INDONESISCHE VERSTERKINGEN IN NABIJHEID NIEUW-GUINEA T.V. Strengere controle op gestoorde delinquenten WEERBERICHT Kroesjtsjef was weer blij „thuis" te zijn Men weet niet wat gebeuren kan MILTENBURG van 1793 Hij zal vermoedelijk niet een Oostduits verdrag ondertekenen schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. QueQTïe leuivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 MEI 1960 No. 30053 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Soebandrio voerde besprekingen met Dillon De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren bekendgemaakt, dat zijn regering versterkingen heeft gezonden naar de Indonesische eilanden dicht bij Ned. Nieuw-Guinea. Hij heeft tegenover journalisten verklaard, dat deze maatregel is getroffen in antwoord op de Nederlandse beslissing tot versterking van de militaire verdediging van Ned. Nieuw-Guinea. Dr. Soebandrio legde zijn verklaring af, nadat hij in het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington gedurende een uur bespre kingen had gevoerd met de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der VS, Douglas Dillon. In antwoord op een vraag ontkende hij dat hft de VS had gevraagd invloed aan te wenden, teneinde Nederland te weerhouden van de defensieversterking op Nieuw-Guinea. Hij verklaarde hierop aansluitend echter: „Ik heb daar juist geeegd dat het in het belang van de VS is iets te doen in deze aangelegenheid en te hielpen de spanning te vermin deren". GEEN GEWELD? Op de vraag of Indonesië nog steeds van mening is dat het zijn aanspraak op Nieuw Guinea zonder geweld moet verwezenlijken, antwoordde de minis ter: „Wij vinden het pijnlijk deze ver zekering steeds te herhalen na het zen den van oorlogsschepen door Neder land". Op de vraag of hij bedoelde dat Indo nesië zijn politiek van het gebruik van uitsluitend vreedzame middelen liet varen, zei hij dat Indonesë met het oog op het Nederlandse optreden „uiteraard zijn deel (van het gebied) heeft ver sterkt" „Als er eenmaal versterkingen aan beide kanten zijn, weet men natuurlijk niet wat er kan gebeuren". In antwoord op een andere vraag zei de minister dat het zenden van verster kingen niet was aangekondigd. Het was gedaan op instructie van president Soe- karno. Dr. Soebandrio heeft niet uitdrukke- kelijk gezegd van welke aard de verster kingen zijn. Hij zei dat de Indonesische regering wenst dat de VS ertoe bijdra gen dat een gespannen sfeer in het ge bied wordt voorkomen „die natuurlijk kan ontstaan door het zenden van troe pen door Nederland". Over de Ameri kaans-Indonesische betrekkingen in het algemeen zei hij dat er niet veel pro blemen zijn die grondig besproken dienen te worden. Alles loopt vlot. Hij zei voorts niet over economische hulp te hebben gesproken. „Ik geloof dat het goed gaat met de huidige economische verhouding", zo zei hij. AMERIKA NEUTRAAL Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf geen formeel com mentaar op de opmerkingen van Soe bandrio. Ter zake kundige ambtenaren van het ministerie verklaarden echter dat de VS een neutrale houding aanne men in het geschil tussen hun twee goede vrienden, Nederland en Indonesië. Zij legden er de nadruk op, dat de VS niet op het punt staan om tussenbeide te komen en een van beide partijen te steunen. Men weet dat Indonesië een zeer ge prononceerde mening heeft over de kwestie Nieuw Guinea, maar men heeft ook goede nota genomen van de vaak herhaalde verzekering van Indonesië dat het geen geweld zal gebruiken om het geschil uit de weg te ruimen, zo zeiden de ambtenaren. VERKLARING VAN DJOEANDA De waarnemend president van Indo nesië, dr. Djoeanda heeft gisteren in Djakarta de recente Nederlandse de fensie-maatregelen ten aanzien van Ned. Nieuw-Guinea een bedreiging van het bestaan van Indonesië genoemd. Neem geen risico elders, wanneer U met volledige garantie reeds vanaf f 495— een toestel kunt kopen bij een vertrouwd adres. Gematigde temperatuur De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Plaatselijk enkele opkla ringen en slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Zwakke wind met vannacht hier en daar mist. Gema tigde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 MEI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 3.12 uur; onder: 16.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 0-06 en 12.36 uur. Laagwater te 8.05 en 20.49 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's In een radiotoespraak aan de voor avond van de Indonesische ,dag van na tionaal reveil' riep hij het Indonesische volk op de Ned. uitdaging tegemoet te treden met een verenigd standpunt en grotere nationale waakzaamheid en discipline. De Indonesische strijdkrachten staan vastberaden achter de regering, zei dr. Djoeanda. NEDERLANDS STANDPUNT Gevraagd naar commentaar op de verklaring van de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Soebandrio heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, vandaag verwezen naar de jongste verklaringen van de minister van Bui tenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, in de Tweede en Eerste Kamer „waaruit afdoende blijkt dat Nederland geen agressieve bedoelingen kunnen worden toegedacht". (Van onze Reisredacteur W. L, Brugsma) Oost-Berlijn, 20 mei „Ik ben blij weer op socialistische grond te staan", zei een opgeluchte Nikita Kroesjtsjef gistermiddag op het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld. Men zag het hem aan: zijn ronde gelaat boven de blauwe halsdoek van de Oostduitse communistische jeugdbeweging, die men hem in de haast om de hals geknoopt had, stond weliswaar niet vermoeid, maar toonde de ontspanning van iemand, die zich na een zware beproeving weer thuis voelt. Die ont spanning sprak ook uit zijn woorden, er was geen spoor meer van de opgewonden man, die de dag tevoren in Parijs gebulderd en gedreigd had op de explosiefste persconferentie uit de recente historie. Kroesjtsjef las op bedaarde toon op het vliegveld een op schrift gestel de verklaring voor. Die kwam hierop neer: de Sovjet-Unie blijft bereid om ernaar te streven met de Westelijke gesprekspartners in de toe komst opnieuw in contact te treden om „nuttige overeenkomsten" tc bereiken. Ulbricht liep een dagje achter.... Kroesjtsjef gebruikte vier maal in zijn rede met nadruk de uitdrukking „vreed zame coëxistentie" (samenleving)Hij zei wel, dat het Westen de waarheid moet beseffen van het Russische spreekwoord „wat van de wagen is gevallen, is ver loren". De met de meeste spanning te gemoet geziene passage uit zijn verkla ring betrof de positie van West-Berlijn en het afsluiten van een vredesverdrag met Oost-Duitsland. Kroesjtsjef zei hierover: „Nu de topconferentie niet is doorgegaan, hebben wij hierover met onze vrienden Ulbricht en Gx-otewohl wel een en ander te bespreken. Wij moeten de nieuwe situatie nauwkeurig analyseren". Na die woorden haalde West-Berlijn weer opgeluchter adem. De algemene conclusie bevestigde het al eerder geopperde vermoeden, dat Kroesjtsjef niet dezer dagen het vredes verdrag met Oost-Duitsland op tafel zal smijten ter ondertekening. Het feit, dat de duur van Kroesjtsjefs verblijf in Oost-Berlijn nog niet vaststaat men spreekt van twee dagen, maar het zullen er mogelijk vier worden wijst erop, dat hij met de Oostduitse leiders daad werkelijk overleg wil plegen en dat er nog geen sprake is van een tevoren vastgesteld scenario. Paradepas. immiiiiiifiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüimiiiiiiiiiiiniiininimiiiiiiiiiin WAT NU Onze reisredacteur W. L. Brug sma volgt Nikita Kroesjtsjef op de voet. Eergisteren woonde hij nog de opzienbarende persconfe rentie van de Sovjetrussische pre mier in Parijs bij, gisteren was hij in Berlijn om de aankomst te verslaan van de man, die een naar ontspanning verlangende wereld opnieuw in spanning heeft ge bracht. Vandaag is onze reis redacteur in Oost-Berlijn in de Werner Seelenbinderhalle, waar Kroesjtsjef voor een gehoor van 3000 scherp-geselecteerde partij functionarissen een rede zou hou den, die een eerste aanwijzing kan geven omtrent de vraag die het hele Westen zich na de mislukte topconferentie stelt: „Wat nu?" Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll, Toen eindelijk om kwart over een Kroesjtsjefs Iljoesjin neerstreek, ging het er met Duitse „Gründlichkeit" op los. Kroesjtsjef, die een hekel zegt te hebben aan het Duitse militarisme, moe ten de koude rillingen over de rug zijn gelopen, toen de commandant van de erecompagnie hem onder het spelen van gelaten in ontvangst. Hij boog onder de de Pruisische Presentiermarsch in even Pruisische paradepas de benen onder een hoek van negentig graden omhoog heffend, zodat de naden van zijn broek ervan kraakten tegemoet trad en hem toebrulde: „Kameraad Nikita Sergjewitsj Kroesjtsjef, de erecompagnie staat ter begroeting aangetreden". Die erecom pagnie, met witte handschoenen aan, marcheerde later in diezelfde paradepas en met vrijwel dezelfde uniformen, die ons indertijd nachtmerries bezorgden, langs de Russische premier en schreeuw de, toen de kapitein had uitgeroepen: „wij groeten kameraad Nikita Sergeje- witsj", afgebeten: „hoera, hoera, hoera!" Vliegtuigagressie Kroesjtsjef nam dat allemaal nogal Adenauer in een sterkere positie De „New York Times" weet te melden, dat de Westelijke diploma ten in Bonn van mening zijn, dat Adenauer de staatsman is die van de deblacle in Parijs persoonlijk het minst te lijden heeft gehad. Zij, die de kanselier een paar weken ge leden nog berispten, nemen nu hun woorden haastig terug, aldus het blad. Adenauer heeft het top- overleg, waarop een hele reeks ingewikkelde problemen maar kort besproken worden, altijd gewan trouwd. Hij heeft vaak gezegd, dat de Westelijke Grote Drie op een topconferentie gedwongen zouden kunnen worden te kiezen tussen een mislukking van het overleg of geïmproviseerde en gevaarlijke grijze hemel voor de DDR-vlag met de vluchtigheid, waarmee een niet al te gelovige mohammedaan voor de moskee neigt, en voelde z.ich pas weer op zijn gemak toen hij langs een paar duizend arbeiders liep, spontaan door de partij bijeengeorganiseerd en van x-ode vlaggen voorzien. „Frexxndschaft, Freundschaft" riep Nikita hun met een Russisch accent toe, „droezjba, droezjba", riepen de arbeiders met Saksische tongval, alles ten bewijze van de Russisch-Duitse vriendschap Die vriendschap wilde partijsecretaris TJlbricht, een man die er uitziet als een burgerlijke prachtuitgave van Lenin, ver guld op snee, nog eens onderstrepen door de toon aan te slaan waarmee Kroesjtsjef de dag tevoren onthutstheid had gewekt op zyn Parijse persconfe rentie. Ook Ulbricht venvees naar de schandelijke gedragingen van de ont snapten militaristen uit Stalingrad, die „boe" hadden geroepen op Kroesjtsjefs persconferentie. En zijn baard wipte verontwaardigd op en neer toen hij schande sprak van wat hij de „vliegtuig-agressie" meende te moeten noemen. Helaas was Ulbricht een dag op het scenario achter, want Kroesjtsjef bleek in zijn antwoord de gematigheid zelve!! Slot op pag. 2 De verloving is bekend gemaakt van Jacqueline Boyer, die onlangs het Eurovisie Songfestival heeft gewonnen, met de chansonnier Franfois Lubiana. Van links naar rechts Lucienne Boyer, Franfois Lubiana en Jacqueline Boyer. Advertentie BELANGRIJK KOELKASTEN- en T.V.-nieuws van EDLY - Radio Service Zia advertentie 2e pagina 4e blad. concessies, zo schrijft de „New York Times". De Veiligheidsraad komt maandagmid dag bijeen ter bespreking van de Rus sische klacht over „aanvalsdaden van de Amerikaanse luchtmacht", zo verluidt uit de omgeving van de voorzitter van de raad, de Ceylonnees, Sir Claude Corea. In het programma van Radio-Moskou Is gisteren een serie Amerikaanse, En gelse en Franse volksliederen vervangen door volksliederen xxit Japan, China, Roemenië, Polen, Spanje en Rusland. Een concert van de Amerikaanse neger zangeres Marion Anderson heeft men ook laten verwallen. Rxxim 10.000 studenten hebben gisteren in verschillende Westduitse steden mar sen gehouden uit protest tegen het mislukken van de topconferentie. De bewoners van Keulen, Berlijn, Bxixns- wijk, Harxnover, Göttingen, Hambxxrg, München, Münster, Exiangen, Aken, Wilhelmshaven en Oldenbxxrg zagen zwijgende stoeten studenten voorbijtrek ken. Prins Bernhard heeft gisteren in het Spaans-Portugees Ibero-Ame- rikaans instituut te Utrecht een borstbeeld van de dichter Ruben Dario vervaardigd door de beeld houwster Edith Gron) onthuld. Het werd door de ambassadeur van Nicaragua, dr. D. José Sanson Ter an aan het instituut aangebo den. Prins en ambassadeur bewon deren het juist onthulde beeld. Amerikaans miljonair prijst Kroesjtsjef Bij het vertrek van Kroesjtsjef uit Parijs was de Amerikaaxxse miljonair Cyrus Eaton, een Lenin-prijswinnaar, op het vliegveld om afscheid te nemen. De 76-jarige Amerikaan noemde de Rus sische premier „de briljante leider van het grote Sovjet volk". Eaton zei dat de eerste president van de Ver. Staten, Washington, een man was die niet kon liegen. Hij sprak de hoop xxit, dat op die basis de Amerikaanse bxxitenlandse poli tiek zou kxxnnen worden gegrondvest. Kroesjtsjef antwoordde: „Wij twijfe len niet of vroeg of laat zal het Ameri kaanse volk leiders voortbrengen, die de toestand nuchter bezien en vreedzaam willen samenleven". Senator Thomas Dodd (Democraat) heeft in Washington gezegd dat Eaton dient te worden vervolgd wegens zijn be trekkingen met de Sovjet-Unie. Een wet van 1799 zou dat mogelijk maken. Het best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Commissie voor de psychiatrische zorg (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Berkhouwer (WD) over het ontvluchten van delinquenten uit psychiatrische inrichtingen heeft minister Beerman gister middag in de Tweede Kamer verklaard, dat met erkenning van de wettelijke verplichting de verpleegden weer geschikt te maken voor de maatschappij, het toestaan van bewegingsvrijheid en proefverlof, alleen geoorloofd is als het belang van de openbare veiligheid nauwlettend in het oog wordt gehouden. Het aantal ontvluchten bedroeg op 17 mei j.l. 41. Van de 41 ontvluchten had den zich 29 mannen en 4 vrouwen schixl- dig gemaakt aan vermogensdelicten, 6 mannen en 1 vrouw aan zedendelicten, en een man aan geweldpleging. Persoonlijk staat minister Beerman op het standpunt, dat de behandeling van psychisch gestoorde delinquenten niet ten koste mag gaan van de openbare veiligheid, maar in de praktijk is dat niet gemakkelijk met elkaar te vereni gen. „Ik heb het dienstig geacht", zei de minister, „een circixlaire te richten aan de psychiatrische inrichtingen, waarin met nadruk wordt aangedrongen de grootste voorzichtigheid te betrachten bij het toestaan van vrijheid, en controle xxit te oefenen om ontvluchtingen te voorkomen, met de bepaling dat van ontvluchtingen onmiddellijk melding moet worden gemaakt. Teveixs is be paald, dat ontvluchte delinquenten na aanhouding niet automatisch naar de zelfde inrichting worden teruggevoerd. Aan het selectie-instituut is aanwijzing gegeven aandacht te besteden aan het criminele verleden van de delinquenten om te vooi'komen, dat zij ergens worden geplaatst waar maatregelen tegen ont vluchting niet mogelijk zijn. Er moet meer verscheidenheid worden gebracht in de psychiatrische inrichtingen." Op korte termijn zal een commissie worden ingesteld, bestaande uit leden van de rechterlijke macht en vertegen woordigers van de psychiatrische kring, om de toekomstige ontwikkeling van de psychiatrische zorg te bestuderen. EENENVEERTIG ONTVLUCHTEN Op 1 januax-i j.l. waren er 2.200 delin quenten in psychiatrische inrichtingen. Uit het Leidsch Dagblad van 20 mei 1860: J. Busé in Leiden, heeft aange kregen versch Fachinger- en Selt- zerwater, echte en van de fijnste soorten Eau de Colognes, puike geconfijte Chinese Gember, Jcv- pansche Soya, versch e krimp- zalm is op differente tijden voor handen. (Advertentie).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1