ONS MENU Voor milde nachten ZATERDAG 21 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltjespiegeltje aan de wand EN ZONNIGE OCHTENDEN Heeft U een speurneus EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK VAN DE WEEK RikÉikMiUkfr BRONNLEY WONDEREN DER NATUUR KOKEN maïzena DURYEA I I I H manier kunt u heel wat tarnende en kervende naden vermijden. Het meest solide nog is en misschien verwon dert het u een geheel op de hand in elkaar gezet nylon kledingstuk: een stiksteeknaad, op de hand ge maakt, tornt nooit. Het is begrijpe lijk wanneer u tegen dergelijk hand werk opziet, vooral wanneer er een goede naaimachine in uw inboedel voorkomt. Maar mocht u de laatste Advertentie Parijs, mei 1960. In deze tijd van het jaar heeft u uw wintergoed natuurlijk opge borgen. De flanellen pyjama, het geruwde katoenen nachthemd, de gewatteerde of dikke wollen peignoir zijn te dik, te warm. U bent aan lichtere katoentjes toe ofwel aan nylon, dat meest prak tische van alle lingeriematerialen. Onze ervaring, in de vijftien jaar, dat we nylon kennen, heeft ons ge leerd, dat nylon nachtgoed niet alleen voordeliger, maar ook duurzamer is wanneer we het zelf maken, met uit zondering van het nylon charmeuse goed, dat kant en klaar vrij voordelig is en dat we zelf niet zouden kunnen maken. Wanneer het echter om ge weven nylon stoffen gaat, laat het naaiwerk van nylon confectie-artike- len nog maar al te vaak het een en ander te wensen over: stiksels, die het snel begeven, zijn een ellende. Maar erger nog en onherstelbaar is het kwaad van naden, die afkerven, omdat ze in het confectie-atelier niet voldoende inslag kregen. Wanneer u nylon zelf verwerkt, kunt u er natuur lijk voor zorgen, dat u de naden niet te dicht aan het knipsel afknipt en ze bovendien solide afwerkt, terwijl u ook aan het stiksel zelf (geen koeie- steek! en elk stiksel afhechten!) de nodige zorg kunt besteden. Op die Herlok, Harjans en dokter Hompink hadden ergens in de provincie een congres bijgewoond. Zij reden nu naar huis terug. Harjans zat achter het stuur: hij had de korste weg gekozen; deze voerde door een mistig bos en was verre van betrouwbaar. „Matig je snelheid, Har," mompelde Herlok zorgelijk, „vóór we over de kop slaan moeten er nog heel wat mysteries opgelost worden we kunnen ons geen ongeluk permitteren". „Daar staat iemand te zwaaien," sprak de dokter. „Een lifter zeker. Doorrijden, Harjans." „Stoppen!", beval Herlok. „Dit is geen gewone lifter, dokter". Hij draaide het raampje open en vroeg: „Wat kan ik voor U doen, waarde heer?" De lifter was een man met een morsig baardje. „Heren," riep hy uit, „wilt U alstublieft dadeiyk meekomen! In die bungalow daargas meneer Lorelijnbewusteloos Herlok verliet haastig de wagen, gevolgd door Harjans. De dokter in specteerde zyn tas. „Jochem Pardoen", stelde de opgewonden man zich voor. ,Jk ben apotheker. Ik heb een laboratorium, 3 km verderop. Meneer Loreiyn is een vriend van my. Hij werkt hier aan een boek De bungalow lag ongeveer 200 meter van de weg af. De dokter wees op verse sporen in het zand. „Bakfiets," mompelde Herlok, „Klein model. Versleten banden." „Myn bakfiets," zei Pardoen. „Kyk, daar staat-ie. Daarmee kwam ik het apparaat ophalen, dat ik Lorelyn geleend had. Een retort." zy naderden het huisje. De ramen waren gesloten. Eén grote ruit was verbryzeld. „Mijn werk," zei Pardoen, terwyi Harjans en de dokter de deur begonnen te forceren. „Ik had eerst een paar keer aangebeld en omdat ik geen gehoor kreeg tikte ik tegen het raam. Ik zag hem in een stoel zitten, een boek op de knieën. Hy sliep kenneiyk en reageerde niet. Ik maakte me ongerust „Waarom, meneer Pardoen? Kon hy niet gewoon in slaap gesukkeld zyn?" „Ja, maar hy is altyd zó wakker als er iemand komt. En hij verwachtte me, om een uur of vier. En zo laat was het. De deur kreeg ik niet open. Ik sloeg ten slotte 'n ruit in en rook een scherpe gaslucht. In een soort paniek ben ik toen naar de weg gehold. Om hulp te halen De deur was opengebroken. Harjans liep snel het schemerige vertrek binnen, sloot de gashaard af en zette de ramen wyd open. Meneer Lorelyn, omringd door naslagwerken over knaagdieren, zat in een clubfauteuil. De dokter stelde vast, dat hy dood was. „Vannacht overleden, tussen 12 en 2", zei hy zacht. „Zelfmoord misschien?,,, mom pelde de apotheker, „hij was nogal gedeprimeerd, de laatste tyd, maar toch Herlok onderbrak hem. „Ongetwyfeld heeft iemand U zien passeren met uw bakfiets, zo tegen vieren. „Wie, meneer Pardoen?" „De boswachter. Hy zag me fietsen. Hy riep nog: de groeten aan Lorelyn! We kennen elkaar allemaal, hier in de buurt." Herlok snoot langdurig zyn neus en zei ten slotte: „De dokter dacht, dat U stond te liften, meneer Pardoen. „Ik ben toch bang, dat we U een onvrijwillige lift moeten geven, wat jy Harjans?" Vraag: WAAROM BESLOOT HERLOK PARDOEN IN HECHTENIS TE STELLEN? ■UdSjdif uoiz noid dp jvtm uioq pmi xdppvcnsoq dp juooi 'u&pyq uonG dj dpii{ uddjdiu ud uojjoz dj uddo uvn.i.\svG dp Joop iqijo udd qoxz djfvqos -ida udop.iDj 'Udpdidó imnujd udd uvp xaaui Ciq ypacnzaq jdftop dp sudópA 'uCiz uoh uapeixaao 6u}6}jft6xaasn6 udd udium dz?p ui ntiidèouiuo ut\djxyj jop 'HOlMR dpxddpnp •voo 'udodi 6oü mnyxDJUdj jon ut uaztnm op jvp jxaj jan j%a :pxoooijuy 3 jê niet en de moed voor het eerste wèl hebben, dan kan het een troost zijn, dat er aan modern nachtgoed niet zo heel veel naaiwerk voorkomt. De moderne modellen zyn weinig bewer- kelyk, de coupe is simpel, het aantal naden beperkt en desniettemin kan het geheel maar wat aantrekkeiyk zyn. Het nylonstofje zelf is daar dan ook in hoge mate verantwoordelyk voor en aan nylonstofjes heeft u tegenwoordig keus te over. Uit effen pastelkleurige nylonstof van niet te dunne kwaliteit zoudt u het eerste hier afgebeelde nachten semble kunnen maken. Het bestaat uit een nachthemd (waarvoor u twee maal de hoogte aan stof nodig heeft en een bybehorende peignoir (die uit driemaal de hoogte aan stof wordt gemaakt). Het nachthemd is ineen- gerimpeld aan een V-vormige bies, die het decolleté vormt en die met een borduursteekje is gegarneerd (IA). Dit borduurwerk wordt met be- trekkelyk dun garen uitgevoerd: één draad splitgaren of zelfs stikzyde. Het nachthemd kan naar verkiezing met of zonder ceintuur worden ge dragen. De rechte peignoir (1B) heeft halflange, rechte mouwen en is even lang als het nachthemd. De brede, even opstaande halsboord is evenals het decolleté van het nacht hemd met borduurwerk versierd. Op de scheiding van halsboord en aan- gerimpelde peignoir is een kantje aangebracht, terwyi een satynen ny lon lintje, gestrikt, als sluiting dient. Twee nylonstofjes, één gebloemd, één effen, kunt u combineren in het tweede ensemble. Effen witte of heel bleek pastelkleurige nylon dient voor het rechte, tweebaanse nachthemd, terwijl effen witte (of bleek pastel kleurige) nylon in de peignoir over een gebloemde nylon imprimé werd verwerkt. Het nachthemd (2A) heeft een rond schouderpasje, dat dubbel genomen is, en is gegarneerd met kleine strikjes van de gebloemde peig- noirstof. De peignoir (2B), die ruim is, heeft een grote kraag, gerimpeld ingezette driekwart mouwen en ter garnering een grote strik van satynen nylonlint op de kraag. Het kleding stuk krijgt doordat effen, lichteiyk doorzichtige nylon over gebloemde nylonstof werd verwerkt, een prach tig zacht kleuraspect, en geeft, on danks de gebruikte transparante stof, voldoende beschutting. Twee nylonstofjes worden tenslotte ook in het laatste geheel gecombi neerd. Effen nylon in felle of pastel tint en van niet doorzichtige kwaliteit dient hier voor de simpele kamrejas en voor de enkelvrye broek van de bij behorende pyjama, terwijl de pyja mablouse van effen witte, gefacon- neerde nylon (met Zwitsers brode rie motiefje of ander dessin) wordt vervaardigd. De kamerjas, van drie kwart lengte (3A) is recht en niet wyd; hy heeft halflange, ingezette mouwen, opgenaaide vierkante zak ken, een knoopsluiting en een op staande, rechte halsboord om het Mei, juni, juli zyn voor de huisvrouw wel dè maanden om eens echt exclu sieve gerechten te kunnen maken, want allerlei middelen staan haar daarby nu ten dienste! Bleekselderij, aubergines, asperges, peultjes, aard beien! Maar te lang moet ze daar dan ook alweer niet mee wachten. Asperges zullen wel niet veel goed koper worden; bleekseldery bv. is nu nog heerlyk zacht, maar wordt over enkele weken al wat harder en vooral de vroege peultjes zyn een ware de licatesse! MAANDAG: Gebakken aardappelen met uien en kaas, gemengde sla, rabarber. DINSDAG: Nierbroodjes, spinazie, aardappe len, griesmeelpudding met besse- sapsaus. WOENSDAG: Spinaziesoep, lamskoteletten, peul tjes, aardappelkoekjes. DONDERDDAG: Gevulde aubergines, risotto, grape fruit. VRIJDAG: Gehakt of gestoofde vis, postelein, aardappelen, drie in de pan. ZATERDAG: Vissoep, oranjesla. ZONDAG Schelp garnalenragout, gebakken hamplakken, bleekseldery in kaas saus, aardappelen, aardbeienpud ding. Gevulde aubergines: Vier aubergines worden in de lengte doorgesneden, het zaad eruit ge haald, de rest met zout bestrooid, in de koekepan in wat boter kort ge- kleine bootdecolleté. Knoopsgaten in nylon kunnen een bron van ellende zyn en daarom zijn ze hier aange bracht in de verticale naad tussen voorpand en aangezette, platte bies. Het pyjamajak (3B) is lichtelyk ge rimpeld aan een smalle halsboord ge zet; het reikt tot op heuphoogte en is gegarneerd met twee opgenaaide, vierkante zakken. J. V. DENNENAALDENZEEP 1.40 Van de zalm zou men kunnen denken, dat hy byzonder aan zyn geboortegrond gehecht is. Hoog in de bergen waar de smeltende sneeuw kleine .snelstromende beekjes doet ontstaan, worden de zalmen geboren. Na ongeveer een Jaar trekken ze naar zee, waar ze volwassen worden. Pas in de voortplantingstyd keren de zalmen naar het zoete water terug. Maar zy nemen niet zo maar een beekje, ze zyn alleen tevreden met hun eigen geboorte grond. Het moge ongelofeiyk klinken, maar proeven hebben bewezen, dat ze precies op dezelfde plaats terug komen. Daarby wyken ze voor geen moeliykheid. Stroom versnellingen en watervallen vormen geen beletsel, maar worden overwonnen door geweldige sprongen. Toch kan deze sterke drang ook nadelig zyn, Immers menseiyke obstakels, zoals stuwen, zyn onoverkomeniyke hindernis sen; ze bereiken dan de paaiplaatsen nooit, waardoor de zalmstand in West-Europa sterk achteruit gaat. De laatste tyd rijzen er vermoedens, dat de zalm vroe ger in het zoete water van de Noordpool geleefd heeft, maar in de ystyd verdreven is, waardoor hy tenslotte in zuidelijker gelegen zeeën terecht kwam. In de voortplan tingstyd, zo meent men, zoekt hy zyn oorspronkelyk milieu: de koude, snelstromende rivier, weer op. Natuur - ïyk verklaart dit geenszins het byzondere oriëntatiever mogen van de zalm, die na Jarenlang zwerven over hon derden kilometers toch altyd weer hetzelfde plekje op aarde terugvindt. Als je jong bent, heb je nog fantasie genoeg om het avontuur overal te zoeken. bakken en in een vuurvaste schotel geschikt. 100 gr. gesneden ham, 200 gr. ge bakken champignons, 2 eierdooiers, 1 lepel gehakte peterselie en 1 dl. room worden goed dooreengemengd, de helften ermee gevuld. Tot slot een laagje geraspte kaas erover, waarna men ze in de over een bruin korstje geeft. Oranjesla: 250 gr. belegen kaas, 2 appelen, 2 sinaasappelen en eventueel wat fyn gesneden sla vermengd met citroen sap en -rasp naar smaak, met 3 eet lepels honing en zoveel yoghurt tot een samenhangende massa is ver kregen. VARIA Vijftig procent van de Zweedse honden is rasecht Er zyn in Zweden ongeveer 300.000 honden, waarvan zo goed als de helft ras-echt is. Dit is meegedeeld in een rapport van de Zweedse Huisdieren- Verzekeringsmaatschappy. Ongeveer 50.000 honden zijn verzekerd tegen on gelukken en ziekten. Het laagste ver zekeringsbedrag is ongeveer 200 kro nen. Het aantal verzekeringen alsmede de algemene belangstelling voor hon denverzekeringen is tydens de laatste jaren aanzieniyk toegenomen. De voor naamste oorzaak hiervan is naar alle waarschyniykheid het steeds groter wordende risico van verkeersongeluk ken. Ongeveer 21 van de uitbetalin gen betreft thans honden, die worden gedood by verkeersongelukken. Derge- lyke verkeersongelukken kómen byna evenveel voor in de steden als op het platteland. De populairste hondenrassen in Zwe den zyn tegenwoordig de kortharige taksen, herdershonden en verschil lende soorten jachthonden en spaniels, aldus het genoemde rapport. maakt Uw groenten zo lekker. Nee hoor, geen echte huzaren na- tuuriyk! We gebruiken hiervoor wat resten koud gehakt vlees, 5 gekookte aardappelen, 1 appel, wat gehakte peterselie, 3 eetlepels slasaus, 4 augurken, 2 hard gekookte eieren, 1 uitje, iets zout en aroma en wat goed schoongemaakte slablaadjes. Koken hoeven we niet en we zyn er dus vlug mee klaar. Het vlees staat in een kom hier op tafel. Wie snydt de aardappels en de appel in kleine stukjes? Geen klokhuizen of schillen, hoor! Als Kokkie het uitje heeft fyngesne- den, doen we alles by het vlees, hou den alleen 2 augurken, iets peterse lie en wat slasaus over. Roer jy alles goed door elkaar, Dolf. Is het zout genoeg? Nu alles op de 7 bordjes want Mam mie en Pappie trakteren we ook. Iedereen een mooi bergje maken met een vork, wat slablaadjes, partjes ei en augurk erom heen, slasaus erover, een beetje peterselie er boven op strooien en we zullen er dan by de boterham van smullen. Advertentie V Nu li er... —«<*8 het middel tegen afwashanden

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15