Nieuw meubilair voor Haanstra-kleuterschool Verbetering gewraakte situatie spoorwegovergang kost 35 mille Sophiekehuis in Wassenaar kan honderd bewoners huisvesten DONDERDAG 13 Mil 1300 Het was gisteren een belangrijke dag voor de kleuterschool aan het Rapen burg. Aan de ingebruikname van het nieuwe meubilair gaf de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. door zijn aanwezigheid een officieel tintje. In de Kweekschool voor Voorbe reidend Onderwijs onthulde hij door het wegtrekken van een gordijn de naam van het van een nieuw verfje voorziene gebouw: „Haanstra-kleuterschool". Dank zij een gemeentelijke subsidie kon einde lijk het interieur wat moderner worden ingericht. Het meubilair was reeds der tig jaar in gebruik. „Bij het binnenkomen van dit thans zo fleurige gebouw, moest ik denken aan wat H. M. de Koningin tijdens haar werkbezoek aan Leiden in 1953 in het „Gulden Boek" van de Speeltuinvereni ging „Ons Eiland" schreef: „Wat zou ik hier graag als kind zijn komen spelen", zo begon de wethouder zijn korte toe spraak. „Het moet heerlijk zijn voor de kinderen dit te zien, evenals trouwens voor het onderwijzend personeel. Er zijn nog wel enkele wensen te vervullen, doch deze school heeft de bijzondere belang stelling van het gemeentebestuur. We zien graag dat het er fleurig uitziet". De heer Van Schaik onthulde hierna een bord met het opschrift „Haanstra- kleuterschool" waarna het gezelschap een rondwandeling maakte door de nieuw ingerichte schoollokalen. Mevrouw C. Verhey van WijkRoem, penning- Het gezellige, nieuwe interieur van de kleuterschool. (Foto L.D./Holvast) meesteresse van het bestuur van de Ver eniging voor Voorbereidend Onderwijs overhandigde de dames M. S. Geul- Moerbeek. S. Faatz, F. van der Werf en L. A. Eichhorn een attentie voor het vele werk, dat zij aan de vernieuwing van de school hadden besteed. Naar wij vernamen bestaan er plan nen om de uit 1867 daterende kleuter school en het internaat te vervangen door een geheel nieuw gebouw op een nog nader vast te stellen plaats. „Met eer lijk zijn verdien je niks" „Als je eerlijk bent, verdien je niks", i zou een 44-jarige Leidse reclame-ex ploitant tijdens zijn verhoor door de politie openhartig als zijn mening te kennen hebben gegeven. Deze verkeerde opvatting had hij een paar jaar lang in praktijk gebracht, met het gevolg dat hij zich vanmorgen voor de Haagse rechtbank wegens oplichting van tal rijke winkeliers in de „Randstad Hol land" had te verantwoorden. De officier van Justitie was van oordeel, dat de on eerlijke reclame-exploitant thans een gevangenisstraf verdiende van één jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met gedurende de drie jaar lange proeftijd onder toezichtstel- ling van het Adviesbureau voor Alcoho lisme. Drie Rijswijkse winkeliers wer- ien gehoord als getuigen. Zij verklaar- !en, dat de verdachte hen had opge- icht voor bedragen van enkele tiental len guldens, door hen voor te spiegelen dat alle Rijswijkse telefoonabonnees 'n telefoonlijst zouden ontvangen (voor privénummers)waarop advertenties eouden voorkomen van de betreffende winkeliers. De winkeliers betaalden grif, doch de telefoonlijsten werden nimmer verspreid. Soortgelijke stunts haalde de verdachte uit te Berkel en Rodenrijs, Leiden en t)elft. Talrijke winkeliers werden de dupe. Voor de rechtbank vloeide de man vanmorgen over van verontschuldigingen. Hij had het alle maal even goed bedoeld, maar telkens was er iets tussen gekomen. In Rijswijk was het een postbode geweest, die de kaarten niet had rondgebracht (omdat verdachte hem niet betaalde). In het geval Berkel-Rodenrijs waren de tele foonboekomslagen met advertenties niet gedrukt, omdat de drukker met zijn duim tussen de persen was gekomen. En in Leiden had verdachte zijn werk niet kunnen voltooien omdat hij ge arresteerd werd. „Zo, dus eigenlijk is de Justitie de schuld", merkte de president sarcastisch op. Ter zitting bleek nog dat de ver dachte een paar jaar geleden voor bijna precies zulk soort oplichtingen ook al eens veroordeeld is. De verdedigster, mevrouw mr. E. Huineman-Lindt, achtte de oplichting niet wettig en overtuigend bewezen. Zij wees erop dat de omstandigheden ver dachte tegen hebben gezeten en dat de opzet tot oplichten geenszins onom stotelijk vast staat. Uitspraak 2 juni. Wat betekent Arminius voor onze tijd UITEENZETTING VAN PROF. DR. G. J. HOENDERDAAL In de Remonstrantse Kerk gaf prof. dr. G. J. Hoenderdaal een - antwoord op de vraag: wat betekent Arminius voor onze tijd? Spreker zette uiteen, dat in de strijd tussen Gomaristen en Arminianen in de zestiende eeuw beide partijen zich op gedeelten van de bij bel beriepen. Een van de verschillen was echter, dat Arminius de bijbel wilde lezen zonder de aantekeningen, die naast en onder de tekst stonden afgedrukt, terwijl de Gomaristen zich daar juist aan hielden. Arminius zag in de belijdenisgeschriften mensen werk. Zij mochten nooit op één hoogte •net de bijbel gesteld worden en moch- ten dus veranderd worden. Maar de Gomaristen beriepen zich graag op deze geschriften, vooral op de zgn. Ne derlandse Geloofsbelijdenis. Arminius z,ag voor zich een kerk met meer be lijdenisgeschriften, niet alleen de Ne derlandse Geloofsbelijdenis, maar ook de Heidelbergse Catechismus en de Lutherse Belijdenis. Gomarus wilde voor alles de soeve reine macht van God hooghouden, die kon redden en verdoemen naar vrije beschikking. Arminius meende daar entegen, dat God in de eerste plaats liefde was, die juist zondaren wilde redden, door Christus naar de aarde le zenden. Hij miste in de predestina tie-leer de betekenis van Christus' komst, die was daarin eigenlijk over bodig. Het Arminianisme heeft niet alleen 'n eigen land invloed gehad maar ook °ver onze grenzen heen, vooral in de Angelsaksische landen. Het Metho- disme en alle bekeringsbewegingen zijn en noemen zich ook Arminiaans, om dat in de Arminiaanse theologie een beroep op de mens om te geloven niet zinloos is, want de mens is en wordt geroepen om te geloven. Na de pauze werden vele vragen ge steld, waarbij duidelijk werd, dat de tegenstelling Arminiaan - Gomarist uit de tijd is. De meeste protestanten staan, misschien ongemerkt, aan de kant van de Arminianen. De Remon strantse Broederschap, zo werd gesteld, kan en wil ook graag samenwerken met andere kerken, hoewel zij daarbij haar eigen karakter niet graag wil verliezen. Twee jubilarissen bij de Kon. Ned. Grofsmederij Hedenmorgen werden twee jubilaris sen gehuldigd bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. Het waren de heren E. Leugering en P. Sjardin die ieder hun 40-jarig jubileum vierden. Na door de directie in de vergaderzaal van de N.V. ontvangen te zijn, sprak de directeur ir. M. C. de Jong. de beide jubilarissen toe. Allereerst schetste spre ker de loopbaan aan de kettingfabriek van de heer Leugering, die, begonnen als lasser van kettingdammen, later als voorman in de toetsloods en ver volgens als werkmeester der toetslood- sen werd aangesteld. De laatste jaren is hij werkzaam op het bedrijfskantoor van de kettingfabriek. Hij heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een expert op het gebied der ketting-fabri- cage. Vervolgens richtte de directeur zich tot de heer Sjardin, dóe zich ontwik kelde tot een prima kettingsmid. Hij heeft ruim 30 jaar als kettingsmid van de zwaardere maten gewerkt, hetgeen hoge eisen stelt en tevens tempo vraagt. De laatste jaren is hij op het bedrijfs kantoor te werk gesteld. Naast zijn ar beid als smid vervulde hij ook ver schillende bestuursfuncties bij de sociale fondsen van het bedrijf. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde ir. De Jong als blijk van waardering aan beide jubilarissen een enveloppe met inhoud en herinneringsbord en bovendien na mens de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel het vererend getuig schrift, met de daarbij behorende zil veren draaginsigne. Vervolgens boden nog gelukwensen aan de heren ir. J. v. d. Hoek, bedrijfs- ingenieur, A. L. Verhoog, chef admi nistratie van de kettingfabriek, B. Bek kering namens de ondernemingsraad en collega's, F. Olthof namens werkmees ters, W. F. v. d. Steen, chef bedrijfs kantoor en J. Ligtvoet namens de per soneelsvereniging. Verschillende ge schenken werden aangeboden. Beide jubilarissen spraken een dankwoord. AVOND WANDELTOCHT „DE STALEN BAND". Voor de komende Leidse .Avond- Vierdaagse" wordt er in Leidse wandel sportkringen druk getraind. In dit ka der werden gisteravond onder auspiciën van de L.W.S.V. ,De Stalen Band" wan deltochten gehouden over afstanden van 10, 12% en 15 km. De recreatiezaal van de H.C.W. en N.E.M. aan de Zoeterwoudseweg was het beginpunt van de routes, die ditmaal grotendeels binnen de stadsgrenzen wa ren uitgelegd. Het was ideaal wandel weer en de ca. 200 deelnemers waren na afloop dan ook zeer voldaan over deze geslaagde trainingsavond. In groepsverband werd deelgenomen door: W.S.V. „Zuid-West" (Leiden), W.S.V. „Hollandia" (Alphen a d. Rijn), W.S.V. „Op Goeden Voet" (Alphen a/d. Rijn) en de WS.V. .D.S.B" (Leiden). Uitvallers waren er niet, zodat alle deelnemers na afloop een fraai verzil verde medaille ontvingen als herinne ring aan dez etochten. De deelnemende groepen ontvingen een verzilverde standaard. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld: „Verhaal en Lezer (Een onder zoek naar enige structuuraspecten van „Van Oude Menschen, De Dingen die Voorbij Gaan" van Louis Couperus)", de heer W. Blok, geboren te Oegstgeest en thans wonende te Arnhem. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Ontleding van benzylhydroperoxiden onder invloed van zuren", de heer A. W. de Ruiter van Steveninck, geboren te Den Haag en thans wonende te Am stelveen. NOG EEN SLACHTOFFERTJE VAN GASVERGIFTIGING. Het tweejarig jongetje, dat gisteren na het tragische geval van gasvergifti ging aan de Willem Klooslaan in zorg wekkende toestand naar het Acade misch Ziekenhuis was overgebracht, is in de loop van die dag overleden. VAN TRAP GEVALLEN. De 18-jarige Jaquline de Bruin uit Rotterdam, leerlinge van het Bonaven- tura-lyceum aan de Mariënpoelstraat, heeft gistermorgen door een val van de trap in de school een hersenschudding opgelopen. Zij gleed bij het afdalen van de trap uit en kwam met het ach terhoofd op de stenen treden terecht. De E.H.D. bracht haar naar het St.- Elisa bethziekenhuis. De luitenant-ter-zee-arts der 2de- klasse van de K.M.R., de heer E. Tim mer alhier, is benoemd tot lid van de Raad voor Revalidatie. Baldadig Leids trio ter verantwoording geroepen Zeldzaam brutaal noemde de officier van Justitie bij de Haagse Politierech ter de handelingen van een Leids trio, een 22-jarige schipper, een niet ver schenen koopman en een 21-jarige op perman. Het trio had in de nacht van 29 op 30 november, in een bijzonder vrolijke bui, een vlaggestok, die langs de Hooigracht stond, met vereende krachten losgerukt. Hiermee waren ze gaan lopen naar het huis van het meisje van één der verdachten. Het plan was om die vlaggestok in de brie venbus van het huis te duwen. Dit lukte echter niet en uit louter baldadigheid waren ze met de stok gaan gooien in de Nieuwstraat. Het glas van een langs de straat staande lantaarnpaal werd toen het slachtoffer. Onderweg, van de Hooigracht naar de Nieuwstraat, had het trio bovendien een waarschuwings bord uit het wegdek gehaald. Tegen de schipper eiste de officier van Justitie wegens vernieling en bal dadigheid f. 60,boete of twaalf dagen gevangenisstraf, evenals tegen de koop man. De rechter veroordeelde beiden tot f. 50,boete of tien dagen gevan genisstraf. De laatste van het trio, de opperman ontkende met de twee an deren te hebben meegedaan. Wel had hij erbij gelopen, hetgeen de officier van Justitie deed opmerken „dan was u zeker de kwaaie pier die de twee an deren aandreef". Tot dit gezegde kwam de officier met het oog op het straf blad van verdachte. Op 13 november was verdachte nog veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf wegens vernie ling, terwijl hij op 30 oktober weer mee deed aan vernielingshandelingen. Ook nu eiste de officier veertien dagen ge vangenisstraf. De rechter ging af op de schriftelijke verklaringen van enkele getuigen, waarin wordt gezegd dat slechts twee personen waren herkend n.l. de schipper en de koopman. De rechter ontsloeg de „kwaaie pier" van gerechtelijke vervolging. LEIDS MAGAZIJNCHEF REED NA AANRIJDING DOOR „Heb toch iets meer begrip voor het verkeer". Dit zei de Haagse politierech ter op het halsstarrig ontkennen van schuld door een 49-jarige Leidse maga zijnchef. Verdachte moest voor de rechtbank verschijnen omdat hij op 16 november 1959 na een aanrijding was doorgereden zonder dat zijn identiteit bekend was. Omstreeks vijf uur 's mid dags had hij een 19-jarige scholier uit Sassenheim, die met zijn fiets op de Hoofdstraat te Sassenheim reed, aan gereden doordat hij de wielrijder geen voorrang had verleend. De officier van Justitie eiste f.75, boete of vijftien dagen gevangenisstraf De rechter veroordeelde hem tot f. 50, boete of tien dagen gevangenisstraf. Voorstellen B. en W. van U annond Dinsdag 24 mei komt de raad van Warmond in openbare zitting bijeen. Op de agenda staat o.m. een pre-advies van B. en W. betreffende aankoop van het Huys te Warmont. Verder vermeldt de agenda een voorstel over de spoorwegovergang. De beveiliging hiervan heeft in de raad verscheidene malen onderwerp van bespreking uitgemaakt. Sinds mei 1957 tot 2 mei van dit jaar was het sluiten van de bomen geheel afhankelijk van de overwegwachter. Hierdoor is het enige malen gebeurd (in 1959 6 maal en in 1960 één maal), dat een trein passeerde bij open bomen. Hoewel in de meeste gevallen geen ongelukken gebeurden, is het eenmaal voorgekomen, dat een personenauto door een trein werd gegrepen, waarbij de vrouw van het echtpaar, zoals men zich wellicht nog zal herinneren, om het leven kwam. De man werd ernstig gewond. Van 2 mei af zijn de overwegwach ters ingeschakeld bij de seinbediening, zodat het niet meer kan voorkomen, dat de bomen geopend zijn terwijl de trein passeert. Dit heeft echter tot gevolg, dat de wachttijden veel te lang zijn gewor den en dit is eveneens geen gelukkige toestand. De gehele verkeerssituatie bij de overweg behoeft nodig verbetering. De terzake gevoerde onderhandelingen hebben ertoe geleid, dat van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen een plan is voorgelegd, dat voorziet in de beveiliging van de overweg door toepas sing van automatische halve bomen en een algehele verbetering van de situatie. De gemeente zal hierin een bijdrage moeten verlenen van f. 22.100. De kosten van de door de gemeente voor de ver betering van de spoorwegovergang uit te voeren werken worden geraamd op f. 12.820. Totaal zal het project dus ongeveer f. 35.000 kosten. B. en W. stel len voor genoemd plan te aanvaarden. OEGSTOEEST Huis vol verrassingen De „Lekenspelers" hebben gisteren als slatuitvoering van het seizoen, de klucht „Een huis vol verrassingen" opgevoerd. Voor de voorzitter, de heer E. A. de Wekker, was de eerste verrassing, dat de t.v.-uitzending toch blijkbaar niet zo veel aantrekkingskracht had om van deze avond weg te blijven. De zaal was goed bezet. De verrassingen, die zich afspeelden in het huis, waar de berooide roman cier met zijn vrouw pogingen in het werk stelden om tante Clementine aan de man te helpen, waren niet alleen tal rijk, doch brachten inderdaad de luim en het plezier, dat men zich met deze door Johan Blaaser geschreven klucht had voorgesteld. Het was voor de Lekenspelers een succesvol besluit van het winterseizoen. De vele jeugdige aanwezigen hebben na afloop van de voorstelling gedanst op muziek van „The game Breakers". Geslaagd in Endegeest Voor het diploma Ziekenverpleging B in de Psychiatrische Inrichtingen En degeest te Oegstgeest slaagden: de zusters T. Bleeker, M. Blokdijk, G. F. ten Bos, M. Dekker, J. de Graaf, I. Kouprie, I. A. Laninga, A. Notenboom, A. Pessy, H. E. Pongers, G. Wendt, A. C. v. d. Zeeuw en broeder F. Zon dag. VOORSCHOTEN Raad nam afscheid van Mol (PvdA) In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond, waarin alleen dr. Tide- man wegens verblijf buitenslands ont brak, zijn de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid, mevrouw A. Sto ker, onderzocht en akkoord bevonden. Mevrouw De Waal MalefijtSpruijt sprak er haar verheugenis over uit, dat een tweede vrouwelijk lid in de raad wordt opgenomen. Burgemeester De Kool sloot zich daarbij van harte aan. Aan het eind van de vergadering heeft de raad afscheid genomen van de heer Mol (P.v.d.A.). Burgemeester De Kool getuigde van de grote waar dering voor deze objectieve figuur in de raad. Spr. wees op de grote vast houdendheid van de heer Mol als het erom ging in het belang van de ge meenschap een bepaald doel te berei ken. Spr. wenste de heer Mol die 17 jaar in Voorschoten gewoond heeft en die 7 jaar raadslid is geweest, Gods zegen toe in zijn nieuwe werk in het buitenland. De heer Van der Hulst sprak namens de raad en wenste de heer Mol, die hij waardeerde om de spontane wijze, waarop hij constructief gewerkt heeft, geluk in zijn nieuwe functie. De heer Mol dankte voor deze af scheidswoorden. Spr. vond het moei lijk om afscheid te nemen van het raadslidmaatschap, omdat hij hierin de kans had gehad een politieke visie een zekere vorm te geven. WARMOND Stichting Gezinszorg geen financieringsinstituut Het algemeen bestuur van de plaatse lijke stichting „Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp" kwam in jaarvergade ring bijeen. Hieraan zat een bijzonder tintje, omdat het precies 10 jaar geleden was, dat deze stichting werd opgericht. Voorzitter M. J. Hogeboom stond in zijn openingswoord hier uitvoerig bij stil. Hetgeen in deze 10 jaren bereikt kon worden vaak met veel moeite stemde hem tot dankbaarheid. Hij bracht dank aan de bestuursleden en adviseurs, die steeds zoveel voor dit mooie werk doen. In vele gevallen kon, wanneer de moeder om bepaalde rede nen niet in staat was haar taak te ver richten, de helpende hand worden ge boden door het beschikbaar stellen van een gezinsverzorgster of -helpster. Dit bleek uit de cijfers, die de voorzitter over het afgelopen 10 jaar gaf. In totaal werden in die periode over 5219 dagen gezinszorg of gezinshulp verleend aan Het nieuwe bejaardentehuis dat op het terrein aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat bij de Berkheistraat ver rijst en dat vermoedelijk nog deze zomer in gebruik genomen zal kunnen worden, zal aan ruim 100 bejaarden huisvesting kunnen bieden. Er zijn in totaal 33 een persoonsflats beschikbaar in ver schillende typen 32 tweepersoons flats en verder nog 6 luxe tweepersoons flats. Iedere flat zal, ter bevordering van de zelfstandigheid van de bewoners van een eigen keukentje en toilet voor zien worden. Iedere flat krijgt ook een eigen brievenbus en met de PTT is af gesproken, dat iedere bewoner de post in de eigen brievenbus besteld krijgt. De maaltijden die alle door het huis ver zorgd worden, zullen in de flats worden gebruikt. Er zijn dus geen gemeenschap pelijke eetzalen in het gebouw opge nomen, wel een ruime centrale hal die gelegenheid biedt tot onderling contact, verder een conversatiezaal met televi sie, een biljartzaal, een leeszaal en een knutselkamer. In het huis wordt ook een ziekenaf deling ingericht: er zal verder een rouwkamer zijn. Over alle gangen verspreid zullen 9 bad kamers en 6 douchecellen worden inge richt voor algemeen gebruik door de bewoners. In het hoogbouwgedeelte van het flatgebouw wordt een lift aange bracht die alle verdiepingen verbindt. Voor gasten van bewoners zullen en kele logeerkamers beschikbaar zijn. Aan het Sophiekehuis zal een huisarts wor- ren verbonden, terwijl ernaar gestreefd wordt, steeds een gediplomeerd ver pleegster als inwonende personeelsleden beschikbaar te hebben. De bewoners zullen een entreegeld 337 gezinnen; gemiddeld was dit 15 dagen per gezin. Per gezin legde de stichting, daarbij alleen al aan enkel loonkosten f. 66.— toe. Dit was mogelijk, dank zij de financiële steun van vele zijden. Zo werd in die 10 jaren aan donaties ontvangen f. 5247.35 en bij de wekelijkse kerkcollecte f. 9495. Het R.-K. Armbestuur gaf in die periode f. 3000 subsidie. Daarnaast werden nog belang rijke subsidies van het Rijk en de ge meente ontvangen. Aan de heer J. W. Stol werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als bestuurslid. Hetzelfde gebeurde aan mej. A. v. d. Hulst als gezinsverzorg ster. Door het vertrek van mej. v. d. Hulst dreigt de stichting weer een te kort aan krachten te krijgen. Het be stuur deed dan ook een beroep op alle daarvoor in aanmerking komende meis jes zich beschikbaar te stellen als ge zinsverzorgster of gezinshelpster. Als vice-voorzitter werd in de vacature- Stol de heer G. J. van Bennekom be noemd. Het bleek, dat de laatste tijd het misverstand postvatte, dat de stichting een soort financierings-instituut is voor huishoudelijke hulp. ingeval zij bij ziekte van een moeder zelf geen krach ten beschikbaar kon stellen. Het be stuur besloot dan ook voortaan geen geldelijke uitkering vanwege de stich ting te doen, in de gevallen, dat de betrokken gezinnen zelf in de hulpver lening voorzien. Dit niet alleen om financiële redenen, maar ook om geen voedsel te geven aan de gedachte, dat j.alles" maar betaald moet worden, I waardoor het begrip naastenliefde wel geheel in de knel kan komen. Het kwam nl. voor, dat uitkering gevraagd werd voor eigen kinderen of grootmoe ders, die hielpen, zonder dat zelfs van een loonderving sprake was. Wel zal de stichting de nodige medewerking blijven verlenen om, indien dit moge lijk is, uitkering van het K.A.B.-gezins- zorgsfonds te verkrijgen, indien betrok kenen daarbij aangesloten zijn. De stichting zal zich dus voortaan uit sluitend bezig houden met plaatsing van haar beschikbare losse of vaste krachten en het geven van medewer king, indien mogelijk, aan het verkrij gen van een uitkering uit het KAB- gezinszorgfonds. moeten betalen, dat gelijk is aan 1% maal het maandtarief en deel moeten nemen aan een bewonerslening. De ta rieven variëren al naar gelang van het type flat. Het goedkoopste tarief voor een echtpaar in een tweepersoonsflat is f480.- per maand, het laagste tarief voor een eenpersoonsflat f280.- per maand. In de luxe flats bedraagt het tarief tussen de f 740.- en f 800.- per echtpaar per maand. Wordt een luxe flat door een persoon bewoond, dan be dragen de tarieven f 695.- en f 755.- per maand. Omdat de tarieven, als zij een maal zijn vastgesteld, niet meer toela ten in bijzondere gevallen clementie te verlenen, terwijl het toch kan voorko men dat financiële hulp dringend nodig is, is een stichting „Vrienden van het Sophiekehuis" in het leven geroepen die zich ten doel stelt tot het verlenen van hulp, materieel zowel als moreel aan het Sophiekehuis en de bewoners. Voorzitter van deze stichting is de heer S. van den Bent. Voorzitter van het bestuur van de stichting Sophiekehuis is dr. H. J. Honders oud-predikant in de hervormde wijkgemeente Dorp. BEURSOVERZICHT Scherpe koersverliezen Amsterdam, 19 mei. Scherpe koersverliezen waren het kenmerk heden van de effectenbeurs, waar het volle effect, tot uitwerking kwam van de mislukte topconferentie. Terwijl de beurzen in Engeland en Duitsland betrekkelijk meevielen (in Frankfort echter een zwaar verlies voor Siemens) waren de Nederlandse aande len in New York gisteren aan zware verkoopdruk blootgesteld. Amerikaanse beleggers achten het op het ogenblik beter de Europese fondsen en met name de Nederlandse aandelen, die zij in ruime mate hebben aangekocht, eerder te verkopen in het licht van de nieuwe en gespannen toestand die in de inter nationale politiek is ontstaan. Ameri kaanse fondsen met een defensiekarak- ter treden sterk op de voorgrond. Voor al Philips was het kind van de rekening. De laatste maanden heeft het Eind- hovense concern sterk de aandacht van internationale beleggers getrokken. Thans, onder invloed van winstnemin gen, treedt een reactie op die vanmid dag leidde tot een koersverlies van circa 35 punten. Philips opende op 917, her stelde tot 919 en zakte tegen het sluiten van de markt weer in tot 914. Het was de drukste hoek van de beurs. Ook Uni lever leed een zwaar verlies maar hier was het herstel duidelijker merkbaar. Koninklijke bleef gedrukt in afwachting van de handel in stookdividenden. Aku was flauw op 441 (gisteren 458). Ook Hoogovens waren aangeboden. Het laagste niveau van vanmiddag was 582 (gisteren 615). daarna volgde een herstel tot 591. Beurskenners kwalifi ceerden de effectensituatie als „een ge vaarlijke markt". De toestand is onze ker en gespannen en de verdere poli tieke ontwikkeling vooral wordt nauw lettend gadegeslagen. Scheepvaart was eveneens gedrukt in weerwil van de mooie verslagen van KPM en Van Om meren. Cultures merendeels beneden gisteren. Ned. Staatsfondsen iets lager voor de staffel lening. Vandaag was de inschrijving op de uitgifte van f. 10 min 5% 20-jarige obligaties tegen 99% van de Ned. Antillen. Ter beurze was de indruk dat de belangstelling zeer be hoorlijk was. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 mei. Londen 10.57*1—10.58%New York 3.76H—3.77ft, Montreal 3.82%—3.83%, Parijs 76.88—76.93, Brussel 7.56V8— 7.56%, Frankfort 90.3990.44, Stock holm 72.88%—72.93%, Zürich 87.23— 87.28, Milaan 60.71%—60.76%, Kopen hagen 54.56%—54.61%, Oslo 52.82%— 52.87%, Wenen 14.47%—14.48%, Lissa bon 13.18%—13.19%. Beurs van Amsterdam Donderdag 19 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99ft 99ft Ned. '59 4% 99ft 99ft Ned. '59 4% 97%» 97% Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 78% Ned. '47 3% (3) 92 GB 91 tl Ned. '51 3% 95% Ned. '53 (3%) 93% 93%, Ned. *56 3% 93% 93 ft Ned. '48 3% 86» 8614 Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88 Ned. '55 n 3V4 90% 90% Ned. *37 3 90 89% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3.. 97ft 97 Ned. 62-64 3 971.1 97% Indië '37 A 3 91% 92% Grootboek '46 3 90 Ned. WB. 6% 109ft 109ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 33 33 Nat. Handelsbank 160 157 Ned. HandelmU268 243 exd. Amst. Rubber 109%GL 108% H.VA164 159% Senembah 530 530 AK.U. 458 441% Berkel's Patent (v.) 289% 287 Calvé Delft cert. 836 806 Deli MU-en (Ver.) 170.10GB 168% Kon. Pap v. Gelder 265 GB 260% Hoogovens cert615% 586% Mtiller en Co. NH. 450 445 Ned. Kabelfabr475GB 465 Philips 94711 909 Philips pref266% 261 Unilever 828 791% Wilton Feyenoord 188GB 186% Biliton 2de r350 330% Dordtse Olie gew. 669% 654 Kon Olie (f 20.-) 144.50 142.80 idem (50 ét f20.—) 142.30 140 60 Holl. Amer. lijn 136 134 Java China Paket 142% 141% KX.A1 109GB 106 Kon Ned Stmv Mij. 171% 168% Kon Paket MU 131% 130 Stoomvaart MU Ned 151% 150 Nievelt Goudr eert 136% 134% v. Ommeren eert. 260 259% Kon Rott Lloyd 143% 142 Ned. Scheepv Unie 143% 140% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 98 ld. ld. *37 I-n (3%) 93% Z.-Holland «6 (4%) 98% 96% Bankwezen Bank N. G. "58 (5%) 103» 103% id. N.W.B. *52 (4%) 96% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94 Premieleningen 100% A'dam '51 I 2% 83% 79% 79% A'dam '56 n 2% 95% 94 Eindhoven '54 2% 79 %L 79 Enschede'54 2% 81 81 Den Haag '52 I 2% 86 86% 88% 89 L R'dam '52 I 2% 88% 88% 88 B 100% 98% Utrecht '52 2% 86% Z.-Holl. 1957 2% 95% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 215.50 214.50 Amst. Bank 330% 330 H.B.U. eert217 216 Rott. Bank 274% 274— Pwentsche Bank 259% 259 Industrie Ondernemingen Albert Heyn409% 409% Borsumij55% 55 K N. Ed-met A-AA Idem pref wd 106% 106% Electroiasmi) 312 313 Kon. Ned Grofsm 152 149% Holl Constructie 490 490 lng bur v. Bouwntfv 262 Internatio 150 147 Int. Kunststof! Ind 61% 61 Leidse Wolspinnerij 383% 3791 Rott. Droogdok Mij 570% 569% Sikken's Lakfanr 630 638 Ver Touwfabrleken 306 Walvisvaart 110 B 110 B Wemink's Betonm 143 143% Van Wijk en Hennga 106 104 Zaalberg 119 118 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 25% 25 Intern NlckeJ 107% 107% Anaconda 52% 51 ft Bethlehem Steel 46% 47% Cities Service 41% 40% General Motors 46% 45% Kennecott80% 80 Republlo Steel 63% 64 Shell OU 63% 63% Union Pacific 26 ft Un. States Steel 83% 03%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9