„Jacht op arbeiders'': nieuw facet van Westduitse Wirtschaftswunder :dag 'ii mft 1390 Bevolkingsonderzoek op T.B.C. Mariene nu ook naar Den Haag Het Huys te Warmont werd het eigendom van de gemeente Aantal werklozen tot ongekend laag peil gedaald; steeds meer arbeiders uit het buitenland KRIJGT PARIJS EUROPA'S HOOGSTE WOLKENKRABBER? zat::: Bij na 35.000 personen onderzocht Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose, waarmee op 2 maart jl. op de sa lonboot „Ursula" werd begonnen, is deze week voorlopig beëindigd. In die tijd zijn op 50 onderzoekdngen 34.738 personen voor het toestel geweest. Deze opkomst kan zeer goed worden genoemd. Zoals bekend kwamen voor dit onderzoek in aanmerking alle Leidse in woners van 15 jaar en ouder. Voor be paalde categorieën was dit onderzoek echter overbodig, zoals allen die onder regelmatige controle staan van het Con sultatiebureau voor t.b.c.-bestrijding. Verder konden afvallen zy, die reeds in ander verband regelmatig of kort ge leden incidenteel, hetzij verplicht of vrijwillig, zijn onderzocht. Hieronder vallen bijv. onderwijzend personeel, stu denten bij hun Jaarlijkse inschrijving en personen in dienst van bedrijven of in stellingen, die hun personeel regelmatig laten onderzoeken.Ten slotte moet reke ning worden gehouden met hen die door ouderdom, ziekte of invaliditeit niet in staat zijn geweest van dit onderzoek ge bruik te maken en zy, die langdurig af wezig zijn, zoals militairen. Aangezien het organisatorisch niet an ders mogelijk was, moest begonnen wor den met aan ieder een oproep te ver zenden. De wijze waarop de bevolking hierop gereageerd heeft, was zeer goed. In de eerste plaats door de grote op komst, waaruit geconcludeerd mag wor den dat hiervoor veel begrip bestond, hetzij uit een oogpunt van zorg voor eigen gezondheid of van verantwoorde lijkheidsbesef voor gezin of omgeving. Daarnaast hebben duizenden, voor wie het onderzoek overbodig of onmogelijk was. hun oproepkaart op de gevraagde wijze ingevuld teruggezonden. In aanmerking nemende dat het deel nemen aan dit onderzoek volkomen vrijwillig geschiedt, is het Comité zeer tevreden. Het is thans nog niet moge lijk mededeling te doen van de me dische resultaten van het onderzoek. Het aflezen van de gemaakte foto's is nog volop aan de gang, terwijl het na- onderzoek van dubieuze gevallen even eens tijd vergt. Het. staat echter reeds vast dat een aantal nieuwe ziektegevallen is opge spoord, waarmee het nut van het onder zoek opnieuw is vastgesteld. DIPLOMA-ZYVEMMEN .OVERDEKTE' In de „Overdekte" hebben wederom vele jongens en meisjes voor hun di ploma gezwommen. Het diploma A kon na afloop worden uitgereikt aan Willem van Bockom-Maas, Jan Koe- kebakker, Albertus Amersfoort, Dick Jan Pleiter, Leonardus Koot, Wim van den Haak, Hans Pleiter, Marcel van Aelst. Han Fluijt, Hugo van den Sig- tenhorst, Bert Wille. Kees Rotteveel, Levin us Konter, Hugo Hey, Kees Uyt- tenboogaart, Rauke Hoogewoud, Peter Kelderman, Frederlk Bouwmeester, Hugo Horstman, Aert Grotenhuis, Jan de Vries, Rudie v. d. Pot, Greetje Wol vers, Madeion van den Berg. Mar griet Cederhout, Annelies van Bemmel, Lazina Zuiderveld, Greetje Kromhout, Ina Kromhout, Johanna Jaspers. Ellen van Dee, Johanne Keal de Lijster, Marjorie Cossee, Els Fluijt, Allda Mas- saar, Saskia Valkenburg, Beatrix van Vliet, Ellie Star, Anthonia de Mooy, Maria Paauw, Tineke Mioch, Teuni Mioch, Pieternella van den Haak, Ma rijke van Egmond; het diploma B ont vingen: Leendert Goedhart, Johannes Clements, Lex van Loon, Rog van Loon, Dick de Roode, Kees Noort, Wil lem Kralt, Selma Verboon, Mary Ven- tevogel, Joy van den Berg, Anneke Vlasveld, Ina v. d. Boogert en Wil- helmina van Aëlst. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Het was alsof de leden Van de Kyno- logenver. „Rijnland" er gisteravond een voorgevoel van hadden, dat hun iets bijzonders te wachten stond, in zó gro ten getale waren zij naar Zomerzorg gekomen om te luisteren naar de lezing van de heer C. Langhout over „Fokken en erfelijkheid". De heer Langhout, die in Eist een grote kennel van Cocker Spaniels en Blue-Terriers exploiteert, vertelde op bijzonder boeiende wijze van zijn erva ringen. Een groot aantal vragen ge tuigde van de weetgierigheid en belang stelling der hoorders. Dr. dr. P. C. Llndenbergh vertolkte aan het slot van de avond aller dank baarheid. AFSCHEID IR. W. H. B. DUNNÉ Zoals bekend heeft Ir. W. H. B. van Dunné onlangs afscheid genomen als direeteur van de N.V. Ingenieurs Bu reau voor Bouwnijverheid te Oegst- geest. In verband met dit vertrek vindt dinsdag a.s. van 35 uur ten kantore van de N.V. een afscheids receptie plaats. Maandag a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer C. Voo.vs als leer- ling-zebter bij de firma Brill in dienst trad. Het bouwen van een transformator ruimte voor de S.L.F. in de Kikkerpol der is opgedragen aan de firma G. S. Nagtegaal te Leiderdorp (f10.240). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Mechelina Maria, dr van L. H. M. van den Berg en J. C. Vink, Hendrik Cornells Johannes, zn van C. Kromhout P. H. Muller, Gerardus Nicolaas Maria, van N. P. Zonneveld en M. J. Rut- Enk, Robertus Matthns, zn v. C. Broek- E en A. Blansjaar, Olga Helena Maria, dr. van T. van Leeuwen en B. S. P. Zand vliet. Sonja Martina, dr van J. P. de Boer fn W. A. Jagel, Lillana Corlna, dr van M. Reyes en M. S. Hlnojosa. Lucas Marcel, zn van G. Holswilder en J. M. Phllippo, Pau- lus Cornelis, zn van P. van Houten en M. G. Seriese. Cornelia Berdlna, dr van J. J. de Graaf en A. van der Plas, Rudolph, zn van p. Ouwerkerk en C. Be(j. ONDERTROUWD A. Heisterborg en M. Nagtzaam, C. Ou wehand en S. Kusunoki, G. H. Arkeveld en E. M. Dekker, E. D. HUsges en M. J. van der Lubbe. W. J. Dubbelaar en C. van Veen. w. F. Turenhout en W. A. van Iter- son, p. van Velde en C. A. Massaar, A. de Groot en M. M. Bavelaar. F. J. Doornik F. Slingerland, G. Visser en C. H. van Leeuwen. A. J. Verberg en M. J. Rljsber- 8eh, J. G. van Beek en S. M. van Es, P. van der Kwaak en W. L. Stapel, W. Pl- son en C. Stikkelorum, C. Segaar en M. Tuijthoff. J. van der Meer en J. H. G. de R'jk. C. Heijkoop en M. W. Dubbeldeman, A. Schouten en C. M. T. Spijkers, P. J. Reijken en E. M. S. de Roode. H. J. Wan- nlnkhof en C. W. E. van Slingerland, A. J Lagas en M. J. Kluivers, D. J. de Laaf eh J. de Wit. T. N. H. van Leeuwen en A. A- C. Hendriks. OVERLEDEN J. M. Vermaas. 32 Jaar. echtgenote van w- van den Brink, J. van den Brink, drie ®aanden, zn, C. van den Brink, 2 Jaar, an. LAATSTE GELEGENHEID Tenslotte kan nog worden meege deeld dat op donderdag 2 juni en vrij dag 3 Juni voor het laatst gelegenheid zal worden gegeven voor onderzoek Ieder die om welke reden ook. hetzij ziekte, afwezigheid etc. nog niét voor onderzoek is verschenen, kan van deze gelegenheid alsnog gebruik maken. Aan degenen van wie dit bekend is zal nog bericht worden gezonden. Maar ook alle anderen, die nog onderzocht willen worden kunnen da>n terecht in het Centrum Bescherming Bevolking, Mid delstegracht 91, en wei op donderdag 2 juni van 90012.00 en 14.0016.30 uur en op vrijdag 3 juni van 14.0016.30 en 19.00—21.30 uur. Nfeciisclie dienst Leiderdorp: dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Oegstgeest: dokter Reterlnk, tel. 20394. Wassenaar: dokter E. M. N. Ooster- baan, Prinses Marielaan 14a, tel. 3056; dokter: K. T. de Wit, Jonkerlaan 83, telefoon 2460: Apotheek: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Warmond: dokter Bots. Voorhout, tel. 025327393. Wijkverpleging: zr. Meijs- sen, Kerkweg 17a, Voorhout, tel. 02532 7796. Voorschoten: dokter Tonino, Voor straat 23. tel. 2493; Wijkverpleging: Ge zondheidscentrum tel. 2177. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor 't dokt. ex. psychologie me vrouw C. v. d. HeydenSpanjaard (Am sterdam) en de heer A. C. S. Moree (Den Haag); kand. ex. kunstgeschiede nis mej. M. F. Halbertsma (Aerden- hout) en mej. J. M. Ressing (Delft); kand ex. theologie de heer R. Zuurmond (Leiden); semi-artsex. mej. A. H. C. C. van den Bos (Rotterdam) en de heren Z. L&zar (Leiden). H. J. v. Oort (Voor burg) en H. J. J. Wellens (Den Haag); artsex. de heren A. Gelman (USA) en P. K. Pel (Den Haag). LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Elizabeth, dr van H. Verhoogt en J. L. de Jong, Christina M.. dr van J. Bekooij en M. C. Verver, Peter A., zn van P. Seinen en E. Kamper. Getrouwd: A. Vermeer, 25 jr en C. van Dijk. 23 jr. Overleden: J. Mulder, 81 Jr, e.V. J. Huisman. OEGSTGEEST Afscheid directeur Boerenleenbank Tijdens de ledenvergadering van de Boerenleenbank „Oegstgeest" is de directeur, de heer C. J. Hooymans, af getreden caar nij wegens zijn hoge leef tijd (82 jaar) niet herkiesbaar was. Hem werd hulde gebracht voor zijn 47-jarig bestuurslidmaatschap. Op voorstel van het bestuur werd de heer Hooymans tot erelid benoemd. De heer L. T. Menken had bedankt als bestuurslid, zodat in twee vacatures moesten worden voorzien. Gekozen wer den de heren C. M. den Hollander en A. J. Kooloos, beiden leden van de raad Van toezicht. In de raad van toezicht werden gekozen de heren C. A. Kea en H. Kuijpers. Balans en Verlies- en Winstrekening 1959 werden goedgekeurd. De bank blijft gestadig groeien. De om zet was de 30 miljoen gepasseerd. De winst over 1959 bedroeg f. 6.449.97, waar van f .500 werd afgeschreven voor de viering van het gouden jubileum in 1963 terwijl het restant bij de reserve werd gevoegd, dat hierdoor steeg tot 39.756.57 gulden. OPDRACHT I.B.B. Prov. Waterstaat van Zuid-Holland heeft het verrichten van grondwerken en het verbouwen van het Dierentuin gebouw opgedragen aan de laagste in schrijver (f. 77.100) de N.V. Ing. Bu reau Voor Bouwnijverheid te Oegst geest. WASSENAAR Drumbandconcours op Hemelvaartsdag Elf drumbands en tamboers- en kla roenkorpsen zullen op Hemelvaartsdag deelnemen aan een concours, dat door de Chr. Gymnastiekvereniging „Irene" georganiseerd wordt op het Blauw- Zwart-terreih aan de Dr. Mansveltkade. Het zijn de drumband EMM uit Heer- Mariene Dietrich, die op 28 mei a.s. in Tuschinski te Amsterdam tijdens een nachtvoorstelling zal optreden, komt ook naar Den Haag. In verband met de grote belangstelling voor haar optreden in Amsterdam, (de «aal is nu r.eeds geheel uitverkocht), hebben Lou van Rees en het Neder lands Theaterbureau in Den Haag haar ook geëngageerd voor een voor stelling in Den Haag. Daar zullen Mariene Dietrich en haar show zondagavond 29 mei te zien zijn In het gebouw voor K. en W. Studentenrel In Tokio Zevenduizend Japanse studenten heb ben gisteren de afzetting van de politie doorbroken en zijn de tuin binnenge stormd van de nabij het Rijksdaggebouw gelegen ambtswoning van premier Kisji. De bezwaren van de studenten, van wie er zes gearresteerd en velen gewond werden, golden het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag. Volgens een mededeling van de politie zijn 180 personen gewond geraakt bij de botsing voor de ambswoning van pre mier Kisji tussen 7.000 studenten en de politie; 25 ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Vijftien Europese .landen, verte genwoordigd door 18 branche-organisa ties, besloten gisteren in Den Haag tot de oprichting van een „Confedera tion of European Soft Drinks Associa tions". Dit resultaat is de vrucht van de vijfdaagse internationale bijeen komst van een 200-tal fabrikanten van frisdranken. De totale omzet in de betreffende 15 landen wordt geschat op rond 300 miljoen gulden. Als voor zitter van de hieuwe internationale or ganisatie werd bènoemd de heer T. Hirsch (Noorwegen). Vice-voorzitters zijn: mr. Bècht (Nederland) en J. Al- lary (Frankrijk). De heer K. Penn (Engeland) werd tot secretaris ge kozen. Jansdam, het tamboers- en klaroenbla zerskorps van de Koninklijke Haagse PTT-Harmonie, de padvinders-drum band van de Sterrengroep Loosduinen, de drumband van de Chr. Harmonie „Concordia" te Rotterdam, de tamboers en klaroenblazers van de Muziekvereni ging „Excelsior" te Wassenaar, Forum Hadriani uit Den Haag, de drumband van „Irene" te Wassenaar (buiten me dedinging), St.-Laurentius te Voorscho ten en „Crecendo" te Delft, de drum band van Albert Heyn en dê Haagse districts-padvindersband. Om half 2 's middags komen de korpsen byeen op het Plein voor het schoolgebouw aan de Heerenweg. Om kwart voor 2 marcheert het eerste korps af, en daarna elke 2 minuten het vol gende korps. Tijdens deze mars naar het cöncöurstèireln wordt gedefileerd voor jury en het bestuur van „Irene". Voor het best defilerende korps wordt een extra prijs beschikbaar gesteld. Om 3 uur begint het eigenlijke con cours. De jury bestaat uit drie beroeps- misici van de Koninklijke Landmacht, n.l. de heren J. H. Jansen, J. v. d. Bie zen en J. Gerritsen. Hoewel de aankoop van het Huys te Warmont deel uitmaakte van de vergade ring van dinsdag a.s. moest hieraan om dringende redenen gisteravond een extra vergadering worden besteed. Nadat de raad weer enige uren in besloten zitting was geweest, werd de vergadering geopend. De voorzitter deelde mee, dat hü de aantrekkelijkheid van deze bezitting reeds uitvoerig had uitgelegd. Hij wees hierbij nogeens op de grote recreatieve waarde, vooral door de zeer gunstige ligging in de Randstad Holland. Er zijn, aldus de voorzitter, verschillende redenen geweest om het besluit nog even uit te stellen, waarvan de grootste wel was, dat op zo'n korte termyn niet alle facetten bestudeerd konden worden. Speciaal op het gebied van de exploitatie werd dan ook nog een ernstige studie gemaakt. had. Hij dacht hierbij aan het in het leven roepen van een stichting die zich belast met het eigendom en de exploi tatie van het gehele landgoed. De heer Van der Kroft sloot zich hier bij volledig aan. Bij hem is het bos altijd het voornaamste geweest en hij is bereid over alle bezwaren heen te stappen nu hy weet, dat het bos niet zal worden aangetast door particulier initiatief. Alle overige fracties sloten zich hierna aan bij het voorstel. In zijn beantwoording zei de voorzit ter dat het hem verheugt dat dit project op zo'n prettige wijze werd besproken. Het belang van het project strekt verder dan men op het eerste gezicht zou zeg gen. Hij vindt het buitengewoon verheu gend dat. het landgoed in Nederlandse handen blijft. Hij zegde de verschillende sprekers toe de door hen geplaatste op merkingen zeker te zullen bestuderen. Met algemene stemmen werd vervol gens het voorstel aangenomen en kon de gemeente Warmond zich bezitter noe men van het Huys te Warmont ihêt de daarbij behorende landgoederen. In verband met dit besluit, werd nog een besluit goedgekeurd tot verhoging van de kasgeldlening tot 450.000. Raad bijeen Aangezien de provincie de hiervoor toe te kennen sugsidie aan de Stichting Zuid Hollands Landschap dit jaar niet meer kan behandelen, is van de pro vincie het voorstel gekomen, voorshands de gehele bezitting te doen aankopen door de gemeente Warmond, met de bedoeling het bos na het subsidiebe sluit weer over te dragen aan de Stich ting Z. H. Landschap. Hierdoor zal de gemeente extra kosten krijgen, doch door de provincie is toegezegd dat hier voor vergoeding gegeven Zal worden. Een gelukkige omstandigheid is dat de eige naar genoegen neemt met een voor lopige koopacte. De kosten van overdracht komen voor rekening van de gemeente Warmond. De ingelanden, A. Krantz, H. Rikkels en Posthumus Meyes kunnen nog ge durende een tijdvak van 2 jarfen na de definitieve overdracht de thans door hen bewoonde gedeelten blijven bewonen. Direct na de difinitieve Overdracht verkoopt de gemeente aan de heer A. Krantz het voormalige koetshuis, de daarnaast gelegen arbeiderswoningenen enig terrein voor de prijs van f33.500. Door Warmond zal als voorschot een bedrag van f 20.000 worden betaald. De heer Van Vliet (KVP) zei nog wel enige bezwaren te zien, waarvan de voornaamsten wel zijn, dat de aankoop de draagkracht van de gemeente ver te boven gaan en dat hij hoopt dat deze aankoop elementaire verzorging van de gemeente niet zal schaden. Overigens spreekt hij zijn waardering uit aan het adres van de burgemeester voor zijn vasthoudendheid inzake deze aangele genheid. Primair staat bij hem de re creatieve functie van het project en om deze reden wil hij zijn stem er niet aan onthouden. De heer Groenendijk had nog enkele punten gaarne nader willen bestuderen. Hij had graag gezien, dat de gemeente wat meer medezeggenschap over het bos (Van onze correspondent in Boi^n) De op hoqe toeren draaiende Westduitse industrie zucht onder een onwaarschijnlijk qroot tekort aan arbeidskrachten. Op tien vrije plaat sen in fabriek en op kantoor komen in de Bondsrepubliek slechts vier werklozen voor. De „jacht op arbeiders" is dan ook in volle gang, een jacht die gepaard gaat met aanlokkelijke lonen, met woningen, met gratis reizen. Een „jacht", die evenwel ook enige boze lieden op de achtergrond verleid heeft tot een soort „handel in blanke slaven". In de Bondsrepubliek zonder West-Berlijn bedroeg het aantal werklozen eind april 188.764, waarmee bijna de laagste stand van de werkloosheid, die ooit in West-Duitsland werd bereikt, werd ingehaald (september 1959: 187.200 werklozen). Daartegenover staan niet min der dan 460.000 open plaatsen in industrie, handel e.d. Dat wil zeggen dat op tien open plaatsen vier werkzoekenden voorkomen. speld tussen te krijgen. Bonn sloot met Italië, Sjtenje en Griekenland water dichte verdragen, die de „levering" van arbeiders volgens alle regels van het so ciale boekje regelen. In de eerste maan den van dit jaar kwamen er bijvoor beeld 30.000 Italianen (In Italië zijn 1.3 miljoen werklozen!) Fabrikanten haal den op eigen houtje nog 5.200 Italianen, verder 2.500 Oostenrijkers en 2.300 N e- derlanders. Handel in blanke arbeidsslaven Nog slechts 0.9 procent van het totaal aantal werkende mensen in de Bonds republiek is werkloos. Metaalindustrie, bouwnijverheid, huishoudens, textielin dustrie - zij alle schreeuwen als het ware om arbeidskrachten, die er in Duitsland zelf niet meer zijn En dus wenden èn de Westduitse re gering èn de zelfstandige ondernemers zelf zich tot het buitenland. Daarbij zijn diverse bedrijven in de schaduw van het normale overleg geraakt. Verteld wordt van arbeidsbemiddelaars van diverse na tionaliteiten, die bijv. in Nederland hon derden arbeiders hebben geëngageerd en dezen aan Westduitse fabrieken tegen betaling van een extra premie „verko pen". Deze „handel in blanke slaven" ge schiedt door een geraffineerd soort be driegers, die belde partijen - werknemers en werkgevers - vaak dingen voorspie gelen die later vals blijken te zijn. Maar over het algemeen is er bij die contracten voor het aanwerven van vreemde arbeiders voor Duitsland geen Spaans „goud" Een reeds eeuwenoude textielfabriek te Remscheid deed het weer anders. Los van het Spaans-Duitse verdrag reisde een der directeuren naar een onbeken de Spaanse stad en wierf daar 43 „se- noritas" aan: voor zijn textielfabriek. Hij transporteerde ze in °en luxe auto bus naar Remscheid, waar ze thans in een luxueus tehuis worden verzorgd en tegen een normaal loon van 1.50 tot 2 mark per uur werken. Televisie, was machine, kookgelegenheid - de fabri kant moest overal voor zorgen, want an ders raakte hij zijn dure schatten kwijt. Een Duitse journalist sprak in dit ver band niet ten onrechte van „een Spaan se goudader", omdat arbeidskrachten in West-Duitsland zo langzamerhand kost baarder zijn geworden dan goud en Ups voor de beurs „Spaans goud", dat men dus over een afstand van 2.000 km. vervoerde, zonder evenwel de concurrent te laten weten waar men als textielfabrikant dit, ,goud" gedolven heeft. Want de fabriek weigert pertinent të vertellen waar de meisjes vandaan komen! Zo zeldzaam is dit „goud", zo fel is de strijd om werkne mers op de Westduitse arbeidsmarkt. Op EEG-grondslag De grondslag voor dit tamelijk gemak kelijke verkeer van arbeiders van het ene land met werklozen naar het andere land met een tekort aan arbeidskrachten biedt het verdrag voor de Europese Eco nomische Gemeenschap (Euromarkt). Artikel 48 van dit verdrag levert alle mogelijkheden voor de vrije beroepskeus aan iedere burger der zes aangesloten landen om waar ook te werken. Daar van profiteren nu ook niet-EEG-landen als Spanje en Griekenland, waar werk loosheid heerst. West-Duitsland heeft daarbij het rela tieve voordeel, dat hier nog maar weinig buitenlanders werkzaam zijn. Terwijl het kleine België al meer dan 170.000 buiten landse arbeidskrachten kent, zijn er ln de Bondsrepubliek nog geen 170.000. Maar dit aantal zal thans snel stygen, vooral omdat de bouwnijverheid en de metaalindustrie enorme tekorten aan arbeidskrachten hebben en bijzonder hoge lonen bieden (de kosten van le vensonderhoud in West-Duitsland zyn er dan ook naar: het leven Is hier nu eenmaal bepaald veel duurder dan byv. in Nederland). Dit alles gaat niet zonder grote moei lijkheden. Het Westduitse arbeldstempo. het klimaat e.d. zijn voor Spanjaarden, Italianen en Grieken vaak lastige hin derpalen om volledig in te burgeren. Niet voor niets schreef onlangs een Spaanse arbeider, die in een Westduitse chemische fabriek in Leverkusen werkt, aan een krant in Barcelona: „Het leven, dat men verwacht, speelt zich af in een klimaat dat in niets aan dat van m(jn stad Tarragona herinnert. Als het hier niet regent, dan is er mist. Is er geen mist of nevel, dan regent het. En wan neer er geen regen, mist of nevel is, dan vindt men ze alle drie bij elkaar aan de oever van de Rijn, waaraan onze fabriek ligt Koningin Juliana heeft gisteren te Soestdijk de delegatie van Staten leden uit de West ontvangenDe Koningin met de delegatieleden bij een wandeling door de paleistuin. 30500 30500 30500 MARKTBERICHTEN LEIDEN. 21 mei. Leldsë Goöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardbeien 62-85, andijvie 13-35, kroten 16, postelein 7-10, prei 49-50. rabarber 10-13, spinazie 12-19, stoofsla 10-11, komkom mers 19-48. tomaten A 1.20-1.40, idem B 67-69, C 58-61. CC 37-42, per 100 stuka: bloemkool A 50-76, B 39-62. C 33-35, sla 4-4.90; per 100 bos: bospeen 43-57, radijs 3-9, selderie 5.80-6.20. AALSMEER. 19 mei. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Gerbera per stuk 20-44. Lelies 15-40, Vio lieren 15-32, Calla 20-45. Clematis 70-105, Eremurus 30-56, Iris per bos bos 65-125, Fresia 50-94, Lathyrus 35-62, Pyrethrum 90-170. Asp. Plumosus 170-260, Colvillie 130-255, Ornlthogalum 76-140, Gladiolen 100-210, Papavers 80-140. ALKMAAR, 20 mei. Kaasmarkt. Aanvoer 17 stapels: 25.000 kg Edammer 11.000 kg Goudse volvette, commissienote ring fabrleksedammer f1.66, volvette f 1.70 Handel kalm. BOSKOOP, 20 mei. „De Boskoopsche Veiling". Babyrozen: Else Poulsen 55- 95. White Swetheart 140-70, Sweetheart 180-190-240, Nymph 390-290. Aria 370-280 —180. Fire King 380-280-510. Ellen Poul sen 150-110, Grootbl. Duisburg 360-280, Newyorker 400. Butterfly 240-320. Rose- landia 140, Bouché 120, Beter Times 150- 190, Vierlanden 440-360, Hadley 320; Dui zendschoon 55-52, Rhodo Lynthia 14, Rho- Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en G uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 do Catawblense 12-13, Rhodo Elegani 14, Viburnum Opulus 110-120, Pioenen 90. Pyrethrxim: roze 64-48-37. wit 56, rood 65 55» donkerrood 75-59, Margrieten 44, Iris Imperator 110-65, Lathyrus gemengd 27- 22, lila 33, wit 40, zalm 31. rood 33, Pe- Ïeromla hangpi. ln pot 73, DlevenbaéhlA 5. Hedera bont 22. Peperomia 46-38, San- sevlerla 2T0-200. Evonimuo 20, Begonia gr. pot 53. Tradès 34. RIJNSBURG, 20 mei. Bloemenveiling Flora. Tulpen: Kleurenpracht 53-60, Gemengd 1 65-70, Clara Butt 55-60, Mr. Moon (blad) 40-50. Smiling Queen (blad) 42-52, IflBsen: Van Vliet 60-65. Wedge- wood 30-40. White Excelsior 65-70, Golden Emperor 65-70, Golden Harvest 75, La thyrus gemengd 55-60, wit 75-79, Lila 46- 50, Zalm 52-56, Duizendschoon 70-75-80, alles per bos, Margrieten 100-150, Mlthl 100-140, Bruidsanjers 160-180, Korenblöê- men 180-260, Colvillie 12,— tot 13.-. Pioe nen 10.tot 14,Campanula's 900-1000. Papavers (groot) 10,tot 12,Papavers (middel) 360*400. Pyrethrum: RobinsOn 350-450, Red King 300-440, Anjers: Sim roze 16.— tot 19.—. Sim Red 15.— tot 18.—. Sim wit 18.— tot 20.—. Viking 26.— alles pêr 10Ö. RIJNSBURG, 20 mei. Groenteveiling Uitjes 460-600, selderie 340-580, peterselie 500-600, radijs 500-1100 per 100 bos. kom kommers 23,— tót 30,—. sla 400-410 per 100 stuks, uien 18.tót 21.rabarber 800-950 per loo kg. (Deze pagina is ongecorrigeerd) Groots project voor een gebouw van niet minder dan 250 meter Als de hoofdarchitect van de Franse regering, ir. Zehrfruss. z(jn lin krijgt, krijgt Europa in Parijs zijn eerste grote wolkenkrabberwtjk. De heer Zehrfruss wil niet minder dan 56.000 Parijzenaars onderbrengen in een w(jk tussen Parijs, Puteaux en Courbevole (zie kaart). Deze wijk wordt een complete stad. geheel op zelfvoorziening ingericht. Wel is deze Avolkenkrabberstad ontworpen als los- van-ParUs, maar het ia niettemin de bedoeling, dat de bewoners hun werk in de Franse hoofdstad vinden. De plannen voor dit grootse project z(jn thans Inge diend en het wachten is thans op de beslissing. Reeds heel wat belangstelling Wat Zehrfruss wil gaan bouwen Is o.a. een wolkenkrabber voor 16.000 personen. Geen wonder, dat dit gebouw maar liefst 250 meter hoog moet worden. Daarmee zou deze schepping alle be staande gebouwen in hoogte overtreffe- met uitzondering van de Elffeltorc Maar dat is dan ook geen woonruim Gaan de plannen door, dan krijgt Par. het hoogste woongebouw van Europa: 6 verdiepingen, met 49 liften. Er is grot belangstelling voor dit project, aan dt bouw waarvan over twee jaar begonner kan worden. Grote Franse maatschap pyen hebben reeds een deel van u kantoorruimte, die er ook in zal zyi gereserveerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9