TV GETALAC Nog dit jaar begint de werving vrijwillig dienende militairen Defensie-nota 1960 Verbetering van de voorivaarden beroepspersoneel per 1 januari Luchtmacht: dubbele vernieuwing Ï233H Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 25 MEI 1960 In de Defensienota wordt niet alleen de toerusting van leger, lucht macht en Marine uitvoerig behandeld, ten minste even grote aandacht wordt besteed aan de middelen om in de personeelstekorten bij de drie wapens te voorzien. In de eerste plaats worden verbeterde bezoldigingsschalen aange kondigd, welke op 1 januari 1961 van kracht zullen worden. Verder worden de secundaire arbeidsvoorwaarden van het militaire personeel op tal van punten verbeterd, zal het niveau van de officiersopleidingen verhoogd worden en de mogelijkheid worden geopend, dat geschikte jonge onderofficieren een opleiding aan de KMA kunnen volgen, ter wijl ook de bevorderingsmogelijkheden aantrekkelijker zullen worden gemaakt. om te worden toegelaten tot het tweede studiejaar van de KMA, maar zij moe ten dan wel het diploma HBS of Gym nasium bezitten. Is dat niet het geval dan zullen zij, na gunstig examen en in- teligentie test, in staat worden gesteld op Rijkskosten dat diploma te verwer ven; daartoe krügen zij drie jaar de tijd. In de nieuwe salarissen zal rekening worden gehouden met de dienstverzwa- rende omstandigheden en de extra prestaties welke in de militaire dienst worden gevergd. Men zal daarbij een zeker evenwicht dienen te scheppen tus sen de vooruitzichten van de vrijwillige contractant en het beroepspersoneel, ook al om te voorkomen dat de potentiele beroepsmilitair de voorkeur gaat geven aan een verbintenis als contractant. De verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden omvat o.m. een rui mer toekenning van gratificaties, ver hoging van de verblijfsvergoedingen en vooral een grotere activiteit bijv. door het bouwen van Rijkswoningen om de achterstand in woningen voor het be roepspersoneel weg te werken. De opleiding tot beroepsofficier, zowel aan de Koninklijke Militaire Academie als aan het Kon. Instituut voor de Ma rine, zal worden gereorganiseerd met het oog op de hogere vaktechnische eisen welke aan het officiersberoep worden gesteld. Voor uitmuntende jonge onderofficie ren zal de mogelijkheid worden geopend Werving van contractanten In het voetspoor van de commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen wordt in de defensienota de werving van contractanten in uitzicht gesteld. Dat zijn vrijwillig dienenden, die niet of nog niet in militaire dienst zijn ge weest en zich verbinden gedurende zes jaar in militaire dienst te treden, maar niet overgaan in beroepsdienst. De mi nimumleeftijd is 18 jaar (in bijzondere gevallen 17 jaar) en de maximum leeftijd 24 jaar (zonodig 28 jaar). Degenen van de contractanten, die overigens „kort- verbandvrijwilligers" zullen worden ge noemd, die voor een officiersfunctie in aanmerking willen komen zullen het HBS-diploma dienen te bezitten bij Vervolg van pag. 1 Bij de luchtmacht, die deel uitmaakt van de tweede geallieerde tactische luchtmacht (2 Ataf), schept vooral het dubbele nieuwingsproces op organisato risch en logistiek gebied grote problemen. Enerzijds immers is er de voortschrij dende invoering van geleide wapens, anderzijds is men bezig de drie typen ge vechtsvliegtuigen door de Starfighter te vervangen. Men verwacht, dat die modernisering binnen vijf jaar haar beslag zal krijgen, maar het gebrek aan technisch hoogwaardig personeel baart veel zorg. Bovendien zal het moeilijk zijn enerzijds zoveel mogelijk gevechtsklaar te blijven terwijl anderzijds veel met het nieuwe vliegtuig zal moeten worden geoefend. Het soepel invoegen zowel van de Starfighters als van de geleide wapens zal in de komende periode veel aandacht vergen. om de op de Atlantische Oceaan ope rerende schepen zolang mogelijk op zee te houden. Verder is de behoefte ge groeid aan helikopters, nu dat vliegtuig type uitstekend geschikt is gebleken voor duikbootbestrijding en mijnen vegen. Tijdens de jaarlijkse Navo-schouw werd een tekort aan parate eenheden, van twee parate duikboten en een te hoge ouderdom van de fregatten ge constateerd. Evenals bij leger en luchtmacht zal het slechts door middel van het MDAP (het wederzijds bijstandsplan voor de verdediging), met andere woorden met Amerikaanse hulp, mogelijk zijn de volledige modernisering en uitbreiding te verwezenlijken. Omdat nog niet be kend is hoe groot die bijstand zal wor den, heeft men een ranglijst gemaakt, waarop de vervanging van de vliegtui gen in Nieuw-Guinea bovenaan staat. Dan volgen de nieuwbouw van twee conventionele duikboten, een tanker- voorraadschip, de verbouwing van een tweede kruiser met geleide projectie len, de bouw van vier fregatten en de aankoop van een klein squadron van helikopters voor de jacht op duikboten. Compromis bij Marine Gezien het feit dat de Kon. Marine zowel taken heeft te vervullen in Navo- verband als daarbuiten (Suriname, An tillen en Nieuw-Guinea) zou de vloot eigenlijk veel groter moeten zijn. Daar dat financieel niet mogelijk is, gaat men thans uit van een compromis, waarbij welbewust risico's worden aan vaard. Aan het opperbevel van de Navo worden dan die strijdkrachten welke nodig zijn voor de vredestaak in Nieuw-Guinea en de Antillen onttrok ken. De Ned. Bïarine dient, hiervan uit gaande, te zyn samengesteld uit een vliegkampschip, 2 kruisers, 12 onder zeebootjagers, 12 grote fregatten, 7 kustescortevaartuigen, 6 duikboten, 68 mijnenvegers, 6 patrouillevaartuigen, 2 tankervoorraadschepen en een reeks kleinere vaartuigen, alsmede uit de nodige squadrons vliegtuigen en mari nierseenheden voor Nieuw-Guinea en de Antillen en verdere inrichtingen aan de wal. De tankervoorraadschepen zijn nieuw in dit lijstje, ze zijn nodig geworden de technische wapens HBS B of HTS en de onderofficieren het ULO-diploma of een daarmee gelijk te stellen oplei ding. Bij het verlaten van de dienst zullen de contractanten faciliteiten worden verleend om in de burgermaatschappij een nieuw bestaan op te bouwen. Deze regeling gaat ook op 1 januari 1961 in. De voorlichtings- en wervings campagne, met inschakeling van een public relationsbureau, begint nog dit jaar. Soekarno in Japan De president van Indonesië, Soekarno, is vandaag met een speciaal vliegtuig uit Honoloeloe aangekomen in Tokio, waar hij als persoonlijk gast van de Japanse premier Kisji een niet-officieel bezoek van tien dagen zal brengen. Premier Kisji heeft zijn gast en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio verwelkomd op de vlieghaven van Tokio. In de Japanse hoofdstad is vernomen dat Soekarno van plan is 20 miljoen dol lar aan scheepsruimte van Japan te be trekken op basis van een Yen-lening. Volgens Indonesische kringen zal hij ook besprekingen voeren over de oor logsschadevergoeding. Nederlanders ongedeerd Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bericht ontvangen, dat de Neder landse kolonie te Santiago en Valparaiso en omgeving ongedeerd is. Volkstelling (Van een t.v.-medewerker) Hoeveel werk er komt kijken bij een volkstelling zoals die na 31 mei voor de dertiende keer zal worden gehouden, kunnen wij ons nauwelijks voorstellen. Gelukkig hoeft dat ook niet, maar we zijn toch blij, dat we enig inzicht hebben kunnen krijgen in de moeilijkheden van de volksteller «een aardig neologisme, dat we nu wél, maar een jaar geleden misschien niet zouden begrijpen) Dat inzicht gaf de regering ons gister avond in de eerste regeringsuitzending over de televisie, die dan ook niet met de NTS-zendmast werd geopend, maar met het nationale wapen. Prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur- generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gaf een soort openbare les aan zijn volkstellers, waarbij hij zich er van bewust was, dat vele niet-tellers hun nieuwsgierigheid niet zouden kunnen be dwingen om eens mee te kijken. Ze kun nen er alleen maar voordeel van gehad hebben. De volkstellers hebben allang een instructieboek ontvangen, maar een mondelinge toelichting bij zo'n boek is altijd nodig. Zou men nu in iedere ge meente de tellers bij elkaar roepen en hun toelichting laten ontvangen van de plaatselijk leider, dan bestaat altijd het gevaar, dat de algemene richtlijnen van plaats tot plaats anders worden geïnter preteerd. Nu kon de oppervolksteller, prof. Iden burg. allen tegelijk bereiken met precies hetzelfde verhaal, en hij kon het verdui delijken met heldere en tegelijk grappige prentjes van Opland, de tékenaar die nu al jaren het acrobatenstukje vertoont om politieke prenten voor de Groene Amsterdammer èn voor de Volkskrant te tekenen. Met een filmpje werd duidelijk gemaakt hoe het gemiddelde bezoek van de teller zal verlopen. Dat was nuttig voor de tellers voor wie het „dienst" was om te kijken, maar evenzeer voor ons en ontelbare niet-tellenden (die niettemin geteld moeten worden), omdat we nu konden zien dat zo'n teller een vriende lijk man is. En wat méér zegt: een man met een hart als een moordkuil, aan wie we enige vertrouwelijke zaken best kun nen spuien en die ons bovendien zal stoppen als we met confidenties komen, die hem niet interesseren. Een aardig realistisch trekje in dit filmpje was dat tijdens de eerste minuut van het bezoek van de teller de radio van het bezochte gezin als een bezetene bleef doorspelen; de teller zei niet, maar mevrouw besloot zelf tenslotte enige rust te verschaffen. Een aardige tip voor ons allen op 31 mei, en niet alleen op die datum. Als iemand niet wil meewerken, dient de teller die zich natuurlijk kan legi timeren hem te zeggen dat men vol gens de wet verplicht is mee te werken aan een volkstelling. En als het dan nóg niet lukt, kan de teller erop wijzen dat niet-meewerken strafbaar is, zei prof. Idenburg, maar hij moet niet te gauw met dat argument komen. Terecht, maar we willen op ons beperkter gebied de heer Idenburg graag helpen met u dit door te geven, want het zal de taak van de teller vergemakkelijken. BINNENLAND Vrydag en zaterdag a.s. houdt het Nederlands Instituut van register-inge- nieurs en afgestudeerden van Hoge Tech nische Scholen (N.I.R.I.A. in het Kur- haus te Scheveningen een tweedaags con gres. Op 2 Juni zal de Zuidhollandse Bond van Veehandelaren in het Rijnhotel in Rotterdam zijn Jaarvergadering houden. Tijdens deze vergadering zal de heer Joh. de Veer, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees spreken over het on derwerp: „De vooruitzichten van de af zet van vee en vlees". Vrijdag en zaterdag a.s. houdt de Nederlandse Reisvereniging in Bergen op Zoom haar 54ste jaarvergadering. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Pharmacle houdt op 14, 15 en 16 Juni te Utrecht haar 105de algemene vergadering met daaraan aansluitend een wetenschappe lijk congres. Thdens het afsteken van een gras strook Dij een bedrijf in Nieuwe Niedorp ls gistermiddag op tot nog toe onver klaarbare wyze een 250 kilo wegende bak van een graafmachine plotseling losge raakt met het noodlottige gevolg dat de bestuurder, de 36-Jarige T. H. K. van Winkel, daardoor op slag gedood. De Indonesische regering heeft aan ondernemingen, die in Indonesië ten dele werken met Nederlands kapitaal, opge dragen, het overmaken of belenen van aandelen in Nederlands bezit te beletten, aldus „Antara". De bedeoling van deze maatregel ls. te voorkomen, dat gezamen lijk Inaonesisch-Nederlandse ondernemln- f;en bulten de mogelijkheid van nationa- isatie zullen vallen. Nederland zal aan het Internatio nale Filmfestival te Berlijn, dat gehou den zal worden van 24 juni5 Juli 1960 deelnemen met de film: „Faja Lobbl" van Herman van der Horst. Deze avondvul lende documentaire, die zijn naam ont leent aan de inheemse bloem „Vurige Liefde", ls door de cineast in kleuren op genomen in Suriname. De film „Glas" van Bert Haanstra is inmiddels op het filmfestival in Bloemfontein als „beste inzending" onderscheiden met de enige gouden medaille, die op het festival werd toegekend. De Kon. Java-China-Paketvaartlij- nen die onder de naam van Royal Inter- ocean Lines in het Verre Oosten, India, Australië, Nieuw-Zeeland, Afrika en Zuld- Amerika lijndiensten onderhouden, zullen zo delen zij mede een snelle pas sagiers- en vrachtdienst Instellen tussen Australië en Japan met twee van hun passagiersschepen, n.l. m.s. TJiluwah en m.s. Tjlwangl, elk met een waterverplaat sing van 13.000 ton. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van de er kenning voor Nederland van het indivi duele klachtrecht, zoals voorzien in art. 25 van het op 4 november 1950 te Rome gesloten verdrag tot bescherming van rechten van de mens en de fundamen tele vrijheden, met algemene stemmen aanvaard. Een groep van 59 Britse nabestaan den van oorlogsslachtoffers komt zater dag 27 mei naar ons land voor een be- atsen van hun ge- ZIJ zijn hiertoe in staat gesteld door het Nederlandse Oor logsgraven Comité, dat in samenwerking met The British Legion deze reizen re gelt. De Nederlandse Zionisten Bond houdt morgen in het Kurhaus in Sche veningen een herdenking van de 100ste geboortedag van de stichter van het Zio nisme. dr. Theodoor Herzl. Tijdens deze herdenking zal dr. W. Drees. oud-minis- ter-president en minister van Staat, in drukken van zijn recente reis naar Israël weergeven. Het Nationaal Rampenfonds heeft ruim 75 procent der einauitkeringen in de persoonlijke sfeer verzonden aan de door de watersnood gedupeerden in Tuin dorp Oostzaan. Het bestuur van dit fonds heeft een beroepscommissie geïnstalleerd, die de beroepen van hen, die menen dat het totaal der toegekende bedragen hen niet in staat heeft kunnen stellen de nodige reparaties te laten uitvoeren en de onherstelbare goederen door goederen van deugdelijke kwaliteit te vervangen, zullen beoordelen. Te Arnhem is de 3-Jarige Marianne Prinsen van de kade in de Rijn geval len en verdronken. Eén der omwonenden, door zyn vierjarig zoontje gealarmeerd, ging direct op onderzoek uit en zag het meisje drijven in de R(jn. Het meisje kon spoedig op het droge worden gebracht; het overleed echter op weg naar het zie kenhuis. - De minister van Volkshuisvesting en BUITENLAND Prins Soephannoevong, leider van de communistische Pathet-Lao in Laos, is maandagnacht met zeven leden van de oppositie uit een kamp bij Vientiane ontsnapt .waar hij sinds 28 Juli van het vorige jaar werd vastgehouden omdat hij een aanslag op het huidige bewind zou hebben voorbereid. In de universiteit van San Juan op Porto Rico wordt van 3 tot 22 Juni het vierde Jaarlijkse Casals-festlval gehouden. Pablo Casals, die 83 Jaar is. zal zelf bij drie concerten als solist optreden en ver scheidene andere uitvoeringen leiden Op het programma staan werken van Bach, Mozart. Beethoven, Brahms, Weber, Vi valdi, Schubert en Dvorak. Bedoeïenen in Israël, die door de iroogte als landbouwers gi worden bij de wegenbouw van de Negef tewerk gesteld. Komende zomer gaan zeven expedi ties pogingen doen om nog niet bedwon gen bergtoppen in Groenland te beklim men. Een der groepen zal onder leiding van Sir John Hunt, die ook de Mount Everest beklom, 21 Juli op weg gaan. na een Deense expeditie die 1 Juli vertrekt. Het interieur van enkele afdelingen van een Zweedse motorenfabriek heeft men in zachtere kleuren laten schilderen omdat de arbeiders van deze afdelingen, waar spoelen worden gewonden met rood draad, voortdurend veel meer klachten over loon, arbeidsomstandigheden e.d. naar voren brachten dan hun collega's die met blauw en zwart draad werkten. De rust zou nu overal zijn teruggekeerd. Zweden ingerichte tentoonstelling „Groot vaders bioscoop" is de vrijwel complete optische uitrusting te zien van Zwedens filmpionier Niklas Johansson, die eind vorige eeuw naar de Verenigde Staten ging en bij zijn terugkeer enkele jaren later talrijke camera's, projectors, films, toverlantaarnplaatjes en verlichtings middelen voor projectors meebracht. De straalvliegtuigen van de Zweedse luchtmacht op de basis Vasteras ten westen van Stockholm, ondervinden grote last van de duizenden zeemeeuwen die van het nabijgelegen Malar-meer komen. Herhaaldelijk worden meeuwen door de luchtinlaat der straalmotoren opgezogen waardoor grote schade ontstaat. Verdel gingspogingen hebben nog niet veel ge holpen. Nu wordt voor elke start in de lucht geschoten om de meeuwenzwermen te verjagen. mery is gisteren voor een particulier zoek in Peking aangekomen om „te kij ken wat er in China gaande is", zoals hij op het vliegveld verklaarde. Hij zei te verwachten, dat hij premier Tsjoe En-lai en diens minister van Buitenlandse Za ken, maarschalk Tsjen-Ji, zal kunnen ontmoeten. President Nasser van de VAR heeft opdracht gegeven de laatste twee Egypti sche bladen, die nog onafhankelijk waren, te naasten. Deze bladen „Al Ahram" en „Al Achbar" zullen worden overgenomen door de enige partij van het land, de Nationale Unie. Ook de uitgeverijen „Rose el Joessof" en „Dar el Hllal" zullen door de partij worden overgenomen. Alle an dere bladen zijn al overgenomen door staatsuitgeverijen. Buitenlandse waarne mers zien in de naasting alleen maar een formaliteit, omdat de onafhankelnke bla den zich in het verleden toch altijd al achter de regeringspolitlek hebben ge plaatst. Vandaag en vrijdag wordt dit pro gramma herhaald. We moesten bij het zien van deze uit zending denken aan het geharrewar, dat er nogal eens is geweest over het al of niet uitzenden van belangrijke beraad slagingen in ons parlement, die dan soms ook net bleken samen te vallen met een of andere voetbalwedstrijd. Ligt hier nu niet een taak voor de regering om na dit eerste experiment door te gaan? Als de omroepverenigingen er niet aan willen, kan zij op zo'n moment gebruik maken van haar eigen PTT-kanalen. Dit pro gramma gaf in ieder geval geen aanlei ding tot de vrees, dat regeringsuitzendin gen gehuld moeten zijn in de plechtsta tigheid, die men wel eens voor ernst aanziet. En onze complimenten aan de heer Idenburg, wiens televisie-debuut vlotter en minder verkapt spiekerig was dan van verscheidene sprekers, die ons door kathode-straalbuis de kamer worden ingejaagd. AD INTERIM. Advertentie Verf met gemak en..., van Ceta Bever WOENSDAG Wassenaar (Kasteel Oud-Was senaar) Leids Studentencabaret ten bate van Anjerfonds. 8.15 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's getuigen. 7.45 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar de Afsluitdijk. 8 uur voorm. VRIJDAG Gulden Vlies: Ledenvergadering Leldse Kunstkring „Voor Allen". 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Film vertoning Smit en Co's Sleepdienst. 8 u. nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia": 8 uur nam. Den Burcht (foyer)Receptie 20-Jarlg jubileum Leidse Bond van Volkstuinver enigingen. 35 uur nam. litaire Oorlogsslachtoffers. 10.30 uur v.m.; receptie l.v.m. derde lustrum. 35 urn- nam Doopsgezinde Kerk: Adventskerk. 10 11 uur voorm. bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. HTM-halte PosthofNachtexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Meijen- del 11.31 uur nam. Rooseveltstraat 9: Openbare les Regio nale Werkplaats Vakopleiding voor vol wassenen. 10 uur voorm.4 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileum-feest avond Leidse Bond van Volkstulndersver- enlgingen. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar de Pan van Persljn. 2.10 uur nam. (fietsers 2.40 uur bij noordpoort vliegveld Valkenburg). Wilhelminabrug: Fietstocht met onbe kende bestemming Ver. „Oud-Lelden". 1.45 uur nam. ZoeterwoudsewegAandeelhoudersverga dering N.V. Holl. Constructie Werkplaat sen te 10.30 uur voorm.; idem N.V. Ned. Electrolaschmy, te 11.30 uur voorm. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachtorenstudie Jeho va's getuigen. 5.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. zyistra. 10.15 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn". „De koning met het vlerkante hoofd". 3 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. Jan Schreiner over de hengelsport. 8 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Ned. Comedle. „Joseph in Dothan". 8 uur nam. DINSDAG Herengracht 82: Ledenverg. Pro Juven- tute Rijnland. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedle. „Joseph in Dothan". 8 uur In Buenos Aires is de federale po litie gemobiliseerd in verband met bom aanslagen, die in de afgelopen 24 uur zijn gepleegd. Er is een bom ontploft in een officiersclub in de Argentijnse hoofdstad, waardoor grote schade werd aangericht en voorts zijn in het stads centrum twee nlet-ontplofte bommen ge vonden. Volgens de politie is dit het werk van aanhangers van oud-president Peron, die van het bezoek van vele hoge bui tenlandse gasten (o.a. Prins Bernhard) gebruik willen maken om een demon stratie van binnenlandse onrust te geven. Op voorstel van de nationalistische partij gaat het parlement van de Unie van Zuld-Afrlka tot 20 Januari 1961 op "jen hebben zich besluit, gezien •n. Men vreest dat de regering, die krachtens de nood toestand uitgebreide bevoegdheden heeft, van het reces gebruik wil maken om en kele vérstrekkende maatregelen te ne men. van (iiuu-niuna wju js reces. Alle oppositlepartijei scherp gekant tegen dit de huidige omstandighede VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De gehei men van reuzen en dwergen in de dieren wereld, door prof. dr. E. J. Slijper. Twee de lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Concertgebouw ork. en piano. 21.05 Ar nold Gehlen - menszijn als lichamelijk heid, lezing. 21.25 Metropole ork. en sol. 21.55 Oude muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram 18.30 Dansmuz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Is raëlische chansons met comm. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en solist. 20.45 Bal let der bedriegers, hoorsp. 21.34 Israëlische muz. 21.50 Strijkork. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Hammond trio. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Gram. 23.35 Idem. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 17.30- 17.40 Jeugdjourn. Regeringsultz.19.00- 19.45 Instructie voor volkstellers. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 V. d. vrouw. 20.40 Toneel- en filmnieuws. 21.05 Politie-documentaire. 21.30 Gevar. progr. 22.10 Epiloog. VOOR DONDERDAG 26 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 10.00 CON VENT VAN KERKEN: Geref. kerd. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 Kerkconc. KRO: 12.15 Mil. muz. 12.45 Gram. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Bijeenkomst. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 15.20 Cello en piano. 16.00 Radio Philharm. Ork. en solist. 16.30 Re portage. 17.00 Gram. 17.15 Volksmuz. 17.35 Lichte muz. 18.10 Pianorecital 18.30 Accordeonmuz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gesproken en muzikale prentbriefkaarten. 21.30 Kinderkoor en instrumentalisten. 22.00 Periodieken-pa- rade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Idem. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kamerork. en soliste. 12.00 Landdag-impressies. 12.05 Gram. 12.20 Nws. en land- en tuinb.meded. 12.30 Opening AVRO-landdag. 12.55 Rep. AVRO- landdag. 13.00 Licht progr. 14.00 Sopr., bariton en strijkkwart. 14.45 Gram. 15.00 Licht progr. 16.00 V. d. Jeugd. 16.30 Lichte muz. 17.30 Sportrevue. 17.55 Rep. AVRO- landdag. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 V. d. jeugd. 18.55 Act. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Concertgebouw-ork. en solist. 21.15 Ge- var. progr. 21.55 Dansmuz. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Lichte muz. 23.30 Rep. AVRO-landdag. 23.55— 24.00 Nws. Radio Bloemendaal Donderdag 26 mei 9.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 11.00-12.15 Hoogmis. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Documentaire film. 21.00 Bobeltje. komedie. AVRO, KRO. VARA en VPRO: Sportact. (22.40-23.10). BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Ork.conc. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz-progr. 13.40 Voordr. 14.00 Schoolradio. 15.00 Koor zang. 15.45 Kritieken. 16.30 Gram. 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork.conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Matters of Moment. 21.45 Gram. 22.15 Ik herinner me22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. 13.35 Cricketultsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en golf. 17.35 Gevar. progr. 18.28 Weerber., nws., act. en pianospel. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersen- gym. 20.00 Where are vou now? 20.30 Nws. en brievenbeantw. 21.00 Forum. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Amus.muz. 14.30 Pianorecital. 14.50 Gram. 18.00 Jazzmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Liederen. 21.25 Dansmuz. 21.45 Nws. en weerber. 23,35 Klass. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.05 Kamer muz. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.05 Ork.conc. 21.50 Nwe gram. 22.30 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Amus.muz. (verv.) 13.00 Nws. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" (T.m. 3 juli). BIOSCOPEN Trianon: „Freddy unter fremden Ster nen". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u. Zon- en feestdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Meisjes, membo's en whisky". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Hemelvaartsdag: „Mon onele". A.l. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Conny, een meisje van 16". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Dagelijks behalve zondag: 10.30 en 11.30 uur voorm. „Het huwelijk van Prinses Margaret". Luxor: „Shalom" (Het wonder van Is raël). A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wir Wunderkinder". Al.l Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De slavin van Haroea". (14 Jaar) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. He melvaartsdag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater: Van vrijdag t/m woens dag: 20 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Zolang er mensen zijn'14 Jr Donderdag 26 mei: 2.30 en 8 uur Glenn Miller Story met James Stewart. A.l. Zondag en woensdag: 2.30 uur „Geintjes met geesten". A.l. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend de Zuider-Apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van heden middag 2 uur tot vrijdagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Pleiter, Van Bockel. Wijdicks, Hartman en Van Leeuwen. Te Oegstgeest van hedenavond 6 uur tot vrijdagmorgen 8 uur de doktoren Held, tel. 24649 en Lanen-Baron. tel. 21610. By geen gehoor bij Uw huisarts of i specialist (of diens waarnemers), bel opi dokterstelefoon 22222. en weerber. 13.15 V. d. sold. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Gram. 15.15 en 15.45 Gram. 16.00 Klankb. 16.20 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 Gods dienstig halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Klank beeld. 19.55 Gram. 20.00 Intern, wedstr. voor piano. Kon. Elisabeth. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Chan sons. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Idem. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.32 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Intern, wedstr. voor piano Kon. Elisabeth. 22.30 Gram. 2.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. VOOR VRIJDAG 27 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7. 45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.05 Gram. 10.35 Lichte muz. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert, lezing. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Hongerende wereld, rep. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.20 Klass. en moderne meesterwerken. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V .d. zieken. 16.30 Viool en plano. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Lichte muz. 18.50 Regeringsultz.: Emlgratierubr.- Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.progr. voor de militairen. 20.30 Water in Europa, klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Theater Andersom, liedjes, 21.50 Kamermuz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Volwassen kinderen en gehoorzaamheid, lezing. 22.55 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VP RO: 10.00 Voor de oude dag, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. h. huls vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Piano, viool en hoorn. 11.42 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsultz.: Ultz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Openluchtklanken. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Kinderkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Muzikale blografie. VARA: 16.00 Jeugdork. 16.25 V. d. zieken. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Politlekapel. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Latijnse muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kina. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De dichter Jaap Harten, lezing. 20.20 Voordr. 20.35 De mens en zijn werk, lezing. 20.50 Grote Russen en hun visie op Westeuropa, le zing. VARA: 21.00 VARA's Bekercompe- tltle. 21.55 Jazzmuz. 2.15 Bultenl. week- overz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nw6. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) I: Jean Baptiste Lully: 1. Ballet-suite. Allegretto. Notturno. Minuet. Preludio e Marcia. Orchestra Allesandro Scarlatti olv. Caracciolo; 2. uit „Persée" O tran- quille sommeil que vous êtes charmant Gérard Souzay, bariton; l'Orchestre de la Soclété des Concerts de Conservatoire de Paris olv. Edouard Llndenberg. II: Jean Philippe Rameau uit „Les In- des Galantes" Soleil, on a détruit tes su- Rerbes asiles; Gérard Souzay, bariton. The ëw Symphony Orchestra of London olv. Paul Bonneau. Ill: Etienne Nicolas Méhul uit „Joseph" Vainement Pharaon dans sa reconnais sance. Champs paternels! Hébron, douce vallée. Leopold Simoneau, tenor. Sympho nic Orkest van Radio Berlijn olv. Paul Strauss. IV: Jacques Halévy uit „La Julve". Rachel, quand du Seigneur. Leopold Si moneau, tenor. Symphonic Orkest van Radio Berlijn olv. Lee Schaenen. V: Hector Berlioz: 1. uit „La Damna tion de Faust"; a. Une puce gentille; b. Volei des rozes; c. Devant la maison. Gé rard Souzay, bariton. The New Symphony Orchestra of London olv. Paul Bonneau: 2. uit „Les Troyens a Carthage" Marche Troyenne; l'Orchestre des Concerts La- moureux olv. Willem van Otterloo. VI: Charles Gounod uit „Faust" II se fait tard, adieu. Pierrette Alarie, sopraan; Leopold Simoneau, tenor. Symphonie Or kest van Radio Berlijn olv. Lee Schaenen. VII: Georges Bizet: 1. uit „Les Pêcheurs de Perles". Me voilk seule dans la nuit. Pierrette Alarie, sopraan. l'Orchestre des Concerts Lamoureux olv. Pierre Dervaux. 2. uit „Carmen" a. Voorspel 3e bedryf. Symphonie Orkest van Radio Beriyn olv. Ferenc Fricsay; b. C'est des contreban- dlers, Je dis que rien ne m'épouvante. Pierrette Alarie, sopraan. l'Orchestre des Concerts Lamoureux olv. Pierre Dervaux; c. Voorspel 4e bedryf. Symphonie Orkest van Radio Berlijn olv. Ferenc Fricsay. VIII: Jules Massenet: 1. uit ,,Manonr'; a J'al marqué l'heure du départ. Pierrette Alarie. sopraan; Leopold Simoneau, tenor. Symphonie Orkest van Radio Beriyn olv. Lee Schaenen; b. Instant charmant. En fermant les yeux; c. Ah! fuyez, douce image. Leopold Simoneau. tenor. Sympho nie Orkest van Radio Beriyn olv. Paul Strauss; 2. uit „Thaïs", Médltation. Ma- noug Parikian. viool. Phllharmonla Or kest olv. Herbert von Karajan. TELEVISIEPROGRAMMA Regeringsuitz.: 19.00-19.45 Instructie voor volkstellers. NTS: 20.00 Weekjour- naal. NCRV: 20.30 Act. 21.15 Cabaret. 21.50 Documentaire film. 22.10 Wat ben ik?, lezing. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Gevar. muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten v. d. programma's v. d. afgelopen week. 14.00 Schoolradio, 15.00 Brievenbeantw. 15.30 Geluldskron. 16.00 Ork.conc. 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Le zing. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Le zingen. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Recital. 2.45 Pari. overz. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Ka mermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en golf. 13.35 Uitsl. cricket. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gevar. progr. 17.30 Nws. en golf. 17.35 Gevar. progr. 18.29 Weer ber., nws., act. en dansmuz. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Samenzang. 20.30 Nws. en discussie. 21.15 Gevar. progr. (Om 21.30 nws.) 22.30 Nws. 22.40 Gevar. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Ork.conc. 16.05 Volksliederen. 17.00 Nws. 17.40 Gram. m. comm. 19.00 Nws. en weerber. 19.35 Operaconc. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Liederen. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 18.30 Nwe gram. 19.16 Kamermuz. 20.05 Operaconc. 23.53- 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Opera-aria's. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.35 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boek bespr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 20.00 Intern, wedstr voor piano. Kon. Ellasbeth. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 481 ni.: 12.02 Lichte muz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 15.00 Gram. 16:02 II Turco in Italia, opera. 19.30 Nws. 20.00 Intern, wedstr. voor piano Kon. Elisabeth. 22.30 Gram, 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2