenneke Scholte ter Horst ce~- bloemenhulde aan de inspectrice. Ook mevrouw Nüweide kreeg bloemen aange boden. Nadat mej. v. d. Hoorn onder grote hilariteit had gezegd, dat zij de hoop al had opgegeven de bouw mee te mogen maken, nam mej. v. d. Vliet zelf het woord. Deze herinnerde er aan, dat haar voorgangster .mej. Van Hoorn, in 1931 al heeft gesproken over de wenselijkheid van een nieuwe school. Mej. v. d. Vliet stelde vervolgens voor om de school, die nu gebouwd wordt, toch vooral een naam te geven. Zij deed zelfs enkele suggesties. Mr. K. Woudstra sprak namens de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Hij hoopte dat het tijdsbestek tussen het slaan van de laatste paal en het leggen van de laatste steen kort zal zijn. Spreker wenste tot slot mevrouw Nijweide, die een drukke tijd tegemoet gaat, veel sterkte toe. De heer Kalemink van de N.V. Aanneming Mij. Panagro overhandigde de inspectrice, die de laat ste paal zou slaan, als herinnering aan deze voor de gehele schoolgemeenschap al deze bekende geschiedenissen tot een toneelstuk samen te smelten. Natuurlijk zijn daardoor niet alle be levenissen op het toneel gebracht, maar dezelfde zonnige lichtvoetige sfeer treft men ook in deze toneelbewerking aan. Het is dan ook bijzonder goed gezien van de leiding van deze toneelgroep juist door dit jeugdige aspect Joop ter Heul met het jeugdtoneel in te studeren. Men zou haast kunnen zeggen: succes bij voorbaat verzekerd. Dan is men zeker niet ver mis geweest, gezien het dank bare applaus. Natuurlijk haperde er hier en daar wel eens iets aan, doch wat verlangt men van deze zeer jeugdige toneelspelers? Onder de leiding van Hans P. van Oosterom kan men terug zien op een geslaagd optreden van het jeugdtoneel van „Ons Eiland". Tijdens de pauze werden enkele meis jes en één jongen gehuldigd voor hun tien- of vijfjarig lidmaatschap van de toneel- en dansgroep. Tien jaar toneel: mej. S. van Es; 5 jaar toneel: mej. M. Kuivenhoven en N. van Leeuwen. Tien jaar dansgroep: Ger- da Erades; 5 jaar dansgroep: L. Schou ten, L. Vonk, C. Doeve. G. Davelaar, H. van Ooyen en J. Sjardyn. Allen ontvingen een diploma en een blijvende herinnering. BUSLICHTING HOOFDPOSTKANTOOR In verband met wijzigingen in het postvervoer zijn de tijdstippen van bus lichting in het hoofdpostkantoor gewij zigd en als volgt vastgesteld: Laatste lichting maandag t.m. zater dag le bestelling stadspost: 0.4.30 uur; dagpostverzending: 10.15 uur. Maandag t.m. vrijdag 2e bestelling stadspost: 14.30 uur; nachtpostverzen ding: 21.15 uur (zaterdag: 17.15 uur). De lichting van de brievenbus aan de Boommarkt (achterzijde postkantoor) geschiedt 5 minuten vroeger. ligt bij ons klaar. „Style 1960". De populaire dracht voor elke man, die 's zomers vlot en gemak kelijk gekleed wil gaan. In onze collectie vindt U de weekender in de kleur en het dessin naar Uw smaak. Desgewenst ook met korte mouw. LEIDEN Breestr. 152-154 HERENMODE KATWIJK Voorstr. 4 Dr. H. J. Franken vertelt zijn ervaringen Leidenaars maakten deel uit van expeditie Dezer dagen is In Nederland terugge keerd dr. H. J. Franken, die de afgelo pen maanden een Ne?ilderlandse archeo logische expeditie naar Jordanië heeft geleid. Deze expeditie stond onder patro nage van de theologische faculteit der Leidse Universiteit en zfj werd vrijwel geheel gesubsidieerd door de Nederland se Organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek. Haar doel was de be studering van de chronologie van de late bronstijd en de vroege ijzertijd, een pe riode, die van ongeveer 1600 tot 700 voor Christus' geboorte loopt. Het onderzoek werd verricht aan de hand van aarde werk-vondsten in de ruïne-heuvel (de zogenaamde „teil") van Deir-Alla waarvan dr. Franken en de zijnen de ruïnes ook teruggevonden hebben. De bewuste graven leverden een rijke oogst aan sieraden op en ook veel middeleeuws aardewerk. Merkwaardig verschijnsel Wat de teil zelf betreft, deze werd uit gegraven aan de noordzijde van de ruïne-heuvel en wel in drie aan eenslui- tende vakken. Een van de eerste merk waardigheden, die ontdekt werden, was, dat de huizen niet op fundamenten wa ren gebouwd, maar gewoon op de begane grond, een archeologisch merkwaardig verschijnsel. De huizen waren opgetrokken van kleitichels en er bleken geen stenen bij te zijn gebruikt. De expeditie vond vele sporen van aardschokken, waarvan de omgeving. Deze^tell ligt ten oosten van j huizen nog al te lijden hadden gehad en fifi |fj| J die grote spleten in de ruïne-heuvel hadden achtergelaten. Een andere bij zonderheid was. dat de huizen van tijd tot tijd vernieuwd moesten worden, om dat het niveau van de straat steeg. In de loop van de jaren spoelden de winter regens namelijk zo veel klei van de da ken en de muren naar de straat, dat de vloeren der huizen beneden het niveau van de straat kwamen te liggen. Zo vond men een straat, die minstens anderhalve y/rvt w onrf" 1 meter hoger was in haar laatste periode Th?dan oorspronkelijk het geval was. Van heden te Leiden, de archeologe mevrouw I- - C. A. Franken-Battershill, pater L. Grol de Jordaan, dicht bij de plaats, waar de Zerr (de Jabbok) in het Jordaandal stroomt. Hier bevond zich in de late steentijd (plus minus 5000 voor Chistus) reeds een nederzetting. Aan de expetitie namen, behalve dr. Franken, die docent in de Palestijnse archeologie aan de Leidse Universiteit is, deel: prof. dr. H. Brunsting, hoogle raar in de algemene archeologie aan de lenberg O P., de heer en mevrouw N. C. L. Schmidt en een drietal Leidse stu denten. Behalve deze Nederlanders maakten twee Engelsen deel van de ex peditie uit. Voorspoedig verloop In een onderhoud vertelde dr. Fran ken ons, dat de expeditie in elk opzicht een voorspoedig verloop had gehad. De archeologische situatie in Deir-Alla was precies zoals men verwacht had. In het begin wachtte de expeditie een verras sing, namelijk de ontdekking van een oud-middeleeuws Arabisch kerkhof, dat opgeruimd moest worden vóór men die per kon graven. Dit kerkhof behoorde by een middel eeuws dorpje, ten noorden van de teil. zo belangrijke dag een grammofoonplaat aan. De stadsarchitect, ir. G. Koch, leid de deze feestelijke bijeenkomst- De inspectrice van het middel- i den, mej. H. v. d. Vlietslaat een baar onderwijs in de inspectie Lei- van de laatste palen in de grond. 1 (Foto L.D./Holvast) tijd tot tijd moesten derhalve de huis vloeren, de ramen, deuren en daken aan zienlijk verhoogd worden. Ook daarvan werden sporen gevonden. Een dergelijk proces kan men heden ten dage nog in Istanbul waarnemen. In het midden van het uitgegraven vak trof men een grote put aan met een doorsnede van 8 meter. De bodem daar van kon bij lange na niet bereikt worden en men verkeert in het onzekere over het doel van de put. Het is moeilijk om in de put een gewone cisterne te zien, wanneer men bedenkt dat de klei zo'n hoeveelheid water onmogelijk zou heb ben kunnen houden. Daarom is de ver klaring ook waarschijnlijker dat in een periode, waarin de stad belegerd werd en de bewoners geen water uit de Zerqa konden halen, zij hiermee een poging hebben gedaan om het grondwater te bereiken. De expeditie-leden konden na gaan. dat de bewoners daartoe huizen hebben moeten afbreken en dat de put minstens éénmaal opnieuw is uitgediept. Toen de put niet meer gebruikt werd, heeft zij als afvalplaats gediend. Ten slotte dekte men haar af met een klei laag, waar opnieuw een huis op werd gebouwd. Onder het gewicht van dit huis werd de putvulling samengeperst en kwamen de wanden van het huis scheef te staan, zodat dit na verloop van tijd geheel instortte. Belangrijke gegevens Verder heeft de expeditie een sleuf ge graven om een inzicht te krygen in de opbouw van de ruïneheuvel als geheel. Hierbij werden allereerst de stadsmuren gevonden en de overblijfselen van een ronde toren, die aan de bestaande stads muur was toegevoegd en zowel aan de binnen- als aan de buitenkant uitstak. Op een dieper niveau ontdekte men smeltovens voor metaal. Moderne geografen van het heilige land identificeerden de plaats waar Sa lomo de Jeruzlemse tempel liet vervaar digen. Over deze identificatie, aldus dr. Franken, kan niets positiefs gezesd wor den. Verschillende plaatsen in de om trek zouden hiervoor in aanmerking kunnen komen, omdat overal in de om trek van Deir-Alla metaalindustrie werd gevonden. Ondanks een uitgebreid onderzoek zijn de graven uit de periode, waarin Deir-Alla bewoond werd nog niet ge vonden. het zoeken naar deze graven heeft belangrijke gegevens opgeleverd over de geschiedenis van de streek. Zo werden in de onmiddellijke omgeving van Deir-Alla een groot Chalcolitisch dorp, een grote Byzantijnse nederzet ting met bijbehorend kerkhof en het reeds genoemde middeleeuwse dor~ aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3