Vkoffie HUG Zeeplöze De hyacint zal wel lang praten over percentage teeltuitbreiding Geen Engelse paniekmaatregelen, al gaat Londen hardere lijn volgen 5estuur van Produktschap moet traks gulden middenweg vinden Bettina heeft geen recht op het onmetelijke fortuin van Ali Khan „Wij moeten rekening houden met verhoogde spanning" schenkt u meer voldoening Leiderschap van Macmïllan van belang in verband met de a.s. verkiezingen in de Ver. Staten Met DU-NY dubbel zo schoon jpgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 mei 1960 Vijfde biad no. 30 DU-NY bespaart werk, want boorden en manchetten blij ven dubbel zo lang' schoon. DU-NY vormt geen kalkzeep en laat dus geen vieze, vettige randen achter in wastafel en bad. Door DU-NY géén transpirerende han den en voeten meer. Een uitkomst voor velen. DU-NY de „zeep- loze zeep" neutraal en alkalivrij, is ook ideaal als haarwas middel. Bijt niet in de ogen. Even lachen.„ Spioneren ls In strijd met het Sov- jJ^sische systeem", aldus verklaarde 3 attaché van de Russische ambas- jn Washington, Wladómir Trifonof, gr dagen tijdens een vraaggesprek studenten van de universiteit van fied in New York, vo:or wie hij een neg had gehouden over het onder op .grondbeginselen van de Russi- hf buitenlandse politiek". Toen een student hem vroeg of Rus- pd denkt, dat Amerika geen poging 3 moeten doen zich te weer te stellen een internationaal spionage- ■•eem. antwoordde de attaché: „Wij ,-en niets van spionage en wij stellen niet op het standpunt, dat spionage nzelfsprekend is. Ik zou willen zeggen. het Russische volk van de eerste van de lagere school af te horen ygt, dat het eigenlijk smerig is zijn us te steken in andermans zaken", (jammer, dat het persbureau United ess international géén melding maakt n de reactie van de Amerikaanse stu nten op deze zeldzaam brutale schijn- jjigheid. Vermoedelijk waren de Ame- laanse jongelui te netjes opgevoed om een daverend gelach uit te barsten, li L.D.). Keuze tussen twee kivaden (Van een speciale medewerker) Vanmiddag hebben de leden van de Vereniging ..De Hyacint" zich veten beraden over het vraagstuk of zij meer zullen gaan telen en ja. hoeveel procent het dan wel zal moeten zijn. Ze hebben van it bestuur cijfers voor ogen gekregen en kunnen nu hun mening daarop men. Vroeger moesten ze hoofdzakelijk op indrukken afgaan. Een isis die een eindeloos gepraat veroorzaakte, omdat niemand de mening in een ander kon aanvallen met concrete gegevens. De keuze, waar- tot de heren nu staan, is beslist niet gemakkelijk, want breidt men oppervlakte met de voorgestelde drie procent uit dan zal in 1961 tn theoretisch „surplus" van nog niet één procent zijn. de exporteurs meer zouden kunnen ver kopen of meer verkocht hadden dan de becijferde tekorten. Grote zaken kunnen veel meer van deze kleinere hyacinten, die overigens nog best en gemakkelijk kunnen bloeien, verkopen dan nu. Ze doen het niet, omdat ze toch moeten schrappen. Deze kleinere bollen zijn soms duurder dan de grootste maten. Of, het verschil is naar verhouding veel te klein. Twee kwaden De leden van de vereniging De Hyacint zullen dus tussen twee Vele tegenstrijdige meningen zijn er De teelt van hyacinten, tulpen en nar- sen is Nederlands geleide economie het klein. Net als in onze staatshuis- udkunde botsen de meningen altijd, ze, geleide economie begon in 1932 en idsdien tracht men „vraag en aanbod 11 elkaar aan te passen". Er zijn in die i overschotten van twintig tot dertig ocent geweest en na de oorlog is er fs wel eens vijfendertig procent meer produceerd dan er kon worden ver- cht. De overschotten „surplus" ge- imd werden dan opgekocht. Het geld ram uit heffingen op de wel verkochte Jen. Deze overschotten en heffingen rten nu nog door. Men is er erg be- iwd voor en natuurlijk trachten de Iers de produktie zo laag mogelijk louden om nooit meer zulke heffin- ite moeten betalen. Daarom heet riteeds alles wat overgebleven ls sur- Juister woord Ie cijferaars van het Produktschap Siergewassen hebben eens gepro- ïd dit woord te vervangen door „taan- beserve". Dat klinkt niet geleerder, ar wel juister en misschien ook wat ader onheilspellend dan surplus. Het Kuur van de vereniging „De Hyacint" miikt echter het woord surplus nog jeeft verder ook bljjk niet veel op te ibtn met overschotten. Het heeft na- ïjk uitgerekend, dat de verkoop jaar- s met gemiddeld vier procent stügt. h 1960 zullen vermoedelijk 104 mil- n stuks hyacinten worden verkocht, or Nederland zullen er bijna drie mil- n nodig zijn. De produktie wordt ge lat op bijna 109 miljoen stuks, zodat een surplus zal zijn van twee miljoen is. Zeer geruststellend voor de kwe- r staat er bij, dat dat aantal wel zal wen meevallen door een grotere ex- rt naar Engeland. Met andere woor- n. het is best mogelijk, dat alles op- »t. Vooral in de land- en tuinbouw dt echter, dat „op" „tekort" is. Kalmpjes aan Hen stelle zich dus de gemoedstoe- van de exporteur voor. Moet hij t risico nemen om meer dan vier pro- «t meer te verkopen als hij daar de M toe krijgt? Hij doet dus zeer voor- htig bij de verkoop, zal enthousiaste mten misschien zelfs moeten remmen. moet men beslissen voor het teelt- zoen 1960/1961. Als men volgens het stuur van de vereniging „De Hyacint" «hts drie procent uitbreidt dan zal er ?r de verkoop in 1961, behoudens de ising van de verkoop van vier pro- Bt, maar een overschot zijn van een iljoen hyacinten, terwijl er 111 miljoen dig zullen zijn. Noem dat ene miljoen odelsreserve en geen echte handelaar rtt het risico te lopen om meer te «open dan het voorgaande jaar. Kortzichtig Zat er geen ander argument achter o het „evenwicht tussen vraag en lood" dan zou men geneigd zijn het stuur van „De Hyacint" wat kortzich- t te noemen. Er zijn echter bepaalde wtten, maten, die zowel kunnen wor- c gebruikt voor de teelt als voor de Port. Het ziet er naar uit, dat deze 'ten, de zgn. veertien en vijftien cen ter bollen, steeds meer gevraagd «a worden. Maar deze bollen zijn er !t Volgens de cijfers zijn er in 1959 leveer twee miljoen minder uitgevoerd het jaar daarvoor. Laconiek deelt bestuur mede, dat er dus minstens '»1 te kort waren. Nog groter tekort Je heren hebben uitgerekend, dat er J voldoende bollen van deze maten "eu zijn om een uitbreiding van drie ^ent vol te zetten. Daarom durven «et mèèr voor te stellen, want als de **ers er minder ter beschikking stel- van de export dan wordt het te- oog groter! J dan te weten, dat het bestuur niet K?aan is op gegevens van de expor ts. maar op die van het Produkt- ^P. Deze geven namelijk de nuchtere lv°ercijfers. Niemand kan vertellen of kwaden moeten gaan kiezen. Het risico van een te kleine handels reserve moeten nemen, waardoor de prijzen tot ontstellende hoogten kunnen oplopen, of het gevaar lo pen straks geen voldoende aanbod te hebben van de kleinere maten. Zouden alle leden alleen kwekers zijn dan zou het vraagstuk vrij eenzijdig kunnen worden bekeken, namelijk van de kant van de hoge prijzen. Maar vele kwekers exporteren ook en vele expor teurs kweken ook. Het verschil ligt tus sen de mate van belangrijkheid van de kwekerij of de export. Een kweker met een kleine export ziet graag de prijzen omhoog gaan. Hij kan dan uit zijn kwe kerij goedkope bollen aanbieden aan de buitenlanders en dus concurreren met zijn collega's. Een exporteur, die de meeste bollen zal moeten kopen ziet liever grote handelsreserve. In het voordeel De grote kwekers zijn iets in het voor deel, want de exporteurs die niet kwe ken zijn geen lid. Deze moeten weer in hun typische exportorganisaties pro beren een zo groot mogelijk aanbod te veroorzaken. Alle tegenstrijdige meningen (het Bedrijfschap voor de Bloembollen- handel, waarin alle exporteurs ver tegenwoordigd zijn vraagt een uit Beslissing stabilisering vier weken uitgesteld (Van onze Haagse redactie) Vele leden van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel hebben gis teren tijdens een te Den Haag gehou den openbare vergadering de eventueel te nemen maatregelen ter stabilisering van de boterprjjs besproken. Men vraagt zich namelijk in zuivel- kringen af of er niet maatregelen be raamd zouden moeten worden om zeer sterke fluctuaties xan de boterprjjs, zo als deze zich in het afgelopen seizoen hebben voorgedaan, voor de toekomst onmogelijk te maken, of althans zoveel mogelijk te voorkomen. Aan deze vraag is door de Bestuurs commissie inzake Regelingen, de Kaas commissie, de Melkpoedercommissie, de Condenscommissie, en de Consump- tiemelkcommissie veel aandacht ge schonken bij de behandeling van de regelingen voor het melkproduktiejaar 19601961. De Botercommissie heeft reeds eerder haar standpunt bepaald en was van mening, dat maatregelen ter stabilisering van de boterprijs niet alleen onnodig, maar ook ongewenst zijn. Bovendien vindt deze commissie, dat eventuele stabilisering ingrijpende administratieve- en controlemaatrege len met zich mee zou brengen, gezien ook het feit, dat van excessieve boter- prijsbewegingen slechts sprake kan zijn in zeer uitzonderlijke omstandig heden, die dit jaar zoals het zich thans laat aanzien zeker niet te ver wachten zijn. De opvattingen van de andere com missies waren nogal uiteenlopend. Na dat tijdens de vergadering van het Pro duktschap uitvoerig vele zijden van dit vraagstuk belicht waren, stelde de voorzitter, ir. B. van Dam, voor deze kwestie wederom op de agenda voor de vergadering van 15 juni a.s. te plaatsen, om dan tot een beslissing te komen. Maar onverzorgd blijft zij niet achter.... breiding van tien procent) komen eerlang in het bestuur van het Pro duktschap voor Siergewassen, dat de gulden middenweg zal moeten vinden. De heer Van Houten: (Speciale berichtgeving) Het was een gelukkige omstandigheid, dat de Eerste Kamer juist de begroting van Buitenlandse Zaken behandelde op het ogenblik, dat de Parüse topconfe rentie uiteen viel nog voor zij was be gonnen. Van deze gelegenheid toch konden mi nister Luns en staatssecretaris Van Hou ten gebruik maken om commentaar te leveren. Minister Luns verkeerde daar bij nog ln de moeilijke omstandigheid, dat op het ogenblik, dat hij zün. mening gaf, er nog van alles kon gebeuren. Staatssecretaris dr. Van Houten had het ten deze iets gemakkelijker, want hij be schikte over het laatste nieuws. Volgens de staatssecretaris hebben de Russen van begin af aan geen conferentie ge wenst. De Russen hebben het vliegtuig incident gebruikt om de topconferentie niet te laten doorgaan. Dat is een grote teleurstelling voor de Westerse wereld. „Waarom", zo vroeg dr. Van Houten zich af, heeft Kroesjtsjef na lange tijd van voorbereiding plotseling geen be hoefte meer aan een topconferentie? Naar de mening van dr. Van Houten is er een zeer belangrijk facet. Het Is n.L heel duidelijk, dat Kroesjtsjef heeft in gezien geen bres te kunnen slaan in de solidariteit van het Westen. Had Kroesj tsjef die mogelijkheid gezien, dan had hij stellig daartoe een poging gedaan. Het gebeurde in Parjjs bewijst het nnt van een krachtige houding van het Wes ten. Een duidelijke doelstelling van de Westelijke politiek versterkt de vredes- mogelijkheden, omdat de Sovjet-Unie daardoor weet, waar ze aan toe is. Een dergelijke krachtige houding van het Westen vereist sterke benen. We moe ten met verhoogde spanning rekening houden, maar we moeten ons daarbij kalm houden. In antwoord op opmerkingen o.a. door mr. De Niet (PvdA) en mevr. Van Om meren-Averink (Comm.) gemaakt, ver klaarde dr. Van Houten van de demo cratische gezindheid en de goede wil van West-Duitsland overtuigd te zijn. Maar hij gaf toe, dat zich gebeurtenissen en voorvallen voordoen, die onplezierig zijn. Met betrekking tot de Rijn-Schelde- verbinding verklaarde de staatssecreta ris, dat de richtlijnen aan de delegatie uitgaan van de overweging, dat een op lossing moet worden nagestreefd, die technisch, financieel en economisch aan de belangen van Nederland niet tekort doet. Bij de replieken hebben de heren De Niet (PvdA) en Algra (AR) elkaar nog een beetje in de haren gezeten. De heer Algra constateerde, dat de heer De Niet ln tweede instantie veel minder fel het beleid van minister Luns had bestreden dan in eerste termijn. De begroting van Buitenlandse Zaken is daarna goedgekeurd. De comm. frac tie liet haar tegenstem aantekenen. COFFEINEVRIJ (Van onze Parijse correspondent) Zal Bettina, de derde, doch onwettige" vrouw en weduwe van Prins Ali Khan, die dezer dagen bij een auto-ongeluk vlak bij Parijs het leven ver loor, genoodzaakt wor den uit geldgebrek haar vroegere beroep van mannequin weer uit te gaan oefenen? In die dra matische vorm gegoten lijkt deze vraag, welke door verschillende Pa rijse boulevardbladen al werd gesteld, wel ontken nend te mogen worden beantwoord. Deze doch ter van een Normandi- sche arbeider, die via haar carrière in de haute couture, de vriendin werd van een der rijk ste mannen ter wereld, staat zeker niet op straat, al zal, ook finan cieel gesproken, haar toekomst dan wèl een grondige wijziging onder gaan. Het vermogen van Ali Khan wordt op ruim tweehonderd miljoen gul den geschat. Het schijnt dat de prins, die nogal zorgeloos van aard was, nooit een officieel testa ment heeft laten opma ken. Indien hij met Bet tina officieel in het hu welijk was getreden had zij nu recht op het leeu- wedeel van dit astrono mische vermogen, dat dan onder haar en Ali's twee kinderen Jas- mina, het doctertje van Rita Hayworth, en Karim uit zijn eerste hu welijk, die thans de titel van Agha der moham medanen voert zou moeten worden verdeeld. Het is echter mogelijk dat Ali Khan wel een, vermoedelijk ruime, lijf rente voor Bettina geslo ten heeft, en voorts mag ook wel worden aange nomen dat de overige nabestaanden haar mo rele rechten op de onme telijke erfenis zullen eer biedigen en erkennen. De reden waarom Ali Khan Bettina niet offi cieel tot zijn echtgenote en tot prinses heeft laten verklaren zou, zegt men. schuilen in discrete protesten die indertijd van de zijde der Ismai- litische notabelen waren doorgedrongen tot wijlen de Agha Khan, met be trekking tot de ietwat slordige levenswandel van zijn zoon. De voor malige vorst moet zün zoon, de prins, toen for meel hebben verboden na zijn eerste twee huwe lijken ooit nog een echt verbintenis te sluiten en aan dat verbod heeft All zich dan ook gehouden, ten nadele evenwel van Bettina, die daardoor haar miljoenenerfenis ontloopt, doch overigens, als gezegd, toch zeker niet aan haar lot zal worden overgelaten. Gisteren hield de heer A. W. Bie- I voorzitter van het Landbouwschap de algemeen secre'c wenga zijn eerste redevoering als als opvolger van dr. Louw es. Links j Royackers. (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan zal vrijdag in het Britse Lagerhuis een verklaring over de gebeurtenissen in Parijs afleggen. Gezien de ernst van het probleem zal het Lagerhuis volgende week een speciaal debat aan de mislukte topconferentie wijden. Butler, de plaatsvervangende premier, heeft gisteren aan een lunch met Amerikaanse zakenlieden Kroesjtsjefs optreden aan de kaak gesteld. Hij verweet Kroesjtsjef, dat hü gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel heeft getoond. W(j staan tegenover een situatie, aldus Butler, welke de wereld zelden heeft gezien. Het is altijd het doel van de Sovjet-Unie geweest om een breuk tussen Engeland en de Verenigde Staten te veroorzaken. Dit heeft nooit succes gehad en thans is onze solidariteit groter dan ooit! Niet in de kaart van fanatici spelen! Ondanks alles, zei Butler, moet men blijven hopen, dat deze bekwame, elastische en elektrische man zal besef fen, dat de wereld vrede zoekt en dat de volkeren alleen die staatslieden steunen, die de vrede weten te verzekeren. De verwachting is, dat de Britse politiek een hardere lijn zal gaan volgen, maar de Britse regering zal geen paniekmaatregen nemen want als er een land is, dat het hoofd koel houdt, dan is het Engeland. De Britse regering zal de nieuwe situatie zorgvuldig be studeren. Macmillan, die zijn rede lijke verstandhouding met Kroesjt sjef kon handhaven, hoopt hiervan in de naaste toekomst te profiteren. Hij geeft zijn bemiddelingsrol niet op. Dit is van groot belang ingeval de toestand, zoals verwacht mag worden, zich zal verscherpen. Macmillans leiderschap is ook onont beerlijk omdat de Verenigde Staten in de naaste toekomst hoe langer hoe meer door de presidentsverkiezingen zullen worden beheerst. Er zijn echter sommi gen. die geloven, dat Kroesjtsjef on danks alles de koude oorlog niet ver der zal aanwakkeren. Walter Nash, de premier van Nieuw-Zeeland, verklaarde gisteren in Londen, dat hij er zeker van was. dat Kroesjtsjef ontwapening en vrede wil. Ook anderen onderstreepten, dat er in de afgelopen jaren belangrijke vorderingen zijn gemaakt in de toenade ring tussen Oost en West, welke niet zonder meer ongedaan kunnen worden gemaakt. De algemene slotsom waartoe men in Engeland komt ls, dat het Wes ten kalm en waakzaam moet blijven, steeds bereid om te onderhandelen en dat het niets zal moeten doen om in de kaart te spelen van de fanatici, die op het ogenblik Kroesjtsjef schijnen te beheersen. Veldmaarschalk Montgomery is giste ren naar Peking vertrokken voor een gesprek met Mao Tse-toeng. Hij ver klaarde, dat hij wil nagaan hoe de Chinezen over de wereldsituatie denken. Menzies: „Wij mogen niet op onze stoel gaan zitten" Robert Menzies, de Australische pre mier, gisteren in Londen voor de parle mentaire pers sprekende, verklaarde, dat een topgesprek nodig blijft. Het Ameri kaanse spionagetoestel dat 1000 mijl over Sovjetrussisch gebied vloog voor het werd onderschept heeft de kwetsbaar heid van de Sovjet-Unie aangetoond. Misschien is Kroesjtsjefs optreden daar om niet alleen maar een manoeuvre, maar de eerlijke uitdrukking van harts tocht en mogelijk van vrees. Menzies waarschuwde er voor, dat wij niet de fout mogen maken nu op onze stoel te gaan zitten en niets te doen. Tenzij de staatslieden elkaar aan de top ontmoeten en dat zal vrij snel moeten gebeuren zal de wereld in de komen de tien of twintig jaar door een vrese lijker fase gaan dan zü ooit beleefd heeft. Wij moeten blijven hopen op een topgesprek en persoonlijk contact. Men zies was van mening, dat Kroesjtsjef er zich spoedig van bewust zou worden, dat zijn optreden overal bittere teleur stelling en kritiek heeft veroorzaakt. Indien dat zo is dan wordt een nieuwe ontmoeting mogelijk. Jongen viel van 15 meter hoogte (Speciale berichtgeving) In Nieuwe Pekela ismen bezig met het aanleggen van een hoogspanningsleiding aan de enorme masten die door het land staan vanaf Meeden tot Mussel- kanaal. De 13-jarige Klaas Tiktak pakte een draad vast. Een heel eind verder waren arbeiders bezig de draad op te takelen en zo strak tussen twee masten te krijgen. Het ventje vond het in het begin wel leuk, maar tenslotte was hij zo hoog dat hü zich niet meer los durf de laten. Steeds hoger ging hij mee tot het isolatiepunt was bereikt en hij wel los moest laten, wilde zijn handen niet afgeknepen worden. Van een hoogte van zeker 15 meter tuimelde hij toen naar beneden. Daar er niet dadelijk medische hulp te vinden was heeft men hem meteen naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hü met nog onbekend letsel werd opgenomen. Was U éénmaal met DU-NY en beleef de sensatie van dubbel zo schoon te zijn. Geen spoortje overtollig vet-vuil- of kalkaanslag blijft 1 achter in de huidporièn. U voelt het. de huid tintelt van leven. U ziet het. een watje met alcohol over de pas gewassen hals gestreken blijft wit en dat bereikt U nooit met een andere zeep Ja. baadt U deze week eens met DU-NY en onderga de sensatie van deze zeep löze toiletzeep.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7