Hemelvaar! Minister kan prijs van aardgas niet verlagen Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! Kerkdiensten Hemelvaartsdag Talrijke factoren spelen een rol Verkeersregeling te Amsterdam per T.V. was een groot succes Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 mei 1960 Vierde blad no. 30057 Leiden Hervormde Gemeente. Hoog landse Kerk: 8.30 uur ds. D. J. Vossers. Marekerk: 10.30 uur ds. H. Bouter. Geref. Kerk (Zulderkerk)9 uur H. J. Westerink. (Kerk Oude Vest)9 uur dr. Von Meyenfeldt. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 uur ds. G. G. de Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: He melvaar tsglorie) ds. C. v. d. Weele. Geref. Gemeente: 10 uur leesdlenst. Oud-Kath. Kerk (Zw.slngel 50)9.30 uur Hoogmis van Hemelvaartsdag. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. Alphen aan den RUn Herv. Gem. Jullanastraat: 9 uur ds. P. A. Lefeber. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. J. van Wier te Putten. Geref. Kerk: Marana- thakerk: 9.30 uur ds. K. H. Schuring. Chr. Geref. Kerk, Noorderkerk Grijpen- steinstraat: 9 uur ds. M. S. Roos. Oud- Geref. Gem., van Mandersloostraat3 uur ds. v. d. Breevaart te Hendrik Ido Am bacht. Bodegraven Herv. Gem.: 9 uur prof. dr. H. Jonker te Utrecht. Herv. Evang.: 10.30 uur ds. J. H. Mulder te Rotterdam. Ger. Kerk: 10 uur ds. L. Loosman. Ger. Kerk (Vrljgem.): 10.30 uur ds. H. Scholte. Ger. Gem.: 10 uur leesdlenst. Luth. Gem.- 9 uur ds. A. Jense. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Chr. v .d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 9 uur ds. Brouwer. Geref. Kerk: 10 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 uur drs. A. H. Schippers. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Fokkema. Katwijk aan den R(|n Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. Makkenze. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem.. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. De Vos. Geref. Kerk: 9 uur ds. Rothuizen te Leiden. Zeehos- Êttium: 9 uur ds. Nawijn. Chr. Geref. lerk: 10 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 uur dis. Breen. Ge ref. Gemeente: 7 urn- student Schipaan- Gemeenten In ref. boord te Lelden. Geref. Ned.: 10 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 9 uur ds. Zijl stra. Leiderdorp Herv. Gem.: 9 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 9 uur ds. Dijk. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur vi caris Bons te Oegstgeest. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 uur ds. G. Pet- tlnga. Geref. Kerk: 9 uur ds. K. Schou ten. Chr. Geref. Kerk: 9 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gemeente: 10 uur ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 9 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. D. Hoornstra te Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 9 uur ds. J. C. J. Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. C. W. Thijs. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. L. Floor. NoordwUk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Dekker. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupedo. Geref. Kerk: 9 uur ds. Ferwerda. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 u. ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem., Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach. Ger. Kerk. Mauritslaan: 10 uur dr. K. Dronkert te Leiden. Geref. Kerk (Vrijgemaakt). 8.30 uur ds. R. Brands. Oude-Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kornet. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 mu ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 11 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn: Rijnsburg Herv. Gem. (GroteKerk:: 9.30 uur ds. H. van Gosliga. Geref. Kerk (Rapenburg)10 uur ds. H. Post. (Mara- nathakerk)10 uur ds. L. v .d. Linde. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur kand. D. Noort. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Van den Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. Den Boer. Ter-Aar Herv. Gem denburg. Geref. Kerk Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 8.45 uur ds. D Lekkerkerker; 10.15 uur ds. P. v. d. Staay, em.-predikant te Amsterlam (Her denkingsdienst van het voormalige 4e R.I.). Gref. Kerk: 10 uur ds. A. Langeler. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10.15 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem. (dorp)10 uur ds. E. Saraber; (Rijndijk)10 uur ds. W. G. Meijering; (Hulp en Heil)10 uur ds. Batenburg te H. I. Ambacht. Geref. Kerk: 10 uur dr. C. Gilhuis te Den Haag. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)8.30 u. ds. W. G. de Vries te Lelden. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; (Stationsstraat): 9.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. Snoeij. Rem. Ger. Gemeen te: geen dienst. Chr. Afgesch. Gemeente: 10 uur ds. A. P. Verloop. De hand der gemeenschap Als de dienstdoende ouderling de do minee „opbrengt" (naar de kansel leidt) is het de gewoonte, dat hij alsdan ten aanzien der gehele gemeente hem de hand geeft. Ditzelfde gebeurt bij het be ëindigen van de dienst. Wat mag hier van de betekenis wel zijn? In het kerke lijk weekblad „De Wekker" werd een en ander nader belicht. Is het soms een zekere som van beleefdheid? Wenst men dominee sterkte toe? Zeker niet. Dan was het alleen maar een handdruk en kon deze evengoed in de consistorie ge geven worden. Het gaat er meer op lij ken, als men in deze handdruk dit ziet: De dienstdoende ouderling a.h.w. de gehele gemeente vertegenwoordigend, geeft de predikant de opdracht en het recht, om ambtelijk Gods Woord te be dienen. Geeft men hem na afloop weer de hand, dan betekent dit, dat dominee zijn opdracht goed heeft volbracht. Men kan hem deze immers ook weigeren, ten bewijze dat er een verkeerde leer is ge bracht, waarmede men niet instemt. Nu zou men i.p.v. een handdruk te geven, ook wel een bijbel kunnen overhandigen, zodat de stilzwijgende opdracht zou luiden: Preek het Woord. Dit is ech ter in onze kerken geen gewoonte. VERSCHRALING IN HET KERKELIJK LEVEN Een rapport over de stand van het geestelijk leven in de Geref. Kerken heeft inmiddels de diverse kerkeraden bereikt. In een begeleidend schrijven wordt de kerken in ernstige overweging gegeven, dit rapport te bespreken in wijkbijeenkomsten e.d. Vier jaar lang is er aan dit rapport gewerkt, zodat hier enorm veel arbeid is verricht. Er wordt gewezen op de verschraling in het kerkelijk leven. Zeer weinig ambtsdragers hebben gereageerd op de gehouden en quête. De deputaten hebben heel weinig medewerking ondervonden van de zijde der ambtsdragers en kerkleden. Men voelt dit terecht aan als een groot gemis Dit moest binnen eigen kring niet voor komen. Nu dient men dus bij het lezen Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederikse; (Klevietkerk)10 uur ds. J. T. Wiersma; (Deylerhuis)10.15 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk (Bloem- camplaan): 10 uur ds. G. van Duinen; ^Zynaan)9 uur ds. J. D. Koers te Den Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 10.30 uur ds. J. W. Genuït. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwanimerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Wagenaar. Prinses Beatrix bezocht Marijke Hoeve Prinses Beatrix heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Marijke hoeve te Hattum. Hier worden van 21 tot 28 mei en van 18 to 25 juni vakantie kampen voor een dertigtal invalide vrou wen georganiseerd en geleid door de damesafdeling van de Johanniter Orde. De Prinses arriveerde om vier uur en werd ontvangen door mevrouw W. J. S. gravin van Limburg StirumRepelaer van Driel, lid van het bestuur der dames afdeling. Prinses Beatrix woonde de opvoering van het lekenspel .Daniel in de leeuwe- kuil" bij door leden van de staf onder leiding van mevrouw Boonde Geer, lid van de damesafdeling. De Prinses be zichtigde het vakantie-oord en sprak met enkele deelneemsters aan het kamp. Bij Verolme's scheepswerf te Al- blasserdam is de 19.900 tons tan ker „P.S. Gerbrandy" te water ge laten. Na afloop toostten de heer Verolme en het echtpaar Gerbran dy op een behouden vaart van het schip. (Van onze parlementaire redacteur) In 1825 werd in ons land in Amster dam de eerste gasfabriek opgericht. Tot 1920, toen er 200 gasfabrieken waren, bleef de gasvoorziening een plaatselijke aangelegenheid. Daarna verminderde het aantal gasfabrieken door het leveren over grote afstanden van gas, dat vrij kwam bü de ppoduktie van cokes door de Staatsmijnen, de Hoogovens en de cokes- fabriek te Sluiskil in Zeeland. Daarbij is de laatste tijd gekomen het aanbod van aardgas, dat thans 1.150.000 kubieke meter per etmaal bedraagt, gegarandeerd voor 20 jaar, en de gasproduktie van de olieraffinaderijen, die thans 350.000 ku bieke meter per etmaal bedraagt. Van de totale produktie is thans 76 af- standsgas, waarvan 31 aardgas. Kan de prijs van het aardgas, dat toch eigen lijk niets kost, niet worden verlaagd nu het aanbod ervan zo sterk is toegeno men? Algemeen werd gisteren in de Tweede Kamer deze vraag gesteld bij de bespreking van het nationale gasbeleid aan de hand van de tweede gasnota. Minister De Pous (Economische Za ken) maakte er op attent, dat het aard gas moet worden geleverd tegen een prijs, die overal gelijk is, ongeacht de vindplaats. Het moet niet zo zijn, dat slechts een bepaald deel van het land van de vondst van aardgas profiteert, want dat zou de concurrentieverhoudin gen scheeftrekken. De prijs van het aardgas is daarom gekoppeld aan de prijs van gas uit kolen. Door de daling van de kolenprijs is ook de prijs van aardgas reeds verlaagd, waardoor het Staatsgasbedrijf de geraamde winst van 2.6 miljoen gulden in 1959 (nog geen 2 van het geïnvesteerde kapitaal) niet zal halen! Niet overal Van de verlaging van de prijs van het aardgas zal men niet overal iets hebben gemerkt. Het is de minister gebleken, dat vele gemeenten het weieens aanlok kelijk vinden de lagere inkoopprijs niet door te geven aan de verbruikers, maar de grotere winst voor iets anders willen gebruiken. Omdat in ons staatsbestel de gemeenten nu eenmaal zelfstandig zyn, kan de minister daar weinig aan doen. Daardoor ondervindt hij weieens moei lijkheden zijn prijsbeleid verwezenlijkt te krijgen. Overigens dient men te bedenken dat de distributiekosten bijna het dubbele bedragen van de inkoopprijs. Als men dus de prijs voor de verbruiker wil ver lagen, zal men moeten streven naar la gere distributiekosten door samenvoe ging van kleine distributiebedrijven. De prijs van raffinaderijgas is lager dan van aardgas omdat de kwaliteit vrij sterk uiteen kan lopen. Bovendien is de levering van raffinaderijgas op de lange duur niet verzekerd, zodat de tradi tionele voorzieningen moeten worden ge handhaafd. De levering van aardgas is in de afgesloten contracten voor 20 jaar gegarandeerd en de verwachting is, dat die contracten nog met tien jaar kun nen worden verlengd. Kernenergiecentrales Indien nog grotere hoeveelheden aardgas zouden worden aangeboord en men die zou willen opruimen door een verlaging van de prijs, dient men te be denken, dat dit ten koste zou gaan van het cokesovergas, dat niet kan worden bewaard, terwijl aardgas in de bodem in reserve kan worden gehouden. Doordat de prijs van het aardgas van dit rapport goed op te merken wat deputaten te berde brengen en dit nog niet te beschouwen als uitspraken der synode. Prof. dr. Waterink heeft kort geleden nog een voorbeeld van kerkelijke verschraling aangehaald: Als een kerke- raad zich b.v. bij het zingen niet houdt aan de door de synode voorgeschreven psalmen en gezangen, maar op eigen houtje maar gaat zingen wat men be geert. dan is hier sprake van een zekere vrijbuiterij in de liturgie. reeds verlaagd is moeten worden, zal de winst van het Staatsgasbedrijf in 1961 naar raming niet meer dan 83.000 gul den bedragen nadat de afschrijvingster mijnen nog met vijf jaar zijn verlengd. Verdere verlenging is niet verantwoord omdat Euratom verwacht, dat er in 1980 ongeveer 250 kernenergie-centrales zul len zijn. De Hemelvaartsdag is vol gens de kalender een Chris telijke feestdag. Daar be merkt u morgen niet zoveel van als u naar een kerkdienst gaal, Ik garandeer u, dat er weinig kerkgangers zullen zijn. Kerst mis, Pasen en Pinksteren trek ken nog weieens mensen naar de kerk. die er anders niet ko men, maar op Hemelvaartsdag blijven juist de mensen weg, die er anders wél komen. Als het morgen mooi weer is, zitten ook de kerkmensen in de vrije na tuur. De dominees vinden het in de regel ook moeilijk om op Hemel vaartsdag te preken. Prof. Van der Leeuw schrijft wel in zijn dogmatische brieven, dat hij „altijd het gevoel heeft gehad, dat de bediening van het Hemel- vaartsevangelie tot het aller schoonste en heerlijkste behoor de, van wat den Dienaar ter ver kondiging is opgedragen", maar er zijn toch vele van die Diena ren, die hem dat niet zonder meer na zegen. Toch moet er wel iets schoons en heerlijks in dit evangelie zijn, want als ik het verhaal nalees, zoals Lukas dat geeft in zijn boek, dan staat daar iets, dat daarop wijst. Lukas schrijft nl. dat die discipelen, nadat de Heer „afscheid" van hen genomen had. Hem aanbaden en terug keerden naar Jeruzalem „met grote blijdschap". Als er nu iets is. wat je niet verwacht, dan is dat toch wel, dat de discipelen blij waren uitgerekend van dat „afscheid", voor hen was het dus blijkbaar wel een feest. Waarom? Als U dat wilt we ten, dan moet U eens bladeren in het laatste bijbelboek. Dat lijkt een duister boek, het is ook inderdaad hier en daar wel duis ter. Maar als U de beeldspraak de mythische taal, die daar ge bruikt wordt, wat op U in laat werken en er doorheen gaat zien, dan wordt dit wel duidelijk, WOORD VAN BEZINNING dat het daar telkens gaat over die „ten hemelgevaren" Heer. Hij is nu „midden in den troon" staat daar ergens te lezen. Dat betekent, hij is daar waar God de wereld regeert. Daarvan zingt de Kerk in alle eeuwen: Gij zijt in heerlijkheid aan 's Vaders rechterhand. Dat is natuurlijk ook weer beeldspraak. Het bete kent: Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Wat dat inhoudt, blijkt ook in dat laatste bijbelboek als daar verteld wordt van een boek met zeven zegelen, waarin de ge schiedenis tot aan het einde der tijden beschreven staat en dat aan Hem in handen wordt ge geven. Jezus Christus, die onze broeder wilde zijn „vol van ge nade en waarheid" en die van ons is heen gegaan. Hij ontving het boek met de zeven zegelen, het lot der wereld is in Zijn hand, Hij leidt de geschiedenis dwars door alle stormen heen. Daarom mogen wij zeker we ten, ook nu na het mislukken der topconferentie weer angst en zorg door de volkeren waart, de wereld wordt toch nooit een hel. Want „het boek", de ge schiedenis, de toekomst is in Je zus' hand. Niet in de hand van een aardse macht. Niet in de hand van een duivelse macht. De toekomst is in de hand van van de Heer. Dit moet Lukas voor ogen heb ben gestaan toen hij in zijn boekje schreef, dat de discipelen op de Hemelvaartsdag, na het afscheid, met blijdschap terug keerden naar Jeruzalem. Daar aan heeft prof. v. d. Leeuw ge dacht toen hij schreef dat de be diening van 't Hemelvaartsevan- gelie behoort tot het aller schoonste wat aan een predi kant ter verkondiging is opge dragen. Het Hemelvaartsevan- gelie, dat is de boodschap van Hem, die onze broeder wilde zijn en in Wiens handen de toe komst rust. Wanneer wij hiervan iets verstaan, dan kan het niet anders, dan gaat het zingen in ons hart. Dat zingen, dat heeft de schrij ver van dat laatste bijbelboek ook gehoord. Hij schrijft: de vier en twintig ouderlingen dat zijn de representanten der christelijke gemeente en de vier wezens voor den troon daarmee bedoelt hij de ganse schepping de miljoenen enge len en alle schepselen in de he mel en op de aarde en op de zee, zij prijzen en loven Jezus Christus, door Wie God deze wereld regeert. Ik hoop. dat de Dienaren in Leiden en omgeving aan wie morgen de verkondiging van dit „allerschoonste en heerlijkste" is opgedragen, in welke Kerk zij dan ook zullen staan, het He- melvaartsevangelie zo zullen mogen prediken, dat iets van de blijdschap, die over de discipe len kwam, ook zal worden ge vonden in de gemeente die ter kerke gaat en dat in de harten van de lezers van het Leidsch Dagblad, of rse nu in de kerk zullen zitten of in de vrije na tuur, ook het lied zal zijn, waar van Johannes schrijft dat hij het hoorde zingen rondom de troon. P. J. MACKAAY. hervormd predikant te Oegstgeest Aanvankelijk is het de bedoeling ge weest de gasproduktie in de verschillen de delen van het land te koppelen op een enkel net teneinde eikaars tekorten te kunnen aanvullen. Door de nieuwe vondsten van aardgas zijn er echter geen tekorten meer. Dan is er voorals nog geen behoefte meer aan koppeling, want het op de verschillende plaatsen geproduceerde gas is niet van dezelfde samenstelling, zodat dure installaties zouden moeten worden gebouwd om de koppeling mogelijk te maken. Dat blijkt economisch niet verantwoord te zijn. Amsterdam voorziet bijvoorbeeld zelf in de gasvoorziening voor de pieken, om dat dit goedkoper is dan een ander soort gas aan te trekken. Doordat dus de ver schillende gebieden in ons land kunnen voorzien in hun eigen behoeften, is er geen behoefte aan uitwisseling van gas voorraden. Het aantal gasfabrieken op kolenbasis neemt nog steeds af. Infiltratie in N.-Guinea zwaar gestraft De landrechter van Manokwari heeft een gevangenisstraf van 3Va jaar opge legd aan de Indonesiër Inbrahim Lapan- danga, die in februari van dit jaar nabij de districtshoofdplaats Kokas landde en daar met behulp van enkele Indonesi sche en inheemse ingezetenen een bende vormde. Deze bende stelde zich ten doel, Kokas en later ook Fak-Fak plat te branden, te roven enz. De in Kokas ge boren Lapandanga wist zonder veel moeite enkele jonge avonturiers om zich heen te verzamelen en was gul met het uitdelen van allerlei titels. Dank zij het doortastende optreden van de politie werd deze bende echter onschadelijk gemaakt voordat zij haar duistere plannen tot uitvoering kon Advertentie CÜaLve -"tip voor ctuübel- le~ldbear eten. Gasten Trakteer dan eens op dunne, korst loze sneetjes brood met bv. een rolletje worst of een sardientje en - om het dubbeldekker te maken - Calvé Mayonaise 1 LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbel-lekker. Doe Uzelf en Uw eters een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing met Calvé Mayonaise en. schrijf die aan Calvé. Dan krijgt U als Uw idee bruikbaar is - een leuke, welkome verrassing'. Zend Uw dubbel-lekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor l juli I960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. Maak er méérrrsre met Calvé CM 6 100 160.65 Politie is enthousiast over experiment (Van onze Amsterdamse correspondent) Tweehonderd hogere politie-functionarissen met in hun midden enkele hoofd ambtenaren van het ministerie van Justitie, de Amsterdamse procureur-generaal en twee officieren van Justitie, hebben gisteren tussen 5 en 6 uur in het Carlton- hotel te Amsterdam geboeid naar de televisie zitten kijken. Het programma, dat vijf camera's via straalzenders naar vijf beeldschermen overbrachten bestond uit het Amsterdamse verkeer tijdens het spitsuur. Commentator bij deze merkwaar dige uitzending was verkeersagent Thomas Lenos (30), die zittend achter een schakelbord en zich oriënterend op de Monitors met 200 groene, oranje en rode verkeerslichten op het traject Rokin-Munt-Vijzelstraat-Weteringcircuit het ver keer snel uit de binnenstad loodste. De verkeersregeling per televisie, het experiment dat door de Vereniging van Hogere Politieambtenaren werd georganiseerd, is bijzonder geslaagd. „Het is mij enorm meegevallen", zo vernamen wij uit de mond van Am sterdams hoofdcommissaris H. J. van der Molen. „Ik vrees echter dat de kosten van een permanente installatie wel erg hoog zullen zijn". Agent Lenos bleek enthousiast. Hij zit al vijf jaar in het verkeerstorentje op de Munt achter zo'n zelfde scha kelbord en heeft zijn beslissingen al tijd moeten nemen op aanwijzingen van met mobilofoons uitgeruste collega's. Deze zien nu pas hoeveel tijd ze met dat getelefoneer altijd hebben verlo ren. De T.V. geeft mij een totaalbeeld van de route, waardoor ik met snelle beslissingen ernstige opstoppingen kan voorkomen. Immers, als ik kan zien hoeveel verkeer ik door de Vijzelstraat kan wegstouwen, weet ik hoeveel ik van de richting Dam kan laten op rijden". Het ging gisteren bijzonder vlot, behalve dan toen werd aangekon- normaal" digd dat het verkeer even in de war zou worden gestuurd. Dat gebeurde op de Munt, waar om kwart voor zes als demonstratie de motor van een politie auto afsloeg en tram- en ander ver keer werd geblokkeerd. „Kijk", zei agent Lenos, „zonder T.V.-camera weet je niet wat er aan de hand is, maar nu kan ik met een druk op de knop de Munt van alle verkeer ruimen en assistentie zenden". Twee minuten later liep alles weer normaal. Inspecteur G. H. ter Beest, hoofd afdeling verkeerslichten van de Am sterdamse politie gelooft dat de T.V. binnenkort een onmisbaar instrument voor de verkeerspolitie zal zijn. „Maandag hebben we generale repe titie gehouden op de drukste dag voor het verkeer, in verband met de beurs, maar om 6 uur was de binnenstad al leeg. Dat is 25 minuten eerder dan RECHTZAKEN Zes jaar geëist wegens moord (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. J. Kemper, heeft wegens opzettelijke levensberoving met voorbe dachten rade een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering geëist tegen een 52-jarige Haagse kelner, die in de nacht van 21 op 22 november van het vorige jaar in het portaaltje van een pension aan de Jacob van der Doesstraat te Den Haag de 28-jarige loswerkman Hendrik de Vries met een mes heeft doodgesto ken. Uitspraak 17 juni. Nog geen spoor van staafje kobalt Tot nog toe ontbreekt elk spoor van het staafje kobalt, dat sinds 10 mei ver dwenen is uit de loden kluis van het diaconessenhuis „De Wijk" in Gouda. In opdracht van de geneeskundige inspec tie van ie volksgezondheid wordt het gehele ziekenhuis nogmaals onderworpen aan een onderzoek met dectoren. Mocht dit onderzoek geen resultaat opleveren, dan rest alleen nog het afgraven van de vuilnisbelten, waarin het staafje mo gelijk met verband en ander materiaal via de vuilnisbakken van het ziekenhuis terecht kan zijn gekomen. Zulk een on derzoek zal zeker een paar duizend gul den vergen, terwijl het staafje zelf on geveer f. 15.- waard is. Uitreiking toneelprijzen Op woensdag 1 juni 's middags om half vijf zullen in de Rotterdamse Schouwburg namens het bestuur van de Vereniging van Schouwburg- en Con certgebouwdirecties de jaarlijkse toneel prijzen (Louis d'Or en Theo d'Or) wor den uitgereikt. brengen. Zij was er toen reeds in ge slaagd, bij wijze van oefening, een huis in brand te steken. Terecht stonden behalve Lapandanga, zijn „officieren" Mohammed Daewokas, Terawi Roematiga en Kasim Roemage- san, zijn adviseur Moh. Tamher, zijn se cretaris (n.b. een schrijver van het dis trictskantoor te Kokas) Zacheus He- mathang en zijn ordonnans Oemar Foeat. De magistraat, mr. F. A. C. G. Jans sen sprak van een feit, dat hij hoogst ernstig opnam en meende, dat het met grote voortvarendheid verrichte vooron derzoek en het terzake opgemaakte pro ces-verbaal voor zichzelf spraken. Het ten laste gelegde (overtreding van art. 169 (1) van het Wetboek van Strafrecht, het deelnemen aan een vereniging die tot oogmerk heeft het plegen van mis drijven) werd door de verdachten zonder meer erkend. De landrechter, mr. C. A. Branden burg, veroordeelde de leider tot 3% jaar gevangenisstraf, de drie „officieren" elk tot drie jaar, de ordonnans en de advi seur elk tot twee jaar en acht maanden en de secretaris tot twee jaar, alles zon der aftrek van de tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. PROCES TE DJAKARTA TEGEN SAMENZWEERDERS In Djakarta is een proces begonnen tegen zeven personen die beschuldigd worden van een samenzwering om pre sident Soekamo en andere hoge func tionarissen te ontvoeren. Zij worden er ook van verdacht de hand te hebben gehad in de beschieting van de paleizen van de president in Djakarta en Bogor in maart j.l. door een Mig-straaljager van de Indonesische luchtmacht. Volgens de openbare aanklager zijn de zeven beklaagden leden van de „Mangoeni" organisatie, die er naar streefde de regering „met geweld omver te werpen". De openbare aanklager, Azmar Karin, zei, dat de beklaagden van plan waren geweest Soekarno, de legerchefstaf generaal Abdoel Haris Nasoetion, pre mier Djoeanda, de chef van de Lucht machtstaf luchtmaarschalk Soeriadarma en het hoofd van de legerinlichtingen- dienst kolonel ooekendro te ontvoeren. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11