ijke employé VAN WIJK HERINGA N.V. Veronica protesteert en blijft in de ether Vele problemen Kerk el ijk Leven Spoetnik in nieuwe liaan Maandag officiële inzet der zomerpostzegelaetie 1960 De klad in de haringraee JONGE MAN ZATERDAG 21 MEI 1960 „Prettig gesprek met zaakgelastigde" (Van onze Amsterdamse correspondent) Radio-Veronica zal via een Pana mese advocaat bij de regering van Panama protest aantekenen tegen het bevel tot staken van de radio-uitzen dingen vanaf het voor Scheveningen liggende zenderschip. Hangende de on derhandelingen zullen de uitzendingen normaal doorgang vinden. Dit is gis teren tijdens een te Rotterdam gehou den bespreking met de Panamese zaak gelastigde, de heer Gilberto Calderon, namens Radio-V eronica meegedeeld door de heer Jürgens. In verband met deze ontwikkeling zal de heer Calde ron nieuwe instructies aan zijn rege ring vragen. „Onze ontmoeting was bijzonder prettig en hartelijk" aldus de heer Jürgens. De heer Calderon had begrip voor ons standpunt en gaf ons zelfs gelijk dat wij op legale wijze voor onze rechten willen opkomen. In verband met berichten, dat de zaakgelastigde bij niet opvolging van het bevel tot staken van de uitzendingen persoonlijk naar het schip zou gaan om de scheepspa pieren op te eisen, kan ik zeggen dat mij hiervan tijdens ons gesprek niets is gebleken". Onderhandelingen Wie is de heer Jürgens van wie de heer Oswald een dag tevoren verklaarde dat hij geen deel uitmaakt van de lei ding van Radio-Veronica en evenmin aandeelhouder is? „Ik was vroeger aandeelhouder van de V.R.O.N., maar die bestaat niet meer, omdat de aandelen door de Veronica- Anstalt zijn overgenomen. Ik ben dus niets meer. evenmin trouwens als de heer Oswald, voor wie hetzelfde geldt. In november 1959 heb ik namens de V.R.O.N. met de heer Calderon onder handelingen gevoerd om het zender- schip onder Panamese vlag te brengen. Wij werden het hierover niet eens. Later is het blijkbaar toch gelukt. Hoe en door wie weet ik niet. Toen de heer Calderon deze week het bericht van zijn regering ontving belde hij mij op, en zodoende ben jk maar namens Veronica gaan praten". Uitdrukkelijk verzekerde de heer Jürgens ons, dat Veronica in de ether zal blijven, zelfs als Panama tenslotte de vlag zou terugtrekken, is daarmee niet de laatste adem uitgeblazen, zei hij. Bij de besprekingen met de Panamese zaagelastigde was voorts aanwezig de heer Jensen van Radio Mercur uit Denemarken. Het zenderschip van deze maatschappij raakte vier maanden ge leden de Panamese vlag kwijt, maar is nog dagelijks in de lucht. De zendtijd voor de zondagen is reeds voor dit ge hele jaar uitverkocht en de komende twee maanden zijn dan ook alle werk dagen volgeboekt. Is de heer Jensen deelhebber in Radio Veronica of is hij als adviseur aangetrokken? „Geen van beide" aldus de heer Jürgens. „Hij is een vriend, meer niet". Groeiende belangstelling Volgens de heer Jürgens zou in de reclame-wereld ondanks de recente moeilijkheden een groeiende belang stelling voor Veronica zijn. Het aantal adverteerders zou snel toenemen en in de loop van de volgende week zal een begin worden gemaakt met het uitzen den van een aantal „dure" program ma's. Op de Keizersgraoht 16 te Amsterdam vonden wij echter gistermiddag de stu dio van Radio-Veronica op slot. De hoofdbewoners van het pand, het Ne derlandse Laboratorium voor Filmtech niek, zei dat de mensen van Veronica vrij plotseling waren verhuisd naar Hil versum. waar men aan de Zeedijk 27 a een oude pastorie heeft betrokken die toebehoort aan de heer Verwey, een der aandeelhouders van de vroegere V.R.O.N Naar ons voorts is gebleken is het „vlagincident" beslist niet het enige probleem. waarmee Radio-Veronica thans worstelt. Sinds de oprichting is er ongeveer 3.5 ton in de maatschappij gestoken, met welk bedrag volgens en kele belanghebbenden het maximum is bereikt. Iedere dag heeft tot dusver geld gekost, o.m. als gevolg van de zeer lange periode der proefuitzendingen. Omdat, de zender niet in de haven (Em- den) kon worden opgebouwd, moest dit op volle zee gebeuren. Het moeilijkste onderdeel aan de opbouw was het be reiken van enkele kilowatts sterkte. Thans zal men op 5 kilowatt uitzenden, en het oversell akelen naar grotere sterkte zal gemakkelijk kunnen gebeu ren. Door meningsverschillen onder de teohnici zou hier extra tijdverlies zijn ontstaan. Winst De totale onkosten van Radio-Vero- nica zouden 1000 gulden per dag bedra gen. Birmeh enkele weken zou men een gemiddelde van 4 geheel door adver teerders betaalde zenduren per dag kunnen hebben, hetgeen neerkomt op 4000 gulden per dag ontvangsten. Voor men "deze fantastische winst zal kun nen opstrijken moet er echter eerst nog geld in de onderneming worden gepompt. Overwogen wordt in hoeverre men hierbij de luisteraars kan inscha kelen. Overigens liet Radio-Veronica op de 192 meter verstek gaan. De heer Jür gens verklaarde nadrukkelijk dat dit niet in verband stond met het zend ver bod van de Panamese regering. Hij ver onderstelde dat er een technische rede was voor deze pauze. NED. HERV. KERK Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Elden bij Arnhem H. A. C. Hlldering, em. zendingspredikant te Oegstgeest. Be dankt voor Oud-Beijerland L. Roetman te Wierden. GEREF. KERKEN Bedankt voor Donkerbroek P. L. Smllde te Nieuwleusen. Beroepen te Bennekom (vac. H. van de Eiskamp) J. Wiersema te Amsterdam-West. Aangenomen naar Am- sterdam-Zuid-Slotervaart N. J. Korenhoff te Appingedam, die bedankte voor Doorn. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude J. Kampman te Rfjnsburg. Geen wijziging van apartheidspoli liek Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft gisteren in het parlement een ver klaring laten voorlezen, waarin hij zegt dat de regering in de recente onlusten geen reden ziet af te wijken van haar apartheidspolitiek. Integendeel, zegt hij, deze gebeurtenissen tonen meer dan ooit aan dat orde en rust en de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de rassen het beste met deze politiek zijn gediend. Het feit ,dat hij ook van niet-blanken veel blijken van steun en medeleven heeft ontvangen, is volgens de premier het duidelijkste bewijs, dat vriendschap en samenwerking tussen de rassen tot stand kunnen komen als de regering de rust wordt gelaten haar eigen plannen uit te voeren. MEISJE U!T ROERMOND AANGERAND In het huis van bewaring te Roer mond is een 23-jarige Engelse soldagt ingesloten wegens aanranding van een 18-jarig meisje uit Roermond. De man bood het meisje (dat hij kende) een lift aan naar haar werk (het meisje had de bus gemist), maar in plaats van recht streeks naar haar werk te rijden, reed hij met haar de bossen van Melick-Her- kenbosch in waar hij haar aanrandde. Later heeft het meisje, dat zich niet had durven verzetten, zich door de sol daat naar haar werk laten brengen, waar zij aangifte bij de politie deed. De soldaat heeft een bekentenis afgelegd. Dreigend watertekort (Van onze Haagse redactie) De algemene droogte in ons land dreigt reeds aan het begin van deze zomer een watertekort te doen ontstaan. Land- en tuinbouwers dienen er ernstig rekening mee te houden dat de water leidingbedrijven hun verhoogde vraag niet aan kunnen. De beperktheid van de voorraad wa ter, die wordt veroorzaakt door het feit dat het grondwaterpeil zich sinds vorige zomer niet voldoende heeft kunnen her stellen, hetgeen tegelijk maakt dat de gewassen meer besproeiing vragen, wordt nog geaccentueerd door het sterk toegenomen gebruik van besproeiings installaties. In Groningen, Drente, Friesland en op Walcheren en Zuid- Beveland moet men reeds door toezicht aandrang uitoefenen op de bezuiniging van het watergebruik. Gevonden lichaam geïdentificeerd Het donderdag j.l. ter hoogte van het Duindamse Slag te Noordwijk aange spoelde stoffelijk overschot van een vrouw, is inmiddels geïdentificeerd als dat van een inwoonster van Haarlem, die sinds 12 mei j.l. werd vermist. Aan misdrijf behoeft niet te worden ge dacht. Staafje radio-actief kobalt te Gouda vermist Sinds 27 april wordt in het Goudse ziekenhuis „De Wijk" een staafje radio actief kobalt met een sterkte van 4.6 milli-curie vermist. Dit kobalt is gesto ken in een rubberomhulsel, dat enigs zins de vorm van een steentje heeft. De afdeling radio-activiteit van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid heeft een uitgebreid onderzoek inge steld. Intensieve nasporingen werden verrioht op de vuilnisbelt,"en in de rioleringen, waarbij gebruik gemaakt werd van. diverse soorten stralingsde- dectors. Totnutoe hebben deze naspo ringen nog geen vrucht gedragen. i Poolkuoeierijen voor de politierechter „In de praktijk is gelukkig gebleken dat de voetbalpools niet alleen water dicht zyn opgezet, maar dit ook inder daad zijn". Dit merkte de Amsterdamse politi rechter, mr. B. van der Weerden, gisteren op aan het slot van de behan deling van een zaak betreffende pool- knoeierijen. Twee verdachten, een 30-jarige be ambte bij de Nederlandse Spoorwegen en een 25-jarige voormalige PTT-bestel- ler, beiden uit Amsterdam, hadden een poging gedaan door allerlei manipulaties de eerste prijs van f5550,— van de Ca- ritaspool van 28 december 1958 in han den te krygen. Geraffineerd De door de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, als „geraffineerde knoeierij" bestempelde handelingen, hadden zich als volgt toegedragende PTT-besteller had een enveloppe op 24 december laten afstempelen en had daarna de enveloppe achtergehouden. Op zondag 29 december had de andere verdachte, die lid was van de Caritas- poolorganisatie, na het bekend worden van de voetbaluitslagen van die dag een geheel foutloze kolom op het poolformu- lier van die dag ingevuld. In de bewuste I enveloppe, waarop door de PTT-besteller de datum van 24 december nauwkeurig met oostindische inkt was overgetekend teneinde die datum duidelijk te laten uitkomen, was het formulier naar Heer len verzonden. De verdachten hadden erop gerekend, dat de PTT de reeds gestempelde enve loppe niet opnieuw van een stempel zou voorzien. Dat gebeurde echter toch. met als datum 29 december. Zondagavond had de N.S.-beambte door een familie lid de Caritaspool laten opbellen met de mededeling dat hij alle wedstrijden goed had geraden. Schadevergoeding Maar de directeur van de Caritaspool wilde de prijs niet uitbetalen omdat het formulier te laat was binnengekomen. Wel zou hij een schadevergoeding gelijk aan de eerste prijs willen betalen als verdachte een bewijs kon overleggen, dat er geen fraude in het spel was. Door verdachte werd de zaak toen aanhangig gemaakt bij de Rijks- en PTT-recher- che, waarbij al spoedig de verdachten zelf door de mand vielen. Nadat de officier van Justitie tegen elk der vehrdachten vier maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar had gevraagd, kwamen de beide verdedigers op juridische gronden tot de conclusie dat hun cliënten niet veroor deeld konden worden. De politierechter was het met him zienswijze echter niet eens en legde elk der verdachten een geldboete van vijftig gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar op. Het Russische persagentschap Tass heeft meegedeeld, dat het „ruimte schip", dat op 15 mei werd gelanceerd, zijn waarnemingsprogram heeft vol tooid. Volgens plan werd op 19 mei om 02.52 uur aan deze spoetnik opdracht gegeven de apparatuur in te schakelen, die het ruimteschip zijn baan zou doen verlaten en die de drukcabine los moest maken. De apparatuur functioneerde en de satelliet werd gedurende het lance ren van een remraket gestabiliseerd. Door een mankement dat in een van de instrumenten was ontstaan, werd de snelheid van het ruimteschip echter iets groter in plaats van minder en kwam het in een nieuwe elliptische baan. Het ruimtecship en in zijn nabijheid de drukcabine bewegen zich nu in een baan, waarvan het laagste punt 307 km. en het hoogste punt 690 km. Is met een omlooptijd van 94.25 minuten. Dit is de tekening, waarmee de 10-jarige Carta van der Zalm uit Warmond de. hoofdprijs van de tekenwedstrijdgehouden door het Ned. Zuivelbureau in het kader van de internationale Melkdag U - ge wonnen heeft. Zoals gemeld, be staat deze prijs uit een verblijf van één week in Wenen. Staatssecretaris De Jong naar N.-Guinea Naar wij vernemen zal de Staats secretaris van Defensie (Marine), P. J. S. de Jong morgenavond per KLM naar Ned. Nieuw-Guinea vertrekken. Volgens de Marine-voorlichtingsdienst betreft het hier een normaal routine-bezoek van de Staatssecretaris, dat door druk ke werkzaamheden (o.a. de opstelling van de defensienota) reeds enkele ma len moest worden uitgesteld. Advertentie Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van ISO tabl. f. 1.15 500 tabl. f. 2 95,1000 tabl. f. 5.50 bij apothekers en drogisten N.V. H. TEN HEKKEU HILVERSUM Het oplaten van 25 kleine ballonnen op maandag a.s. van de Rotterdamse Euromast zal het uiterlijke teken zün, dat de zomerpostzegelactie 1960 officieel is begonnen. Vijf ballonnen dragen een enveloppe, die voor de vinder in of buiten Nederland filatelistische waarde heeft, hem of haar twee toegangsbewijzen tot de Floriade verschaft en bovendien een pakket Nederlandse bloembollen in uitzicht stelt. Op de enveloppen zijn complete series van de vijf zomerpostzegels, dit jaar een bloemenserie, geplakt, die op de eerste dag van uitgifte zijn gestempeld met het speciale poststempel van de Floriade. In het restaurant van de Euromast zal de directeur-generaal van de PTT, prof. ir. G. H Bast, de zomerpostzegels van 1960 officieel overdragen aan de voorzitter van de Stichting „comité voor de zomerpostzegels", staatsraad mr. W. F. Schokking. Dit werd tijdens een persconferentie in de recreatiezaal van het Haags sanatorium voor long- tuberculose meegedeeld. Na de overdracht zal de hoofddirec teur ..Post", de heer Hoolboom, de c-erste serie zomerzegels verkopen aan me vrouw E. Krelage-Keppel Hesselink uit Haarlem, de weduwe van de overleden voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. De zomerpostzegels van dit jaar vormen een bloemenserie. Het organiserend comité hoopt dat deze bloemenzegels vreugdezegels zullen blij ken, en dat ook die tulp. waterlelie, gas peldoorn, blauwe zeedistel en klaproos, die op de postzegels zijn afgebeeld, bo venal vreugde voor medemensen in nood zullen betekenen. Gebrekkigen, spas tische en astmatische kinderen, lijders aan reumatiek en tuberculose, chro nisch zieken, oud-verpleegsters, letter kundigen, beeldende kunstenaars en vele anderen deelden vorig jaar in de opbrengst van de postzegelactie, ten bedrage van f. 218.000. Sinds 1952 wordt In de haven van Ifmuiden worden de schepen gereed gemaakt voor Vlaggetjesdag. Opnieuw is een domper gezet op de jaarlijkse haringraee ter opening van de nieuwe teelt. Het vorig jaar stond reeds by voorbaat vast dat de snelle Scheve- ningse logger Noorderkroon met zijn 750 pk motor onbetwist winnaar zou worden, zelfs al zou hy enige uren la ter gaan stomen dan de andere jagers. Het is precies zo uitgekomen. De Noor derkroon had zelfs een zo grote voor sprong, dat het schip IJmuiden kon la ten liggen en doorging naar Schevenin gen en toch nog de eerste was. Dit jaar had men gehoopt een meer sportieve race te krijgen door de treil- schepen te verbieden vóór vrijdag na Hemelvaartsdag naar zee te gaan. Al leen vleetvissers mogen maandag om 12 uur naar zee gaan. Maar opnieuw is er een maas gevonden om doorheen te kruipen. De „Noorderkroon" gaat weer meedoen, niet als treiler, maar met de vleet. En als reactie daarop heeft de Schevemngse rederij Vrolijk besloten ook de snelle „Jannie" in te zetten. Grote teleurstelling heerst in vissery- kringen, die gehoopt hadden, dat de haringrace nu weer luister zou byzetten aan de viering van Vlaggetjesdag en opening van het nieuwe haringseizoen. De propaganda, die hiervan uit kan gaan, is echter opnieuw doorkruist door een laten prevaleren van een - beperkte - persoonlijk belang. De eerste maatjes brengen goud op. Het tweede schip krijgt al een aanzienlijk lagere prys. De betrokken rederij stelt hier tegen over, dat de „Noorderkroon" in een zeer grote combinatie zit en dus de vangst van meer dan 20 schepen in volle zee moet overnemen, waar veel tijd in gaat zitten. Maar zelfs al vertrekt de „Noor derkroon" uren later van de haring- gronden, dan nog kan h(j gemakkelijk de andere jagers, die zo'n 400 pk heb ben, inhalen. Het meest betreurenswaardige is ech ter wel, dat het algemeen belang hier wordt getorpedeerd om een persoonlijk belang te dienen. Het ziet er naar uit, dat het Produktschap, wil het voor vol gende jaren de situatie nog kunnen red- detn, de bepalingen voor de uitvaart van de haringvloot nog strenger zal moeten maken en daarin ook een maximum motorvermogen zal moeten opnemen. Het schijnt pas goed te kunnen gaan als alles en iedereen aan banden is gelegd. 25% van het beschikbare bedrag ver deeld over de provincies voor eigen so ciale en culturele belangen en gezond heidszorg. Gevraagd een of vr. aank. adminislra- j tleve kracht voor ons kan- 1 toor. Brieven onder no. 6185a met opgave van genoten opleiding aan het bureau van dit blad. SPECIALE AANBIEDING I ferpson-tradoren geheel gereviseerd met nieuwe elektr. inst., nieuwe banden enz., wel of niet voorzien van nw. maaigarnituur, tegen zeer billijke prijzen, met garantie. I Gemakkelijke betalingsvoor waarde mogelijk. Tevens nog enkele zeer mooie 2e hands automobielen, o.a OPEL REKORD *54 en VAUX- HALL VELOX '56 enz. Automobielen- en tractoren bedrijf S. J. N. V. d. Wouden Bennebroekerweg 15—17, Aalsmeer, telefoon 02977-4229 VLIET 15 - LEIDEN vraagt voor haar reclame-afdeling voor lichfe kantoorwerkzaamheden. Leeftijd 1618 jaar. Met eventuele vakantie-afspraken voor dit jaar zal rekening worden gehouden. Sollicitaties met volledige inlichtingen te richten aan afd. Personeelszaken, Vliet 15, Leiden*

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4