MID AS-SATELLIET „ZIET" RAKETTEN In komende drie jaar nog zwaardere offers voor de Navo noodzakelijk Andes-vnlkanen actief, al meer dan 1000 doden Chief Whip WEERBERICHT Uitbreiding en modernisering kosten minstens 1850 miljoen Meren in heftige beroering en bovendien nog meer bevingen lip! leuivs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 MEI 1960 No. 30057 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur E. A. E. van DishoecS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Slngel h Lelden Glro n° 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE De Nederlandse schrijfster Hella Haasse en de uitgeverij Querido, waarbij haar werk verschijnt, heb ben in Scheveningen uit handen van de algemene secretaris van de Atlantic Treaty Association, John Eppstein de internationale literaire Atlantische Prijs in ontvangst ge nomen. Van links naar rechts mej. Tine van Buul, directrice van Que rido, Hella Haasse en John Epp stein. Het eerstvolgend nummer van het Leidsch Dagblad verschijnt op vrijdag 27 ei. Onze bureaus zul len morgen de gehele dag geslo ten zyn. Kortere diensttijd is niet te verwachten De vandaag verschenen defensienota van de regering kondigt een verzwaring aan van de inspanningen welke het Nederlandse volk zich gedurende de jaren 1961 tot en met 1963 ten behoeve van de verdedi ging van zijn democratische vrijheden zal moeten getroosten. Die inspanning zal van tweeërlei aard zijn. In de eerste plaats zullen meer jonge Nederlanders zich, zij het op vrijwillige basis, aan de krijgsdienst dienen te wijden, wil men enigermate het hoofd kunnen bieden aan het grote personeelstekort en ten tweede zal de financiële last van de defensie niet onaanzienlijk zwaarder worden. Kon voor het lopende jaar op de Rijksbegroting nog volstaan worden met een post van 1650 miljoen gulden voor de militaire uitgaven, in de komende drie jaren zal zeker 1850 miljoen voor dat doel worden gevraagd. Tweeërlei ontwikkeling In het algemeen kan men zeggen, dat 'de thans aangebroken periode geken merkt zal worden door de invoering van nieuwe verdedigingsmiddelen (raketten en geleide wapenen) tezamen met de vervanging van verouderd traditioneel materieel. Juist dit samengaan van twee verschillende ontwikkelingen zal de mi litaire deskundigen heel wat hoofdbre kens kosten. Uiteraard wordt in de defensienota ook het vraagstuk van de diensttijdverkor- ting aangestipt. Evenals reeds door de Nieuwe opvatting: Navo-schild meer dan schrikdraad In de algemene inleiding tot de Defensienota 1960, waarin de grondslagen van het defensiebe leid, het doel van het Navo-beleid en de strategische opvattingen om trent de gezamenlijke verdediging uiteen worden gezet, valt een nuanceverschil op met betrekking tot de „schild- en zwaardtheorie" Daarmee werd altijd bedoeld, dat de defensieve krachten van de Navo een beschermend schild vormden voor de gewestelijke mogendheden, welk schild echter vooral als een soort schrikdraad fungeerde. Zou het namelijk aan gevallen worden, dan zou onmid dellijk het „zwaard" in actie ko men om de aanvallende vijand zo mogelijk in het hart te treffen. In die gedachtengang werd dus een plaatselijke aanval op het schild gezien als de onmiddellijke aan leiding tot het ontketenen van een volstrekte atoom-oorlog. Van die gedachtengang blijkt men thans te zijn teruggekomen. Aan beide zijden van de scheids lijn bestaat een zeker evenwicht in de kernbewapening. Dat die om standigheid voor beide partijen verschrikkelijke gevolgen kan heb ben, wordt algemeen ingezien. Maar dat betekent ook, dat het inzicht is gegroeid, dat men op minder fatale manier op een agressie moet kunnen reageren. Men laat ruimte voor de moge lijkheid van een misrekening of uit een roekeloosheid, welke tot erger heeft geleid dan in de bedoeling lag. In die opvatting xoordt het schild meer dan een schrikdraad: het moet sterk genoeg zijn om een aanval in zijn eerste ontwikkeling te stuiten, opdat de vijand tot be zinning kan komen voordat „de weg terug" niet meer mogelijk is. Dat wil dus zeggen, dat het schild zo sterk moet zijn, dat het niet in korte tijd kan worden doorbro ken. De uitrusting van de schild- strijdkrachten met tactische atoomwapens vloeit uit die opvat ting voort. Die zijn namelijk bij zonder doeltreffend tegen concen traties van strijdmiddelen, aan- voerwegen, vliegvelden en andere commissie welke verleden jaar daarover heeft gerapporteerd stelt de regering zich op het standpunt, dat het paard niet achter de wagen mag worden ge spannen en dat niet tot enige verkorting van de diensttijd kan worden overge gaan totdat de werving van vrijwillige krachten werkelijk resultaat heeft opge leverd. Dit betekent, dat men voor 1962 geen kortere militaire diensttijd behoeft te verwachten. De reorganisatie of de aanpassing van de drie onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht geschiedt op basis van de aanbevelingen van de jaar lijkse NAVO-revue: het is wellicht over bodig erop te wijzen, dat de defensienota nogmaals Nederlands gehechtheid aan de gezamenlijke verdedigingsorganisatie van de Westelijke wereld bevestigt. Zo werd in 1959 voor de Kon. Landmacht aanbevolen het percentage beroeps- en vrijwillig dienend personeel te vergroten, een aantal raketeenheden te vormen, twee tankbataljons, een tweede verken ningsbataljon en twee afdelingen artil lerie paraat te maken en de personeels sterkte van de parate onderdelen te ver groten. Van deze wensen is eigenlijk al leen de vorming van raketafdelingen in uitvoering gekomen. Binnenkort zal de eerste eenheid paraat zijn. Maar de uitbreiding van het contin gent dienstplichtigen is niet mogelijk, ook al door bezwaren van financiële en personele aard. Men zal daarom de mankracht in de opleidings- en vredes- sector gaan verminderen ten gunste van die in de parate eenheden. De Neder landse divisies zullen aangepast worden aan de organisatie welke de opperbevel hebber van de landstrijdkrachten in Centraal-Europa voor ogen staat. Door wijzigingen in de bevelsstructuur zal men tot zelfstandiger gevechtsgroepen komen. NIEUW MATERIEEL Natuurlijk zal van de parate eenheden in de komende jaren veel verouderd en versleten materieel vervangen moeten IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 MEI. Zon op: 4.32 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: 5.38 uur; onder: 21.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.48 en 16.12 uur. Laagwater te 11.58 uur. 27 mei: hoogwater te 4.22 en 16.47 uur. Laagwater te 0.14 en 12.32 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's worden en nieuw, modern materieel aan geschaft. Reeds is men begonnen met de aanschaffing van infrarood-apparatuur, beschermend materieel met het oog op de atomische, bacteriologische en chemi sche oorlogsvoering en radar-vuurlei- dingmaterieel. Voorts zijn nodig gemechaniseerde ar tillerie, gepantserde verkenningsauto's zware helikopters en zo meer. Voorlopig zullen niet meer dan drie bataljons op die manier gemechaniseerd kunnen wor den. Het aanschaffingsplan omvat bo vendien geleide wapens en anti-tankwa pens. Verder ondergaat de logistieke verzorging (vervoer, bevoorrading, on derhoud) bij het leger een reorganisatie waarvan men een doeltreffender werk wijze verwacht. Voor de intendancegoe deren is die verandering welke onder meer het directoraat materieel land macht betreft reeds aan de gang. 9 Slot op pag. 2 Opmerkelijk Amerikaans succes Technische prestatie van groot formaat voorloper van spionageuit de ruimte Van de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral is gisteren om 18.38 uur Nederlandse tijd een Midas-satelliet gelanceerd. Deze zware satelliet (2268 kg), die na een uur in de geprojecteerde baan kwam, heeft installaties aan boord om raketlanceringen op aarde waar te nemen en deze aan controleposten te melden. Het geldt hier een proef, in verband waarmee de baan zo gekozen is, dat zij niet over Russisch gebied loopt. Slaagt deze proef, dan wil men binnen twee jaar twaalf van dergelijke satellieten in verschillende banen om de a^rde brengen. Daardoor zou het voor Amerika mogelijk worden van iedere raketlancering in Russisch gebied binnen vijf minuten op de hoogte te worden gesteld. Dit verlengt de tijd, waarbin nen Amerika tegenmaatregelen tegen een onverhoedse aanval kan nemen alvorens zelf getroffen te worden met een zeer waardevolle periode van een half uur tot drie kwartier. De Midas-kunstmaan loopt in een baan tussen 28 graden noorder en zuiderbreedte op een hoogte variërend van 506 tot 351 kilometer. De omlooptijd bedraagt 94.34 minuten. Aan boord bevinden zich in strumenten tot een gewicht van 1633 kilogram. In verschillende opzichten is deze Amerikaanse prestatie van uitzon derlijke betekenis. Opvolger van U-2 De Midas werd korte tijd geleden reeds aangekondigd als opvolger van het spionagevliegtuig U-2 naar aanlei ding van het beruchte incident met dit Gisteren kwam de miljoenste te lefoonaansluiting in ons land tot stand. Het was de aansluiting voor de heer R. Beugelink in Arnhem, dia wij hier met zijn verloofde vanzelfsprekend telefonisch ge lukwensen in ontvangst zien nemen met deze zeer bijzondere aanslui ting. toestel en de daarop volgende misluk king van de topconferentie. De Midas kan echter niet de gehele taak van de U-2 overnemen. Het door geven van televisieopnamen van mili tair belangrijke objecten is voorbehou den aan de Samos-satelliet, die ook nog in een experimenteel stadium ver keert. Een reeks van Samos- en Midas- satellieten zou echter een „waterdicht" spionagenet over Rusland leggen, dat spionage per vliegtuig overbodig maakt. Raketlanceringen kunnen door de Mi das worden waargenomen door regis tratie van de infrarode straling by de enorme hitte-ontwikkeling van bran dende raketmotoren. Radiografisch worden deze gegevens doorgeseind naar controleposten op aarde, die thans in aanbouw zijn. Van groot belang is, dat de andere sterke permanente hittebronnen (wer kende vulkanen etc.), die geregistreerd zouden kunnen worden, nauwkeurig be kend moeten zijn, teneinde valse lan- ceermeldingen te voorkomen. Binnen kort zullen in Amerika proeven worden genomen, hoe de Midas reageert op zeer felle omvangrijke branden. Op Edwards luchtbasis wordt dezer dagen een enorme brand gesticht, waarvan de gloed tot 80 km. ver kan worden waargenomen. Men hoopt dat de Midas niet op deze brand zal rea geren, maar wel op de start van raket ten van Cape Canaveral en Vanden- berg op een moment dat de satelliet deze bases passeert. Record nuttige last Opmerkelijk is het grote gewicht van de Midas, die met een tweetraps raket (een combinatie van Atlas en Agena) werd gelanceerd: 2268 kg. Slechts twee maal eerder werd een zwaardere sa telliet gelanceerd, nl. de Atlas-Score van 3941 kg. op 18 december 1958 van Cape Canaveral en het „ruimteschip" van 4500 kg. dat de Russen op 15 mei j.l. lanceerden. Dit ruimteschip voert echter een instrumentarium van 1477 kg. mee, de Atlas-Score was zo zwaar omdat de gehele raket satelliet werd. Daarin bevonden zich slechts 68 kg. aan instrumenten. Het instrumenta rium van de Midas daarentegen weegt 1633 kg., een recordpakket. De enige overige tot dusver gelanceerde kunst maan van meer dan 1000 kg. was de Spoetnik III, die op 15 mei 1958 de ruimte inging. Deze woog 1327 kg. Gezien deze getallen moet de Ame rikaanse prestatie van gisteren als zeer belangrijk worden beschouwd en als bewijs, dat in vele opzichten de ach terstand van Amerika niet zo onrust barend is als de spectaculaire succes sen van Rusland doen veronderstellen. In Amerika wacht men zich overigens wel voor al te veel optimisme. Daar voor zijn de ervaringen van de laatste jaren te bitter geweest. Defensie-nota 1960 verschenen De al zo zwaar door aardschoppen en vloedgolven geteisterde bevolking van Chili is opgeschrikt door een nieuwe ramp! Sinds dinsdagavond is de keten van vulkanen in het zuidelijk deel van de Andes actief. Op 700 km ten zuiden van Santiago zou een nieuwe vulkaan zijn ontstaan. Uit het gebied tussen Orsono en Valdivia ten zuiden van Concep- cion worden duizenden mensen in allerijl geëvacueerd. Zeven vulkanen stoten hier lava en rook uit, de meren zijn in heftige beroering en nieuwe aardschokken brengen nog meer onrust en verwarring. In Santiago deed zich een vreemd natuurverschijnsel voor: een snelle daling van de temperatuur, gepaard gaande met een verkleuring van de lucht, die paars werd. Daarop ontstond een dichte mist, waar door de reddingsoperaties in gevaar kwamen. Bekken Grote Oceaan getroffen door enorme vloedgolven Het Chileense ministerie van Binnen landse Zaken heeft inmiddels bekend gemaakt, dat er tot nu toe 374 doden geïdentificeerd zijn; 812 mensen wor den vermist, aangenomen wordt, dat zij om het leven zijn gekomen. Vijf honderd vermisten zouden de dood hebben gevonden tengevolge van de enorme vloedgolf, die over Caleta Quela sloeg, dat tussen Concepcion en Valdivia ligt. Overigens zijn de offi cieuze schattingen van het aantal slachtoffers hoger: omstreeks 1400! In de getroffen gebieden zijn ten minste 40.000 mensen dakloos. Bij de aardverschuiving in Conaique in de buurt waarvan de nieuwe vulkaan ont stond zijn 60 mensen om het leven gekomen bij een aardverschuiving. Het reeds twee keer door aardbevin gen getroffen Concepcion kreeg giste ren nog vijf schokken te verduren, die echter niet hevig zijn geweest. Op het verwoeste eiland Chiloe deden zich gis teren om de tien minuten nieuwe schokken voor. onderweg om de inwoners te waar schuwen. Doch toen de brandweerlie den in het vage licht van de ochtend schemering reusachtige golven over het strand zagen aankomen, maakten zij rechtsomkeert. De vloedgolven hebben aan de Ame rikaanse westkust, tussen het nabij de Mexicaanse grens gelegen San Diego en Crescent City, nabij Oregon, voor miljoenen dollars schade aangericht, pieren werden weggeslagen en pa trouilleboten hadden druk werk met het in veiligheid brengen van honder den kleine vaartuigen. Het aantal doden in de groep der Hawaii-eilanden, ongeveer in het mid den van de Grote Oceaan gelegen, is maandag tot 33 gestegen. Er zijn 27 vermisten, en ongeveer tweehonderd gewonden. De schade wordt op een tweehonderd miljoen gulden geschat. De vloedgolven hebben ook Neder lands Nieuw-Guinea bereikt. Het dorp Enggros, dat tussen de Humboldtbaai en de Baai van Jautefa ligt, werd gis teren door drie vloedgolven getroffen. De tweede golf beschadigde zeven hui zen, de derde verzwolg er zes. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Na de tweede golf werden 150 vrouwen en kinderen tijdelijk ge- evacueerd. Bestuurde trap De naam Midas is een afkorting van Missile Defense Alarm System. Een bijzonderheid van de lancering was, dat de laatste rakettrap voorzien was van stuurraketjes, die van de aarde af radiografisch bediend wer den, waardoor vrijwel de beoogde baan werd bereikt. Ideaal voor de taak van de Midas is een zuiver cirkelvor mige baan, en deze werd op redelijke wijze benaderd. Uit het Leidsch Dagblad van 25 mei 1860: Z.K.H. de Prins van Oranje heeft, naar men verzekert, het voornemen, om bij gelegenheid van den gecostumeerden optogt. van het Studentencorps deze stad te komen bezoeken, en bij den Baron van Pallandt af te stappen. V Zoals uit de berichten reeds duide lijk is geworden, hebben de hevige aardbevingen in Chili hun uitwerking doen gevoelen over de gehele Grote Oceaan, tot aan de kusten van de Ha- waii-groep, Nieuw-Zeeland, Australië, Nieuw-Guinea, de Philippijnen, For mosa en Japan. Vloedgolven van tien meter hoogte, die niet een snelheid van ongeveer 650 kilometer per uur kwamen aangeraasd, beukten in de vroege uren van maandagochtend op de Japanse kust, waarbij vooral het noorden van het land werd getroffen. In Sjikoezawa (Japan) werd twee maal het waarschuwingssein voor vloedgolven gegeven, doch de inwoners sloegen er geen van beide malen acht op. Toen het waarschuwingssein voor de derde maal werd gegeven, rolden j tevens de vloedgolven aan. In vrijwel hetzelfde ogenblik vochten honderden personen, temidden van honderden aan spaanders geslagen vissersboten, in het woedende water voor hun leven. In de plaats Kenennoema waren brandweerauto's met gillende sirenes op kders Oud ^Ti e

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1