Haanstra's hoofdrol vertolkt door beroemd Brussels manneke (M.P.) La TERDAG 21 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Nieuwe Nederlandse speelfilm in de maak EINDELIJK EENS „VRIJ" MAN! AllezAppieje doet het goed jor het -monument van het man' He moest Albert Mol de bur ge- ■meester van de Belgische hoofdstad gespeeld door de Antwerpse acteur Jan Commonsbedanken voor het gesc.tcim ander couvert en de vele vriendelijke woorden. Het had heel wat voeten in de aarde, eer dat sim pele scènetje goed op de celluloid- band stond. WIE z'n leven in deze tijd stipt op orde wil hou den wordt door duizen derlei zorgen en zorgjes ge kweld. Niet alleen de zaken ook de „gewone" man. Er is altijd zó wanhopig veel te verzorgen, dat U er soms moedeloos onder wordt. Aan deze Sisyfusarbeid lijkt nooit een eind te komen Ik benijd de „mannen van de dag": zij, die dagelijks élles afdoen, wat hun hand vindt dm te doen. Zij, wier schrijftafel aan het eind van een druk et maal geen enkele achterstallig- heid aanwijst, volkomen schoon geveegd is. Voor wie het woord „uitstel" eenvoudig niet bestóót. Behoort tot die gelukki gen? IN een „overgeorganiseerde" maatschappij zijn er tallo zen, die nauwelijks de tijd vinden, alles bij-te-benen. Zij kijken iedere dag angstig in de brievenbus naar nieuwe paperassen die zijn komen fin nen vallen waaronder de belastingaanslagen, die aansla gen op hun leven betekenen! zij hollen van de ene ver gadering naar de andere, zij moeten op de hoogte blijven van dit en van dèt, zij willen bovendien „cultureel" bij zijn en bezoeken dus concert, toneel en lilm en blazen de overschie tende avonden amechtig uit voor de leievisie, 0111 nóg meer op de hoogte te blijven dan ze het uit 't spellen van de cou ranten al kunnen zün. Zo wordt het ganse leven een aaneenschakeling van jachtige bezigheden, waardoor de ene na de andere week vervliegt, tot men tot de ontstellende conclusie komt, dat 't alweer haast zomer wordt, terwijl men zich nog midden in de lente waant. In een minimum van tijd staan herfst en winter alweer voor de deur: de tijd is door Uw vingers weggeglipt NU moet U niet denken, dat deze meneer voor de ge zelligheid een tukje doet! Hij is namelijk een van de meneren, die als hierboven geschetst elke dag van het één naar het ander vliegen en nauwelijks de tijd vinden om op adem te komen. Die vindt hij alléén als-ie er de gelegenheid toe krijgt! tussen de vier wielen, al wéér op weg naar een congres, een vergadering, een bijeen komst. Hij is namelijk één van de mensen, die op èlle uren van de dag slapen kunnen om nieuwe kracht voor nuttige ofnutteloze bezigheden op te doen. Een van die mensen, die, als ze dat niét doen, op een zeker moment een hartaanval krij gen en dan van de dokter de goede raad krijgen het wat rustiger aan te doen, omdat ze zichzelf anders de das om doen STRAKS is deze tijdens zijn dutje doodgewone man, weer het „heertje"! Fiks uitgeslapen als hij voor een ogenblik is, presenteert hij zich ter vergadering als een der meest energieke voorgan gers, die de nu nog in zijn dikke aktentas veilig opgebor gen toespraak met volle over tuigingskracht voordraagt en er de grootste bewondering van zijn toehoorders mee afdwingt. „Wat was hij weer uitgesla pen!" denkt dan de goedge- meente en ze heeft inderdaad gelijk óók: want zonder dat ge zapige middagslaapje in de trein, zou zijn stem niet zó fors en zijn woord niet zó briljant geklonken hebben. Tot hij naar huis toe rijdt en wéér in zyn dromen weg zinkt Dromen, die hem vér weg leiden van het gareel van iedere dag, met al zijn diepe zorgen n kleine zorgjes Dromen, die hem eindelijk tot „vrü" man maken! FANTASIO. lia de Gruyter), wier schuchtere neef Camille (Albert Mol» dingt naar de hand van een pittig blond meiske (In- grid Valerius». Maar haar papa, de Vlaamse oudstrijder Philidor (Ko van Dijk) koestert bepaald weinig sympa thie voor dat verlegen jongmens. Om papa een groot man in de vereni ging tot bescherming van Brusselse manneke te imponeren, steelt de jongeman het beeldje om het daarna als een held te kunnen terugbezorgen. Die opzet lukt, maar eerst na tal van wederwaardigheden. Er wordt ook nog een monument van het jongetje- met-de-vinger-in-de-djjk gestolen. Maar aan het slot wordt Camille ge huldigd. Voor een grote menigte op het pleintje door de burgemeester van Brussel. En dan moet hij bedanken. Daar was het, dat Albert Mol even stokte. Voor een ogenblik de draad geheel kwijtraakte. fare", die in het westen, oosten en het noorden van het land uitstekend heeft gedraaid. Maar merkwaardig genoeg, hoe zuidelijker, hoe slechter. In Bra bant en Limburg met geen mogelijk heid aan de man te brengen. Schetsboek Hoe dat komt? Rudi Meyer haalt de brede schou ders op. Hij weet het niet. Aan de regisseur ligt het volgens hem zeker niet. „Een bijzondere regisseur", noemt hij Haanstra. „Alles staat bij hem tevoren op papier'. Met een tevreden lach laat hij twee lijvige boekwerken zien, waarin Haan- stra scène voor scène, opname voor opname simpel, maar duidelijk heeft getekend met daarnaast een schema voor de camera-instelling. „Haanslra beweert, dat Alexander Mackendrick (Wiskey galore) ook zo werkt, maar ik heb het nog nooit gezien. Het is heer lijk zo. Het spaart heel wat tijd met de opnamen". Gereed Men is gereed op het pleintje. De camera's hebben geregistreerd, hoe enkele begijntjes uit het raam keken. ,Een beetje ontroerd .alstublieft, dames vergeet niet. dat uw neef nu een een held is". Julia de Gruyter pinkt be scheiden een traan weg. Het pleintje heeft zijn taak gedaan. Nu even de rushes van de gemaakte opnamen be kijken. Als alles goed is, kan die ver gankelijke glorie van board, kartonen hout weer worden afgebroken. Wij verhuizen naar de kleine stu dio's. En met ons een legertje filmers, technici en wat er al niet meer voor figuren rondlopen. Stapels kabels, machtige lampen en kapitale camera's worden meegesjouwd. Alles gaat naar het inmiddels opgeti-okken kamertje van de begijnen. Een bijzonder vroom hokje. Het wemelt er van de heiligen plaatjes en -beeldjes. De heilige sfeer wordt danig geweld aangedaan door de luidruchtige massa, die erin is neerges treken. Midden in het gewoel staat een onverstoorbare scriptgirl. Zij noteert rustig alle beeldjes en schil derijtjes. Want Henny moet er voor waken, dat ze bij een volgende op name daar ook hangen of staan. „Koffier Julia de Gruyter en haar mede-be gijn Germaine Loosveld gaan in dit kamertje een „bakske koffie" drinken. En Julia vertelt, dat ze „vandaag zo'n slaap heeft". Het duurt meer dan een uur eer decor, camera's en belichting in orde zijn gebracht. HaanStra be gint met de beide dames de scène door te nemen, terwijl buiten het kamertje Ko van Dijk als de Vlaamse oud strijder Philidor en beschermer van het beroemde Brusselse manneke. een Jonge Belgische acteur stil de woorden repeteert, die hij aanstonds zal moeten gaan zeggen. Haanstra laat de actrices enkele malen oefenen. Ze kennen haar vak. Al spoedig zit het er goed in. .Prachtig, we kunnen met de op namen beginnen. Alles klaar", zegt de altijd beheerste Haanstra. Alles wordt nog even gecontroleerd. „De koffie, waar is de koffie?". „Requisieten, koffie". Een potje kof fie wordt aangedragen. ,Dat is niet heet genoeg, het moet dampen. Dat wist je toch". Iemand holt naar de kantine. Rudi Meyer kijkt weer lelijk. Alles en iedereen wacht. Enkele minuten. Dan staat de hete, dampende koffie op de oeroude potkachel. Een elektri sche kookplaat wordt heet gemaakt om eventueel de koffie weer te kun nen warmen. Het blijkt niet nodig. Driemaal glijdt de koffie tijdens een sappig Vlaams dialoog in de koppen en is dan nog heet genoeg om te dampen. Haanstra is tevreden: „Volgende instelling - Rudi Meyer, overal en steeds tegen I Zij houden de financiële en economi- woordig, in gesprek met een van zijn sche touwtjes van de onderneming assistenten, Jos van Weeren (rechts). I vast in handen. (Van een onzer redacteuren) Abrupt brak Albert Mol de zin af. Hij maakte een moedeloos ge baar. De wanhoop was hem aan te zien. Het zweet brak hem uit „Sorry Bert, het gaat heus niet Van huis uit balletdanser en bij gelegenheid komisch acteur, stond hij nu voor zijn tweede speelfilm oog in oog met de camera. Ondanks het afmattende werk van de voorgaande dagen was alles tot dan toe goed gegaan. Maar toen kwamen die enkele zinnen. Net zo'n paar regeltjes, waar Albert over struikelde. Niets lukte meer. Intonatie niet. Mimiek niet. Houding niet. Eenmaal tweemaal twaalf maal probeerde men het opnieuw. „Stilte „Geluid „Loopt„Actie Telkens vergeefse moeite. Bert Haanstra deed het weer voor. Hij smeekte om rust. Hij bulderde. Allez Appie, je doet het wel goed. Niet zenuwachtig", moedigde de Bel gische actrice Julia de Gruyter aan vanuit het schemer achter de ca mera. Maar in het volle licht van de felle lampen kon Albert Mol de juiste toon niet treffen. „Geef me even rust", drong hij aan. Eindelijk gaf Haanstra toe: Voor uit dan maar!" Met grote stappen beende Albert Mol van het plein af. En terwijl de filmers een andere opname voltooiden, zocht hij rust en een kop koffie. Het hielp. Een half uur later kon Haanstra met een volledig geconcentreerde Mol de scène geheel naar wens voltooien. Een klein filmdrama? Neen, een gewoon verschijnsel in een studio. Een dag tevoren had de jonge ac trice Ingrid Valerius op een gegeven moment de spanning niet meer kun nen verdragen. Een hevige huilbui gaf de nodige opluchting. En enkele dagen daarvoor moest zelfs een kei als Ko van Dijk na een tiental mislukkingen even respijt vragen. Filmen betekent ingespannen arbeid. Temidden van veel roezemoezig ka baal moet de acteur elkens weer vol ledige concentratie kunnen opbrengen. Juichen en hossen De vorige dag was men van 's och tends heel vroeg tot bij minddernacht in touw geweest. In het gloeiende lamplicht stond Albert Mol toen uren lang tussen zo'n dikke tweehonderd figuranten. Hij vormde het middel punt van een juichende en hossende menigte op de grote keien van een Brussels pleintje. Een figurantje ver stuikte haar enkel. Terwijl zij thuis met een dikke voet in alle rust kon nadenken over de keerzijde van film figuratie, brak Rudi Meyer zich het hoofd over de financiële consequen ties van dit ongevalletje. Dat behoort tot de taak van deze algemene leider, ook nu weer een niet voorbij te ziene figuur op het pleintje. Een merkwaardig pleintje, dat zo'n belangrijke rol speelt in Bert Haan stra's nieuwe speelfilm „De zaak M.P.". Achter deze initialen gaat het be roemde manneke schuil dat water staat te geven op een Brussels plein tje. Dat jleintje had men gekopiëerd in de Cinetone Studio's aan de Duiven- drechtsekade te Amsterdam. Aan de hand van talloze foto's natuurgetrouw „Nog een bakske?", vraagt Ger maine Loosveld (bij de stokoude pot kachel) aan haar mede-begijn Julia de Gruyter. De camera is voor dit huiselijk tafereeltje diep in 't vrome begijnenkamertje binnengedrongen. Bij de opnamen van „De zaak M.P." is Pros Dekeukeleire chef-camera man. Henk Haselaar zit aan de camera. nagemaakt. Bedrieglijk echt. Vrucht van tweeënhalve maand ingespannen arbeid. Het grootste en wellicht ook duurste decor ooit in een Nederlandse studio gebouwd. In dolle bui De Edamse kunstschilder Aad Roos fabriceerde het bekende monument. „In een dolle bui nam ik het op mij. Ik wist niet, wat het betekende. Maar Ik beloofde het en dus moest het goed worden. Het kostte mij de paasdagen, vrijwel alle zondagen in de laatste maanden en talloze uren nachtrust". Maar het uit hout, board-en gips ver vaardigde gevaarte leek dan ook zelfs van zeer dichtbij een volkomen echt verweerd monument, waarin het man neke in al zijn natuurlijke schoonheid hevig stond te glanzen. Rondom het monument stonden een levensechte taverne, een kantwinkeltje, souvenir- winkelt j és en wat men verder ook maar op dat pleintje in de Belgische hoofdstad kan vinden. Opgebouwd door de bouwei*s van Cinetone en aan gekleed door „Serve-all N.V.". Een vreemd bedrijf, opgericht door drie mannen: Jos van Weeren, Jan André en Frans Houtman. Zij hebben hun zaak in de Hartestraat te Amsterdam. Daar kunnen filmers, televisiemensen, fotografen of wie dan ook, alles krij gen, wat zij aan requisieten kunnen verlangen. Voor de dolste opdrachten gaat men niet uit dè weg. Ditmaal was een medewerker urenlang op sjouw geweest om rozenkransen te zoe ken voor begijnen. Nog juist arriveerde de medewerker met de vereiste attributen. Het verhaal Wat die begijnen in het verhaal doen? Een van haar is tante Leontine (Ju- Dit is de enige Nederlandse cineast, die een Oscar in zijn prijzenkast heeft staan. Deze verdiende Bert Haanstra met zijn wonderlijk mooie documen taire „Glas". Maar nu is Haanstra aan zijn tweede speelfilm bezig. Weer een vrolijke, luchtige komedie net als „Fanfare". Rustig en beheerst, vriendelijk en vóórkomend leidt deze filmer mensen en-materiaal langs de tevoren door hem zeer nauwkeurig uitgestippelde weg. Slechts eenmaal zagen wij hem heftig uitvallen. Maar dan nog om een atceur het zelfver trouwen terug te geven Oponthoud Gevolg: oponthoud. En dat was Rudi Meyer (veertig jaar in het vak) niet welkom. Hij houdt de touwtjes in handen van de onderneming, waar mee zo'n 4 Vè ton gemoeid zijn. Ten minste, als er niet teveel tegenslagen komen. Maar daar waakt hij wel voor. „Ik jaag ze op zonder dat ze het merken", vertrouwt hij ons toe. Hij heeft ook voor .Fanfare" samen gewerkt met Bei't Haanstra. Waarom nu weer een komedie? „Een samen loop van omstandigheden", zegt Haan stra zelf. „We hadden eerst een oor logsdrama onder handen. Maar we hebben toch aan dit luchtige verhaal tje de voorkeur gegeven. Een heerlijk verhaaltje". In zijn oorsprong is het van Haan stra zelf afkomstig. Met Jef van der Heyden maakte hij het scenario. Het grondidee toont wel wat gelijkenis met .Fanfare". Daar veel lawaai i-ond de diefstal van een korpsvaandel, hier nog meer stampij om de diefstal van een beeldje. Maar dat deert niemand. Ook Rudi Meyer niet. Hij is vooral ge- interesseerd in de financiële aspecten van het pi'Oject. En wat dat betreft heeft hij wel vertrouwen. Misschien gaat het zelfs beter dan met ,Fan-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14