Oranjeboom Paradoxale koersen te Amsterdam NIET NEERLEGGEN 24 reizen naar 1 KRUISWOORDRAADSEL Nieuive recordcijfers voor de Amerikaanse economie Nederlandse conjunctuur is nog gunstig EN DUIZEND EXTRA PRIJZEN! r ZO GAAT U 14 DAGEN GRATIS NAAR ROME Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 mei 1960 Zesde blad n. O-- (Van onze financiële medewerker) Goed beschouwd, heeft de Amsterdamse beurs sinds het begin van dit jaar een paradoxaal verloop. Want terwijl de economische indices tot dusver onverminderd gunstig blijven, ligt het algemeen indexcijfer voor de aandelen nog altijd beneden de stand van begin januari en dit geldt ook voor alle rubrieken afzonderlijk. De oorzaak hiervan zou men kunnen zoeken in een te hoog opgevoerd koerspeil gedurende het afgelopen jaar, hetgeen echter, gelet op de grotere winsten, welke de meeste Nederlandse ondernemingen in dat tijdvak hebben kunnen behalen en de vele dividendverhogingen, niet juist zou zijn. Ook in de prognoses voor I960 kan men in het algemeen geen reden vinden voor een lager koersniveau dan dat van eind 1959, met uitzondering van de scheepvaartwaarden, waarvan het indexcijfer van 187 tot 154 is teruggegaan hoewel ook hiervan nog wel eens iets goeds valt te zeggen. Voorts is de positie van de Nederlandse geld- en kapitaalmarkt zodanig, dat ook daarvan geen druk op de aandelenmarkt uitgaat en de meest aannemelijke verklaring is daarom vermoedelijk deze, dat de belang stelling van het buitenland, met name van de V.S. voor de Nederlandse fondsen- markt is verminderd. Op de Newyorkse beurs is het index cijfer voor de Industriële aandelen ge durende eerste maanden van het nieu we jaar van 685 tot 599 gedaald. Thans handhaaft het zich met moeite in de buurt van 620 als een gevolg van de on zekerheid, welke in vele kringen ten aanzien van de economische ontwikke ling in 1960 bestaat. Overigens kan worden gezegd dat het koersverloop van New-York van wat meer vertrouwen blijk geeft en dat Wall Street met ge middeld hogere koersen het enig juiste antwoord heeft gegeven op de kwajon gensmanieren, waarmee de leider van de Sovjetrepubliek gemeend heeft de Wes terse mogendheden te kunnen intimi deren. Ook de Europese beurzen hebben tot dusver een gelukkig zelfvertrouwen getoond en alleen de idealistische ont wapeningsmaniakken zitten voor zoveel ste keer in zak en as. Wat de economische toestand in de V.S. betreft, de factoren van onzeker heid zjjn zeker nog niet alle verdwenen, maar wel zijn er aanwijzingen dat de hier en daar gevreesde terugslag in het bedrijfsleven tot dusver uitblijft. Welis waar hebben de belangrijke staalfabrie ken in Ohio de produktie aanmerkelijk beperkt wegens een teruggang van de nieuwe orders, voor een deel is dit een gevolg van de recordproduktie in het eerste kwartaal, maar de stijgende ver kopen in de automobielnijverheid en de ifnemende werkloosheid gedurende de hatste weken, worden als bemoedigende ipnptomen beschouwd. Eisenhower heeft kunnen mededelen dat de produktie van joederen en diensten in de V.S. voor het srst in de geschiedenis een cijfer van 1500 miljard heeft overschreden en in rereenstemming hiermee blijven de kleinhandelsverkopen van maand tot uand stijgen. Ook de Amerikaanse ex port beweegt zich weer in de goede rich- ting. In maart steeg ze met 137 mil- oen tot 1.6 miljard, d.i. circa 20% meer in vergelijking met maart 1959 en ie goudreserves van de V.S. zijn in de !erste vier maanden van dit jaar in aindere mate gedaald dan in het voor taande jaar. Dat ook de Amerikaanse aandeelhou- er van deze vooruitgang profiteert, lijkt uit het feit dat in het eerste kwar- lal 2.41 miljard aan contante divi- nden werd betaald, zijnde ca. 8% meer n in die periode van 1959. Bijna de ft van de 871 dividendbetalers heeft uitkering verhoogd en ook in dit op- iht kan van een nieuw record worden sproken. Hoewel, gelijk meer dan eens opge- erkt, de Europese beurzen de laatste een meer zelfstandig leven leiden en m ook op het Damrak niet meer zo t?stvallig naar de Newyorkse koersen At, zo zal toch een blijvend betere ten- intie in Wall Street ongetwijfeld ook :n de Europese beurzen ten goede ko- ïn, mede doordat dan het verhou- agsgewijs lagere koerspeil van de Eu- :pese fondsen meer in het oog springt. Afgezien hiervan worden gewezen op sn nog altijd gunstige verloop van de iaropese conjunctuur, welke ook voor u land geldt, zodat het Centraal So- aal Werkgeversverbond in zijn blad De Onderneming" zelfs de vraag stelt de ontwikkeling van ons economisch fen inderdaad aanleiding geeft tot de iperkende maatregelen, welke de re ling ten aanzien van vervroegde af- hrijvingen en investeringsaftrek heeft somen. Ook de voorzitter van het Ne- ilands Werkgeversverbond, ir. Den Bilander, heeft in dat verband nog eens wezen op de noodzakelijkheid van leuwe investeringen, nu de scherpere ■Qcurrentie op de wereldmarkten tot n verlaging van kostprijzen door mid- il van moderne en meer efficiente ar- lidsmethoden noopt. Een feit is dat de ontwikkeling van de tderlandse handelsbalans, de voor- Volautomatisch telefonen uit drie grote steden met België en West-Duitsland een persconferentie in het gebouw m de centrale directie van de PTT te to Haag heeft prof. ir. G. H. Bast, di- cteur-generaal der PTT aangekondigd, t binnenkort aan de telefoonabonnees de netten Amsterdam, Rotterdam en Haag de gelegenheid zal worden toden om langs volautomatische weg tprekken tot stand te brengen met oanees in West-Duitsland en België. Voor de Haagse abonnees zijn de data invoering vastgesteld op 31 mei as. W België en op 14 juni met West rand. Voor de andere plaatsen *dt gedacht aan data in de maanden Gl en juli. Ia België, zo zei prof. Bast, zullen de «nnees van vrijwel alle netten recht- '*eks kunnen worden gekozen. In st-Duitsland is de bereikbaarheid wlopig beperkt tot de abonnees van automatische telefoonnetten, welke to uitmaken van de Zentralambtsbe- ;Che Düsseldorf en Hannover en - van september a.s. - wellicht ook Ham- fS- let gesprekkentarief voor West-Duits- "d is vastgesteld op 8 cent voor de eer- f 3 seconden. Elke volgende 3 secon- 3 of een resterend gedeelte daarvan 114 cent. Voor België zijn de kosten 'volgt: 8 cent voor de eerste 4 secon- 0 en elke volgende 4 seconden, of res- gedeelte, eveneens 4 cent. ™at betreft het automatisch interna- ®aal verkeer voor de abonnees van «ere plaatsen dan Den Haag, Rotter- 31 en Amsterdam, zei de directeur- "eraal der PTT dat - in verband met 1 hiervoor noodzakelijke technische °rzleningen - dit aantal plaatsen in de jnende jaren slechts zeer geleidelijk kunnen worden uitgebreid. naamste component van de betalings balans, tot dusver nog telkens meevalt. Ook in april kon de export weer stijgen in vergelijking met die maand van 1959 en zelfs in iets meerdere mate dan de import, ook al is het importsaldo over de eerste vier maanden (f 662 miljoen tegen f 573 miljoen) iets groter dan toen. Een moedgevend verschijnsel is ook de nog steeds voortgaande stijging van de industriële produktie, die bij een basis- cijfer van 100 voor 1953 in maart het cijfer van 160 aanwees, zodat de produk tie thans 1V2 maal zo groot is als in ge noemd jaar en zelfs 1% maal zo groot als in 1938. Deze industriële activiteit gaat niet met geldkrapte gepaard. Integendeel, niet alleen de Nederlandse schatkist zit ruim in het geld (uit. maart j.l. een te goed bij de Nederlandsche Bank van f 740 miljoen), maar ook de banken kunnen hun liquiditeit handhaven. Het totaal van krediteuren, spaargelden en deposi to's, dat uit. 1959 f 7214 miljoen bedroeg, was uit. maart tot f 7900 miljoen, dat is met f 686 miljoen gestegen en het Ne derlands deviezenbezit kon in het eer ste kwartaal met rond f 500 miljoen toe nemen. Een aanwijzing voor de grotere beste- dingsdrang bij de bevolking zou men kunnen zoeken in de aprilcijfers van de bij de Ned. Spaarbankbond aangesloten banken. In de eerste vier maanden was het overschot van de inlagen boven de terugbetalingen resp. f 39.4, f 42.3, f 17,9 en f 14.7 miljoen, in totaal f 114,3 miljoen in die maanden van 1960 resp. f 28.7 f36.6, f14.7 en fll miljoen, in totaal f 91 miljoen. Of het gevaar voor een verbreking van het gewenste en noodzakelijke evenwicht tussen nationaal inkomen en nationale bestedingen bij de particulieren, dan wel bjj de industrie schuilt, is dan ook een vraag, waarop een verschillend antwoord wordt gegeven. De tijd zal 't moeten leren! Onze bridgernbriek De functie van toernooi-leider bij een groot internationaal bridgetoemooi is een baan, die er op papier aardiger uit ziet dan zij in werkelijkheid is. Met enige andere functionarissen is men niet alleen verantwoordelijk voor een geheel juiste gang van zaken, doch ook wordt men herhaaldelijk geroepen om als scheidsrechter op te treden bij meer of minder moeilijke arbitrage-gevallen. Vele van deze gevallen zijn bijzonder eenvoudig (tenminste, als men de spel regels goed kent), doch er doen zich toch óók gevallen voor, waarbij men méér tact dan spelregelkennis nodig heeft om de zaken op te lossen. Het wereldkampioenschap in Turijn heeft mij wel geleerd, dat men met de allersterkste teams de minste moeite heeft; deze teams komen op tijd. spelen correct en verrichten hun administra tieve verplichtingen nauwkeurig. Hoe zwakker de teams, hoe groter ook het aantal arbitrages, opschrijf- en andere fouten, waarmee men als wedstrijdleider wordt geconfronteerd. In de enkele gevallen, waarby ook zeer sterke spelers zich vergissen, leg gen zij zich over het algemeen direct néér bij de duidelijke arbitraire beslis singen. Een interesant geval uit de match Engeland-Ver. Staten (Stay- manteam) is zeker de moeite van het vertellen waard: Sch. A V B Ha. A 8 5 2 Ru. A V B 10 KI. A 5 Sch. H 6 n Sch. 10 4 3 Ha. 7 4 w Ha.H V B 10 9 6 Ru. H 9 8 6 3 w Ru. 5 KI. H 9 7 3 z KI. V 8 2 Sch. 9 8 7 5 2 Ha. 3 Ru. 7 4 2 KI. B 10 6 4 West gever, nz kwetsbaar. De ow- plaatsen werden bezet door de Ameri kanen Rubinow-Stayman, de nz-plaat sen door de Engelsen Reese-Shapiro. Het bieden ging: west pas - noord 2 klaveren - oost 2 harten - zuid pas - west pas - noord doublet - oost pas - zuid 2 schoppen - west pas - noord 3 schoppen - zuid 4 schoppen. Tegen dit 4 schoppenbod kwam west uit met harten 7, noord maakte harten aas. In slag 2 schoppenaas en in slag 3 de schoppenvrouw, die voor wests schop penheer was. West trok harten na en zuid troefde in - waarna Shapiro rui ten speelde en met ruiten 10 gunstig sneed. Uit noord werd harten gespeeld, zuid troefde in en speelde wéér ruiten - gesneden met ruitenboer: deze ruiten werd door oost ingetroefd met schop pen 10. Het zal U duidelijk zijn, dat het spel nu eenvoudig gewonnen is, want nz ver liezen in totaal slechts schoppenheer, de ingetroefde ruiten, alsmede één klaver slag. Oost was aan slag en speelde harten na; alles wat Shapiro had te doen was introeven en wéér ruiten te snijden - een snit, die honderd procent zeker goed zat, daar oost al niet meer in ruiten had bekend. Shapiro echter dacht abu sievelijk, dat hij reeds drie slagen had verloren (inplaats van twee) en dat hij het verlies van een klaverslag als down slag zou moeten noteren. Inplaats van verder te spelen nadat hij harten had ingetroefd, legde hij het spel neer en zei: „Eén down". Nu staat in de reglementen, dat men bij neerleggen van een spel moet aan geven hoe men verder denkt te spelen en als men dat niet doet, men o.a. niet meer mag snijden. Dit betekende, dat de Amerikanen het recht hadden snij den in ruiten te verbieden, waardoor zuid één down moest gaan. Zover kwam het niet eens - Terence Reese, Shapi ro's partner, merkte nuchter op: „Moet je het spel maar niet neerleggen - we schrijven één down". Shapiro mopperde nog wat, begreep wel dat er niets meer aan te doen viel en zónder dat de wedstrijdleider had behoeven in te grijpen, werd het spel genoteerd voor één down. Aan de andere tafel boden de Ame rikanen als nz óók 4 schoppen. Hoewel oost niets had geboden, kwam west met harten 7 uit, noord nam hartenaas. Hierna troefde zuid een hartentje in en speelde troef na, snijdend met schop penboer; toen dat gelukte probeerde zuid nogmaals in eigen hand te komen door harten te troeven, doch west troefde over en speelde klaveren na. Dit v/as de doodsteek voor zuids slechte speelplan, noord kon wel nemen en zuid kon nog wel een hartentje introe ven, zuid was niet meer in staat oosts en de Olympische Spelen Heeft U al geproefd hoe heerlijk het met goud bekroonde Oranjeboom bier smaakt...? En heeft U al ingezonden voor de eerste ronde van Oranjeboom's Olympiade Prijsvraag met gratis reizen naar de Olympische Spelen? Een vliegreis heen en terug per KLM... Veertien dagen een koninklijke verzorging in een prachtig hotel in het harf van Rome... Sightseeing trips in en om Rome... Toegangsbewijzen voor de Olympische Spelen en wat al niet meer! Alles op kosten van d'Oranjeboomalles, zelfs Uw zakgeld! Boven dien stelt d'Oranjeboom als extra prijzen d-u-i-z-e-n-d Oranjeboom laarsglazen beschikbaar! Stuur vlug in voor de eerste ronde! 9 juni worden de eerste 12 Rome-reizen en 500 extra prijzen al toegekend! i™nit ic nc r>dnav/e unno nu ecdctc r) M DIT IS DE OPGAVE VOOR DE EERSTE RONDE die tot 4 juni loopt! Vermeld op een briefkaart van 8 cent het aantal malen dat de naam ORANJEBOOM in deze advertentie wordt ge noemd en maak vervolgens met hoogstens 25 woorden (het behoeft niet bepaald te rijmen) de volgende zin af: Wie Oranjeboom drinkt Plak naast de adreszijde van deze briefkaart 3 Oranjeboom pjes uit de flesetiketten (of vraag in een café bij Uw glas Oranjeboom de speciale wedstrijdbonnetjes!) Schrijf daar onder Uw naam en adres in blokletters en stuur de kaart voor 4 juni a.s. aan: Prijsvraag Service Bureau Laurens A.Daane N.V. Postbus 1450, Amsterdam Inzendingen worden beoordeeld door een jury. bestaande uit Mevr. Fanny Blankers-Koen en de; Heren Simon Carmiggelt en Drs. P. M. Speyer. De uitslag van de jury is bindend, hierover wordt niet gecorrespondeerd. Inzendingen worden het eigendom van d'Oranjeboom. Aangezien de 24 reizen reeds het vorig jaar werden georganiseerd en gereserveerd, kunnen de hoofdprijzen niet in een andere vorm worden toegewezen. Medewerkers van d'Oranjeboom en hun familieleden zijn van deelname aan deze prijsvraag uitgesloten. van 28 aug. t/m sept dagen gratis acantie in rome. e mee zend INI MET GOUD BEKROOND Toch heb ik mij na dit spel, dat ik toevallig in de open kamer volgde, af gevraagd: „Hoe zou de Nederlandse wed strijdbridger gereageerd hebben als hij een spel voor één down moest opschrij- ven- "terwijl hij het zonder enige moeite troeven te halen zónder de controle over ha<i kunnen maken??" Het antwoord, het spel te verliezen. Het contract ging dat ik. in gedachten gegeven heb, houd dus één down en Shapiro's vergissing Ig&heim! had dus géén directe punten gekost. H. W. FILARSKI HORIZONTAAL: 1. steeds grotere spoed 10. in ieder geval 16. lofdicht 17. brandstof 18. horizon 19. biljet 20. Frans voegwoord 21. houding 22. doezelig 23. toiletartikel 25. persoonlijk voornaamwoord 26. rustplaats 27. ritmische beweging 29. Griekse letter 31. in gezelschap 33. voorzetsel 36. persoonlijk voornaamwoord 37. hoogte in landschap 39. verdrietig 41. dwingend verlangen 42. door elkaar wriemelen 45. persoonl. voorn.woord 46. stoot 47. Nederlands gebied (afk.' 48. lengtemaat 49. op het ogenblik 50. lijkend op 52. vrucht 53. afbeelding 55. vogel 57. jongensnaam 58. keurig 60. dier 61. plaats in N.-Hollanc' 63. klein eilandje 65. scheepskabel 67. teug 69. echter 71. geslepen glas 74. in gezelschap van 76. boom 77. Amerikaans land (onvolledige afk.) 79. door nalatenschap verwerven 81. aanklampen 84. deel van een koe 8. deel van een etmaal 88. Duits equivalent van N.' 89. voegwoord 90. zelfde als 57 hor. 92. opstootje 93. deel van wagen 94. wat in stukken gemaakt worden Besprekingen van minister-president Nash De Nieuwzeelandse minister-president, de heer Walter Nash, heeft gisteroch tend een protocolair bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. De premier en de secretaris-generaal van het Nieuwzeelandse ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Mcintosh, heden. hebben daarna besprekingen gevoerd met mr. G. E. baron van Ittersum, di recteur-generaal Europese samenwer king bij het ministerie van Buitenland se Zaken, jhr. mr. E. van Lennep, the saurier-generaal bij het ministerie van Financiën, de heer A. F. K. Hartogh, hoofd afdeling OEEC, vrijhandelszone en algemene aangelegenheden van het ministerie van Economische Zaken en ir J. A. P. Franke, directeur van de voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw en visserij. De bespre kingen over economische aangelegen- 97. afgemat 98. zeer zuinig gemeten 100. huishoudelijk artikel 102. riviertje 103. oosterse titel 104. doordrenkt 106. landbouwwerktuig 107. vacht 109. indien 110. onbekende 112. prul 114. snel 115. gazon 117. tweeklank 118. onverstandig 120. met voordelige gevolgen 122. financiële term 123. plaats in Gelderland 124. kracht 125. deelnemer aan fuif VERTICAAL: 1. schilden aflossen 2. plaats in Gelderland 3. muzieknoot 4. grote behoefte 5. schoenmakerswerktuig 6. vers 7. Frans lidwoord 8. deel van gelaat 9. gevaarlijke stof 10. in het jaar des Heren 11. opening 12. vervoermiddel 13. aan boord 14. tot nu toe 15. meteorologisch verschijnsel 21. voorzetsel 22. wonde 24. huishoudelijk artikel 26. vrucht 28. Frans woord dat in vele chansons voorkomt 29. schilderswerktuig 30. titel 32. ouderwets voegwoord 34. klein tekeningetje 35. voertuig .37. geluidsinstallatie 38. wat Sokrates het laatst hanteerde 40. voorvoegsel dat in vele Europese organisaties gebruikt wordt 42. tijdmeter 43. voorvoegsel dat onderling betekent 44. niet tijdige 48. persoonlijk (afk.) 51. naar onze mening (afk.) 52. dubbelpotige spijker 54. onwrikbaar 56. jongensnaam 58. wetenschap 59. speeltuig 62. Chinees staatsman 64. gelooide huid 66. waaraan geen behoefte bestaat 68. Griekse letter 70. aard 72.nummer 73. eveneens 75. broos 78.tooi 80. en volgend i 82. staat 83. onbekende 85. zwier 87. meisjesnaam 91. benedenwaarts 95. listig 96. reeds 97. onderwijsvorm 99. onvermurwbaar 101. riviertje 103. ieder 105. vis 107. kleine lakei 108. vlek 109. zangstuk 111. kloosterzuster 113. verharing 114. rotsstrook 116. zeer 117. lofdicht 119. persoonl. voornaamwoord 121. voorzetsel 122. naschrift 123. landbouwwerktuig Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wü een eerste prRs van f. 5. en twee prijzen van f. 2.50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen me dedingen. Oplossing van vorig kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. vink; 4. Eiktentas; 10. els; 11. lor; 12. oven; 14. ent; 16. koon; 18. RAF; 20. sop; 22. mug; 23. 1.1.; 24. kasteel; 25. pad; 28. normaalschool; 30. eed; 32. deining; 34. mr.; 35. sul; 37. roe; 38. lui; 39. tros; 4L NTS; 42. rein; 43. gil; 45. koe; 46. overkant; 47. smet. Verticaal: 1. voorhand; 2. neef; 3. kin; 5. kunstplaneten; 6. el; 7. nok; 8. trom; 9. song; 13. val; 15. toe; 17. oud; 19. cadaver; 21. percent; 24. kam; 25. pro; 26. bod; 27. klarinet; 29. heg; 31. uur; 33. ion; 34. mui; 35. stro; 36. loge; 38. leem; 40. sir; 42. ros; 44. l.k. De eerste prijs van f. 5.— werd toe gekend aan de heer A. Bon, Paul Kru- gerstraat 35 te Leiden, de twee prijzen van f. 2.50 aan Fietje Boot. Kanaal straat 83 te Lisse en aan de heer T. H. E. Wijntjes, Willibrordlaan 20 te Oegstgeest. De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17