PROFIJT Wanneer U een goede kennis d&ilj&jden Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 21 MEI 1960 Een gezelschap van ongeveer twintig vrouwelijke Amerikaanse toeristen blijkt het, na het incident met de U-2, op zijn reis door de Sovjet-Unie allesbehalve plezierig gehad te heb ben... „Een nachtmerrie", zeiden ze over hun veertiendaagse verblijf in het rode paradijs. Naarmate de Russische pers en radio meer bijzonderheden bekend maakten over het neergeschoten vlieg tuig groeide de vijandigheid van de be volking: brieven waren geopend, bezit tingen vernield en in een groot waren huis werd een meisje, dat tot het gezel schap behoorde, door 'n woedende Rus sin bij de schouder gegrepen, die haar toeschreeuwde: „Wij zullen jullie neer slaan. wij zullen jullie neerslaan". Al behoeft men zo'n geagiteerde Russin niet als kenmerkende representante van het gehele volk te beschouwen, toch ligt dit voorval in de lijn van het 6lot van wat een week geleden te dezer plaatse werd geschreven; Moskou leidt de aan dacht van de dagelijkse zorgen af door „buitenlandse agressie". Waarmee ove rigens geen absolute verklaring werd gegeven voor Kroesjtsjefs gedrag vóór het overleg en tijdens zijn korte bezoek aan de Franse hoofdstad I De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, gaf de zer dagen als zijn mening, dat de Russische premier het topoverleg heeft doen mislukken omdat hij er doodge woon geen winst in zag. Daarmee gaf hij te Kennen, dat de U-2 slechts een voorwendsel was voor het falen van .Parijs' en dus geen aanleiding vormde. Interessant is wat men er in Tokio van gezegd heeft: Kroesjtsjef zou slechts een marionet van sterke machtsgroepe ringen zijn in Moskou en bovenal in China! Voor Peking is de mislukking van de topconferentie een triomf voor de harde Stalinisten. Niet alleen de Sovjet-Unie maar ook communistisch- China tobt met inwendige spanningen, omdat de zonder genade naar de z.g. volkscommunes gedreven Chinese be volking, wie het bovendien aan vol doende voedsel schort, aan het eind van haar geduld zou zijn. Vandaar dat ook Rood-China in de afgelopen weken met grote nadruk tekeer is gegaan tegen Japan als de satelliet van imperialis tisch Amerika... Zoals men ziet blijven de meningen over de min of meer dramatische en in elk geval teleurstellende ge beurtenissen van de afgelopen dagen uiteenlopen. Sommigen blijven het zoe ken in binnenlandse omstandigheden, anderen (zoals Herter) wijzen op nuch- ter-zakelijke motieven. Geen van beide partijen zal wel van mening zijn, dat zij daarmee een volstrekt afdoende interpretatie hebben gegeven. Daarvoor zijn er trouwens nog te veel onduide lijkheden. Het blijft bijv, een merk waardige omstandigheid dat Washing ton. na zijn aanvankelijk^ openhartig heid ten aanzien van de noodzakelijk heid van informatie, deze lijn plotse ling afbrak. Waarom bleef een opsom ming achterwege van de Sovjetrussische spion aged aden, die immers in brutali teit die van het Westen verre overtref fen? En waarom riskeerde Eisenhower door zijn reis naar Parijs de kans op een poging tot vernedering van de zijde van Kroesjtsjef, die men toch lang ge noeg kent om hem daartoe in staat te achten,..? Met alle respect voor Herter, ln een geval als dit voelde men sterk het gemis van de persoonlijkheid van Foster Dulles. De „Frankfurter All- gemeine" zegt in dit verband, dat niet Herter maar Kroesjtsjef de eigenlijke erfgenaam van Dulles is! De Rus heeft begrepen, zegt het Duit&e blad, wat „brinkmanship" eigenlijk betekent, zo als Dulles die toepaste: de kunst om in uren van crisis „tot aan de rand" te gaan met het doel de tegenstander het volle gewicht van het risico onder de neus te wrijven en hem zo van een on herstelbare onbedachtzaamheid terng te houden. Kroesjtsjef heeft deze tech niek aan zijn instrumentarium van ra ke t-diplomatie toegevoegd, terwijl er aan Westerse zijde niemand meer is, die in dit opzicht de opvolger van Dulles genoemd kan worden. Tot zover onge veer de Frankfurter Allgemeine, bij wier opmerkingen men onwillekeurig denkt: wat Dulles kon. kan Herter nog niet. Bovendien is het risico in de laatste ja ren zó toegenomen, dat het de vraag zou zijn of zelfs Dulles nog aan zijn me thode zou hebben vastgehouden. Het geen overigens niet wegneemt, dat het Westen ln deze affaire de dynamiek, of juister: de doldriestheid van de heer Kroesjtsjef danig onderschat heeft. De vraag rijst nu, of de Westelijke leiders zich in de loop van de tijd door een zekere mate van tege moetkomendheid van de kant van de Russische premier bij de neus hebben laten nemen, of dat deze explosie hem tegen zijn zin ontwrongen is door machten-op-de-achtergrond, die sterker zijn dan hij. Is het derhalve een episode of een definitieve koerswijziging in de richting van een koude oorlog? Mis schien zijn de Westelijke regeringslei ders op de hoogte van interne omstan digheden in de Sovjet-Unie. die hen ertoe gebracht hebben om die reden een grote matiging aan de dag te leg gen. Een tweede mogelijkheid is dat die rustige, bijna onverschillige reactie voortspruit uit het psychologisch-juiste inzicht, dat een onaandoenlijke hou ding het beste en tevens vernietigende antwoord is op het onhebbelijke kabaal van een man, die innerlijk nog niet eens rijp is voor een gesprek-aan-de- top, ook al vertegenwoordigt hij dan een land. dat technisch opmerkelijke prestaties levert. Indien dit laatste het geval is, dan herkent met hierin gemakkelijk zo wel de hautaine minachting van een man als De Gaulle ten opzichte van 'n herriemaker, als de uiterlijk flegmatieke wrevel van een Engelsman als Mac- millan ten opzichte van een ongepast spel met de vrede tussen Oost en West. Had het aan Eisenhower gelegen, dan zou er mogelijk een humeurige uitbar sting gevolgd zijn. Volkomen begrijpe lijk en terecht, maar de genialiteit van wijlen Dulles zou er aan hebben ont broken. Macmillan en De Gaulle, die beiden niet alleen op het rumoerige heden, maar ook op een méér belovende toekomst letten, zorgden hier voor het evenwicht. Maakt men de balans op, dan is die allerminst ongunstig voor het Westen: Kroesjtsjef heeft zichzelf ge- disqualificeerd als een op eigen winst bedachte cynicus, terwijl het Westen in deze kwestie, waarin het er weer eens op &&nkwam, een voorbeeldige eensge zindheid ten toon spreidde. De minister van Handel en Industrie ln de voorlopige Zuldkoreaanse regering, Tsjoen Talk-bo, heeft gisteren zijn ontslag ingediend nadat het bureau van de open bare aanklager had bekendgemaakt, dat hij zal worden verhoord ln verband met omkoperij voor de verkiezingen die ln maart zijn gehouden. Kat en kater (Van onze t.v.-medewerker) Degenen, die in televisie een op zich zelf staande kunstvorm zien, zullen gisteravond wel teleurgesteld zijn ge weest. De meeste onderdelen van het AVRO-programma had men ook in een bioscoop kunnen zien, en een groot deel was ook film. Toch bleek deze aan eenschakeling van film en wat sprekers ln de programma's van mr. Hilterman en van dr. J. Kater een demonstratie van het nut van dit nieuwe massa communicatiemiddel. Een vreemde uit drukking eigen 1 ilk. massa-communica- temiddel. want wat ls nu het belang rijkste: het feit dat zoveel miljoen mensen tegelijk naar hun toestel zitten te kijken, of dat de boodschap, die van een centraal punt uit wordt uitgezon den, in vele duizenden hulskamers wordt aangezien en aangehoord. Er ls toch verschil tussen een massa mensen op een grote betoging of een even grote hoeveelheid mensen, verdeeld over hun hulskamers. Het programma, dat dr. J. Kater in leidde over .Alcohol en alcoholisme" zou zijn effect gemist hebben op een werkelijke massa. In de hulskamer zal het, naar wi] hopen, sommigen van ons aan het denken hebben gezet. Dr. Kater vertelde een aantal Inte ressante bijzonderheden over zijn on derwerp. Zo heeft 50 procent van de krankzinnigen ln Frankrijk hun ziekte aan de alcohol te danken: een gevolg van langdurig en veel (liters wijn per dag per man) drinken. Het gevaar van alcohol ln welk verkeer dan ook. wordt duidelijk uit cijfers van een onderzoek in de Verenigde Staten. Bij vergelijking van grote aantallen verkeersongelukken bleek dat mensen met een alcohol-ge halte van 07 promille in hun bloed drie keer zo veel ongelukken veroor zaakten als nuchtere. Mensen met an derhalf promille veroorzaakten vijftien keer zo veel ongelukken als hun nuch tere soort- en lotgenoten. En anderhalf Volkstelling voor tv Nog tien dagen scheiden de Neder landers van de dertiende, algemene volkstelling. Een leger van 50.000 tel lers en telSters, verdeeld over de 2.000 gemeenten in ons land, zullen dan op stap gaan om de gegevens te verzame len en de helpende hand te bieden bij het invullen van de vragenlijsten, welke verstrekt worden. Vijfhonderd personen zijn anderhalf k twee jaar bezig geweest met de bewerking van de vragenlijst en minstens anderhalf jaar met de voor bereiding van de telling zelf. De dui zenden tellers zullen geïnstrueerd wor den via de televisie. Volgende week zullen op drie avonden, dinsdag-, woens dag-en vrijdagavond tussen 7 en 8 uur de t.v.-uitzendingen gehouden worden. Dit is geen uitzending van de N.T.6., maar een regeringsuitzending van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zo dat de produktie niet bij de N.T.S., maar de Rijksvoorlichtingsdienst berust.. De directeur-generaal voor de Statistiek, prof. dr. Ph. J. Idenburg, zal persoon lijk de instructies geven. Na aangekon digd te zijn door de omroepster van de regeringsuitzendingen mej. Betty Blom- mensteijn, zal hij de tellers vertellen, wat zij allemaal te doen hebben. Men heeft er naar gestreefd geen dorre droge les te geven, maar door middel van geestige tekeningen een interes sante uitzending te maken, welke niet alleen de tellers, maar ook het publiek iets te zeggen heeft. De tekeningen zijn gemaakt door de cartoonist Opland. Deze uitzendingen welke steeds 50 mi nuten zullen duren, zijn ter extra ver duidelijking van de instructies, die plaat selijk worden gegeven. Het publiek zal in deze uitzending kunnen zien, welke begrippen er zijn o.a. voor soorten van woningen, wat men onder het huishou den verstaat (een begrip dat ruimer is dan menigeen denkt)wat is een alleen staande en wat beroepen zijn en de grote verschillen er tussen waarbij op gemerkt wordt, dat huisvrouw geen be roep is. Het verschil tussen kamerbe woner en kostganger, enzovoort. Prof. dr. Idenburg zal pogen een antwoord te geven op alle vragen en problemen. GEDEELTEN „M DAG U" VOOR DE TELEVISIE Van de „M dag U", 7 juni a.s. te Utrecht, zal de Ned. Televisie Stichting enige gedeelten uitzenden en wel van 12.00—13.15 en van 13.4514.30 uur. De t.v.-reglsseuse is Dineke Roeffen. De „M dag U" is een manifestatie (onder algemene en artistieke leiding van Carel Briels) voor Unicef, onder auspiciën van het Nederlands Zuivel- bureau. promille is de kritische grens in Neder land bij bloedproeven ter bepaling van het al dan niet dronken zijn van een weggebruiker. In Scandinavië heeft men dan ook al heel lang een kritisch getal van een half promille. Er zijn in Nederland 30.000 alcoholis ten. en evenveel geheelonthouders... Een alcoholist is een ziek mens. Hij drinkt omdat hij anders aan zijn neuro tische spanningen tegronde zal gaan. Wie voelt dat hij niet buiten alcohol kan, moet zo snel mogelijk een consul- tatle-buTeau opzoeken; zeventig pro cent van de patiënten, die men daar krijgt, kan men bijna geheel genezen; de overige dertig gaan er maatschappe lijk aan. of worden in sanatoria tegen zichzelf beschermd. Hoe iemands persoonlijkheid kan veranderen door angsten en spannin gen. en hoe hij dan in de drank zijn vriend kan vinden, werd prachtig ver toond in een filmpje van een poes, die men allerlei knappe kunstjes had ge leerd om aan eten te komen volgens de geconditioneerde reflexentheorie van Pavlov. Door subtiel getreiter veroor zaakte men een neurose in het arme dier en dit raakte daardoor, ondanks zijn instinctieve afkeer van alcohol, grofweg aan de drank, zozeer dat het alcohol boven melk verkoos, en verwerd tot een triestig, apatlsch wezen, dat zijn kunst jes vergat. Een liefdevolle behandeling door een assistente in het laboratorium, waar deze kleine tragedie werd opge nomen, maakte de kat na maanden weer een normaal... mens, zouden we haast zeggen, want de parallel met de mens was duidelijk, al duurt daar het hele proces nog veel langer, omdat een mens nu eenmaal gecompliceerder is dan een poes. Deze poesen'historie was het meest indrukwekkende, dat we gisteravond za gen. Het was Jammer, dat niet werd meegedeeld wie het tekenfilmpje, dat dr. Kater ook gebruikte ln zijn pro gramma, had gemaakt. En ook hadden we even medelijden met de school meesters die hun leerlingetjes zo vlijtig leren, dat het verkleinwoord van kast als „kasje" wordt uitgesproken, nu dr. Kater met. ijzeren onverbiddelijkheid drie maal feesTjc en drie maal kunsTje zei. De BBC geeft, zijn medewerkers spraakles, maar dat hebben we in Bus- sum en Hilversum niet nodig. Nu we toch even kritisch zijn. wij zouden nu zo graag weten hoe ofwel Michael Soeslov ofwel Gyorgi Zjoekov eruit ziet. In de. overigens uitstekende beschouwing, welke mr. G. B J. Hilter- mann aan de topconferentie wijdde, werd van beide heren het portret ge toond: helaas zagen we beide keren heteelfde portret, en niemand heeft ook maar geprobeerd die fout te verbeteren. Mét de heer Hiltermann vonden wij het optreden van de heer Kroesjtsjef onbeleefd, maar we verwachten ook van commentatoren en presentatoren van televisie-programma's enige beleefdheid tegenover hun publiek! Jan Brusse gaf een aardig schetsje van het drukke gedoe in de Hallen van Parijs. De avond werd besloten met de Perry Como Show. zoals die in Londen ls opgenomen. Beeld en geluid van deze telerecording waren als gewoonlijk bar sleoht. de compositie rammelde, maar overigens was het wel grappig. Wat mevrouw Margot Fonteyn in dit pro gramma moest doen, behalve bijdragen tot de meerdere eer en glorie van de heer Como. is ons echter niet recht dui delijk geworden. We zien haar liever ln een eigen optreden. D&&rvoor heeft ze de titel Dame gekregen, niet voor een virtuoos dansnummer in een show, al is die ook van Perry What's his name. AD INTERIM Weer overwinning voor Kennedy Senator John Kennedy heeft bU de gisteren in de Amerikaanse staat Oregon gehouden voorverkiezingen voor het aanwezen van de Democratische kandi daat voor het presidentschap op de medio 1960 te houden partijconventie, een beslissende overwinning behaald op zijn medekandidaat, Senator Wayne Morse, niettegenstaande deze laatste zelf een inwoner van Oregon is, terwijl Ken nedy Massachusets, in de Senaat ver tegenwoordigt. Alle zeventien kiesmannen, die Mas sachusetts op de partijconventie zullen vertegenwoordigen, zullen op Kennedy stemmen. HU kan nu rekenen op 317 van de 761 stemmen, die op de partij- conventie op hem moeten worden uit gebracht, om hem tot Democratisch kandidaat voor de in november a.s. te houden presidentsverkiezingen te maken. Senator Kennedy, die 29 dezer 43 wordt, heeft in zes voorverkiezingen een reeks successen behaald, die er veel toe hebben bUgedragen de stemmen van hen, die zeiden, dat een r.-k. Amerikaan niet als ernstig kandidaat voor het pre sidentschap kon worden beschouwd, te doen verstommen. Vice-president Nixon, die geen Repu blikeinse tegen-kandidaat had, verenigde in Oregon ongeveer tweemaal zoveel stemmen op zich als Kennedy. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat deze in hoofdzaak afkomstig waren uit traditio neel Republikeinse streken. Recordvlucht Atlas De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren een intercontinentaal projectiel van het type Atlas gelanceerd, dat 14.500 km. heeft afgelegd. Dit is verder dan zulk een projectiel ooit is gekomen. De raket kwam neer in de Indische Oceaan. Het projectiel dat de Russen in januari naar de Stille Oceaan afvuurden, legde ongeveer 12.600 km. af. De grootste af stand van een Atlas was tot dusver 10.200 km. Treinstel te Haarlem ontspoord Vanmorgen omstreeks kwart voor zes is tijdens het voorrijden van treinma- terieel op het station Haarlem een elek trisch treinstel op een wissel ontspoord. De trein raakte een seipaal, die op zUn beudt de elektrische bovenleiding be schadigde. Tengevolge hiervan kwam een gedeelte van het elektrische trei- nennet zonder spanning te staan. Hier door was het treinverkeer tussen Haar lem en Santpoort-noord tijdelijk ge stremd. Er werden bussen ingelegd. Advertentie eens op iets bijzonders wilt „fuiven", ga dan met hem (of haar) eens eten ln TEAROOM restaurant B Reestraat 85- LEIDEN Geopend tot 12 uur n.m. Dx-ankvergunning aanwezig. BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: Feestavond Geref. Jeugd verband. 8 uur nam. Uitgebreid onderzoek naar nazi-misdaden Het bureau van de openbare aankla ger te Frankfort heeft de opening aan gekondigd van het meest uitgebreide onderzoek van na de oorlog naar in con centratiekampen bedreven nazi-misda den. Dit onderzoek strekt zich uit tot 950 personen, met name oud-leden van de S.S., die deel uitmaakten van het personeel van het kamp Auschwitz. Tot op heden zijn 347 getuigen uit Duitsland en het buitenland gehoord. Zesentwintig personen tegen wie de zwaarste beschul digingen zUn ingebracht, zijn reeds ge arresteerd. Het gaat om medeplichtig heid aan massa-terechtstellingen. Verder zijn drie instructies geopend betreffende terechtstelling van verschei dene duizenden burgers voor het meren deel joden, in Litauen tussen 1941 en 1944, deportatie van honderdduizenden Hongaarse Joden in 1944 en uitroeiing van zigeunervolken. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's getuigen. 5.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zljlstra. 10.15 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „HarlekUn" j speelt „De koning met het vlerkante hoofd". 3 uur nam. MAANDAG 't Boshuis (achter Hof laan 74): Leldse Bond van Speeltuinverenigingen. Bespre king Inrichting speeltuin In Zuid-West. 8 uur nam. Den Burcht: Oriënteringsavond Slagers- patroonsver. Leiden en Omstreken. 8 uur nam. De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. j Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de j Biesbosch. 7.45 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Verbond van Mid- denstanclsvereniglngen. Spr. J. Koster over de opvolging ln het Middenstandsbedrljf. I 8 uur nam. Rapenburg 8: Ver. voor Intern. Rechts orde. Spr. dr. C. W. van Santen over de Soedan. 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuis: Ouderavond Jong K. en G. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. Stadszaal (foyer): Leerlingenuitvoerlng Muziekschool M\J voor Toonkunst. 8 uur VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Lichte muz. 14.20 Kunst- kron. 14.60 Koorzang. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportact. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Nederlandse lichte muz. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Concertgebouwork. en solist. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Quizprogramma. 21.10 Pol. lezing. 21.20 Gevar. programma. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gesprekken. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.15 Voor de Jeugd. 14.50 Koor zang. 15.05 Het Socialisme in deze tijd, le zing. 16.20 Kamerork. en sol. 16.20 Boek bespr. 16.40 Hammondorgelspel. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Kunstact VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.65 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Cabaret. 22.05 Sport- nws. 22.30 Nws. 22.40 Gesprek. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV20.20 Licht progr. 20.35 Intermezzo. 20.45 Mu zikaal progr. 21.05 Gevar. progr. 22.10 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 22 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelrecital. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.30 Kamermuz. 11.40 Hedendaagse muz. 12.15 Actuele geloofsproblemen. 12,30 Lichte muz. 12.56 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Metropole ork. en solist. 14.00 Gram. 14.20 Gram. 14.55 Uit en toch thul6, lezing. 16.06 Planomuz. 15.35 Mu zikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Nabije en verre horizonten, samenspraak. IKOR: 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Jeugddienst. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen 6chip, lezing. 18.30 De kerk aan het werk. 18.40 Naar een Evangelische kerk in Ne derland. lezing. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 De gelij kenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Op de drempel van de maat schappij. lezing. 20.15 Cabaret. 20.45 U bent toch ook van de partij?, lezing. 20.65 Promenade ork. en sol. 21.35 Een criminele 6taking, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9 45 Geestelijk leven, toe spraak. VPRO: 10.00 Voor de Jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Herv. kerkü. 11.30 Vragenbe antw. VPRO: 11.46 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportsple- gel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS- ber. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Kamermuz. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Hockeywedstrijd Nederland-Duitsland. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Dr. Otto Dlbelius. portret van een prediker. 17.15 De vluchtende mens, le zing. VARA: 17.30 Voor de Jeugd. 17.60 Nws., Bportuitsl. en sportjourn. 18.30 Amus. muz. 18.55 Bij nader inzien. Jour- BINNENLAND Het Verbond van de Nederlandse groothandel zal woensdag 8 Juni a.s. zijn jaarlijkse groothandelsdag houden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De Nederlandse Spaarbankbond zal op 10 Juni a.s. ln de Kon. Schouwburg te Den Haag zijn Jaarvergadering houden. Ongeveer 650 bestuursleden van plaatse lijke spaarbanken uit het land zullen aan wezig zijn. Gistermorgen is op de provinciale weg onder Maasbree een vrachtauto met treiler ln de berm van de weg geraakt en omgeslagen. De chauffeur raakte bekneld ln de cabine, welke gedeeltelijk bedolven werd onder de lading van 23 ton poeder- kalk. Toen de brandweer het slachtoffer bevrijd had, bleek de man reeds over leden. Het was de 27-Jarige F. Janssen uit Huissen (G.), vader van twee kinde ren. Deskundigen uit 16 landen, verte genwoordigers van de Berner auteursrech ten-conventie. de Internationale arbeids organisatie en van de Unesco hebben ln Den Haag overeenstemming bereikt over een nieuw ontwerp voor een auteursrech tenconventie. Deze ontwerp-conventle die alle auteursrechten van uitvoerenden, grammofoonplaten en radio- en televisie- uitzendingen bestrijkt, zal aan de re geringen van de aangesloten landen wor den voorgelegd. De bepalingen van de conventie zijn nog niet bekend gemaakt. De K.N.A.C. ls begonnen met een nieuwe service voor automobilisten. De K.N.A.C.-chauffeursdienst. Zij die daar aan behoefte hebben zullen gebruik kun nen maken van door de K.N.A.C. geselec teerde chauffeurs. Zo b.v. automobilisten die om een of andere reden hun auto in het buitenland moesten achterlaten, die hun auto vooruit willen sturen naar een bepaalde plaats, of die op reis willen met een chauffeur-gids. De Nederlandse regering heeft de minister-president van Nieuw-Zeeland, de heer Walter Nash. gisteravond in Den Haag een diner aangeboden. Op Nieuw Elk en Duinen te Den Haag is gisteren ter aarde besteld ridder H. J. Schenck de Jong, Deze was de oud ste ridder van de Militaire Willemsorde (89 Jaar), welke onderscheiding hem werd verleend voor zijn intelligent en heldhaf tig optreden als luitenant der Infanterie op 23-Jarlge leeftijd op Lombok. In het hotel „De Witte Brug" heeft de gevolmachtigde minister van Suriname mr. dr. R. H. Pos, gisteravond voor ruim 600 gasten een receptie gehouden, ter ge legenheid van het bezoek der Surinaamse parlementaire delegaties aan Nederland. BUITENLAND tsjan. stafchef van het Zuldkoreaanse le ger. die belast was met de handhaving van de staat van beleg ln Zuid-Korea. heeft b(J de minister van Landsverdedi ging Lee Tsjong-tsjan ontslag uit de ac tieve dienst gevraagd. In zijn ontslagaan vrage stelt generaal Song voor de staat van beleg ln zes Zuldkoreaanse steden te vervangen door de militaire veiligheids- staat, die minder ver gaat. De commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren 73 miljoen dollar extra toegewezen voor de ontwikkeling van een vliegtuig met kernaandrijving. Eisenho wer had hierom gevraagd. De Amerikanen zullen niet het be heer over de Skybolt-projectlelen, die En geland zou kunnen kopen, behouden, zo heeft de Engelse minister van Defensie Harold Watkinson, gisteren meegedeeld. „Er is geen sleutel van de kast van de Skybolt zoals dat bij de Thorraketten of met andere Amerikaanse raketten in Eu ropa het geval is. die ladingen van Ame rikaanse makelij hebben", aldus Watkin son. „De situatie is nu zo. dat Engeland een zeer belangrijke onafhankelijke bij drage levert tot de afschrikwekkende kernmacht van het Westen". De Britse gepensioneerde veldmaar schalk burggraaf Montgomery, die op weg is naar communistisch China, heeft gis teren te Hongkong tegenover een verslag gever verklaard, dat ae koude oorlog, na het mislukken van de topconferentie, krachtiger zal worden gevoerd, waarbij het accent van Europa naar Afrika en Azië zal worden verschoven. In antwoord op een vraag, wat hij eigenlijk ln de Chi nese volksrepubliek ging doen, antwoord de Montgomery: dat weet Ik niet. De Wostduitse Bondsdag heeft gis teren een wetsontwerp aangenomen, wnar- ln gevangenisstraffen worden gesteld op het dragen van nazi-emblemen en het be lasteren van bevolkingsgroepen. Rusland heeft gisteren ln een nota aan Japan gezegd dat ln Japan gestatio neerde vliegtuigen meer dan eens boven Russisch gebied zijn geweest, zo meldt Tass. Japan ondermijnt volgens de nota door zijn verdrag met de V.8. de vrede en de goede betrekkingen met de Sovjet- Unie. De Japanse regering wordt verant woordelijk gesteld voor de gevolgen van „provocaties tegen de Sovjet-Unie" van Japan uit. Vier Noordafrikanen, die ervan be schuldigd zijn dat zij twee Jaar geleden ln Mourplane b(J Marseille een van Frank- rljks grootste benzlne-opslagplaatsen ln brand hebben gestoken, zijn gisteren ln Marseille ter dood veroordeeld. Het bekendste bruidspaar ter wereld. Prinses Margaret en Antony Armstrong- Jones, hebben gisteren een informeel be zoek aan Port of Spain (Trinidad ge bracht). De Prinses had er zelf om ge vraagd dat het bezoek zo Informeel mo gelijk zou verlopen, zonder enig ceremo nieel, militaire parades of versleringen. Een orkaan met een snelheid van 125 km per uur heeft gistermiddag 20 mi nuten lang boven Rzeszow (Polen) en omgeving gewoed. Op 20 km van Rzeszow werd een passaglerstreln door de storm omver gesmeten! Hierbij kwam een passa gier om het leven, 20 mensen werden ge wond. In Rzeszow zelf werd een kerk spits afgerukt en aan vele hulzen grote schade toegebracht. Van der Werf park: Openluchtconcert „Trouw en Durf 8 uur nam. Vergadering Jonge Kerk. 8 uur nam. DINSDAG SchouwburgFeestavond Jeugdtoneel en dansgroep Speeltuinver. „Ons Eiland". 7.30 uur nam. Terrein Kagerstraat: Mej. H. v. d. Vliet slaat laatste paal voor nieuwe Melsjes- h.b.s. 3 uur nam. Witte Singel 1: K. en O.-exoursie haar het Leidsch Dagblad. 2.25 uur nam. Oegstgeest (kantoor I.B.B.) Afscheidsreceptie lr. W. H. B. van Dunné. 3—5 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Ledenverg. Alg. Bond van Ouden van Dagen. Spr. F. Rippen. 2 uur nam. Pieterskerk: Advondstllte te 7.30 uur nam. Wassenaar (Kasteel Oud-Was- senaar)Leids Studentencabaret ten bate van Anjerfonds. 8.15 uur nam. DONDERDAG Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar ae Afsluitdijk. 8 uur voorm. VRIJDAG De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Film vertoning Smit en Co's Sleepdienst. 8 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad ln de Griekse en Romeinse oudheid". (T.m. 3 Juli). BIOSCOPEN Trianon: „Freddv unter fremden Ster nen". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 u. Zon- en feestdagen: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Meisjes, membo's en whisky". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Hemelvaartsdag: „Und abends ln die Scala". A.l. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Conny, oen meisje van 10". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks behalve zondnc: 10.30 en 11.30 uur voorm. „Het huwelijk van Prinses Margaret". Luxor: „Shalom" (Het wonder van Is raël). A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wlr Wunderklnder". Al.l Werk dagen: 2.30, 7 on 0.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 0.15 uur. Rcx: „Plratenbloed". 14 Jaar. Werkda gen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Altf-tll—tlfVan vrijdag t/m woens dag: 20 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Zolang er mensen zijn 14 Jr Donderdag 26 mei: 2.30 en 8 uur Glenn Miller Story met James Stewart. A.l. Zondag en woensdag: 2.30 uur „Geintjes met geesten". A.l. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Pleter- se, Postel, Langezaal en Wydlcks. Te Oegstgeest dokter Reterlnk, tel. 20394. Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502. Bovendien ls geopend tot zater dagmiddag 6 uur Apotheek ReUst, Steen- straat 35, tel. 20.136. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. nallstenforum. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Muzikale blografie. 21.00 De kunstenaar, hoorsp. 21.30 De Surinaamse muz. 21.45 Comme cl. comme ca. stem mingsbeeld. 22.00 Gram. 22.15 Act. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Piano-Improvisa ties. 23.10 Sportuitsl. 23.15 New York cal ling. 23.20 Met de Franse slag. 23.55- 24.00 Nws, Rndio-Bloeniendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. G. van Duinen van Wassenaar - uitzen ding van dienst voor belangstellenden op 16.6.1960; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. O. Jager van Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA Convent van Kerken: 17.00-18.00 Leger des Heils-samenkomst. NTS: 18.30-19.10 Rep. 2e helft voetbalwedstr. Hongarije Gr. Brlttonnlë, te Boedapest. VPRO: 20.00 Gesprek aan de schrijftafel. 20.10 Film- progr. 20.35 Oude films. 20.65 Ballet. 21.25 Interview. NTS: 22.00 Rep. wereldkam- pioensch. Ballroomdancing te Berlijn. AVRO. KRO. VARA en VPRO: Sport act. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Lezing. 13.30 Discussie. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Kamermuz. 15.15 Lezing over Venetië. 15.30 Kamer muz. (verv.) 16.30 Voordr. 17.00 V. d. kind. 17.50 Money Matters, praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lich te muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadlgh. opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.00 Pianorecital. 22.15 Alamein to Tunis. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.31 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Gevar. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Fllmprogr. 15.30 Gevar. muz. 1630 Hoorsp. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Samenzang. 18.30 Hersengym. 19.00 Hoor spel. 19.30 Nws. 19.36 Verz. progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Musieal. 22.00 Pop. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Gevpr. muz. v. vroeger. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.25 Ge var. muz. 14.30 Oude muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Gevar. muz. 18.15 Ork. conc. 18.40 Liederen. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Gevar. muz. 21.46 Nws. en weerber. 22.15 Hoorsp. 22.55 Dansmuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Hedendaagse Franse muz. 22.16 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 n». 324 in. 12.00 Gram. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Voor de sold. 14.00 Gram. 15.00 Sportultz. 17.00 Nws. en 6portnWB. 17.06 Gram. 17.45 Sportuitsl. 18.00 Gitaarrecital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.05 Gram. 21.15 Mil. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Gevar. muz. 484 m. 12.20 Lichte muz. 18.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Nws. 21.46 Nwe gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG S3 MEI Hilversum II. 408 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. en sport uitsl. 7,30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Oram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Qulzprogr. 12.00 Pianorecital. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Zo leeft en werkt Suriname, praatje. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.35 Gevar. progr. 16.60 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Klavecim belrecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. kleu ters. 17.15 Voor de kind. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Nieuwe wegen ln het volksontwlkkelingswerk. Im pressies naar aanleiding van een confe rentie van de Raad van Europa, door mr. L. B. van Ommen, Chef Afd. Volksont wikkeling van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. NCRV: 18.00 O-gelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Eén van de zeven tig. hoorsp. 21.30 Kamermuz. 22.00 Par lementair comm. 22.16 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Oude muz. 23.35 Gram. 23.65-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 800 Nws. 8.16 Gram. 9.00 Oym. v. d. vr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10 00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en plano. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.43 Hammondorgelspel. 12.65 Rep. vertrek Haringvloot. 13.00 Nws. 13.15 Me ded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gram. 14.50 23 mei 1660: Karei II van Scheve* nlngen naar Londen, lezing. 15.05 Gram. 16.20 Idem. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Luit.-recltal. 19.30 Muzikale lezing. 19.45 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Act. 22.66 Knipperlicht, progr. Voor alle weggebruikers. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 1340 Schoolradio. 15.00 Hoorspel. 16.25 Zangrecital. 16.45 Progr. v. d oudere luisteraars. 17.00 Voor de kind. 17.65 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Klankb. 21.00 Nws. 21.15 Hoorspel. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en lil 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Volksliederen. 13.15 Cricket. 13.30 Nws. en crloketultsl. 13.40 Intermez zo. 13.46 Voor de kind. 14.00 Voor de vr. (Om 14.30 Nws.). 16.00 Gevar. muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 nws.). 15.40 Cric ket. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 10.45 Gram. 17.30 Gevar. progr. 18.20 Cricket, weerber., nws.. en lichte muz. 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en waar verhaal. 21.00 Gram. (Om 21.30 Nws.) 22.00 Ge var. muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Norddeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Ork. conc. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Operette muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 14.24 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.30 Ork. conc. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.05 Ork. conc. 23.10 Sol. conc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landb. 12.42 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16,00 Koersen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Amus. muz. 17.45 Franse les. 18.00 Protestantse ultz. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 20.00 Intern, wedstrijd v. plano Kon. Elisabeth. 22.00 Nws. 22.15 Ka mermuz. 22.45 Spaanse liederen. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 in. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Weerber. 14.20 Ork. conc. 15.00 Gram. 15.30 Gram. 16.07 Ge var. muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17.20 Zangrecital. 17.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Intern, wedstr. voor pla no Kon. Elizabeth. 22.30 Gram. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2